Op weg naar Algemeenen Dienstplicht. EERSTE BLAD Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 2T8 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vliseingen 10.20. Losse nummers 5 cent. AdvertentiSn 90 cent per regel. Ingebonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. Talrijk zijn de teekenen, die er op wij zen, dat de Regeering binnenkort met groote plannen voor den dag zal komen om de weerkracht te verhoogen. Zijl zou, volgens een medewerker van het Vad., voornemens zijln een wetsvoor stel aanhangig te maken tot verhooging van de sterkte der jaarlijksche lichting tot 32.000 man en tot verlenging van den duur der eerste opleiding der onberede- nen tot elf maanden. Dit zijn plannen, waarmee groote uit gaven en persoonlijke lasten gemoeid zijn. Minister Colijn heeft het vorige jaar vrijiwel dezelfde maatregelen reeds in uit zicht gesteld en daarbij de kosten ge raamd op 20 millioen in eens en 12 mil- lioen per jaar. Deze raming is zeker niet te ruim geschat en het zou niet te ver wonderen zijn, indien de bedragen bij de uitvoering nog moesten worden over schreden. Het spreekt vanzelf, dat bij dergelijke sommen ernstig overwogen moet worden of het nut der maatregelen opweegt tegen de kosten Een uitbreiding der jaarlijksche lich ting zal zeker noodig zijn. Het in de Dienstplichtwet daarvoor vastgestelde maximum van 19.500 jongelingen is se dert lang onvoldoende gebleken voor onze waarlijk niet overdreven sterke oorlogs organisatie, zoodat bij een eventueelen oorlog ons leger reeds vóór den aanvang van den strijld mannen te kort zou komen, voornamelijk bij! de infanterie. Het is zeker niet te vroeg indien daar in binnenkort voorzien zal worden. Er is reden de vraag te overwegen, of het geen aanbeveling zou verdienen, nu de Regeering de Dienstplichtwet toch on der handen wil nemen, daarvan gebruik te maken om den algemeenen dienst plicht in te voeren. Het beperken van den dienstplicht tot een door loting aan te wijzen deel der weerbare mannen is waarlijk geen mooi en geen billijk systeem. Voor zoover wijl weten is Nederland het eenige land, waar dit systeem nog be staat. Alle ons omringende landen hebben algemeenen dienstplicht. De eenige reden, die o.i. het behoud van dit systeem kan verklaren, is van fi- nancieelen aard. Dit maakt het begrijpelijk, dat de Re geering, nu zij zich toch reeds gesteld ziet voor de moeilijke taak om de defen sie-uitgaven zeer aanzienlijk te verhoo gen, er van terugschrikt om die verhoo ging nog belangrijk te vergrooten door den dienstplicht „algemeen" te maken. De uitbreiding die zij aan het contingent geeft, zal intusschen niet ver van algemeenen dienst plicht verwijderd blijven. Van de beschikbare jaar klasse, die jaarlijks ongeveer 75.000 jongelingen telt, plegen ieder jaar ongeveer 25.000 vrij gesteld te worden voor broederdienst. Als deze vrijstelling wordt afgeschaft, gelijk in het voornemen ligt, zullen alle 75.000 voor de keuring verschijnen. Onze keu- ringseischen worden echter zoo streng toegepast, dat blijkens de ervaring gemid deld 40 pet. als ongeschikt afvalt. Van de 75.000 zouden dus maar 45.000 kunnen worden aangewezen. Echter vallen daar van nog enkele duizenden af wegens geestelijk ambt, als kostwinner, wegens ziekte, wangedrag e.d. Het zal mooi zijn indien er 42.000 a 43.000 overblijven. Het aantal der „afvalligen" en z.g. mo bilisatie-vrijstellingen is niet gering: bij na 26.000 jongelingen moeten nu worden aangewezen om er 19.500 te verkrijgen, d.w.z. ongeveer 4/3 van het voorgeschre ven maximum. Naar deze verhouding zullen voor 't nieuwe maximum van 32.000 ook 4/3 van dat aantal aangewezen moeten worden oftewel 42.000 a 43.000, d.w.z. de getal len ten aanzien waarvan wij hierboven de hoop uitspraken, dat zij zouden over blijven. Van „vrijjoten" lijfct bij deze getallen geen kwestie meer te kunnen zijln. Eh het bereiken van de 32.000 man lijkt zelfs niet zeker. Al zal de „loterij" voor den dienstplicht gehandhaafd blijven, het zal er een zijn met bijna uitsluitend „nieten". DE STRIJD IN CHINA. Hevige gevechten te Woesoeng. Toestand te Sjanghai vrlji rustig. De woordvoerder van het Ghineeache hoofdkwartier heeft voor de pers ver klaard, dat hevige gevechten, hebben plaats gevonden te Woesoeng, waar bij het aanbreken van den dag nieuwe Ja- piansobe versterkingen zijn ontscheept. Het meerendeel hiervan, werd terugge drongen, doch een gedeelte wist zich in de omgeving te verspreiden. De Ghineesche autoriteiten schatten het totaal der Japansohe troepen, die aan den mond der Jangtse zijn aangekomen, op 15.000 16.000 man, onder wie zich volgens haar talrijke Japansche soldaten met communistische neigingen zouden bevinden. Gisteren is in den militairen toestand geen wijziging gekomen. Ook in het 'gebied van Sjanghai is het vrij rustig geweest. Vliegtuigen van beide partijen hebben 'hier en daar hommen gestrooid, doch veel uitwerking schijnt dit niet gehad te 'hebben. Un. Press weet te melden, dat de Ghi- neezen aan het Sjanghai-front meer en meer door de Japanners teruggedreven worden. Het blijkt thans, dat de Ghineesche geregelde troepen in de nabijheid van het stadscentrum huu stellingen hebben moeten ontruimen en bezig zijn, nieuwe verdedigingslinies aan te leggen op on geveer anderhalven kilometer van de grens der internationale concessie. Vermoedelijk zijn de Japanners op an dere plaatsen dan de Ghineezen ver wachtten gelukkiger geweest met het ont schepen van hun troepen, dan op de plaatsen, waar de Ghineezen wel de Ja panners opwachtten). In het Noorden duren de gevechten ten Zuiden van Peking zoowel als ten Zuiden van Tientsin voort. Het schijnt dat de Japanners daar veel moeite hebben om tegen een overmacht van Ghineesche sol daten verder te ruiklken in Zuidelijke richting. In een opwindend luchtgevecht, vlak bij de internationale nederzetting zijn te Sjanghai gisteren twee Japansche pilotan gedood. De strijd vond op groote hoogte plaats tusschen een Ghineesch en een Japansch vliegtuig en eindigde eerst na dat het Japansche toestel, een tweezitter, was neergeschoten. Dertig Japansche ma trozen trachtten tot het gevallen vliegtuig door te dringen, om de inzittenden, indien zij nog in leven mochten zijn, te redden. Zij werden echter door Ghineesche solda ten omsingeld en bijna allen gedood. De Japansohe admiraliteit heeft aan Domei medegedeeld, dat vliegtuigen van de Japansohe marine gisteren drie keer Nanking hebben gebombardeerd waardoor verscheidene branden zijn ontstaan. Een Japansch vliegtuig is hierbij verloren ge gaan. Britsche stap te Tokio. Na telefonische besprekingen met mi nister-president Chamberlain, die vertoeft in Schotland, heeft Eden beslist, welke maatregelen zullen worden genomen naar aanleiding van het incident met den Brit- schen ambassadeur in China. Ofschoon deze maatrege len nog niet nader zijn om schreven, kan aangenomen worden, dat deze verder zullen gaan dan een een voudig protest. Aan den BritsChen zaakgelastigde te Tokio zullen instructies worden gezonden betreffende den stap, welken hij bij de Japansche regeering moet doen in ver band met de verwonding van Sir Knattch- bull Hugessen door Japansche vliegtui gen. Het standpunt van Japansche kringen, dat de ambassadeur, alvorens de reis van Nanking naar Sjanghai te ondernemen, de Japansche militaire autoriteiten daar van had moeten verwittigen, wordt als onzinnig gekenmerkt. Men merkt bovendien op, dat er geen enkele aanwij zing bestond, dat de weg onder vuur ge nomen zou worden. Amerikaansche regieering Is waakzaam. In aansluiting op een gehouden be spreking tusschen president Roosevelt en den minister van buitenlandsche za ken, Cordell Huil, inzake de ontwikke ling van den toestand in het Verre Oos ten, is het Amerikaansche kabinet bijeen gekomen, dat besloten heeft ten aanzien van het conflict tusschen China en Ja pan eenhoudingvanwaakzaam toezien aan te nemen en alles te vermijden, waardoor de toestand, die door de verwonding van den Britschen ambassadeur reeds ernstig is geworden, zich nog verder zou toespitsen. Cordell Huil heeft verklaard dat de regeering van de Ver- eenigde Staten aan Japan en China heeft medegedeeld, dat zij zaleischen, datalhaarrech- ten en belangen in het Verre Oosten geëerbiedigd worden, DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De troepen van Franco rukken verder op. De troepen van Franco hebben gister ochtend hun opmarsch van Santander naar het Westen voortgezet, en hun voor hoeden bevonden zich om negen uur reeds voor de poorten van San Vicente de la Barquera, waarvan de val elk o ogen blik kan verwacht worden Zij ontmoetten op hun weg slechts weinig tegenstand. Men verzekert, dat er te Gyon al betoo gingen zijn gehouden om de overgave van de stad te eischen. - Vliegtuigen hebben Gyon gebombar deerd, waarbij drie huizen zijln vernield en vele dooden en gewonden zajln gevallen. Twee Britsche schepen, de Marian Moller en de African Trader zijn boven dien gisteren gebombardeerd toen zij de haven van Gyon verlieten. Een van beide schepen zou geraakt zijn en water maken. De Britsche torpedobootjager Foresight zou zich in zijn nabijheid bevinden. Gisterochtend schatte men het totale aantal gevangenen, dat sedert het begin van het 14 Augustus ingezette offensief gemaakt is, op 40.000. Men gelooft, dat niet meer dan 5000 man in de bergen of in de dorpen in het binnenland over gebleven zijn. Men schat, dat de verdedigers van Santander meer dan 200 bruggen en an dere kunstwerken in de toegangswegen tot Santander in de lucht hebben laten vliegen. De Italiaansche hulp. Bij de gevechten voor Santander heb ben de Italiaansche vrijwilligers van 14 tot 23 Augustus, naar Stefani meldt, de volgende verliezen geleden: 16 officieren gesneuveld en zestig ge wond; 355 minderen gesneuveld en 1616 gewond. Mussolini heeft van generaal Franco het volgende telegram ontvangen: „Op het oogenblik, dat de troepen van het vreemdelingenlegioen in nauwe en broederlijke samenwerking met-de natio nale troepen Santander binnenrukken in naam van de Westelijke beschaving tegen het Aziatisch barbarisme, na een van de schitterendste overwinningen van de zen oorlog, ben ik verheugd, Uwe Excel lentie te kunnen meedeelen trotsch te zijln deze troepen onder mijn commando te hebben. Ik bewonder hun moed en kun nen, welke zij bij dezen snellen opmarscb hebben getoond." Mussolini heeft geantwoord, verheugd te zijn,-dat de Italiaansche troepen zoo hebben bijgedragen tot de overwinning. De broederlijke samenwerking van beide legers zal de eindoverwinning brengen en zal Spanje en de Middellandsche Zee bevrijden van iedere bedreiging tegen de gemeenschappelijke beschaving. De gevechten voor Saragossa. Naar Havas uit Saragossa meldt, zou het dubbel offensief van de regeerings- troepen bij die stad volkomen tot staan zijn gebracht. Men neemt in de kringen der opstande lingen aan, dat de aanval op Saragossa is ondernomen om het moreele effect van den val van Santander te verminderen. DE BOERENSTAKING IN POLEN. De politie te Warschau heeft 120 boe ren gevangen genomen, voornamelijk uit de districten Kielce en Lodz, die ver dacht worden tijdens de boerenstaking de politie met steenen en andere projec tielen bestookt te 'hebben, toen zij ver scheidene stakende hoeren wilde aanhou den. Bij de relletjes, die daaruit voort vloeiden, zijn verscheidene dooden en ge wonden gevallen. De onlusten op Mauritius. Op de suikerplantages op Mauritius zijn nieuwe onlusten uitgebroken, waarbij weer dooden en gewonden zijn 'gevallen. De stakers zijn naar de Zuidelijke dis tricten getrokken en hebben daar de sui kerrietplantages en de huizen van de Britsch-Indiërs in brand gestoken. De planters hebben de regeering ver zocht krachtige maatregelen te nemen. Andrew W. Mellon, t Andrew Mellon, de bekende Ameri kaansche financier en staatsman, die van 1921 tot 1932 minister van finan ciën en van 1932 tot 1933 ambassadeur van Amerika te Londen is geweest, is op 82-jarig'en leeftijd overleden. Hongarije gaat betalen. De Hbngaarsche regeering heeft Was hington ervan in kennis gesteld, dat zij de gedeeltelijke betaling zal beginnen van na den oorlog in de Vereenigde Staten aangegane schulden. ORANJEFEESTEN. Het verblijdt ons zeer, zoo schrijft het „Friesch Dagbl.", dat overal de nationale feesten met groote animo worden ge vierd. In tal van dorpen, waar vroeger hoogstens de vlag van den toren werd uit gestoken, is nu volop leven in de brouwe rij. En in allerlei kringen, waar men zich vroeger voor de nationale kleuren lichte lijk geneerde, komt nu weer belangstelling Natuurlijk viert men het in ieder dorp op eigen wijze. Maar twee dingen zouden we toch met nadruk willen adviseeren. De blijdschap is voor allen. Maar het geld worde in hoofd zaak voor de kinderen besteed. En dan zóó, dat élk kind in de vreugde deelt. Eh in de tweede plaats: men organi- seere geen feestelijkheden, waar door het heffen van hooge entreeprijzen de min dere man wordt buitengesloten. Te vaak beseft men niet, dat het gezinnen zijn, die wenschen mee te doen. Al schijnt een toegangsprijs op zichzelf niet te 'hoog, dan wordt het toch nog een groot bedrag, als men uitrekent, hoeveel het per gezin wordt. Daarom zijn dergelijke entreeprij zen beslist verwerpelijk. (Want het moet een nationaal feest Zijn voor allen. Hongarije had indertijd leeningen ge sloten om meel te kunnen koopen. Sinds het moratorium van 1931 had Hongarije de terugbetalingen evenwel gestaakt. Korts Berichten. De Duitsche posterijen geven ter ge legenheid van den partijdag te Neuren berg dit jaar speciale feestprentbrief- kaarten nit, op welke voor het eerst een postzegel zal zijn afgedrukt met den beel denaar van Hitier. 1 De Belgische syndicale kamer voor den groenten- en fruithandel heeft pro test aangeteekend tegen de voorgenomen contingenteering van buitenlandsche ap pelen en peren. Zij meent dat deze maat regelen nutteloos zijn en alleen de specu latie in de hand zullen werken. Een blad uit Irkoetisk maakt mel ding van de executie op 20 dezer van 32 leden van een Trotskistische bende, allen personeel van een spoorweg in het Verre Oosten, waar ziji zich schuldig maakten aan spionnage ten behoeve van Japan. Tengevolge van den zeer zwaren regenval der beide laatste dagen is in de staten New-York, New-Jersey, Penn sylvania en Noord-Carolina hoog water ontstaan. Op tal van wegen is het ver keer verbroken, doordat de wegen onder liepen. Op verscheidene plaatsen hebben zich overstroomingen voorgedaan. DE „PIET HEIN" THANS GEHEEL GEREED. Den geheelen middag is men gisteren aan boord van de Piet Hein nog druk doende geweest alles nauwkeurig te in- specteeren, opdat heden aan de volko menheid van het jacht niet het minste zou ontbreken. De salons vooral hebben de bijlzondere aandacht en alles van het fraaie inte rieur werd nog eens aan den roem der Hollandsche kraakzindelijkheid getoetst. De inrichting van deze salons treft door haar voorname eenvoudigheid, vooral ver kregen door het achterwege laten van kleurschakeering. Het hout en de leer- bekleeding van stoelen en banken is in de zelfde lichte beige tint gehonden als de wandbetimmering. Hoe comfortabel alles is ingericht en met hoeveel smaak tevens, steeds toch do mineert de lichtheid, die zon, lucht en water tot comparanten heeft. De drukte, die er gistermiddag aan boord heerschte, betrof ook nog enkele huiselijke voorbereidingen, want de „Piet Hein" jou voor een eerste vaartocht niet gereed zijn, wanneer de kok niet over de noodige ingrediënten beschikte. De leve ranciers meldden zich zeer prozaïsch, zooals zóji zich ook meldden bijl de andere jachten. Na lang werk, na vele inspecties en vele herhaalde inspecties scheen ten slotte niemand meer tekortkomingen aan boord van de „Piet Hein" te kunnen ont- 'dekfceni. De perfectie was bereikt! De „Piet Hein" was ten slotte boven alle cri- tiek verheven, hetgeen ook een eisch is, die men aan een nationaal huwelijksge schenk mag stellen! (Hbld.) DE VLOOTREVUE VOOR DE „PIET HEIN". Voor deelneming aan de vlootrevue voor de Piet Hein, vanmiddag, hebben zich in totaal bijna 700 jachten aange meld. Ook eenige Belgische jachten zullen van de partij zijn. Binnenland. Onze verhouding tot de Spaansche op standelingen. Diefstallen op het Jamboree-terrein. Vragen over uitvoer van varkens. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Buitenland. De strijd in China. Gevechten te Woe soeng. Een Britsche stap te Tokio. De verdere opmarsch der opstandelingen in Spanje. De boerenstaking in Polen. Aian de revue der roeiers op het bin- nen-IJ zal een groot aantal wherries deelnemen. Voorts komen er ongeveer 100 kano's, waarvan een groot contingent uit de Zaanstreek. Bijdrage van de Nederlandsche huisvrouwen. De bijdrage van de leden van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen aan het nationaal huldeblijk, dat vandaag aan het Prinselijke Paar zal worden aangeboden, bestaat uit de inrichting van de beide keukens van de Piet Hein, welke passen bij het op het jacht aanwezige theeservies, benevens het proviand, dat voor den eer sten tijd noodig is. NEDERLAND EN DE SPAANSCHE KWESTIE. De regeering wil Franco niet reeds thans erkennen. Op 12 Augustus heeft het nat. soo. Tweede Kamerlid De Marchant et d'An- sembourg de volgende schriftelijke vra gen aan den minister van buitenlandsche zaken ai. gesteld: „1. Heeft de minister kennis genomen van het herderlijk schrijven van Spaan sche kardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen, waarbij wordt vastgesteld, dat onder het bewind der Spaansche regee ring van Valencia 20.000 kerken volko men werden verwoest, veertig tot tachtig procent van alle priesters werden ver moord, meer dan 300.000 burgers alleen wegens hun politieke opvattingen om het leven werden gebracht en evenzoovele op de gruwelijkste wijze werden verminkt? 2. Is de minister van meening, dat o.a. op grond van deze mededeeling het hand haven van diplomatieke betrekkingen tus schen de christelijke Nederlandsche re geering en het bewind van Valencia nog gerechtvaardigd is? 3. Heeft de minister kennis genomen van de „de jure" erkenning van de re geering van generaal Franco door D'uitschland, Italië en eenige Zuid-Ame- rikaansche Staten? 4. Is de regeering bereid: a. om de regeering van generaal Fran co „de jure" te erkennen; b. om onmiddellijk stappen te doen teneinde zich bij de regeering van gene raal Franco te laten vertegenwoordigen? 5. Zoo de minister niet bereid is tot het nemen van stappen, als onder vragen 3 en 4 vermeld op grond van de mo reele overwegingen, onder vragen 1 en 2 genoemd, is de minister dan bereid te verklaren of, en zoo ja wanneer, hij op grond van onze commerciëele belangen bereid zal zijn te bevorderen, dat Neder land, dat immers met het bewind van Valencia officiëele betrekkingen onder houdt, deze betrekkingen met de regeering van generaal Franco die twee derden van de Spaansche bevolking onder zijn bewind heeft aanknoopt?" Minister Colijn heeft daarop thans als volgt geantwoord: „1. Het antwoord luidt bevestigend. 2. De regeering verafschuwt de in den Spaanschen burgeroorlog voorgekomen excessen en heeft voor de opvatting der onderteekenaars van het in vraag 1 be doelde schrijven der Spaansche bisschop pen al de achting, die dezen toekomt. Niettemin acht zij het uit overwegingen van internationale politiek en volken recht gerechtvaardigd en met haar chris telijk karakter niet in strijd, de tusschen Nederland en de Spaansche republiek bestaande diplomatieke betrekkin gen te handhavea 3. Het antwoord luidt bevestigend. 4. a en b en 5. De regeeriag zou de het om redenen van inter- nationaal-politieken aard niet juist achten de vraag 4, sub a, reeds thans be vesti gend te beantwoorden. Ten aanzien van vraag 4, sub b, en vraag 5 zij geantwoord, dat in verband met bestaande com merciëele belangen officieu ze aanraking met die regee ring bestaat." MINISTER ROMME BEZOEKT JEUGDWERKKAMPEN. Gistermiddag heeft de minister van so ciale zaken, vergezeld van den hoofdin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1