eerste blad 2S& nbestedingen Rome en Berlijn nemen niet deel aan de Middel- landsche Zee-conferentie. De strijd in China. Indië-vliegtuigen zonder mecaniciens. Binnenland Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 289 a P» Clairgeau 12 ïs per 100 kg. 6—20; Gele 'etsen 913 Abrikoosprui- imen 1020 Diversen; BI 38—69; B ra il—53; Dubb. oonen 612; 15; Rijnsche ers 12; Toma- Uien 1.50 toode kool 3; 100 kg.; Kro- ikommers 1.50 ropsla 0.60 alles per 100 v. Dijke uit heer G. v. d. lier een woon- 1 c.A. Kooper voor f 1070. overname enz. ÏBERICHT. van 10 Sept.: .derlijke wind, ;en, zwaar be- waarschijnlijk Lvankelijk iets ig 3 uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J, J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiiin 30 cont por regel. Ingezonden mododeollngon 00 cont por rogol. Kloino Advertontiön Dinsdags en Vrijdags 10,75, bi] vooruitbetaling, Onder letter of motto f0,85. Bij contract belangrijke korting. 3 u.: 771. tsen: Pit nummer bestaat uit 2 bladen. Zoowel Italië als Duitschland hebben verklaard niet aan de Middellandsche Zee-conferentie te zullen deelnemen, in verband met Rusland's houding tegen over Italië. Wel zijn zij bereid aan een nieuwe bijeenkomst der non-interventie commissie te Londen deel te nemen. Italië was van plan om een bevestigend antwoord op deze uitnoodiging te geven, maar de Russische nota bracht een nieuw en ernstig element in de situatie. Dit element bracht wijziging in het standpunt van de fascistische regeering. Nochtans zoekt Italië naar een middel tot gedachtenwisseling tusschen de be langhebbende mogendheden. Het meent dat het onderwerp vruchtdragend zou kunnen worden besproken door de com missie te Londen. De Duitsche regeering legt er in haar antwoord op de uitnoodiging tot deelne ming aan de Middellandsche Zee-confe rentie den nadruk op, dat ziji natuurlijk iedere poging, de door den burgeroorlog in Spanje veroorzaakte onveiligheid in de Middellandsche Zee te doen eindigen, met instemming begroet. Tevens herinnert het Duitsche ant woord er evenwel aan, dat de Rijksregee- ring, toen zij enkele maanden geleden harerzijds met een soortgelijk initiatief voor den dag kwam, bij de Britsche en de Fransche regeering een houding heeft ontmoet, welke haar weinig moed geeft vertrouwen te stellen in nieuwe collec tieve afspraken op dit gebied. Bij de houding der Rijksregeering kon voorts het feit, dat de Sovjet-regeering het juist heeft geacht in deze dagen we gens zekere voorvallen in de Middelland sche Zee onbewezen beschuldigingen te gen de Italiaansche regeering in te bren gen, en daaraan vérgaande eischen te verbinden, niet over het hoofd worden gezien. De Rijksregeering geeft de Italiaan sche regeering gelijk, dat van haar niet kan worden gevergd, deel te nemen aan een bijzondere conferentie van dezen aard, zoolang het door de nota der Rus sische regeering veroorzaakte incident niet op bevredigende wijze is afgewik keld. De Rijksregeering stelt in overleg met de Italiaansche regeering voor in plaats van een bijkondere conferentie bijeen te roepen de Londensche niet-inmengings- commissie de aangelegenheid te laten be handelen. Londen verwacht toch gunstige resultaten van de conferentie. Het Duitsch-Italiaansdhe besluit tot het niet deelnemen aan de conferentie te Nyon, wordt te Londen zeer betreurd. De aanwezigheid der beide mogendheden zou, naar Britsche meening, de practi- sche taak der conferentie zeer vergemak kelijkt hebben. Er kan echter geen sprake zijn van annuleering der conferentie. Men gelooft, dat Engeland bij de uitwerking der voorstellen, welke ten doel hebben een einde te maken aan de onveiligheid in de Middellandsche Zee, steeds^ rekening heeft gehouden met de mogelijkheid dat Duitschland en Italië zich van deelneming zouden onthouden. Het aanvankelijk aanvaarde ontwerp, dat door de afwezigheid der beide mo gendheden is vervallen, voorzag in in schrijving van alle duikbooten in de Mid dellandsche Zee, afbakening van zones huiten de scheepvaartwegen en achter volging van alle duikhooten, die buiten de geoorloofde zones zouden worden ge zien. Deze maatregelen kunnen zonder Duitschland en Italië niet worden toege past. Daar ook het convooistelsel in begin sel veroordeeld wordt, schijnt de uitbrei ding van het aantal oorlogsschepen, dat heiast is met de verdediging der koop vaarders, de eenige practische oplossing te zijn. Dit systeem wordt reeds toege past, maar men gelooft, dat de confe rentie de doelmatigheid ervan 'zal ver sterken: de oorlogsvloten zullen dan de koopvaardijschepen van elke nationaliteit beschermen, hetgeen niet alleen de taak van Frankrijk en Engeland maar die van alle onderteekenaars der acte zal zijn. Daar van Albanië geen antwoord is ontvangen, kan men aannemen, dat aan de conferentie wordt deelgenomen door de volgende landen: Engeland, Frankrijk, Rusland, Turkije, Joegoslavië, Roemenië, Griekenland en Egypte. Te Genève is de belangstelling voor de beraadslagingen in den Volkenbondsraad en in de Volkenbondsvergadering, geheel naar den achtergrond gedrongen, met het oog op de aanstaande conferentie over de bescherming van de scheepvaart in de Midd&llandsche Zee. Men neemt algemeen als vaststaand aan, dat de Middellandsche Zee-confe rentie te Nyon hedenmiddag zal worden geopend. Men houdt te Genève ook nog rekening met de mogelijkheid dat de Middelland sche Zee-besprekingen slechts een voor bereidend karakter zullen dragen en dat de beslissende beraadslagingen in de Londensche niet-inmengings-commissie zullen worden gevoerd, waar Duitschland ent Italië wel aan de beraadslagingen willen deelnemen. Chineesche luchtraids. Chineesche vliegtuigen hebben gisteren de internationale concessie in spanning gehouden tot laat in den naoht. De Ghi neesohe piloten daalden boven de Japan- sche oorlogsschepen, die in de Wangpoe liggen en bestookten ze met bommen. Een der bommen viel op een Britsche opslag plaats, waardoor een brand ontstond, die een schade van naar schatting een 'half millioen dollars aanrichtte. De dag van gisteren werd overigens weer gekenmerkt door hevig geschutvuur en door luchtbombardementen uit Japan- sohe vliegtuigen. De bloedigste strijd werd geleverd, toen de Ghineezen en de Japanners in een handgemeen raakten tusschen de werf Joekong en de renbaan. De Ghineezen verklaren, dat zij de Japanners hebben te ruggedrongen. Toen zij echter verder op rukten, en zonder dekking moesten ope- reeren, schoten de Japansche oorlogs schepen een reeks granaten af in de Chi neesche gelederen, zoodat de Chineezen gedwongen werden naar hun oorspronke lijke stellingen terug te keeren. De Ghineezen spreken de Japansche be richten tegen, volgens welke de Japansche troepen van Woesoeng en die van Jangt- sepoe contact zouden hebben tot stand ge bracht. De situatie in het Noorden. Het Japansche ministerie van oorlog verklaart officiëel bevestiging te hebben ontvangen van de verovering door de Ja panners van Tientjen, halverwege Kalgan en Tatüeng gelegen. Omtrent den strijd in het Noorden wordt van Chineesche zijde medegedeeld, dat langs den spoorweg Peiping<Soei- joean hevig gevochten wordt. D'e Chinee zen verdedigen dezen spoorweg tegen twee Japansche brigades en tegen Mongoolsche soldaten, in totaal twintig- tot dertigdui zend man sterk. Over den strijd bij Tient sin heet het, dat de Japanners daar met 10.000 man een aanval hebben gedaan. Zij werden echter afgeslagen. Buitenlandsohe deskundigen schatten 't totaal der Japansche effectieven, die se dert het begin der vijandelijkheden via Tientsin in Noord-Ghina zijn binnenge komen, op 215.000 man, ongerekend de effectieven van het Kwantoengleger en de versterkingen, die via Jehol en Tsjahar zijn aangekomen. De Japansche generale staf te Tientsin heeft de buitenlandsc'he consuls er van in kennis gesteld, dat de Japanners voorne mens zijn, de krijgsverrichtingen langs de spoorlijn bij Kalgan voort te zetten om in Sjangsi door te dringen. Een zeer felle slag woed d e gisteravond in de streek van Joemeng, halverwege tus- sohenJangtsepoe en Woe soeng; aan beide kanten zijn de verliezen zwaar. China zou vjiegtuigen betrekken van Sowjet-Rusland. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat een trein, bestaande uit honderd Sowjet- Russische vrachtauto's, geladen met vlieg tuigen en ander oorlogsmateriaal, te Sian do hoofdstad van de provincie Nsjensi, is aangekomen, waarheen de Nanking-re- geering, naar het schijnt, bet hoofdkwar tier van de luchtmacht heeft verplaatst. Volgens hetzelfde bericht zouden Sow- jet-Russische instructeurs te Sian Chi neesche vliegers opleiden. OPNIEUW ENGELSCH SCHIP DOOR SPAANSCHE OPSTANDELINGEN OPGEBRACHT. De Molton vrijgelaten. Het Engelsche schip Stanwold (1000 ton), met een lading levensmiddelen aan boord, is op weg van Bordeaux naar Gijon bij het plaatsje Riva d'Estelle door een torpedoboot der Spaansche opstan delingen aangehouden en naar Santan der gebracht. De aanhouding geschiedde binnen de Spaansche territoriale wate ren en de Britsche consul heeft reeds te Hendaye bij den vertegenwoordiger van Franco geprotesteerd. Officieel wordt te Londen bevestigd, dat de autoriteiten der opstandelingen hebben besloten het Engelsche stoom schip Molton, dat gedurende verschei dene weken door haar is vastgehouden, vrij1 te laten. Niettemin zal het schip niet uit Spanje kunnen vertrekken, alvorens zekere kosten, die sedert de aanhouding gemaakt zijn, zijn betaald. ITALI8 ZAL RUSLAND NIET ANTWOORDEN. De Italiaansche regeering zal niet ant woorden op de tweede Sovjet-Russische nota. Ook eventueels verdere Sovjet-Rus sische nota's over hetzelfde onderwerp zullen door Italië stilzwijgend worden voorbijgegaan. Tegelijkertijd wordt er op gewezen dat Italië zich gedwongen zou kunnen zien de mogelijkheid van zijn deelneming aan de a.s. werkzaamheden der niet-inmen- gingscommissie aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, ingeval Sovjet-Rusland vóór het bijeenkomen der commissie een soortgelijke manoeuvre zou ondernemen als voor het bijeenroepen van de confe rentie van Nyon. Te Rome wordt verklaard, dat voor het oogenblik en onder de tegenwoordige om standigheden het verbreken der diploma tieke betrekkingen met de Sovjets niet onder de oogen wordt gezien. VAN ZEELAND BLIJFT AAN. Algemeen werd verwacht dat de heer Van Zeeland nog in den loop van deze maand den koning van België zijn ont slag zou aanbieden. Alsgemeen was dan ook de verrassing toen de minister-president gisteren in den Senaat verklaarde dat hij weliswaar voornemens is geweest zijn taak neer te leggen, maar dat hij besloten heeft het ondernomen werk voort te zetten. Deze mededeeling werd door de regee- ringsp ar tijen geestdriftig toegejuicht. Het heengaan van den heer Van Zee land zou zeer waarschijnlijk een zeer langdurige en netelige kabinetscrisis hebben veroorzaakt. ZAL MINISTER SCHACHT TOCH AFTREDEN? In verband met het a.s. aftreden vau dr Schacht als minister voor economi sche zaken, verklaren gezaghebbende kringen, dat Schacht president van de rijksbank zal blijven. De samenvoeging van de functies van ïijksbankpresident en minister van eco nomische zaken, zoo zeggen zij verder, was te inspannend geworden voor één persoon. Sinds de benoeming van Goering als commissaris voor het vierjarenplan was de taak van Schacht aanzienlijk inge krompen. Hij vertegenwoordigde in den boezem van het kabinet de gematigde richting en had niet geaarzeld, herhaaldelijk te waar schuwen tegen de radicale strevingen van zekere nationaal-socialistische krin gen. VIER NIEUWE ONDERZEEëRS DER OPSTANDELINGEN IN DE MIDDELL. ZEE? Tijdens een interview door een corres pondent van Reuter zou generaal Queipo de Llano zich als volgt hebben uitge laten: „Noch wij, noch de rooden bouwen onderzeeërs, zij koopen ze, juist als wij. Wij hebben er vier gekocht, die nu in de Middellandsche Zee zijn." Engelsch Vakvereenigingscongres verwerpt Volksfront. Met groote meerderheid heeft het En gelsche vakvereenigingscongres een motie verworpen, waarin den algemeenen raad verzocht werd, onmiddellijk maatregelen te nemen om op zoo groot mogelijke schaal, nationaal en internationaal, sa menwerking tusschen alle organismen der arbeidersklasse te verzekeren. Door deze motie te verwerpen bleef men trouw aan de politieke lijn van het vorige congres. Staat van beleg in Paraguay. In geheel Paraguay is de staat van be leg afgekondigd. De Fransche herfstmanoeuvres. Vijfenveertigduizend man zullen deel nemen aan de Fransche herfstmanoeu vres, die aan het einde van deze week in Normandië gehouden zullen worden Het is jaren geleden dat er manoeuvres op zulk een groote schaal zijn gehouden. Men zal uitgaan van de veronderstel ling, dat de vijand aan de kust geland ie. De verdedigers zullen trachten deze troe pen naar de zee terug te dringen. Onge veer '4000 motorrijtuigen zullen aan de manoeuvre deelnemen en voor het eerst treedt er een bataillon van motorrijders met machinegeweren op. De aanvoerders van beide legers krijgen een zoo groot mogelijke vrijheid van handelen, zoodat de oefeningen zoo werkelijk mogelijk schijnen zullen. Nieuwe maatregel op 1 Maart a.s. In werking? Voortaan stewards aan boord. Omtrent de plannen van de K.L.M. om de boordmecaniciens van de Indië-vlieg tuigen af te nemen en te vervangen door mecaniciens, die op de verschillende tus- atfhenlandingsterreinen langs de route permanent gestationneerd zullen worden, vernemen wij, dat de onderzoekingen naar de practische uitvoerbaarheid van dezen maatregel in een zeer vergevorderd stadium gekomen zijn. De zaak is vrijwel in kannen en krui ken, hoewel eenige kleinere details nog nader zullen moeten geregeld. Hierna zal men dan overgaan tot het houden van een soort enquête onder de werktuigkun digen van de K.L.M., ten einde te zien, of zich eventueel personen vrijwillig voor de te bezetten plaatsen zullen aanmelden. Men verwacht, dat hiervoor zeor groote belangstelling zal bestaan. Als voorloopige datum voor invoering van de nieuwe regeling nerd van bev leg de zijde genoemd 1 Maart W3S. In de voorbereiding van het systeem ligt opgesloten de opleiding tot boord werktuigkundige, die de tweede piloten van de K.L.M. momenteel ontvangen Zij zullen aan boord dtr vliegtuigen de laak der voormalige boordwerktuigkundigen moeten overnemen. De gronddiensten op de tusschenlandingsplaatsen zullen dan bewezen worden door de geslationneer- de mecaniciens. Verder is bij de K.L.M in op'eiding een aantal stewards, die met ingang van 2 October a.s., wanneer de Indiö-lijn driemaal per week zal worden gevlogen, in de vliegtuigen zullen meereizen. In Juli van dit jaar, toen de D C. 8- vliegtuigen op de Indië -route kwamen, kon men er nog niet toe overgaan ste wards aan de bemanning toe te voegen, omdat dan de bemanning te. groot zou zijn. Nu echter de dienst driemaal per week zal worden gevlogen, gaat het wel, te meer, daar kort daarna de boordwerk tuigkundigen niet meer zullen meegaan. Tijdelijk bestaat de bemanning der Indië- vliegtuigen dus uit vijf personen, te we ten: eerste piloot, tweede piloot, radio telegrafist, werktuigkundige en steward. Na 1 Maart 1938 wordt de bemanning dan weer op vier personen teruggebracht. Zoo hebben steeds wijzigingen en ver beteringen in den dienst op Indië plaats. Thans zijn 475 vluchten m heide richtin gen gemaakt en wat is er sedert de eer ste vlucht al niet veranderd. De 500ste heen-vlucht zal plaats hebben op Zaitr- dag 13 November a.s. Stap voor stap schrijdt de K.L.M. verder op den weg, die leidt tot verwezenlijking van het ideaal van den beer Plesman: „Naar Indië in 2 X 24 uur". WENSCHEN VAN MIDOENSTANDERS Audiëntie bij den minister van Economische Zaken. Nadat reeds aanstonds na het optreden van den nieuwen minister van economi sche zaken diens aandacht was gevraagd voor enkele aangelegenheden van hoogst urgenten aard, heeft het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond het op prijs gesteld dezer dagen zijn op wachting te maken bij Mr M. P. L. Steen- berghe, ter bespreking van den algemee nen toestand van het middenstandsbe- drijf en ter toelichting van enkele door de organisatie naar voren gebrachte wenschen. Ter sprake kwam achtereenvolgens de noodzakelijkheid van lastenverla ging voor het bedrijfsleven, de wette lijke beteugeling van het ca deaustelsel en in het bijzonder het op het jongste congres van den Ned. R.K. Middenstandsbond te 's-Hertogen- bosch behandelde vraagstuk van maat regelen ter rechtstreeksche bescher ming van het kleinwinkelbe- d r ij f. Het hoofdbestuur heeft de gelegenheid aangegrepen den minister zijn levendige ingenomenheid en erkentelijkheid te be tuigen in verband met de voor het sla- gersbedrijf getroffen maatregelen en mede in het bijzonder met het daarin vervatte begin van uitvoering, dat gegeven is aan de vestigingswet-klein-bedrijf. Binnenland. De financiën van Nederlandsch-Indië. Verkorte opleiding van officieren. D'e luchtdienst AmsterdamBandoeng. Buitenland. Hevige gevechten in China aan den gang. Duitschland en Italië nemen niet deel aan de conferentie te Nyon. Treedt Minister Schacht toch af? Van Zeeland blijft aan. Een Europeesche vermaardheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bi] hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn bq Apothtlctn «n Oroglstvn Voor Ntdorland Outlm 0>gitg**i« Hoofdagentschap voor Zeeland: Firma GEBRS MULDER, Tel. 415, Goes. RADIO-WERELDUITZENDINGEN. De instelling der commissie van advies. Zooals wij hebben gemeld, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een commissie van advies ingesteld voor de radiowerelduitzendingen. Naar nader vernomen wordt, is deze commissie bedoeld als een soort contact- oommissie voor genoemde uitzendingen. Op het oogenblik worden, gelijk men weet, reeds werelduitzendingen ver zorgd door den K.R.O., den V.P.R.O. en den Pbobi. D'aar bet in de bedoeling ligt de werelduitzendingen uit te breiden, werd het wenschelijk geacht, dat de ver schillende omroepvereenigingen met elkaar overlegden over de samenstelling van eenen schema voor de werelduitzen dingen en over de onderlinge samenwer king op dat gebied. Om tot dit overleg te komen zijn de verschillende omroep vereenigingen hier te lande, benevens do Phohi, in de zoo juist benoemde commis sie vertegenwoordigd. Men denkt zich in de toekomst niet alleen werelduitzendingen te organisee- ren op cultureel gebied, zooals tot nu toe het geval is geweest, maar ook op econo misch terrein. De economische uitzendin gen zullen niet het karakter dragen van een gewone reclame voor een bepaald ar tikel, maar in het algemeen de aandacht vestigen op de economische mogelijkhe den van Nederland, op de Nederlandsche industrie, op de Nederlandsche havens enz., een en ander binnen de omraming van muziek. Een vast-omlijnd programma voor deze uitzendingen bestaat nog niet. Dat te ontwerpen behoort mede tot de taak der commissie. NEDERLANDSS BUITENLANDSCHE HANDEL. In Augustus verminderd, in eerste acht maanden toegenomen. Volgens de voorloopige cijfers om trent den buitenlandschen handel van Nederland, door 'het Centraal Bureau vooxL de statistiek medegedeeld en die hieronder zijn vermeld, is zoowel de in- als de uitvoer in Augustus gedaald ton opzichte van dien in Juli. Vergeleken met den handel in Augustus 1936 is er echter een belangrijke toeneming inge treden. De handel heeft in de eerste acht maanden van het loopende jaar dien in het overeenkomstige tijdvak van 1936 sterk overtroffen. Hieronder volgen de cijfers. Augustus Jan./Aug. 1936 1937 1936 1937 Invoer 82 123 628 1015 Uitvoer 63 96 441 730 Percentage invoer, gedekt door uitv. 77.4 78.2 70.3 71.9 DE NOOD IN DE SCHOENEN INDUSTRIE. Uitbreidings- en vestigingsverbod bepleit. De afdeeling Oisterwijk-Moergestel van de Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten besloot het federatiebestuur te verzoeken, op korten termijln actie te voeren, teneinde doorvoering te verkrij gen van de navolgende punten in bet be lang van werkgever en werknemer. a. spoedige inwerkingtreding van een uitbreidingsverbod van bestaande en ves tigingsverbod van nieuwe schoenfabrie ken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1