De strijd in China. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 274 Buitenland. Binnenland De „Van Galen" te Shanghai Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. JAPANS DOEL IS: NANKING. In Japansche kringen te Sjanghai wordt verklaard, dat 't uiteindelijke doel van de geheele Japan se he landingsactie gericht is tegen Nanking. Volgens dezelfde kringen kan men ook verwachten, dat de krijgsverrichtin gen in het gebied van de Jangtse ver scheidene maanden zullen duren. Op grond van deze verklaringen ver wacht men, dat de Japansche luchtstrijd krachten zullen overgaan tot een ver scherpt optreden tegen Nanking in de eerstvolgende dagen. Dat klinkt dus heel anders danbe scherming van de belangen der Japan ners te Sjanghai. De aap komt uit de mouw. Tegenstrijdige berichten. Over de landing van Japansche troe pen worden tegenstrijdige berichten ge publiceerd. Ven Japansche zijde wordt gemeld, dat het gros der Japansche troe pen ten Oosten van Sjanghai ontscheept is kunnen worden, niettegenstaande de hevige aanvallen der Ghineesche troepen Aan de zijde der Japanners vielen tach tig dooden, terwijl de verliezen van de Ghineezen veel grooter zouden zijn. D!eze ontscheping 'ging vergezeld van een verwoed artillerie-duel. Twintigduizend gehouwen, waaronder talrijke Japansohe katoenfahrieken, zijn tijdens de gevechten in vlammen opge gaan. De hevigheid van het vuur iïs inmid dels afgenomen, doch er drijven nog steeds dikke rookwolken boven het door branden geteisterde gebied. In tegenstelling tot de van Japansche zijde afkomstige berichten heeft het Ghi neesche hoofdkwartier verklaard, dat de pogingen der Japanners, om troepen aan land te zetten, verijdeld zijn. Volgens een ander bericht nit goede bron, is een duizendtal Japansche solda ten te Wen Tsjau Fang, even boven Woesoeng, gedebarkeerd, doch werd het gros der Japansche strijdkrachten, die aan land trachtten te gaan, teruggedron gen. Volgens berichten uit Japansche bron zijn de Ghineezen, die gisternacht een offensief hebben ontketend, aan de Noor delijke grens van de internationale con cessie, er in geslaagd ten Westen van de Jangtsepoe-kreek door te breken tot het Wayside-park. Gisteravond om 9 uur hebben de Ghi neezen op het Noordelijk front een alge- meenen aanval ontketend, die echter door de Japanners is afgeslagen. Ota elf uur beginnen de Ghineezen ook een aanval op het Oostelijk front, maar ook daar werden zij met achterlating van vele gesneuvelden afgeslagen. Hevige ontploffingen. Er zijn naar schatting 250 a 350 per sonen gedood bij de ontploffing van een granaat, welke op bet Britsche torenhuis op den hoek van den Nanking-weg en den Tsjekiang-weg is neergekomen. De explosie deed de geheele stad tril len. Tot een mijl in den omtrek zijn alle ruiten vernield. De plaats der ontploffing biedt een af- grijLolijken aanblik. Deerlijk verminkte lijken liggen in plassen bloed en overal liggen stukken puin. Verlaat de regeering thans Nanking? Een telegram uit Sjanghai meldt, dat de secretariaten van den centralen poli- tieken raad en van de centrale permanen te commissie gisteren den leden van dien raad en die commissie medegedeeld heb ben, dat de beide lichamen van nu af aan kunnen bijeenkomen op iedere willekeu rige plaats en op ieder oogenblik, al naar de omstandigheden eischen. Het telegram voegt hieraan toe, dat dit mogelijk een voorbereidende stap is tot een verplaatsing van den zetel der Ghineesche regeering uit Nanking naar een veiliger plaats. De Japansche admiraliteit heeft gister avond een communiqué uitgegeven, waar in wordt gemeld, dat de vliegtuigen der Japansohe marine luchtraids hebben on dernomen op de vliegvelden van Nan king. Twee maal vielen zij aan. Zij brach ten den vijandelijken troepen ernstige schade toe. Alle Japansche vliegtuigen zijn veilig terug gekeerd naar hun basis van oorsprong. Bij een luchtgevecht op een hoogte tusschen 3000 en 5000 m bo ven Pausjan ten Noorden van Sjanghai, welk: gevecht Maandagmorgen ongeveer een half uur duurde, zijn 9 van de 27 Ghineeische vliegtuigen neergeschoten. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Het leger van Franco is gistermorgen aan het westelijke en zuidelijke front in de provincie Santander verder opgerukt. Volgens berichten uit Reinosa hebben de troepen van Franco in de eerste acht dagen van 'het offensief tegen Santander o.m. veertien tanks buitgemaakt, die van Russische herkomst zouden zijn, vijf pantserauto's, 19 batterijen, 40 in con structie zijnde kanonnen en twee treinen met levensmiddelen. Zij' hebben 26 vlieg tuigen neergeschoten en 14.000 paan krijgsgevangen gemaakt. Op een frontbreedte van ongeveer 40 km. zijn de troepen van Franco in 'die dagen gemiddeld 55 km. vooruitgedron gen, zoodat him terreonwinst ongeveer 2000 K.M.2 bedraagt. Gistermorgen vroeg hebben de troepen van Franco aan het front van Casa del Gampo een aanval ondernomen. De re- geeringstroepen, die op him hoede waren, drongen den vijand evenwel terug, zoodat deze naar zijn linies moest terugkeeren, zonder resultaten te hebben behaald Weer een Britsch schip gebombardeerd. Hit Perpignan woidt gemeld, dat het Engelsche s.s. Noemi Julia, dat op weg van Marseille naar Barcelona gister morgen gebombardeerd is, de haven van Port Vendres is binnengeloopen. De kapitein van het schip verklaarde te genover vertegenwoordigers van de pers, dat boven zijn schip tusschen acht en negen uur op den 42-sten lengtegraad en den derden breedtegraad twee vlieg tuigen hadden gecirkeld, die op de vleu gels een zwarte kokarde met een doods kop en de nummers 528, resp. 529 droe gen. Toen de beide vliegtuigen weer weg gevlogen waren, was om kwart over ne gen een bombardementstoestel versche nen en had twee bommen neergeworpen, die op 10 meter afstand van het schip in het water waren neergekomen. Het schip was niet getroffen. De kapitein verklaarde verder, dat zijn schip de vlag der niet-inmenging had gevoerd en twee controleurs aan boord had, een Engelschman en een Nederlan der. DE BOERENSTAKING IN POLEN. Reeds twintig dooden. Bij gevechten tusschen boeren en poli tie in Klein-Polen zijn 14 dooden en 20 gewonden gevallen. Alleen in het dorp Manino bij Jaroslaf vielen 11 dooden en 16 gewonden. Te Glazowa nabij Rzeszof, waar 10.000 boeren waren samengeschoold, vreesden de autoriteiten moeilijkheden. Zij lieten derhalve den leider van de volkspartij, die den vorigen dag gearresteerd was, vrij om zijn aanhangers te kalmeeren. Bij.onlusten in verband met de staking der hoeren in Polen, welke Maandag j.l. is begonnen en welke moet duren tot 2'5 dezer, zijn tot nu toe 20 personen gedood. De door de boerenstaking ontstane toe stand is volgens tot dusverre nog niet be vestigde berichten weer toegespitst. D'e arbeiders in de stad Kielce zouden n.l. in sympathiestaking zijn gegaan. Het zou, naar verluidt, den stakenden leden van de boerenvolkspartij gelukt zijn een wapen arsenaal te bestormen. Volgens een an dere mededeeling zouden de in handen der boeren zijnde wapenen van buiten- landschen oorsprong zijn. Later wordt gemeld: De toestand te Malapoleka schijnt eenigszins gekalmeerd te zijn. Gisteren en Zondag echter heb ben zich talrijke relletjes voorgedaan, o.m. te Ponice en Melstyn, waarbij drie dooden en talrijke gewonden zijn gevallen. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Thans 103 predikanten in arrest. Zondag is in de Duitsche kerken ge beden voor de gevangen genomen predi kanten. Hun aantal bedraagt thans 103; bovendien mogen er 31 niet preeken en zijn 42 uit hun gemeenten verbannen. De generaal-superintendant der kerk van da Niemöller, Vist, heeft in zijn preek ver klaard, dat het geloof der menschen niet hetzelfde is als het Christe lijk geloof. Ziji, die iets dergelijks' omtrent de Christelijke kerk meenen, kennen hun bijhei niet, aldus spreker. FRANKRIJK EN BELG IE. Economische besprekingen afgebroken. Volgens mededeeling van het Belgische Ministerie van Buitenlandsche Zaken zijn de economische besprekingen met Frank rijk, welke ova. betrekking hadden op het vervoer via de haven van Duinkerken, afgebroken. Woensdag zal de Ministerraad bijeen-, komen, teneinde den toestand te bespre ken, die thans is ontstaan. EEN SCHEEPSRAMP NABIJ ALEXANDRIE. Reeds dertig slachtoffers. Een groote kotter, die .gistermorgen terugkeerde van de feesten, die elk jaar op het strand van Agami, tegenover de haven van Alexandrië, worden gehouden, is, waarschijnlijk wegens overbelasting, gekenterd. Het aantal slachtoffers zou zeer groot zijn. Tot nu toe heeft de zee dertig lijken op het strand geworpen. Gezondheidszorg in Duitschland. Op het derde internationaal congres voor geneeskunde, waaraan door verte genwoordigers van 33 staten werd deel genomen en dat te Berlijn werd gehou den, liet de Rijksartsenleider dr Wagner zich o.m. als volgt uit: De voornaamste taak van de Duitsche geneeskunde ligt op het groote gebied der positieve maatregelen in het helang der bevolkingspolitiek. Men is thans be zig een gezondheidshalans van het Duit sche volk op te maken. Iedere Duitscher krijgt eerlang een „gezondheidspas", waarop alles genoteerd staat wat voor den medicus van belang kan zijn. De Duitsche geneesheer zal niet lan ger zweren bij het dogma van zijn uni versiteit, maar zich ook vertrouwd mak ken met de methoden der natuurgenees wijze, de homoeopathie en de volksge neeskunde. DUitsch geneeskundige-zijn is geen op winst berekend beroep meer, maar een door de wet geregelde publieke taak. Het Duitsche drukkerijbedrijf. 1500 Dlrufckerijbezitters uit het Duit sche rijk hebben te Dresden vergaderd. Dr Wuerfel, leider van het Wirtschaffe- amt der deutschten Bnckdruckersvereins, heeft over de regeling van de markten en het probleem der grondstoffen in het drukkerijbedrijf gesproken. Dit bedrijf wil door groote spaarzaamheid in het ge bruik van papier, metaal en kleurstoffen er toe bijdragen Duitschland onafhanke lijk te maken van buitenlandsehen in voer. Het verbod van vestiging voor nieuwe drukkerijbedrijven zal voorloopig moeten worden gehandhaafd. De papierindustrie is in staat de pro ductie nog te verhoogen. Korte Berichten. In Juli hebben 68.000 toeristen, be halve 8000 zakenlieden Engeland bezocht. Het aantal toeristen was 3000 'hooger dan in de recordmaand in 1934. Meer dan 40.000 vreemdelingen kwamen uit de Yereenigde Staten. Uit Campana (Argentinië) wordt ge meld, dat in een petroleum-opslagplaats van de „India Company" brand is uit gebroken. Twee honderd millioen liter petroleum wordt door het vuur bedreigd. De brandweer tracht uitbreiding van het vuur te voorkomen. Het hooggerechtshof te Dortmund heeft de onmiddellijke invrijheidstelling bevolen van den evangelischen predikant Klose, die wegens een geschil met de nationaal-socialistische autoriteiten in de gevangenis te Bochum was opgesloten. Frankrijk heeft een tekort aan mijn werkers. Dit tekort heeft dergelijke vor men aangenomen, dat de drie mijnwer kersbonden van de departementen Nord, Pas-de-Calais en van het district Anzin op verzoek van de regeering een beroep hebben gedaan op alle Fransche arbei ders, ook op hen, die nog nimmer in de Fransche mijnen gewerkt hebben, zich thans als mijnwerkers aan te melden. H. M. DE KONINGIN NAAR VARSSEVELD. H. M. de Koningin heeft het plan op gevat de Landbouw- en Nijverheidsten- toonstelling („Laneijto") te Vaxsseveld, die heden geopend wordt en tot en met Donderdag zal duren, met een bezoek te vereeren. Het staat nog niet vast, welken dag de Koningin zal komen. Zeer waar schijnlijk zal dit op Donderdag, den dag van het concours 'hippique, gebeuren. Prins Bernhard uit België teruggekeerd. Gisteravond kwart over zeven is Prins Bernhard van zijn bezoek aan Koning Leopold te Laeken op Het Loo terugge keerd. De Prins heeft de reis per auto gemaakt en chauffeerde zelf. MINISTER VAN BOEIJEN ONGESTELD. De Minister van Binnenlandsche Za ken, de heer H. van Boeijen, is in het ziekenhuis Bronovo te 's-Gravenhage op genomen. Hij' heeft wegens ongesteldheid zijn vacantia, welke hij1 in Zwitserland door bracht, moeten onderbreken en is Don derdagavond naar huis teruggekeerd. De toestand van den minister geeft geen reden tot ongerulstheid. EEN AANVARING. Het departement der Marine deelt mede, van den torpedojager „Van Galen" bericht te hebben ontvangen, dat deze gisteren bij het aanbreken van den dag de monding van de Yangtse zou hebben bereikt op weg naar Sjanghai. Aneta verneemt nog, dat driehonderd Ghineezen, van Java afkomstig alsmede eenige Nederlanders uit Sjanghai wen- schen te vertrekken, waartoe de as sistentie van de „Van Galen" zeer ge- wenscht zal zijn. Nadat de passagiers met assistentie van de „Van Galen" zijn opgehaald, zul len zij door de Java-China-Japan-lijn verder naar Java worden overgebracht. Een later bericht meldt: Hr. Ms. Van Galen is gistermiddag om 15 uur te Sjanghai aangekomen. Hij is aan een groot gevaar ontsnapt. Hij is n.l. in aanvaring geweest met een Britsche sleepboot. Het scheepsverkeer op de Wangpoe is in deze bewogen da gen volkomen ontwricht en men kan van een chaotischen toestand spreken. Aan varingen zijn hierdoor bijna niet te voor komen en deze groote verwarring was er dan ook de oorzaak van, dat een sleep boot, die de Britsche vlag voerde, de „Van Galen" ramde. De botsing was zoo sterk, dat de Nederlandsche oorlogsbodem bijna kapseisde. De marine-autoriteiten in Den Haag hebben bericht ontvangen van den com mandant van de „Van Galen", dat een Engelsche sleepboot bij bet manoeuvree ren tegen onzen oorlogsbodem is aange varen. Hierdoor beeft de „Van Galen" een deuk in den voorsteven gekregen. De averij wordt als onbeteekenend be schouwd. De zeewaardigheid van ons oorlogsschip is intact gebleven. Het ge heele ongeval wordt dan ook als niet van ernstigen aard beschouwd. Op het verblijf van de „Van Galen" te Sjanghai zal dit incident dan ook niet van in vloed zijn. Burgemeesters. Biji Kon. besluit van 18 Augustus is aan J. H. A. Frieswijk, op zijn verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Doornspijk. Bij Kon. besluit aan J. J. Janssensi, op zijn verzoek, met ingang van 15 Sep tember, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente S chijn del. Bij Kon. besluit is aan A. Schram, op zijn verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ghaam. Met ingang van 1 November a.s. heeft de heer K. Slomp, burgemeester van Nijeveen, eervol ontslag uit die betrek king verzocht. RIJDENDE PONT IN HET MERWEDE-KANAAL. Het gevaarte geïnstalleerd. Gistermiddag is de pont op wielen, die in het Merwede-kanaal tegenover 'tOud- Diemerlaan dienst zal doen, ter plaatse gearriveerd. Het 8 m hooge gevaarte werd aan de takels gehangen en voorzichtig op de rails geplaatst. Vrijdag j.l. waren deze rails, die door de Ned. Droogdok-Mij. uit één stuk vervaardigd zijn, reeds op den bodem van het kanaal gemonteerd. Deze rails hebben een lengte van ruim 109 m. Nadat een duiker had gecontroleerd of de pont goed op het spoor stond, heeft het gevaarte zijn eerste rit heter gezegd zijn proefvaart, daar de pont geheel als vaartuig beschouwd moet worden ge maakt. Zij volbracht deze tot aller vol doening. De rijdende pont is voorzien van een Kromhout Gardner motor. Zij biedt aan vier kleine auto's plaats. Het overvaren zal anderhalve minuut duren. De opritten zijn nog niet geheel gereed, doch ver wacht wordt, dat zulks in September het geval zal zijn. Dan kan de pont op wielen in gebruik genomen worden en zal men de sensatie kunnen ondergaan het Mer- wedekanaal over te rijden. DE TWEEDE KAMER OVER NATURALISATIES. De Tweede Kamer heeft voorloopig ver slag uitgebracht over 57 naturalisatie- ontwerpen, te zamen betreffende 1165 menschen. Naar wij in dit verslag lezen, meenden enkele leden, dat het Nederlan derschap niet verleend dient te worden aan menschen, wier opneming in ons volk de toCh reeds bestaande noodlottige ver deeldheid zou vergrooten; alleen de norm van geest- en stamverwantschap zij hier beslissend. In dit verband geven zij te kennen, dat huns inziens het antisemie tisme onder ons volk groeiend is; zij acht ten het niet wenschelijk, dat steeds meer Joden van huiten in onze volksgemeen schap worden opgenomen. Binnenland. De stand van groenten en fruit. Onze stijgende tuinbouwexport. De Van Galen te Sjanghai aangekomen en beschoten. Buitenland. De gevechten in China. Dg bedoeling van Japan. Offensief der Japanners ge opend. Nog steeds successen van Franco in Spanje. De, kerkstrijd in Duitschland. Verscheidene andere leden verklaarden daarentegen niet in te zien, dat naturali satie van Joden de verdeeldheid in ons volk zou vergrooten. Van een groeiend antisemietisme is huns inziens ook geen sprake. Eenige leden merkten op dat terecht onderzocht pleegt te worden, of de ver zoekers zich, actief met de Nederlandsche politiek bemoeien. Ten aanzien van een der verzoekers vestigen deze leden er de aandacht op, dat hij in 1934 in zijn woon plaats (Rheden (G.), bestuurslid van de plaatselijke afdeeling van do N. S. B. was; hij heeft hiervoor bedankt, omdat hem anders het verblijf hier te lande zou worden ontzegd. De politie rapporteert over hem, dat hij rustig van aard en bang is, zoodat hij zich wel als een goed Ne derlander zal gedragen". Gaarne zouden de hier aan het woord zijnde leden nader over dezen verzoeker worden ingelicht. Het politierapport, zoo merken zij verder op, maakt, althans een zeer zonderlingen indruk; blijkbaar heeft de politie te Rheden eigenaardige opvat tingen omtrent de eischen, aan een goed Nederlander te stellen; men vertrouwt dat de minister de opvattingen van de politie niet deelt. Het had de aandacht van_ verscheidene leden getrokken, dat onder hen, aan wie de Regeering bij deze ontwerpen het Nederlanderschap wenseht te verleenen, zich een groot aantal personen bevindt, werkzaam bij bet onderwijs. Weliswaar zijn dit voor het grootste deel personen, die Nederlandsche diploma's, benevens de vereischte vergunning tot het geven van onderwijs in Nederland bezitten, ter wijl zich in de dossiers verklaringen be vinden van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, inhoudende, dat deze tegen de gevraagde naturalisatie geen bezwaar heeft, doch de leden, die deze opmerking maakten, betwijfelden toch, of het verstandig is al deze perso nen in het Nederlandsche staatsverband op te nemen. Zij herinnerden daarbij aan de groote werkloosheid, die nog steeds onder het onderwijzend personeel hier te lande heerscht. En ook vestigden zij er de aandacht op, dat juist ten aanzien van de onderwijzers geëisoht mag worden, dat dezen ^geheel in het Nederlandsche volks leven zijn opgenomen. Zij hadden niet de overtuiging, dat dit laatste van allen, oin wie het hier gaat, gezegd kan worden. Van andere zijde wordt er op gewezen, dat een belangrijk percentage der te natu- raliseeren personen, die bij het onderwijs werkzaam zijn, bestaat uit religieuzen. Het bezwaar, ontleend aan de werkloos heid! onder bet onderwijzend personeel, kan hier niet zoo zwaar wegen als het geval zou zijn, wanneer het leeken betrof. Het 10.000ste sehip in den Waterweg. Zondagochtend is het Engelsche stoom schip Melito, komende van Swansea, als tienduizendste schip den Nieuwen Wa terweg binnengekomen en opgevaren naar Rotterdam. Verleden jaar werd bet tienduizendste schip voor den Nieuwen Waterweg geboekt op 25 September, dus ongeveer een maand later. Dit feit wijst ook weer op een drukkere scheepvaart en een verblijdende opleving in 1937. Schietwedstrijd Vrijwillige Burgerwacht. Op de Zaterdagen 4 en 11 September a.s. zal de jaarlijksche schietwedstrijd van de Vrijwillige Burgerwachten in Zeeland worden gehouden op de militaire schiet banen te Vlissingen. (VI. Grt.) Middelburg. Een parade op 31 Augustus. Op 31 Augustus a.ls. zal tor gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin door het garnizoen een parade worden gehouden op het Molenwater. Na afloop van de parade wordt een marsch door de stad gemaakt. Veertigjarig bestaan van Handelsbelang. Gisteren was het de dag, dat de Vereeniging Han delsbelang 40 jaar bestond en het was zeker een 'goed idee van het bestuur om

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1