Ons gezag op den Nieuwen Waterweg BETTY'S LIEFDE. Verbindend- en onverbindend- verklaring ondernemers- overeenkomsten. DE ZEEUW van Dinsdag 7 September 1937. Tweede blad. Steun aan tuinbouw. FEUILLETON ~4lY v Installatie van de commissie-Verschuur. Binnenland Hoe een herhaling van het gebeurde met het Spaansche schip te .voorkomen? De wederrechtelijke vlucht van het Spaansche s.s. Aizkori Mendi heeft een leemte aan den dag doen treden in de handhaving van het Nederlandsche gezag op den Nieuwen Waterweg. Als wij het wel hebben, zegt het Va derland, is de gezagvoerder van het schip op drieërlei wijze in overtreding geweest. Ten eerste heeft hij zich op Ne- derlandsch watergebied aan diefstal schuldig gemaakt. Zooals is gemeld, heeft de kapitein volgens mededeeling namens den agent der reederij een brief getoond van de reederij, welke na den val van Bilbao naar Londen is overgeplaatst, bij welken brief hij en 'de volledige beman ning op staanden voet werden ontslagen. Het schip werd dus gestolen, toen de kapitein met behulp van een gedeelte der bemanning het aan de beschikking van de reederij onttrok. Voorts heeft de kapitein niet alleen drie Spanjaarden, 'die niet aan zijn zijde stonden doen opsluiten, doch gedurende den tijd dien hij behoefde om zee te kie zen, ook drie Nederlanders wederrechte lijk van hun vrijheid beroofd onder be dreiging dat zij de eersten zouden zijn, die er aan zouden gaan, indien er tegen zijn schip geweld werd gebruikt. En ten slotte heeft hij niet voldaan aan de som matie van bevoegde Nederlandsche amb tenaren om te stoppen. Voor de toekomst moet voor gevallen als deze dus een voorziening worden ge troffen opdat de Nederlandsche overheid niet meer voor een tweede maai straffe loos kan worden getart. Hr Mr Medusa aan welken mijhenleg- ger aanvankelijk opdracht was gegeven de Aizkori Mendi op zee aan te houden, welk bevel later is ingetrokken toien de gevangenen op de loodsboot waren afge zet, lag te Vlissingen, dus een heel eind uit de buurt. Het fort te Hoek van Hol land heeft géén bediening, doch slechts bewaking door een paar man, len kon met zijn geschut geen kracht bijzetten aan den eisch tot stoppen. Daar de middelen waarover de politie beschikt onvoldoende zijn om een groot schip tot gehoorzaamheid te dwingen, is het in een tijd als deze geen overbodige luxe, op het vaarwater naar een wereld haven als Rotterdam een oorlogsvaartuig met voldoende machtsmiddelen en vol doende snelheid te stationeeren, waar mede tegen overtredingen van de wet zoo no o dig kan worden opgetreden. Indien de convooidiensten elders geen oorlogsvaar tuig voor 'dezen dienst overlaten, zou men een schip kunnen bewapenen, er zijn reeds geslaagde proeven met gewaplende trei'lers gedaan of nog andere machts middelen als parate batterij aan den Wa terweg in gereedheid kunnen houden. Wij hopen, dat deze les uit het ge beurde zal worden geput. Ook onze vol kenrechtelijke betrekkingen zouden door een nieuw geval van dergelijlken aard geschaad kunnen worden. Het Hdbl., dezelfde kwestie bespre kend, merkt o.m. op Het is diep betreurenswaardig, dat het Nederlandsche volk zoo weinig begrip heeft getoond voor de beteekeDis ivan de zeemacht, en heeft toegestaan, dat deze het slachtoffer werd van op dit gebied onverantwoordelijke bezuinigingspogin- gen. Alleen aan het geluk en het t o e- val is het te danken geweest, dat er tot nog toe oorlogsschepen beschikbaar wa ren voor Straat Gibraltar. Bewaking van den Waterwag kan men de Marine in Nederland thans echter niet opdragen zonder de opleidingen in de war te sturen. Een permanente be waking met een schip, dat la minute" kan wegvaren en gevechtsgereed is, stelt hooger eischen dan menigeen denkt; en één schip is voor een dergelijken dienst zeker onvoldoende. Indien de aanstaande Middellandsche Zeeconferentie tot resultaat mocht heb ben, dat internationale vlooteenheden zouden gaan patroiulleeren in de Middel landsche Zee 1 waar ook groote Neder landsche handels- en scheepvaartbelan- gen op en om den zeeweg naar Indië lig gen als verweer tegen de „onderzee piraten", die deze route thans onveilig maken, zou Nederland, eveneens uit ge brek aan materiaal, niet bij machte zijn aan deze taak medewerking te geven. De eenige mogelijkheid zou zijn enkele tor pedojagers uit Indië te laten komen, doch daar zal mlan deze schepen, gezien den toestand in het Verre Oosten, allerminst kunnen missen. Op den kapitaalSdienst van de D'efen- siebegrooting 1938 zal nu echter een post worden gebracht voor den aanbouw van drie bewakingsvaartuigen. D'at worden schepen voor bewaking en neutraliteits- handhaving in onze territoriale wateren, waaraan dringende behoefte bestaat ten waarvan de bouw reeds veel te lang is uitgesteld. De snelheid van deze vaar tuigen zal ruim voldoende zijn om 'vracht schepen te achterhalen. Laten wij hopen, dat ook met den bouw de grootst mogelijke snelheid zal worden betracht! De kritieke tijd waarin wij thans leven, maakt, dat wij méér machtsmiddelen noodig hebben dan vroe ger. Als wij de wereld demonstreeren geen baas meer in eigen huis, i.e. den Nieuwen Waterweg, te kunnen blijven, zullen wij er niet op behoeven te reke nen, dat men ons gezag zal respecteeren. D'e bewakingsvaartuigoo zijn er echter voorloopig nog niet, en toch mag het niet meer voorkomen, dat vreemdelingen in onze eigen territoriale wateren maar doen wat zij willen. Allereerst is het dan ook noodig, dat de politie over betere middelen beschikt dan thans het geval is. Behoorlijk bewapende, snelvarende mo torbooten kunnen in betrekkelijk korten tijd gebouwd worden. Naar wij hooren, is thans bij een Amsterdamsohe werf een motorboot voor den recherchedienst in de noordelijke zeegaten in aanbouw, die een maximum-snelheid zal hebben van 22 zee mijl per uur. Dergelijke vaartuigen be boeren ook op den Nieuwen Waterweg aanwezig te zijn. De eenige maatregel, die in den over gangstijd thans direct kan worden ge nomen, is het bemannen van het kust- fort te Hoek van Holland, zoodat dit dag en nacht gereed zou zijn om een sdhip, dat ons gezag tart, te genezen van de „dwalingen zijns weegs". Tot het station- neeren van een oorlogsschip voor perma nente bewaking is de marine momenteel niet in staat. Het is pijnlijk, om dit te moeten erkennen, doch het is onze eigen schuld D'e tocht van de „Aizkori Mendi" had werkelijk eenige overeenkomst met Urbi- na's sensationeele vertrek uit Curacao met den Nederlandschen gouverneur als gij zelaar aan boordGuragao lag echter ver weg; nu zijn wij machteloos gebleken, om op Europa's belangrijksten waterweg het gezag te handhaven. Moet het bij wijze van spreken eerst zoover komen, dat een aanrander den burgemeester van Rotterdam langs het water ontvoert, of met de schatten van het museum Boymans wegstoo-mt, alvo rens wij de les verstaan? Een bittere les, doch laten wij 'haar dan nu ook tenmin ste trekken. „Je Maintendrai" staat nog altijd in onls wapen. Wij zullen moeten toonen, bereid en in staat te zijn, om dat waar te maken. Uitkeering van ten hoogste f 1.300.003 uit het Landbouwcrisisfonds. De minister van Economische Zaken heeft besloten uit het Landhouw-crisis- fonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, en op den dag der uitkee ring geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot ten hoogste f 1.300.000. HOOFDSTUK XIV. Tusschen leven en dood. Het was op een dag, waarom Jim la ter dan gewoonlijk verscheen met zijn nieuwstijdingen uit het dorp, dat Betty telkens rusteloos naar buiten Mep en te gen het hek leunde, zich angstig afvra gend, waarom hij zooveel later zou zijn dan anders. Nauwelijks voelde ze de zon nehitte branden op haar hoofd en de zachte zomerwind had vrij spel met de kleine krulletjes, die haar Manke voor hoofd omkransten. Ze was zich er niets van bewust, hoe lief ze er uitzag in haar wit zomerjapon netje, dat wedijverde in blankte met de anjelieren, die ze in haar ceintuur had ge stoken. Brandend van ongeduld zochten haar oogen den weg af, en eindelijk ont dekte ze heel in de verte Jim's naderen de gestalte. Vergiste ze zich, of liep hij werkelijk zooveel langzamer dan de vo rige dagen? Nauwelijks kon ze stil blijven staan; ze had hem wel tegemoet willen vliegen. Met ingehouden adem wachtte zij z'n komst af, en haar bange vermoedens ver dubbelden zich toen ze Jims roode ge zwollen oogen en zijn bleek gezicht zag. Ze beduidde hem, vlugger te loopen, maar onwilMg volgde hij dien roep en nauwelijks kon hij zich goed houden, toen hij eindelijk voor haar stond. „Jim, wat is er?" riep ze angstig uit. „Zeg het gauw!" „Het is de dokter, juffrouw Betty", snikte de jongen. „Nu is hij zelf ziek en ik hen zoo bang „Wan., wanneerstamelde ze. „Vanmorgen. Bijna den geheelen nacht was hij bezig, en teen hij naar hier ging, is hij onderweg bewusteloos neergeval- len.Zij hebben hem vóór zijn huis gevon den en ze dachten eerst, dat hij dood was. Wat moeten we nu zonder hem be ginnen. O, God zal hem toch niet laten sterven, wij kunnen hem niet missen." Werktuigelijk herhaalde Betty Jim's laatste woorden. Hem troosten kon ze nie4 nu izulk een groot (verdriet was neergedaald in haar eigen hart. Het stormde in haar ziel, nu ze wist de martelende zekerheid, dat Alwyn geval len was op zijn post en dat zij hem niet missen 'kon. Nu was dan bewaarheid het angstige voorgevoel, dat ze met zich droeg, sinds ze met eigen oogen had gezien, hoe wei nig Alwyn zich zelf spaarde, als het De Minister van Econ. Zeiken, Mr L. P. M. Steenberghe, heeft gisterochtend geïnstalleerd de commissie bedoeld in artikel 12 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten, welke commissie toezicht moet houden op de naleving van een verbindend en onver- bindendiverklaring. De minister noemde het vraagstuk der controle op het groote terrein van onder linge samenwerking tusschen bedrijfsge- nooten zeer belangrijk, en merkte op, dat het vraagstuk van eten juiste en doel matige controle velerlei aspecten biedt. Er zijn voorbeelden te over, welke aan- toonen, welke kwade gevolgen aan het ontbreken van een doelmatige controle zijn verbonden. Deze kwade gevolgen (manifesteeren ziöh. zoo duidelijk, dat men wel kan zeggen, dat het in vele ge vallen nog de voorkeur verdient, de na- deelen van het ontbreken van een rege ling te aanvaarden, dan regelingen in te voeren, wellke niet behoorlijk worden of kunnen worden gecontroleerd en die daardoor veroorzaken, dat de deur wordt geopend voor allerlei misbruiken, waar door de goedwillende, omdat hij zelf zijn verplichtingen nakomt, ernstig wordt ge dupeerd. Geldt zulks in hooge mate voor onder- Mnge vrijwillige overeenkomsten, in nog grootere mate geldt het, wanneer de be treffende ondernemersovereenkomst de sanctie van de algemeen verbindendver klaring verkregen heeft. Daardoor toch wordt die overeenkomst geheven uit de sfeer van het privaatrecht en overge bracht naar het terrein, waarop puMiek- reöhtelijke regelen gelden. Het behoeft wel geen nader betoog, da! de overheid, die door de verbindendver klaring duidelijk heeft uitgesproken, dal de betreffende overeenkomst van over wegende beteekenis voor den bepaalden bedrijfstak is en -het algemeen belang verbindverklaring vereischt, tot taak heeft voorwaarden te scheppen en maatregelen te nemen, waardoor een goede controle op de naleving mogelijk wordt en ge schiedt. De onmisbaarheid van een doelmatige controle wordt hierbij nog geaccentueerd door de omstandigheid, dat het juist de weigering van eenige bedrijfsgenooten tot het zich vrijwillig binden aan de be treffende afspraak, is welke voor de oor spronkelijke contractanten aanleiding was een beroep te doen op de toepassing van de betreffende wet. Hiermede wil de minister niet zeggen, dat men de over treders van verbindendiverklaarde over eenkomsten jhist ten alleen in de groepen der oorspronkelijke outsiders zal aan treffen. Integendeel, 'hij is er van over tuigd, dat vele outsiders zich, indien de regeering tot de verbindendverklaring is overgegaan, loyaal bij deze beslissing zul len neerleggen en mede zullen werken zoowel bij een goede uitvoering als bij de naleving van de verbindend verklaarde bepaMngten. De groeiende ontwikkeling op het ter rein der samenwerking in allerlei tak ken van bedrijf sterkt den minister in het vertrouwen, dat de geneigdheid tot een voMedige medewerking aan de na leving van de verbindend verklaarde over eenkomst bij alle belanghebbenden zal toenemen. Aan de commissie is een groote vrij heid in 'haar werkzaamheden gelaten. De minister acht het niet juist, dat poMtie-agenten in het bedrijfsleven wor den gestuurd en de minister sprak als zijn overtuiging uit, dat de verdere groei en ontwikkeMng van de samenwerking tusschen bedrijfsgenooten het mogelijk zal maken de taak van de controle op de verbindend verklaarde overeenkomst .in toenemende mate te leggen daar, waar zij in eerste instantie hoort, n.l. b ij de b e - drijfsgenooten zelf; zij het ook met waarborgen voor een juiste beharti ging van het algemeen belang. De taak van de commissie zal dus zeer belang rijk zijn. gold het belang van zijn patiënten. En ze begreep, dat zijn weerstand in de laat ste Weken zeer verminderd was, waar door de ziekte 'gemakkelijker prooi in hem zou vinden. O, mocht ze nu toch maar naar hem toegaan, cm hem te ver plegen; om hem terug te trekken in het leven van den oever des doods, waaraan hij' welMcht nu reeds lag. Als haar eigen Mefde haar daartoe niet het recht verleende, dan was ze het toch zuker wel verplicht aan Alison. Maar te gelijkertijd wist ze met ontstellende ze kerheid, dat het niet kon. Hij zou zij-i strijd alleen moeten strijden; aUeen zou hij moeten vechten om zijn leven, alleen lijden en vreemden zouden hem verzor gen en oppassen. "Werkeloos zou ze moe ten afwachten, heel den spannenden mar telenden tijd moeten afwachten, totdat de God van leven en dood zijn lot zou be slissen. En als 't Zijn heilige wil was, dat dit jonge veelbelovende leven werd afge sneden in den bloei der jaren, dan zou ze daarin geloovig moeten berusten. Hot leek haar schier onmogelijk om dan niet in opstand te komen en de gedachte daar aan deed haar kreunen van zielsangst. Ze vluchtte naar de eenzaamheid van haar kamer, want ze wilde alleen zijn, alleen met het groote verdriet, dat over haar was gekomen en dat zelfs in tranen geen verlichting kon vinden. Ze worstel de met zichzelf en met haar Hemel- Onder leiding en op aanwijzing van de commissie (kunnen de uitvoerende bu reaux der bedrijfsgenooten reeds thans worden ingeschakeld. Hiermede kan wor den voorbereid de overgang naar een stadium, waarin het mogelijk zal zijn, dat de commissie de directie controle werkzaamheden kan overlaten aan de bedrijfsgenooten len zelf als centralisee- rend en coördineerend orgaan algemeene richtsnoeren kan geven en toezicht hou den op de In de verschillende bedrijfs takken werkende organen. De rede van den minister werd beant woord door den voorzitter der commissie, Mr T. J. Verschuur, die opmerkte, dat 's ministers verschillende aanwijzingen de commissie kostbaar materiaal zullen laveren bij de bespreking der vraag, hoe de taaJk zal worden aangevat, vooral hoe zij zich zelf zal organiseeren om een taak, welke rechtstreeks niet te omvatten zou zijn, behoorlijk te vervullen. MINISTER VAN B0EIJEN NAAR ZIEKENHUIS. Een operatie blijkt noodzakelijk. Naar wij vernemen zal de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeijen, die eenige weken geleden in het diaconessenhuis „Bronovo" te 'sGraven- hage werd opgenomen en die dit na eenige dagen observatie verliet om een paar weken thuis rust te houden, heden opnieuw naar „Bronovo", gaan. In 's Ministers gezondheidstoestand was namelijk geen verbetering gekomen en thans achtte de geneesheer een ope ratie onvermijdelijk. Deze zal zeer waar schijnlijk in de loopende week geschie den. VOORBEREIDING VAN HET RIJTIJDENBESLUIT. Begiin October nader overleg met organisatie. De Rijtijdenwet verleent aan de regee ring de bevoegdheid, een algemeene maat regel van bestuur uit te vaardigen, waar in onder meer de werk- en rusttijden der overige autobestuurders worden geregeld. Deze algemeene maatregel van bestuur heet het „rijtijdenbesluit" en een ontwerp van dit besluit is aan de belanghebben de organisaties van automobilisten, van ondernemers en arbeiders, om advies toe gezonden. Hierop is mondeling overleg gevolgd en thans zijn voorloopige wijzigingen in het besluit, die niet onbelangrijk zijn, vastgesteld. Over deze wijzigingen zullen de organisaties in begin October gehoord worden. Het streven is er op gericht, het ont werp Rijtijdenbesluit want alles, wat tot nu toe is geschied, is voorbereidende arbeid omstreeks 1 Januari a.s. gereed te hebben. De regeering zal de datum van inwerkingtreding vervolgens moeten vaststellen. Uit het voorafgaande blijkt, dat van een invoering op 1 Januari a.s. wel niets zal komen. DE OPPOSITIE IN DEN VRIJHEIDS BOND. Werkgroep „De liberale vergadering" opgericht. Te 's-Gravenhage is de constitueerende vergadering gehouden van de werkgroep „De liberale vergadering", strekkende tot voorbereiding der eerste algemeene ver gadering der werkgroeip, welke Zaterdag 18 September a.s. te Utrecht zal worden gehouden. De vergadering bestond uit liberalen, voor het overgroote deel leden van den Vrijheidsbond uit alle deelen des lands, tezamen gekomen in deze werkgroep ten einde de groeiende oppositie tegen de leiding van den Vrijheidsbond gecoördi neerd tot uitdrukking te brengen en ver der al die maatregelen te bestudeerien, voor te bereiden en zoo mogelijk ten uit voer te leggen, welke kunnen en zullen leiden tot het, door een toekomstige or ganisatie van liberale Nederlanders, voe ren van een warm levende, nationale en schen Vader, totdat ze haar kinderlijk ge loovig vertrouwen terug vond en ze ia haar gebed alle leed uitgestort had voor haar God, die immers ook machtig was zelfs bij het naderen van den dood, volko men uitkomst te geven. Rustiger verliet ze nu haar kamer, maar de sporen van haar zielestrijd waren op haar bleek ge zicht nog te lezen en 't leek of nu het laatste restje van haar kinderlijke onbe zorgdheid was weggevaagd. Ze haastte zich, tante Margaret haar kopje thee te brengen en trachtte voor de zieke voorloopig nog te verbergen, welk een diep schokkende tijding Jim haar gebracht had. Maar één blik ep het moe de gezichtje van haar verpleegstertje overtuigde de zieke reeds, dat er iets on gewoons moest zijn voorgevallen en na dat ze haar thee had gedronken, zei zo zacht: „Kom nu eens bij me zitten, lie veling en vertel me alles." Dteze lieve, begrijpende woorden van stilzwijgend meeleven waren meer dan Betty's overvol gemoed kon verdragen. Nu kwamen rijkelijk de tranen, die even te voren door te groote smart schenen opgedroogd en terwijl ze neerknielde naast het bed, snikte ze: „Hij is geval len, mijn dappere liefste. En als hij sterft „Nee, lieve, we zulle% Mdden, of God dat dierbare leven voor ons nog wil spa ren", viel tante Margaret haar zacht in democratische, vrijzinnige en sociale libe rale poHtiek. Na öen levendige bespreking omtrent den grondslag en den organisatievorm der oppositie is, wat dit eerste punt be treft, besloten, de den 18en te houden al gemeene vergadering te adviseeren, ten aanzien van samenwerking of samen smelting met den Vrijzinnig Democra- tischen Bond een voorzichtig afwachten de houding aan te nemen, en voorshands eerder binnen eigen kring alle kracht op radicale vernieuwing en (hervorming te richten. Voorzitter van het voorloopig bestuur der werkgroep is de heer A, G. Visser te Bussum. PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERAARS NAAR ROZENBURG? Vragen van het Tweede Kamerlid Albarda. De heer Albarda heeft tot den mi nister van defensie de volgende vragen gericht: 1. Is de minister bereid mede te deelen of het waar is, dat de regeering het voornemen heeft, dienstweigeraars, wier gewetensbezwaren zijn erkend volgens de wet van 13 Juli 1923, S 357, onder te brengen in een kamp op het eiland Ro zenburg, hen daar te stellen onder be waking van militaire politie en hen ar beid te doen verrichten bij de verster king van dijken en bij' het gereedmaken van terreinen voor het plaatsen van ge schut? 2. Is de minister van oordeel, dat het in de eerste vraag bedoelde voornemen indien het bestaat kan worden uit gevoerd, zonder dat een wijziging van de wet van 13 Juli 1923, S 357, is vooraf gegaan, en laat dan die wet, zooals zij thans .luidt, naar het oordeel van den minister toe, den erkenden dienstweige raars hun vrijheid te ontnemen, wat toch in zulk een kamp het geval zal zijn, en hen te verplichten tot arbeid bij het in gereedheid brengen van standplaatsen voor geschut, welke arbeid toch be schouwd kan worden als te zijn gericht op strijd met de wapenen? 3. Indien de minister voornemens is een plan, als het in de eerste vraag be doelde, zonder wetswijziging uit te voe ren, zullen dan niet in de ontwerp-rijks- begrooting de daarvoor noodige credieten worden gevraagd? WIJZIGING BEGROOTING VERKEERS- FONDS. In verband met reorganisatie der Spoorwegen. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van de begrooting van het Verkeersfonds voor 1937. Volgens art. 1 der wet van 26 Mei 1937 tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf neemt het Rijk voor een bedrag van f 9.998.000 deel in het aandeelenkapitaal van de op te richten N.V. Nederlandsche Spoorwegen en zal deze vennootschap voor een bedrag van f 10.000.000 van het Rijk overnemen den eigendom van de thans ingevolge de overeenkomsten 1890 S.S. H.S. verhuurde Staatsspoorwegen met de overhoeken, welke naar het oor deel van die vennootschap voor het be drijf noodig zijn, alsmede de op anderen voet aan S.S. of H.S. verhuurde eigen dommen, welke het Rijk voor zijn dienst niet meer behoeft. Ten einde deze betaling en ontvangst in den loop van het jaar 1937 mogelijk te maken behoort de begrooting van het Verkeersfonds te worden gewijzigd, over eenkomstig het wetsontwerp. de rede. „God is barmhartig en genadig en Hij zal ons gebed hooren. Laten we hem, dien we beiden zoo liefhebben, dan aan Zijn Vaderhoede opdragen." „D'at doe ik snikte Betty. „Maar hij is zoo erg ziek, en en ik kan niet naar hem toe gaan". „Arm kind", zuchtte de zieke diep ont roerd en liefkoozend streek ze de ver warde krullen van het heete voorhoofd, terwijl ze met een moederlijk gebaar Betty naar zich toe trok. Even bleef het stil en beider gedach ten spoedden zich heen naar het ziekbed van hem. dien ze in doodsgevaar wisten. „Hoe heerlijk, dat ik u nu heb", zei Betty eindelijk dankbaar. „Niemand be grijpt me zooals u". „Ja, lieve kind, ik begrijp je heelemaal, omdat ik eens, al is het dan reeds vele jaren geleden, hetzelfde verdriet gedra gen heb, waaronder jij nu gebukt gaat. Ik herinner me nog alles, alsof het giste ren gebeurde, want het leed heeft toen onuitwischbaar zijn stempel gezet op mijn leven. Eln ik heb het me zelf aangedaan, 'twas alles eigen schuld; juist dat maakte het lijden nog zooveel te bitter der." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5