ONZE JARIGE VORSTIN. GOLD STAR SHAG China en Rusland. MAANDAG 30 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 279 Buitenland. Binnenland r 10ct I oUPEk-KWALITEIT y Belangrijkste Nieuws 'a ver iet al. over ge- dere dag ld hij er ïn Wout, verjaardag onderd 'had best leuk uit je aan, ze heele- •dag, dat 3lke jon- wist hij ir je het •beeld en wil ik ook zult u toch heet Hans grapje, ik Wout ver en dat er ga dade- ïuis kom. zijn Moe- ie andere hij het hebben. twee elle ifel, tegen- juist aan /out's ver- een beetje .gsche pak Lke deftige hij kijkt heeft mij allemaal, ;en, alleen meer is, de andere hij er een zou vast ging Moe schen niet ïkomen en kwartjes moeten k is ge- beraad- kwam bin den een bij Wout, nu vind eigenlijk is te krap jongens niet, maar wel. en schoon, ;oed na, en ;rijpen, dat even ge- kleeren te aooi pakje, cue hem zoo dagen voor zoo hard waar een de rommel verjaardag annetje be- Piet best houtsnijwerk, op deed zou en het anetje, inaar acht te heb- paar mooie daarvan kon worden, schik, want an geld had cadeautje te had hij al raag hebben gezegd, mis- dat hij! van st er zich it hem ook el gemerkt, leuk vond. »len. ïur werkje, de lijntjes hem opge-' een soort rden gewone doen, want licht hebben Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van bet blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Morgen hoopt Koningin Wilhelmina haar zeven en vijftigsten verjaardag te vieren. Niet alleen in den kring van het Vorstelijk gezin, maar onder ons geheele volk zal het morgen een blijde, feestelijke dag zijn. Immers reeds sedert eeuwen neemt het Oranjehuis een groote plaats in ons volksleven in en vooral Koningin Wilhelmina heeft bijzonder veel gedaan en Zij doet nog heel veel om den band tns- sehen vorstenhuis en volk hechter en inniger te maken. Op zes September hopen duizenden Zeeuwen Haar te toonen, welk een groote liefde zij Baar toedragen. En morgen danken wij in de eerste plaats God den Heere, Die onze Vorstin weer een jaar spaarde en bidden wij van Hem af alles wat Zij noodig heeft om Haar moeilijke taak te blijven verrichten. God geve, dat wij velgend jaar het reertigjarig regeeringsjubileum van onze Vor stin mogen vieren, dat wij dan dankbaar mogen herdenken wat Zij onder Gods zegen voor land en volk gedurende al die jaren mocht zijn. ver volgd-) EEN NIET-AANVALSVERDRAG. Op 21 Aug. blijken Rusland en China een niet-aanvalsver- drag te hebben gesloten. Het behelst de volgende vier bepalin gen 1. De oorlog wordt als middel tot op lossing van internationale conflicten zoo wel als instrument der nationale politiek afgewezen en de beide verdragsluitende partijen zien af van wederzijdsdhe daden van agressie. 2. In geval van een aanval van den derde mogenheid op een der verdragsluitenden verplicht zich de niet- aange vallen part ij' den aanvaller noch te onder steunen, noch met hem welke verdragen dan ook aan te gaan, noch met hem handelingen te ondernemen ten nadeele van de aange vallen p a r t ij. 3. Rechten en verplichtingen, voort vloeiende uit vroegere verdragen der beide verdragsluitende staten, blijven be staan. 4. Die duur van het niet-aanvalsiverdrag is bepaald op vijf jaren. Het verdrag wordt echter, wanneer het niet zes maan den voor den afloop van dezen termijn opgezegd wordt, telkens automatisch voor vijf jaren verlengd. Het pact 'beteekent geen bondgenootschap van China met Sovjet-Rusland. In kringen van het Japansche depar tement ivan buitenlandsche zaken beoor deelt men het Chineesch-Russische pact als een steeds duidelijker wordende over winning van de communistische en anti- Japansc'he elementen in de Nankingre- geering. Buitenlandsche kringen te -Sjanghai zijn van meening, dat het Chineesch- Russische pact niet gevaarlijk is, doch zij gelooven wel, dat ieder samengaan met China en sovjet-Rusland onder de tegenwoordige omstandigheden ongetwijV feld prikkelend op de Japanneezen zal werken en verslechtering van de Ja- pansch-Russisohe betrekkingen tengevolge zal hebben. De woordvoerder der Japansche am bassade heeft verklaard, dat de Japan ners het Ghineesch-Sovj et-Russisch pact met ernstig wantrouwen beschouwen ten vermoeden, dat het een -geheime clausule bevat. De Japanners -hebben vernomen, dat op 14 Augustus 20 Sovjet-Russische vliegtuigen naar 'C'hina zijn vertrokken. DE ENGELSCHE NOTA AAN JAPAN. Verontschuldigingen geëischt. De Britsche zaakgelastigde bij' de Ja pansche regeering heeft Zondagmiddag de nota der Engelsc'he regeering betref fende de zaak-Hugessen overhandigd. I In -de nota wordt o.a. het volgende ge- zegd i Het is een der oudste en meest vast staande regels van 'het internationale recht, dat directe of weloverwogen aan vallen op non-combattanten, hetzij' binnen of buiten de zone der vijandelijkheden, beslist verboden zijn. De luchtmacht valt geenszins- huiten dezen regel. De stelling, -dat het hier een ongeluk betreft, kan evenmin aanvaard worden, daar de fei ten van dien aard zijn, dat er op zijn zachtst uitgedrukt nalatigheid en volko men gebrek aan achting voor de heilig heid van het leven -der burgers uit blijkt. De stellingen, dat de vlaggen, die op de auto's waren aangebracht, te klein waren om zichtbaar te zijn, gaat niet op. Er was niet -de minste rechtvaardiging voor een aanval, zelfs- indien de auto's geen vlag hadden gevoerd. De Britsche regeering ziet zich ver plicht te eischen 1. Formeele aanbieding van verontschuldigingen door do Japansche regeering aan de Britsche regeering. 2. Behoorlijke bestraffing van degenen, die voor den aanval verantwoordelijk zijn. 3. De verzekering van de Japansche autoriteiten, dat de noodige maatregelen genomen zullen worden, teneinde een herhaling van incidenten van dezen aard te voorkomen. Volgens sommige berichten, die echteT met alle voorbehoud dienen te worden aanvaard, zou afwijzing door Japan kun nen leiden tot het terugtrekken van den Britschen ambassadeur uit Tokio. In Britsche 'kringen is men van oor deel, dat een weigering van Japan een voudig aan de wereld het bewijs -zou leveren, dat Japan een land is zonder eerbied voor het minste internationaal fatsoen. Volgens het gisteravond gepubliceerde bulletin voelde de gewonde gezant zich gisteren goed en is zijn toestand alles zins bevredigend. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Thans reeds 120 dominé's in den kerker. In alle kerken van de Belijdenisbewe ging is Zondag van den kansel een ma nifest voorgelezen, waarin gesproken wordt over den noodtoestand, waarin de kerk verkeert en waarin de geloovigen worden opgewekt den strijd voor de zuiverheid van het geloof voort te zetten. Te Berlijn en in de provincie zijn 12 predikanten gearresteerd. Het aantal gearresteerde bedienaren van het Evangelie is hierdoor gestegen tot 120. De Gestapo, de geheime politie, heeft de predikanten van de Belijdeniskerk een vragenlijst voorgelegd, die vóór 30 Aug. e.k. moet zijn ingevuld. De predikanten moesten opgeven, of en waar zij gepreekt hebben en wat de bestemming is geweest van de Zondagscollecten. Ook moet wor den opgegeven, hoeveel bijeen werd ge bracht. MUSSOLINI NAAR DUITSCHLAND. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Mussolini op 25 September zijn. bezoek aan Duitsehland zal brengen. Volgens de gegevens, verkregen in door gaans goed ingelichte Duitsche kringen, zou de duce eerst naar Berchtesgaden gaan, waar bij de gast van Hitier zal zijn. D'e beide staatslieden zouden daar belangrijke besprekingen hebben, die twee of drie dagen zouden duren om ver volgens tezamen naar Berlijn te gaan. Reeds thans bereiden de Duitsche auto riteiten naar men zegt, een reeks luister rijke ontvangsten voor, van een omvang zonder weerga in de geschiedenis van bet derde rijk. GEHEIMZINNIGE KOORTS. 24 opvarenden van Duitsch schip aan quarantaine ontkomen. Het Duitsche passagiersschip „Hansa" heeft een ernstige inbreuk gemaakt op de quarantainevoorschriften van de haven New-York. De autoriteiten voor de open bare gezondheid hebben n.l. geconsta teerd, dat dit schip niet in quarantaine is gegaan, ondanks het feit, dat zich 24 zeelieden aan boord bevonden, die lijden de waren aan een geheimzinnige koorts. Zoo-als bekend behoeven buitenland sche schepen niet in quarantaine te gaan, indien de scheepsarts per radio bekend maakt, dat niemand aan boord een be smettelijke ziekte beeft. De autoriteiten voor de openbare ge zondheid te New-York achten het een zeer ernstig feit, dat de „Hansa" van deze regeling misbruik heeft gemaakt en zij overwegen de bestaande voorschriften in te trekken. Dit is- de eerste maal, dat een scheepsarts op zoo ernstige wijze zijn plicht verzaakt en de autoriteiten zijn van plan zeer krachtdadig in te grijpen. Hij' zal niet meer in aanmerking komen om door de radio mededeelingen te mo gen doen en de „Hansa" zal de quaran taine voor onbepaalden tijd niet mogen passeeren. De verklaring van den dokter dat hij dacht, dat de ziekte was veroor zaakt door een gasvergiftiging, wordt be lachelijk genoemd. OPLEVING COMMUNISTISCHE ACTIVITEIT IN ZWEDEN. „Folkets D'agblad", het orgaan van den linkervleugel der socialisten, maakt mel ding van geruchten, volgens welke het secretariaat voor "West-Europa van de Komintern naar Stockholm zal worden overgeplaatst. Dit bericht wordt volgens het blad tot op zekere hoogte bevestigd door de op leving van de activiteit der derde inter nationale in Zweden. Voorts wordt in welingelichte kringen vernomen, dat besloten is om de Scan dinavische af deeling van de Westerscbe universiteit te Moskou naar Zweden over te plaatsen. Tot dit doel is een pand aan gekocht. Muiterij in een Fransche gevangenis. Vrijdagavond is een muiterij1 uitgebro ken in de gevangenis van Ariane bij Montpel-lier. Tien gedetineerden wisten te ontkomen na een gevangenbewaarder te hebben neergeslagen. Zaterdag werden de vluchtelingen weer gearresteerd. Zaterdagavond is opnieuw muiterij! uit gebroken. D'e gedetineerden vernielden bet meubilair van de slaapzalen, tracht ten brand te stichten in een emballage- magazijn en -poogden door te dringen in bet bureau van den directeur. Gendarmen en omwonenden kwamen de bewakers te hulp en een algemeene vechtpartij -ontstond, waarin een aantal gedetineerden kwetsuren opliep. Twaalf gevangenen wisten te ontsnappen. Zondag zijn 9 der ontsnapte gevange nen weder aangehouden. De 3 gevaarlijk sten, die als de aanstichters beschouwd worden, zijn echter nog voortvluchtig. Dte gevangenis te Ariane staat, met het oog op nieuwe incidenten, onder voortduren de bewaking van de gendarmerie. Bijbelonderzoekers veroordeeld. De uitz-onderingsrechtbank te Dussel- dorp heeft 25 aanhangers van de in Duitsehland verboden internationals secte van bijbelonderzoekers tot gevange nisstraffen, varieerende van drie maan den tot twee jaar, veroordeeld. Zij wer den beschuldigd van verspreiding van een op een internationaal congres van hun secte aangenomen resolutie, welke „aanvallen op de Duitsche regeering" in hield. Onder de veroordeelden bevinden zich vijf vrouwen. Turksche vlooi niet naar Italië. Reuter verneemt, dat de Turksche re- g'eering heeft besloten, dat haar vloot de afgesproken bezoeken aan Italiaan- sche en Zuidslavische havens de volgen de maand niet zal brengen. Dit besluit is geuomen als gevolg van de herbaalde aanvallen op koopvaardijschepen in de Middellandsehe Zee door onbekende vliegtuigen en duikbooten. Korta Berichten. -Een predikant van de Duitsche be lijdeniskerk is veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, omdat hij in een partculieren brief critiek had ge oefend op de maatregelen der rijksre- geering tegen de joden. Deze brief was gevonden tijdens een huiszoeking bij den predikant. WERKLOOSHEID IN NEDERLAND. Na da stijging in Juli weer een lichte daling. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in -de week van 9 tot en met 14 Augustus 1937 bij1 gesubsidieerde vereenigingen met werk- lo'ozenjkas waren aangesloten 465.400 per sonen (de landarbeidersbonden met 74.400 'leden zijn bierin niet begrepen). Van deze 465.400 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 22.6 pet. In de vorige verslag week, 25 tot en met 31 Juli 1937, was dit percen tage 22.8. Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de eerste verslag van de maand Aug. in de laatste ijaren als volgt1934 24.2, 1935 27.2, 1936 29.0, 1937 22.6. Betrekt men in zijn beschouwingen ook de gedeeltelijke werkloosheid en telt men het percentage gedeeltelijk werkloozen voor een derde deel bij dat van de geheel werkloozen, dan blijkt, dat door mindere gedeeltelijke werkloosheid -het totaalper centage van werkloosheid in de verslag- week lager ligt dan dat in de overeen komstige week van 1933. De bedoelde percentages waren n.l. als volgt: 1933 23.7 pet., 1934 26.3 pet., 1935" 29.6 pet., 1936 31.0 pot., 1937 23.6 pet. TEGEMOETKOMING IN KOSTEN VOOR VISSCHERSVAARTUIGEN. Van bevoegde zijde vernemen wij', dat het in bet voornemen van de regeering ligt, den eigenaren van visschersivaartui- gen, ten aanzien waarvan door de Ne- derlandsche V-isscherijLcentrale een uit vaarcertificaat voor de garnalen en/of kleine trawl- en snurrevaadvissdherij is verstrekt, die, ter verkrijging van een certificaat van deugdelijkheid, hun vaar tuigen in 'het tijdvak van 1 Januari 1936 tot 15 September 1937 hebben -doen on derzoeken op de door de desbetreffende in de Schepenwet gestelde minimum- BLAUW BAND VOL A DOM A ]Vn^A^D^E)TrDALICHfj Binnenland, Overdracht vau do Piet Hein aan het Prinselijk Paar. Goedkoopere boter en margarine. Buitenland. Non-agressie-verdrag tussdhen Rusland en China. Britsche nota te Tokio overhandigd. De kerkstrijd in Duitsehland. Mussolini naar Duitsehland. eischen, tot een zeker percentage tege moet te komen in de door de scheepvaart inspectie geraamde kosten, noodig om het casco en/of den inventaris van de bedoel de visschersvaartuigen aan de gestelde minimuin-eischen te laten voldoen, mits de door de scheepvaart-inspectie ge raamde kosten, welke reeds door dezen dienst zijn opgegeven aan de Nederland- sche Visscherijcentrale, niet meer bedra gen kan f800 voor zeilvaartuigen ten vaartui gen, ivoorzien van een benzinemotor of van een oliemotor, waarvan de capaci teit niet meer dan 20 pk. bedraagt; f1000 voor vaartuigen, voorzien van een oliemotor, waarvan de capaciteit meer dan 20 pk., doch minder dan 79 pk. bedraagt; f 1200 voor vaartuigen, voorzien van een oiiemotor, of andere inrichting voor mechanische voortstuwing, waarvan de capaciteit meer dan 79 pk. bedraagt. Indien de door de scheepvaart-inspec tie 'geraamde kosten voor een vaartuig meer bedragen dan bet hierboven ver melde bedrag voor de categorie, waar onder het vaartuig valt, dan zal geen tegemoetkoming worden gegeven. Belanghebbenden, die aan de boven aangegeven voorwaarden voldoen en voor de bedoelde tegemoetkoming in aanmer king wenschen te komen, kunnen dit aan de Nederlandsche Visseherij-centrale, Juliana van Stolbergplein 35 te 's-Gra- venhage, mededeeleni. EEN NIEUW RGTTERDAMSCH VLIEGVELD TE OVERSCHIE? Het is al geruimen tijd geleden dat bet „Hdbld." melding maakte van een van Rotterdamsche zijde opgezet project voor een vliegveld in den Zestienhovenschen polder onder OVerschie. "Werd Waalhaven daarheen verplaatst dan zou men van de bruggen- en de verenmisère bij de vei binding met bet vliegveld verlost zijn, en een vliegveld hebben aan den nieuwen weg naar Den Haag. Het blad heeft den indruk, dat de zaak nu wel zoodanig voorbereid is, dat den Rotterdamschen raad spoedig voorstel len kunnen worden voorgelegd. Nieuwe oorlogsindustrie te Jutphaas. Naar het „Utrechtsch Nieuwsblad" meldt, is eenige weken geleden het ge bouw van de Utrechtsche Chemische Fa briek te Jutphaas, dat als sinds gerui men tijd ongebruikt stond in andere han den overgegaan. Het blad verneemt, dat het in de bedoeling ligt om in het ge bouw, dat reeds verschillende herstellin gen ondergaat, een nieuwe industrie te vestigen, die zich ten doel zal stellen de vervaardiging van enkele oorlogsbenoo- dig'dheden. Meer in het bijzonder zal men zich toeleggen op de vervaardiging van puntdraad in den wandel bekend on der den naam van prikkeldraad, dat, zooals men weet, bij de moderne oorlog voering een zoo belangrijke rol speelt, dat er onmetelijke hoeveelheden van ge bruikt en verbruikt worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1