Buitenland. Gespannen toestand in het verre Oosten. De bezetting van Santander door Franco's troepen. Binnenland Belangrijkste Nieuws cbcbbbbp&HAAQJ VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. m Britsch ambassadeur ernstig gewond. RISKEERT BLUF üitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. DeiBritsohe ambassadeur in China, sirHughKnato fa ll u 11 Hugesaen is door mi trailleurkogels, afkomstig uit een vliegtuig, getrof fen, toen hij zich per auto van Nanking naar Sjang hai b e g a f. Hij was op weg naar Sjanghai, waar hij aan een belangrijke conferentie van Britsche autoriteiten zou deelnemen. De ambassadeur werd op 45 km van Sjanghai gewond, toen een Japansch vliegtuig den weg, waarop zijn auto, die van de Britsche vlag was voorzien, reed, met machinegeweervuur bestookte, waar na het een bom neerwierp. De toestand van den ambassadeur is ernstig, doch niet 'kritiek. Hij blijkt door een kogel in de maag te zijn getroffen. Er bestaat echter geen onmiddellijk levensgevaar. Tengevolge van de bloedtransfusie is de Britsche ambassadeur weer bij kennis gekomen. Een deel van de wervelkolom is be schadigd, doch het ruggemerg is niet ge troffen. De genezing zal op zijn minst verscheidene maanden duren. Omtrent den aanval, waarbij de ambas sadeur werd gewond, wordt nog gemeld, dat het gezelschap reisde in twee auto's. Plotseling verschenen twee vliegtuigen, 't Gezelschap, dat gevaar vreesde, verliet de auto's en zocht dekking. Een der vlieg tuigen daalde snel en opende het vuur met den mitrailleur, waardoor de am bassadeur werd getroffen, doordat bij zich niet snel genoeg terug trök. Reuter seint uit Sjanghai, dat het voor gevallene met den Engelschen ambassa- sadeur nog tragischer wordt, wanneer men weet, dat deze op weg was naar den ambassadeur van Japan om overleg te plegen over de middelen tot herstel van den vrede in Sjanghai. De Japansche minister van 'buitenland- scbe zaken beeft den Japanschen ambas sadeur opdracht gegeven onmiddellijk zijn sympathie te betuigen met den Engel schen ambassadeur en heeft den Japan schen consul-generaal opdracht gegeven zich naar den Engelschen consul ad in terim te begeven en zijn spijt tegenover hem tot uitdrukking te brengen. 'Men is te Londen van oordeel, dat het wel aardig is, dat de JapansChe autori teiten te Sjanghai uitdrukking hebben ge geven aan hun spijt tegenover den Engel schen consul ad interim over het gebeur de met den ambassadeur, maar, zoo doet men opmerken, Groot Brittannië heeft de Chineesche en Japansche regeeringen er reeds van in kennis gesteld, dat zij ver antwoordelijk geacht zullen worden voor de sChade of de verwondingen, die Brit sche onderdanen van den kant der C'hi- neezen of Japanners hij de vijandelijk heden zouden kunnen oploopen. Ofschoon men aanneemt, dat de am bassadeur slechts het voorwerp is gewor den van een aanval tengevolge van een zuiver ongeval, moet toch ernstig blaam uitgesproken worden over het bombarde ment van een civiele auto, terwijl de staat van oorlog zelfs nog niet is verklaard. Een ongemeen scherp hoofd artikel van de Times. Onder het opschrift: „Een JapansChe uittarting", schrijft de Times in 'n hoofd artikel: Dat een Britsche ambas sadeur kan worden aan gevallen en ernstig gewond door indringers op het ge bied van het land waarbij hij ie geaccrediteerd, is een schanddlaad, waarvoor geen parallel is te vinden. 'Men kan wel aannemen, dat zelfs de meest roekei ooze Japansche vlieger den aanval niet verricht zou hebben, als 'hij wist wien hij voor zich had, maar dat ontlast de Japansche regeering niet van haar verantwoordelijkheid. Verontschuldigingen alleen zijn niet voldoende voor een „ongeluk" van deze soort. De positie van den ambassa deur is heilig en er is geen excuus voor de schending ervan. Ondanks de invasie van Japan in China op groote schaal, heeft het nog niet eens den oorlog ver klaard. Zonder waarschuwing is Japan begonnen rechten te schenden, het zaken leven te verstoren en het eigendom van Engeland en andere landen_in China te vernietigen. De schanddaad tegen een am bassadeur onderstreept nog de verwikke lingen van een onverdragelijke situatie. De blokkade van de Chineesche kust. De Japansche vie e-a d m i- raal Hasegawa heeft ver klaard, dal de vloot, welke ondeï zijn bevel is go- plaatst, de blokkade langs de Chineesche kust hand haaft. Tusschen de vast gestelde punten wordt elk Chineesoh schip aange houden. In Japansche diplomatieke kringen wijst men er op, dat de blokkade alleen geldt voor Chineesche schepen. De Ja pansche marine zal den vreedzamen han del van de buitenlandsche mogendheden eerbiedigen en men gelooft niet, dat de Jaipanscbe marine er toe zal overgaan, de buitenlandsche schepen te visiteeren. Volgens het internationale zeerecht moet een blokkade, wil zij geldig zijn, voorafgegaan worden door een oorlogs verklaring, terwijl de overige mogendhe den er officieel van verwittigd moeten worden. Japan en de wapenleveringen aan China. De woordvoerder van de Japansche marine heeft op de vraag, welke houding de Japansche autoriteiten zouden aanne men tegenover de levering van wapens aan China door 't buitenland, verklaard, dat de Japansche politiek in dit opzicht nog niet was bepaald, doch dat Japan hoopte, dat het buitenland zich zal ont houden van levering van wapens aan China. Gevraagd naar de redenen, waarom deze hoop gerechtvaardigd zou zijn, ver klaarde hij', dat de oorlog weliswaar niet is verklaard, doch dat de vijandelijkhe den in feite toch bestaan. Spr. weigerde te antwoorden op de vraag, of Japan de levering van wapens aan China als een onvriendelijk gebaar zou beschouwen. Chineesch oorlogsschip In den grond geboord. Uit Japansche bron te Sjanghai Wordt gemeld, dat de Japiansche Marine gister avond een Chineesch oorlogsschip op de Jangste in den grond heeft geboord. Het oorlogsschip had twee Japansche sche pen beschoten. De consulaat-generaal van Japan te Tsingtau heeft gisteravond de evacuatie bevolen van alle Japansche burgers. Het personeel van het consulaat zal de stad op 1 September verlaten. De burgemeester heeft op zich geno men de verlaten Japansche bezittingen te beschermen. De stad zag er vervallen en vervuild uit. De eerste afdeelingen van het leger van Franco rukten gistermorgen Santan der binnen, voorafgegaan door tanks. Hoewel geen enkel schot werd gelost, rukten de troepen in kleine groepen de nauWe straatjes voorzichtig binnen. Eten Reutercorrespondent meldt uit Santander dat de stad een zeer verarm den indruk maakt. In de winkels zijn heelemaal geen voorraden meer. Er is weliswaar niets verwoest maar de stra ten zien er allertreurigst en vervuild uit. In het station staan eenige verroeste lo comotieven. Er groeit gras tusschen de rails. Gedurende een paar maanden heeft de stad honger geleden; vleesch was niet te krijgen; er was gebrek aan brood; al leen rijst was er voldoende. De troepen van Franco worden over het algemeen met vreugde begroet. Er waren opgewonden vrouwen die huilden van geluk. Er waren echter ook nog dui zenden militairen van het regeeringsleger Over het algemeen was men verbaasd over de kracht van het leger der opstan delingen. Naar Havas seint, zijn er gisteren onge veer 25.000 man in Santander binnenge trokken. Woensdagavond zijn de militaire en civiele gouverneurs van Santander onder republikeinsch bewind per duikboot uit de haven vertrokken. Men schat dat meer dan 10.000 regeeringssoldaten de stad over zee hebben verlaten. Meer dan 80 pet. van hun officieren konden aldus ontkomen. De Italiaansche vreugde. De verovering van Santander blijft voor de dagbladen van Rome aanleiding tot het plaatsen van heele bladzijden berich ten daarover. De strekking van dit ge schrijf komt er op neer dat het vooral een overwinning van Italië is geweest, zij het behaald in broederlijke samenwer king met de strijdkrachten van generaal Franco. Daarom moet volgens de Tribuna niemand zich verbazen over het feit, dat Italië deze overwinning zoo opgewekt viert. Er stonden twee Ita liaansche divisies voor Santander, naast de troe pen van Franco. Naar de Tribuna nog verduidelijkt, ko men door het gebeurde bij Santander 100.000 man troepen van de opstandelin gen vrij, die nu op andere fronten, en in het bijizonder bij Madrid, kunnen worden ingezet, terwijl bet effectief der regee- ringstroepen vele tienduizenden is ver minderd. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Door het Zwitsersche persbureau wordt medegedeeld, dat de groep Gereformeer den die aan de zijde van Dr Niemöller staat en hoofdzakelijk in het Wuppertal woont, door de inhechtenisnemingen thans grootendeelsi van leiding beroofd is. Superintendent Albertz zit thans reeds vier weken. Ds MMdendorff is wel vrij gelaten, maar de langdurige veïhooren hebben hem zoo afgemat, dat bijl voor- loopig geen dienst kan doen. Ds Karl Immer te Barmen zat drie weken. Vol gens Zurich kreeg hij door de zware ver- hooren op den Alexanderplatz te Berlijn een beroerte en werd toen vrijgelaten; hij ligt thans in een ziekenhuis te Berlijn. Vorige week is ook de voorzitter van den Geref. Bond Dr Hermann Hesse gevan gen genomen. Voor de rechtbank werden tot dusver enkele predikanten vrijgesproken. Eén echter werd veroordeeld, nl. Ds Kellner uit Tiefenfnrt. Tegen dien werd een maand gevangenisstraf geëisc'ht. Het vonnis luidde inplaats van gevangenis straf 150 Mark boete. Dte motiveering voor het vonnis was, dat hij' in zijn preek gezegd had, dat dn het tegenwoordige Duitschland de predikanten en gemeen teleden om der wille van het evangelie vervolgd worden. De rechter oordeelde, dat dit verwijt aan den staat onwaar is en niet geduld kan worden. MUSSOLINI'S REIS NAAR DUITSCHLAND!. De huisbazen Unter den Linden te Ber lijn hebben, naar het „Vad." meldt, aan zegging gekregen, dat zij er zich op moe ten voorbereiden, dat in de tweede helft van September de huizen over den heelen voorgevel bevlagd zullen moeten wezen. Voorts heet het, dat decorateurs aaD het werk zijn in het Hindenburgpaleis. Uit dit een en ander wordt geconclu deerd, dat Mussolini na aanvankelijke aarzeling zijn bezoek toch tot Berlijn zal uitstrekken. De tarweprijs In Frankrijk. Dte ministerraad heeft gisteren een decreet goedgekeurd, waarin de prijs van het koren voor het oogstjaar 1937/38 be paald wordt op 180 fr. per quintaal. Ver leden jaar bedroeg deze prijs 140 francs In landbouwkringen werd een prijs van 200 fr. noodzakelijk geacht. Hoewel de boeren dus niet hun zin hebben gekregen en de prijs 20 fr. bene den den door hen gevraagden blijft, is een verhooging van de broodprijzen hier door toch onvermijdelijk. Korta Berichten. De politie-perfect van het district Gleiwitz in Opper-Silizië heeft last gege ven 22 koffiehuizen, welke door Israëlie ten werden gedreven, te sluiten. Ook te Peiskretsoham, Rattihor en Oppeln zijn er verscheidene gesloten. In de te Aken gehouden bijeenkomst van DteitsChe geologen heeft Prof. Dr Breddin van de technische hoogeschool te Aken inzake de bruinkoolvoorraden in 't Rijnland meegedeeld, dat in aansluiting op het bruinkolen gebied van het voorge bergte, een 50 tot 100 m dikke kolenlaag is aangetroffen over een oppervlakte van 215.000 ha. 1 Te Lodz is een staking uitgebroken onder de werklieden van de openbare be drijven. Ongeveer 4000 arbeiders hebben het werk neergelegd. Zij eiscfaen een loonsverhooging van 2025 pet. H. M. DE KONINGIN BEZOEKT DE TENTOONSTELLING TE VARSSEVELD Hl. M. de Koningin is gistermiddag om half drie met Haar gevolg te Varsseveld aangekomen om een bezoek te brengen aan de Landbouw- en Nijverheidsten toonstelling Lanijto. De burgemeester, de heer J. J. Boot, heeft B. M. op het perron verwelkomd. Voor het stationsgebouw stonden alle schoolkinderen van het dorp opgesteld, die het Wilhelmus zongen. Hierna maakte de Koningin, begeleid door den burgemeester en den voorzitter der Lanijto, den heer L. Levy, een rond gang langs de stands. Na de bezichtiging nam de Koningin op de eeretribune plaats. Het publiek was zeer geestdriftig en zong spontaan het Wilhelmus. De geestdrift was zoo groot, dat de omras tering werd doorbroken, doch de politie had spoedig de aanwezigen weer in be dwang. Hierna werden de bekroonde paarden en koeien voorgeleid, terwijl de landelijke rijvereeniging een défilé hield. Om half vijf vertrok de Koningin per trein naar Apeldoorn, nadat Zij nog per auto een rit door bet dorp had gemaakt. PRINSES ARMGARD HEEFT HET LOO VERLATEN. Prinses Armgard is gistermorgen elf uur van het paleis Het Loo per auto naar haar woonplaats in Duitschland terug gekeerd, vergezeld van Prins Aschwin. Naar verluidt zal Prins Aschwin van daag weer in ons land terugkeeren, om nog een bezoek aan het paleis So est dijk te brengen. DE OVERDRACHT VAN DE PIET HEIN. De ontvangst van de Prinses en den Prins te Muiden. Zaterdagmiddag zal de Prinses en den Prins een sobere, maar feestelijke ont vangst te Muiden worden bereid. Het paar wordt tegen kwart voor vier aan de Veenkade verwacht, waar de burge meester, de iheer T. Coops, zijn opwach ting zal maken. Hij zal het Prinselijk Paar begeleiden tot aan de Heerengracht nabij 'het Muiderslot, waar de heer E:. Crone en Ir J. Loeff hunne Koninklijke Hoogheden verder aan boord zullen be geleiden. De vereenigingen zullen langs den weg in het dorp, waar de stoet zal rijden, met vaandels zijn opgesteld. OEFENINGEN VAN DE EERSTE INFANTERIEBRIGADE. Belangstelling van Z. K. H. Prins Bernhard. Dei regimenten grenadiers, jagers en het vierde regiment infanterie keeren morgen naar Den Haag en Leiden uit de Harskamp terug, waar voor de ge zamenlijke regimenten oefeningen plaats hadden. De oefeningen van 24, 25 en 26 dezer werden bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard, die met groote belang stelling de troepenbewegingen tg paard volgde. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE WERK VERSCHAFFING TE EINDHOVEN. De arbeid girootendeels hervat. Als gevolg van de aanschrijving van den Minister van Sociale Zaken, dat de tewerkgestelden bij de werkverschaffing te Eindhoven, die Dinsdag den arbeid hadden neergelegd, geen steun zouden kunnen ontvangen, terwijl de werkver schaffing voor hen opengesteld bleef, heb ben gisteren weer ongeveer 180 van de 200 stakers den arbeid hervat. De ar beidsvoorwaarden zijn niet gewijzigd, GELDSC H1ETERSW ET. Treedt 1 September in werkingi. Bij K. B. is bepaald, dat de wet van 22 April 1937' tot wijziging van de Geld- schieterswet in werking treedt op 1 Sep tember a.s. DE VLEESCHVERGIFTIGING TE HARENKARSPEL. Harde woorden over den veearts. Het was te voorzien, dat de gemeente raad van Harenkarspel in zijn vergade ring nog wel een en ander over de ge ruchtmakende vergiftigingszaak naar vo ren zou brengen, aldus de Tel. Harde no ten zijn gekraakt. De heer Doekes (S. D.) richtte scherpe verwijten tegen den vleeschkeuringskring Oudkarspel, die het geval veel te gemoe delijk zou hebben opgenomen. De veearts had direct oneervol ontslagen moeten wor den! Dte overige raadsleden waren het met deze woorden eens. Burgemeester Nolet deelde mede, dat het niet bepaald gemoedelijk was toege gaan en de veearts Wester een benauwd halfuurtje had moeten doormaken. De vergadering was echter geheim en spr. kon geen nadere mededeelingen doen, notih zijn eigen standpunt uiteenzetten. Overigens is de zaak nog niet uit, want het strafrechtelijk onderzoek is nog gaan de. VOGELS VOOR DE KOOI EN VOOR DE JACHT. Thans is verschenen 'het „Vogelbe- sluit 1937", dat strekt ter uitvoering van de Vogelwet 1936. Niet tot de beschermde vogels in den zin van de Vogelwet beihooren voor ombe paalden tijld de zwarte 'kraai en de fauis- musob. Voorts kan de Minister van Econo mische Zaken bepalen, dat een of meer van de volgende vogelsoorten, voor be paalde tijdvakken (elk tijdvak ten hoogste twee jaar), hetzij voor 'het geheele rijk, Binnenland, Oogstresultaten op Z.- en N.-Beveland. Buitenland. Gespannen toestand in China. Dte Engelr sche ambassadeur gewond. De kerkstrijd in Duitschland. De bezetting van Santander. Wsïïd tencftSpStfs rysspi «fcaurooBafr tmsdp$n tóespfla «6 aao«tro<H*epQoe4> VOOR NEDERLAND DUT1M OÉOSTOeST 6U APOTHEKEN EN DROGISTEN] IN POEDER-, CACHET-EN TA81ETVORM Hoofdagentschap voor Zeeland: Firma GEBRS MULDER, TeL 415, Goes, betzij' voor bepaalde gedeelten daarvan, niet tot de beschermde vogels 'zullen be- faooren: schollevaar, blauwe reiger, sper wer, slechtvalk, mantelmeeuw, zilver meeuw, kokmeeuw, houtduif, bont© kraai, ekster, vlaamsche gaai en spreeuw. Dit zijn dte z.g. voorwaardelijk onbeschermde vogels. Vogels voor de kooi zijn volgens het besluit: Zwarte lijster, kauw, vink, put ter, sijs, kneu, groenling en geelgors. Vogels voor de jacht zijn: havik, slecht valk en klapekster. De raapt ij d van kievitseie ren begint met ingang van 1 Februari en eindigt voor alle provinciën met in gang van 20 April. De raapt ij d van eieren van meeuwvogels begint met ingang van 1 April en eindigt met ingang van 15 Juni. 1 DE SPERTIJD IN HET, SLAGERSBEDRIJF. Het is gebleken, dat in kringen van be langhebbenden een niet geheel juist be grip bestaat omtrent de practische be- teekenis van de getroffen spertijdrege ling voor het slagersbedrijf. Vooreerst zij dan vastgesteld, dat de maatregel betrekking heeft op de sla gerij en derhalve niet op den h,a n d el in vleesohwaren. Het is nu met ingang van 19 Augus tus verboden om een slagerijl te vestigen. Onder het vestigen van een slagerij valt niet alleen het openen van geheel nieuwe zaken, ook tal van andere wijzigingen zijn daaronder begrepen. Gemakshalve som men wiji deze hier even op: 1. met vestiging is gelijkgesteld uitbrei ding van bestaande zaken in een andere bedrijfstak met een afdeeling slagerijl, zonder toestemming van den minister van economische zaken zal het thans niet meer mogelijk zijn om filialen of slagerij- afdeelingen te openen; 2. met vestiging wordt tevens gelijkge steld wijziging in den ondernemings vorm, b.v. omzetting van een persoonlijke zaak in een naamlooze vennootschap. Ook dit zal niet meer mogelijk zijn zonder toe stemming van den minister; 3. voor bestaande filialen is het thans verboden den beheerder van het filiaal door een ander te vervangen, tenzij' met toestemming van den minister; 4. tenslotte is de belangrijkste verbods bepaling, welke in dezen spertijd is ge legen, dat ook opvolging in bestaande za ken niet meer mogelijk is zonder toestem ming van den minister. Verkoop van een besta'ande slagerij, opvolging van een va der door zijn zoon en dergelijke zijn dus, zoolang geen toestemming van den mi nister van economische zaken is verkre gen, niet mogelijk. 5. men houde goed voor oogen, dat on der het vestigen van een zaak, behalve het bovengenoemde, ook wordt verstaan het heropenen van een zaak, welke op 19 Augustus 1937 niet meer werd uitge oefend. Slagers, welke in den jongsten tijd door de. moeilijkheden hun zaak hebben gesloten, zullen thans, nu de lucht voor hen een weinig opgeklaard is, niet zon der meer hun winkels mogen heropenen. Ook zijl hebben daartoe noodig de toe stemming van den minister van econo mische zaken. Wanneer men meent een dergelijke toe stemming te moeten aanvragen, dan zal men goed doen de aanvrage van een zeer uitgebreide motiveering te voorzien en daarin op te nemen alles wat tot toelich ting van de aanvrage kan dienen. Zijln

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1