Uit de Provincie. Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs Gemengd Nieuws Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. epecteur voor de werkverschaffing, den heer M. de Vries, een bezoek gebracht aan de jeugdwerkkampen van de oen- trale vereeniging Werkloozenzorg te Beekbergen en van de A.J.G. te Ede. Hierna heeft de minister vertoefd op het landgoed De Hooge Veluwe, waar hij in het bijzonder den bouw van het museum bij den Franschen berg heeft bezichtigd. Ten slotte heeft de minister een bezoek gebracht aan het op de gronden van De Hooge Veluwe gelegen werkkamp Kem- perberg. DE UITVOER VAN VARKENS. De prijzen van de Veehouderij-centrale. Het Tweede Kamerlid Van der Weij- den heeft tot den minister van economi sche zaken de volgende vragen gericht: Is het waar, dat de Veehouderij-cen trale aan een bepaalde firma voor uitvoer naar Zwitserland 6632 varkens van bij zondere kwaliteit heeft geleverd voor 22 pet. minder dan aan anderen werd bere kend, en zoo ja, welke firma was dit? Indien deze vraag in bevestigenden zin moet worden beantwoord, was deze ge forceerde uitvoer voor zeer lage prijzen dan naar 's Ministers oordeel verant woord, terwijl toen reeds gemakkelijk te voorzien was, dat 't spek-oontingent naar Duitsohland voor hoogere prijzen niet ten volle geleverd zou kunnen worden? Ia de Minister bereid mede te deelen, welke overwegingen hebben doen beslui ten tot bedoelde transactie, waarbij ten voordeele van een bepaalde firma van al gemeen geldende regelen ia afgeweken? DE ZAAK-A ALDERS. De Nederlandsche regecring heef) zich tot do Duitsche gewend. Op de vragen van den heer Albarda be treffende mishandelingen, wolke de Ne derlandsche reserve-luitenant G. Aalders in Duitsohland zou hebben ondergaan, heeft de minister van buitenlandsche za ken a.i. geantwoord, dat hij van de mede- deelingen van dezen reserve-eerste-luite- nant betreffende zijn mishandeling in Duitsohland heeft kennis genomen. Hr. Ms. gezantschap te Berlijn heeft opdracht gekregen aan de Duitsche regee ring te verzoeken een onderzoek ter zake te doen instellen en mede te deelen tot welke maatregelen dit haar aanleiding zal hebben gegeven. DE „VAN GALEN" TE SJANGHAI. Bij het Departement van Defensie werd gisteravond telegrafisch bericht ontvan gen van den commandant van Hr. Ms. „Van Galen", dat, voor wat genoemden bodem betreft, geen bijzondere voorvallen hebben plaats gehad en dat alles wel is aan boord. VERKOOP ZOMER POSTZEGELS. Bruto-opbrengst f 86.000. Blijkens de voorloopige cijfers zijn V&rf de zomerpostzegelS', welke van 1 Juni tot en met 31 Juli verkrijgbaar waren, de volgende aantallen verkocht: Frankeerwaarde Verkoopsprijs Aantal lVi cent 3 cent 703.484 cent 6 cent 651.574 6 cent 10 cent 1.036.974 12 M cent 16 cent 500.700 De opbrengst boven de frankeerwaarde, die, zooals bekend, ten bate komt van so ciale en cultureele doeleinden, bedroeg bruto ongeveer f 86.000, hetgeen iets meer is dan in het vorige jaar. Onderscheiding!. Jhr J. v. Vredenburch, algemeen voor zitter der vereeniging stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard, en vele jaren lid der delegatie, die de Nederlandsche regeering vertegenwoordigd heeft op de groote Fransche tentoonstellingen van paarden te Parijs, is benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer. Loonstverhooging voor da mijnwerkers gevraagd. De R. K. en Prot. Ghr. mijnwerkers- bonden 'hebben besloten aan de contact commissie voor het mijnbedrijf te verzoe ken bij de binnen kort te houden 'bespre kingen over de positie van het mijnbedrijf en den toestand der arbeiders de vol gende punten aan de orde te stellen: 1. Verhooging der loonen. 2. Stichting van een aanvullingsfonds, ten behoeve van de gepensionneerden. 3. Verkorting van den werktijd. 4. Verbetering der verlofregeling. De toestand van Minister Van Boeijen. Naar de „Rott." verneemt zal Minister Van Boeijen de eerste weken het zieken huis niet kunnen verlaten. Op dit oogen- blik gaan de doktoren na of operatief in grijpen noodzakelijk is; mocht het over eenige dagen daartoe komen, dan zal een absolute rust van eeniga weken ongetwij feld moeten volgen. De ontslagen keuringsveearts te Naarden. De heer B. ter B., die Dinsdag door den gemeenteraad van Naarden is ont slagen als keuringsveearts, heeft hiervan bij het scheidsgerecht voor ambtenaren Jroroep aangeteekend. De heer ter B. heeft ook beroep aan geteekend bij het soheidsgereoht tegen de schorsing, welke B. en W. hem 19 Augus tus hebben opgelegd in afwachting van de raadsbeslissing. De tinbaggermolen Doejoanfl. De sleepboot Humber met den tinbag germolen Doejoeng op sleeptouw is gis teren behouden te Port Said aangekomen. Het eerste gedeelte van de reis, 3265 mijl, heeft een gunstig verloop gehad. Nat bunkering is de reis voortgezet. ER WORDT MEER GETELE- GRAFEERD. Dank zij het lagere tarief. Bij het P. T. T.-bedrijf heeft men weer de waarheid van de dood-eenvoudige stelling, dat het ge(ver)bruik toeneemt, naarmate de prijs (het tarief) lager wordt, ondervonden. De verlaging van den prijs voor een binnenlandsch telegram tot een kwartje voor ten hoogste 10 woorden is niet zon der invloed gebleven op den omvang van 'het telegraafverkeer. Na Februari, de eerste maand van het nieuwe tarief, is het aantal binnenlandsche telegrammen voortdurend belangrijk grooter geweest dan het jaar tevoren, zooals de volgende cijfers uitwijzen. Aantal telegrammen Maart April Mei Juni Juli 1936 82.542 98.922 108.869 107.431 109.507 1937 107.854 116.024 134.280 124.644 130.643 Toeneming 30.7 °/o 17.2 23.3 °/o 16 °/o 19.3 De inzinking in Juni ten opzichte van Mei em Juli is het gevolg van de buiten gewone telegram-drukte in deze twee laatstgenoemde maanden. In Mei n.l. is de trouwlustigheid het grootst met als gevolg een 'groot aantal gelukwenschtele- grammen. In Juli doet de seizoendrukte zich gelden. DE KONINGIN IN ZEELAND. Boot- en veortarieven half geld. Naar wij vernemen zullen op 6 Sep tember de tarieven op alle Provinciale stoombootdiensten, zoowel die op de Oos- ter als op de Westerschelde en ook die op de veerdiensten, worden gehalveerd, zoodat men dien dag voor half geld over kan komen. Dit is voornamelijk gedaan voor de Zeeuwen, die getuigen willen zijn van de onthulling van het monument op den Dam te Middelburg. Zang bij do onthulling. Bij de onthulling, 'die ongeveer te drie uur plaats heeft zullen in de Graanbeurs, dus recht tegenover 'het monument 300 zangeressen uit alle deelen van Zeeland in het costuum van haar streek aanwe zig zijn, die met orkestbegeleiding de cantate „In Memoriam Hare Majesteit Koningin Emma" van den heer A. Bos dijk, directeur der Middelburgsohe Volks zangschool en nog enkele andere liede ren ten 'gehoore brengen. Ook het Middelburgsch Muziekkorps zal zijn medewerking verleenen. Concert op het Molenwa ter. De Chr. Muziekvereeniging „Oefe ning na don Arbeid" heeft gisterenavond haar verleden week uitgesteld concert op het Molenwater onder 'groote belangstel ling van de zijde van de ingezetenen ge geven. Nieuwe regeling in den mossslhandel. Men meldt ons uit Ierseke Bij schrijven van 27 Augustus worden de verkoopprijzen van mosselen nader ge regeld en wel A soort, vischgewicht van 18 tot 20 kg. f2.60, van 20 tot 24 kg. f 2.75 en hoven de 24 kg. f 3. B-soort met een vischgewicht van 14 16 kg. f 2.05, van 1618 kg. f2.25, van 18'20 kg. f2.40, van 2024 kg. f 2.55, boven 24 kg. f2.75 per ton. Voor de C-kwaliteit gelden de prijzen, die zijn vastgesteld voor de overeenkomstige vischgewichten der B-soort. Een aangevoerde partij' mosselen wordt afgekeurd indien de partij of meer dan 12 pet. tarra, of meer dan 10 pet. on deugdelijke mosselen, of meer dan 18 pet. tarra en ondeugdelijke mosselen te samen bevat. De fcweeker ontvangt 55 cent minder per ton. De nieuwe maatregelen, hoe 'goed ook bedoeld, zullen geen effect sorteeren. Gevonden moet worden een uitweg om de 'kleine kweekers en zij die mindere kwaliteit hebben van 'hun product af te helpen en daartoe is slechts één middel: de handel vrij'. Laat een ieder vrij1 leuren en verknopen in België en Frankrijk. Vlissingem Bond van Buurt- vereenigingen Oranje en Vlissingen. Gisteravond vergader de het Centraal comité met de besturen der buurtvereenigingen. Medegedeeld werd, dat bij 'het vertrek op Maandag 30 Augustus der vier mij nenvegers naar Oost-Indië, de Bond van Buurtvereenigingen vertegenwoordigd zal kunnen zijn. De marine-autoriteiten stellen dit 'be wijs van medeleven der burgerbevolking met de Marine op zeer hoogen prijs. Voor de buurtvereenigingen zal een ge reserveerde plaats beschikbaar gesteld worden. Behalve de besturen der buurtvereeni gingen zijn ook de leden welkom. Vervolgens werd het programma voor 31 Augustus samengesteld. Ongeveer 650 kinderen van 515 jaar zullen des mor gens aan den kinderoptocht deelnemen. Gezorgd zal worden, dat de kinderen om half 11 op den Boulevard Evertsen zullen zijn in verband met de parade die daar gehouden wordt. Des avonds zal er een lichtstoet zijn. De voorzitter bracht daarna in bespre king de komst van H. M. de Koningin op 6 September te Middelburg. Getracht zal worden collectief naar Middelburg te reizen. Tenslotte kwam nogmaals ter sprake de plaats waar op Koninginnedag het vuurwerk «al worden afgestoken. Na breedvoerige bespreking werd goed gekeurd, dat 'het vuurwerk op het strand zal afgestoken worden. Goes. Maandagavond wordt hier in de Groote Kerk een kerkconcert gegeven door de heeren Wim Steinz (viool), Bob van Marken (cello) en Adr. Kousemaker (orgel). Ook hier zullen Dinsdag eenige feestelijkheden plaats hebben. Het pro gramma luidt als volgt8 uur carillon- bespeling, 9'10 uur kinderzang op het Noordelijk deel van de markt onder leiding van den heer W. 't Hooft, 2 uur volksspelen op het sport terrein, 7 uur turademonstraties op de markt door Volharding en O. K. K., 8 uur volkszang onder leiding van den heer W. 't Hooft, met begeleiding van „Ho sanna", 9 u. concert en 10.30 u. taptoe, beide door Hosanna. De Gymnastiekvereenigingen „Vol harding" en „O. K. K." zullen met mede werking van het pijpercorps „Excelsior" op 31 Augustus a.s. een marsch door Goes maken met demonstratie op de Markt. Programma 1. Vrije oefeningen Meisjes O.K.K. 2. Vrije oefeningen Dames Volharding. 3. Vrije oefeningen Jongens O.K.K. 4. Vrije oefeningen Meisjes O.K.K. 5. Knotszwaaien Dames O.K.K. 6. Algemeen toestelnummer. 7. Vrije oefeningen Meisjes Volharding. 8. Vrije oefeningen Heeren O.K.K. 9. Vrije oefeningen Jongens Volharding. 10. Vrije oefeningen Meisjes O.K.K. 11. Vrije oefeningen Dames Volharding. Aanvang marsch 6.30 uur. Route: Dam, Kreukelmarkt, Klokstraat, Lange Vorststraat, Oude Vischmarkt, Lombardstraat, Markt, Rijfellstraat, Vlas- markt, Waterstr., Beestenmarkt, Nieuw- straat, v. d. Bosc'hstraat, 's-H. Hendriks- kdnderenstraat, Turfkade, Bierkade, Ko ningstraat, Opril, Markt Westzijde. Ierseke. Dhr J. Ph. Bom, oesterkwee- ker, 'had Donderdagmiddag 'het ongeluk bij het -uitglijden van een plank aan boord van het schip YE 180 zoodanig te vallen, dat enkele zijner ribben gebroken werden. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Nisse. De collecte ten behoeve van de Vereeniging tot Werkverschaffing aan Hulpbehoevende Blinden, Amsterdam, heeft opgebracht f 9.48V2. (Belangeloos bericht.) Oudelande. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisge ving weth. Boonman, zonder kennisge ving dhr Goetheer. Ingekomen de reke ning 1935 met opmerking van Ged. Sta ten. Vastgesteld werd de rekening 1936, eveneens die van het burg armbestuur. Voorgelezen werd begrooting 1938 van het burg. armbestuur, welke in ontv. en uitg. aanwees f 5783,29, post onvoorzien f 525,39, waarbijl werd toegelicht dat aan koop van fruithoomen tot beplanting van landerijen de uitgaven opvoerde. Eien regeling autovervoer werd besproken. Kortgene. Het programma voor de feestelijkheden op 31 Aug. luidt als volgt: 8 u. reveille; 8.15 n. klokluiden; 8.30 u. gewijde muziek „E. M. M."; 9.15 u. au bade en muzikale rondwandeling van schoolkinderen en „Kinder- en Meisjes koor"; 10.15 u. kinderspelen; 1.30 u. op tocht; 2,30 u. volksspelen; 5.15 u. uitvoe ring gymnastiek vereen. O.K.K.; 6.15 u. Kinder- en Meisjeskoor; 7 u. volkszang, 7.40 u. concert „Ons Genoegen" Kamper land; 8.50 volksdansen; 9.30 concert „E. M. M 10.15 u. fakkeloptocht. Nog meer conversie van geldleeningen. B. en W. stellen voor te besluiten tot aflossing op 31 De cember 1937 van een met het Weduwen- en Weezenfonds voor Europeesoh Burger lijke Ambtenaren in Nederlandsch-Indië te 'sJj-ravenhage gesloten geldleening per resto f 68.486 met bijbetaling van 1 pet. vergoeding voor vervroegde aflossing en tot het aangaan van een nieuwe geldlee ning tot dat bedrag tegen vergoeding van V8 pot. provisie, tegen een rentevoet van 3/4 pet. gedurende de eerste 15 jaren van den looptijd en daarna tegen 4 pet. onder de gewone voorwaarde, dat bij ver sterkte aflossing binnen de eerste 5 jaren een vergoeding van 1 pet. is verschuldigd. Ook stellen B. en W. voor te besluiten tot aflossing op 31 December 1987 van een met 'het Eigen Pensioenfonds voor de Europeesehe Burgerlijke Ambtenaren in NederlandsCh-Indië te 's-Gravenhage ge sloten geldleening per resto f 62.151,22 en tot het aangaan van een nieuwe geldlee ning tot dat bedrag tegen vergoeding van Va pot. provisie tegen een rentevoet van 3 Yt pot. gedurende de eerste 15 jaren van den looptijd en daarna tegen 4 pot. onder de gewone voorwaarde, dat bij ver sterkte aflossing binnen de eerste 5 jaren een vergoeding van 1 pet. is verschuldigd. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Boven Haxdinxveld, H. Kraaij te St. Annaland. Bedankt voor Wijk (N.-Br.), T. H. Oostenburg te Gouderalc. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ehkhuizen, J. Vreugden- hil te Kampen. Emeritaat, Dis R. Buiter, Ned, Herv. pred. te Loppersum, is voornemens 1 Nov. a.s. met emeritaat te gaan. Zondag 29 Aug. 1937. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, av. ds Boersma. Hansweert, 9.30 en 6.30 u. ds Plagge- mars. EEN ENQUETE MET EEN WEINIG SCHITTEREND RESULTAAT. Het (r.k.) weekblad „Kerk, School en Ziekenhuis" vermeldt een enquête, die men onlang3 te Rotterdam op een aantal lagere scholen gehouden heeft om een denkbeeld te 'krijgen van de schoolkennis en algemeene ontwikkeling in de hoogste klassen. De vragen waren wel uiterst ge makkelijk. Om er eenig denkbeeld van te geven: voor aardrijkskunde: de 'hoofd stad van Nederland, de provincie, waarin Tiel ligt, de landen waarin Weenen en Warschau gelegen zijn, het werelddeel, waarin Singapore, 'het eiland waarop Bandoeng ligt, alsmede het water tus- schen Deventer en Kampen, wat er te Waalwijk gemaakt en wat er in zuivel fabrieken bereid wordt, het land, waar uit te Rotterdam hout wordt geïmpor teerd. Men zou nu toch denken, dat de hoogste 'klasse van een school, behou dens een enkelen achterblijver, die over al wel te vinden is, in overgroote meer derheid deze vragen beantwoorden kon. Maar zoo was bet niet. In 50 zesde leer jaren kreeg men gemiddeld 56 pet. goede antwoorden en in 21 zevende klassen ge middeld 66 pet. 'Gemidddeld I Het beste zesde leerjaar had 82 pet. goede antwoorden, maar het slechtste niet meer dan 28 pet. Er zijn dus in een stad als Rotterdam scholen, waarvan maar ruim een vierde deel der leerlingen dergelijke aller-elementairste feitenkennis bezit. En hierbij bleef het niet. Men waagde zich ook aan de geschiedenis, en aan de allereerste beginselen onzer staatsinrich ting. Wat de eerste vragen betreft bij welk land het onze in 1810 ingelijfd is, wie de keizer van dat land in kwestie was, met wie of wat onze kooplieden toen geen handel mocht drijven, enz. Verder nog een paar invul-oefeningen met de keuze tusschen qualificaties als „dichter", „schilder", „staatsman", „hervormer", „waterbouwkundige", en namen als Von del, Calvijn, Rembrandt, Leeghwater, enz. Resultaat: in de zesde leerjaren 56 in de zevende leerjaren 62 goed, wat zeker ook verre van opwekkend is. Te vernemen, dat de Hoekschen en Kabel- jauwschen tijdens het Twaalfjarig Be stand hebben getwist, verbaast ons even zeer als dat Rembrandt een „evangelie prediker" en Van Oldebameveldt een bouwmeester werd genoemd! In de laatste groep met vragen, over het aantal leden der Tweede Kamer e.d., hebben de slechtste klassen (zesde leer jaar en zevende leerjaar) het niet verder dan tot resp 3 en 27 pet. goede antwoor den gebracht; de gemiddelden wa ren 26 en 47 pet. Wil men eenige fraaie antwoorden hooren? Op de vraag: Wie kiest de leden der Tweede Kamer? Colijln. Hoeveel leden? De antwoorden liepen van tien tot vijfhonderd uiteen. Wijl zullen het hier maar bij laten, doch herinneren even aan de bittere klachten van een autori teit als den heer G. Bolkestein over het dorre intellectualisme van het schoolwe zen in Nederland. Intellectualisme blijlkt dus wel iets anders te zdjn dan een hoog peil van intellect. Een staartje van de Jamboree. Groote hoeveelheden levensmiddelen in beslag genomen. De politie van Bloemendaal heeft bij de verschillende bewoners in de omge ving van het voorin, jamboree-terrein groote hoeveelheden levensmiddelen in beslag genomen. De bewoners beweren, dat ze deze ca deau hebben gekregen, doch de politie kan niet aannemen, dat dergelijke groote hoeveelheden ten geschenke zijn gegeven. In een woning bijv. werden 9 k 10 on aangebroken doozen zeep in beslag ge nomen, voorts flesschen koffie-extract. Intusschen zal het onderzoek moeten uitwijzen in hoever hier van misdrijf sprake is. Bij het hoofdkwartier der padvinders in Den Haag deelde men mede, dat door het hoofdmagazijn op het Jamboree-ter- rein, met uitzondering van misschien enkele aangebroken doozen, niets weg gegeven is. Ook deelde men mede, dat aan de lei ders der verschillende sub-kampen was verzocht overgebleven voorraden tijdig bij het hoofdmagazijn in te leveren en dat aan dit verzoek maar matig is vol daan, zoodat na het vertrek der padvin ders de magazijnen in de sub-kampen met vrachtauto's moesten worden leeg gehaald. De mogelijkheid werd toegegeven, dat ondergeschikte en onbevoegde personen aan de bewoners der omgeving, die na het sluiten van de Jamboree in groot aantal de kampen overstroomden, toe stemming gegeven hebben levensmidde len mee te nemen. Volgens den commissaris van politie te Bloemendaal is er sprake van een raz zia, waaraan verscheidene inwoners van Vogelenzang en De Zilk hebben deelge nomen. Verleden week betrapte een recher cheur in de nabijheid van het terrein te Vogelenzang een man, die in een zak een heele vracht levensmiddelen ver voerde. Deze aanhouding heeft de politie aan leiding gegeven verder te zoeken, toen bleek, dat in tal van huizen te Vogelen zang en De Zilk levensmiddelen, afkom stig van de Jamboree, aanwezig waren. De levensmiddelen van de Jamboree zijn, volgens het politie-onderzoek, in zoo groote voorraden verzameld, dat men wel kan zeggen heel De Zilk zit er vol mee. In de vrachtauto, waarin de politie de in beslag genomen goederen laadde, kwam 270 pond zeep, honderden bussen groenten en andere eetwaren, groote voorraden macaroni, flesschen koffie- extract. De commissaris van politie heeft het bij één vrachtauto gelaten. Hadden we overal een inval gedaan, zei hij, dan had den wij het heele politie-bureau wel kun nen vullen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat deze strooptochten niet van de laatste dagen waren. Het meeste is weggehaald toen de Jamboree gesloten was en de padvinders nog drie dagen in ons land rondreizen maakten. Toen mocht er geen publiek op het terrein komen, maar de menschen overstroomden het terrein! Maar ook is gebleken, dat gedurende de Jamboree veel levensmiddelen zijn weg gehaald. Er kwamen bijv. winkeliers uit den omtrek met bakfietsen op het terrein zij wisten zich blijkbaar gemakkelijk toegang te verschaffen met voorraden koeken van allerlei soort Daarmee gin gen ze naar de kampen en dan begon het berucht geworden „ruilen"; zij lever den koek en kregen daarvoor boter, ca cao, havermout enz. Bij een bakker in de omgeving werd bijv. 43 pond boter van de Jamboree gevonden. In Vogelenzang en De Zilk bleek men over dit optreden van de politie zeer ver ontwaardigd te zijn. Waarom alleen bij enkele inwoners een inval gedaan, vra gen ze; want heel De Zilk zit vol en „die anderen krijgen nu gelegenheid den boel weg te stoppen". De verklaring van de menschen in De Zilk is, dat de voorraden niet gestolen zijn of verduisterd, maar ten geschenke ontvangen. In de omgeving van de magazijnen zoo verklaarden de Zilkenaren lagen vaak bussen en pakken levensmiddelen verspreid op het terrein, zoodat zij die maar voor het oprapen hadden. Ernstige treinstagnatie te Rotterdam. Door een nog niet opgehelderde hape ring is gistermorgen de spoorweghefbrug over de Koningshaven te Rotterdam hal verwege blijven steken, zoodat het trein verkeer in beide richtingen geruimen tijd vertraging heeft ondervonden. Te 11.07 u. is de brug op den vastge- stelden tijd omboog gegaan. Toen wees er nog niets op, dat er iets onklaar was. Toen men echter om 11.20 de brug weer liet zakken, bleef deze op 10 meter bo ven den normalen stand steken. Alle po gingen, die men aanwendde om de brug haar normalen stand weer te geven, mis lukten. Van het station D.P. was juist de trein naar Parijs vertrokken. Deze kon nog tij dig door een onveilig signaal tot stoppen worden gebracht, zoodat deze halver wege de Willemsbrug «en de Hefbrug bleef staan. De treinen uit Dordrecht werden opgehouden aan het station Feyenoord. Om 12.50 u. had de brug haar norma len stand weer gekregen. Met ruim lVu uur vertraging zijn de treinen naar hun bestemming vertrokken. De ziekteverschijnselen te Alphen a. d. Rijn. In verband met de raadselachtige ziek teverschijnselen, welke zich te Alphen a. d. Rijn hebben voorgedaan, wordt nog gemeld, dat thans als vaststaand mag worden aangenomen, dat deze niet het gevolg zijn van vergiftiging door het ge bruik van ondeugdelijk voedsel. Dr Hulst neigt naar de veronderstelling, dat men te doen heeft met een aanval van acute bacillaire dysenterie, welke ziekte in ons land wel eens een enkele maal voorkomt. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan kan de mogelijkheid van vergiftiging wor den uitgeschakeld, daar bacillaire dysen terie slechts een gevolg kan zijn van be smetting. Het zal een uiterst moeilijke taak zijn, den besmettingshaard vast te stellen. i Te goed van vertrouwen. Eenige dagen geleden kwam een onbe kend gebleven koopman bij den 89-jari- gen heer H. v. d. T. te Onderdendam, gemeente Bedum. Hij dischte een mooi verhaal op, dat tenslotte eindigde in een verzoek om dien nacht zijn koffer met galanterieën te mogen laten staan. Hij wilde echter graag f 10 „staangeld", want het was een vertrouwenszaak als hij zijn koffer ergens liet staan. Het vertrouwen zou hij echter ook beloonen, want als hij terugkwam zou hij f 15 ge ven, zoodat men er dus op gemakke lijke wijze twee rijksdaalders „beter" van kon worden. De „eerlijke" koopman ia echter noch dien, noch den volgenden dag komen op dagen. De oude man ging toen eens ie den koffer kijken en het bleek, dat er al lerlei oude rommel in zat. De politie is thans bezig den koopman op te sporen. Meisje onder een vracht auto. Het 3-jarig dochtertje van den arbeider M. te Smüde, liep in een onbe waakt oogeablik den rijksstraatweg op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2