Gevaarlijke stroomingen. H. M. de Koningin in Zeeland. BUT EERSTE BLAD De strijd in Spanje. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 284 Buitenland. De strijd in China. Een Middellandsche Zee- Conferentie. Belangrijkste Nieuws Het gras wordt minder! met suiker, Berfels' Ratiokoekjes A of Bertels' Zuivelkoekjes. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiün 30 cent por regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. 3. Prof. Haitjema te Groningen heeft nu ongeveer een jaar geleden geschreven, dat de strijd van de Hollandsche Neo- Calvinisten en met name van de A.R. partij tegen de dialectische theologie zijn oorzaak vond in de vrees voor leden- en stemmenverlies. Deze beschouwing is niet juist. Er was niet de minste reden om te verwachten, dat bij: de verkiezingen van 1937 van die zijde voor de A.R. partij ernstig gevaar zou dreigen. En evenmin is het juist, dat het optreden van de A. R. partij in de eerste plaats zou worden beheerscht door de vrees voor stemmenverlies. Maar wel is het juist, dat ook van Antirevolutionare zijde op het bedenkelijke van de dialectische theologie is gewezen, omdat doorwerking van de van die zijde gepropageerde beginselen tenslotte moet leiden tot een afwijzing van alle pogingen om op staatkundig en maatschappelijk gebied te komen tot verdere toepassing en doorwerking van de Christelijke beginselen. Er is ook in eigen kring meermalen verwondering uitgesproken, dat aan deze theologie in de pers zooveel aandacht werd geschonken. Aanvankelijk heersckte toch bij velen de meening, dat we hier te doen hebben met abstracte theorieën, die misschien voor theologen en dogmatici veel interes sants kunnen hebben, maar die voor het gewone leven niet van practische be- teekenis zijn. Deze opvatting is echter niet juist ge- De invloed van de dialectische theolo gie is veel groot er dan aanvankelijk werd gedacht en strekt zich waarschijnlijk veel verder uit dan wij' kunnen waarnemen. En langzamerhand is wel duidelijk ge worden, dat wanneer de van die zijde verdedigde beginselen ingang vinden, dit de dood beteekent voor alle Christe lijke actie op sociaal en politiek terrein. Eigenlijk is het minder juist te spre ken van de dialectische theologie. Terecht is de vraag gesteld of we wel van een dialectische theologie kunnen spreken in dien zin, dat er is een theolo gische eenheid, een theologische richting, met een scherp omschreven eigen karak ter. Deze vraag is ontkennend beant woord, omdat sinds 1929 in den kring van de aanhangers - dezer theologie zoo groot verschil van meening openbaar is geworden, dat wel van een dialectische richting maar niet van een dialec tische theologie als eenheid kan worden gesproken. Prof. ~W. J. Aalders heeft dan ook op gemerkt, dat deze theologie bestaat uit verschillende figuren en groepen van fi guren, die niet alleen dialectisch, dat is in den ivorm van tegenspraak te genover de buitenwereld, maar ook tegen over elkaar staan. Vandaar dat ge woonlijk van de theologie van Karl Barth als de meest bekende beoefenaar en pro pagandist en als de meest consequente vertegenwoordiger van deze groep wordt gesproken. Op de vraag wat wij: nu eigenlijk onder dialectische theologie te verstaan hebben, heeft Prof. Aalders 'het volgende ant woord gegeven: Dialectiek is gesprekvoe- ring, redevoering, redeneering in dien zin, dat daarbij' twee sprekers, twee re denen elkaar ontmoeten en tegenover el kaar staan. Want de bedoeling is niet, dat het gesprek tot een oplossing leidt. Integendeel. De tegenstelling tusschen j a en neen is onoplosbaar, onoverbrugbaar althans ivoor ons menschen. D'e oplossing is bij G o d alleen. Wij moeten ons slechts gelukkig prijzen als God ons de tegen stelling^ overal doet zien en het ergste wat wij kunnen doen is een oplossing forceeren. De zin van de onoplosbaar heid der problemen, theoretisch en prac- tisch beide, is het kenmerk van het ge loof, dat leeft van de paradox, zoo niet van het absurde." Om een juist inzicht in de beteekenis van deze beweging te krijgen is het goed er aan te herinneren, dat zich na den oorlog op geestelijk gebied twee sterke stroomingen hebben geopenbaard, die niet alleen in Europa maar ook ver daar buiten grooten invloed hebben uitge oefend en nog oefenen, n.l. de Groep-be- weging en de dialectische theologie. De eerste beweging heeft inzonderheid in Engeland en Amerika ingang gevon den, terwijl de andere veel meer opgang maakte in Germaansche landen. Van de eerste beweging is terecht gezegd, dat zij meer anthropologisch dan theolo gisch van aard is, d.w.z. dat de mensch er meer in het middelpunt staat dan God. Men spreekt daar wel van vernieu wing en bekeering, maar daarbij wordt zeer sterk de overgave van den mensch ■op den voorgrond gesteld. Deze zelfde, we zouden kunnen zeggen menschelijlke trek, vindt men in de beschouwing om trent God. Op de verwantschap tusschen God en mensc'h wordt zoo sterk de na druk gelegd, dat de afstand die er tus schen die beiden bestaat, bijna wegvalt. Lijniecht hiertegenover staat de dia lectische theologie, die de volle nadruk legt op God en het goddelijke. Het ver trouwen in de mogelijkheden van den mensch, ook van den vromen mensch is daar fundamenteel geschokt. Vooral na de crisis van het humanisme na den grooten wereldoorlog. In verband daar mede spreekt men dan ook wel van de theologie ivan de crisis. De aanhangers van deze richting zijn sterk onder den indruk gekomen van het feit, dat de menschen den oneindigen af stand tusschen God en mensch, God en wereld uit het oog hebben verloren. Volgens Barth is God de totaal-Andere dan wij menschen. Tusschen Hem en ons is alleen maar afstand, gaapt alleen maah een onoverbrugbare 'kloof. Meer nog, het goddelijke beteekent alleen maar de crisis, het oordeel, het gericht over de menschen en al 'het menscheüjke, ook en niet het minst, over den vromen mensch en zijn godsdienstigheid. Het gevolg daarvan is, dat deze God voor onsi ook steeds moet blijven de Verborgene, de onbekende God. Daar is wel een openbaring van Hem, maar dat is- nooit een openbaring die ons rechtstreekische positieve 'kennis van God meedeelt. Die openbaring behoudt steeds een dialectisch of paradoxaal karakter en blijft altijd: openbaring der verborgenheid. CHINEESCHE SUCCESSEN. DE JAPANSCHE LINIES DOORBROKEN. Het schijnt, dat de Chineezen met leeuwenmoed vechten tegen de Japansche indringers. Een leger van 60.000 Japansche soldaten bleek niet in staat aan de verwoede char ges weerstand te bieden en op vijf plaat sen werden de Japansche linies doorbro ken. Tegen middernacht was het groote Ja pansche offensief niet slechts volkomen tot staan gekomen, doch bovendien trok ken de Japansche soldaten over een af stand van minstens vijftien mijlen van het 25 mijlen lange front terug. De Chineezen bereikten opnieuw den oever van de Wangpoe en dreigden hun tegenstanders letterlijk de rivier in te drijven, waarin ontelbare lijken drijiven. De Japansche linies zijn doorbroken op twee plaatsen in het Poetoeng-district over de Wangpoe tegenover de Bundkade benevens op drie punten op den Weste lijken oever der rivier juist boven Woe- soeng. Naar aanleiding van de verontrusten de ontwikkelingen van gisteren, hebben de Japansche autoriteiten een waarschu wing laten hooren, die van het grootste belang is voor de te Sjanghai liggende oorlogsschepen. De Japaners hebben na melijk medegedeeld, dat, indien de 'Chi neezen van Poetoeng, uit op de Japansche oorlogsschepen op de rivier en de Japan sche Stellingen aan den oever daarvan blijven schieten, het Japansche marine commando gedwongen zal zijn, zijn hou ding ten aanzien van het afvuren van het geschut der Japansche oiorloigsschepen nabij de buitenlandsche oorlogsschepen, herzien. Bewogen dag voor Sjanghai. Sjanghai heeft gisteren een dag be leefd, welke door een correspondent van Reuter, „een der meest bewogen dagen in de geschiedenis der stad" genoemd wordt. Urenlang lieten de Japansche oorlogs schepen en bombardementsvliegtuigen hun dood en verderf zaaiende granaten en bommen op Poetoeng, dat tegenover Sjanghai op den rechteroever van de Wangpoe is gelegen, neerregenen, om het verzet van de daar nog standhoudende Chineesche afdeelingen te breken. In totaal heeft men ruim vijfhonderd explosies van bomimen en granaten ge teld, waardoor opnieuw groote branden in Poetoeng uitbraken. Doch ondangs den geweldigen regen van vuur was uit Poetoeng en van de na burige rivieroevers nog steeds het geknet ter der Chineesche machinegeweren te hooren, terwijl de verder naar achteren opgestelde Chineesche batterijen onge stoord voortgingen de Japansche oorlogs schepen en het Japansche gebied te be stoken. Blijkbaar zijn de Chineesche schoten hoofdzakelijk op het Japansche consulaat gericht. Bij het bombardement van het Japan sche consulaat zijn vier Japanners ge wond'. Het Britsche consulaat werd door een kartets getroffen, terwijl de Chineesche artillerie er even later in slaagde, een voltreffer te plaatsen in een Japansch troepenschip. De granaat ikwam op de brug tot ontploffing. De overige Japansche transportsche pen, welke in de gevechtszone waren ge legen, zijn benedenstrooms gaan liggen. Verscheidene granaten zijln in de buurt van het Japansche admiraalsschip „Izoemo" terecht gekomen, doch deze bo dem zelf werd niet getroffen. Om, half elf des avonds, nadat het he vigste vuur uit de Japansohe scheeps- kanonnen wat verminderd was, legde een Japansch schip bij Poetoeng aan. De ma riniers, die zich aan boord bevonden, poogden aan wal te gaan, doch dit werd verhinderd door de Chineesche soldaten, die dapper stand hiedlen en een goed onderhouden vuur op de Japanners openden. In buitenlandsche kringen is men van meening, dat het onverwacht hevig verzet der Chineezen de Japansche plannen voor een offensief op het schiereiland Woesoeng, dat toch al reeds uitgesteld was, in de war heeft gestuurd. De woordvoerder van de Japansche marine heeft tegenover de pers verklaard, dat de Japanners uiterst strenge maatre gelen zullen nemen als antwoord op het bombardement van het Japansche con sulaat. O.a. zal worden overgegaan tot een zuivering van het geheele gebied van Poetoeng. ROME WIL NIET NAAR GENEVE. Naar Reuter verneemt," heeft de Brit sche regeering op de volgende week te Genève te houden conferentie der Middel landsche Zee-mogendheden belangrijke voorstellen te doen. Te Londen gelooft men, dat óók Italië een afgevaardigde naar de conferentie zal zenden, zoodat de vertegenwoordigde lan den zullen zijn: Engeland, Frankrijk, Ita lië, Joego-Slavië, Turkije en Griekenland. Omtrent de voorstellen, die Engeland zou willen doen, verneemt Havas, dat deze, naar het schijnt, gebaseerd zullen zijn op het beginsel van samenwerking der vloten en verder zullen behelzen, dat iedere betrokken mogendheid op zich neemt met zijn oorlogsvloot de koopvaar dijschepen. der overige partijen te bescher men. Het Fransche voorstel, om parallel met de volkenbondsvergadering te Genéve een Middellandsche Zee-conferentie te hou den heeft in de Romeinsche pers sterk de aandacht getrokken. De „Tribuna" schrijft: „De door de dienaren van Moskou tegen den Europee- sohen vrede en het evenwicht in de Mid dellandsche Zee, in verband met de joug- ste torpedeeringspogingen ondernomen leugencampagne overtreft in geniepigheid alles wat op dat gebied tot dusver werd gepresteerd. Italië verontrusten echter deze manoeu vres niet. Terwijl echter het Fransche volksfront met het wild geraas zijner pers Engelai.d tot extreme besluiten tracht te brengen, duikt plotseling het voorstel op van een Geneefsche Middellandsche Zee-confereu - die, blijkbaar tot organiseering van een sy steem van collectieve veiligheid in die wateren. Het voorstel heeft reeds een aanzienlijk aantal intriges en listige manoeuvres te voorschijn geroepen. In welingelichte kringen te Rome wijst men er op, „dat Genève als conferentie' stad voor Italië niet in aanmerking kan komen en dat overigens een dergelijke conferentie grondig zou dienen te worden voorbereid!. Overigens is Italië ook geeszins van plan, naar Genève te gaan, om er aan de werkzaamheden van den volkenbond deel te nemen, terwijl het Abessijnsch cadaver nog steeds de lucht verpest". Verdere opmarsch der opstandelingen. Na de jongste successen van de op standelingen bevinden de troepen van Franco zich thans op ongeveer 29 km. ten zuiden tvan Gijon, terwijl zij in wes- Hare Majesteit de Koningin zal a.s. Maandag een kort bezoek brengen aan onze provincie. Een bezoek, dat door de Oranjelieven- de Zeeuwen op boogen prijs wordt ge steld. Dat zal blijken te Hulst en in de plaat sen die Hare Majesteit op baar tocht daarheen passeert, maar meer nog te Middelburg de hoofdstad van onze pro vincie. Middelburg wordt Maandag over stroomd door duizenden bezoekers uit de provincie, die uiting willen geven aan hun liefde tot het Oranjehuis en meer in 't bijzonder tot onze Landsvrouwe, die zulk een groote plaats in het hart van ons volk heeft gekregen. Bij alle verdeeldheid is ons volk in zijn oivergroote meerderheid hierin één en dat geldt niet het minst van de Zeeu wen dat zij trouw zijn aan ons Vors tenhuis. Van die liefde en trouw zal ook al geldt het niet een officieel bezoek aan de provincie a.s. Maandag op ondub belzinnige wijze blijk worden gegeven. Oranje boven I God zegene onze geliefde Vorstin 1 telijke richting nog ongeveer veertig km. van de stad verwijderd zijn. D'e geruchten, die de ronde doen over onderhandelingen betreffende de onvoor waardelijke capitulatie van Katalonië, worden te Salamanca bevestigd noch tegengesproken. Luchteskaders en zware artillerie der opstandelingen hebben de stellingen der regeeringstroepen bij Quinto aan de Ebro onder vuur genomen. Ook in de lucht is fel gestreden en volgens berichten uit Saragossa hebben de opstandelingen verscheiden toestellen der regeeringstroepen omlaag geschoten. Madrid meldt, dat de regeeringstroepen bij Carabanchel een succes hebben be haald. Drie dorpen werden 'huis voor huis door de regeeringstroepen veroverd. BEZOEK VAN MUSSOLINI THANS OFFICIEEL AANGEKONDIGD. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: „In de tweede 'helft van September zal het hoofd der Italiaansche regeering, Mussolini, den Fuehrer op zijn verzoek een bezoek in Duitschland brengen. D'e bijeenkomst zal ten doel hebben, opnieuw de nauwe ideëele verwantschap en verbondenheid der geweldige revolu- tionnaire bewegingien aan den dag te leg gen, wel'ke in de beide landen tot een nieuwe vorming van het geheele volks- en staatsleven geleid hebben. SOVJET-DREIGEMENTEN. Ook in de sovjet-unie is thansi plotse ling de verontwaardiging losgebroken over de piraterij in de Middellandsche Zee en speciaal tegen de „afschuwelijke misdaad" van de Italiaansche zeeroovers, die de „Timiziazew" torpedeerden. In alle deelen des lands worden mani festaties georganiseerd en resoluties naar Moskou gezonden, waarin aan de bol- schewieksche verontwaardiging wordt uiting gegeven. D'e resoluties zijn uiterst scherp van toon. Er wordt in geëischt, dat de sovjet- regeering de fascisten tot zwijgen brengt.. De herfstmanoeuvres in Duitschland. Voor bet eerst sedert den oorlog zullen bij; de groote Duitsche herfstmanoeuvres leger, vloot en luchtmacht samenwerken. In het Rijdschrift „Dtie Wehrmacht" schrijft luitenant-kolonel Jost, van het ministerie van oorlog, dat deze manoeu vres zullen worden geleid door den minis ter van oorlog, Von Blomberg, als opper bevelhebber der weermacht. De manoeuvres zullen worden gehou den in Pomm.eren, Mecklenburg en op de Oostzee. Acht joden te Jeruzalem gearresteerd. De politie heeft te Jeruzalem acht revi- sionnistische Joden gearresteerd, die be schuldigd worden van deelneming aan de onlusten. Zij zijn in het concentratie- kamp te Saint Jean d'Acre opgesloten. Verscheidene andere Joden, die in de provincie Samaria waren gearresteerd, zijn tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Om het soldatenleven aantrekkelijker te maken. Om het soldatenleven in Engeland nog aantrekkelijker te maken heeft minister Hore Belisha goedgekeurd, dat de nieu we recruten boven de 21 jaar buiten de kazernes of barakken mogen slapen. Tot Binnenland. D'e Koninklijke familie te Kampen. Vereen, voor Gemeentebelangen vergadert te Middelburg. Muiterij op een Spaansch schip te Rot terdam. Buitenland. Chineesche successen. De Japanners ge klopt. Een conferentie der Middellandsche Zee mogendheden. Het a.s. bezoek van Mussolini aan Duitschland. Houdt de melkgift op peil door bi/voedering met Beitels' Lijnzaadkoekjes Bestelt bij Uw leverancier of direct aan de fabriek Oliefabrieken N.V. Amsterdam nu toe genoten aïleen onderofficieren van den rang van sergeant-majoor af dit voorrecht. De eenige voorwaarde is dat er geen klachten zullen komen over wan ordelijk gedrag. Recruten van 1921 jaar zullen op dezelfde voorwaarde het weekend hij 'hun ouders of voogden mo gen slapen. DE KONINKLIJKE FAMILIE ONVER WACHT TE KAMPEN. H. M. bezichtigt de „Piet Hein". Geheel onverwacht zijn gistermiddag tegen half zes H. M. de Koningin, Prin ses Juliana en Prins Bernard te Kampen aangekomen, alwaar H. M. de „Piet Hein" kwam bezichtigen. Het jacht had reeds sinds gistermor gen half tien aan de IJsselkade gelegen. D'en geheelen dag stonden drommen be langstellenden de komst van de ko ninklijke familie af te wachten. Onder luid gejuich der menigte bega ven de vorstelijke personen zich aan boord. Na een korte bezichtiging vertrok het jacht voor een tocht. Na een tocht van drie kwartier op den IJssel in de richting' van het Keteldiep, kwam het jacht terug. Onder luid gejuich betrad de Koninklijke Familie do kade om weldra weer in de auto plaats te ne men en den terugtocht naar het Loo te aanvaarden. In de stad reed de auto zeer langzaam, hetgeen door de bevolking zeer werd ge waardeerd. Hartelijk wuivend verlieten de vorstelijke personen Kampen. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE TE GENèVE. In de Nederlandsche delegatie ter acht tiende volkenbondsvergadering, welke op 13 September te Gtnève zal aanvangen, zijn benoemd als vertegenwoordigers: dr H. C'olijn, minister van buitenlandsche zaken a.i., leider van de delegatie; jhr mt A. C. D. de Graeff, oud-minister van buitenlandsche zaken, plaatsvervangend leider van de delegatie; mr J. Limburg, lid van den Raad van State; mr W. M. van Lanschot, lid van de Eerste Kamer, met dien verstande, dat tijdens de aan wczigheid van dr Golijn te Genève de heer van Lanschot zal worden beschouwd als plaatsvervangend vertegenwoordiger. Als plaatsvervangende vertegenwoordi gers zijn aangewezen: dr A. Loudon, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Bern, permanente vertegenwoor diger van Nederland bij' den Volkenbond; prof. mr dr J. P. A. Frangois, admini strateur, chef van de afdeeling Volken bondszaken van het departement van bui tenlandsche zaken, buitengewoon hoog leeraar aan de handelshoogeschool te Rot terdam; mevrouw G. A. Kluyver, referen daris aan het departement van buiten landsche zaken. DE OMZETBELASTING OP MACHINES Opheffingi gevraagd. De Kamer van Koophandel voor fabrie ken voor Tilburg en Omstreken heeft een adres tot den minister van oeconomi-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1