DE KONINGIN IN ZEELAND. DINSDAG SI AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 280 De Koningin verjaart. Buitenland. langs den weg opgestelde vereenigingen rijden. Belangrijkste Nieuws Binnenland Prinselijk echtpaar naar Het Loo. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Vandaag viert Hare Majesteit Konin gin Wilhelmina haar 57aten verjaardag. En zij mag dat doen onder zeer geluk kige omstandigheden. In het jaar dat voorbijging viel de ver loving en het huwelijk van haar dochter, Prinses Juliana, en thans is er in het Prinselijk gezin de blijde ver wachting van komend moederschap. Het leven van H. M. de Koningin heeft zich steeds gekenmerkt door strenge plichtsbetrachting. Nauwelijks de kinderschoenen ontwas sen werd zij reeds geroepen de verant woordelijkheid van het Koningschap te dragen en in blijde en droeve dagen, in tijden van voorspoed en van crisis is zij trouw gebleven aan den eed bij de kroning afgelegd. Op zóó voorbeeldige wijze heeft Hare Majesteit hare zware taak vervuld, dat zelfs velen van hen die krachtens hun beginsel tegenover het Koningschap af wijzend staan, zich niet hebben kunnen onttrekken aan den invloed die van onze Landsvrouwe uitgaat. De verjaardag van onze Vorstin is daarom voor ons volk een dag van blijde dankbaarheid en dankbare blijdschap. Ons volk verheugt zich niet alleen om dat Koningin Wilhelmina weer een jaar tot hare levensjaren zag toegedaan, maar ook omdat zij in zoo gelukkige omstan digheden dezen verjaardag mag vieren. Moge het den Heere behagen het leven van onze geliefde Vorstin nog vele jaren te sparen, en het te kronen met Zijn rijkste gunstbewijizen, tot zegen van de Koninklijke familie en van het geheele Nederlandsohe volk. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Geen krijgsverrichtingen. Uit het ontbreken van berichten over geleverde gevechten kan men aannemen, dat het gisteren op het oorlogsterrein vrij rustig is geweest. Nabij: Sjanghai is het gisteren kalm gebleven; de J&pansche troepen bereiden een aanval voor en de Ghineezen ver sterken hun stellingen. De Chineesche regeering heeft den Uitvoerenden Joean opdracht gegeven artikel 3 van de wet op de mobilisatie in werking te doen treden. Dit artikel voorziet in het onder de wapenen roepen van alle weerbare man nen van achttien tot vijf-en-veertig jaar. Een nota aan den Volkenbond. De permanente gedelegeerde van China bij den Volkenbond, Br Koo, heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een nota overhandigd, waarin de feiten uiteengezet worden, die zich hebben voorgedaan in 'China sedert 7 Juli j.l. In haar mededeelingen legt de Chinee sche regeering den nadruk op haar wil, te komen tot een vreedzame regeling van de incidenten, die haar in conflict bren gen met de Japansc'he regeering en wijst zij op den wil tot opzettelijke agressie van de zijde der Japansche regeering, waarbij zij1 er o.m. aan herinnert, dat Japan alle internationale accoorden, die het heeft ondertee kend, o.a. 'het Kelloggpact, 'het volken bondshandvest en het negen mogendhe- denverdrag, heeft geschonden. De Chineesche regeering bepaalt zich tot een eenvoudige uiteenzetting van de feiten^met het doel, deze hekend te ma ken biji den volkenbond. Die Chineesche nota doet geen enkel 'beroep op den vol kenbond en vraagt niet, het geschil met Japan op de agen da te plaatsen van de eerst volgende assemblee. Het incident met de „President Hoover." De Amerikaansche regeering heeft haar amhasadeur te Nanking opdracht gegeven een krachtig protest in te dienen bij de Chineesche regeering naar aanlei ding van het incident met de „President Hoover". Uit Sjanghai seint Reuter, dat officieel medegedeeld wordt, dat China de volledige verantwoordelijkheid op zich neemt voor het bombardement van de „President Hoover" en bereid is tot herstel van scha- de. Als verklaring voor het gebeurde wordt uiteengezet, dat de „President Hoover" aangezien was voor een Ja- pansch transportschip. (Door onderzoeik van scherven was reeds komen vast te staan dat de bom men door een Chineesch vliegtuig waren uitgeworpen.) Bij het bombardement op de „President Hoover" zijn zeven leden van de beman ning gewond, waarvan twee ernstig. Een passagier van Amerikaansche na tionaliteit, Norman G. Harris göheeten, wordt vermist. HET VERDRAG TUSSCHEN CHINA EN RUSLAND1. Japan en Duitschland ongerust. Be woordvoerder van het Japansche consulaat-generaal te Sjanghai heeft aan de pers verklaard, dat het verdrag tue- schen China en de Sovjet-Unie een be vestiging is van een verbond tussChen China en het communisme. Het ver drag, dat gepubliceerd' is, is vermoedelijk slechts een deel van de overeen komst. (Wij denken hier aan het spreekwoord van de waard en zijn gasten. Er is im mers ook nog zoo iets als een Japansch- Duitsch verdrag. Het Chineesch-Russische nonagressie pact zou drie geheime bepalingen bevat ten betreffende onderlingen hijstand en militaire samenwerking ingeval van een inval in Binnen- en Buiten-Mongolië; het zenden door Rusland van militaire raadslieden en wapenen, munitie, levens middelen en olie, en de officieele erkenning van de Chinee sche communistische partij door de Nan- kingTegeering. De Japan Times daarentegen gelooft, dat het accoord de mislukking schijnt te bewijzen van de Chineesche politiek ten opzichte van de Sovjets, aangezien China er niet in geslaagd is de Sovjets over te halen een accoord tot militairen bijstand te onderteekenen. De Sovjets kunnen China niet helpen zonder het gevaar te loopen van een oor log met Japan; zij zijn niet in staat dat te doen zonder voorafgaand overleg met Engeland en Frankrijk. Het pact, aldus besluit de Japan Times zal dus niet den belangrijken invloed heb ben, die men het toekent. Ook in Duitschland is men ten zeerste verontrust over den gang van zaken in China en wel in het bijzonder over het Chineesch-Sovjet Russische non-agres sie-verdrag, waarvan de hoofdpunten nu zijn bekend geworden. Het „Berliner Tageblatt" wijst er op, dat bepaalde deelen van China reeds lang door de communis ten onderwoeid zijn en dat het Moskou daarom des te gemakkelijken zal vallen zijn werk voort te zetten. Met dit verdrag is de deur geopend voor een hoogstbeden- kelijke ontwikkeling, waarvan het einde absoluut niet te overzien is. Het betee- kent een verscherping van de betrekkin gen tusisehen Tokio en Moskou. WEER CRISIS-GERUCHTEN UIT BELG IE. In politieke kringen in België acht men de atmosfeer verre van zuiver. De libe ralen hebben een partijdag bijeen geroe pen om de nationale Bank-kwestie te be spreken. Voorts ging wederom het gerucht over het spoedig te verwachten aftreden van den minister van financiën, De Man. Dit bericht is weliswaar officieel gistermid dag tegengesproken, maar de bijeenroe ping van de socialistische ministers doet toch het vermoeden rijzen, dat er politie ke gebeurtenissen op komst zijn. De besprekingen in de aandeelhouders vergadering van de nationale bank van België kregen al spoedig een politiek ka rakter. Dö debatten waren dikwijls zeer bewogen. De Minister van financiën heeft een onderzoek bevolen in verband met de ver klaringen van den eersten minister aan diens medewerker van de Independance Beige omtrent een door hem ontvangen vergoeding. Alle straten in de buurt van het bank gebouw waren door politie en marechaus see streng bewaakt. Enkele rexisten, die poogden te demonstreeren werden opge bracht. In politieke kringen heerscht een ze kere zenuwachtigheid. DE STRIJDl IN SPANJE. De opstandelingen zijn gisteren ten noorden van Madrid tot den aanval over gegaan. Zij zetten den druk voort, dien zij sinds drie dagen uitoefenden in de pro- vinice Guadalajara. Uit Almeria worden eenige bijzonder heden gemeld over den opmarsch der re geeringstroepen in de bergen ten zuid oosten van Granada. De bezetting van de hoogten van La Veleta stelt denlinkschen Betreffende het bezoek van H. M. de Koningin aan Zeeland op a.s. Maandag vernemen wij, dat de Koningin voorne mens is in een extra trein om 8.34 te Kruiningen aan te komen en vandaar per auto naar Hansweert te gaan, vanwaar H. M. om 0 uur naar Walsoorden ver trekt. Het gedeelte WalsoordenHulst wordt per auto afgelegd. Om 10 uur zal H. M. dan aan de Land bouwtentoonstelling te Hulst zijn van waar Zij per auto weer naar Walsoorden terugkeert en vandaar naar Vlissingen vertrekt. Be aankomst in Middelburg zal om streeks 3 uur zijn. Betreffende het Koninklijk bezoek aan Middelburg ter onthulling van het monu ment voor wijlen H. M. de Koningin- Moeder, kunnen wij nog enkele nadere mededeelingen doen. De Koningin zal bij aankomst per auto van de richting Vlissingen aan den Vlis- singschen Singel worden verwelkomd en zet dan den rit voort langs Blauwendijk, Stationsstraat, Koningsbrug, alle Kaden, Nieuwe Brug, Rotterdamsche Kade naar den Dam, waar de Koningin en haar ge volg de auto's zullen verlaten. Langs deze route zullen de k a d e-g e d e e 11 e n vanden Blauwendijk en de kaden uitsluitend bestemd zijn voor de leden van de ver- eenigingen uit heel Zee land, die later aan het dé filé langs het onthulde Monument deelnemen. Zoodra de Koninklijke Stoet de eerste vereeni- ging op den Blauwendlijk is gepasseerd, vertrekt deze, gevolgd door de an dere vereenigingen langs Blauwendijk, Stationsstr., Kaden, Nieuwe Brug, Rot terdamsche kade, Neder- straat, Breestraat en Ver- werijstraat naar Molenwa ter O z. e n N z. want allever- eenigingen sluiten zich achter de eerste aan. Het terrein achter de boomen, dus van Koepoortstraat tot aan het Noordbolwerk is dan voor de vereenigin gen gereserveerd. Het pu bliek mag dus op Blauwe n- dijk, Kaden en Molenwater alleen aan de zijde van de huizen staan en daarvan niet eerder vertrekkendan nadat de vereenigingen zijn vertrokken. H. M. zal dus zoowel op de heenrou te als na afloop langs de De terugweg van den Koninklijken stoet gaat door de Molstraat, Koepoort straat, Molenwater tot den Watertoren, dan door de Korte en de Lange Noord- straat, rond de Markt tegen de gebruike lijke richting in naar de Gortstraat en door deze straat, Hoogstraat, Nieuwe Ha ven, Turfkade, Houtkade, Stationsstraat naar het Station. Per trein keert H. M. naar Het Loo terug. De vereenigingen moeten op de heenroute om 2 u u r op hun plaats staan, ter- vijl om 2.15 uur alle rijver- keer langs de heen route wordt stopgezet. •Het van de richting Goes komende ver keer kan via den Ouden Vlissingschen weg eventueel naar Vlissingen gaan, ter wijl indien mogelijk i het voor Veere Domburg en Koudekerke bestemde ver keer zal worden geleid via Loskade, Nieu we Poortstraat, Kinderdijk, Spijkerbrug, Rotterdamsche Kade, Nederstraat. Dat zal evenwel afhangen van de beschikbare ruimte op de Loskade. Rijwielen en kinderwagens worden tus sChen het publiek op straat niet toegela ten, terwijl de bruggen, waarover de route loopt, geheel worden vrijgehouden. Muziekvereenigingen, welke langs den weg staan opgesteld, mogen om beurten wel musiceeren, doch niet tijdens het zich verplaatsen naar het Molenwater, immers daarbij is men te dicht in de huurt van den Dam, zoodat daardoor hinder zou worden veroorzaakt bij de onthullings plechtigheid. Parkeerterreinen. Parkeerterreinen voor touringcars en voor auto's zijn; Loskade en Maisbaai voor touringcars en personenauto's, komende van de rich tingen Goes en Vlissingen tot half twee; daarna op den Kanaalweg tegenover de Gioentenveiling aan de waterzijde; Molenwater voor toeringcars en perso nenauto's komende van den Veerschen en Noordweg tot 'half drie. Groenmarkt alleen voor personenauto's tot 3 uur. Ter rein firma Dronkers aan den Molenberg, voor touringcars en personenauto's ko mende van Seisweg en Koudekerkschen weg. Men mag deze parkeerterreinen niet verlaten alvorens H. M. de Koningin Mid delburg heeft verlaten. Roods Kruisposten. (Roode Kruisposten zijn ingericht aan hotel „Dn Commerce", Militair Tehuis, Nieuwstraat; kantoor Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij, Dwarskade; Padvinders huis Molenwater; Stadthuis, waar 'n bran card aanwezig is en eerste hulp kan wor den verleend, evenals uit het hoofdkwar tier in het lokaal van dhr De Boer, Lan ge Giststraat. Leden van de Middelburg- sohe Reddingsbrigade zullen zich langs de waterzijde posteeren. in het bezit van stellingen en waarne mingsplaatsen, van waar zij de geheele streek beheerschen. Zij vonden veel wa pens van Duitsch fabrikaat. Uit Saragossa wordt door de opstan delingen gemeld, dat alle aanvallen der linksehen werden afgeslagen en op twee plaatsen de rechtschen tot het offensief overgingen. Hoewel de strijd hardnekkig was, schijnen geen van beide partijen be langrijke successen behaald te hebben. HITLER-JEUGD EN KERK. De nieuwe verordeningen inzake de verhouding van Hitlerjeugd en kerk, welke door den leider der Duitsche jeugd beweging 'Baldur ivon Schiracht zijn uit gevaardigd, bevatten o.a. de volgende be palingen: Erkennende de taak van de zielszorg der kerken of van andere religieuse ver eenigingen is de Hitlerjeugd principieel bereid in buitengewone geval- 1 e n voor bijz onder e organisatori sche aangelegenheden van kerken of ge loofsgemeenschappen verlof te verleenen. Dit verlof moet aangevraagd worden, wanneer het bijwonen ivan deze aange legenheden de jonge mensehen verhin dert hun plichtmatigen dienst in de Hitler-jeugdbeweging waar te nemen of wanneer het zulke kerkelijke aangelegen heden betreft, die langer dan één dag duren. Dit verlof moet in het algemeen wanneer geen bijzondere belemmeringen zich voordoen gegeven worden. Voor den aanvrager mag uit het feit, dat hij verlof gevraagd heeft geen en kel nadeel in zijn dienst voort komen. Leden van de Hitlerjeugd, d;« aan bovengenoemde kerkelijke aangele genheden deelnemen zonder daarvoor verlof te 'hebben aangevraagd, zullen daarvoor streng worden gestraft. NIEUWE ONRUST IN PALESTINA. Uit Jeruzalem wordt gemeld Nadat Zondagmorgen reeds een Ara bier op straat was gedood en Zaterdag avond een aanval was gepleegd op een Joodschen autobus1, zijn gisteren weer berichten ontvangen omtrent den geweld- dadigen dood van twee Joodsche boeren van Karkoer in de vlakte van Sjaron. Deze nieuwe teekenen van geweld en onrust hebben in het geheele land onge rustheid gewekt. Korta Berichten. In het station te Kaapstad is een electrische trein door de buffers 'heen gereden en het perron opgereden. De trein drong 12 m. diep door in de be nedenverdieping van het steenen stationsi- gebouw. Door dit ongeluk werden twee menschen gedood en vier gewond, terwijl er nog een persoon vermist wordt. Het stationsgebouw zag er uit alsof het ge bombardeerd was. Zeven ambtenaren uit Leningrad zijn wegens hoogverraad tot den kogel veroordeeld. Dé veroordeelden zijn hoofd zakelijk gewezen directeuren van land- b ouworganisaties. De gezondheidsdienst van den staat Ontario heeft Montreal dringend om toezending verzocht van serum tegen kin derverlamming. Tot nog toe zijn in On tario 500 gevallen van deze ziekte ge constateerd, waarvan er reeds 34 een doodelijiken afloop hebben gehad. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat la verstandig. Binnenland. De steun aan den tuinbouw. Het vertrek der mijnenvegers van Vlis singen naar Indië. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Buitenland. Het Ohineesch-Russisehe verdrag. Crisisgeruchten in België. Nieuwe onrust in Palestina. Gistermiddag pl.m. vijf uur zijn Prin ses Juliana en Prins Bernhard per auto, met den Prins aan het stuur, van het pa leis Soestdijk naar Het Loo vertrokken. Te ruim zes uur arriveerden de Prin ses en Prins ten paleize het Loo onder luide toejuichingen van het publiek. Op het bordes staande bracht het vorstelijke paar het talrijke publiek dank voor do enthousiaste begroeting. FAMILIE VON ERBACH-SCHöNBERG OP HET LOO Gisteren is ten paleize Het Loo gearri veerd het vorstelijk echtpaar Von Erbach- Schönberg. In den namiddag heeft H. M. de Koningin met haar gasten in een co ach in de omgeving van het paleis een rijtoer gemaakt. Toen de Koningin, de prins Von Erbach-Sohönberg en zijn ge malin en de overige familieleden weder om door de groote poort van het cour re den, brachten honderden belangstellenden voor het paleis den vorstelijken personen een geestdriftige hulde. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Binnenkort tweede uitkeering. Het Centraal Bureau der veilingen in Nederland heeft in een adres aan den Minister verzocht te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een tweede voor schot kan worden verleend op de steun- uitkeering aan den tuinbouw over 1937 teneinde de kweekers in staat te stellen hun bedrijven gaande te houden. In ver band hiermede heeft ook de Kweekers commissie uit de Ned. Groenten- en Fruitcentrale de vorige week vergaderd om haar advies vast te stellen omtrent de voor 1937 geldende kostprijzen der tuinbouwproducten. Als gevolg van de depreciatie van den gulden en stijging daardoor van den in koopprijs van verschillende grondstoffen voor den tuinbouw, zal verhooging van den kostprijs voor verschillende produc ten noodig zijn. Intusschen heeft „De Tuin der ij" vernomen, dat een ont werp steunverleeningover het eerste halfjaar 1937 zoo goed als gereed is, en aan den 'Minister ter goedkeuring kan worden aangeboden, zoodat, onvoorziene om standigheden voorbehou den, binnen zeer korten term ij n de officieele pu blicatie der tweede uit keering 1937, loopen de over bet geheele eerste halfjaar, kan plaats vinden. CONFLICT MET BEVRACHTINGS COMMISSIE. Maandag heeft het bestuurscollege van de samenwerkende schippersorganisaties in verband met de ernstige wrijving tus- sohen de schippers en de bevraohtings- commissie te Zwolle, een vergadering ge houden met afgevaardigden van de Zwolsche schippers. In tegenwoordig heid van een regeeringsvertegenwoordi- ger werden uitvoerige besprekingen ge- marine-kazerne. In den namiddag wer den genomen, daar eerst 'het rapport der bevrachtingscommissie Zwolle moet wor den afgewacht. WERKLOOSHEIDSCONFERENTIE. Met minister Romme in Den Haag. Minister Romme heeft, kort na zijn op treden, een circulaire rondgezonden, waarin hij een bespreking met verschil lende organisaties over de middelen ter bestrijding van de werkloosheid in het vooruitzicht stelde. Deze conferentie zal, naar thans ge meld wordt, Donderdag a.s. om half elf worden gehouden in het departement. De groote organisaties van werknemers en werkgevers en de voornaamste midden- standsoiganisaties zullen aan deze be spreking deelnemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1