Oe strijd in bet verre Oosten. EERSTE BLAD De Arja. De strijd in Spanje. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. Z93 Billijke korting? Buitenland. Belangrijk bericht voor onze lezers. Koningin Alexandrine van Denemarken ongesteld. Nieuwe toestellen voor de K. L M. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11, Postchöquo en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cont. Advortontiün 90 cent por regel, Ingezonden mododoollngon 00 cont por rogol. Klclno Advertontiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Pit nummer bestaat uit 2 bladen- De Gouw Zeeland van de Anti-Revolu- tionaire Jongeren Actie (ARJA) houdt a.s. Zaterdag te Goes een vergadering, waarop wij nog gaarne de aandacht vestigen, Reeds dadelijk na de verkiezingen is er op gewezen, dat de actie niet mag verslappen, maar dat we hebben voort te varen. Dit geldt van de actie van de oude ren, de leden van de Kiesvereenigingen, maar ook van de jongeren, georgani seerd in Propagandaclubs of de A.R.J.A. Nu heeft het Gouwbestuur tegen a.s. Zaterdag te Goes een vergadering belegd waarin als sprekers zullen optreden de heer MrH. Bijleveld van Amsterdam en Ds S. van der Molen te Rot terdam. Wij wekken in de eerste plaats de jongeren op, deze vergadering bij te wonen. De enthousiaste medewerkers- (sters), maar niet minder hen, die tot nu toe voor de jongeren-actie weinig anders dan critiek hebben. Maar daarnaast wekken wij ook de ouderen op van hunne belangstelling blijk te geven. En dit geldt ook weer zoowel voor hen, die zich voor de actie van de jongeren interesseeren en die zich over alles wat er op dit gebied gedaan wordt van harte verblijden, als voor hen, die er meer sceptisch tegenover staan. Allen zijn hartelijk welkom. Laat het zóó zijn, dat de jongeren zich bemoedigd gevoelen door de warme be langstelling van de ouderen, terwijl de ouderen zich verkwikken aan het laaiend enthousiasme van de jongeren. In de vergadering van het Christelijk georganiseerde postpersoneel te Leeu warden gehouden, is ernstig geklaagd over de onbillijkheden van de classifi catie. Het rijkspersoneel wordt op de derde klasse plaatsen 8 gekort, omdat het leven daar zooveel goedkooper heet te zijn. Nu is er inderdaad verschil. De levens standaard is in de steden ongetwijfeld hooger dan op het platteland. Het leven in een groote stad brengt allerlei uit gaven met zich, die in kleinere plaatsen vermeden kunnen worden. Aan den anderen kant brengt het wonen in een derde klasse plaats aller lei moeilijkheden met zich mee, waar van iemand, die zich in een eerste klasse gemeente geplaatst zag, geen begrip heeft. Men denke slechts aan de uitgaven voor onderwijs, ontwikkeling, ontspan ning enz. Nu verkeert echter het postpersoneel althans een deel van dit personeel in een zeer bijzondere positie. De post heeft n.l. niet drie bezoldi gingsklassen, zooals het rijk, maar vier. En de korting loopt daar niet tot 8, maar tot 18 pCt. Wie het genoegen heeft tot de vierde klasse te behooren, moet zich een extra korting laten gevallen. Omdat het werk minder inspannend is? Dit is mogelijk als men alleen let op het aantal der te behandelen stukken, maar zeker niet als men let op de af standen, die moeten worden afgelegd en de omstandigheden waaronder moet worden gewerkt. Het is dan ook te verstaan, dat onte vredenheid over deze regeling tot uiting kwam. En wij hopen, dat de heeren in Den Haag aan de klachten hieromtrent ern stig aandacht zullen schenken. Het gaat niet aan te zeggen, dat het platteland verwaarloosd wordt. Ook wat dit betreft, moeten we ons voor overdrijving wachten. Maar wel is het de vraag of de be langen van de plattelandbewoners, met name van meer afgelegen streken wij denken hier ook aan wat onze Cadzand- sche briefschrijver de vorige week schreef wel voldoende aandacht wordt ge schonken. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de 3e pagina De Chlneezen houden opnieuw stand. Hevige regens belemmeren den Japan- schen opmarsch In het Noorden. De terugtocht der Chineesche troepen op de sterke verdedigingslinies by 'het Noorderstation, Lioebang en1 Lotien vindt naar ook van Japansche zijde wordt toe gegeven, in volmaakte orde plaats en zon der dat het den Japanschen troepen tot nog toe 'gelukt is, het verhand tusschen de Chineesche afdeelingen te verbreken. Aanvallen van groote Japansche tank- afdeelingen op verschillende plaatsen aan het front werden door de Chineesche troepen afgeslagen. De opmarsch der Japanners in den Noordelijken front sector tusschen Lotien en Lioehang, schijnt tot staan gebracht te zijn, terwijl in Kiangwan de spoor lijn Shanghai-Woesoeng de Chineesche achterhoede, welke den terugtocht der overige Chineesche troepen 'dekt, den Ja panners' het oprukken (belet. De Japansche vliegers ontwikkelden gisteren opnieuw een groote activiteit aan het Shanghai-front en verkenden de wegen, waarlangs de Chineesche troepen zich voortbewegen. Japansche oorlogsschepen op de Wangpoe beschoten de Chineesche stel lingen in het gebied van Poetoeng. DO Chineesche troepen hebben, naar Havas meldt, vóór hun terugtocht, tal van huizen in brand gestoken in de nabijheid van het station Tientsj oengang, aan het eerste gedeelte van den spoorweg Shanghai-Woesoeng, d.w.z. onmiddellijk ten Westen van de Japansche kazernes en de ten Noordwesten van Hcmgfldoe ge- stationneerde vlootstrijdkraehten. Men denkt, dat de bedoeling van dezen brand is, een vrije oppervlakte te vormen, ten einde beter van de teruggetrokken stel lingen uit te kunnen schieten. Op verschillende kaden van Jangse- poe wordt de ontscheping van Japansche troepen en oorlogsmateriaal intussc'hen voortgezet. Een woordvoerder der Japansche troe pen heeft tegenover een vertegenwoordi ger van de „United Press" verklaard, dat de Japanners gedurende den opmarsch van Maandag ongeveer duizend man 'hebben verloren. Het Japansche offensief aan weers zijden van de spoorlijn TientsinPoekau vordert tengevolge van den hevigen re genval, zooal® sinds twintig jaar niet meer is voorgekomen, slechts1 uiterst langzaam. Een ernstig probleem voor de Japan ners vormen bovendien de benden, die in het etappe-gebied eien voortdurende guerrilla voeren, zoodat sterke afdeelin gen Japansche troepen moeten worden gereserveerd, om den aanvoer van muni tie en levensmiddelen te beschermen. Verbitterde gevechten in de bergien van Leon. Van het front van Leon werd gisteren gemeld De artillerie-gevechten tusschen de na tionalisten en de Asturiërs, die den ge- 'heelen dag hadden voortgeduurd, eindig den 's avonds met de bezetting van den Rozo-berg door de rechtschen. De Rozo- berg is öenige duizenden meters1 'hoog, maar haar ligging is zoo, dat men met het bezit van den berg dat deel van de provincie Leon, dat nog in handen is van de republikeinen, beheerscht. Inmiddels was vandaag bet weer in dit gebied iets Verbeterd, zoo dat ook de luchtstrijdkrachten weer aan de opera ties konden deelnemen. Zij; steunden de troepen, die van het Zuiden uit Asturië binnendringen. Uit Oostelijke richting rukken langs de kust eveneens afdee lingen van het Noordelijk leger op, die echter op verbitterde tegenstand stieten. Een speciale verslaggever van United Press meldt 'hieromtrent nog Van mijn observatiepost was ik getuige van de artilleriegevechten in de omge ving van 'den Rozo-berg. Beide partijen hadden de beschikking oiver berggeschut, dat met pijnlijke nauwkeurigheid vuurde. Zesmaal werd het duel, na een korte onderbreking hervat. In den middag kwam echter een wijziging in het beeld van den strijd. Boven de bergtoppen ver schenen nationalistische vliegtuigen, 'die de batterijen van de linkschen bestookten met bommen en mitrailleurvuur. Het vu ren van het republikeinsc'h geschut .werd toen steeds; minder, tot het ten slotte ge heel zweeg. Toen was de beurt aan het voetvolk. Met de bajonet op het geweer stormden zij voorwaarts' en wisten zich een weg te banen naar de nog met kruitdamp omgeven toppen van het Rozo-massief. De toestand Is zorgwekkend. Gisternacht is koningin Alexandrine van Denemarken in het ziekenhuis te Skagen geopereerd, waarheen zij wegens een plotselingen aanval van darmkoliek in allerijl was overgebracht. Gisterochtend werd officieel medege deeld, dat de toestand der koningin „naar omstandigheden bevredigend" was, de vorstin heeft een kalmen nacht gehad In een ander vertrek van het provinciale ziekenhuis heeft koning Christiaan den nacht wakend doorgebracht. Gisteravond werd gemeld: De toestand van de koningin van Denemarken is nog steeds ernstig. De patiënte heeft een rus- tigen dag gehad, doch zij is zeer ver moeid, aldus het bulletin, dat door den be- handelenden geneesheer werd gepubli- oeerd. Verder wordt in het bulletin ge zegd, dat de toestand van de patiënto overigens onveranderd is. De beknopte vorm, waarin het bulletin is gehouden, heeft te Kopenhagen eenige bezorgdheid gewekt, die nog daardoor verhoogd werd, dat de kroonprins, die aan de vlootmanoeuvres in de Groote Belt deelneemt, midden op zee door twee watervliegtuigen is afgehaald en zich aan boord van een hunner naar Skagen begeven heeft. Hij kreeg echter geen toe gang tot de ziekenkamer, waar alleen de koning toegelaten wordt. CONTROLE IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. Italië tot deelname bereid op voet van volkomen gelijkheid. Op het verzoek van de conferentie te Nyon aan Italië om deel te nemen aan de controle op de piraterij' in de Middel- landsche Zee, heeft de Italiaansche re- geering het volgende geantwoord „Dó fascistische regeering heeft de regeling bestudeerd, die aanvaard is door de vertegenwoordigers der mogendheden, welke deelgenomen hebben aan de con ferentie te Nyon evenals het memoran dum, 'gedateerd 13 Sept. en overhandigd door de -zaakgelastigden van Frankrijk en Groot-Brittannië. Uit -deze documenten blijkt, dat ingeval van een toetreden van Italië alleen de Tyrrheensche Zee aan ItaJlië zou worden toevertrouwd om daar de controlemaatregelen, vastgesteld ter conferentie, uit te voeren, terwijl prac- tisch dezelfde maatregelen in de geheels MiddellandsChe Zee zouden blijven toe vertrouwd aan de Fransche en de En- gelsche vloot. „De toestand, die hieruit voor Italië zou voortvloeien, is onaanvaardbaar. Zijn vitale belangen in de Middellandsche Zee en het feit, dat langs zijn verbindings lijnen 'het meeste verkeer gaat, eiscben, dat Italië ivoorwaarden van absolute pa riteit krijgt met elke andere mogend heid in elke zone Ider Middellandsche Zee." DE VEREENIGDE STATEN EN HET CONFLICT IN OOST-AZIë. President Roosevelt heeft een bevel uit gevaardigd, waarbij het vervoer van wa pens en munitie met vrachtschepen in dienst der regeering, naar China en Ja pan verboden is. Nader werd nog gemeld, dat de ver klaring van president Roosevelt tevens een waarschuwing inhoudt aan alle niet-regeeringskoopvaardijschepen onder Amerikaansehe vlag, dat een poging om wapens te vervoeren naar China en Ja pan slechts onder eigen risico moge lijk is. Deze nieuwe maatregel houdt niet in, dat de Vereenigde Staten de neutraliteits- wet afkondigen. Het vraagstuk van de toepassing der neutraliteitswet aldus de president blijft nog onbeslist. De regeeringspolitiek wordt van dag tot dag bepaald. BEROEP VAN CHINA OP DEN VOLKENBOND. De Volkenbondsraad heeft gisteravond in een bijeenkomst achter gesloten deu ren zonder discussie besloten het beroep van de Chineesche regeering op den Vol kenbond op de agena van deze raadszit ting te plaatsen. DE JODENHAAT IN DUITSCHLAND. Geel geverfde banken voor de Joden in Berlijn. De gemeentelijke autoriteiten van de wijk Wilmersdorf in het Westen van Ber lijn, waar talrijke Israëlieten wonen, heb- De Lockheed Super-Electra 14. Maximum snelheid van 400 km. p. uur. Nog slechts enkele maanden en de klanten der K.L.M. zullen vliegen met de tweemotorige nieuwe Lockheed Super- Electra 14. Van dit type bestelde de K. L. M. zes machines, waarvan drie voor Indië, twee voor de West en één voor de Nederlandsche binnenlandsche lijnen. Binnenkort vertrekt piloot Geysendor- fer naar Amerika voor het afnemen dezer vliegtuigen hij de Lockheed-fabriek te Burbank in Galifornië. Eind October wordt de eerste machine afgeleverd. En dan volgen met regelmatige tusschenpoo- zen de andere. Het voordeel, dat deze machine voor de binnenlandsche lijnen oplevert is, naar de Telegr. meldt, de economie en de groote snelheid. Deze Lockheed Super- Electra 14 is wel kleiner, maar toch sneller dan de Douglas. Mien heeft bij de proeftochten een ma ximum-snelheid ontwikkeld van 400 km. per uur, terwijl de 'kruissnelheid 360 kilometer bedroeg. 'Ook ivo-or den langen afstand -zal deze machine dienst kunnen doen, want zij; heeft een actieradius van 3200 kilometer. Zij biedt plaats aan elf passagiers en twee leden der bemanning of tien passagiers, een bestuurder, een tweede bestuur'der-marconist en een ste wardess. Hoe veilig de Lockheed Super-Electra 14 is, bewees Dick Merrill, die in Mei van dit jaar een goedgeslaagde Oceaan- vlucht met deze 'machine maakte, name lijk een 'heien- en retourvlucht over den Noordelijken Atlantischen Oceaan. ben, naar Havas meldt, besloten om op de pleinen en andere publieke plaatsen geel geverfde banken voor de Joden te reserveeren. De eerste gele banken zijn reeds ge plaatst op het openbare plein nabij den Kurfustendamm en het Preussenpark. DUITSCHLAND'S VRAAG NAAR KOLONIËN. TeWater, de Zuid-Afrikaansche Ihooge commissaris te Londen, heeft in een in- tervieuw verklaard, dat Zuid-Afrika z.i. bereid zou zijn aan een algemeene over eenkomst tot teruggave van de Duitsche koloniën deel te nemen, indien deze niet af zou doen aan de veiligheid van Zuid- Afrika. Bij het huidige tempo van herbewape ning en het feit, dat 'het op de eind- crisis aangaat, moet men den moed heb ben om met Duitsc'hland aan de confe rentietafel te gaan zitten ter bespreking van dit vraagstuk. Zuid-Afrika is bereid dit te doen en TeWater was overtuigd, dat het resultaat zoowel voor Duitsc'hland als voor de mandaatmogendheden aange naam zou zijn. GEEN BEVESTIGING INZAKE EEN DUIKBOOT-AANHOUDING. Bij Engelsche admiraliteit niets bekend. Uit Londen wordt gemeld De admiraliteit weet niets omtrent het bericht van een blad te Belgrado1, volgens hetwelk een Engelsch oorlogsschip niet ver van Volos een duikboot zou hebben gepraaid, op het oogenblik, dat deze juist een Rusisisc'h tankschip had getorpedeerd. Overigens had reeds gisterochtend te Londen een overeenkomstig gerucht ge- l'oopen. Men zeide, dat het de „Malaya"' zou zijn geweest, 'die de duikboot zou hebben aangehouden. De „Mlalaya" is te Moudros voor an ker gegaan. Deze oorlogsbodem heeft de admiraliteit in kennis gesteld van zijn aankomst aldaar, doch verder van geen enkel incident melding gemaakt. Vliegtuig in de Noordzee gestort? Verscheidene visschers beweren gister morgen waargenomen te hebben, dat een vliegtuig in de nabijheid van den Robin H'ood-bocht in de Noordzee is gestort en gezonken is. Den geheelen dag hebben reddingsboo ten en visschers nasporingen verricht. Zij hebben echter niets gevonden. Ook kon nog niet worden vastgesteld, of een En- g'elsch toestel vermist werd. Het bezoek van Mussolini aan Duitschland. Mussolini zal 25 dezer per trein naar Duitschland vertrekken. Hij zal in den morgen van den 25sten te Berchtesgaden, het buitenverblijf van Hitier, aankomen. De Duce zal zich dan naar München be geven, om vervolgens twee dagen te Ber lijn door te brengen. Tenslotte zal hij' den Binnenland. Mr Patijn minister van Buitenl. Zaken. Verhouding van industrie en landbouw. Dienstweigeraars naar Rozenburg. Tekort Werkloosbeidssubsidiefonds. Dé sluiting van het siagersbedrijf. Nieuwe toestellen voor de K. L. M. Buitenland. De Koningin van Denemarken ernstig ziek. Verbitterde gevechten in Spanje. De strijd in bet Verre Oosten. laatsten dag van de groote Duitsche ma noeuvres bijwonen en, alvorens naar Ita lië terug te keeren nogmaals een bezoek aan Berchtesgaden brengen. HET KABINET THANS COMPLEET. Benoeming van mr J. A. N. Patijn tot minister van Buitenlandsche Zaken. De regeeringspersdienst deelt thans of ficieel mede, dat tot minister van Bui tenlandsche Zaken is benoemd mr J. A N. Patijn, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Brussel. Gelijk reeds is aangekondigd gaat deze benoe ming in met 1 October a.s. MINISTER VAN BOEYEN. De toestand van den minister van Bin nenlandsche Zaken, den heer H. van Boeyen, blijft gunstig. De patiënt begint zich te herstellen van de gevolgen der operatie. KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Geen voortzetting na 1 Januari 1938. Naar „De Maasbode" uit goede bron verneemt, kan worden aangenomen, dat van een voortzetting der korting op de Indische pensioenen na 1 Januari 1938 niets zal komen. ALGEMEEN VERBINDEND EN ONVERBINDEND VERKLAREN VAN ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN. De Minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toe komen het halfjaarlijksche verslag om trent de toepassing van de wet op het al gemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten gedurende het tijdvak van 1 Januari 1937 tot 1 Juli 1937. Sedert de inwerkingstelling van dezo wet op 14 October 1935 zijn in totaal 14 verzoeken tot algemeen verbindendver klaring van ondernemersovereenkomsten ingediend. Hiervan werden er 6 afgewe zen en 1 ingetrokken, terwijl de behande ling van 7 verzoeken nog niet is beëin digd. DE INDUSTRIEELE VERDEDIGINGS- VOORBEREIDING. Naar van bevoegde zijde wordt ge meld, is binnenkort een Kon. besluit te verwachten, waarbij Ir A. Groothoff, re- geeringscommissaris voor de industrieele iverdedi'gingsvoorbereiding, voor den' tijd van één jaar wordt benoemd tot 'direc teur, voorzitter der directie van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen. De benoeming, van tijdelijken aard en buiten bezwaar van de schatkist, is ge schied met de bedoeling om de artillerie- inrichtingen volkomen en snel aan te passen bij' de industrieel-oeconomische verdedigingsvoorbereiding van ons land. Zoodra dit doel bereikt is, zal de aan vulling van de directie der artillerie- inrichtingen weder op de normale wijze plaats vinden. DE UITBREIDINGSPLANNEN VAN DE K.N.I.L.M. In verhand met de •uitbreidingsplan nen ivan de K.N.I.L.M. met name de a.s. opening van de luchtlijn naar Australië en de aanzienlijke vermeerdering van diensten, welke in Mei j.l. reeds is; in gegaan, heeft de K.N.I.L.M. haar 'korps vliegers met vijf vliegers uitgebreid, t.w. de Iheeren L. J. Eritz, R. Ph. A. van Rees, P. Badings, G. ten Katen en G. J. Schipper. Begin October zullen deze vliegers naar Indië vertrekken. Om dezelfde reden 'heeft de K.N.I.L.M. vijf werktuigkundigen aangenomen, wel ke deze week naar Indië zullen ver- trekken De K.N.I.L.M. heeft zich in alle op zichten verzekerd van een vlotten gang van zaken, zoodra tot definitieve ope ning van de nieuwe lijnen kan worden overgegaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1