Steinbus-profetieën. Buitenland. De Chineezen trekken terug Het accoord van Nyon. De bomaanslagen te Parijs. De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken. Binnenland Belangrijkste Nieuws DINSDAG 14 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 292 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Teleloonnummor 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiën 30 cent por regol. Ingezonden medcdcclingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In een beschouwing over „De Kabinets formatie 1937" herinnert het orgaan van het Verband van A.-R. Propagandaclubs aan enkele passages uit de rede van den heer Albarda bij het begrootingsdebat in November 1930. „De tijd is Voorbij, aldus toen de leider van de sociaal-democratische fractie, dat de drie groote Christelijke partijen in Nederland op een meerderheid konden rekenen; zij kunnen tegenwoordig zelfs niet meer op een meerderheid hopen. Bij de Kamerverkiezingen van 1929 be haalden zij nog tezamen 51.7 pet. van alle uitgebrachte stemmen. Bij de Kamer verkiezingen van 1933 was, ondanks de crisiswinst van den heer Colijn, die niet uit den kring der Christelijke kiezers werd verkregen, het percentage tot 50.4 gedaald, nog net even met de hakken over de sloot. Maar bij de Statenverkie zingen van 1935 daalde het gezamenlijk aandeel van de drie rechtsche partijen tot 48.3 pet. Welke grond bestaat er voor de verwachting, dat deze neerwaartsche beweging tot stilstand zou zijn gekomen? Welke grond zou er bestaan voor de nog veel stouter verwachting, dat deze neer waartsche beweging door een opwaart- sche beweging zou worden afgewisseld? Ik zie daarvoor geen enkelen grond. Op het oogenblik kan men slechts met den allergrootsten twijfel, als men voorzich tig wil zijn, spreken over de mogelijkheid, dat de drie rechtsche partijen in 1937 boven de 50 pet. zullen komen, wat toch op zijn allerminst noodig zou zijn, om een min of meer wankele regeering op een zwakke basis te doen verrijzen. Ik begrijp wel, althans ik meen wel te begrijpen, wat een van de beweegrede nen is, waardoor de voorliefde voor haar coalitiepolitiek bij de rechtsche partijen nu wordt bepaald. De rechtsche partijen gaan de verkiezingen, laat ik het maar ronduit zeggen, niet met een gerust hart tegemoet. Zij zijn beladen, elk voor haar deel, met de mede-verantwoordelijkheid voor het beleid van het Kabinet-Colijn, dat zij hebben gesteund of hebben ge duld. De kiezers hebben voldoende ge heugen om, ook als de heer Goseling niet napleiten wil, zich hun ontstemming over dat beleid te herinneren, een ont stemming, die gedurende deze jaren zeer groot en uitgebreid is geweest. Daaren boven maakt het nationaal-socialisme onder de kiezers der rechtsche partijen zijn proselieten, of laat ik liever zeggen: zijn slachtoffers. Onder de beginselvaste Calvinisten vermoedelijk het minst, maar onder de Katholieken en Christelijk-His- torischen vrij zeker in belangrijke mate. De vooruitzichten op een stembusover winning voor de rechtsche coalitie, zoo verklaarde hij verder, zijn zeer gering. Het streven naar die overwinning zal niet anders dan nadeelige gevolgen achter laten. De prediking van de oude anti these zal den afstand tusschen rechtsche en linksche partijen dermate vergrooten en de tegenstellingen tusschen hen zoo danig verscherpen, dat het dientenge volge zeer moeilijk kan worden na de verkiezingen een parlementaire meerder- heidsregeering te vormen. Niet ten onrechte waarschuwde toen Mr de Geer den socialistischen redenaar voor het gevaar, dat hij zich zou ver gissen. De opvatting van den heer Albarda, dat de drie rechtsche partijen wel niet boven de 50 pet. zouden komen, is on juist gebleken. De rechtsche partijen behaalden bijna 53 pet. van het aantal uitgebrachte stem men, terwijl zij gezamenlijk 56 zetels konden bezetten. De voorspelling van den heer Albarda was er totaal naast. En daarmee ver vielen uit den aard der zaak ook de daar op gebaseerde theorieën omtrent het ka rakter van het komende Kabinet. Een Kabinet als nu verkregen werd, kan niet in strijd worden geacht met den uitslag van de verkiezingen. En dat te minder, omdat reeds bij het begrootingsdebat in 1936 door de woord voerders der rechtsche partijen niet werd nagelaten aan te dringen op het voeren van een positief Christelijke politiek. Nu de voormannen der linkerzijde wei gerden in die richting directe mede werking te verleenen, kan het niemand verbazen, dat een oplossing gezocht is in de richting als nu verkregen werd. H. M. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG. H- M. de Koningin ia voornemens in verband met de opening van de Staten- Generaal dezer dagen Haar verblijf op Het Loo te onderbreken en zich voor eenigen tijd te D'en Haag te vestigen. Hun stellingen ten Noord-Westen van Sjanghai onhoudbaar geworden. Gistermorgen verklaarde de woord voerder van het Japansche leger aan het Sjanghaifront, dat de Japansche strijd krachten 5 km van Jang-Tsjang, 10 km van Pausjan en 9 km van Woesoeng zijn opgerukt. Hierdoor zijn de stellingen der Chineezen ten Noord-Westen van Sjang hai onhoudbaar geworden. Het Ohineesche hoofdkwartier deelde den correspondent van U. P. officieel me de, dat de troepen zich zoo snel mogelijk uit het gebied van Sjanghai terug trek ken. Echter beteekent deze terugtocht geenszins het einde van den strijd. Het Chineesche leger voert slechts het plan uit, zich op gereedgemaakte stellingen te rug te trekken, ten einde buiten 'het be reik der Japansche scheepskanonnen te komen. China heeft de wereld in de afgeloopen weken getoond, vervolgt de verklaring, hoe een leger, zonder over voldoende zwa re kanonnen te beschikken om Japansche oorlogsschepen te kunnen beschadigen, toch de kust kan verdedigen en den vijand zware verliezen toebrengen. Nu het doel van de operaties is bereikt, is het niet meer noodzakelijk te strijden binnen het bereik van het geschut. Daarom hebben de Ohineesche troepen zich op de eerste groote verdedigingslinie terug getrokken. DE OPERATIES IN NOORD-CHINA. Tatoeng In Sjansi door de Japanners bezet. Uit Tokio wordt gemeld: D'e Japansche troepen hebben Tatoeng in het Noorden van Sjansi ingenomen. In militaire krin gen wordt deze bezetting zeer gewichtig geacht, omdat Tatoeng de operatiebasis van het Chineesche leger in Sjansi is ge weest. Een andere afdeeling is, aldus de Ja pansche berichten, doorgedrongen tot Kwiangling ten Zuid-Oosten van Tatoeng. Deze moet de Chineezen in de bergen ten Zuiden van Kalgan omsingelen. De overeenkomst zal vandaag worden geteekend. Het resultaat der conferentie van Nyon is gisteren officieel ter kennis gebracht van de Italiaansche regeering. D'e vertegenwoordiger van Havas te Genève meent, dat Italië er in principe in zou toestemmen mede te werken aan een optreden tegen zeerooverij in de Mid- dellandsche Zee, onder het voorbehoud, dat in de niet-inmengings-commissie te Londen zal worden besproken welke rol zijn vloot zal spelen en welk gebied haar zal worden toegewezen. Het schijnt, dat deze eischen thans niet kunnen worden ingewilligd zonder dat de geheele onderhandeling opnieuw aan de orde wordt gesteld, waaraan Italië trouwens 'heeft kunnen deelnemen. Daar alle vertegenwoordigde landen er hun goedkeuring aan hebben gehecht, zal de overeenkomst van Nyon heden zonder wijziging worden onderteekend. Te Berlijn wordt volgens het D. N. B. officieel bekend gemaakt, dat de Britsche en de Fransche zaakgelastigde het depar tement van buitenlandsche zaken den tekst van het accoord hebben medege deeld. Volgens goed ingelichte kringen te Rome zij n de be richten omtrent Nyon in het paleis Ghigi zeerkoel ontvangen, vooral wegens de be perkte rol, die aan Italië bij de controle wordt toebedeeld en ook wegens het feit, dat de conclusies werden gepubliceerd voor zij aan Mussolini werden medege deeld. Er zijn thans Duitseh-Italiaansche be sprekingen aan den gang. Ten slotte meldt het D. N. B. uit Rome, dat de uitnoodiging aan Italië tot deelne ming aan de controle na ruggespraak met Berlijn ten spoedigste zal worden beant woord. Premies uitgeloofd tot opsporing van do daders. Naar verluidt, is de Parijsche regee ring voornemens, een groot bedrag uit te loven voor dengene, die aanwijzingen geeft, welke leiden tot de opsporing van den bedrijver of de bedrijvers der bom aanslagen in de Rue de Presbourg en de Rue Boissière. D'e minister van binnenlandsche zaken, d'Ormoy, heeft langdurig met den hoofd commissaris van politie en den chef der recherche geconfereerd. Barrue, de rechter van instructie, heeft een getuige gehoord, wiens naam geheim wordt gehouden. Het is een handelaar van buitenlandsche nationaliteit, geen Spanjaard, van ongeveer 35 jaar. Het verhoor duurde meer dan een uur. Het onderzoek duurt voort. Nader wordt nog gemeld, dat de tot nu toe verzamelde gegevens wijzen in de richting van buitenlandsche i niet com munistische i terroristen. GEVOLGEN VAN DEN TYPHOON IN JAPAN. Volgens te Tokio ontvangen berichten zijn tengevolge van den typhoon die de Zuid-Westelijke prefecturen van Japan heeft geteisterd, 24 menschen om het le ven gekomen en 98 gewond. Drie duizend huizen zijn geheel, 24.000 gedeeltelijk vernield of ondergeloopen. Honderden visschersbooten zijn op drift geraakt. EEN TELEGRAM VAN DEN NEGUS. De negus van Abessynië heeft een nieuw telegram aan den Volkenbond gezonden, waarin hij mededeelt weliswaar geen de legatie naar de achttiende volkenbonds vergadering te hebben gezonden, doch desniettemin zijn aanspraken op de volle rechten van Abessynië als lid van den Volkenbond te handhaven. Dit telegram van den negus is vanzelf niet in staat veel belangstelling te wek ken. Interessant is echter wel, dat het telegram vermoedelijk in het geheel niet zal worden openbaar gemaakt, ofschoon vroeger alle uitingen van den negus on middellijk door het volkenbondssecreta riaat ter kennis van de pers werden ge bracht. Men vraagt zich af, of deze thans ge volgde methode van niet openbaarmaking een eerste stap is in de richting van een niet langer erkennen van het gezag van den negus over Abessynië. HITLER SPREEKT DE WEERMACHT TOE. Slechts sterke volken bezitten den vrede. Hitier heeft gistermiddag te Neuren berg na het einde van de manoeuvres der weeimacht een groote troepenparade ge schouwd; generaal-veldmaarschalk von Blomberg marcheerde aan het hoofd der formaties voorbij. In een korte toespraak tot de weer macht heeft Hitier o.a. verklaard: Het is door de zich ontwikkelende Duitsche weermacht niet slechts mogelijk gewor den het Duitsche rijk naar buiten de vrij heid te waarborgen, doch ook het groote werk aan te vangen en te voleinden, dat gij allen thans in Duitschland ziet. Bui tendien is het ons daardoor mogelijk ge worden ons volk in een tijd van onrust en algemeene onveiligheid den vrede te schenken. Nog nooit zijn de volken met vrede gezegend die zwak waren, doch altijd slechts die, welke sterk waren". ZWARE STORM IN CANADA. Appelen-oogst vernield in Nieuw- Schotland. Oost-Canada is gisteren geteisterd door een buitengewoon zwaren storm. In geheel Niéuw-Schotland is de groo- tendeels voor export bestemde appelen- oogst vernield. De provincie is van alle electrische stroomvoorziening afgesneden. Ook de telegrafische en telefonische verbindin gen zijn verbroken. JAPANSCHE TORPEDOJAGER IN DEN GROND GEBOORD. Het hoofdkwartier der Chineescho luchtstrijdkrachten deelt mee, dat Chi neesche vliegtuigen gisterochtend een Ja- panschen torpedojager hebben gebom bardeerd en tot zinken gebracht in de voorhaven van de baai van Kwangtsjau in het zuiden van China. De vliegtuigen kwamen uit Kanton en troffen vijfmaal den torpedojager, die terstond zonk. NA HET AFTREDEN VAN Dr SCHACHT. Goering en Walter Funk aan economische zaken? Uit betrouwbare bron wordt te Berlijn vernomen, dat na het aftreden van dr Schacht geen opvolger als minister van economische zaken zal worden benoemd. Als leider van het vierjarenplan zou Goering eveneens het departement van economische zaken overnemen. Als staatssecretaris wordt Walter Funk genoemd, tegenwoordig secretaris van het ministerie van propaganda. Gedurende acht jaar was Funk hoofd- ïedacteur van een leidend Berlijnsch fi- nancieel-economisch nieuwsblad. Sinds 1930 is hij Hitler's speciale adviseur op economisch gebied. Benoeming van Mr Patijn per 1 October verwacht. Als vaststaand wordt in bevoegde krin gen aangenomen, dat Mr J. A. N. Patijn, thans H. M.'s gezant te Brussel, per 1 Oc tober a.s. tot Minister van Buitenlandsche Zaken zal worden benoemd, welk depar tement thans door Dr Colijn ad interim wordt beheerd. Men herinnert zich, dat Mr Patijn in den voorzomer bij de vorming van het vierde Kabinet-Colijn ook reeds door den formateur voor de portefeuille van Bui tenlandsche Zaken was aangezocht. Na eenige besprekingen met Dr Colijn was Mr Patijn echter niet bereid voorshands zijn gezantschapspost te Brussel voor het departement aan het Plein te verlaten. Minister Colijn heeft sedert dien eenige andere personen gepolst, doch is blijk baar tot Mr Patijn teruggekeerd, van wien hij wist, dat hij bereid zou zijn een even tueel later aanzoek nader in overweging te nemen, wanneer ten slotte niet een an der bereid zou worden gevonden de por tefeuille van Buitenlandsche Zaken onder zijn beheer te nemen. Zoo zal dus Mr Patijn als tweede „par- tijlooze" naast Mr Dr Ir Van Buuren tot het Kabinet toetreden. De toekomstige minister van Buiten landsche Zaken werd in 1911 benoemd tot burgem. van Leeuwarden en in Sept. 1918 tot burgem. van Den Haag, welke func tie hij tot Februari 1931 bekleedde. En kele maanden daarna kwam vrij onver wacht zijn benoeming tot gezant te Rome af, welken diplomatieken post hij in Aug. 1936 voor dien van gezant te Brussel ver wisselde. De vijf goudlanden. De vijf goudlanden hebben in 1936 de volgende productie gehad: Transvaal 352,55 t., Sowjet-Rusland 228.6 t., Ca nada 115.7 t., Vereen. Staten 115.50 t. en Australië 36.1 t. De totale wereldproduc tie was dus 848.45 t., terwijl van 1911 1915 de gemiddelde productie 701.8 be droeg. VOORZITTER EERSTE KAMER. Bij Kon. Besluit is benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting wellke zal aanvangen op den derdien Dinsdag in September 1937, de heer Mr W. L. Baron De Vos van S t e e n w ij k, lid van die Kamer. MINISTER VAN BUUREN OP SCHIPHOL. De minister van Waterstaat, mr dr ir J. A. M. van Buuren, heeft gistermor gen een bezoek gebracht aan onderschei dene afdeelingen der rijks- en gemeente diensten op het vliegveld Schiphol. Hij arriveerde omstreeks half elf op het vliegveld en begaf zich daarna in ge zelschap van den directeur van den Rijksluchtvaartdienst, den heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, het hoofd van den Rijksberichtendienst, den heer Seeles, en den directeur der gemeentelijke handels inrichtingen, ir Boogert, naar den onder zijn departement ressorteerenden radio dienst en de meteorologische afdeeling. VERBRANDE MAIL VAN DE „KOTA AGOENG". 45 Postzakken vrijwel waardeloos. Het m.s. „Kota Agoeng", waarop nabij Colombo brand is uitgebroken, is gister morgen te half 7 te Tandjong Priok aan gekomen. Men is onmiddellijk met de los sing van het schip begonnen. De postzakken, welke het sterkst door het vuur zijn aangetast, in totaal 151, zijn naar Bandoeng gezonden, ten einde op het hoofdbureau nader op adressen en aanwijzingen te worden onderzocht. Van de rest van de post, welke naar Bandoeng is feezonden, moeten waarschijnlijk 45 zakken als waardeloos worden afge schreven, daar de inhoud als het ware met een kolenschop bijeen moest worden geschept. De overige zakken bevatten vele gave stukken. Ook te Batavia is men nog druk bezig met het uitzoeken van du bieuze adressen. MIJNWERKERS VRAGEN 10 PCT. MEER LOON. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Ned. Mijnwerkersbond heeft gisteravond vergaderd tot vaststelling van zijn hou ding ten aanzien van de voorgestelde wij zigingen in de loonregeling en het col lectief contract voor de mijnindustrie. Hoewel het hoofdbestuur erkende, dat de door de werkgevers toegezegde loons- Binnenland. Mr Patijn minister van Buitenl. Zaken. Saneering van het slagersbedrijf? Dalende werkloosheid. Buitenland. De bomaanslagen te Parijs. Het accoord van Nyon geteekend. De strijd tusschen China en Japan. Zware stormen in Canada. verhooging van 5 pet. eenige verlichting in de positie der mijnwerkers zal bren gen, meende men toch, dat, nu de werk gevers bezwaar maken tegen de ver strekking van een uitkeering ineens, ten minste 10 pet. loonsverhooging noodig is om den in de gezinnen der mijnwerkers ontstanen achterstand in te halen en de toenemende prijsstijging van levensmid delen op te vangen. Zooals bekend, wenschen de directies 5 pet. loonsverhooging te geven en willen zij zich over toeslag voor gepensionneer- den en verlofregeling nog nader beraden. Verkorting werktijd wezen de directies af. De vergadering was unaniem van mee ning, dat een 5 pet. loonsverhooging zon der meer niet kon worden aanvaard. Vele leden wilden 10 pet. verhooging en zelfs werden er stemmen gehoord, die 15 pet. verlangden, speciaal voor de groote gezinnen. KINDERTOESLAGFONDS IN LAND EN TUINBOUW. In de te Alkmaar gehouden districts vergadering van den L.T.B. in het bis dom Haarlem heeft de afdeeling Obdam een voorstel ingediend, om in iedere af deeling in overleg met de landarbeiders bonden in het collectief contract in te lasschen de bepaling, dat gevormd zal worden een kindertoeslagfonds, waarin de patroons een kleine bijdrage storten, evenredig aan en boven het uitbetaalde loon en waarbij door de arbeiders wordt afgedragen een gelijk percentage van het ontvangen loon. De geestelijk adviseur sprak er zijn ge noegen over uit, dat deze zaak thans in deze organisatie wordt aangesneden. Met alle kracht dient zij ter hand te worden genomen en uitgewerkt. In de naaste toekomst zal dit vraagstuk de bijzondere belangstelling van spr. hebben. Nu het gemiddelde van het kindertal reeds over al vermindert, is bet noodig op de bres te staan. DE ONBEWAAKTE SPOORWEG OVERGANG TE STEENWIJK. De A.N.W.B. acht aanvulling van de wettelijke bepalingen noodzakelijk. De A.N.W.B. meldt ons: In de pers is een mededeeling van de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen opgenomen, waarbij als hoofdpunt het feit naar voren werd gebracht, dat bij tellingen, gehou den op den onbewaakten overweg bij Steenwijk, van de 2169 motorrijtuigen er 7 niet stopten voor het roode flikkerlicht van het automatische bewakingssein al daar. Inderdaad betreurt de A.N.W.B. het met de directie van de Nederlandsche spoor wegen, dat nog een zoo betrekkelijk groot percentage motorrijtuigbestuurders van zoo weinig verantwoordelijkheid in het verkeer blijk geeft. Evenwel valt niet te ontkennen, dat hier ook een hiaat in onze wetgeving aan wezig is, een hiaat waarop door den A.N.W.B. reeds eenige maanden geleden de aandacht van den minister werd ge vestigd. Het is n.l. op grond van onze huidige verkeerswetgeving moeilijk op te treden tegen bestuurders, welke de waarschu wing van het roode licht in den wind slaan en een bepaling, welke uitdrukke lijk verbiedt bij verschijnen van het roode flikkerlicht door te rijden, behoort naar de meening van den A.N.W.B. dan ook zoo spoedig mogelijk te worden opge nomen. Het automatische lichtsein voor de be veiliging van den onbewaakten overweg kan niet compleet geacht worden, zoo lang deze bepaling er niet is. In zijn bovenvermeld verzoek aan den minister heeft het bestuur van den A.N.W.B. dan ook destijds om bevorde ring van de opneming van een dergelijke bepaling gevraagd. BEWAPENING DER LOODSBOOTEN. Kanonnen aan den Hoek aangekomen. Gisteren is van de Artillerie-inrichting te Hembrug een vrachtauto te Hoek van Holland aangekomen met een zestal ka nonnen, waarmede de loodsbooten zullen worden bewapend. Het zijn stukken ge schut van 3.7 am.M., waarvan er op elke loodsboot twee worden geplaatst. t De loodsboot 17, die met de 18 in dienst is1, was tijdelijk naar den Hoek

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1