Rechtszaken Ingezonden Stukken. Telegrammen De moeilijkheden in het slagersbedrijf. Laatste Berichten der geen personen het leven hebben gela ten. Een met een paard bespannen voer tuig, waarop gezeten waren een landbou wer en diens zoontje, passeerde den overweg en werd gegTepen door een snel trein, die 14.42 uit Heerlen was ver trokken. Terwijl de machine het paard greep, werd het voertuig opzij geslin gerd, waardoor de beide inzittenden op den 'grond vielen, gelukkig juist aan die zijde, waar de trein niet passeerde. Beide kwamen met den schrik vrij, doch het paard werd gedood. D'e trein ondervond 20 minuten vertraging. Kind doodgereden. Gister middag is te Hoensbroek een driejarig meisje door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het kind was op weg naar haar groot vader, die in genoemde straat woont. Do vader' had de kleine even losgelaten, om het meisje op haar grootvader, die stond te wachten, toe te laten loopen. Een oog'enblik daarna geschiedde het onge luk. Miskleurige rijwielplaat je s. De heer J. J. P. Otte van Langeraar was dezer dagen met vacantie bij familie te Hillegom. Hij maakte o.m. een fiets tochtje met zijn meisje naar Bloemen daal en werd daar door de gemeente politie aangehouden ter controleering van rijwielplaatjes. Beiden waren echter wel in het bezit van de bedoelde rijwiel- merken, doch het toeval wilde, dat de kleur van het eene plaatje iets lichter was dan van het andere, waardoor de politie van Bloemendaal vaststelde, dat het eene plaatje valschelijk zou zijn na gemaakt. De beide fietsers werden aan gehouden en in het politiebureau te Bloe mendaal opgesloten. Welke verklaring de heer O. ook al gaf, het mocht niet baten. Zelfs het meisje, dat toch geheel onschuldig was, werd vastgehouden. Toen om 2 uur de commissaris geko men was, besliste deze, dat twee agenten per auto naar Langeraar zouden gaan om ten postkantore aldaar, waar de plaatjes gekocht zouden zijn, een onder zoek te gaan instellen. Inderdaad bleken aldaar onder de aanwezige rijwielplaat jes enkele te zijn, die van de origineele kleur afweken. Gelukkig echter kon do beheerder van het postkantoor te Langeraar zich her inneren, dat do heer O. eenige dagen ge leden een plaatje bij hem gekocht had, zoodat nu het raadsel geheel was op gelost. Toen de' bedoelde agenten nu weer te Bloemendaal terug kwamen, dit was on geveer 6 uur, zou men natuurlijk de on middellijke invrijheidstelling verwacht hebben, doch helaas ging hier nog circa ruim een uur mee gepaard en konden de heer O, en zijn meisje eerst te 7 uur het politiebureau verlaten. Zoo zijn dus deze twee menschen de dupe geworden van een onjuiste afleve ring van rijwielplaatjes door de poste rijen. De politie te Bloemendaal was wel zeer spitsvondig en ten gevolge van deze spitsvondigheid kostte het twee eerlijke menschen eenige uren van hun kostbare vacantie. De heer O. neemt met de toedracht dezer zaak geen genoegen. Een volk zonder taal. In de moerassen van de Amazone werd een tot nu toe onbekende Indianenstam ont dekt, die geen taal kent en zich alleen maar uit met enkele klanken en gebaren. Volgens wetenschappelijke, geloofwaar dige berichten van Amerikaansche ont dekkingsreizigers zijn het de Quurungua- Indianen, die uiterst schuw en terug houdend zijn. Zij kennen geen hutten of hangmatten, zooals alle andere India nenstammen van Zuid-Amerika. E'en taal in den vorm, zooals andere volken die kennen, ontbreekt geheel. Hun klan ken beporken zich tot het uitdrukken van gemoedstoestanden. Hun onwil toonen zij bijvoorbeeld, door een meermalen sis send uitstooten van „Hutututu", waarbij zij tegelijkertijd met den linkervoet stam pen. Geraffineerd postzegel- bedrog aan het licht gekomen. Een zeldzaam geraffineerde vorm van bedrog is gisternamiddag aan het licht gekomen op de officieuze postzegelmarkt aan den N.Z. Voorburgwal te Amster dam bij den verkoop van een partijtje postzegels. Naar den dader ervan wordt ijverig gespeurd. Een dame kocht van een verzamelaar een partijtje postzegels, waaronder zich er een bevond, die was uitgegeven in 1923 ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Deze zegels hebben voor verzamelaars een zeer groote waarde als zij van een bijzondere tanding zijn voorzien. Voor een exem plaar wordt wel eens f 30 betaald. In dit geval werd de prijs van het partijtje met f 6 verhoogd, wegens de aanwezigheid van die bijzondere tanding bij den jubi leumzegel. Kort nadat de koop was gesloten, kwam de dame tot de ontdekking, dat de post zegel „vertand" moest zijn, dit beteekent, dat het oorspronkelijke kartelrandje eraf geknipt was en dat er daarna nieuwe tanden in aangebracht moesten zijn. Het schijnt dat deze zegels zooveel witvertoo- nen, dat een dergelijke bedriegelijke ma nipulatie mogelijk is. De dame haaide er een agent bij, die den vérkooper arresteerde. Uit het ver hoor bleek, dat de verkooper vermoede lijk niet zelf de vertanding heeft uitge voerd. Of hij medeplichtig is aan het be drog kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Inmiddels zijn eenige postze- geldeskundigen verhoord, die de tanding hebben onderzocht. Dat karweitje bleek zoo zorgvuldig te zijn uitgevoerd, dat de menschen langen tijd aarzelden het be drog te bevestigen. De gearresteerde is inmiddels weer vrijgelaten. Een ekster te gast in een straat in de hoofdstad. Een ek ster vliegt rond in de tuinen van een blok huizen in de Van Breestraat te Am sterdam en behalve dat hij in de tuinen rondvliegt, beschouwt hij een open raam of deur als een stilzwijgende uitnoodi- ging om binnen te komen. Hij doet dat ook zonder aarzelen, trippelt binnen, springt op tafel of kast en schrikt zich werkelijk geen aap, als plotseling de deur opengaat en de bewoner ook binnenkomt. Integendeel, de schrik is meestal aan den anderen kant, en het dier blijft zit ten om met zijn slimme kraaloogjes de bewegingen van den binnengekomene te bespieden. Zijn sterkste staaltje is wel het uit de handen grijpen van een zilveren lepel bij een dame, die dezen stond te poetsen. Ver bracht hij het er niet mee, maar toch ver genoeg om een kleine jacht op den diefachtigen vogel te openen. Diefachtig zijn alle eksters, maar deze karaktereigenschap is in dit exemplaar wel heel sterk geaccentueerd. Hij sleurt de pas gewasschen zijden kousen van mevrouw van het lijntje en hangt ze boven in een boom, voorzien van een paar extra gaten door zijn scherpen sna vel, hij haalt de lucifers uit de keuken en verstopt ze achter een struik in den grond, hij proeft van de zeep in de bad kamer en smijt er alle handdoeken en waschhandjes op den grond, om dan van de voor een ekster normale zaken als glinsterende voorwerpjes, als ringen, blik ken doosjes, kettinkjes, maar niet te spreken. Er zijn menschen, die het verblijf van dezen ekster heelemaal zoo grappig niet vinden. Die hebben een baby, die dik wijls in zijn wiegje op de veranda ligt en dat durft men nu niet meer te ris- keeren. Op een ochtend toen de leege wieg buiten stond, lagen op een goed oogenblik alle dekentjes en lakentjes bui ten boord en linies en rechts over de veranda verspreid. De vogel had even inspectie gehouden... Bang is hij voor geen drie man en zeker niet voor een kat. In één der tui nen wandelt vaak een poes, omdat zij er woont en er dus promeneeren mag. Is de ekster er en hij ziet Tybaert, dan laat hij zich hals over kop uit den boom vallen en gaat op zeer uittartende ma nier voor de poes loopen, die dat op haar beurt schending vindt van haar grond gebied, en op slag een dikken staart krijgt van ergernis. De ekster beschouwt dit als een formeele oorlogsverklaring en doet met zijn snavel een heel venijnigen uitval, waar de kat nooit yan terug heeft. Hij, de kat (er), retireert met een snelheid die overeen te brengen is met zijn allure van kater, dus niet snel, maar ook niet te langzaam. De ekster ruilt ook wel eens, voor een paar weggegraaide kousen bracht hij een dame een takje namaak-hulst met bes sen, om daarna heel philosophisch op den rand van den vuilnisemmer te gaan zitten nadenken of hij er wel goed aan had gedaan. Maar nu is het uit. De ekster is ge vangen genomen, in een donkeren zak gestopt, gedeporteerd... en heeft een uurtje later op een afgelegen plek in het Vondelpark zijn vrijheid weer gekregen. Het was ook tè erg geworden. De gap- zucht van dezen schavuit ging alle per ken te buiten en de bewoners zagen hun lepeltjes, ringen en alle andere glinste rende zaken in serie uit hun kamers verdwijnen. Het feit, dat den heelen dag de ramen en deuren potdicht moesten blijven, werd op den duur toch een te groot inconve niënt. (Telegr.) Jongeman verdronken. Te Harderwijk gingen gistermiddag de tweelingbroers N. met een vriend nabij het havenhoofd, waar hiet krachtens po litieverordening'"verboden is te zwemmen, baden. Op een gegeven oogenblik zonk een der tweelingbroers weg. Hij riep nog om hulp, maar de anderen beschouwden den kreet als niet ernstig, tot zij de verschrik kelijke werkelijkheid gewaar werden. Toen was bet ec'hter te laat. Na anderhalf uur hebben de visschers het lijk opgehaald. Motorpolitie slacht offer van het verkeer. Gis termiddag reed een motor met zijspan van de Haagsche politie op het Jonck- bloetplein, toen de bestuurder plotseling moest uitwijken voor een van rechts ko menden motorrijder. Door de onverwach te manoeuvre kantelde de politiemotor. De twee agenten werden tegen den grond gesmakt en ook de andere motorrijder kwam te vallen, omdat het hem niet mo gelijk was den kantelenden politiemotor te ontwijken. Een 30-jarige agent kreeg een hersen schudding en een wonde aan het voor hoofd, de tweede agent, een 32-jarige man, kreeg bloedende verwondingen aan het gelaat; de andere motorist is met een ge compliceerde onderbeenfractuur opgeno men. 'Vleesch in beslag ge nomen. Den laatsten tijd heeft de po litie te Zandvoort de handen vol met het controleeren van vleesch bij een groot aantal slagers ter plaatse. Reeds ettelijke malen zijn groote partijen vleesch in be slag genomen, dat niet voorzien was van de vereisc'htie keuringsstempels. Het vleesch was weliswaar gekeurd, doch aan een herkeuring was het niet onderworpen en daar komt het vooral op aan. Deze keuringsstempels behoorden afkomstig te zijn van het keuringsdistrict Haarlem. Ook Woensdagavond werd bij 'n Zand- voortschen slager door een viertal agen ten, dat zich daartoe naar het bewuste perceel begeven had, weer al 'het voor radige vleesch en vet in beslag genomen, dat na den vastgestelden tijd om 5 uur 's avonds was ingevoerd. (Tel.). Meisje aangereden. Woens dagavond is te Amersfoort de 19-jarige dienstbode J. K. door een autobus aan gereden. Het meisje stak per rijwiel over. Ernstig gewond werd zij naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" vervoerd. Juist toen het ongeluk was geschied, passeer den de ouders van het meisje per fiets. De moeder was bij het zien van haar dochter zoo ontdaan, dat zij bij een der omwonenden binnengebracht moest worden. 1 Kunstmatige ademhaling ook voor hanen. Als een echte die renvriend ontpopte zich dezer dagen de heer De Jong te Moercapelle. Toen hij ontdekte, dat een van zijn hanen in een regenput dreef, haalde hij het dier, dat oogenschijnlijk geen levensteeken meer gaf, er uit, opende met een waschknijper den snavel van het dier, verwijderde zoo veel mogelijk het daar verzamelde slijm, en begon onmiddellijk door het bewegen van de vleugels kunstmatige_ademhaling toe te passen. Na een kwartier hiermede te zijn bezig geweest, vertoonde het dier weer teekenen van leven. Het werd toen in een wollen deken gewikkeld en weldra wandelde de haan weer tusschen zijn soortgenooten. DE DOODSLAG TE GROEDE. De procureur-generaal vraagt onslag van rechtsvervolging. Het Gerechtshof veroordeelt tot 3 jaar gevangenisstraf. Voor het gerechthof te 's-Gravenbage diende gisteren de strafzaak tegen den 36- jarigen landbouwer F. J. G. te Groede, die wegens doodslag door de Middelhurg- sche rechtbank veroordeeld is tot een ge vangenisstraf van vijf jaar. G. heeft op 4 Maart j.l. te Groede een revolverschot gelost op den landarbeider v. d. W., die daardoor vrijwel op slag is gedood. Tusschen den verdachte .en den land bouwer A. A. D. bestond een veete over een stuk land. Meermalen werd verdachte door D. lastig gevallen en door diens ar beiders uitgescholden. Ook de verslagens v. d. W. was knecht bij D. en volgens de beweringen van verdachte zou deze door zijn baas zijn opgezet om gezamenlijk ver dachte aan te vallen. Op den bewusten dag hebben D. en v. d. W. op den Hoogen Dijk te Groede ver dachte ontmoet en wat er nu precies is voorgevallen, is moeilijk te reconstrueeren doch de gebeurtenissen eindigden met een doodelijk schot. De president van het gerechtshof, Mr D. Lodder, liet allereerst verdachte zijn lezing over het geval geven. Deze beweer de, dat hij, op den dijk aangekomen, D. en v. d. W. heeft ontmoet, die hem met een stok te lijf wilden gaan. Verdachte heeft nog getracht terug te keeren, doch de bei de mannen sneden 'hem den pas af. Nadat hij verscheidene slagen te pakken heeft gehad, is verdachte zoo bang geworden, dat hij in zijn doodsangst heeft geschoten, met het bekende noodlottige gevolg. Dr Jongsma uit Groede, die verdachte kort na het gebeurde heeft onderzocht, heeft inderdaad striemen en blauwe plek ken op den rug en schouders van ver dachte geconstateerd, welke van zware stokslagen afkomstig moeten zijn geweest. Veldwachter v. d. Vlugt, die van de plaat selijke toestanden te Groede op de hoogte is, deelde mede, dat v. d. W. al eens ge waarschuwd is om G. met rust te laten. Daarna verscheen de landbouwer D. als getuige. Deze verklaarde, dat inderdaad de verslagene een hekel aan verdachte had, waarom wist getuige niet. President: „En was u verdachte niet kwaad gezind?" Getuige; „Nou, 'het was mijn vriend niet maar ook niet mijn vijand". Evenals voor de rechtbank te Middel burg verklaarde getuige voorts, dat hij gezien heeft, dat v. d. W. verdachte heeft opgewacht en dat hijzelf, in een droge sloot zittende, het ge'heele tafereel heeft gadegeslagen. Ten aanzien van de vraag, of D. op den dijk is geweest, loopen de lezing van ver dachte en die van getuigen uiteen. Ver dachte beweert, dat D. op den dijk is ge weest en 'hem met een spade heeft be dreigd. D. zelf houdt vol, dat hij. in de sloot is blijven zitten. President: „Hebt u v. d. W. nooit aan gespoord om G. af te ranselen?" Getuige beweert dat nooit gedaan te hebben. In zijn requisitoir sprak de procureur- generaal, Mr A. Rombach, allereerst een woord van deelneming tot de nabestaan den van het slachtoffer. Het is een nood lottige gebeurtenis geweest, waarbij het gedrag van den verslagene ten zeerste is af te keuren. Doch dit rechtvaardigde geenszins de handelwijze van verdachte. In plaats van iemand maar dadelijk dood te schieten, 'had hij een schot in de lucht kunnen geven, of de revolver naar de beenen van het slachtoffer kunnen rich ten. Een beroep op noodweer gaat dus niet op. Toch achtte de procureur-generaal den verdachte niet strafbaar en wel omdat 'hier sprake is geweest van noodweer exces. Verdachte is zóó in het nauw1 gedreven en voelde zich zóó bedreigd, dat hij in een dusdanigen gemoedstoestand is geko men, dat 'hij de grenzen van „noodzakelij ke verdediging" 'heeft overschreden. Spr. vorderde daarom ontslag van rechtsvervolging. Verdediger, Mr J. H. Rolandus Hage- doorn, meende, dat dit geval een model voorbeeld is van de moderne opvatting van noodweer. Vandaag heeft 't Gerechtshof uitspraak gedaan. Het Gerechtshof verwierp het hooger beroep zoowel als noodweer als nood weer exces en veroordeel de G. tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, In „De Zeeuw" van 16 Aug. 1.1. las ik onder „Dreigende Gevaren voor onze Chr. Scholen" in den slotzin, dat men door aan kinderen van „andersdenkende' ouders vergunning te geven gedurende de Bijbelles afwezig te zijn, „het begin sel van de Ghr. School beschadigt" en verder. Is dat wel goed gezien? Ik ben het natuurlijk hiermee geheel eens, dat, wanneer men den geest van het Christelijk onderwijs pasklaar gaat maken voor andersdenkenden, om daar door het leerlingenaantal uit te breiden, men een verderf in de Chr. school brengt, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn: „zout dat smakeloos geworden is". Iets anders is het verlof voor afwezig heid, gegeven aan kinderen van anders denkenden, gedurende de Bijbelles. Op de U.L.O.-sohool die ik 50 jaar ge leden bezocht en die een zeer goeden naam had, werd aan Israëlietische kinderen, wanneer hun ouders erop stonden be doeld verlof, w e 1 gegeven. Ik meen ook aan R.K. kinderen. Maar de geest van het onderwijs werd niet gewijzigd. In de leesles werd van Jezus als de ge komen Messias verteld en Luther en Cal- vijn werden niet vergoten in de geschie denislessen. Voorbeelden van Israëlietische kinderen die op die wijze werkelijk tot Jezus gebracht zijn, kan ik niet aanha len, maar wel weet ik, dat de Israëlieti sche kinderen door het ontvangen on derwijs een anderen kijk op den Mid delaar des Nieuwen Verbonds gekregen hebben, evenals de R.-Katholieken op de Hervorming en de Hervormden, en dat hun vijandige gezindheid erdoor ver minderde en verdween. Hoogachtend, Uw dw., C. LOUWERSE. Hilversum, 17 Aug. 1937. (Zeer gaarne verleenen wij plaats aan dit schrijven. Met waardeering van schrijvers inzicht blijven wij' echter zeer stellig van meening, dat besturen en hoofden van Chr. Scholen aan alle ouders, ook zij, die een andere levens opvatting zi,jn toegedaan, die hun kin deren op een Chr. School geplaatst wen- schen te zien, hebben duidelijk te maken, dat een Ghr. School een inrichting is, waar da H. Schrift in eere is, dat daar in niet alleen onderwijs wordt gegeven, maar dat de beginselen, aan Gods Woord ontleend, ook het onderwijs in de an dere vakken doorzuren. Men dient vol komen eerlijk te zijn tegenover anders denkenden en zeer ernstig te waken te gen alle verwatering. Red.) MAATREGELEN VAN DEN MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. DEN HAAG. De moeilijke toestand in het slagersbedrijf heeft den Minister van Economische Zaken aanleiding gegeven om na te gaan wat er zou kunnen wor den gedaan om tot verbetering te komen. Bij het departement van Econ. Zaken is van den Middenstandsraad een voor stel ingekomen om krachtens art. 1 lid 5 van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 te komen tot een z.g. spertijd voor de slagerijen. In verband hiermee heeft de Minister om den grondslag te leggen voor de 'ver betering van de positie van het slagers bedrijf bepaald, dat voorloopig zonder zijn vergunning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd, waarin het slagers bedrijf wordt uitgeoefend. Het doel hiervan is om in afwachting van het tot stand komen van vestigings- eischen te voorkomen, dat zich nog nieu we slagers vestigen, die de moeilijkheden van de bestaande slagerijen nog ver- grooten. In de tweede plaats heeft de Minister besloten de crisis heffing op het vleesch van 10 tot 5 pet. terug te brengen. 'Blijft de financiëele toestand van het Landbouwcrisisfonds zich gunstig ont wikkelen, dan bestaat er gegronde hoop, dat in een niet verre toekomst ook de 5 pet. nog zal kunnen worden afgeschaft, DE EVACUATIE UIT SHANGHAI. DEN HAAG. De regeeringspersdienst deelt mede: Naar aanleiding van de gis teren gepubliceerde namen van geëvacu- eerden uit Shanghai zijn bij het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken van parti culiere zijde berichten binnen gekomen, waaruit moet worden opgemaakt, dat al leen de vrouwen en kinderen zijn vertrok ken en de mannen zijn achtergebleven. Aan den consul-generaal, in wiens tele gram blijkbaar een seinfout is geslopen, is telegrafisch om inlichtingen gevraagd. De Van Galen op weg. DEN HAAG. Hr Ms Van Galen is van Taratan vertrokken op weg naar Sjanghai. Bedriegelijke bankbreuk. AMSTERDAM. Een schoenwinkelier, die in staat van faillissement verkeert, heeft op 'het oogenblik, dat zijn faillisse ment vrijwel vast stond, aan een zijner schuldeischers een vrij belangrijke partij goederen terug gegeven. Hij is op grond van bedriegelijke bankbreuk gearresteerd en ter beschikking van de Justitie gesteld. J. Stroeve, f AMSTERDAM. Hier ter 'stede is ten gevolge van een ongeval overleden de voorzitter van de vereen, voor den Effec tenhandel, de heer J. Stroeve. De strijd hervat. SJANGHAI. De artillerie en de lucht macht zijn bij het aanbreken van den dag opnieuw tot actie overgegaan. Bij de rivier wordt gevochten. De evacuatie van 1400 Britsc'he vrou wen en kinderen, die naar Hongkong ver trekken is vanochtend begonnen. Portugal verbreekt de officieele betrek kingen met de regeering van Tsjecho-Slowaklje. Gemeld wordt, dat Portugal de offi- ciëele betrekkingen met Tsjecho-Slowa- kije heeft verbroken. In de officiëele verklaring hierover van de Portugeesche regeering wordt gezegd, dat de Portugeesche regeering onlangs met een Tsjechische wapenfabriek heeft onderhandeld over de levering van wa pens en het Ministerie van Buitenland sche Zaken van Tsjecho-Slowakije ge vraagd heeft vergunning te willen geven voor de levering dier wapens. Het con flict is het gevolg van het niet nakomen der wapenleverantie zooals die was over eengekomen volgens de Portugeesche re geering. Middelburg. Molenwatercon cert. De Chr. Muziekvereeniging „Oefe ning na den Arbeid" hoopt morgenavond van 8 tot 10 uur een concert op het Molenwater te geven en dan het volgende programma ten gehoore te brengen: 1. Psalm 150; 2. Le Tringant, Marsch van Roustean; 3. Kalma, Ouverture van H. Delchevalerie; 4. Les Frinons, scène de ballet van G. Gadenne; 5. Doornroos jes Bruidsvaart, Karakterstuk van M. Rhode, arr. A. Dreissen; 6. Variété sur Martha, Opéra de flottow, arr. G. Ga denne; 7. Colonel Bogey, Marsch van K. J. Alford; 8. Les Saltimbanques, Opera, L. Ganne, arr. J. E. Strauwen; 9. Edel weiss, Valse de Concert, J. Kessels; 10. Voorwaarts Marsch, Marschpotpourri, arr. A. Driessen; 11. Abendgesang, Paraphase E. Ruh en 12. Harre meine Seele, Para phase en E. Ruh. Do M. V. S. Bij gunstig weder zal morgen de laatste tocht in dit jaar door de Middelburgsche Vacantieschool worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling, dat de Muziekvereeniging „Crescendo" mor genmiddag te ruim half zeven de kin deren van de stoomtram afhaalt en met hen trekt naar de Markt, waar de stoet ontbonden wordt. Wanneer door ongun stig weer de tocht Vrijdag niet kan door gaan, zal het bestuur trachten Maandag de laatste reis te houden. HET SPEKCQNTINGENT VOOR DUITSCHLAND. Nieuwe raadselachtigheden van de Veehouderijcentrale. Dezer dagen 'hebben wij een en an der vermeld over de onmogelijkheid, waarin de Veehouderijcentrale zich zag geplaatst, om een extra-contingent ba con aan Engeland te leveren bij gebrek aan biggen dank zij de teeltbeperking, welke door de boeren den laatsten tijd vooral met grot-te naarstigheid schijnt te worden doorgevoerd, getuige de ach terstand -in de aanvragen van biggen- merken. Behalve deze affaire en de nog steeds niet geheel opgehelderde var- kenstransactie met dr Deterding is er nog een kwestie met de Veehouderijcen- tiale aan 'het handje. Dé Centrale kan het Duitsche invoercontingent voor het derde kwartaal van gezouten spek (1900 ton) niet uitputten, omdat zij slechts een voorraad heeft van 500 a 600 toni Het „Alg. Handelsblad" vertelt er ver der nog het volgende van: D'e exporteurs-consent'houders n.l. mo gen alléén spek uitvoeren, dat zij van de Centrale hebben gekocht. Wanneer zij varkens slachten, moeten zij het spek dus óf vasthouden, óf in het binnenland ver- koopen, óf aan dit crisislicbaam verkno pen tegen officieel vastgestelde overne- mingsprijzen. Deze bedragen voor de drie soorten A., B. en C. resp. 56, 55 en 53 cents per kilo, hetgeen véél te laag is in verband met de marktprijzen van de var kens. De binnenlandsche spekpi ijzen be dragen dan ook resp. 70, 68 en 65 cents! Het gevolg daarvan is, dat er door ex porteurs en anderen minder spek aan de Centrale ter overneming wordt aangebo den, zoodat dit lichaam thans een voor raad heeft, die onvoldoende is, om aan de export-behoeften te voldoen. Reeds in het vorige kwartaal begon nen de moeilijkheden, want de uitput ting van het contingent moest worden uitgestrekt tot in het loopende kwartaal.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3