Dubbele moraal der N.S.B.'ers. Stand en Verpachtingen De economische toestand eind Juli 1937. De maatregelen voor het slagersbedrijf. Buitenland. De toestand in en om Shanghai. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 271 overem HNGTEPACHTENi jEN weiland, ibehoorende aan het bestuur te Ritthem, elzinge, ter grootte Dngeveer 6^/2 gemet) a 25 Nov. a,s., voor jaren. tingen worden ver- aente-secretarie van •ijvingsbriefjes in te September a.s. rereen. „De E'en- Glapps Favorite N.H. Suikerpeer 7, Sappig Groentje Duchesse d'Olden- 7, Appelsval 18, alles per kg. rnelis Harinck, 21 17 j. jd. Zandee, 28 j. jm. erbeemen, 21 j.jd. iraham, z.v. Frans pman. vallen: K. S. Ver- P. G. de Koning- Riemens-van der ek, 79 j., wed. A. (M. G.) 3, schuur, tuin, pan, v. Werkum. n inboedel, Kram. gterrein, kantoor- len, Blaupot ten andmanslust" met nden, Jonkers" en is en inboedel, ivland Grijpskerke, en Weil., v. <L fstede „Loodkop", Kram. EERBERICHT rond van 20 Aug.: ende N.W. tot W. kt, weinig of geen ïring in tempera- ïidaag 3 uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losse nummers 5 cent. Advortontllin 30 cont por rogol. Ingozondon medodeolingon 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. "dag 3 u.: 761. fietsen- GUNSTIGE VERSCHIJNSELEN. Wanneer men de dagelijksche index cijfers van aandeelenkoersen, samenge steld aan de beurzen van Amsterdam, Londen en Nieuw-York voor de eerste zes maanden van het jaar met elkaar vergelijkt, is een treffend verschil te zien. Londen vertoont een doorloopende daling. Amsterdam en Nieuw-York ver- toonen een maximum in Maart, gevolgd door een daling, welke echter voor Am sterdam in Mei ophoudt, voor Nieuw- York tot in Juni doorgaat. Het koerspeil is te Amsterdam niet weer gezonken tot het prijspeil van Januari, terwijl het in Nieuw-York sinds einde April daaronder is gebleven. Pas in de eerste helft van Juli is op alle drie de beurzen een nieu we stijging te zien (die echter ook weer voor Londen onbelangrijk is gebleven). „De Nederlandsche Conjunctuur" (drie- maandelijksch tijdschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek) van Augustus 1937, knoopt hieraan in zijn overzicht van den economischen toestand, de beschouwing vast, dat naast andere, bekende factoren, tot de betere waar deering der Nederlandsche aandeelen zal hebben bijgedragen, de opvatting, dat bij ons met ernstige belemmeringen voor het aanhouden van de hausse geen reke ning behoeft te worden gehouden. Hoe wel in de genoemde landen de conjunc tuurreserves nog geenszins zijn uitgeput, geldt dit in sterkere mate voor ons land, dat later aan de opleving is gaan deel nemen, waar nog slechts een betrekkelijk gering deel der werkelooze arbeiders weer in het productieproces is opgeno men en waar het bedrijfsleven nog bijna geen beroep heeft gedaan op de aanzien lijke kapitaalsreserves, die hier nog on gebruikt liggen. Er is in Nederland nog bijna geen prijs stijging van afgewerkte producten op de oude pariteit omgerekend de prijs stijging der grondstoffen is o.a. gecom penseerd door daling der loonen (even eens op de oude pariteit; in guldens zijn zij gelijk gebleven met slechts hier en daar kleine stijgingen) en der kapitaal rente. De cijfers van onze handels beweging geven dan ook ge tuigenis van onze gunstiger geworden exportpositie, hoe wel de ontwikkeling der laat ste maanden niet meer zoo snel is geweest als in de twee de helft van het vorige jaar. Het volume van onzen uitvoer was in het afgeloopen halfjaar zelfs grooter dan in het eerste halfjaar van 1929. Dit ging gepaard met een procentueele stijging van den uitvoer van bewerkte artikelen (gedeeltelijk of geheel; van de laatste vooral de hulpstoffen: cokes, veevoeder, kunstmest) Van opleving der n ij verheid getuigen de cijfersbetreffen- de den invoer van grondstof fen, vooral voor die industrieën, welke productiemiddelen leveren (men denke aan den scheepsbouw). Deze laatste had in het tweede kwartaal den omvang van 1930 weer vrijwel bereikt en was nog stijgende. De stijging van den invoer van grondstoffen voor de industrieën van verbruiksgoederen (die na een krachtige stijging in de tweede helft van 1936 tot boven het vorige maximum (1931) is ge stegen) heeft zich echter de laatste maan den niet meer voortgezet. In de werkeloozencijfers komt die gunstige ontwikke ling echter slechts zwak tot uiting. De vermindering van het aan tal werkeloozen bedroeg, na seizoencor rectie, ten opzichte van het maximum (424.000 eind September 1936) nog slechts 66.000 en in Juni was er een stagnatie, die contrasteerde met de vrijwel onafge broken verbetering der voorgaande maan den. De verbetering der bedrijvigheid blijkt zich echter meer en meer uit te breiden tot de industrie- en van verbruiks goederen. Ook in den landbouw en in het transportbedrijf is de werkeloosheid thans duidelijk aan het verminderen. Ten aanzien van de kapitaal markt wordt opgemerkt, dat hier nog weinig te zien is van nieuwe investee- ring, maar uit andere cijfers blijkt wel, dat de installatie der nijverheid wordt uitgebreid of vernieuwd. Hiervan getui gen de cijfers betreffende de aanbeste dingen voor fabrieksbouw en den invoer van machines. Toeh blijft deze geheele beweging nog binnen bescheiden gren zen. Beroep op de kapitaalmarkt blijkt ook nog bijna niet noodig. Deze blijft ruim; de stroom van conversies houdt aan, de rekeningcourant saldi bij de Nederlandsche Bank zijn een oogenblik tot bijna 600 millioen gulden gestegen. Uit het bovenstaande blijkt, dat de con junctuurverbetering in hoofdzaak nog steeds gedragen wordt door dezelfde fac toren, die reeds vóór de depreciatie wer den genoemd, zoomede door de deprecia tie zelf, maar dat daarnaast zich meer en meer andere factoren daarbij aanslui ten, voornamelijk de betere positie van den landbouw en een begin van opleving van de binnenlandsche markt. De aan zienlijke kapitaalreserves, zich o.a. uiten de in lage kapitaalrente en goedkoop geld zijn gunstige voorwaarden voor het aanhouden der opleving. Het groote aan tal werkeloozen, dat naar meer en meer blijkt voor een aanzienlijk deel niet meer in het bedrijfsleven opgenomen zal wor den, blijft steeds het voornaamste duistere punt in de conjunctuurontwikkeling. Reeds in werking getreden. 'In aansluiting op de berichten in ons blad van gisteren kan worden medege deeld, dat de beschikking van den minis ter van economische zaken, waarbij is be paald, dat voorloopig zonder zijn vergun ning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend, reeds gisteren in werking is getreden. Voorts zal de verlaging van de cri sisheffing op vleesch van 10 op 5 pet. met ingang van vandaag in werking treden. De tekst van de ministerieele beschik king luidt als volgt: 1. Het is verboden, een inrichting, waarin het slagersbedrijf al dan niet uit sluitend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te vesti gen zonder vergunning van den minister van oeconomiscbe zaken. 2. Onder de uitoefening van het sla gersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het in voor raad hebben, het voor aflevering aan het publiek geschikt maken, of het aan het publiek verkoopen van versch of bevro ren vleesch van runderen, varkens, scha pen of paarden. In slagerskringen is men dankbaar ge stemd, omdat men er een ernstige poging van den minister in ziet om het slagers bedrijf te helpen. De invoering van een spertij'd acht men zeer belangrijk voor het bedrijf. Er komt hierdoor een mogelijkheid, dat er een einde zal komen aan de overbezetting van het bedrijf. Ook over de verlaging van de crisis heffing met de helft toonde men zich ver heugd. Echter was dit besluit toch ook een kleine teleurstelling. Men had ge hoopt, dat de volle 10 procent eraf zon zijn gegaan. Het motief immers, dat indertijd aanleiding was de heffing in te voeren dat was de financiering van de rundvee afslachting geldt sedert lang niet meer; zoodat het geld, dat men thans uit de crisisheffing on'vangt, voor geheel an dere doeleinden wordt besteed, dan waar voor het eigenlijk bestemd was. De sla gers blijven daarom hopen, dat ook de tweede vijf procent spoedig zal verdwij nen. De bedoeling is echter zoo spoedig mo gelijk deze geheele crisisheffing te laten vervallen en aangezien men hoopt, dat binnen redelijk korten tijd het landbouw crisisfonds de opbrengst zal kunnen mis sen, kan dus ook wel spoedig de afschaf fing van de overblijvende opcenten worden tegemoet gezien. Door deze halveering der crisisheffing wordt het vleesch ongeveer 5 cent per kg. (iets minder) goedkooper. Eenigszins verbaasd heeft ons het ver zoek van den Ned. Slagershond aan zijn leden, om de vleeschprijzen niet te ver lagen. Toen onlangs in vele plaatsen de vleeschprijzen zijn verhoogd, is o.a. als motief aangevoerd de zware belasting, die op het vleesch is gelegd. "Welnu, als de regeering dien last nu eenigszins ver licht, wat wij' van harte toejuichen moet dan het eerste antwoord daarop zijn, dat de vleeschprijzen niet moeten worden verlaagd? Op die wijze zal de opheffing van de verschillende crisislasten, waar we toch langzamerhand heen moeten, voor de burgerij niet het gewenschte en noodig'e resultaat hebben. Het is onze stellige overtuiging, dat we, om in geen groote economische en sociale moeilijkheden te geraken, moeten komen, al gebeurt de laatste weken het tegenovergestelde, tot verlaging van de kosten van eerste levensonderhoud. De slagers zelf hebben ondervonden, dat hooge prijzen het verbruik sterk doen afnemen, wat ieder trouwens ook kan be grijpen. Maar vermindering van con sumptie van eerste levensmiddelen betee- kent behalve nadeel voor den midden stand ook een ernstige bedrei ging van de volksgezond heid. Wijl achten het uitnemend dat de re geering krachtig medewerkt de verschil lende takken van den middenstand te sa- neeren. Maar dan moeten ook alle krachten worden ingespannen om de prijzen der levensmiddelen zoo laag mo gelijk te stellen. Dat kan ook, als het be drijf weer gezond is. Blijft het met die prijzen in stijgende lijn gaan en de cijfers wijzen uit, dat we na September een bedenkelijke verhoo ging hebben gekregen dan, wij herhalen het, voorzien wijl een periode van econo mische moeilijkheden en socialen strijd. Verlaagde, z.g.n. aangepaste loonen en stijgende kosten van levensmiddelen, deze beide kunnen niet samengaan. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN. Het gaat in dit conflict weer als in de andere oorlogen: beide partijen melden successen. De Chineezen zetten er nu de Ja panners hun versterkingen, waar zij al eenige dagen op wachten, nog niet ver kregen hebben alles op vóór dien tijd de Japansche troepen, welke langs den Noordoostelij'ken vleugel der internatio nale concessie te Shanghai gedrongen wa ren, daar vandaan te drijven. Zij bestoken hen daarbij van twee kanten. D'e Chineesche troepen oefenen een krachtigen druk uit op de stellingen van den vijand. De Japanners doen, gesteund door tanks en pantserwagens, wanhopige pogingen om te voorkomen, dat er een bres in hun linies wordt geslagen en hun strijdkrachten worden gesplitst. De Chineezen beweren, dat zij den ri vieroever ten Oosten van de Internatio nale concessie hebben bereikt en aldus de Japansche linies in tweeën 'hebben ge sneden. Uit Japansche baron wordt echter ge meld: De Japansche strijdkrachten zijn Don derdag aan het noord-westelijk front van Shanghai twintig mijlen opgerukt. De opperbevelhebber dear Japansche troepen, Hasegawa, zeide te verwachten, dat de stad binnen twee dagen van het grootste militaire gevaar zal zijn bevrijd. Het is moeilijk uit te maken, wie gelijk heeft. Maar men krijgt toch wel den in druk, dat de druk die de Chineesche troe pen op dit Japansche front uitoefenen bijzonder zwaar is en den Japanners ern stige moeilijkheden veroorzaakt. Dë Japanners moeten op het oogenblik dan ook alles van de versterkingen ver wachten, die zullen landen. Dit lan den van de nieuwe Japan sche versterkingen zal vermoedelijk aanleiding geven tot groote moeilijk- heden. Immers, de landing kan alleen geschieden onder dekking van het ge schut van de Japansche oorlogsschepen. De zware artillerie die de Chineezen uit Nanking hebben gekregen en die zij' ach ter hun linies hebben opgesteld, zal dus die Japansche oorlogsschepen tot doel moeten nemen. Maar vlak bij de Japan sche oorlogsschepen liggen die van de andere mogendheden. Het gevaar, dat voornamelijk deze schepen van een bom bardement van de Chineesche artillerie te lijden zouden hebben is dus vrij' groot. Het Chineesche ministerie van buiten- landsohe zaken heeft daarom den Brit- schen en anderen buitenlandschen auto riteiten verzocht, hetzij hun oorlogssche pen uit de haven van Sjanghai terug te trekken tot op een afstand van vijf mijl van de Japansche oorlogsbodems, Hetzij de Japansche oorlogsschepen te dwingen dit te doen, aangezien Ghina anders de verantwoordelijkheid voor de gevolgen niet op zich kan nemen. De Japanners hebben van hun kant den mogendheden verzocht hun schepen te houden waar zij liggen. Het gevaar voor internationale conflic ten is dus niet denkbeeldig. Nanking gebombardeerd. Het Chineesche hoofdkwartier te Nan king deelt mede, dat twee Japansche vliegtuigen te Kwangte op 130 km ten Zuid-Oosten van Nanking zijn neerge haald. Een derde werd omlaag geschoten te Litsoe, dichter bij Nanking. Do Japansche bombardementstoestellen verschenen om 12.20 uur en vlogen hij het naderen van Nanking op groote hoogte. De uitgeworpen hommen misten het vlieg veld, maar kwamen neer op verscheidene huizen in de buitenwijken, welker bewo ners gedood of gewond werden. Vervol- Na den verkiezingsnederlaag van de N.S.B. hebben een aantal „zakenlieden" de onkieschheid gehad een straatverkoop te organiseeren van rouwkaarten, waar op het overlijden van de N.S.B. werd aangekondigd. De politie heeft deze hee- ren, waar zij hen te pakken kon krij gen, in de kraag gegrepen en aan dezen handel een einde gemaakt. Het dagblad der N.S.B. is terecht tegen de misselijke practijken van boven bedoelde handelaren van leer getrokken en gebruikte daarbij zeer felle termen: „Neerlands straten het gruweltooneel van de overwinningsroes", „Gespot met dood en leven", „Het grauw staat met rouw kaarten", Schandelijk vuil", enz. enz. Wel heel merkwaardig doet naast deze boosheid het volgende, door het orgaan van „Eenheid door democratie" gememo reerde feit aan: In het te Semarang ver schijnende blad „De Opmarsch", N.S.B.- kringblad voor Midden-Java en de Vor stenlanden, verscheen de volgende rouw advertentie: „Met droefenis kondigen wij het over lijden aan, op heden 26 Mei, tengevolge van de „algemeene opluchting", van me juffrouw Eenheid door Democratie, in de wandeling genaamd Eenheid door Doodsangst. Zij ruste in vrede. De eenige erve, Algemeene Ruzie. P.S. Op haar sterfbed heeft de lieve overledene ver klaard te zullen komen spoken, als de N.S.B. soms niet heelemaal dood mocht blijken te zijn." Het behoeft geen betoog, zoo merkt „De Nederlander" op, dat wij in het N.S.B.- dagblad over d i t „gespot met dood en leven", over dit „schandelijk vuil", over de onkieschheid van d i t „grauw" geen woord van afkeuring hebben gelezen gens verdwenen de toestellen. Om 17 uur begonnen de Japansche toestellen Nan king opnieuw te bombardeeren. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat de Japansche luchtstrijdkrachten in den afgeloopen nacht een raid op Nanking ten uitvoer hebben gelegd.. Zij lieten bommen vallen op een belangrijke munitieopslag plaats, die vernield werd. Bij hun terug tocht naar hun basis, die geheim wordt gehouden, zouden de Japansche vliegtui gen een Chineesch bombardementsvlieg tuig hebben ontmoet en neergeschoten. De Engelsche stap. Naar uit goede 'bron vernomen wordt, zal de regeering der Vereen. Staten zich aansluiten bij Frankrijk en Engeland om China en Japan voor te stellen, hun troe pen uit Sjanghai terug te trekken en een wapenstilstand af te kondigen. Reeds zijn gezamenlijke stappen gedaan, doch deze hebben geen resultaat opgeleverd. De Japansche onder-minister van Bui- tenlandsohe Zaken heeft den Engelschen zaakgelastigde er van in kennis gesteld, dat de Japansche regeering niet aan de vreemde naties de bescherming van Ja pansche onderdanen kan toevertrouwen. Cholera en muiterij. In Hongkong en omgeving is de cholera uitgebroken. Een hoeveelheid anti-cholera serum, voldoende voor 250.000 inëntingen, is met spoed daarheen gezonden teneinde de ernstig© toeneming van de cholera al daar te bestrijden. Het serum komt van Bandoeng. In de afgeloopen week zijn te Hong kong 82 personen aan cholera overleden tegen 19 in de week daarvoor. Naar verluidt zou muiterij zijn uitge broken te Nanking en zou de militaire lei der van Kwangi, generaal Pal Tsjoeng Si in arrest zijn gesteld. Pai, die een hekend voorstander is van oorlog met Japan zou door de aanhangers van Tsjang Kai Sjek gevangen genomen zijn, omdat deze zou vreezen door Pai op zijde geschoven te worden. D'e Japansche pers schrijft in haar com mentaar op de muiterij te Nanking, dat de Chineesche regeering voornemens zou zijn haar zetel naar Tsjangsa of Tsjengtoe te verplaatsen. DE STRIJD IN SPANJE. Successen der opstandelingen. Un. Press meldt het volgende uit Rei- nosa: De voorhoede van Franco's troepen is gisteren opnieuw opgerukt en bevindt zich thans op minder dan veertig kilome ter van Santander. Voor de eerste maal sedert het uitbre ken van den burgeroorlog lieten de troe pen der Valencia-regeering zonder verde ren tegenstand te bieden toe, dat geheele bataljons werden omsingeld. Vier com pagnieën gaven zich over. Ten Oosten van Reinosa, op den weg naar Torre la Vega achter Alto de la Horca, tracht de vijand nog weerstand te bieden Binnenland. Het vóór-ontwerp personeelfondsenwet. De maatregelen voor het slagersbedrijf. Controle op ziekenhuisverpleging. Buitenland. De strijd in China. Portugal en Tsjecho-Slovakije. Sucessen der opstandeliigen in Spanje. Weer een Spaansch schip getorpedeerd. Woensdagavond is het vrachtschip in dienst van de Spaansche regeering, „Armuru", metende 2762 ton, geregi streerd te Bilbao, door een onbekenden onderzeeër getorpedeerd, vrijwel op de zelfde plaats, waar de „Ciudad de Cadiz" werd getorpedeerd. De bemanning is door een Turksch schip aan boord genomen. LISSABON'S BREUK MET PRAAG. Ook Moskou verrast. De verbreking der diplomatieke betrek kingen tuschen Portugal en Tsjechoslo wakije heeft in leidende kringen te Praag groote verbazing gewekt. De regeering heeft echter haar kalmte behouden en haar gezant te Lissabon instructies gege ven op zijn post te blijven, zoolang de Portugeesche regeering hem geen moei lijkheden in den weg legt. Het Tsjechoslowaaksche persbureau is gemachtigd te verklaren, dat het denk beeld, als zou een derde mogendheid in vloed hebben geoefend op het standpunt van Praag, ten stelligste van de hand ge wezen moet worden. Ook in politieke kringen te Moskou noemt men de bewe ring, dat Tsjechoslowakije op aandringen van de Sovjet-Unie geweigerd zou hebben wapens aan Portugal te verkoopen, on zinnig. De verbreking der di plomatieke betrekkingen tusschen Tsjech oslowakije en Portugal wasinMoscou een volkomen verrassing. Naar Reuter verneemt, beschouwt de Britsche regeering de verbreking der di plomatieke betrekkingen tusschen Portu gal en Tsjechoslowakije niet als een kwes tie van onmiddellijk belang. Men hoopt evenwel, dat de twee landen een verzoe ningsgezinde houding zullen aannemen en spoedig tot overeenstemming komen, ook al omdat het geschil onvermijdelijk op den toestand in Midden-Europa een on- gunstigen invloed moet oefenen, zoowel als op de toekomstige werkzaamheden van de niet-inmengingscommissie en men hoopt te Londen dat de breuk niet lang zal duren. GROOTE STIJGING VAN DE PRIJZEN DER LEVENSMIDDELEN IN FRANKRIJK. Het „Bulletin de la Statistique Géné rale de la France" publiceert cijfers, die de stijging der prijzen van voorname levensmiddelen in het laatste jaar aan- toonen. Hieruit blijkt, dat de broodprijs met 30 is gestegen sinds Augustus vorig jaar, boter met 37 eieren met 39 melk met 33 en rundvleesch (waarbij men als voorbeeld een gewoon stuk nam) met 32 De restaurants zijn dientengevolge natuurlijk verplicht hun prijzen te verhoogen. Opnieuw brand in hei „Crystal Palace". In de na den geweldigen brand in den afgeloopen winter gespaard gebleven bal van het „'Crystal Palace" te Londen is Donderdagmiddag brand uitgebroken. Voordat de brandweer arriveerde, was bet dak reeds met donderend geraas inge stort. D'aar men echter toch reeds begonnen was deze 'hal te sloopen, heeft de brand weer er zich verder toe beperkt het ten toonstellingsterrein voor het vuur te be hoeden. Joden krijgen eigen zitbanken. In bet arrondissement Prenzlauerberg (ten Noord-Oosten van Berlijn) heeft men in het park 92 banken neergezet, waarop vermeld staat „verboden voor Jo den". Joden mogen slechts op acht bepaalde banken plaats nemen. De nationaal-socialistische pers noo- digt andere arrondissementen uit dit voorbeeld te volgen. Weer een er uit. Het Dhitsche Nieuwsbureau verneemt, dat aan den hoofdcorrespondent van de „Times", Norman Ebbutt, is medege deeld, dat hij vóór den aangekondigdén termijn, dus vóór Zondag 22 Augustus, 24 uur, het Dhitsche rijksgebied moet verlaten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1