De hulp aan de kleine boeren. De strijd in het verre Oosten. De strijd in Spanje. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 276 Advertentlön 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Buitenland. Succes voor Franco. Santander geeft zich over. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0,20, Losse nummers 5 cent, Wie eenigszins met de toestanden ten plattelande bekend is, weet wel, dat het vooral het kleinbedrijf is, dat in precai re positie verkeert. Met dankbaarheid mag erkend, dat mede dank zij de regeeringsmaatregelen bet agrarisch bedrijf in het algemeen voor ineenstorten is behoed, maar de kleine boeren hebben het nog altijd moeilijk. De vorige Minister van Landbouw was hiervan ook overtuigd en gaf deze men schen een klein bedrag ineens, een steun echter, die, met waardeering van de goe de bedoeling, streed met het karakter van de landbouwcrisiswetgeving en ook weinig effect had. De pas opgetreden Minister van Eco nomische Zaken heeft andere maatrege len, zij! het nog slechts in ruwe trekken, aangekondigd. Deze maatregelen, aldus de minister, beoogen vooral door een krachtige, zoo mogelijk individueele, voorlichting, de ra tionalisatie van dit soort bedrijven, zoo veel mogelijk te bevorderen." Men wil dus nu de levensvatbaarheid van deze bedrijfjes verhoogen en niet de ondernemers een uitkeering verleenen. Als het gelukken mag door (vooral practische en doelmatige) voorlichting en het verleenen van materieele hulp, door btv. een voorschot of oogstcrediet be schikbaar te stellen, het klein-bedrijf er b 1 ij v e n d boven op te helpen, kan dat niet genoeg worden toegejuicht. Het gaat hier om een groot deel van onzen land bouwenden stand, om meerendeels harde werkers, die veelal met vrouw en kinde ren voortdurend in het touw zijh om een bestaan te vinden. Bij velen hunner ont breekt 'het echter helaas aan contanten voor poot- en zaaigoed, meststoffen, enz. Wij hebben slechts één wensch, die dan de uitvoering raakt. Van harte hopen wij, dat deze eenvou dige menschen naar de voorlichting zul len luisteren, maar ook, dat zij bewaard zullen worden voor bureaucratie en amb tenarij1, waaronder nu een deel van onze plattelanders zucht, voor den rompslomp van papieren en formulieren, waarvan maar weinigen iets begrijpen. Met genoegen lazen wij, dat plaatselijke commissies zullen worden ingesteld. Als deze nu ook maar bevoegdheid krijgen en niet tot ondergeschikten van St. Bureau- cratius worden verlaagd I Deze vorm van hulp, voor deze groep van menschen kan zeker niet naar een uniformen maatstaf geschieden. Naar onze meening moet in zulke mate reke ning worden gehouden met allerlei toe standen, omstandigheden en verhoudin gen, niet 't minst in het gezin, dat alleen hoogstaande personen, ter plaatse uit stekend bekend, deze moeilijke taak kun nen volbrengen. De Japanners blijven successen meidén. Blokkade van de Chineesche kust. Het Japansche opperbevel te Tientsin deelt mede, dat de C'hineezen aan alle fronten in Noord-China verpletterd wor den. „Bij den Groeten Muur rukken wij verder op tot Hoeailai; ten Westen van Liangsjiang (dat ten 'Zuiden van Peiping ligt) zijn de Chineesche troepen, die uit het Zuiden kwamen, geheel verslagen. Tsinghai, ten 'Zuiden van Tientsin, is definitief door ons bezet." Japanners, die in het Noorden over 130.000 man beschikken, tegenover 190.000 aan Chineesche zijde, hadden hun operaties eerst door den regen moe ten staken. Zij begonnen gistermorgen met een aanval op Tsinghai, aan den TientsinPo ekau-sp o orweg, dat bun te genstanders moesten opgeven met achter lating van honderd dooden en talrijke gewonden. Ten Zuiden van Peiping konden de Japanners zich meester maken van Fangtsjan. De generale staf van het Japansche leger te Tientsin deelt mede, dat de troe pen behoorende tot het Japansche leger m Mantsjoe'kwo Kalgan gistermorgen be zet hebben. De toestand In Sjanghai. Ooik de toestand te Shanghai ontwik kelt zich in gunstigen zin voor Japan. Niettegenstaande den tegenstand van de Chineesche troepen hebben de Japansche landingsdivisies op drie plaatsen vasten voet gekregen en dringen de Chineezen terug. De fabriekswijk in het Oosten der stad Chineesche troepen gezuiverd, ver scheidene Chineesche afdeelingen moes ten zich door gebrek aan voorraden overgeven. Sjanghai gewent zich geleidelijk aan den oorlog op haar drempels. Behalve enkele slecht gerichte projectielen is er, naar men gelooft, geen groot gevaar meer in de stad .De mogelijkheid van een Ja- panschen of Chineeschen inval lijkt ver der af. De aanvoer van levensmiddelen is verzekerd en transporten worden weer veelvuldiger. Op voorbeeld van de ban ken zijn de meeste buitenlandsche. firma's weer geopend. Alle vermaaksinriohtingen blijven echter gesloten. De aankomst van Engelsche en andere buitenlandsche troepen heeft een kalmee- rende uitwerking gehad. De meeste man nen zijn geruster nu de vrouwen vertrok ken zijn. De uittocht duurt voort. Later wordt gemeld In het Oostelijk stadsgedeelte van Sjanghai zijn weer twaalf nieuwe bran den uitgebroken. Het tuighuis te Kiangwan en de be lendende gebouwen zijn door de Japan ners in brand geschoten. Het vuur grijpt om zich heen. Een Chineesch overzicht De Chineesche pers geeft ©en recapi tulatie van de gevechten, die geleverd zijh in de streek tusschen de monding van de Jftngtse en het kustgedeelte, dat ten Oosten van Poetoeng is gelegen. Geraamd wordt, dat de Japanners 5000 man hebben verloren, welke deel uitmaakten van 3 'divisies, die aan land trachtten te 'gaan. In de streken van Set- seling en Lioehoe is een regiment Ja panners in de pan gehakt. In de streek van Wentsjaupang zijn 200 van de 500 ontscheepte Japanners gedood, de rest verschanst zich maar bevindt zich in een neteligen toestand. Bij Tsjangwapang gingen 2000 Japanners aan land. Slechts 500 hunner konden de Japansche oor logsschepen weer bereiken. In Nanwei, ten Oosten van Poetoeng, werden 1200 Japanners, die ontscheept werden, gedecimeerd. Dé correspondent van de „Jomioeri Sjlmihoen" te Sjanghai meldt, dat maar schalk Tsjang Kai Sjek een zijner troef kaarten heeft uitgespeeld met het zenden van de eerste en tweede divisie van het eerste Chineesche leger naar Woesoeng, om de Japansche troepen daar tot staan te brengen. D'eze troepen zijn de best uitgeruste van het geheele Chineesche leger en staan onder bevel van generaal Hoe Tsoeng Nan, die eerst aan 'het hoofd van honderdduizend man optrok langs de lijn TientsinPoekau. Tsjang Kai Sjek heeft hem evenwel teruggeroepen, om het commando bij Woesoeng op zich te nemen. De correspondent verwacht derhalve, dat binnenkort een beslissende slag bij Sjanghai zal worden geleverd. Het is wel 'heel moeilijk uit al deze berichten zich een juist beeld van den toestand te vormen. Men krijgt wel den indruk, dat de landing der Japansche troepen tusschen Woesoeng en Sjanghai minder goed is afgeloopen dan de Ja panners bedoeld hadden. De Japanners hebben blijkbaar van een massale landing af moeten zien en zij hebben vermoedelijk met hun troepen schepen wat been en weer moeten ma noeuvreeren, bij1 het zoeken naar ge schikte landingsplaatsen. Dat de verlie zen, die bij deze landingsmanoeuvres zijn geleden aanzienlijk zijn is zeker. Met dit al valt niet te zeggen hoeveel man Japan nu geland heeft; dat het in den loop van een vier dagen meer dan 10.000 zijn, is echter wel waarschijnlijk. De positie der Japanners in en om Sjanghai is nog zoo veilig niet. In het Noorden gaat het de Japanners oo'genschijnlijfc beter. De Nankao-pas is in Japansche handen. Doch het bergach tig gebied bij dezen pas is nog allerminst van Chineesche troepen gezuiverd. Ten zuiden van Peking zijn de Japan ners er volgens de berichten in geslaagd de oprukkende Chineesche troepen tegen te houden. Blokkade van de Cbineesche kust Vice-admiraal Hasegawa, de comman dant van het derde Japansche eskader te Sjanghai, heeft verklaard, dat ng. zes uur in den avond van 25 Augustus de Chi neesche kunst geblokkeerd zal worden van Sjanghai tot Hongkong. Deze blok kade geldt alleen voor Chineesche sche pen. Japansche schepen en schepen van andere nationaliteit zullen de blokkade vrij mogen passeeren. Amerikaansche vliegtuigen naar China. Reuter meldt uit New York: Twintig Bellanca-vliegtuigen, die voor militaire of burgerlijke doeleinden worden gébruikt, zijn naar China verscheept. De bijzonder heden van deze vliegtuigenverschepingen zijn in het duister gehuld. Later wordt nog gemeld: Slechts 19 vliegtuigen zijn aan boord van de Wi chita verscheept. Het 20ste zou nog vast gehouden worden om te worden voorzien van een bommenrek en van 5 mitrailleurs. Men gelooft, dat de andere toestellen op dezelfde wijze zullen worden uitgerust in China. Gisteren schijnt een opstand uitgebro ken te zijn onder de bevolking van San tander, die eischte, dat de stad zou wor den overgegeven, In de straten werd ge vochten. Alle regeeringsstrijdkrachten, die nog te Santander zijn gebleven, en waarvan de sterkte op 15.000 man wordt geschat, hebben hun onderwerping aangeboden. Het opperbevel der opstandelingen voor Santander deelde om half twee gis termiddag mee, dat de autoriteiten in Santander officieel verklaard hebben, dat de stad zich aan de troepen van Franco overgeeft. De zender der opstandelin gen aan bet front van Madrid deelde mee, dat om zes uur gistermiddag verscheidene bataillons van Franco in San tander zijn binnengeru kt< Per radio is bekend gemaakt, dat de opstandelingen beden bun triomfalenintocbt inSan- tander zullen houden. Met de bezetting van Santander heeft het Francobewind zijn positie zeer ver sterkt. Het is te voorzien, dat het beele Noorden en Westen van Spanje nu wel dra van Salamanca en Burgos uit gere geerd zullen worden. Daarenboven be- teekent deze nieuwe overwinning weer een belangrijke verbetering van Franco's economische positie. Santander zelf is een stad van zoowat 80.000 inwoners, in een aantal kleinere plaatsen in de omgeving zijn uitstekende havens. In de meeste van die kleine havens vindt men tame lijk veel industrie. Onder de bevolking van de provincie Santander heeft de roode propaganda be trekkelijk weinig succes gehad. Dit ver klaart bet plotselinge einde van den strijd. Overigens schijnen de regeeringstroe- pen daar nooit een krachtige eenheid ge vormd te hebben. Na den val van Torre- lavega was de val van Santander zoo goed als onvermijdelijk geworden. Ook in Bilbao binnenkomende berich ten uit Santander bevestigen, dat de ci viele bevolking tegen de militaire auto riteiten van Santander in opstand is ge komen eü de belangrijkste regeerings- gebouwen heeft bezet. Twintigduizend man troepen, die de stad tegen de aanrukkende legers der opstandelingen moesten verdedigen, heb ben zich overgegeven en laten ontwape nen. Het bericht van den opstand te San tander en de daarop volgende mededee- ling, dat de stad praktisch gevallen is, hebben te Bilbao groote geestdrift ge wekt. De menschen liepen op de drukke punten der stad tezamen om het nieuws te bespreken en zongen patriottische liederen. Intusschen duurde de uittocht der be volking van bet gebied van Santander nog steeds voort. Vreeselijke toestanden te Santander. Engelsche uitgewekenen uit Santander, die te St. Jean de Luz zijn aangekomen, hebben een correspondent van Reuter verteld, dat Santander gisteren zonder water, zonder licht en zonder burgerlijke organisatie was. Er werd geplunderd en gestolen. Blindelings werd in de straten geschoten. Een zuivere anarchie bad haar intrede gedaan. Honderden kleine booten der visschers maakten zich gereed man nen, vrouwen en kinderen uit de stad te brengen. Er werd gevochten om een plaats. De ooggetuigen wijten de snelle ineen storting van de verdedigingslinies van de stad en de onbeperkte wanorde aan het volkomen ontbreken van discipline bij de verdedigingstroepen van Santan der en Asturië en aan het volkomen afwezig zijn van een doelmatige organi satie. De algemeene vlucht werd het grootst toen gisteren vernomen werd, dat de weg naar Asturië was afgesneden. Te Bayonne zijn gisterenmiddag vijf schepen aangekomen met vluchtelingen uit Santander; er waren soldaten, vrou wen en kinderen. Volgens de verhalen van de vluchtelin gen heerschte er groote opwinding te Santander. Vreugde te Rome. De gistermiddag laat te Rome bekend geworden val van Santander is daar met levendige vreugde vernomen, De bladen spreken bet vermoeden uit, dat met deze succesvolle actie de nationaal-Spaansche oplossing een groote stap vooruit beeft gedaan en dat dit in Londen en Parijs op de houding der regeeringen invloed kan uitoefenen. Een Stefani-telegram uit Rome meldt, dat het tot enthousiaste straatdemonstra ties gekomen is, waarbij men juichte over de Italiaansche vrijwilligers in Span je. Voor Santander schijnen deze zich bijzonder dapper gedragen te hebben. In bet militaire kamp te Bufalotta sprak de commandant de duizenden jonge fascis ten toe en kwam bet ook tot geestdriftig vreugdebetoon over den nieuwen triomf van den Latijnscben geest in Spanje, BESPREKINGEN TE LONDEN. Bemiddelingspogingen worden voortgezet. De twee 'groote internationale proble men, China en Spanje, zijn gisteren be handeld in besprekingen, die de speciaal uit Schotland overgekomen Engelsche premier Chamberlain beeft gehad met zijn minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, en den lord-president van den ministerraad 'lord Halifax. Ten aanzien van China werden in hoofdzaak de reeds genomen besluiten goedgekeurd en werd nogmaals vastge steld, dat alles moet worden gedaan om de leven® en eigendommen der Britten te Sjanghai te beschermen). De Britsehe regeering had zoowel aan China als Japan het voorstel gedaan, om de vijandelijkheden te Sjanghai te sta ken. De Britsehe regeering is van plan haar pogingen in die richting voort te zetten. Met voldoening is verder kennis geno men van het beroep, dat de Amerikaan sche minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, op beide partijen heeft gedaan, om de vijandelijkheden te staken. Evenals de re geer in g der Vereen. Staten is de Britsehe re geering ongerust over het onheil, dat door het conflict het geheele Verre Oosten bedreigt. De ministers toonden zich voldaan over de nauwe samenwerking met andere regeeringen, speciaal die van Frankrijk en Amerika. Zij achten het van het 'grootste belang, dat die samenwer king wordt voortgezet. Bescherming van schepen. De ministers hebben ook aandacht ge wijd aan de toenemende aanvallen op Britsehe koopvaardijschepen in de Mid- dellandsche Zee. De Britsehe regeering is van plan in bet Westelijk gedeelte van de Middellandsche Zee voortdurend min stens een flottilje torpedojagers en twee grootere schepen te handhaven voor de bescherming der Britsehe schepen. Af gezien van de oorlogsschepen, die tijdelijk in de Middelland sche Zee vertoeven, blijven er bijgevolg elf schepen. DE STAKINGSGOLF IN POLEN. Roode sympathie-actie met de hoeren^ Het door de socialistische partij te Krakau uitgegeven parool voor een 24- urige staking uit sympathie met de hoe ren, is in het geheele district opgevolgd. Alle industrie- en handelsondernemingen zijn door de staking getroffen, evenals de transportdiensten. In de stad rijdt geen enkele tram of taxi. De electriciteits-, gas- en waterlei dingbedrijven ondervinden evenwel geen stagnatie. De toestand wordt in politieke kringen nog steeds als zeer ernstig beschouwd. In enkele steden van het district Galicië zou de hoerensta'king reeds merk baar worden door gebrek aan levens middelen. Uitdeeling volksgasmaskers in Berlijn. Op 1 September zal te Berlijn de uit- deeling beginnen van volksgasmaskers. De prijs der maskers is vastgesteld op 5 mark. Behoeftigen kunnen een lageren prijs betalen. Alle burgers, behalve dege nen, die een militair zakboekje hebben, ontvangen deze maskers. Korts Berichten. Verschillende gevallen van vergifti ging worden gemeld door de artsen in de wijk St. Pancras te Londen. Een der patiënten is reeds overleden. Na een medisch onderzoek meent men, dat deze vergiftigingen veroorzaakt zijn door het gebruik van ham van minderwaardige kwaliteit. In politieke kringen in Berlijn blijft men rekening houden met de mogelijk heid van een bezoek van Mussolini aan Hitler. Bij geruchte verluidt thans, dat Mussolini eind September zou komen om de groote manoeuvres bij te wonen. De overstroomingen), welke op het oogenblik de Alpenlanden teisteren, heb ben zioh uitgebreid tot bij' Weenen. Ia één van de voorsteden van Weenen, Schwechat, zijn verscheidene straten on der water gezet en het verkeer tusschen Binnenland. H. M. de Koningin komt naar Zeeland. Moeilijkheden bijl werkverschaffingen. Werkkamp) voor dienstweigeraars. Buitenland. Santander geeft zich aan de troepen van Franco over. De situatie iu China. Blokkade der Chi neesche kust. Besprekingen te Londen. De stakingen in Polen. de huizen wordt met booten in stand ge houden. Ook Stiermarken wordt door de over stroomingen getroffen. De materieele schade is aanzienlijk. Te Laeken '(België) is een locomo tief, die dienst deed bij' de werkzaam heden aan het Albert-kanaal, ontploft. De stoker werd door ontsnappenden stoom zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. De machinist en een ar beider werden levensgevaarlijk gewond. fi Uit Hongkong wordt gemeld, dat daar nog steeds een eholera-epidemie woedt. Gisterochtend 9 uur waren in de stad1 reeds 800 ziektegevallen geweest, waar van 60 pet. met den dood eindigde. HET PRINSELIJK PAAR. Het Prinselijk paar zal morgen ten paleize Soestdijk terugkeeren. In verband met den verjaardag van do Koningin zullen de Prins en de Prinses Maandag weer naar Het Loo vertrekken en daar nog ongeveer een week verblij ven. PRINS BERNHARD IN DE HARSKAMP. Prins Bernhard heeft Dinsdag van het paleis Het Loo uit per auto een bezoek aan de legerplaats Harskamp gebracht. PUBLIEKE BELANGSTELLING VOOR HET LOO. Het paleis Het Loo trekt in deze dagen wegens de aanwezigheid van de geheele Koninklijke Familie en Prinses Armgard met Prins Aschwin, die vermoedelijk tot na den verjaardag van de Koningin op Het Loo zullen blijven, zeer groote belang stelling van de inwoners, maar vooral ook van de toeristen. Dagelijks staat er een groote schare van 's morgens tot 's avonds te wachten om iets van de vorstelijke per sonen te zien te krijgen. De voorgaande dagen 's middags tegen 5 uur is het eenige keeren voorgekomen, dat de Koningin op het bordes verscheen, om het publiek te groeten; daardoor is het nu geregeld te gen dien tijd zeer druk bij het paleis. DE ZIEKTE VAN MINISTER VAN BOEIJEN. Inzake de ziekte van Minister van Boeijen, die ter observatie in het Diaco- nessenhuis Bronovo opgenomen is, ver neemt de Ned., dat de patiënt zich Dins dagavond nogal vermoeid gevoelde, zoo dat hij' zooveel mogelijk rust houden moet Wat het onderzoek betreft, dit moet nog beginnen en dus kan nog steeds niets nieuws gezegd worden over den duur van het verblijf in het ziekenhuis. Wat een der couranten meldde, namelijk dat de minister weer na veertien dagen het zie kenhuis zou kunnen verlaten, moet dus voorbarig worden geacht, al bestaat er natuurlijk de mogelijkheid, dat de heer Van Boeijen na een paar weken voor ver der herstel te zijnen huize het zieken huis zal kunnen verlaten. EEN SPERTIJD VOOR DE VESTIGING VAN KRUIDENIERS GEVRAAGD. De directie van den Nederlandschen r.-k. kruideniersbond heeft een adres ge zonden aan den minister van oeconomi- scbe zaken met het dringende verzoek ten spoedigste maatregelen te doen voor bereiden tot instelling van een spertijd voor de vestiging in de kruideniers branche. De perzik der slagers smaakt blijkbaar naar meer. Toch is te hopen, dat minis ter Steenherghe de vestigingswet naar baar strekking en bedoeling zal toepas sen en dat bet abnormale, dat ten op zichte van de slagers heeft plaats gehad, geen navolging vinde. WERKKAMP VOOR DIENST WEIGERAARS. Zooals reeds eerder gemeld, zullen de dienstweigeraars, die daarvoor in aan merking komen, in een werkkamp wor- den ondergebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1