Om de grondslagen. Buitenland. De strijd in China. Binnenland Belangrijkste Nieuws Waarom varkens voor lageren prijs naar Zwitser land gingen. DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 288 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolcloonnummcr 11. Postchèque en Girorekening 41155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losse nummers 5 cont. Advcrtontiün 30 cent por regel. Ingczondon mcdcdeclingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. In 'de „Maasbode" schrijvende over het parlementaire stelsel, wijst Mr van Wijn bergen ei op, dat de vraag hoe de ver richtingen van het parlement zullen zijn te construeeren, thans niet op den voor grond staat. „Zaken van meer belang, van hoogere orde vragen thans de aandacht. Wie onbevangen den huldigen toestand in de wereld, met name in Europa, wil en kan beoordeelen, zal moeten erkennien, dat het er in de allereerste plaats op staatkundig terrein om gaat, of met God, gelijk Hij zic'h in Christus heeft geopen baard, rekening zal worden gehouden, ja dan neen. Al wordt het helaas 1 niet gelijk in Oostenrijk geschiedt in de Gropdwet uitgesproken, toch mag gezegd worden, dat, wat Nederland betreft, de vraag in bevestigenden zin wordt beantwoord, ge tuige 'het feit, dat al zijn nog niet alle desiderata verwezenlijkt aan de Kerk de vrijheid wordt gelaten de zen ding te vervullen, die Zij van Christus ontvangen heeft getuige voorts het feit, dat de Staat zelf op verschillende wijzen zijn afhankelijkheid van God, zijn onderworpen zijn aan Zijn wet, betoont en zich dienovereenkomstig gedraagt. Zal dat te midden der ontzettende be roering in gansch de wereld zoo blijven in ons vaderland Ziedaar de allerbelangrijkste vraag op dit oogenblik. Welnu, dankbaar hebben wij te zijn, dat juist nu de leiding van 's Lands za ken gelegd werd in handen van een Ka binet op Christelijken grondslag, van een Christelijk Kabinet van een Kabinet, dat stellig zijn beste krachten zal geven om voor ons volk te behouden, dat, waar mede onze Westersche beschaving voor zoover die er nog is staat of valt. Maar dan ook alles nagelaten, wat het resultaat van de werkzaamheid van het Kabinet, zelfs maar in het minst, zou kunnen verkleinen. Afgewacht, hoe het parlement in z ij n geheel op de gedragingen van het Kabinet zal reageeren, en niet bij voorbaat eenigen tot oppositie gedrongten1, wijl het parlementaire stelsel een oppo sitie vraagt. Hoe de zaken zich dan zullen ontwik kelen Het kan met gerustheid worden afge wacht, nu we de 1 e i d i n g, krachtige, stevige leiding weten in handen van een Christelijk Kabinet. Juist in dezen tijd van gisting is het zoo belangrijk kans te geven aan een ont wikkeling oolk ten goede. Daarom welke oppositie er ook spontaan moge komien aan niemand worde oppositie gesuggereerd, nie mand worde in oppositie gedrongen. D'aarom niet gesproken van een parle mentair-, niet van een rechts- ten niet van een coalitie-Kabinet allemaal qualifi- caties, die er op wijzen, dat een deel van het parlement het Christelijk Kabinet zal steunen, doch dat ivan een ander deel dan ook beslist oppositie wordt verwacht. Gesproken slechts van een Christelijk Kabinet. Of dan niet een bijzondere plicht rust op de partijen, voorheen1 vormend de rechterzijde Ongetwijfeld; steeds heb ik betreurd, de verwijdering, ontstaan sedert de invoering der Evenredige Vertegen woordiging en zeer hoop ik, dat er weer kome een nauwere aaneensluiting, en zoo, ten gevolge van een elkaar beter leeren kennen en begrijpen een meer hartelijke verstandhouding, gelijk wij die vroeger hebben gekend. En het zijn, naar ik meen stellig die groepen, die een drachtig in de allereerste plaats het Christelijk Kabinet hebben te steunen, maar niet met een door haar uitgespro ken uitsluiting van alle andere. Wat een 25 jaar terug in kiem aan wezig was, komt met den dag meer tot ontwikkeling. Met schrik en angst ziet men Europa geleidelijk terugvallen in het heidendom, ziet men den ondergang der Westersche beschaving. En al ligt voor velen de oor zaak daarvan nog in het duister en ver mogen zij daarom ook niet de middelen te ontdekken, die redding en uitkomst zullen kunnen brengen, zoo is toch aller minst de mogelijkheid uitgesloten, dat de zoodanigen, getuigen van een wijs en krachtig beleid van het Christelijk Kabi net, tot ernstig nadenken worden ge bracht, en zoo geneigd worden veel van hetgeen door het Christelijk Kabinet wordt geboden, zooal niet te steunen, dan toch te aanvaarden. Daarom onthoude men zich er van op wellke wijze dan ook van te voren bepaalde personen te -dringen in oppo sitie." Wat -de heer Van Wijnbergen hier schrijft is geheel in de lijn van Minister Golijn, die voor -de bevestiging van de positief Christelijke grondslagen onzer samenleving naar samenwerking op „breede basis" heeft gestreefd. Bij de -Kabinetsformatie is -dat niet ge lukt. Van vrijzinnige zijde- werd samen werking op positief Christelijken grond slag geweigerd. Toch zou het van groote beteekenis zijn indien wat bij de 'kabinetsformatie net, maar ook op het parlement een werd. In deze spanningvolle dagen, die ook voor ons land een keerpunt kunnen be- teekenen, rust niet alleen op het Kabi net, maar ook op het parlement een zware verantwoordelijkheid. Het Japansch offensief vordert slechts langzaam. Uit de inlichtingen die van verschil lende zijden te Sjanghai zijn binnengeko men over de operaties der twee laatste dagen, zou blijken, dat het Japansche offensief, dat beoogt een aansluiting tot stand te brengen van de fronten van Sjanghai en Woesoeng langs de Wang- poe, slechts moeizaam verloopt. De Chi- neesche strijdkrachten bieden met succes tegenstand en gaan soms tot tegenaan vallen over. Volgens sommilge berichten zou het Japansche opperbevel met het reeds een week aangekondigde groote offensief wachten tot de ontscheping der verster king is geëindigd. Het zal dan de be schikking hebben over ongeveer 80.000 man, die zich geplaatst zullen zien te genover 150.000 Chineezen, die gesteund worden door aanzienlijke reserves. Het feit alleen al dat de strijd om Sjanghai zoo lang duurt, is voor Japan ongunstig. Bombardementen zoo dicht in de buurt van internationale concessies leveren voortdurend gevaar voor inciden ten. Japan krijgt door de bedreiging van leven en goed der vreemdelingen de pu blieke opinie van bijna de geheele wereld tegen zich. Volgens het Japansche persbureau Do mei is thans langs de Wangpoe het con tact tusschen de Japansche af deelingen bijl Woesoeng en die in Jangtsepoe tot stand gebracht en trekken de Chineezen terug. Volgens Reuter hebben de Chinee zen hun posities, ondanks de voortduren de bombardementen der Japansche sche pen en vliegtuigen, behouden en moesten ziji slechts het uiterste Oostelijke gedeelte van de renbaan prijsgeven. Na de krachtige aanvallen, die de Cbi- neesche troepen in Hongkjoe, Jangtse poe, Woesoeng en Lotien hebben gedaan, zijn de Japanners tot een tegen-offensief overgegaan, waarbij zij voor het eerst van tanks gebruik maakten. Het valt te betwijfelen of Japan van dit wapen in deze laag gelegen landen, die door talloozo grachten doorsneden worden, veel voordeel zal hebben. De blokkade der Chineesche kust. Hoewel practisch van geen invloed op het internationaal handelsverkeer van China, dat geheel door buitenlandsche schepen wordt onderhouden, brengt de Japansche blokkade aan het economisch leven van China een zware slag toe. De blokkade heeft n.l. een einde gemaakt aan de vaart van talrijke jonken en 700 stoombooten, die onder Chineesche vlag varen, en waarvan de totale tonnage op 180.000 ton wordt geschat. Millioenen visschers zijin tot ellende vervallen en 25.000 zeelieden zijn hun broodwinning kwijt. China's luchtmacht gaat Japan sche schepen bombardeeren. In een Chineesche nota wordt ver klaard, dat de Chineesche luchtmacht wegens de Japansche blokkade gedwon gen zal zijn een passende actie tegen de Japansche oorlogsschepen langs de Chi neesche kust te beginnen. China verzoekt den oorlogsschepen en koopvaarders van de bevriende mogendheden derhalve er nauwgezet voor te zorgen, dat zij op een bepaalden afstand van Japanscho oorlogs- en transportschepen blijven, ten einde buiten gevaar te zijn. Den schepen, welke naar China komen, wordt verzocht de landskieuren zeer duidelijk op het dek te schilderen. DE MIDDELLANDSCHE ZEE CONFERENTIE TE NYON. Het Dultsche en Italiaansche antwoord. Het Duitsche antwoord op de Fransch- Engelsche uitnoodiging tot deelneming aan de Middellandsche Zee-conferentie is gisteravond verzonden. Het antwoord is gezonden aan de niet-inmengrngscommis- sie. Men is ivan meening, dat het Duitsche antwoord begeleid wordt door zooveel reser ves en bezwaren, dat het ge lijk staat met een afwijzing. Medegedeeld wordt, dat het Italiaan sche antwoord o:p de Fransch-Britsche uitnoodiging hedenochtend zal worden overhandigd. Naar vernomen wordt, zou de Brit- sche regeering vast besloten zijn om, of nu alle mogendheden bereid zijn de con ferentie van Nyon bij te wonen of niet, haar voorstellen te laten bespreken. Het doel van Engeland op de conferentie van Nyon zal zijn, zooveel mogelijk de be sprekingen te beperken tot het werkelijke probleem der veiligheid in de Middel landsche Zee. De beschuldigingen van de Sovjet-Unie worden in Britsche en Fransche kringen te Londen beschouwd als een diplomatieke kwestie, die recht streeks geregeld moet worden tusschen Italië en Rusland. De voorstellen, welke Engeland aan de Middellandsche Zee-conferentie zal voor leggen, indien Italië en Duitschland deze niet zouden bijwonen, zouden een con- voyeer-systeem omvatten, dat reeds ge durende den wereldoorlog met succes door Engeland tegen onderzeeërs werd toegepast. Rusland niet bevredigd. Het telegraafschap der Sovjet-Unie meldt, dat de Sovjet-regeering haar am bassadeur te Rome opdracht heeft gege ven te verklaren1, dat zij het Italiaansche antwoord op de Sovjet-Russische nota onbevredigend acht en haar beschuldi gingen handhaaft. De toestand blijft dus onveranderd en het is onmogelijk thans te voorspellen, welke maatregelen de regeering te Mos kou eventueel onder de oogen zal zien. HONGER EN DORST IN MADRID. In Madrid wordt honger geleden zegt de burgemeester. Er is ook gebrek aan water en aan bier. Vroeger verbruikte Madrid gedurende de zomermaanden 220.000 L. water per dag. Thans wordt er nog 48.000 L. per dag geproduceerd, waarvan 75 pet. voor de troepen aan het front bestemd is. Teneinde de burgerbevolking van Madrid te dwingen de stad te verlaten, waardoor de proviandeering gemakkelij ker wordt is voorgesteld om aan vrou wen, kinderen en grijsaards geen levens middelen meer te beschikking te stellen. In Barcelona is geen melk meer te krij gen, zelfs niet voor zuigelingen. OPSTAND IN PARAGUAY SCHIJNT WEER BEDWONGEN. Volgens uit Paraguay ontvangen be richten zouden de troepen van president Payva den opstand, die te Asuncion is uitgebroken, onderdrukt hebben en den toestand meester zijn. Krachtige maatregelen worden geno men om nieuwe onlusten te vermijden. FRANSCHE PILOOT BIJ GIJON GEDOOD. Vernomen wordt, dat een verkeersvlieg tuig van de Fransche maatschappij! „Air Pyrénées", aan boord waarvan zich al leen de Fransche piloot Abel Guidez be vond en dat het vliegveld Parme bij Biar ritz gisteren om 16 uur 50 had verlaten, door een escadrille der opstandelingen achtervolgd is, toen het in het gezicht van Gij'on was aangekomen. Onder het vuur der machinegeweren stortte het Fransche toestel brandende neer nabij het plaatsje Riba de Gella; de piloot kwam in de vlammen om. Belgische Kamer aanvaardt motie van vertrouwen. Er was gistermiddag voor de voort zetting van het debat over de zaak van de Nationale Bank heel wat minder be langstelling in de Belgische Kamer dan den dag tevoren. In de vergaderzaal heerschte een veel rustiger stemming dan Dinsdagmiddag. Nadat nog vele sprekers het woord hadden gevoerd, werd overgegaan tot stemming over een motie van vertrouwen in de regeering. D'eze motie werd aangenomen met 130 stemmen vóór, 34 tegen en 21 blanco. Korta Berichten. Uit Berlijn wordt- gemeld: In de omgeving van Minister Schacht verklaart men de berichten over zijn voorgenomen aftreden voor verzinsels. Prof. Pierre Quesnay, de directeur- generaal der Bank voor Internationale Betalingen, is hedenmiddag bij het plaatsje St. Léomer in Frankrijk door verdrinking op tragische wijze om het leven gekomen. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. PRINSES EN PRINS NAAR SOESTDIJK. Hartelijk toegejuicht door tal van toeschouwers. Gistermiddag te vijf uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard van Het Loo naar Soestdijk vertrokken. Het vertrek geschiedde per auto van het Koninklijk paleis, waar de opmerkzaamheid van be langstellenden getrokken werd door de auto van den Prins, die reeds geruimen tijd voor het bordes stond. H. M. de Koningin deed het Prinselijk Paar uitgeleide tot ivoor het Paleis. De Prins nam zelf achter het stuurrad plaats en in snelle vaart verdween de auto in de richting Soestdijk via de Ko ningslaan. Onmiddellijk na het vertrek van Prin- sens en Prins maakte de Koningin een rijtoer in een open landauer in de om geving van Apeldoorn. De Koningin werd vergezeld door een hofdame. Te ongeveer half zeven arriveerde het Prinselijk Paar na van 30 Augustus af afwezig te zijn geweest, per auto, welke de Prins zelf bestuurde en welke werd vooraf gegaan door twee hofauto's, op het Paleis Soestdijk. Het talrijke publiek, dat zich in den loop ivan den middag voor het Paleis had verzameld, heeft de Prinses en den Prins bij aankomst har telijk toegejuicht. DE AANSTAANDE BLIJDE GEBEURTENIS. Niet opnieuw een beroep op de burgerij In verband met geruchten omtrent plannen, welke reeds thans zouden be staan tot het aanbieden van geschenken naar aanleiding van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, verzoekt men ons mede te deelen, dat hoezeer ook ieder blijk van belangstel ling en medeleven in dezen zal worden gewaardeerd, het op prijs zal worden ge steld, indien niet opnieuw een beroep wordt gedaan op de burgerij tot het be schikbaar stellen van gelden voor het aanbieden van kostbare geschenken in grooter of kleiner verband. Met groote dankbaarheid terugdenken de aan de vele prachtige en waardevolle geschenken, welke, ter gelegenheid van zijn huwelijk werden aangeboden, meent het Prinselijk Paar, in navolging van den bereids door H. M. de Koningin kenbaar gemaakten wensch met betrekking tot de herdenking van Haar aanstaand regee- ringsjubileum, het verzoek te moeten doen met betrekking tot bovenvermelde heuglijke gebeurtenis zooveel mogelijk eenzelfde gedragslijn te volgen. SLUITING VAN ZITTING DER STATEN-GENERAAL DOOR MINISTER COLIJN. Naar gemeld wordt, zal wegens afwe zigheid door ziekte van den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Van Boeyen, de sluiting van de zitting van de Staten-Generaal op 18 September a.s. namens H. M. de Koningin geschieden door den voorzitter van den raad van ministers, Zijine Eixcellentie dr H. Golijn. VRIJE ZATERDAGMIDDAG BIJ P.T.T. Op vragen van mevrouw BakkerNort betreffende het voornemen, dat zou be staan om den vrijen Zaterdagmiddag voor arbeidscontractanten bij het hoofd bestuur der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie in te trekken, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord: Het grootste deel van het personeel op arbeidsovereenkomst, werkzaam aan het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, is sinds jaren in het genot van den vrijen Zaterdagmiddag. Er be staat niet het voornemen daarin veran dering te brengen. OPBRENGSTEN DER P. T. T. De ontvangsten der P. T. T. over de maand Juli bedroegen Opbrengst over Juli 1937: Posterijen f3.129.269, Telegrafie f315.126, Telefo nie f 2.257.706, Postchèque- en girodienst f635.025, totaal f 6.337.126. Opbrengst Januari tot en met Juli 1937: Posterijen f20.394.469, Telegrafie f2.256.252, Telefonie f 15.182.155, Post chèque- en girodienst f4.579.698. Totaal f42.412.574. Nieuwe militaire uniformen De Minister van Dtefensie heeft eten commissie benoemd die hem zal moeten adiviseeren over het al of niet bestaan van de noodzakelijkheid de kragen van de veldjassen van het personeel der Ko ninklijke landmacht een ander model te geven. Buitenland. De toestand van Minister Van Boeyen. De goedkoops varkens voor Zwitserland. Binnenland. Het Duitsche en Italiaansche antwoord inzake de Middellandsche Zee-confe rentie. "Weinig of geen Japansche vorderingen in China. De blokkade der Chineesche kust. Opstand in Paraguay onderdrukt. „Het is onmogelijk steeds dezelfde prijzen te bedingen". Marktpositie gaf den doorslag. Op de vragen van den heer Van der W e ij d e n aangaande levering van var kens door de Veehouderij-Centrale aan een bepaalde firma tegen lageren prijs dan aan anderen werd berekend, heeft de minister van economische zaken het volgende geantwoord: Het is niet juist, dat de Veehouderij- Centrale aan een bepaalde firma voor uitvoer naar Zwitserland 6632 varkens van bijzondere kwaliteit heeft geleverd voor 22 pet. minder dan aan anderen werd berekend. Genoemde Centrale heeft echter wel eenige verkooptransacties voor varkens gesloten met een Zwitsersch Import- Consortium en daaraan varkens geleverd voor een prijs, welke geacht kan worden gemiddeld ongeveer 22 pet. lager te zijn dan die, welke aan anderen, o.a. aan dr Deterding, werd berekend. Met genoemd Zwitsersch Import-Con sortium zijn n.l. door de Veehouderij- Centrale respectievelijk op 27 October 1936, 30 Januari 1937 en 5 Februari 19137 verkoopeni gesloten voor respec tievelijk 5000, 1216 en 5000 varkens van 100110 kg a 32 cent, 32 cent en 34 cent per kg levend, met volgens handelsusance 4 kg tarra. Op deze contracten zijn geleverd res pectievelijk 5000, 1216 en 629 varkens. Daarenboven zijn in het tijdvak van 5 December 1936 tot 14 April 1937 aan hetzelfde Zwitsersch consortium nog 1910 levende zware varkens van 170— 180 kg verkocht tegen prij'zen, varieeren- de van 30 tot 34 cent. Op de Zwitsersche contracten, gesloten nadat met dr Deter ding de bekende overeenkomst was geslo ten, zijn na 1 Januari 1937 in totaal ge leverd 3557 varkens. De minister voegt hieraan toe, dat alle leveringen aan Zwitserland zijn geschied rechtstreeks door de Centrale als monopoliehoudster aan meergenoemd consortium. Dit con sortium had echter met het toezicht op dezen export een Hollandsche firma, n.l. de N.V. Zilversmit en Pinto's Handels maatschappij! te Rotterdam, belast. De minister is van meening, dat de uit voer van levende varkens naar Zwitser land tegen de hierboven genoemde voor waarden verantwoord mag worden ge noemd, gezien de positie, waarin de var- kensmarkt toentertijd verkeerde. Deze marktpositie was zoodanig, dat iedere mogelijkheid om de markt te ont lasten moest worden aangegrepen. Dit heeft o.a. geleid tot de met den heer De terding aangegane transacties voor den uitvoer van 30.000 varkens en 2.700.000 kg spek naar Duitschland. Toen dan ook in het najaar de uitvoer naar Zwitser land naar welk land sedert vele jaren geen uitvoer van levende varkens had plaats gehad mogelijk werd, is het be grijpelijk, dat ooik van deze gelegenheid tot uitvoer gebruik is gemaakt. Dat de hierbij gemaakte prijzen laag zijn ge weest, geeft de Minister gaarne toe. Naast de dringende noodzaak om de var- kensmarkt te steunen er zijn nof in Februari en Maart j.l. 14.000 varkens in gevroren i hebben verwachtingen om trent toekomstige gunstiger transacties, als Zwitserland weer eens als meer ge regelde afnemer van varkens zou optre den, den bedongen prijs aannemelijk doen zijn. Voorts wijst de Minister er op, dat hot bij de ten aanzien van export van var- Ikens heersohende verhoudingen onmo gelijk is steeds dezelfde prijzen te be dingen. Immers ieder land heeft in meer of mindere mate maatregelen getroffen, die den uitvoer van varkens of varkens- producten beperken, waarbij zeer ver schillende factoren den prijs, welken deze landen willen besteden, bepalen. Indien de positie van de varkensmarkt in Nederland zoodanig is, dat het nood zakelijk moet worden geacht van de ex-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1