De Van Dalen naar Sjanghai. De strijd in China. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 275 Buitenland. De Werkloosheidscijfers. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Men heeft in de bladen kunnen lezen, dat Hr Ms torpedojager Van Galen in de wateren van Sjanghai ia aangekomen om daar de Nederlandsche belangen te be- söhermen. iDe oorlogsbodem is al bescho ten en beeft dus reeds met het krijgsge vaar van nabij kennis gemaakt. Onwillekeurig gaan onze gedachten te rug naar 1932, toen de Van Galen ook daarheen werd gezonden. Toen heeft deze zending aanleiding ge geven tot een vrij omvangrijk Kamerde bat. De heer Albarda beeft toen n.l. be weerd, dat de regeering géén oorlogs schip moest zenden. Daardoor werd het oorlogsgevaar maar vergroot. Dit was in den tijd, dat de S. D. A. P. nog het standpunt van de nationale ont wapening en absolute weerloosheid in nam. We hebben nu nog niet gelezen van VTagen, die omtrent de Van Galen door een of ander rood Kamerlid zijn gesteld. We zullen daar waarschijnlijk ook niet van lezen, want de heeren hebben onlangs op militairjjebied hun draai genomen, al is het niet onmogelijk, dat er volgelingen zijn, die van het steeds maar draaien wat draaierig zijn geworden en al die evolu ties in zulk snel tempo niet konden bijl- houden. Maar er zijn in de Kamer toch nog wel voorstanders der absolute ontwapening over gebleven. D'e G. D. U. b.v. Waar blijven de protesten van die zijde tegen het zenden van een oorlogsschip naar Sjanghai? De Nederlandsche belan gen mogen toch niet met wapengeweld worden beschermd? Of zijn ze misschien in alle stilte dank baar, dat we omdat de regeering en de meerderheid onzer volksvertegenwoordi ging him gezond verstand hebben weten te bewaren en zich gehoed hebben voor de ontwapeningsdwaasheden i nu in staat zijn oorlogsbodems naar de Spaamsche wateren te zenden, om onza_ schepen te gen zeerooverij te verdedigen en de Van Galen naar Sjanghai te dirigeeren, om daar voor onze belangen te waken? Wij hopen het. In ieder geval is nu de groote waarde van onze weermacht en het gevaarlijke der ontwapeningsleuze weder om gebleken. HET JAPANSCHE PARLEMENT BIJEENGEROEPEN. Het Engelsche bemiddelingsvoorstel. Volgens berichten uit Sjanghai zijn de Japanscbe troepen, die er in zijn ge slaagd ten Noordoosten van Sjanghai aan land te komen, gedurende den nacht twee kilometer opgerukt. De correspondent van de „Asahi Sjim- hoen" te Sjanghai beeft aan zijn blad een beschrijving gegeven van de landing van de Japansche troepen aan. den oever van de Jongste. Onder dekking van het vuur van de artillerie der Japansche oorlogsbodems en het bombardement van de marine- vliegtuigen werden de manschappen in gepantserde booten naar den oever ge bracht te omstreeks kwart voor vier in den ochtend, niettegenstaande den kogel regen, welke de Ghineesche troepen van beide oevers op de booten deden neer dalen. Terwijl de booten naar den oever voeren, wierpen de Japansche vliegtui gen bommen op de Chineezen op slechts tweehonderd meter van de plaats, waar de Japansche troepen aan land kwamen. De correspondent voegt hieraan toe, dat vele Japansche soldaten werden gedood, of gewond bij de landing, doch in vier uu? werden de troepen aan land gezet. De Ghineesche troepen moesten zich drie kilometer terugtrekken. Van Ghineesche zijde woTdt medege deeld, dat de Chineesche troepen opruk ken langs den spoorweg PekingHan- kioe. In de omgeving van LiangSiang zijn verscheidene plaatsen bezet en is een aanzienlijke hoeveelheid materiaal op de Japansche troepen buitgemaakt. Geweldige branden. Het hart van de internationale con cessie is de laatste twee dagen een eiland te midden van geweldige branden, die overal in de Chineesche deelen van de stad woeden. Maandagavond namen die branden in hevigheid af, doch er hing uog een verstikkende rook. De ergste manden waren die aan de Jaugtsepoe Hier begon het te branden in de Nan- jang sigarettenfabrieken, het vuur sloeg onmiddellijk over naar een groot waren huis en andere winkel®. De hitte was zoo geweldig dat Japansche mariniers, die daar hun stellingen 'hadden, zich terug i moesten trekken. Het meest sensationeele feit van den oorlog voorzoover hij Sjanghai aangaat, was een staaltje van twee Ghineesche vliegtuigen, idie een isnelle duikvlucht van een hoogte van 2700 meter naar be neden maakte tot ongeveer 600 meter en daarbij' met doodelijke nauwkeurigheid twee Japansche emplacementen aan de rivier en een katoenspinnerij1 bombar deerden. Het Japansche afweergeschut was onmiddellijk in werking gebracht, doch de vliegtuigen verdwenen even snel als zij gekomen waren. Japansche successen. Een telegram uit Tokio meldt, dat er een haussestemming op de beurs heersohte onder invloed van de berich ten uit Ghina. Er waren immers berich ten, waarover de Japanners zich ver heugden. In de eerste plaats is de troe penlanding in de buurt van Sjanghai ge slaagd; in de tweede plaats heeft het Ja pansche leger de hoogten bij' den Nan- kaupas bezet en bevinden de terugtrek kende Ghineesche troepen in het Noor den zich in een uiterst moeilijke positie. Vooral de bezetting van Kalgar is be langrijk. Kalgar is een stad van 60.000 inwoner® en 'böheersciht de verbindings wegen van Noord-Ghina naar Mbngolië. Het Duitsche blad, de Angriff, gaat weer over Russische intrigues in Ghina schrijven. In werkelijkheid houden de Russen zich echter zooveel mogelijk af zijdig. De pa® benoemde nieuwe Russi sche gezant te Tokio schijnt zijn uiterste best te willen doen om den vrede te hand haven. D'e Russen achten het moment blijkbaar 'heelemaal niet geschikt voor eenige groote onderneming. D'uitschland voelt zich zoo al een beet je de bondgenoot van de Japanners. Natuurlijk worden de Japansche suc cessen in de berichten uit Tokio zeer sterk overdreven. Het is dan ook niet ge makkelijk er achter te komen hoe de si tuatie werkelijk is. Volgens de Times- correspondent te Sjanghai zouden de Japanners er slechts met zeer veel moeite in geslaagd zijn 10.000 man aan land te zetten. Uit Tokio echter bericht men, dat de landingsoperatie glansrijk gelukt is en dat er nu wel 50.000 Japan ners op den oever staan. Langs den an deren kant komen er berichten van Chi neesche zijde over het tot zinken brengen van een paar Japansche oorlogsschepen voor Sjanghai. Dezelfde correspondent meldt echter, dat er nog geen enkel Ja- pansch schip geraakt is. Men moet zich dan ook maar beper ken tot enkele groote feiten, die dan toch wel vast staan. En die wijzen er thans op, dat de situatie van Japan, militair beschouwd, thans veel beter is dan eenige dagen geleden. China aanvaardt Britsch plan. Volgens een verklaring van de Ghinee sche ambassade te Londen, heeft de Ghi neesche regeering den Britsc'hen ambas sadeur te Sjanghai medegedeeld, dat zij in beginsel" bereid is tot aanvaarding van bet Britsche voorstel inzake terugtrek king van de Japansche en Chineesche strijdkrachten, met inbegrip der oorlogs schepen, uit het gebied van Sjanghai, op voorwaarde, dat Japan het voorstel even eens aanneemt. Naar Havos uit Sjanghai verneemt, 'heeft de woordvoerder van de Japansche marine in een commentaar op het Brit sche plan verklaard, dat „neutraliteit op kleine schaal onmogelijk is, en dat de Japansche marine de stad wel zooveel mogelijk zou willen sparen, doch dat zij niet kan afzien van hetgeen militair voor- deelig is." Dat er in Japan niet veel geneigdheid bestaat, 'het Britsche voorstel te aanvaar den, blijkt ook uit een verklaring, die de correspondent van Havas van officieu ze zijde te Tokio heeft ontvangen. „Het Britsche voorstel tot neutralisee ring van 'Sjanghai", aldus werd ver klaard, „is door de gebeurtenissen ach terhaald. Daar Japan reeds troepen aan wal heeft gezet, moet het eerst de Ghineesche troepen verslaan, alvorens een regeling der kwestie te kun nen overwegen." Het besluit van China zal dan ook naar het schijnt geen andere practische uitwerking hebben, dan dat de verant woordelijkheid voor het mislukken van het Britsche plan op Japan 'komt te rus ten. Het parlement te Tokio bijeengeroepen. Bij' Keizerlijk decreet is tegen 3 Sep tember een buitengewone zitting van den Landdag bijeengeroepen, wellke vijf dagen zal duren. In deze zitting zal een wet worden ingediend, welke ten doel beeft tegemoet te komen aan de „dringende behoeften" van den toestand. Verder zul len volmachten worden gevraagd voor de controle op handel en industrie en op kapitaalsinvesteeringen. In zekere Japansche kringen wordt verklaard, dat Japan, na de Ghineesche legers uit het gebied van Sjanghai te hebben verdreven, doeltreffende veilig heidswaarborgen zal eiscben voor zijn onderdanen te Sjanghai, o.a. bet verbie den van de aanwezigheid van Ghinee sche troepen in een zone van voldoende uitgestrektheid, om iedere bedreiging van Sjanghai onmogelijk te maken. Japan wil de regeering te Nanking niet ten, val brengen, doch volgens deze kringen is het waarschijnlijk, dat de re geering, als gevolg van de interne con flicten, die uit den oorlog zullen voort vloeien, zelf zal aftreden. Een Chineesche leening. De Ghineesche regeering heeft een commissie gevormid, aan het hoofd waar van de oud-minister van financiën, Soieng, staat, ten einde den verkoop aan te moedigen van de schatkistbons voor het nationaal welzijn, tot een totaalbe drag van 500 millioen dollar, aflosbaar in twintig jaar. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De opmarsch naar Santander. Naar de radio der opstandelingen te Salamanca mededeelt, had het groote •hoofdkwartier der opstandelingen gister middag om 5 uur bericht ontvangen, dat de troepen der opstandelingen hun op marsch op het front van Santander voort zetten en stellingen hadden bezet, welke Torrelavega omringen. Aan de kust hebben Moorscbe troepen Laredo bezet. Later wordt gemeld: Navarrees che brigades hebben Torrelavega bezet. Door de bezetting van deze belangrijke stad:, wel ke aan den hoofdweg naar Santander is gelegen, zijn 50000 man regeeringstroe- pen van de hoofdmacht, welke Santander verdedigt afgesneden. HEVIGE EXPLOSIE NABIJ CELLE. Twaalf personen om het leven gekomen. Bijl een ontploffing nabijl Geile in Duitschland zijn twaalf personen gedood en talrijke andere gewond. In tegenstelling tot een officieus com muniqué, 'dat van een brand sprak, werd later vernomen, dat het ongelulk zich beeft voorgedaan in de omgeving van een artiileriesöhietveld in de nabijheid van het groote manoeuvrekamp bij Münster. Er deed zich door tot dusverre nog niet opgehelderde oorzaak in een kruitopslag- plaats in de nabijheid van Unterlüss een kleine ontploffing voor. Tijdens het blusschingswerk deed zich een tweede ontploffing voor, die onder de brandweermannen twaalf dooden maakte. Bovendien werden 67 arbeiders meerendeels licht gewond. Eén brandweerman wordt nog vermist. VLIEG-ONGELUKKEN IN AMERIKA. Negen dooden. Te San D'iego (Galifornië) is tijdens nachtelijke oefeningen een Amerikaansch marine-vliegtuig verongelukt. Van de acht inzittenden kwamen er zes om het leven. De beide andere werden gewond Te San Louis is een vliegtuig neerge stort en verbrand. Drie leden der beman ning kwamen om het leven. DE AARDBEVING IN DE PHILIPPIJNEN. Het kleine eiland Alabat, gelegen op 100 mijl Zuidoostelijk van Manilla, is na de jongste hevige aardbeving van den 20en Augustus voortdurend door schok ken geteisterd. De 6000 bewoners van het eiland brengen den nacht door in de buitenlucht, daar in de dorpen Alabat, Perez en Quezon verscheiden woningen en kerkgebouwen zijn ingestort. De bewoners verkeeren in een staat van paniek, daar men den indruk krijgt, dat het eiland bezig is in zee weg te zakken, omdat geconstateerd is, dat de zeespiegel voortduiend stijgt. Uit Manilla zijn geleerden gestuurd om den staat van zaken te bestudeeren. De schade, die de jongste aardbeving alleen al in het Zuidelijk gedeelte van het eiland Luzon heeft aangericht, wordt op 3.5 millioen dollar geschat. De Ma nilla Tribune raamt de totale schade op 7 millioen dollar en schrijft, dat de aard beving van Vrijdag j.l. de hevigste is ge weest van de laatste 60 jaar. DE BOERENSTAKING IN POLEN. Nieuwe arrestaties. De politie te "Warschau heeft wederom een aantal leidende personen der boeren- volkspartiji, die op het ©ogenblik een sta king van het leveren van levensmiddelen, vooral in Galicië, tracht uit te voeren, ge arresteerd. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld is 'het tot bloedige botsingen ge komen bij Jaroslaw en in Limanowa in Midden-Galicië. Stakende leden der boe- - renvoükspartij hadden boeren, die levens- Eind Juli 1937 bijna 62.800 minder geregistreerde werkloozen dan eind Juli 1936. Het Centrale bureau voor de statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen bij alle or ganen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende hij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Aantal geheel werk loozen op 't einde van Juli '37 Juli '36 Juni '37 Gemeenten met 100.000 en meer inw. 140.301 162.322 137.616 50.000100.000 inw. 42.352 50.818 41.349 20.000— 50.000 inw. 41.198 46.670 40.440 Minder dan 20.000 inw. 89.056 115.864 91.211 Totaal 312.907 375.674 310.616 Het totaal aantal geregistreerde werk loozen bedroeg blijkens bovenstaand over zicht op het einde van Juli 1937 62.767 minder dan 'n jaar geleden en 2291 meer dan einde Juni 1937. Bij de beschouwing van bovengenoemde cijfers houde men in bet oog, dat de be- bevolking van Nederland toeneemt (op 1 Juni 1937 in 'n jaar tijds met bijna 86000 zielen) en dat daarmede dus gepaard gaat een nieuw aanbod van arbeidskrachten. middelen op de markt hadden trachten te brengen, aangevallen. Toen de politie de aangevallen boeren in bescherming nam, kwam het tot botsingen. Volgens de officieele mededeelingen werden daarbij zoowel in Jaroslaw als in Limanowa vijf personen gedood. Hiertegenover staan de mededeelingen, die verstrekt zijn door de leiding dei? boe renvolkspartij, volgens welke in het ge heel zeventig personen bij de botsingen bet leven hebben verloren. De volkspartij heeft een algemeens sym pathie- en solidariteitsstaking ten gunste van de stakende boeren aangekondigd in Krakau, Botsjinia en Wielicza. Deze sta king zou beden beginnen. Te Tarkow is gisteren gestaakt. Alle winkels waren gesloten. Evenals de vorige dagen hebben zich relletjes voorgedaan, o.m. te Buczacz, waar hoeren met groen ten geladen autobussen hebben omgewor pen. Er zouden 22 gewonden zijn geval len. Weer een samenzwering in Portugal ontdekt. Naar Reuter uit Lissabon meldt, is reeds eenigen tijd geleden een nieuwe sa menzwering tot vermoording van minis ter-president Salazar ontdekt. De aan slag had op 1 Augustus moeten geschie den, doch de politie was tijdig van de plannen op de hoogte. Na het mislukken van den aanslag van 1 Juli, toen een electrisch tot ontploffing gebrachte bom Salazar miste, hadden de samenzweer ders het plan beraamd, een gewone bom in den auto van Salazar te werpen. Negen doodvonnissen in Rusland. Dte Leningradskaja Prawda van 23 de zer meldt, dat de militaire rechtbank van het district Leningrad den vorigen dag een nieuwe groep van negen menschen ter dood veroordeeld heeft, die deel uit maakte van de contra-revolutionaire trotskistische terroristische organisatie. Het vonnis is onmiddellijk ten uitvoer gelegd. Korte Berichten. Vier en twintig bisschoppen en functionarissen der R.K. Kerk zijn aan wezig op een conferentie te Fulda (Hes sen). Groote reserve wordt in acht ge nomen omtrent de gevoerde besprekin gen. Minister Eden is gisteren te Londen teruggekeerd. Hij zal, naar men gelooft, beden met staatssecretaris Halifax den toestand in het Verre Oosten bespreken. Minister-president Chamberlain zal heden uit Schotland te Londen terugkee ren. Aan de Poolsche kust heerscbt een hittegolf. De temperatuur is er gestegen tot ongeveer 115 graden Fahrenheit. Beieren wordt op het oogenMik door hevige slagregens en overstroomin gen bezocht. De spoorwegverbindingen tusschen München, Zuid-Tirol en Vorarl- berg zijn verbroken. Op sommige punten staan de wegen op grooten afstand een halven meter onder water. i Het g'eheele dorp Edderhitz in An- halt zal ongeveer een kilometer worden verplaatst. Onder de plaats waar thans het dorp ligt is een rijke ader Bitumi neus® kool ontdekt en om de ontginning mogelijk te maken moet thans het dorp op kosten van de mijnhouwmaatschappij verplaatst worden. Binnenland. De werkloosheidscijfers van eind Juli. De melkslijtersstaking te Eindhoven. Buitenland. De Japanners boeken successen iu Ghina. Het Japansch parlement hijeen geroepen. De opstandelingen in Snanie rukken naar Santander op. De boerenstaking in Polen. Aardbeving op de Philippijnen. MINISTER COLIJN IN DEN HAAG TERUG. D'e minister-president, dr H. Golijn, is gisteren van vacantie in Den Haag terug gekeerd. TOESTAND! VAN MINISTER VAN BOEIJEN. In verband niet bet bericht van de opneming van Minister van Boeijen in de diaconesseninrichting Bronovo te Den Haag, wordt 'gemeld, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat en dat men ver wacht, dat de minister na een dag of veertien het ziekenhuis weer kan verla ten. Men voegde er aan toe, dat de minis ter met zijn secretaris-generaal in het ziekenhuis nog dagelijks de zaken van het departement bespreekt. Gisteravond gaf de toestand reden tot tevredenheid. EEN SCHOOL VOOR RIJKSOPLEIDING VAN VERKEERSVLIEGER OP SCHIPHOL He beer A. Plesman, directeur van de K. L. M., 'heeft het plan opgevat om voor de Rijks opleiding voor verkeersvlieger op Schiphol een schoolgebouw te laten bou wen, waarin de geheele opleiding zou worden ondergebracht. Thans is de opleiding voor verkeers vlieger wel wat verdeeld. Hoofdzakelijk vindt zij plaats in de Kweekschool voor de Zeevaart, terwijl des zomers ook wel les gegeven wordt in een schip, dat dicht bij Schiphol in de Ringvaart ligt. Vliegend personeel 'heeft de K. L. M. al. sedert langen tijd tekort en het jaar- lijksche contingent dat de Rijksopleiding aan afgestudeerde jongelui levert, is niet zoo heel groot en geenszins in staat bet tekort voldoende aan te vullen. Er moeten dus jaarlijks meer afgestudeerden komen en dat kan onmogelijk zoolang de toe stand blijft zooals hij is. De heer Plesman nu heeft een plan om tot concentratie te komen, wat hij wil be reiken door bet laten bouwen van een school op het vliegveld. HOOGE INNINGSKOSTEN MOTORRIJTUIGENBELASTING. De K. N. A. C. dringt op verlagiing aan. In een adres aan den Minister van Wa terstaat heeft de K. N. A. G. verzocht het daarheen te willen leiden, dat de innings- kosten der motorrijtuigenbelasting, zoo veel als mogelijk is, zullen worden beperkt Op de Verkeersfondsbegrooting 1937 werd voor de inning van de Motorrijtui gen- en Rijwielbelasting een bedrag van niet minder dan f 1.2 millioen uitgetrok ken, waarvan 9 ton voor de motorrijtui gen- en 3 ton voor de rijwielbelasting. Aangezien bet aantal motorrijtuigen in Nederland volgens de statistiek slechts iets meer dan 190.000 bedraagt en bet aantal overige motorrijtuigen, hetwelk in- ningskosten voor de motorrijtuigenbelas ting veroorzaakt blijkens de inrichting van genoemde statistiek slechts gering kan zijn, mag naar schatting worden aan genomen, dat het uitreiken van belasting documenten voor rond 200.000 voertuigen bet bedrag vordert van 9 ton, hetgeen ge middeld per jaar neerkomt op f4,50 per voertuig. Maakt men een berekening naar bet aantal benoodigde handelingen voor de inning der belasting, dan komt men op ongeveer f 1 per handeling, hetgeen ge zien den eenvoudigen aard dezer hande lingen eveneens zeer hoog moot worden geacht. De inningskosten staan op de Verkeers fondsbegrooting onder de uitgaven van het Hoofdstuk Landwegen geboekt, waar door voor velen ten onrechte de indruk wordt gewekt, dat dit bedrag aan wegen bouw wordt besteed. LEDEN VAN EEN SYNDICALISTISCHE VAKVEREENIGING „BEZETTEN" HAAR KANTOOR. 15 leden van de Synd. federatie van metaalbewerkers te Ainsterdam, die aan gesloten is bij het syndicalistische vakver bond (een afscheiding van het N. Ai. S.),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1