Rechtszaken Land- en Tuinbouw ZATERDAG 11 SE EE RSTE Vergelijking De winkelier vertrouwde de zaak niet en hij nam, alvorens zich met de belde koopers in hun auto naar hot R.K, zieken huis te begeven, letter en nummer van don wagen op, Bij het ziekenhuis gekomen, maakte eon der heeren oen praatje met de zus ter en deolde vervolgons den winkelier mede, dat nog evon op do hoofdzuster gewacht moest worden, In dien tijd zou hij de auto draaien. Toen de winkelier even uit den wagen stapte, werd hij plotseling opzij geduwd en voordat hij goed en wel wist wat er aan de hand was, was de auto met goederen en al verdwenen. De winkelier wendde zich dadelijk tot de politie met het resultaat, dat een der bedrijvers van deze brutale oplichting, een 35-jarige man uit Arn hem, werd gearresteerd. De man is naar Amersfoort overgebracht. De andere dader bevindt zich nog steeds op vrije voeten. Valsche munters in Fries land. Geraffineerde oplichters, vermoe delijk afkomstig uit Den Haag, hebben dezer dagen in Friesland hun operatie terrein gezocht en getracht om buiten- landsche waardelooze muntstukken om te zetten in goed Nederlandsch geld. Woensdag bezochten vier van deze hee ren een boekhandelaar te Harlingen. Een van hen kocht eenige briefkaarten, waar voor hij den winkelier een rijksdaalder ter betaling aanbood. De winkelier, die den bezoeker juist twee gulden terug gaf, ontdekte na het vertrek der heeren, dat hem niet een rijksdaalder, maar een waardeloos, aan de circulatie onttrokken Belgisch vijf francs-stuk ter hand was gesteld, dat de beeltenis van den over-, leden koning Albert vertoonde. De boek handelaar wist den kooper te achter halen, die het geldstuk terug nam en de kaarten met Nederlandsch geld betaalde. Enkele oogenblikken later werd in een sigarenwinkel te Harlingen door dezelfde bezoekers weer het waardelooze geldstuk in betaling gegeven en ook hier werd de „vergissing" door den winkelier op het laatste oogenblik ontdekt. De sigaren winkelier stelde, om herhaling te voor komen, de politie met een en ander in kennis, die een nader onderzoek heeft ingesteld, waarbij bleek, dat de heeren in het dorp Zurig benzine hadden ge kocht, die, zonder dat de leverancier dit had bemerkt, met een waardeloos geld stuk was betaald. Men vermoedt, dat de oplichters ook te Dokkum, waar dezer dagen valsche guldens in omloop zijn gebracht, hun slag hebben geslagen. De politie stelt een nader onderzoek in. Giftige gassen in een hooi schuur. In de buurt van Bergamo heeft zich een vreemdsoortig ongeluk af gespeeld, dat aan vier personen het leven heeft gekost. Twee kinderen vielen in een met hooi gevulde schuur in zwijm. Daar men de kinderen miste, ging de vader hen zoeken. Toen hij de schuur inging, verloor hij eveneens het bewust zijn, maar had nog de kracht om hulp te roepen. Drie andere pefrsonen trachtten de slachtoffers weg te halen, maar vielen ook in zwijm, toen zij de schuur in kwamen. Eerst toen de brandweer kwam, kon den de vijf personen uit de schuur ge haald worden. Een hunner bleek reeds overleden te zijn. Drie anderen stierven terstond daarop. Het ongeluk werd ver oorzaakt door giftige gassen, welke zich bij het drogen van het hooi gevormd hadden. Deensche journalisten te Harlingen onthaald op klop- p a r t ij. De stad Harlingen kreeg dezer dagen bezoek van een zeilbootje, in welks mast de hakenkruisvlag woei. Toen het bootje aan den wal lag, zag men, dat ook de kajuit met een hakenkruis ver sierd was. Het bootje was bemand met twee per sonen, Deensche journalisten, die op deze manier een reis om de wereld wil len maken en ook Harlingen kwamen aandoen. Bij hun bezoek aan Duitsch- land waren de Deensche globetrotters blijkbaar zeer onder den indruk van het Duitsche nationaal-socialisme gekomen. De Harlinger jongelingen, die spoedig aan de kade kwamen kijken naar het opgetakelde bootje, konden het maar moeilijk verdragen, dat men met zulke emblemen naar hun haven kwam. Zij scholden het tweetal uit en daagden de verre gasten uit tot een vechtpartij. Een der Denen, die ook niet mak was, nam de uitnoodiging aan en in minder dan geen tijd was er op de kade een vecht partijtje aan den gang, waaraan de po litie te pas moest komen. Spoedig daarna hebben de Denen hun zeiltjes geheschen en zijn naar andere oorden vertrokken. Een moeilijke arrestatie. De Bossche politie werd Woensdagavond circa half twaalf gealarmeerd omdat men schaduwen gezien had op het dak van den voormaligen Casino-schouwburg. Onmiddellijk werden twee agenten uit gezonden, die inderdaad constateerden, dat iets of iemand over de daken van het oude gebouw rondsloop. De ontsnap pingsmogelijkheden waren zoo groot, dat de agenten ijlings assistentie requireer- den. Maar ook toen bleek het niet ge makkelijk op het hooge dak te komen. Bovendien was het erg donker in de om geving en het terrein vol gevaren. Tever geefs sommeerden de agenten hun tegen stander^) naar beneden te komen en zich over te geven. Toen ook een paar waar schuwingsschoten niet hielpen, kwam iemand op het lumineuze idee, de brand weer te waarschuwen en kort daarna da verde in razende vaart de Magyruslad- der door de nachtstille straten en ver scheen voor het oude Casino. Felle bun dels licht schoten uit de schijnwerpers. Daar stond een der dieven voor het voet licht. „Geef je over". „Geen kans man", En weg schoot de dief, achter een op stand. De mannen van Hermandad er achter met de revolvers in de vuist, Ein delijk Hot do dief zich als een volleerd govoltourlst langs de dakgoten naar be neden in een tuin glijden, waar hij ech ter door een paar verborgen posten werd opgevangen en geboeid naar het bureau werd overgebracht. De brandweerladder werd ingedraaid en suisde huistoe. De tot een kleine me nigte aangegroeide belangstelling ap plaudisseerde. In het Oosten gloorde de eerste ochtendschemer. POLDER WALCHEREN. Voor de op Zaterdag 25 September te houden algemeene vergadering van het Polderbestuur van Walcheren zijn oproe pingsbrief en voorstellen verschenen. Onderzoek zal plaats hebben van de geloofsbrieven van de herkozen commis sarissen voor het gebouwd, de heeren J. J. van der Harst en J. J. Krijger, en van den gekozen commissaris voor het onge bouwd, den heer W. Verhage Pzn, die de plaats van den heer F. J. Casted zal in nemen. He ter vaststelling aangeboden Polder rekening over 1936, geeft aan gewone in komsten aan f 427,100.0872 en aan uitga ven f 435.869.05; do buitengewone inkom sten bedragen f 138.565.40 en uitgaven f 136.182.51. Voor de straat- en zandwegen zijn de gewone inkomsten en uitgaven respect, f 19.524.96l/2 en f 15.255.55 en de buiten gewone f 34.492.66 en f 43.118.13. De rekening der inkomsten ten bate en der uitgaven ten laste van de gebouwde eigendommen zijn resp. f 50.704.50 en f 47.996.51. Dijkgeschot. Teneinde het dijkgeschot voor 1938 te kunnen vaststellen, heeft het dag. besiuur een voorloopige raming van de uitgaven en inkomsten voor 1938 opgemaakt. Totaal komt ton laste van de gebouwde eigendommen f38.032.82, tegen een be drag van f36.674.89 voor 1937. Na af trek van het batig slot 1936 ad f2707.99 blijft nog f 35.324.83 door dijkgeschot te dekken tegen f 32.093.27 in 1937. Het dag. bestuur stelt voor, daartoe een bedrag van f 1.30 per f 100 belastbare op brengst te heffen (vorig jaar f 1.20). Volgens de raming moet het dijkgeschot f 367.813.35V2 opbrengen, waarvan het ge bouwd volgens de raming f37.700 zal op brengen, blijft door het ongebouwd te dekken f 330.113.35V2. Het dag. bestuur stelt echter voor, dit bedrag gedeeltelijk te vinden door voor f 16000 te beschikken over het vermoe delijke batige slot van den dienst 1937. Het deelt ter toelichting hiervan mee, dat de dienst 1936 sluit met een nadeelig saldo van f 8768.96V2, dat als uitgaaf ten laste van den dienst 1938 is gebracht. Dit nadeelig slot is het gevolg van de omstan digheid, dat de kosten van herstel van stormschaden f55.179.43 de raming van f 30.000 met rond f 25000 hebben over schreden. In verband hiermede is voor den dienst 1937 een buitengewoon dijkge schot ad f 2 per ha. geheven. D'e opbrengst hiervan of rond f 34.000 kan echter niet geheel naar den dienst 1938 overgebracht worden, daar ten laste van den dienst 1937 een bedrag van rond f 30.000 is gebracht wegens aankoop van 3000 scheepston zuilenbasalt, waarover reeds in de voorjaarsvergadering inlich tingen zijn verstrekt. Voor gewone wer ken en herstel van stormschaden is in 1937 van dezen voorraad reeds 1200 ton verbruikt. De kosten van aankoop van deze 1200 ton, bedragende f 12000 zullen uit de gewone middelen van den dienst 1937 gedekt kunnen worden. Voor den dienst 1938 blijven dan 1800 ton ter waar de van f 18.000 beschikbaar. Het is een voudiger, dit bedrag thans in mindering te brengen op het gedeelte van het ver moedelijke, batige saldo van den dienst 1937, waarover kan worden beschikt, dan het later in uitgaaf naar den dienst 1938 over te brengen. Naar den dienst 1938 kan alzoo een be drag van f 34.000 min f 18.000 is f 16.000 van het vermoedelijke batige slot van den dienst 1937 worden overgebracht. Er was te dekken* f 330.113.35V2, hiervan af de genoemde f 16.000, rest te dekken uit dijk geschot van de ongebouwde eigendommen f 314.113.35V2. Berek nd naar f 20 (v. j. f 19 plus f 2 buitengewoon) per ha. over 15.440 schot- baar land is f 308.800, en f 11.80 (v. jaar f 10.80 plus f 2 buitengewoon) per ha over 1480 ha. vrijland is f 17.464, samen f326.264, er is te dekken f314.113.35V2, zoodat voor dekking van onvoorziene uit gaven overblijft f 12.150.64V2. Korting op salaris. Het dag. bestuur stelt voor ook in het tijdvak 1 November 1937 tot 31 October 1988 ook 3 pet. op de salarissen te korleu. Onderzeesche oever Zuidwatcring. Niettegenstaande de in 1936 uitgevoer de werken, waarmede een bedrag van ruim f 57.000 gemoeid is geweest, z ij n de resultaten van de voor jaarspeilingen van 1937 bij de Zuidwatering weder om hoogst ongunstig geble ken. De toestand van den oever, in het bijzonder tusschen de dijk palen 14 en25enbij dijkpaal29 baart dan ook zorg. De toustand zou minder zorgelijk zijn, indien eenige waarborg kon worden ge geven voor de afdoendheid der uit te voe ren werken, Uit overgelegde rapporten van den Ingenieur kan echter blijken, dat zoodanige waarborg niet gegeven kan worden, De vraag is dan ook gerezen, en aan Ged. Staten voorgelegd, of het niet aanbeveling verdient, bij de Regeering aan te dringen op het instellen van een onderzoek van Rijkswege naar do oorza ken der steeds heviger aanvallen van het Scheldewater op de kust, zulks in de hoop dat, wanneer meer zekerheid omtrent de oorzaken zal zijn verkregen, de bestrij ding van het kwaad op meer afdoende wijze ter hand zal kunnen worden geno men. Intusschen dient, naar de meening van het dag. bestuur, alles in het werk te wor den gesteld, om den zeedijk op de aange vallen plaatsen te beveiligen, voorzoover de techniek daartoe middelen aan de hand doet. Het dag. bestuur heeft de over tuiging, dat de werken, welker uitvoering thans door den ingenieur wordt voorge steld, in de gegeven omstandigheden het meest doelmatig zijn te achten. Niettemin heeft het dag. bestuur Ged. Staten, aan wier goedkeuring het ontwerp dezer wer ken onderworpen is, verzocht, aan dit punt bijzondere aandacht te schenken, mede teneinde te voorkomen, dat onnoo- dig hooge kosten worden gemaakt. Het dag. bestuur stelt voor, werken overeenkomstig het rapport van den in genieur te doen uitvoeren en daarvoor een crediet te verleenen van f 137.000, waar voor een 4 pet. leening, af te lossen in 20 jaar, zal worden aangegaan. Nog een leening. Nog stelt het dag. bestuur voor een lee ning aan te gaan van f 75.000, ook ren tende ten hoogste 4 pet., en af te lossen in 20 jaar. Deze som is bestemd voor het ten laste van den Polder blijvende deel van de kosten voor verbetering van den weg "Westkapelle-Domburg, het afkoopen wegens overname van dien weg door de Provincie en van verbetering van deelen van den Noordweg. Verharding Huismansweg. Het dag. bestuur stelt voor om voor do verharding van een deel van den Zoek weg III te Serooiskerke en van den Huis mansweg aldaar met oude keien uit den Duinweg te Oostkapelle, die van den Pol der zullen worden aangekocht, een bijdra- go te verleenen van 20 pet. der kosten tot een maximum van f 280. Eigendommen. Het dag. bestuur stelt voor aan de N.V. Bouwbureau J. Korteweg A.Czn te Bre da te verkoopen 175 o.a. grond in de ge meente Zoutelande en wel voor f 0.20 per c.a. of in totaal f 0.35. Verder om aan L. Wisse te Goes en J. de Piaa te Souburg opnieuw resp. 75 en 96 c.a. grond in de gemeente Souburg voor 30 jaar in erfpacht te geven en dan tegen 3 cent per c.a. pér jaar of in totaal resp. f 2.25 en f 2.88, terwijl thans f 0.75 en f0.96 canon betaald wordt. Ten slotte om van mej. G. Koppejan-de Visser 130 c.a. grond te koopen in de gemeente Rit- them voor f 13. DE LUCHTBESCHERMINGSWET. Kan een burgemeester tot persoonlijken dienstplicht dwingen? Voor het Arnhemsch gerechtshof is een interessante strafzaak behandeld in verband met de nieuwe Luchtbescher- mingswet. Bij de laatste in Gelderland gehouden luchtbeschermingsoefeningen in Maart j.l. werd T. B., meubelmaker te Nijkerk, door den burgemeester van het stadje, den heer J. v. d. Kluyve, bevolen op een bepaalden tijd op een bepaaldo plaats aanwezig te zijn om aan de lucht beschermingsoefening deel te nemen. B. heeft dit geweigerd, waarna proces-ver- baal werd opgemaakt. De zaak kwam voor de rechtbank te Zwolle waar de Officier van Justitie tegen verdachte we gens overtreding van de Luchtbescher- mingswet een geldboete eischte van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. De rechtbank sprak verdachte echter vrij, oordeelende dat de bepalingen van de wet tot bescher ming tegen luchtaanvallen niet zoo ver reiken, dat de burgemeester op grond daarvan de ingezetenen zou kunnen bevelen tot het verrichten van persoon lijken dienst. De Officier van Justitie bracht hierna de zaak voor het Arnhemsche Gerechts hof. Als getuige werd gehoord de burge meester in kwestie, die verklaarde verd. per brief 2 maal te hebben opgeroepen om actieven dienst te verrichten ter assisten tie van de brandweer. De burgemeester was van meening, dat de wet hem daar toe bet recht gaf. Na verboor van verd., die bet ten laste gelegde bekende, nam de advocaat-gene raal mr Hermans requisitoir. "Volgens spr. verplicht art. 12 van de bedoelde wet tot persoonlijken actieven dienst. De Commissaris der Koningin in Gelderland heeft aangaande deze kwestie de meening van den Minister gevraagd. Deze was dezelfde meening toegedaan en dit antwoord van den Minister is per circulaire aan de burgemeesters medege deeld. In dat schrijven werd er wel op aangedrongen, een en ander soepel too te passen om de luchtbescherming niet onpopulair te maken. Spr. requireerde f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Verdachte's raadsman, mr van Stra ten, wees in zijn pleidooi op de conse quenties van een dergelijk wetsartikel. Zoo zou dan iedere burgemeester op een luchtbeschermingsdag alle auto's en f voertuigen kunnen requireeren, Boven dien porsonen kunnen oproepen van bui ten zijn gemeente, Iedere burgemeester zou op eoo'n dag dictator zijn, Bij de behandeling van het wetsont werp is geen enkele aanmerking gemaakt door onze 150 volksvertegenwoordigers, waaruit volgens spr, blijkt, dat de wet op dit punt anders begrepen is dan door den advocaat-generaal nu wordt gedaan. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak op 23 September a.s. Advocaat beleedigt de po litie. In November is een weduwe te Schiedam beroofd van f 13.000; te Zwolle was, op verzoek van de politie van Schie dam, iemand als verdachte aangehouden. Hij bleek later onschuldig en werd vrij gelaten. Hij zocht eerherstel en wendde zich tot een advocaat uit Zwolle, die over de zaak een ingezonden stuk schreef in het „Overijsselsch Dagblad", waarin hij zeer scherp het beleid der politie van Zwolle aanviel. De advocaat moest deswege voor de rechtbank te Zwolle terecht staan wegens beleediging. De officier van justitie zeide, dat de Zwolsche politie zeer behoorlijk was op getreden. De verontwaardiging van den aangehoudene was begrijpelijk, maar de advocaat was beleedigend en noodeloos hatelijk. Eisch f200 boete of 50 dagen hechtenis. Dag. Besiuur der Z. L. M. Dit Bestuur vergaderde Woensdag te Middelburg. De vergadering werd geleid door den heer Mr P. Dieleman. O.m. kwamen de volgende onderwer pen in bespreking: Commissie veestallen. Medegedeeld werd dat de Ministers van Binnenland- sche Zaken en Landbouw en Visschorij afwijzend hebben beschikt op het verzoek der drie centrale landbouworganisaties om in de Commissie, die een onderzoek instelt naar de mogelijkheid en wensche- lijkheid om van Overheidswege voor schriften te geven bijl den nieuw- en ver bouw van stallen ter voorkoming van brandgevaar, alsnog 3 practische land bouwers op te nemen. Het ligt evenwel in het voornemen der Regeering, alvorens tot het geven van eventueele voorschriften zal worden overgegaan, het oordeel te vragen van de verschillende organisaties op landbouw gebied over het door genoemde Commis sie uit te brengen rapport. Postbestelling ten plattelande. Het Dag. Bestuur sprak de wenschelijkheid uit van de wederinstelling van een tweede post bestelling op het platteland buiten de be bouwde kom der dorpen en besloot dien aangaande de noodige stappen te doen. Voorts zal worden verzocht de extra- kosten welke verschuldigd zijn voor het bestellen van een telegram .op het platte land afgeschaft te krijgen. De Kring Hulst heeft bezwaren inge bracht tegen de wijze van postvervoer tusschen de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen onderling. Zoo wordt b.v. de post van Terneuzen, welke bestemd is voor Hulst, via Zuid-Beveland vervoerd. Getracht zal worden hierin verandering te verkrijgen. Gezinsloonen in den landbouw. Een der bij het Landbouw-Comité aangesloten organisaties heeft medegedeeld dat in zijn werkgebied in een afgesloten collec tief looncontract is opgenomen een be paling, welke regelt een kindertoeslag op de loonen voor landarbeiders met grooto gezinnen. Het Dagel. Bestuur heeft zijn reeds eerder uitgesproken standpunt gehand haafd dat kindertoeslag z.i. moet worden beschouwd als sociale zorg en deze een taak van de Overheid dient te zijn, doch niet van den individueelen werkgever. T.b.c.-bestrijding Rundvee. Mededeeling werd gedaan van de besprekingen, welke zijn gevoerd om te komen tot de oprich ting van een vereeniging tot bestrijding van tuberculose onder het rundvee in Zeeland, waartoe de Z.L.M. het initia tief heeft genomen. Aardappelsteunregeling 1938. Uitvoe rig werd van gedachten gewisseld over de thans bestaande aardappelsteunrege ling. Algemeen was men van oordeel dat voor 1938 de huidige regeling dient te worden behouden, met dien verstande, dat de denaturatievergoeding voor aard appelen, behoorende tot rubriek A vroe ger dient te worden beschikbaar gesteld, b.v. vanaf 1 October. Het Dagel. Bestuur wil de aardappelsteunregeling in de eer ste plaats zien als een prijsregeling en niet als een denaturatieregeling. Het Dagel. Bestuur is van oordeel dat wanneer het landbouwcrisisfonds niet toereikend zou zijn om alle ter denatu- ratie aangeboden hoeveelheden aardap pelen te vergoeden, slechts die aardap pelen moeten worden gedenatuieerd, welke als consumptie-aardappelen kun nen worden aangemerkt en aardappelen, welke slechts aan veevoedereischen vol doen niet voor denaturatie in aanmer king te doen komen. Het Dagel. Bestuur sprak zich una niem uit tegen een verhooging der teelt - heffing per H.A. Uitvoer gedenatureerde aardappelen In verband met klachten, welke uit het buitenland zijn vernomen, heeft de Ak- kerbouwcentrale bepaald dat uitvoer van gedenatureerde aardappelen niet kan plaats hebben. Besloten werd om na te gaan of de wijze van denatureering van aardappe len niet zoodanig kan worden vorboterd dat de bezwaren welko togen den uit voer van dergelijke aardappelon bestaan, kunnen worden weggenomen. Richtprijs tarwe oogst 1937. Het Dagol, Bestuur besloot bij het Landbouw-Comitó opnieuw aan te dringen op een verhoo. ging van den richtprijs der tarwo op f 10 per 100 kg met behoud van de geldende bewaarloonvergoeding. De opbrengst van de tarwe is in 1037 belangrijk lager dan in het voorgaande jaar. Waardeering Zeeuwsche tarwe. In de op 7 Juli j.l, te Zierikzee gehouden alg. vergadering der Z.L.M. is opgemerkt dat de k^Iiteit van de Zeeuwsche tarwe door de Tarwe-organisatie onvoldoende wordt betaald, vergeleken met de waar deering van de Zeeuwsche tarwe op do vrije markt voor het inwerking treden van de Tarwewet 1931. Het Dagel. Be stuur heeft naar de waardeverhouding van Zeeuwsche tarwe tegenover tarwe uit andere provincies een onderzoek doen instellen en gegevens daaromtrent verza meld. Deze zullen ter kennis worden ge bracht van de Tarwe-Centrale. Pogingen zullen worden aangewend om voor de betere kwaliteit tarwe een hoogere uitbetalingsprijs te verkrijgen dan voor den vorigen oogst het geval is geweest. Kalverteeltbeperking. Het Dagel. Be stuur heeft zich ernstig beraden over de mogelijkheid om te komen tot een af schaffing der kalverteeltbeperking. Algemeen was men ervan overtuigd, dat de moeilijkheden, welke zich bij de kalvertoewijzing voordoen, groot zijn on wellicht nog zullen toenemen, doch al vorens een beslissing te nemen werd be sloten het rapport van een commissie uit de F. N. Z., die dit vraagstuk in studie heeft genomen, af te wachten. Bedrijf sraad Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Besloten werd aan den bedrijfsraad voor het landbouwbedrijf in Oost-Z.- Ylaanderen een bijdrage in de gemaakte kosten voor vergaderingen e.d. te geven. Vraagpunten. Besloten werd een twee tal vraagpunten aan de afdoelingen der Z.L.M. voor te leggen ter behandeling in de wintervergaderingen. Deze vraag punten luiden: 1. Welke soorten aardappelen worden in Uw kring verbouwd on waarom? 2. Ligging van de gebouwen t.o.v. de bedrijven. Bootverbinding HansweertWalsoor den. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres van de gemeente Hontenis- se aan Gedep. Staten van Zeeland in zake de bootverbindingen op de lijn HansweertWalsoorden. Wegbedeklcing. Medegedeeld werd dat verschillende Rijkswegen van een zooda nig glad wegdek zijn voorzien dat zulks gevaar oplevert voor de paardentractie. B'esloten werd de bevoegde instanties met deze klacht in kennis te stellen en te trachten hierin verbetering te verkrijgen. Uitvoer van eieren. In de week van 31 Augustus tot 7 September zijn hier te lande voor uit voer toegelaten 16.815.482 eieren en wel 15.893.482 kippen- en 922.000 eendeneie ren. Hiervan gingen naar Duitschland 7.492.900 kippen- en 235.220 eendeneieren; naar Engeland 7.175.850 kippen-, 660.000 koelhuiskippen- en 672.480 eendeneieren en naar andere landen 564.732 kippen- en 14.400 eendeneieren. Mond- en Klauwzeer. De sinds korten tijd voorkomende ge vallen- van mond- en klauwzeer onder den veestapel in Zuid-Holland zijn, aldus meldt „Het Volk", de laatste dagen zoo danig in aantal toegenomen, dat het be stuur van de vereeniging Vebo te Lei den, in overleg met den inspecteur van het veeartsenij kundig staatstoezicht, be sloten heeft de tentoonstelling van vee- en zuivelproducten, welke op 16 Septem ber a.s. te Leiden zou worden gehouden, af te lasten. Biggenmerken. Het aantal in de week van 23 tot 28 Augustus aangebrachte biggenmerken bedroeg 35.699, tegen 46.770 in de over eenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 28 Augustus in totaal aan gebracht 1.135.815 merken, tegenover 1.340.068 merken in de overeenkomstige periode van 1936. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. V rwachting tot den avond van 11 Sept.: Meest matige, Noordelijke tot Noord- Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht, over dag weinig veiandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 766. Licht op voor fietsen: Zaterdag 8 u. 8 min. Uitg.: N.V. Uitgever Emergo" ter exploitat Bureaux Lange Tolofooi Postchóque en Bijkantoor Middel): J. J. FANOY, Li Directeur-Hoofdre Hit nummer best Gedurende den ve door de Sociaal-dem gewerkt met Zwed Daar zou, naar h de toestand heel wat land. Zweden was zoo 01 belofte. De werkloosheid w en veel meer dan in gedaan voor verbeter pelijike toestanden. Herhaaldelijk is e dat een vergelijking 1 gaat, o.m. ook, omdat veel grooter is dan in lager zijn enz. Deze opvatting wc door een officieel rap len toestand in Zwed Prof. Myrdel. Aan dit rapport leend: „Terwijl elke werk deld slechts ongevee jaar verdient 1), bliji bij dit geenszins hooj terwijl ruim de helft 1000 per jaar heeft. alle Zweedscne gezin der dan Kr. 1000 pe holm, de duurste sta pot. van de gezinnen fera berusten op d voor 1930. Sedertdien zijn df loonen van de ar heide veer 4 pet. gestegen, loonen zelfs zoowat o Wanneer voorts in geconstateerd, dat 13 zochte families met e men beneden de Kr. minderjarige kindere heeft, dan kan hieri vraag worden beantv zaak van de geboorte: Niet ten onrechte nister van Sociale dan ook, dat er du: kinderen in het lanc houdt dit ook ten dec geringen duur van 1 zon, vooral in de Noorland. Indien de gezinn© mens en verscheidene den tot 45 pet. van hu besteden voor het koe delen, blijft er natuui baar voor andere be ning en kleeding. Voo zinnen van de landarl centage zelfs tot 55 pc nen gezinnen met ten ren, d.w.z. dus met 1 sonen, gemiddeld slee. K.G. boter per m a a E.G. margarine, 17 ei groente, nog geen 3 K lijks 3Vï K.G. vleesoh iets gunstiger, wanne kleiner is, doch ook gunstig. Wat ten slotte de w treft, zoo is ook dit hoofdstuk. Uit het rapport veer de helft van gen uit ten hoog en een keuken niet minder dan 40 pc niet 3 of meer kinde: Een de r d e deel doeleinden gebruikte lijke woningen, welke ten minste drie min worden bewoond, her] vÜfofmeer pe platteland moet -zelfs der in kleine woning rijke gezinnen den nac of keuken dooi slaapgelegenheid dien meer personen, woningen was het n stoken. Bij 13 pet. op de aarde, in 21 pci ningen waren de kaï M., 9 pet. werd als Ug" gekwalificeerd, 15 pet. van de onderzo Uit dit rapport, gel onderzoekingen, blijkt, vergelijking met het zeer goed kan doorsta Reeds jaren geleden democratische zijde 1) Een Kroon is tl cent.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6