Koninklijk bezoek aan Zeeland. EERSTE BLAD De strijd in China. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 283 Buitenland. De toestand in de Middel- landsche Zee. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of' motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. MEER ENGELSCHE TORPEDO- BOOTJAGERS. Volgende week belangrijke kabinets zitting. Gisteravond meldde Reuter uit Athene, dat opnieuw een koopvaardijschip in de Middellandsche Zee is getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het was het Rus sische schip Molakief, dat ter hoogte van het eiland Skyros (in de Eegeïsche Zee, nabij de Grieksche kust) werd aangeval len door een duikboot, die de vlag der regeering van Salamanca had geheschen. Een nader bericht meldt dat 't vracht schip Woensdagmorgen in de Griek sche territoriale wateren een duikboot ontmoette. Del duikboot gaf een waarschuwingsteeken, waarop de kapi tein van het vrachtschip de vlag van de Sovjet-Unie 'heesch en zich vervolgens met de 36 man de equipage en 3 vrouwen in de booten begaf. De duikboot torpe deerde daarop het vrachtschip na eerst de vlag ivan de Spaansche opstandelingen te hebben geheschen. Het schip zonk on middellijk. Bij: de ontploffing werd een lid van de bemanning gedood. De booten zijn Woensdag den geheelen dag op zee blijven rondzwalken. Donderdag ontmoette men een Grielksch schip, dat de booten tot de haven van Kymi op sleeptouw nam. De aanval op de Woodford. Thans is 'komen vast te staan, dat 'het Ehgelsche tankschip Woodford na de tor pedeering door een onbekende duikboot, inderdaad is gezonken. Het schip had zich met zijn petroleumlading eerst naar Barcelona begeven, maar om een of an dere reden bleelk 'het daar niet mogelijk te lossen, waarop men naar Valencia stoomde. Halverwege, bij de Columbretes- groep, had toen de aanval' plaats. Latere berichten vermeldep, dat twee torpedo's werden gelanceerd door een grijsgeschil- derde duikboot, die verder geen en kel onderscheidingsteeken droeg. De bemanning een dertigtal begaf zich in de booten en kon na den geheelen dag op zee gedreven te heb ben, de Spaansche kust bereiken. De Woodford was eenige uren na den aan val in de diepte verdwenen. De Engelsche torpedobootjag^r Ha- vock, die het doelwit is geweest van een mislukten torpedoaanval, is gisteren te Gibraltar aangekomen. De bemanning deelde mee, dat na den aanval 5 diepte bommen zijn geworpen, waarop olievlek ken aan de oppervlakte van het water verschenen. Dit kan een teeken zijn, dat de tegenaanval succes heeft gehad en dat de duikboot gezonken is. Van officieele zijde te Londen was ech ter geen bevestiging te krijgen omtrent het zinken ivan de aanvallende duikboot. In marinekringen was men van meening onder erkenning van de berichten, dat olievlekken waren waargenomen, dat de ze niet van voldoende grootte waren ge weest om met zekerheid te kunnen zeg gen, dat de duikboot geheel buiten ge vecht gesteld was. Er wordt geconfereerd. Minister Eden heeft den Franschen zaakgelastigde medegedeeld, dat de Brit- sche regeering accoord gaat met het voor stel van Frankrijk, dat de Middellandsche Zee-mogendheden de volgende week, wan neer de Volkensbondsraad te Genève bij eenkomt, den toestand in de Middelland sche Zee zullen hespreken. D'e Britsche regeering hoo.pt alsdan, dat een internationaal plan zal kunnen worden opgesteld, waardoor in de toe komst aanvallen, zooals zich 'hebben voorgedaan, kunnen worden vermeden. De gistermiddag te Londen gevoerde ministerieele besprekingen hebben bijna een uur geduurd. Inde bijeen komst der minis ters is besloten 'het aan tal Britsche torpedojagers in het Westelijk deel der Mi dd eiland sc he Zee uit te breiden. Naar Reuter meent te weten zal het aantal toegevoegde torpedojagers echter niet groot zijn; Havas spreekt van een nieuwe flottielje van acht jagers. Tevens is besloten dat Woensdag a.s. een bijzon- dere kabinetsraad gehouden zal worden om den inter nationalen toestand te be ep r e k e n, HET BEZOEK VAN MUSSOLINI EN DE TORPEDEERING IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Uit de Berlijnsche bladen krijgt men in het algemeen den indruk, dat zij' er op uit zijln den indruk te vestigen, dat de duikboot, die de Woodford heeft getor pedeerd, zeer wel een Sovjet-duikboot kan zijn geweest. Het bezoek van Mussolini aan Duitsch- land krijgt door de veranderde omstan digheden, waarin het plaats vindt, ook een ander karakter. Het heeft dan meer te beteekenen dan enkel maar een betui ging van onveranderde vriendschap, meent de N. R. Grt. Het geldt thans als bevestigd, dat het heele bezoek van Mussolini zich over 7 in plaats van 4 dagen zal uitstrekken, omldat anders voor de afwikkeling van de militaire schouwspelen, welke men den Italiaanschen gast wil laten gadeslaan, geen tijd zou zijn. Hjierbijl moet in het oog worden ge houden, dat de wind te Berlijn in een voor Engeland minder gunstige richting waait. Behalve de gebeurtenissen in de Middellandsche Zee, waarbij! Duitschland slechts secundair betrokken is, kan de ontwikkeling in het Verre Oosten daarbij ook een rol spelen. HET JAPANSCHE OFFENSIEF VORDERT NIET. Op het oogenblik is de belangstelling van de betrokken partijen in het Oosten vooral gericht op het gevechtsterrein ten Noorden en Noord-westen van Sjanghai. Algemeen werd verwacht dat de Japan ners, nadat ze nieuwe troepen zouden hebben ontvangen, verder zouden trekken in de richting van Sjanghai, of althans den spoorweg van Sjanghai naar Nan king zouden bezetten. Maar zoover is het nog niet. Het is mogelijk dat de berichten van Ghineesche zijde den toestand voor hen te gunstig voorstellen. Maar niet alleen bij Woesoeng, ook bij Paosjan, Lioeho en Lotien worden successen van de Chi- neezen vermeld. Het feit, dat de bevelhebber van de Japans che troepen te Sjanghai, naar To kio heeft getelegrafeerd om onmiddellijk nog twee divisies te zenden, wij'st er wel op, dat de tegenstand der Ghineezen ■grooter is dan men verwachtte. Na verbitterde gevechten, aldus Havas, zouden de Ghineezen de forten van Woe soeng hebben heroverd. De strijd om het dorp Lotien duurt voort. De gevechten, welke gistermiddag bij Lotien hebben plaats gehad, waren voor de Japanners zeer verliesrijk. Van een compagnie der 11de Japansche divisie zijln nog slechts één officier en enkele soldaten in leven. Naar Renter uit Sjanghai meldt, meent men dat de Japanners thans reeds drie divisies te Sjanghai ontscheept hebben, maar men vraagt zich af of dit voldoende zal zijn, gezien de onverwachte kracht van den Chineeschen tegenstand. DS NIEMÖLLER IN VRIJHEID. Ds Niemöller, de Duitsche predikant, die was gearresteerd, is weer in vrijheid gesteld. Men vermoedt, dat het proces te gen den predikant der Belijdeniskerk zal worden afgelast. DE NATIONALE BANK VAN BELGIE. Het bewind gehandhaafd. De aandeelhoudersvergadering van de Nationale Bank heeft de mandaten van 'gouverneur 'Franck, de directeuren en de censoren vernieuwd. Voordat dit besluit genomen werd, was een voorstel van Van Dieren en Degrelle, strekkende tot 'het door den koning doen ontheffen uit zijn functie van den gou verneur, verworpen met 242 tegen 26 st. en 29 st. blanco. Onder een onbeschrijfe- klijk tumult gaf gouverneur Franck een uiteenzetting betreffende de credieten, waartoe men hem verweet toestemming te hebben gegeven voor de banken, die gecontroleerd werden door Julius Bar- mat, die zich thans voor 'het gerecht te verantwoorden heeft. Franck gaf toe, dat de Nationale Bank in deze aangelegen heid bedrogen en benadeeld is. Hij legde er evenwel'den nadruk op, dat in twaalf jaar, dat hij de leiding heeft, deze zaak de eenige is 'die niet geslaagd is. De zitting was uiterst ru moerig en verschillende ma len werd gouverneur F ra nek do or verontwaardigde aan deelhouders met de vuist be dreig d. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN FRANSCH MAROKKO. Vijftien deoden. De Paris Soir geeft een uitvoerig ver slag van de ongeregeldheden te Meknes, een plaats ongeveer 200 km ten Oosten van Casablanca in Franseh Marokko. Tengevolge van de droogte was het wa ter te Meknes gerantsoeneerd. De bevol king, opgeruid door eenige raddraaiers heeft tengevolge daarvan een betooging gehouden, maar de plaatselijke autoritei ten slaagden er in de menigte te kalmee- ren. Eenige leiders werden echter gear resteerd. Toen de bevolking vernam dat deze leiders verhoord zouden worden, ver zamelde zij zich voor het gerechtsgebouw waar de politie niet in staat bleek alleen de orde te 'handhaven. De te hulp gesnel de troepen slaagden er echter in het plein te ontruimen. Dë menigte keerde daarop terug en begon met steenen naar de sol daten te gooien. Toen demonstranten ver volgens ook schoten losten, zagen de troe pen zich genoodzaakt 'het vuur te beant woorden. Spoedig was de zaak ten twee den male ontruimd. Aan de zijde der op standelingen vielen 15 dooden, de regee- ringstroepen .hadden 50 gewonden. Dë rust is thans hersteld. Van Zeeland voornemens af te treden? De diplomatieke oorr. van de Daily Tel. heeft vernomen, dat Van Zeeland ver- scheidenen van zijn particuliere vrienden heeft meegedeeld, dat hij voornemens is de volgende week af te treden, hoe ook het besluit van het parlement moge uit vallen. Korte Berichten. De ex-president van Tsjecho-Slo- wakije, Masaryk, is ernstig ziek. BOTER- EN MARGARINEPRIJZEN. Do aanpassing aan de verlaagde heffing. De Regeering is paraat. Van verschillende zijden worden ons mededeelingen gedaan, zegt de R o t- t e r d.over de kleinhandelsprijs van bo ter en margarine. Verschillende kleinhandelaren, die het officieele persbericht hadden gelezen, ver laagden Maandag reeds de prijs in goed vertrouwen, dat de prijsdaling inderdaad een feit geworden was. "Wat de boter be treft is de verlaging van de heffing voor een goed deel ongedaan gemaakt door de verhoogde marktprijs van verleden week. Dit brengt den kleinhandelaar in een moeilijk parket, want de boterkoopende huisvrouwen hebben in de krant gelezen van verlaagde heffing en dit dadelijk om- gedacht in verlaagde prijzen. Wat de margarine aangaat vernemen we van verschillende zijden, dat de fabri kanten niet genegen zijn om onvermengde margarine af te leveren, hoewel de minis terieele bepaling 'hun daar recht toe geeft. Integendeel willen ze nu alléén maar melange met 15 pet. boter leveren. Deze komt echter 3 cent duurder, dan de mar garine van verleden week, ondanks het feit dat de minister de heffing zoo heeft gesteld, „dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 cent wordt verlaagd", volgens het offi cieel bericht. Dit is voor vele kleinhande laren een onhoudbare toestand geworden. Krachtig ingrijpen van de regeering is wat de margarinemanupulaties betreft wel op zijln plaats, daar bij dit product de prij'zen door de fabrieken eigenmachtig bepaald worden. Wat de boter aangaat is de prijs na tuurlijk afhankelijk van de wereldmarkt die geregeld wordt door vraag en aanbod. De N. R. G r t„ die mede aan dit on derwerp aandacht schenkt, wijst ei op, dat de noteering op de Goesche markt Dinsdag voor boter precies ge lijk was aan die van vorige week. Wijl hebben naar aanleiding hiervan, zegt het blad, te bevoegder plaatse in lichtingen ingewonnen. Wat den boter- prijs te Goes betreft, deelde men ons me de, dat markttechnische factoren, o.m. de aanwezigheid van voorraden waarop de oude heffing nog is betaald, een rol spe len. Men verzekerde ons echter tevensdat de regeering er op bedacht is zooals ook uit de mededeelingen van Zondag reeds was af te leiden dat de verla ging van de heffing ook inderdaad aan de consumenten ten goede komt. DE BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID. Conferentie op het ministerie van Sociale Zaken. Gisteren heeft de minister van sociale zaken een conferentie gehouden met ver tegenwoordigers van werkgeversvereni gingen, arbeidersverenigingen en mid- denstandsvereenigingen, over maatrege len die kunnen strekken tot bestrijding van de werkloosheid. Verscheidene van de aanwezigen heb ben hun standpunt ter zake uiteengezet, waarbij vele belangrijke kwesties ter sprake kwamen. De minister is voornemens, na deze be spreking verder overleg te doen plegen door een in te stellen werkcommissie, be staande uit vertegenwoordigers van de centrales en het departement van sociale zaken met de vertegenwoordigers van de bedrijven, waarin het nemen van bepaal de maatregelen mogelijk wordt geacht. TOENEMENDE VRAAG NAAR INDISCHE STEENKOOL Uit Batavia wordt gemeld: Bij' aanvullende begrooting is een be drag van f 100.000 aangevraagd voor de aanschaffing van een graafmachine, ter verhooging van de productie der gouver- nemients-steenkolen-mijnen, in verband met de toenemende vraag op de Oost- Aziatische markten, tengevolge van de economische opleving. DE NEDERLANDSCH-INDISCHE STAATSFINANCIËN. Ontvangsten in de eerste zeven maanden sterk gestegien. De opbrengst der landsmiddelen be droeg over Juli f48.800.000 (v.m. f45.900.000', v.j. f 36.700.000). Over de eerste zeven maanden van dit jaar was de opbrengst 289.100.000, (vorig jaar f221.800.000). De route door Dordrecht. Morgen wordt de Leuvebrug te Dor drecht wederom opengesteld, waardoor het doorgaande verkeer van het Zwijn- drec'htsche veer naar de Moerdijkbrug de 'binnenstad van Dordrecht kan vermijden. D'e weg over de Leuvebrug bet,eekent te vens een aanzienlijke bekorting. In verband met de zeer drukke bezet ting ivan het Zwijndrechtsc'he veer, waar uit somsi lange wachttijden voor het ver keer voortvloeien, wijst de K. N. A. G. nogmaals op de mogelijkheid om gebruik te maken van het veer 'e-Gravendeel- Wieldreoht. In 'dit veer vaart sinds begin Juli een der groote ponten, die vroeger bij den Moerdijk dienst heeft gedaan en wel ke een capaciteit beziit van ongeveer 22 personenauto's'. De tarieven voor het veer te 'si-Gravendeel zijn gelijk aan die van het Zwijndreohtsche veer. Zoolang de brug te Dordrecht nog niet zal zijn open gesteld, hetgeen niet voor eind 1938 kan worden verwacht, is het ter vermijding van verkeersopstoppingen ten zeerste ge- wenscht, dat het verkeer Rotterdam- Moerdijk over heide veren zal worden ver deeld. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De Minister van Sociale Zaken 'heeft ten vervolge op de 'beantwoording van vragen van den 'heer De Visser betreffen de de verplichting van Nederlandsche werkloozen arbeiders uit grensplaatsen om in Duitschland te gaan werken, nog het volgende medegedeeld De Minister is' slechts een geval be kend, waarin een moeilijkheid, als door den heer De Visser genoemd, is ontstaan. Voor zoover hem 'bekend is, 'heeft tot heden geen van de in Dditschland te werk gestelde Nederlandsche arbeiders eenige moeilijkheid wegens zijn politiek inzicht ondervonden, noch heeft hun eenig ge vaar gedreigd. Als „principieele reden" ziet de Minis ter niet het enkele bestaan ivan een afwij kend politiek inzicht. Uit een ter zake ingesteld onderzoek is gebleken, dat ook in het bedoelde geval geen moeilijkheden te duchten waren; zulks spreekt wel heel -duidelijk uit 'het feit, 'dat de andere arbeiders, die door 'het gemeentebestuur voor het werk wa ren aangewezen, niets onaangenaams hebben ondervonden, terwijl ook -zij kun nen worden beschouwd een zelfde politiek inzicht te hebben als de door den stel ler -der vragen bedoelde arbeider. DE NIEUWE BELGISCHE GEZANT. Tot Belgisch gezant te Den Haag is be noemd J. baron Herry, die tot dusver België aan het Luxemburgsche hof ver tegenwoordigde. Baron Herry is thans 49 jaar. Of, zoo merkt de N. R. Grt op, de Bel gische regeering echter met deze benoe ming ten volle tegemoet is gekomen aan de verwachting, dat de nieuw te benoe men gezant 'het Nederlandsch volkomen machtig zou zijn, is niet zeker, aangezien, zoo verneemt het blad, baron Herry bezig is zich in onze taal te bekwamen. Het „Blijde gebeurtenis"-speldje. Op de a.S. Jaarbeurs komt de firma Po lak 'Go-, te Naar den met een nouveauté, dat belangstelling zal trekken. Met het oog op de komende blijde ge beurtenis ten hove heeft zij een speldje vervaardigd, dat op de revers gedragen kan worden, als het heugelijk nieuws mag worden verspreid. Het speldje (stevig karton, met een flinke speld even stevig bevestigd) ver toont de kleuren rood-wit-Mauw. In het Binnenland. Bestrijding van de werkloosheid. De boter- en margarineprijzen. Stijgende opbrengsten der Indische landsmiddelen. De positie van de Van Heutsz. Buitenland. De incidenten in de Middellandsche Zee. Belangrijke besprekingen te Londen. De reis van Mussolini naar Duitschland. Krachtige tegenstand der Chineezen. Ernstige ongeregeldheden in Franseh Marokko. wit prijkt de ooievaar, op de kop een Oranjekroon. Algemeen bestuur Chr. Nat. Vakverbond. Woensdag j.l. werd te Utrecht een bij eenkomst gehouden van het alg. bestuur van het G.N.V. In deze vergadering werden o.m. de richtlijnen uitgestippeld voor een inten sieve propaganda-campagne welke D.V. in November van dit jaar zal gehouden worden, en bestaan zal uit een reeks pro- papanda-bijeenkomsten alsmede een spe ciaal opgezette huisbezoek-actie. De hoofdbesturen der aangesloten organisa ties zullen aan deze campagne medewer ken, terwijl over het aandeel dat de over het geheele land verspreide christelijke besturenbonden in de actie zullen hebben, gesproken zal worden in de kaderverga deringen die in September met bestuur ders van deze besturenbonden en de daarbij aangesloten afdeelingen worden gehouden. DE NEDERLANDSCHE HANDEL MET SOVJET-RUSLAND. Men schrijft aan het A.N.P.: Een aan zienlijke vooruitgang valt te constateeren in de bestellingen door Sovjet-Rusland in Nederland geplaatst. Deze bestellingen bedroegen in de eer ste acht maanden van 1936 totaal f 16.558.000; in dezelfde periode van 1937 was dit bedrag f2:9.338.000. De voor naamste post hiervan is de aankoop van tin, (f 15.467.000), daarna volgt rubber f 3.778.000). Dit jaar werden in Nederland voor plm. f 3.000.000 meer goederen gekocht van niet-Nederlandschen oorsprong. Het totale bedrag van de bestellingen gedurende het geheele jaar 1936 bedroeg f 23.863.000. D'e Commissaris der Koningin zond de volgende circulaire aan de burgemees ters: Terwille van de organisatie van mas saal huldebetoon, ook met het oog op de kranslegging, heeft het Provinciaal Co mité de volgende maatregelen getroffen. 1. De vereenigingen uit uw gemeente staan bij elkaar opgesteld tijdens intocht en vertrek van Hare Majesteit. 2. De vereenigingen moeten zich uiter lijk half twee bevinden op de aangegeven plaats en plaatsnemen achter het bordje, waarop de naam uwer gemeente staat vermeld. In verband met het groote aantal deel nemers zullen deze opgesteld moeten staan in rijen van 6. 4. Deze opstelling en ook de volgorde blijven gehandhaafd tijdens de verplaat sing naar het Molenwater (waar H. M. andermaal passeert) en ook tijldens het défilé. 5. Billijkheidshalve worden op het Mo lenwater die rijen vóóraan geplaatst, die eerst achteraan stonden en omgekeerd. 6. Tijdens het passeeren van H. M. mo gen geen bloemen worden aangeboden. 7. Tijdens het zich verplaatsen der ver eenigingen mag niet worden gemusiceerd of gezongen, opdat de onthullingsplech tigheid ongehinderd kan plaats hebben. 8. Vereenigingen, die alleen of in com binatie met andere een krans of bloemen wenschen te leggen bij het monument, kunnen één afgevaardigde met krans of bloemen naar den Dam zenden. Deze af gevaardigde, voorzien van legitimatiebe wijs, moet zich uiterlijk twee uur op het daarvoor bestemde gedeelte van den Dam bevinden (ingang door de Korte Delft). 9. De leider van de opstelling en ver plaatsing van den stoet is de hopman der padvinders, dhr Meij'boom (oranje band om rechterarm); hij wordt bijgestaan door 18 hulpleiders (rood, wit, blauwe hand om rechterarm). 10. Het Comité doet een dringend be roep op aller medewerking, m.a.w. komt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1