ak Prins Bernhard en de Zondagsviering. Kerknieuws Gemengd Nieuws. Rechtszaken Telegrammen Finantiëele Berichten Burgerlijke Stand Politieberichten. D. H ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS Het wordt steeds duidelijker dat de opvatting van Prins Bernhard omtrent de Zondagsviering sterk afwijkt van de opvatting die door een groot deel van ons volk wordt gehuldigd en tot nu toe ook bij ons Vorstenhuis in eere was. Zondagmiddag verscheen de Prins on verwacht op het vliegveld „Teuge" waar hij eenige vrienden afhaalde voor een tocht met de „Piet Hein". Terzelfder tijd arriveerde te Kampen het Prinselijk jacht. Spoedig verspreidde dit nieuws zich door het stadje, met het gevolg, dat weldra duizenden menschen samenstroomden om het prachtige schip in oogenschouw te kunnen nemen en. om wellicht een glimp van het Prinselijk Paar op te vangen. Het was immers duidelijk, dat de „Piet Hein" niet „zoo maar eens" in Kampen kwam en dus bleven de tallooze nieuws gierigen rustig wachten. Intusschen werd de fraaie motorboot van de „Piet Hein" te water gelaten, zoodat men reeds vermoedde, dat Prins Bernard een tocht met deze boot zou gaan maken. Dit vermoeden bleek juist te zijn, want toen tegen vier uur Prins Bernhard, luide toegejuicht, verscheen, begaf Z. K. H., zich vergezeld van de heeren, die hij tevoren met zijn auto op het vliegveld Tfeuge afgehaald had, aan boord van de „Piet Hein" en stapte van daaruit direct over in de motor boot. De Prins nam zelf plaats achter het stuur en even later voer de snelle boot, nagewuifd door de duizenden menschen, de richting van het IJselmeer op. Ver volgens werden ook de touwen van de „Piet Hein" losgeworpen, waarna het Prinselijk jacht verdween. Zondagavond te ongeveer 7 uur na derde de „Piet Hein" de haven van Har derwijk. In de vaargeul op ongeveer 2 km afstand van de kust werd de raceboot uitgezet, waarin plaats namen de Prins en drie heeren. Gestuurd door den Prins voer deze boot naar de haven, waar in middels een auto van het Loo was aan gekomen. Bij het aan wal gaan verzocht de Prins aan den havenmeester om op de boot te passen totdat deze door de „Piet Hein" zou worden afgehaald. Twintig minuten later stoomde de „Piet Hein" binnen, die, nadat de raceboot was binnengehaald, des avonds weer vertrok. Voor duizenden Oranje-vrienden, die met liefde hun bijdrage voor de „Piet Hein" hebben geschonken, moet het wel een groote teleurstelling zijn dat dit jacht telkens weer dienst doet om de Zondags rust te verstoren en de Zondagsheili ging tegen te gaan, en dat zoo door de eersten van het land de „schilden der aarde" ons volk in de verkeerde richting wordt voorgegaan. Goes. Wedvlucht vanaf Eindhoven op 28 Augustus 1937, door „De Roode Dof fer" te Goes. Afstand 110 km. Los 2.05 uur, met N.O. wind. Ie, 2e, 8e, 14e en 17e M. van Liere, 's-Gravenpolder; 4e M. Anthonisse, Wol- faartsdijk5e en 16e P. v. Loo, Wol- faartsdijk; 6e en 13e Koppejan-Rooze; 7e 12e en 15e Kloosterman; 8e, 9e, 10e, 11e en 19e Gebr. Bakker; 18e Jongepier, Bevestiging en intrede. Naar ons wordt medegedeeld, zal de be vestiging en intrede van Ds J. M. Lam- mers, em.-pred. te Den Haag, bij de Ned. Henv. Gem. te Kattendijke op Zondag 10 Oct. a.s. plaats vinden. Bevestiging en intrede. Ds J. E. Drost hoopt 26 Sept. afscheid te nemen in de Ned. Herv. Kerk te Gul pen en 3 Oct. intrede te doen te 'siïeei Abtskerke, na bevestigd te zijn door Dis A. Drost van Arnhem. 'Emeritaat. Ds S. Oudkerk, Geref. pred. te Kralingen is voornemens eervol emeritaat te vragen. DsD. V r i e 1 i n g fIn den ouder dom van 83 jaar is te Sellingen overle den Ds D. Vrieling, em.-pred. der Geref. Kerk te Seheemda. Ds Vrieling werd op 1 April 1882 door wijlen Ds A. D'. Littooy te Meliskerke bevestigd. Hij diende daarna de kerken te Stiens, Appelscha en Seheemda. De verdediger van verdachte Mr H. B. L. de Rechter, advocaat te Hulst, be pleitte clementie. G. de G., 22 j., landbouwersknecht te Aagtekerke, had zich schuldig gemaakt aan oplichting. Op 25 Mei 1.1. was ver dachte te Middelburg gekomen en had hij aan zekeren P. Huissoon gevraagd of deze wat wilde geven voor de ring- rijderij te paard welke te Meliskerke en Aagtekerke werd gehouden. Verdachte had haast want hij moest nog meerdere giften gaan vragen en reeds den Zater dag daarop zou de ringrijderij plaats hebben. Verdachte toonde daarbij een lijst waarop hij valschelijk eenige namen van personen had vermeld, die volgens verdachte reeds hadden betaald. Door al deze mededeelingen welke in strijd met de waarheid waren, werd Huissoon, be nevens verschillende andere te Middel burg woonachtige personen bewogen, aan verdachte verschillende geldsbedra gen af te geven. speelden eenige kinderen, terwijl een meisje van 9 maanden in een kinderwa gen lag. Het paard heeft den wagen om ver geloopen met het gevolg, dat het kind op slag werd gedood. De G. die het paard trachtte te grijpen raakte onder de kar en bekwam een ernstige hersen schudding. VRACHTAUTO IN DE LEK GEREDEN. Twee dooden. AMEIDE. Vanmorgen te kwart voor tien is te Tienhoven, nabij' Ameide, een vrachtauto bij het passeeren van een an dere auto in de Lek gereden. De vracht auto was spoedig geheel onder water. Terstond werd van alle kanten hulp ge boden. Na vijf minuten gelukte het een van de inzittenden, de ongeveer 39-jarige G. de Bie uit Ameide, gehuwd en vader van vier kinderen, naar boven te bren gen. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. Eerst een half uur later werd het lijk Na de plechtige onthulling van het monument voor de Koningin-Moeder te Middelburg. Eenige Zeeuwsche kinderen leg gen een krans neer aan den voet van het gedenkteeken. Uitslag wedvlucht vanaf Weert op 4 September j.l. door „De Roode Doffer" te Goes. Afstand 129.470 km. Los 1.30 uur, met N.W. wind. Ie, 4e, 5e, 11e en 15e Koppejan-Rooze; 2e P. Schrijver; 3e en 6e M. v. Liere, 's-Gravenpolder; 7e Jongepier, Hoede- kensterke; 8e en 17e Gebr. Bakker; 9e, 10e en 12e Kloosterman; 13e M. Antho nisse, Wolf aartsdijk; 14e A. Walhout, Wolf aartsdijk; 16e P. iv. Loo, Wolfaarts- dijk. St. Laurens. Brand. Maandagavond omstreeks 9 uur ontstond brand in een aan de woning van D1. W. aangebouwd schuurtje. Die brandweer, die spoedig ter plaatse was, was met behulp van slan gen oip de in de Van Gitterstraat aan wezige brandkraan den brand binnen een half uur meester. De brand is ontstaan in het hooi, dat zich te dicht bij1 een oven bevond. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Eist (Bet.), G. J. v. d. Burgt te Loenen o. d. Veluwe, G. M. van Ehdt te Groenlo, Dr B. ter Haar Dz. te Diepen veen, F. Jansen Schoonhoven te Lichten voorde, H. Kluin te Neerbosch en F. A. Westhoff te Diever. Beroepen te Jutphaas, J. R. Ch. Israël te Zoelen. Bedankt voor Noordlaren, F. R. A. Hen- kels te Uitwijk (N.-Br.). Voor Hoogebein turn, J. Roelofsen te Watergang. Geref. Kerken. Beroepen te Stadskanaal, P. Veenhui- zen te Soerabaja, Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Dokkum, J. van Dijken te Aalten en M. W. Nieuwenhuijze te Fra- neker. De vliegende fiets. De Ita liaan Emillio Casco heeft met een nieuw soort zweefvliegtuig, dat voorzien is van twee schroeven, welke door pedalen met ketting-overbrenging in beweging worden gebracht bij Vizzola in Tessino opmer kelijke resultaten bereikt. Bij de eerste proefvlucht kon de ma chine op een hoogte van vier meter een afstand van 342 meter in 33.4 seconden afleggen. Bij de tweede ivlucht bereikte het vlieg tuig een hoogte van tien meter en legde in één minuut 14.6 sec. een afstand van 862 meter af. Dte ontwerper van 'het vliegtuig, Bono- mi, zal zich, nadat aan het toestel nog eenige verbeteringen zijn aangebracht, naar Duitscbland begeven, om demonr straties te geven. Zooals men weet, zijn ook in Duitsc'h- land reeds bij' proeven met een „vliegen de fiets" merkwaardige resultaten 'be reikt. Hulpprediker. Door de kerke raden van de Geref. Kerken te Goes en s Gravenpolder is benoemd tot hulpprediker de heer W. H. J. de Boer, theol, cand. te Ten Post. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 7 September 1937. Oplichting: A. F. E. G. R., 23 jaar, bouwkundig teekenaar, vroeger te Hulst, thans gedetineerd, 10 maanden gevange nisstraf, waarvan 6 maanden gev. straf voorw. Bedriegelijke bankbreuk: Gh. V., 53 jr, werkman te IJzendijke, 4 maanden ge vangenisstraf. Ontucht: G. D., 42 jaar, orgeldraaier, wonende te Middelburg, 6 maanden ge vangenisstraf. Heling: M. W. K., 52 jaar, koopman te Borssele, Vrijspraak. Zitting van 7 September P. de K., 50 jaar, commissionnair, te Domburg, had zich te verantwoorden we gens valschheid in geschrifte, doordat hij in het tijdperk van omstreeks 23 Novem ber 1936 tot begin Febr. 1937 telkens iedere week een gezinsinkomstenkaart valschelijk heeft ingevuld, door daarin opzettelijk in strijd met de waarheid niet te vermelden dat zijn dochter die bij hem inwoonde en tot zijn gezin behoorde, in de maanden November 1936, December 1936 en Januari 1937, telkens f25 had verdiend. Tengevolge van deze handelin gen is aan verdachte meer steun uitge keerd dan waarop hij in werkelijkheid recht had. De Off. van Justitie eischte 1 mnd. ge vangenisstraf, Verdachte erkende de feiten. De Offi cier van Justitie eischte 1 mnd. gev.- straf voorwaardelijk, en ondertoezicht stelling van de Reclasseering, benevens een geldboete van f 10 of 5 d. h. J. van H., 53 j., landarbeider te Nisse, had zich te verantwoorden wegens valschheid in geschrifte, doordat hij te Nisse in 1937 meerdere aanmeldings- kaarten voor steunverleening aan werk- loozen valschelijk heeft opgemaakt door in die kaarten betreffende de weken 39 Mei 1937 en 22!27 Juni 1937 opzettelijk valschelijk niet te vermelden dat zijn vrouw in die weken ongeveer f 12 had verdiend. Verdachte was niet verschenen. De Off. van Justitie eischte 1 mnd. gev.straf voorwaardelijk en een geldboete van f 15 of 10 d. h G. A. A., 35 j., arbeider te Nisse, bad zich schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte doordat hij te Nisse in 1937 meerdere aanmeldingskaarten voor steun verleening aan werkloozen valschelijk heeft opgemaakt door in die kaarten die betrekking hadden op de weken van 5 11 April, 1218 April, 1925 April en 2429 Mei 1937, opzettelijk valschelijk te vermelden en met zijn handteekening te bevestigen, dat hij in die weken geen inkomsten bad gehad, terwijl zijn vrouw in die weken f 8, f 14, f 4,55 en f 5,25 had verdiend. D'e Off. van Justitie eischte 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van f 15 cf 10 d. b. De verdediger van verdachte Mr H. B. L. de Rechter bepleitte vrijspraak subs, clementie. Uitspraak 15 September. Door vrachtauto gegrepen en gedood. AMERSFOORT. D'ezer dagen werden drie personen gearresteerd, verdacht van een groot aantal inbraken in Amersfoort en omgeving.. Alle drie hebben een volle dige bekentenis afgelegd. Vanmorgen zou een van hen, de 25-jarige H. v. d. B. onder politiegeleide naar bet station worden gebracht om op transport te wor den gesteld naar Utrecht. Op een gegeven oogenblik wist hij aan zijn bewakers te ontsnappen. Bij zijn poging om te ont vluchten werd hij echter door een passee- rende vrachtauto gegrepen en onmiddel lijk gedood. Paard op hol. Kind gedood. ROERMOND. Gisteren sloeg het paard van den landbouwer de G. te Beegden dat voor een kar gespannen was plotse ling op hol. Het dier rende den tuin in, de kar met zich meesleepend. In den tuin W0LPHAART8DIJK. Gehuwd: 5, Izak Koole, 25 j. jm. en Adriana Dëkker, 84 j. jd.; 5, Janus Mieras, 26 j. jm. en Neeltje de Witte, 25 j. jd.; 12, Joost Moerman, 22 j. jm. en Pieternella Maria Veerhock, 21 j. jd. Overleden: 31, Romkjen Dominie, 85 j., echtgen. van Johannia Kole. WAARDE. Geboren: 18, Marinus, Pie- ter, z. v. Marinus Arie van Weele en Jannetje Saartje Kloet. Getfouwd: 19, Jan Francois Neels, 22 j. te Krabbendijke en Adriana Water man, 20 j. suiker - rubber - koffie - cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUIKER. RUBBER. KOFFIE, CACAO, KATOEN. ALLE GRANEN ENZ. TER BEURZE VAN LONDEN. LIVERPOOL. NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ. DAM 2a telefoon Na 30012-31012 AMSTERDAM-C Beur» NI» 2, Telef. 30012 - Telegramedreu CARLOS-AMSTERDAM Agent: L. SANDEE Nieuwdorp Tel. 24 BEURSBERICHTEN. van den anderen inzittende, den 18-jari- ge J. de Groot uit Nieuwpoort opgehaald. Men wist vanmiddag nog niet zeker, of zich in de auto nog een derde inzitten de bevond. HET PARTIJCONGRES TE NEUREN BERG. Een proclamatie van Hitier. NEURENBERG. Nadat Rudolph Hess het partijcongres had geopend, werd een proclamatie van Hitier voorgelezen. Na een overzicht van de geschiedenis van de partijcongressen te hebben ge geven, verklaart Hitier dat deze congres sen drieërlei bedoeling hebben: de balans op te maken van hetgeen tot stand werd gebracht, bet bekendmaken van de plan nen voor de toekomst, bet vertrouwd ma ken van de partijleden en het gebeele volk met de leer en de beginselen der partij. Verder wordt er o.m. op gewezen, dat de levensmiddelenvoorziening een der vraagstukken is die groote zorg baren. Het Duitsche gebied is zonder koloniën te klein om een duurzame voedselvoor ziening te waarborgen. De eisch om koloniën te bezitten vindt zijn grond in den economiscben nood. Hitier eindigt met drie feiten vast te stellen: le Het verdrag van Versailles ia dood; 2e Duitschland is vrij; 3. De ga rantie onzer vrijheid is onze eigen weer macht. SJANGHAI. Door een Ghineesch nieuwsagentschap wordt gemeld, dat Ghi- neescbe vliegtuigen 5 Japansche bom menwerpers die vergezeld waren door 4 jagers hebben verjaagd. Twee Japansche bommenwerpers werden omlaag gescho ten. GOES. Gebaren; Maria Jannetje Jo hanna, d. v. Jacob Meijer en Jannetje Hoogistrate; Martina Geertruida Maria, d. v. Franciscus Walrave en Johanna van 'tWestende. MIDDELBURG. Bevallen: S. M. Mun- ter-Groenewegen, d.; M. G. de Jonge-Lip- lijn, z. Overleden: J. Mesu, 29 p, geh. met J. Broerse. Getrouwd: F. Castel, 32 j. en J. van Sparrentak, 26 j. (M. G.) Over de maand Augustus. GRIJPSKERKE, Getrouwd: I. A. Ver- burg', 32 j. jm. te Krabbendijke en J. Stroo, 23 j. jd. Bevallen: L. Riemens geb. de Voogd, dochter. (M. G.) Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 524 508/9 Ned. Ind. Handelsbk. 164 165 Philips 380Vs 370 Unilever 164% 163V2 A. K. U. 73% 71% Amsterd. Rubber 285V2 276 Kon. Olie 408 400 Deli Mij. 323 317 Scheepv. Unie 152V2 146 4 pet. Nederland 1013/is 101 3 pet. Nederland 957/e 95% U. S. Steel 77% 747/e Anaconda - 39V2 383/i« U. S. Leather 73/s 7 Beth. Steel 667/e 647/a Adj. Gb. Milwaukee 51/e 0^/10 Cities Service 2Vs 2:Vs Intern. Nickel 44% 42'Va Shell Union 18% 17% Kennecott 41% 403/ie Radio 8% 8V2 Gar Foundry 31% 30% Tidewater 14% 143/s Midcont. Oil 203/s 20V2 General Motors 41 40 Am. Enka 44 43 Am. Water Works 13% 13 Republic Steel 257/s 2413/i0 Continental Oil 30Vs 30% De beurs was ongeanimeerd in navol- ging van Londen, waar men onder den di uk der politieke berichten verkeerde De hoofdfondsen verloren het avans van gisteren en meer. Kon. Olie was circa 400 pet.; Philipslampen 10 pet. lager; H. V. A. en Amsterdam Rubber ook onge veer evenveel flauwer, hoewel rubber op 9Vs penny vast was. Zelfs de Scheep- vaartaandeelen waren hier en daar ta melijk gevoelig lager. Natuurlijk werden ook de Amerikaansche aandeelen in de slechte stemming betrokken. Steels wanen 2 punten lager; veel ging er ook hier evenwel niet om. Op de beleggingsmarkt blijft vraag bestaan naar de 4 pet. Norsk Hydn., die heden bijna den parikoers bereikten. Wisselkoersen. Amsterdam, 7 Sept., 2.30 u. Berlijn 72.70—72.75. Londen 8.98V28.99. Parijs 6.75%—6.76)4. Brussel 30.5530.58. New-York 1.81%—<1.81%. INDISCHE CONVERSIE-LEENING. Voor de 3 pet. leening, groot c.a. f900 millioen, emissiekoers van 96% pet. verwacht. De geruchten over een zeer spoedig te verwachten 3 pet. Indische conversie- leening 'houden onverminderd aan. Naar gemeld wordt, zal de leening f 901 millioen groot zijn, waarvan f 330 millioen ivast bij; de Fondsen is geplaatst, zoodat f 571 millioen ter publieke emissie zal worden aangeboden tegen den koers van 96% pet. De totale looptijd der leening zal 37 jaar zijn, doc'h met jaarlijksche serie- aflossing, waardoor de gemiddelde loop tijd op 17 jaar komt te liggen. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Apel doorn maakt bekend, dat bij hem tal rijke berichten zijn binnengekomen, waar uit blijkt, dat door het Advertentie-bureau „Evident" of door het Nationaal Bureau „Actief", beide te Apeldoorn, advertenties worden geplaatst in of ter plaatsing worden aangeboden aan diverse bladen, waarbij onder het hoofd „Taxateurs door geheel Nederland" tegen betaling van f 0,60 aangeboden wordt de toezen ding van den tekst van eene Ministe rieels kennisgeving, de benoeming van leden of plaatsvervangende leden van pachtkamers betreffende, alsmede van een model-verzoekschrift, om voor een benoeming als zoodanig in aanmerking I te mogen komen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3