EERSTE BLAD Vergelijking met Zweden. Buitenland. Anti-piratenconferentie geopend. De strijd in China. Kanonnen op loodsbooten. Belangrijkste Nieuws Binnenland ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 290 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11. Postchöque en Girorokoning 4<1455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weokabonnoinonton voor Middelburg, Goes en Vllssingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortonliün 30 cont por rcgol, Ingezonden medcdcolingon 00 cent per rcgol. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gedurende den verkiezingsstrijd werd door de Sociaal-democraten voortdurend gewerkt met Zweden. Daar zou, naar het werd voorgesteld, de toestand heel wat heter zijn dan in ons land. Zweden was zoo ongeveer het land van belofte. De werkloosheid was daar veel minder en veel meer dan in ons land werd daar gedaan voor verbetering van maatschap pelijke toestanden. Herhaaldelijk is er toen op gewezen, dat een vergelijking met Zweden niet op gaat, o.m. ook, omdat daar de achterstand veel grooter is dan in ons land, de loonen lager zijn enz. Deze opvatting wordt thans bevestigd door een officiëel rapport over den socia len toestand in Zweden, uitgebracht door Prof. Myrdel. Aan dit rapport is het volgende ont leend: „Terwijl elke werkende Zweed gemid deld slechts ongeveer 1700 kronen per jaar verdient 1), blijft bijna van hen hij dit geenszins hooge niveau ten achter, terwijl ruim de helft zelfs minder dan Kr 1000 per jaar heeft. Ruim één vijfde van alle Zweedsctne gezinnen verdienen min der dan Kr. 1000 per jaar en in Stock holm, de duurste stad, bereiken maar 5 pet. van de gezinnen dit niveau. Deze cij fers berusten op de belastingstatistiek voor 1930. Sedertdien zijn de gemiddelde reëele loonen van de arbeiders slechts met onge veer 4 pet. gestegen, terwijl de nomianle loonen zelfs zoowat ongewijzigd bleven. Wanneer voorts in het rapport wordt geconstateerd, dat 13 pet. van de onder zochte families met een jaarlijksch inko men beneden de Kr. 1000 drie of meer minderjarige kinderen ten haren laste heeft, dan kan hieruit zonder meer de vraag worden beantwoord naar de oor zaak van de geboortedaling. Niet ten onrechte constateerde de Mi nister van Sociale Zaken kort geleden dan ook, dat er duizenden ondervoede kinderen in het land zijn. Ongetwijfeld houdt dit ook ten deele verband met den geringen duur van het schijnen van de zon, vooral in de schrale streken van Noorland. Indien de gezinnen met kleine inko mens en verscheidene kinderen in de ste den tot 45 pet. van hun inkomsten moeten besteden voor het koopen van levensmid delen, blijft er natuurlijk weinig beschik baar voor andere behoeften, zooals wo ning en kleeding. Voor de kinderrijke ge zinnen van de landarbeiders stijgt dit per centage zelfs tot 55 pet. In de steden kun nen gezinnen met ten minste drie kinde ren, d.w.z. dus met ten minste vijf per sonen, gemiddeld slechts iets meer dan K.G. boter per maand koopen, ruim 1 K.G. margarine, 17 eieren, 1 K.G. versche groente, nog geen 3 K.G. fruit, en nauwe lijks 3Va K.G. vleesch. De toestanden zijn iets gunstiger, wanneer het kinderaantal kleiner is, doch ook dan zijn ze zeer on gunstig. Wat ten slotte de woningtoestanden be treft, zoo is ook dit een zeer droevig hoofdstuk. Uit het rapport blijkt, dat onge veer de helft van de stedelijke wonin gen uit ten hoogste éénkamer en een keuken bestaat, waarin niet minder dan 40 pet. van alle gezinnen met 3 of meer kinderen zijn gehuisvest. Een derde deel van de voor slaap- doeleinden gebruikte kamers van derge lijke woningen, welke door gezinnen met ten minste drie minderjarige kinderen worden bewoond, herbergt 's nachts zelfs vijfofmeer p e r s o n e n Op het platteland moet zelfs 63 pet. van de leden der in 'kleine woningen levende kinder rijke gezinnen den nacht in éénkamer °f keuken doorbrengen, welke als slaapgelegenheid dient voor vier of m e e r p e r s o n e n. Bij 12 pet. van deze woningen was het niet mogelijk te stoken. Bij 13 pet. lag de vloer direct op de aarde, in 21 pet. van de kleine wo ningen waren de kamers lager dan 2.1 M., 9 pet. werd als „in hooge mate voch tig" gekwalificeerd, en niet minder dan 15 pet. van de onderzochte woonverblijven Uit dit rapport, gebaseerd op officiëele onderzoekingen, blijkt, dat Nederland een vergelijking met het Zweedsche paradijs zeer goed kan doorstaan. Reeds jaren geleden werd van sociaal democratische zijde o.a. door den heer 1) Een Kroon is thans ongeveer 461/a cent. werd als in staat van verval beschouwd." Schaper erkend, dat ons land wat betreft de sociale wetgeving en de sociale voor zieningen aande spits staat. En zoo is het nog. Iemand die veel in het buitenland ver toeft en wiens beroep meebrengt, dat hij met allerlei groepen van de bevolking in aanraking komt, verklaarde ons onlangs: „Ik verbaas mij altijd weer, wanneer ik zie hoe andere landen ten koste van ons land worden verheerlijkt. Het gemiddelde levenspeil is hier veel hooger dan in an dere landen. Wie de sociale verhoudingen en toestanden in vele andere landen door nauwe aanraking met de bevolking kent, zal altijd weer tot de conclusie komen, dat wij hier leven in een rijk bevoorrecht landl" Let op Zweden! roepen de sociaal democraten. Wij zeggen het ook. Maar dan om op te wekken tot dankbaarheid voor wat wij, ondanks de crisisgevolgen, in ons land ge nieten. PRINCIPIEEL ACCOORD BEREIKT. Gistermiddag te 16.40 uur is de Mid- dellandsohe Zee-conferentie te Nyon ge opend. Omdat Frankrijk het initiatief tot de conferentie heeft genomen werd Delbos eenstemmig tot voorzitter gekozen. Het gaat er om, aldus Delbos, een ein de te maken aan een toestand, die on dragelijk is geworden, de noodige maat regelen te nemen en de regels van het internationale recht met betrekking tot de scheepvaart in de Middellandsche Zee te versterken. De scheepvaart kan niet overgeleverd blijven aan de genade van de zeeroovers, die geen enkele vlag ontzien en vrachtschepen torpedeeren zonder waarschuwing, zonder onder scheid van lading of plaats van bestem ming, volgens methoden, welke lijnrecht in strijd zijn met het protocol van 1936 over de humaniseering van een duik bootoorlog. De Rus Litwinoff, die na Delbos het woord nam, zeide, dat eenige staten wei geren aan onzen arbeid deel te nemen. Het zijn die, welke, hoewel zij koopvaar dijvloten bezitten, de zeerooverij niet vreezen, hetzij omdat zij die zelf organi- seeren, hetzij omdat zij met de zeeroovers betrekkingen onderhouden, die intiem ge noeg zijn voor een goede verstandhou ding. Ik betreur de afwezigheid van den staat die het meest van deze zeerooverij te lijden heeft, het republikeinsche Spanje. Ieder van ons hier kent het doel van de zeerooverij en den staat, die er voor verantwoordelijk is, doch de naam van dezen staat mag hier niet worden uitge sproken, behalve door de mogendheden, die het slachtoffer van den zeeroof zijhn geworden. Onder zeerooverij moet niet alleen ver staan worden de actie van duikbooten in de Middellandsche Zee, maar ook die van andere schepen en van vliegtuigen. De Sovjet-regeering kan de vernieling van haar goed niet toestaan; zij zal zelf de noodige maatregelen nemen om zich te verdedigen. Eden beperkte er zich toe, zijn leedwe zen te uiten over de afwezigheid van ze kere staten. De conferentie, aldus zeide hij', zal hen zeker op de hoogte van den arbeid willen houden. De Engelsche mi nister verklaarde niet te wanhopen aan de medewerking dezer staten. De technische commissie der Middel landsche Zeeconferentie heeft het con- vooistelsel laten vallen. Zij houdt zich thans bezig met het Britsche voorstel, volgens hetwelk de Middellandsche Zee wordt verdeeld in zones. Practisch is een accoord tot stand ge komen omtrent de volgende vier punten: le. Inrichting van patrouillediensten volgens zones. 2e. Aanbieding van een zóne aan Italië. 3e. De zones, waar Groot-Brittannië en Frankrijk zullen patrouilleereni, zullen het westelijk deel van de Middellandsche Zee omvatten. 4e. De zones, waar de overige mogend heden patrouillediensten zullen uitoefe nen, zullen het oostelijk deel van de Mid- la-ndsche Zee omvatten. Het spreekt vanzelf, dat dit accoord eerst aan de respectievelijke regeeringen zal worden voorgelegd. Litwinoff drong er op aan dat de koopvaardijschepen in de Middelland sche Zee steeds op hun reis door oorlogs schepen vergezeld zouden worden. Het schijnt, dat de Engelschen dit voorstel practisch voor niet te verwezenlijken hielden en dat de Engelsche opvatting tenslotte heeft gezegevierd. Lltwlnoff's dreigement. In officieele kringen te Rome wordt naar aanleiding van de rede, welke Lit- wjnoff te Nyon gehouden heeft, ver klaard, dat deze geen verrassing is. In kringen, die in nauwe relatie met de re geering staan, noemt men de rede van den Sovjet-vertegenwoordiger een „twee de sovjet-torpedo tegen den Europee- schen vrede". Naar aanleiding van de berichten, vol gens welke Litwinoff op de conferentie te Nlyon gedreigd heeft met repressaille- maatregelen tegen de Italiaansche vloot- eenheden, verklaart men in officieele kringen te Rome, dat indien onder den naam repressailles daden van geweld zouden worden bedreven, zij door Italië niet als zoodanig zouden worden be schouwd, doch wel als daden van agres sie, aangezien de Italiaansche vlooteen- heden niets gedaan hebben, wat bedoelde repressailles zou kunnen rechtvaardigen. Trekken de Japanners terug? In buitenlandsche kringen te Sjanghai is groote verrassing gewekt door een me- dedeeling van den woordvoerder der Ghi- neesohe militaire autoriteiten, volgens welke de Japansche troe pen op verschillende plaat sen van het front terug trekken. De woordvoerder verklaarde, dat de Ja pansche troepen om onbekende redenen begonnen waren, de Joekongwerf, welke in het Oostelijk deel der internationale dederzetting op den linkeroever van de Wangpoe ligt, te ontruimen en zich in te schepen op de Japansche oorlogsschepen. Men meent op grond van deze feiten te mogen aannemen, dat de voortzetting van het groote Japansche offensief wordt uit gesteld. Andersluidende berichten. In strijd hiermee is een bericht van den Australisohen raadsman van Tsjang-Kai- Sjek, Donald, aan da „Sydney Morning Herald" dat Japan vandaag het groote of fensief zal ontketenen, teneinde de Chi- neezen uit hun loopgraven te verdrijven. Indien de Japanners hierin slagen, zoo werd er aan toegevoegd, zullen de Ghi- neezen van stelling tot stelling blijven strijden, tot asm de westelijke grenzen van China toe. De ontscheping van Japansche troepen en oorlogstuig in Jang-Tse-Poe wordt voortgezet. Onder meer zijn verscheidene gemotoriseerde eenheden en 32 stukken zwaar geschut aangekomen, hetgeen een groot offensief in noor- delijke richting, verbond en met een aanval naar hetzuid- westen door de troepen te "Woesoeng doet verwachten. De woordvoerder der Japansche marine heeft medegedeeld, dat onder de Japan sche troepen te Pausjan cholera in aller- hevigsten vorm is uitgebroken. In drie dagen heeft men 80 gevallen geconsta teerd, waarvan 20 met doodelijken afloop. De gezondheidsdienst heeft alle vereisohte maatregelen genomen. Japan zet door. De Times verneemt uit Tokio: De opgewonden toon, welke uit de ver taling van de boodschap van minister president Konoje tot het Japansche volk spreekt, moet niet misverstaan worden. Ziji beteekent niet, dat de regeering eeni ge reden heeft te twijfelen aan de natio nale eensgezindheid of vastberadenheid en het is ook verkeerd er een waarschu wing in te zien dat de regeering een lan gen oorlog verwacht. Maar de strijd is op grooter schaal ontbrand dan verwacht was, toen het Kabinet besloot versterkin gen naar Noord-China te zenden, en de boodschap van prins Konoje is bedoeld als een rechtvaardiging van de offers welke van de natie worden geëischt. Zij is ook een bevestiging van de verklaring welke al eerder is afgelegd, dat Japan, nu het eenmaal begonnen is, niet van op houden wil weten totdat een beslissende overwinning is behaald welke den weg opent naar de regeling die het wenscht. De Japanners, die van Tsjahar uit op rukken, langs den spoorweg Peiping Soejoeng, zijln tachtig kilometer de pro vincie Sjansi binnengedrongen, waar een sterke Chineesche troepenmacht ge concentreerd wordt om te trachten den Japanschen opmarsch tot staan te bren gen. Langs de spoorlijn PeipingHangkau, waar de voornaamste Chineesche strijd krachten geconcentreerd zijn, is de Ja pansche opmarsch tot staan gekomen. Verder wordt gemeld, dat de Japan ners er in geslaagd zijn den spoorweg WoesoengSjanghai te bezetten. Nanking verzoent zich met de Communisten. Van officieele zijde wordt medegedeeld, Machtsmiddel In den Nieuwen Waterweg. Gemeld wordt, dat In verband met do noodzakelijkheid, voor den Nieuwen Wa terweg bij Hoek van Holland over eenig machtsmiddel te beschikken, de |loods- booten, die voor den Waterweg den loodsdienst doen, van kanonnen zullen worden voorzien. Door middel van draadlooze telefonie zal de buitengaats zijnde boot dan wor den gewaarschuwd, wanneer daadwerke lijk ingrijpen tegen een schip, dat zich aan eenig misdrijf heeft schuldig ge maakt, noodig is. Het mag ongetwijfeld tot voldoening strekken, zegt het „H b 1 d.", dat de Re geering tot dezen maatregel heeft beslo ten; zij heeft hiermee de consequenties aanvaard van de pijnlijke gebeurtenis sen in de vorige week op den Nieuwen Waterweg. De hier gevonden oplossing mag ze ker handig worden genoemd, daar zij naar ten volle mag worden vertrouwd, aan h&t doel zal beantwoorden, n.l. in overtreding zijnde schepen tot rede bren gen, en tevens het land niet op groote kosten zal jagen. dat de Nankingregeering zich met den rooden generaal, T'sjoe-Téh, heeft ver zoend en hem den 22sten Augustus j.l. benoemd heeft tot opperbevelhebber van het achtste Chineesche leger. Het communistische leger en de cen trale regeering hebben elkaar tien jaren lang bestreden. De huidige maatregelen beteekenen een officieele beëindiging van den strijd. Het achtste leger, dat uit vijftig-dui zend communisten bestaat, zou zich thans in de nabijheid van Nankau be vinden. UIT SJANGHAI GEëVACUEERDE NEDERLANDERS. Op weg naar Batavia. De „Tjisaroea" van de Java-China- Japan lijn wordt met 177 Nederlandsche onderdanen uit Sjanghai aan boord op 14 dezer in Tandjong Priok verwacht. D'o autoriteiten treffen maatregelen voor eeD zoo vlot mogelijke ontvangst en onder brenging van de vluchtelingen enz. Het Engelsche vakvereenigingscongres hekelt Engeland, fascisme en volkenbond. Gisteren waren de besprekingen van het vakvereenigingscongres te Norwich gewijd aan de internationale politieke vraagstukken. Eenstemmig is een motie aangenomen voor versterking der politieke vakorgani saties ten gunste van den strijd tegen het fascisme. Het congres nam er kennis van, dat de terugtocht der Engelsche regeering voor fascistische en imperalistisohe offensie ven in China, Abessynië en Spanje aan toont, dat de regeering aan den opmarsch van het fascisme de voorkeur geeft boven den vooruitgang der democratie. In het verdere verloop der debatten ad viseerde één der afgevaardigden den le den, zich te onthouden van een bezoek aan Duitschland, „toteen regee ring van moreel en fatsoen- 1 ijk niveau te Berlijn aan het bewind zal zijn." Betreurd werd, dat de volkenbond zijn gezag heeft verloren, „voor een groot deel ten gevolge van 'het gebrek aan leiding van Britsche zijde." De raad is er van overtuigd, dat een ooriog vermeden kan worden, indien een Britsche regeering aan het bewind komt, die haar politiek wil doen steunen op de verklaringen der arbeidersbeweging. De werkloosheid in Duitschland. De Rijksinstelling voor arbeidsbemid deling en werkloozenverzekering deelt mede, dat het aantal werkloozen in Duitschland, dat zich bij de arbeidsbu reaus heeft aangemeld, eind Augustus tot op bijna een half millioen is vermin derd. Van de 6.014.000 werkloozen van eind Januari 1933' zijn er nog 509.000 over. Het aantal werkloozen bedraagt nog slechts 2.5 pet. van alle arbeiders en beambten. Men weet echter, dat men er in DUitschland een eigenaardige werkloo- zenstatistiek op na houdt. Werkloozen, die in arbeidsdienst zijn of in de werk verschaffing werken, tellen niet mee als werkloozen. De cholera in het Verre Oosten. In Sjanghai zijn de afgeloopen week 29 gevallen van cholera geconstateerd, waarvan er 9 een doodelijken afloop hadden. In de week daarvoor kwamen acht gevallen voor, waarvan één noodlottig verliep. In Hongkong werden de afgeloopen week 203 gevallen waai genomen, waar van er 126 een doodelijken afloop had- den. Binnenland. Kanonnen op loodsbooten. Prins Bernhard op de Jaarbeurs. Prinses en Prins zullen de opening der Staten-Generaal niet bijwonen. Buitenland. Vandaag een Japansch offensief in China? De anti-zeerooverij-conferentie te Nyon geopend. PRINS BERNHARD OP DE JAARBEURS. Prins Bernhard heeft gisteren een be zoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Eerst woonde hij een bestuurs vergadering en daarna een vergadering van den raad van beheer bij'. Tegen twaalf uur maakte de Prins vervolgens, begeleid door de heeren Fen- tener van Vlissingen en Graadt van Rog gen, resp. voorzitter en secretaris-gene raal van den raad van beheer een rond gang over de parterre en de paviljoens, waarbij Z. K. H. vooral voor de zuivel- afdeeling groote belangstelling aan den dag legde. Bij de kaasstands van „D'e Producent" te Gouda proefde Z.K.H. met veel smaak van de kaasproducten. Verschillende standhouders, wier in zendingen in oogenschouw werden geno men, werden aan den Prins voorgesteld. Het bezoek geschiedde tamelijk onop vallend. Alleen in de nabijheid van Prins Bernhard was het even drukker doordal vele bezoekers Z.K.H. herkenden. Tégen 1 uur begaf de Prins zich naar het Jaarbeurs-restaurant, waar hij da lunch gebruikte. In de middaguren bezocht hij o.m. de Indische afdeeling, waar hij werd rond geleid door prof. ir Cosquino de Bussy, voorzitter der Indische afdeeling, en den heer J. W. Gonggrijp. Ook heeft de Prins een rondgang over de beurs gemaakt, waarbij hij o.m. de stands voor de statis tiek en van tal van firma's heeft bezich tigd. Tegen vier uur begaf Prins Bernhard zich weer naar het administratiegebouw, waar hij afscheid nam van zijn begelei ders en waarna hij weer met zijn beken de groene Ford naar Soestdijk terug keerde. DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. De Prins en de Prinses zullen niet aanwezig zijn. Naar verluidt zal het Prinselijk echt paar de plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal, op Dinsdag 21 dezer, niet bijwonen. DE „GELDERLAND" NAAR DE WEST. Onderzeebooten tegen Nieuwjaar terug. De beide onderzeebooten, welke Hr Ms „Johan Maurits van Nassau" in de West- Indische wateren tijdelijk vervangen, zul len, naar de Telegraaf verneemt, in het najaar worden vervangen. Te dien eindo zal Hr Ms „Gelderland" begin November van Nieuwediep vertrekken, waar de bei de O-booten dan tegen Nieuwjaar worden terugverwacht. Het ligt voorshands in de bedoeling, dat de „Gelderland" tot Maart 1938 in de West gestationneerd zal blijven. De „Jo han Maurits" blijft voorloopig nog met den konvO'Oidienst in de Straat van Gi braltar belast. BEZOEK UIT DUITSCHLAND AAN DE WERKVERSCHAFFING. Naar men verneemt, zal in den loop der volgende maand een Dhitsche regee ringsdelegatie ons land bezoeken om door bemiddeling van het departement van sociale zaken kennis te nemen van de organisatie der Rijkswerkverschaf fing. Werkkampen en werkverschaffings- werken zullen onder deskundige leiding bezichtigd worden. Onder meer staat en bezoek aan het jeugdwerkkamp De Kuil, te Beekbergen (gemeente Apeldoorn) op het progTammaa. Huldiging burgemeester L. J. Lucasse. Vrijdagmiddag is de heer L. J. Lucasse te Reeuwijk in verband met zijn zilveren jubileum als burgemeester gehuldigd. De jubilaris zelf opende in de keurig veisierde raadszaal de bijeenkomst, her innerde aan het feit, dat hij thans 25 jaar geleden tot burgemeester van Ril- land-Bath werd benoemd. Wethouder v. Leeuwen beantwoordde de rede en bracht hulde voor alles wat de burgemeester voor de gemeente heeft gedaan. Hij sprak den wensch uit, dat de burgemeester nog vele jaren werkzaam zal mogen blijven in het belang van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1