I H.K.H. Prinses Juliana in blijde verwachting. Spit een ,A Dienstweigering. Buitenland. De strijd in China. Destrijd in Spanje. Tegenspraak. Belangrijkste Nieuws De „Tasman11 temidden der bombardementen. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 287 (n den rug onmiddellijk verdwijnen de pijnen ZONDER PRIJSVERH00GING ing voor t.a.v. I en sterke toe- 1 voor eenvou- n diefstal en ii tegenstelling dat de cijfers even, is de be- andere groep zoogenaamde ig te noemen, a wegens een- i mishandeling aag. ierheden wor de strafopleg- ofdstraffen be- isstraffen 28,2, ;eldboete 65.3. ntal voorwaar- rmde van het larin v.v. kon toeg 8,6 tegen ninaliteit is de ens in stijgen- schuldigverkla- oorkoming der i 480.053 tegen t eerst was in an voorkoming het aantal go ing. ET DE L". el. jsche Gerechts voor de kwestie p „Thorpehall" it een kostbare >n van Viissin- waar namens eren uit Bilbao l gelegd op een i, aangezien de a de inbeslag- sren niet in be- iven, door de ewaring geven) uit Middelburg partij namons be regeeringen, ssen der in be- zijn, tegen de id verzet, werd door den pre- sche Rechtbank tspraak zijn de eren vervolgens de Nederland- f. i, in hooger be- Haagsche Ge- ;ge door de ge- voor antwoord :op aan de ap- 3uw een uitstel ;pt ember. die hun iterochtend had- ik te Maastricht rade te verant- gepleegd op een dronkaard van 4 Juli thuis een stoel in de it van de woor- en vader aan loeder en een kant, kwam de m; hiji verzocht ie vader richtte on. Er ontstond e zoons hun va- den grond sloe- zijn zij doorge- Le stoel vernield lod. de vrouw van m drietal getui- tt de man reeds een hel gemaakt wilde de officier lening mee hou- en zware straf, ersten slag had- sgen elk der ver gevangenisstraf ïaanden wegens dood ten ge- ber. ERBERICHT. md van 8 Sept.- stelijke tof Zui fi ll ijk bewolkt, iets regen. idag 3 uur: ag 3 u.: 769. fietsen: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0,20, Losse nummers 5 cent. Advorlontiün 30 cont per rcgol. Ingezonden medodcolingon 00 cent per regel. Itloine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Staatscourant van heden avond zal de volgende mede- deeling bevatten t De behandelende geneesheeren van H. K. H. Prinses Juliana hebben met groote voldoening kunnen vaststellen, dat de zwan gerschap, welke thans tot onge veer halverwege gevorderd is, een geheel normaal verloop heeft en dat de gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana in alle opzichten reden tot vol komen tevredenheid geeft. In „Het Volk" werd veibazing uitge sproken over het voornemen der regee ring om de dienstweigeraars, wier be zwaren tegen het verrichten van militai ren dienst krachtens de wet betreffende de dienstweigering zijn erkend, in een werkkamp onder te brengen, waar ze werkzaamheden zouden moeten verrich ten in verband met het plaatsen van ka nonnen. (Dit laatste is intusschen on juist gebleken.) Met hartelijke instemming laten wij hier volgen wat de Nederlander in verband hiermede opmerkt Waarom tracht „Het Volk" stemming tegen het plan te maken? Waarom ver onderstelt het, dat hier „militarisme" in 't spel is? Waarom verklaart het deze maatregelen als „hang naar geweld"? Wij1 zien deze dingen anders. Wij; lezen uit de Dienstweigeringswet de volgende juiste gedachte. Getracht zal worden de gewetensbezwaren, welke door de dienstweigeraars worden opgeworpen, zooveel mogelijk te toetsen. Daarvoor is een Commissie ingesteld. Maar het is een mensch nu eenmaal niet gegevten in 'bet hart van een ander te lezen. Ja, de mensch kent zichzelf niet. Daarom is het noodig, dat wie meent zich tegen het Overheidsgebod te moeten verzetten, de waarachtigheid en den hoogen ernst ivan zijn verzet door een offer bevestigt. Zoo dient de tewerkstelling, welke treedt in de plaats van den militairen dienst, vol gens de wet langer te duren dan de nor male militaire 'dienst. Dit lijkt ons zuiver gezien. Maar was is er in feite van deze ge dachte terecht gekomen? De dienstweige raars werden tot dusver naar hun gaven tewerk gesteld bij' verschillende takken van Staatsdienst, o.a. bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zij ontvingen een behoorlijk kostgeld, waarvoor zij1 zich op kamers konden ivestigien. Zij verricht ten voor een groot deel den gewonen kantoordienst. Voor werkloozen een ideaal bestaanl Voor de anderen een lang niet onaangename werkkring, welke veel vrijen tijd laat. Geen militaire tucht. Geen verblijf op slaapzalen in ongezellige kazernes. 'Geen levensgevaar in oorlogs tijd.^ Geen bijzondere lichamelijke ver moeienissen. Leek het niet veel op een premie op de 'dienstweigering Het lijkt ons gezond, dat hieraan een einde worde gemaakt. Er is geen enkele reden om dienstweigeraars in watten te pakken en als de kostbare kleinodiën der natie te verzorgen, terwijl de jongelieden van ons volk, die de wapiens 'dragen, de tucht, het ongerief en de vermoeienissen van den militairen dienst ondergaan. Dat gewetensbezwaren worden ontzien, is noodzakelijk, maar wij moeten ons wach ten ivoor slapheid en sentimentaliteit. Japansche luchtmacht In actie. Hevige tegenaanvallen van de Chineezen. Het Japansche persbureau Domei meldt: Het algemeene offensief, dat de Japan sche strijdkrachten gistermorgen' tegen de Chineesche troepen aan het oostelijk front van Sjanghai hebben ingezet, heeft een voor de Japanners gunstig ver loop. De Japansche troepen staan thans op nog geen kilometer afstand van de Universiteit van Sjanghai. De Japanners verklaren, dat hun strijd krachten, die vanuit Paus jan en Lotien oprukken, zich met elkaar vereenigd hebben. De Japansche luchtmacht is volop in actie geweest. Vijfmaal is een aanval op de Chineesche stellingen rondom Sjang hai gedaan. Ook de stellingen langs den spoorweg Nanking—Sjanghai zijn onder vuur genomen. Naar gemeld wordt, spelen zich op 50 K.M. ten Westen van Peiping verwoede gevechten af. Gesteund door het vuur van de zware artillerie en de luchtmacht, hebben de Japanners een aanval gedaan op de Chineesche divisies, die zich in de bergen verschanst hebben. De Chineezen verklaren, dat zij in den nacht met goed gevolg een tegenaanval hebben ondernomen, waardoor de Japan ners met zware verliezen moesten terug trekken. De Japanners geven trouwens toe, dat hun verliezen aanzienlijk zijn. Bovendien hebben de Japanners te kampen met oproerige bewegingen in Mantsjoerije. Het is thans wel duidelijk, dat de onlusten aldaar maar niet een toevallig verschijnsel waren, doch dat de Chineezen gebruik maken van het feit, dat Japan niet met de gewone zorgvul digheid kan toezien op de orde in dit gebied. Van Japansche zijde wordt uit Tientsin gemeld, dat een bende van ze ventig communistische bandieten eerst na een gevecht van twee uur door Japan sche troepen is onderdrukt. Voorts is een trein met oorlogsmateriaal, komende uit Mantsjoerije en onderweg naar Tientsin, tot ontsporing gebracht. Japansche oorlogsschepen hebben de Pratas-eilanden bezet, een aantal eilan den ongeveer 360 kilometer ten Zuidoos ten van Hongkong gelegen. Deze eilan den zullen thans tot basis voor water vliegtuigen worden ingericht. De corres pondent van de „Daily Telegraph" wijst er op, dat het scheppen van een derge lijke basis gevolgen zou kunnen hebben voor den voornamen zeeweg van Hong kong naar Singapore. Door de bezetting van Llanes zijn de troepen van Franco thans meester van een tiental wegen, die tot in de provin cie Asturië loopen. Uit Madrid wordt gemeld: Nabij Cerro del Aguilla ten N.W. van Madrid, heb ben de troepen van Franco de regeerings- troepen aangevallen, doch zij stieten op krachtigen tegenstand, die hen noopte, naar hun uitgangsstelling terug te kee- ren. Ook in den sector van Avila hebben zij een aanval gedaan. Deze poging mis lukte eveneens. Twee vrachtschepen der Spaansche re- geering, de Aldeceoa en de Antonio de Satrustegui, die uit Algiers naar Valen cia vertrokken waren, zijn tegen twee uur gistermiddag gestrand bij Cherchel. De bemanningen verklaarden, dat zij achter volgd waren door den kruiser der opstan delingen Canarias. De Britsche ambassadeur te Hendaye heeft bericht ontvangen van de opstan delingen, dat dezen voornemens zijn de „Molton" en de „Candleston Castle", twee der schepen, die zij opgebracht en sedert eenige weken vastgehouden hebben, vrij te geven. Geheimzinnige duikboot nog steeds in actie. Het Britsche tankschip „Pegasus" van de Socony Vacuum Company is gisteren in de buurt van de eilanden der Dode- canesos door een onbekend gebleven duikboot aangehouden, die het schip ten slotte toestond de reis voort te zetten. Het was op weg van Batoem naar Alexan- drië met een lading petroleum. Er werd geen schade aan het schip toegebracht, doch het feit, dat deze ge heimzinnige duikboot nog steeds in de buurt van Turkije opereert, heeft den Turkschen autoriteiten aanleiding ge geven de vloot op te dragen de waak zaamheid te verdubbelen. ONTSTEMMING TE LONDEN EN PARIJS OVER DE RUSSISCHE NOTA AAN ROME. De felle Russische beschuldigingen van Italië's medeplichtigheid aan de zeeroo- verij in de Middellandsche Zee wordt te Londen zeer betreurd. Nu Italië in staat van beschuldiging is gesteld zal dit land, als bet tenminste op de 'Middellandsche Zee-conferentie ver tegenwoordigd is, des te meer aanleiding hebben om politieke kwesties te berde te brengen. Dit is op zichzelf een reden te geloo- ven, dat Italië de uitnoodiging tot het bijl- wonen van de conferentie niet zal af slaan. Doet bet dit echter wel, dan gaat de conferentie desalniettemin door. Ook in Fransche diplomatieke kringen verheelt men niet, dat de Russische nota aan Italië te Parijs veel sensatie en ver wondering gewekt beeft. Men legt er den nadruk op, dat de Russische stap werd gedaan juist op den dag, waarop Enge land en Frankrijk de uitnoodigingen voor de Middellandsche Zee-conferentie uitzonden. Parijs was niet door Moskou gewaarschuwd. Naar Reuter meent te weten, wijzen de laatste inlichtingen te Londen er op, dat Italië en Duitschland op de conferentie te Nyon vertegenwoordigd zullen zijn. Minister Eden zal op de conferentie waarschijnlijk verklaren, dat met het oog op den onduldbaren toestand, vertraging niet mogelijk is en dat de besluiten der conferentie met zoo weinig mogelijk ver lies van tijd moeten worden toegepast. Het is mogelijk, dat een termijn van ten hoogste acht dagen wordt gesteld om tot overeenstemming te geraken. Dreigende woorden uit Moskou. Welingelichte kringen te Moskou be schouwen de Sovjetnota aan Italië niet slechts als een protest, doch tevens als een waarschuwing en als de eerste schre de naar verdere actie, voor het geval deze waarschuwing niet ter harte mocht worden genomen. Het groote Sovjetvaderland, dat zijn zonen over de zeeën zendt, zal, zoo heet het, hen weten te beschermen tegen de bandieten, die iedere maat uit het oog 'hebben verloren; ieder Russisch schip, iedere Russische burger, waar ziji zich ook bevinden, worden beschermd door de geheele macht der U.R.S.S. Laat de fas cistische piraten er aan denken, dat de vlag der Russische schepen even on schendbaar is als iedere duim Sovjet grondgebied. De regeering der Sovjet-Unie heeft de uitnoodiging tot deelneming aan de Mid dellandsche Zee-conferentie aanvaard. WIE IN DUITSCHLAND EEN PRIJS KRIJGEN. Duitsche nationale prijs voor kunst en wetenschap. Rijksminister Goebbels heeft bijl gele genheid van het toekennen van den na- tionalen prijs voor kunst en wetenschap een rede uitgesproken, waarin hij de keuze der prijswinnaars motiveerde. In zijjn motiveering van de toekenning van den prijs aan Alfred Rosenberg, den schrijver van de beruchte anti-christe- Iij'ke boeken, zeide GoebbeIs:„Af/recf Ro senberg heeft in zijn werken op de voor treffelijkste wijze de wereldopvatting van 't nationaal-socialisnie wetenschappelijk en intuïtief helpen grondvesten en vesti gen." De prijswinnaars zijn: Alfred Rosen berg en de artsen prof. dr August Bier en prof. dr Ferdinand Sauerbruch, be nevens ontdekkingsreiziger dr Wilhelm Filohner. DE MINISTERS VAN ZEELAND EN DE MAN VOOR DE BELGISCHE KAMER. De Belgische Kamer heeft gisteren haar aangekondigde buitengewone zitting gehouden. Voor deze gebeurtenis bestond een vrij groote belangstelling. De pu blieke tribunes en ook die van het corps diplomatique waren overvol. „Wij zijn thans gekomen aan het hoogtepunt van een lange campagne", zoo zeide Minister Van Zeeland o.a., „waarin getracht werd, de regeering in het hart te treffen. De regeering moet zich verweren tegen een dubbele ma noeuvre, die welke den persoon van haar chef beoogt en die welke haar houding ten aanzien van de Nationale Bank be treft. Deze zaak is voor ons economisch le ven uiterst schadelijk. Het is tijd, dat men inbindt. Over enkele dagen zullen wij u een rapport voorleggen over de Werkzaamheden der regeering gedurende de vijftien maanden, die achter ons lig gen. Gij zult dan zien, welk een aanzien lijke hoeveelheid werk verricht is". De heer Van Zeeland weerlegde uit voerig alle tegen hem ingebrachte be schuldigingen. Zijn rede werd door de meerderheid van de kamer met luid applaus onder streept. Verscheidene kamerleden kwa men hem de hand drukken. Na den eersten minister kwam de mi nister van financiën, D'e Man, aan het woord. Dteze gaf een aanvulling van zijn rapport van 26 Augustus j.l. over de Na tionale Bank. Een zeker.e schandaalpers zou minder lichtgeloovige lezers vinden, wanneer meer menschen wisten, dat het geld der belastingbetaleis niet op het spel staat bij de Nationale Bank en dat de staat niets heeft uit te staan met de belooning van de bankleiders. Wanneer geen enkel land ter wereld voor consolidaties leeningen krijgt op zoo voordeelige voorwaarden als België op dit o ogenblik, is dat te danken aan het Wij hebben melding gemaakt van den aandrang die de „N e d e r 1 a n d e r" uit oefende om te komen tot spoedige be noeming van een definitieven minister van buitenlandsche zaken. Als bijkomstig voordeel van zoodanige benoeming werd genoemd, dat dan tevens een afdoend antwoord zou zijn gegeven op 't insinueerende praatje, dat wil we ten, dat de benoeming zich laat wachten omdat de formateur de thans bereikte „evenredigheid" tusschen de ministers van verschillende kleur niet zou kunnen verstoren. Wijl hebben toen onze verwondering uitgesproken, dat de „N e d e r 1 a n d e r" een dergelijk insinueerend praatje, waar aan zij; zelf zegt geen geloof te hechten, op deze wijlze wereldkundig maakte. Het blad maakt er ons thans opmerk zaam op, „dat de bewering, dat wij een „insinueerend praatje" noemden, reeds in verschillende bladen is gepubliceerd. Juist omdat wijl een tegenspraak van deze bewering gewenscht achtten, schre ven wij er over op de wijze als is ge schied." Wij hoorden dit „praatje" voor het eerst uit wat de „Nederlander" schreef. Vandaar onze wel wat pijnlijke verba zing, dat op deze wijze „insinueerende praatjes" werden doorgegeven. Met ge noegen plaatsen we thans de nadere ver klaring van dit orgaan. algemeen erkende feit, dat onze open bare financiën gezond zijn, dat onze schatkist er schitterend voor staat, dat onze rentemarkt solide is ,en tevens aan een moreelen factor, welke sinds ruim een eeuw bestaat en die tot uitdrukking komt in de handelstaal in de woorden: „Die wissel op Brussel is goud waard". MIJNGASONTPLOFFING iN ITALIë. Negentien arbeiders bedolveen, negen gedood. Uit Pola wordt gemeld: Gistermorgen zijn ten gevolge van een mijngasontplof- fing in een schacht van de steenkool mijn Arsa, negentien arheiders bedolven. Negen hunner zijn, ondanks de onmiddel lijk in het werk gestelde reddingspogin gen, omgekomen ten gevolge van beko men brandwonden of door verstikking. HET BEZOEK VAN MUSSOLINI AAN DUITSCHLAND. Mussolini, die op 25 September te München zal aankomen, zal een dag iu de hoofdstad doorbrengen. In gezelschap van Hitier zal de Duce een bezoek bren gen aan de groote manoeuvres te land, te water en in de lucht die in Mecklen burg en Pommeren worden gehouden. Vervolgens zullen te Berlijn politieke be sprekingen worden gehouden, afgewis seld door groote ontvangsten. Op 29 September vertrekt Mussolini naar Italië. PRIJZEN IN FRANKRIJK BLIJVEN STIJGEN. De kosten van het levensonderhoud in Frankrijk blijven een stijgende lijn ver- toonen. Deze week zal zoowel het brood als de melk in prijs worden verhoogd. Ook de kolenprijzen zullen binnenkort worden verhoogd. Deze verhooging wordt veroorzaakt door de stijging der Belgi sche vrachttarieven, verandering der wisselkoersen en verschillende andere factoren. Intusschen loopt het aantal werkloozen in Frankrijk iets op. In de laatste week van Augustus waren er 1000 meer dan in de vorige week die daaraan vooraf ging. REVOLUTIE IN PARAGUAY. In Paraguay schijlnt weer een revolu tionaire beweging uitgebroken te zijn. Wat het doel daarvan nu precies is, is niet geheel duidelijk, maar vermoedelijk is de beweging ten gunste van den eenige weken geleden afgezetten president, kolo nel Franco, die zich thans in Buenos Aires ophoudt. Havas meldt, dat de troepen der revo lutionairen de situatie zouden beheer- schen. Zij schijnen over den steun van oorlogsschepen te beschikken. Eten nieuwe regeering is gevormd. Aan het vechten is een eind gekomen. GAAT DR SCHACHT HEEN? Meeningsverschillen met de nazi's over het vierjarenplan. In financieele kringen te Berlijn doet opnieuw het gerucht de ronde, volgens hetwelk dr Schacht, na afloop van den partijdag als minister van economische zaken zou aftreden. Volgens sommigen zou hij tevens als president van de rijksbank aftreden en als zoodanig worden opgevolgd door den tegenwoordigen minister van financiën, Schwerin-Krosigk. Binnenland. Prinses Juliana in blijde verwachting. Een 3 pCt. Ned.-Indische leening. Buitenland. De Russische nota aan Rome. De strijd tusschen China en Japan. Onverwaehti overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos- terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. a omdat de stoffen die de pijnen ver* oorzaken er door worden verdreven. mef AKKERs KLOOSTÏRBALSEM Doosje 35 et. Potten 62'/, ct. en f. 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTER Handelmij.L.I.Akker.R'dam Het is bekend, dat Schacht zich meer en meer van de financieele aangelegenhe den in het ministerie van economische zaken teruggetrokken heeft. Men veron derstelt, dat de oorzaak hiervan gelegen is in groeiende meeningsverschillen tus schen hem en de leidende nazi's, daar Schacht het niet eens is met de verschil lende fases der nationaal-socialistische economie in verband met het vier-jaren- plan. r Korte Berichten. Te Los Angelos en omliggende plaatsen is een lichte aardschok gevoeld, welke in Hollywood eenige schade heeft veroorzaakt. Op Labor-Day zijn in de Vereenigde Staten hij1 verkeersongevallen en tenge volge van ongelukken op het water 507 personen om het leven gekomen. Het aantal dooden van het spoor wegongeluk bij Neuss is tot negentien ge stegen, doordat gisteren nog drie zwaar gewonden overleden zijn. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". Het verblijf te Shanghai. Omtrent het verblijf van de „Tasman" te Ejanghai vernam Aneta o.a. de vol gende bijzonderheden van den gezag voerder van de „Tasman". De „Tasman" arriveerde 13 Augustus, des voormiddags te Sjanghai. Daar er een typhoon woedde in de nabijheid was de lucht zwaar bewolkt, waardoor de weersomstandigheden buitengewoon ge schikt waren voor luchtaanvallen. Op Zaterdagochtend 14 Augustus, om ongeveer 10 uur, werd motorgeronk ge hoord, dat afkomstig bleek te zijn van 5 Chineesche vliegtuigen, die in keurige formatie vlogen. Vanuit deze vliegtuigen werden plotseling eenige bommen ge worpen, waarvan er een kennelijk be stemd was voor het Japansche vlagge- schip, doch die terechtkwam op de Lo wer Wharff. De dokter en de gezagvoer der van de „Tasman" bevonden zich juist dwars van het Japansche oorlogsschip, op weg naar het agentschap van de K.P.M. De Japansche oorlogsschepen, ongeveer 16 in getal, deden met hun afweergeschut pogingen de vliegtuigen te verjagen. De scrapnels van dit afweergeschut vielen langszijde van het schip op de Holts Wharff. De Wharff-manager gaf hierop aan den gezagvoerder van de „Tasman" order om stoom te maken en gereed te blijven voor eventueele gebeurtenissen. Nadat geruimen tijd in spanning was doorgebracht, verschenen om 4 uur 's mid dags weder eenige Chineesche vliegtui gen boven de stad. Twee van de door deze toestellen losgelaten bommen kwa men in de nabijheid van het schip te recht en kwamen op ongeveer 350 meter afstand op het terrein van de American Petroleum Cy terecht, waar honderden vateA asphalt en olie opgeslagen lagen, welke brandbare voorraad onmiddellijk in lichte laaie stond. Den geheelen nacht woedde dit vuur voort. De bemanning van de „Tasman" mocht van geluk spre ken, dat de strakke wind van de olie tanks en van de schepen af stond, daar anders de ramp niet te overzien zou zijn geweest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1