De gebeurtenissen in China Buitenland. De gevechten tusschen Japanners en Chineezen. Belangrijkste Nieuws Binnenland DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 270 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorckoning 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0,20. Losse nummers 5 cont. Advortontiën 30 cent per rcgol. Ingezonden medcdcollngcn GO cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Ontaarding van het strandleven. Het is toch wel ver gekomen, als bad gasten aan den Minister moeten vragen aan den burgemeester van een badplaats te gelasten de hand te houden aan be staande verordeningen en verder maat regelen te treffen, dat men behoorlijk als fatsoenlijke menschen aan het strand kan vertoeven. Iets dergelijks heeft plaats gehad te Egmond aan Zee. In hun request aan den Minister wijzen badgasten den Minister op de ontaarding van het strandleven in bovengenoemde badplaats. Zij maken er ernstig bezwaar tegen, dat de bestaande verordeningen, waar van er één luidt: „Het is voor kinderen en volwassenen verboden, zich in bad- costuum op 't gereserveerde strandgedeel- te te begeven" niet worden nageleefd; dat praktisch geen strandgedeelte blijkt gereserveerd te zijn, daar langs het ge- heele strand badtenten zijn geplaatst, van waaruit men zich vrijelijk over het geheele strand kan bewegen; dat de badkleeding zoowel van man nen als van vrouwen in vele gevallen zeer veel te wenschen overlaat en beslist aanstootgevend is; dat eenige politie-ambtenaren mede deelden, geen opdracht tot bekeuren te hebben, temeer waar er badgas ten zijn die juist omdat men inEgmondaanZeezoovrij was, deze plaats bezochten dat zij van meening zijn, dat juist door streng aan zedelijke beginselen de hand te houden, een badplaats kan opleven; als voorbeeld noemen zij gaarne Wijk aan Zee, waar gedurende het badseizoen streng wordt opgetreden en het politie corps wordt versterkt, en desondanks deze badplaats door een steeds grooter aantal christelijke gezinnen wordt be zocht; dat zij beleefd verzoeken den burge meester als hoofd der politie te willen gelasten aan de bestaande gemeentelijke verordeningen de hand te houden en zorg te dragen, dat een bepaald gedeelte van het strand voor het baden wordt aange wezen. Dit Egmondsche adres heeft o.i. ook wel wat te zeggen voor de burgemeesters en gemeenteraden van sommige onzer Zeeuwsche badplaatsen. Op grond van wat wij zelf hebben waargenomen en van wat anderen ons hebben meegedeeld, durven we wel te zeggen, dat het ook in enkele gemeenten in ons gewest niet is, zooals dat behoort te zijn. Terecht mag toch geëischt worden, dat voor het baden en zwemmen en het nemen van een zonnebad, een duidelijk aangegeven deel van strand en zee wordt bestemd, zoodat er althans een deel van het strand is, waar men als fatsoenlijk bezoeker kan verblijven, zonder zich te moeten ergeren aan gedeeltelijk of groo- tendeels ontkleede personen, die blijk baar op het strand het gevoel van wel voeglijkheid kwijt zijn geraakt en de normen der zedelijkheid zijn vergeten. Een gemeentebestuur, dat hierin niet voorziet, schiet o.i. in zijn roeping tekort. SUCCESSEN VOOR DE CHINEEZEN. DE JAPANNERS KRIJGEN VERSTERKINGEN. De Japanners hebben gisteren bij het aanbreken van den dag hun offensief hervat. Het vlaggeschip „Itsumo" en andere Japansche oorlogsbodems hebben een 'he vig bombardement geopend op de Ghinee- sche posities. De Ghineesehe kanonnen beantwoordden het vuur. De gevechten van gisteren waren uiter mate verbitterd, doch verliepen voor de Chineezen met tamelijk veel succes. D!e Ghineesehe troepen zijn bezig de Jang-T'se-Poe-wijk te omsingelen. Zij na deren de electrische centrale van Shang hai, waardoor de insluiting van Tsjapei door de Chineesche troepen zoo goed als voltooid is. De verliezen zijn aan beide zijden zeer hoog, echter het zwaarst aan Ghineesehe zijde, wijl de Chineezen in het offensief zijn. Het Japansche luchtwapen ontwikkel de Woensdag een zeer groote activiteit. Verscheiden districten werden door de Japansche toestellen met een groot aan tal bommen bestrooid. In den Jang-Tsesector begonnen de Chineesche troepen Woensdagmorgen vroeg een hevig offensief tegen de Ja pansche stellingen, dat hun een geringe terreinwinst braoht. De Japansche soldaten verdedigden zich hardnekkig, waarbij zij door het geschut der Japansche oorlogsschepen krachtda dig gesteund werden. Van het front van Nankau wordt aan den Japanschen staf gemeld, dat de Ja pansche troepen in het bergachtige ge bied van Nankau-T'sjen acht kilometer zijn opgerukt. Van Chineesche zijde wordt vernomen, dat de Chineesche troepen aan het front in Tsjahar naar het Oosten oprukken en het hoofdkwartier van prins Teh te Tsjasper hebben bezet. Verder hebben de Chineezen de belangrijke stad Tsjang-Pe bereikt. De Japansche marine-attaché in Shang hai gaf toe, dat een Chineesche brigade er in geslaagd was, tot aan de Ward- straat in de Japansche concessie door te dringen. Na een hevig gevecht, dat zestien uren duurde, werden de Chinee zen echter weder uit het concessie-gebied waar zich tal van katoenspinnerijen be vinden, verdreven. Hierbij werden aan beide zijden tal van soldaten gedood of gewond. De Japansche luchtbombardementen hebben groote branden veroorzaakt. In de kringen der Japansche admirali teit acht men de poging, die is gedaan, om het te Shanghai liggende Japansche vlaggeschip te torperdeeren, van zekere beteekenis. Men wijst er op, dat deze mis lukte aanval het eerste optreden der Chi neesche marine bij de vijandelijkheden beteekent, zulks in tegenstelling met 1932, toen deze marine bij het eerste incident te Shanghai in het geheel niet is opge treden. De Japansche marine is vastbesloten, de Chineesche vloot te vernietigen, in dien deze zou doorgaan met tegen de Japansche strijdkrachten op te treden. Deskundigen van het ministerie van ma rine schatten de sterkte der Chineesche vloot op 111 eenheden van in totaal 70.000 ton. Japansche versterkingen. Uit Shanghai wordt te Tokio bericht ontvangen, dat het hoofdkwartier der Japansche landingstroepen heeft mede gedeeld, dat om 1 uur een krachtige troe penversterking is aangekomen. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen, dat in de Jangste, ter hoogte van Ljoeho, zestien Japansche transporten infanterie met tanks zijn aangekomen, te zamen met het vliegtuig- moederschip „Kga" met 80 vliegtuigen aan boord. Het gerucht gaat, dat de Ja panners op een niet nader genoemd punt aan den kant van Tsjekiang aan land zijn gezet. Een Engélsch voorstel. In verband met de besluiten van den ministerraad hebben de Engelsche am bassadeurs te Tokio en te Nanking in structie gekregen stappen te doen bij de Japansche en de Chineesche regee ring met het oog op een neutralisatie van het gebied van Sjanghai. Men stelt voor, dat Japan en China hun land- en vloot- strijdkrachten uit dit gebied zullen terugtrekken en dat in ruil daarvoor Groot-Brittan- je zich zal belasten met de ver- antwoordelijkheid voor de be scherming der Japansche in gezetenen, op voorwaarde, dat de andere mogendheden, d. w. z. Frankrijk en de Vereenigde Staten, daarbij behulp za am zij n. Men is van meening, dat dit voorstel de Japansche bewering op de proef zou stellen, dat de Japansche strijdkrachten slechts te Sjanghai opereeren, teneinde de levens en eigendommen der Japan ners te beschermen. Chineesche kringen te Lon den zijn van meening, dat het voorstel weinig kans van sla gen heeft, omdat het Japan en China gel ij k behandelt en om dat in het voorstel aan China gevraagd wordt zijn troepen terug te trekken uit een ge bied, dat deel uitmaakt van zijn territorium. Men acht het ook onwaarschijnlijk, dat de Japanners er in zouden toestemmen zich uit Hongkioe terug te trekken, dat zij versterkt hebben als militaire basis. Ofschoon men verwacht, dat de beide regeeringen het voorstel behoorlijk zul len bestudeeren, is het uiterst onwaar schijnlijk, dat het eenigerlei practisch gevolg heeft. Eden is weer met vacantie gegaan, maar zal in contact blijven met Halifax, die op het Foreign Office blijft. Het wordt steeds duidelijker, dat, tenzij de voor naamste Westelijke mogendheden, die belangen in China hebben, bereid zouden zijn tot geweld haar toevlucht te nemen, zij weinig actieven invloed kunnen uit oefenen op de Japansche politiek in China. Economische mobilisatie in Japan. De Japansche minister, van oorlog, Soe- giyana, heeft in den kabinetsraad gewe zen op de noodzakelijkheid, het tegen woordige nationale bedrijfsleven te trans- formeeren in een op oorlog ingesteld be drijfsleven. De ministers van financiën en handel werken de maat regelen uit, welke moeten wor den genomen met het oog op de algemeene mobilisatie, wel ke tijdens de a. s. buitengewone landdagzitting zal worden af gekondigd. Zij bestudeeren de oprichting van ver scheiden diensten voor de controle der hulpbronnen van grondstoffen, de pro ductie en het verbruik, het vervoer, de financiën en den buitenlandschen handel. Verschillende bureaux zullen worden opgericht. Amerika blijft handel drijven met China en Japan. Uit Washington wordt gemeld: „De toestand is zoo ongelijk in den strijd tusschen China en Japan, dat de toepassing van de neutraliteitswet ons zou kunnen dwingen, één land te begun stigen en dat willen wij niet", aldus heeft Roper, de minister van handel verklaard. De eerste maanden van 1937 bedroeg de waarde van den Amerikaanschen uit voer naar China 26 millioen dollar en van die naar Japan 140 millioen. De uit voer naar Japan bestaat hoofdzakelijk uit katoen, olie en benzine en een belang rijk punt is, in hoeverre deze producten als oorlogsmateriaal moeten worden be schouwd. Roper veronderstelt, dat de Amerikaansche zakenlieden met volledige kennis van de belemmeringen en de om standigheden, die zich kunnen voordoen, met China en Japan handel zullen blij ven drijven. DE STRIJD IN SPANJE. Franco's offensief tegen Santander. Een bijzondere correspondent van Ha- vas op het front van Santander meldt: D'e eerste phase van het offensief der opstandelingen op Santander is geëindigd. De linkervleugel van Franco's troepen hébben na de bezetting van Reinosa hun front vooruitgeschoven tot op de hoogten, die de vallei Besaya beheerschen. Het zijn daar stevige stellingen. Enkele legereen heden zetten den opmarsch naar 't Noor den voort. In dit geheele gebied, dat 25 km breed is, schijnen nog slechts enkele geïso leerde kleinere eenbeden van het republi- keinsche leger aanwezig te zijn. Een speciale correspondent van Reu ter heeft den intocht van de troepen der opstandelingen in Reinosa meegemaakt. Hij vertelt, dat de regeeringstroepen nog pogingen gedaan hebben om de ster ke stellingen op de berghoogten te hou den, maar dat zij onder het intensieve ar tillerie- en luchtbombardement bezweken. De verdedigers trokken zich terug met achterlating van duizenden meters prik keldraad, negen stukken veldartillerie en veel ammunitie. De bevolking haalde de troepen met veel vreugdebetoon in. Spoedig kwamen lange treinen vracht auto's de stad binnen, met ammunitie en levensmiddelen. D'e belangstelling hier voor werd niet weinig verhoogd door het feit dat van één van de vrachtauto's gratis bier en van een andere speelgoed voor de kinderen verdeeld werd. Veel geleden heeft de stad niet; alleen zijn in één straat drie huizen door eèn luchtbom vernield. In een snel tempo wordt de opmarsch der opstandelingen naar Santander voort gezet. Volgens een communiqué van het hoofdkwartier te Salamanca waren de troepen van generaal Davila gisteravond om vijf uur reeds 18 km van Reinosa ver- verwijderd. Van regeeringszijde wordt door Havas gemeld, dat er op de grens van de pro vincies Palencia en Santander hevige ge vechten zijn geleverd. De strijd schijnt hier eenigszins in het voordeel van de re geeringstroepen te zijn verloopen. Zij hebben n.l. de hoog in de bergen ge legen gehuchten Valdetorre en Gruz de Marquez weten te heroveren. Tevens heb ben zij bezit genomen van eenige loop graven, die door de Italianen en Mooren hardnekkig verdedigd werden. De op standelingen hebben voorts een reeks heu vels aan hun tegenstanders moeten prijs geven en zouden bij dit gevecht gevoelige verliezen geleden hebben. Een hernieuw de aanval der opstandelingen heeft vol gens dit bericht geen resultaat opgeleverd. Franschen verlaten Santander. De Fransche consulaire agent te San tander heeft den Franschen ambassadeur te St Jean de Luz een telegram gezonden, waarin hij aan hem mededeelt, dat op grond van den toestand in de streek van Santander hij scheep is gegaan aan boord EVACUATIE VAN NEDERLANDERS UIT SJANGHAI. Onder dagteekening van 17 dezer heeft het Ministerie van Buitenlandsche Za ken van den Nederlandschen waarn. consul-generaal te Sjanghai telegrafisch bericht ontvangen, dat per tender naar het s.s. „Tasman" werden geëvacueerd: De dames Gastmaken met kinderen, De Wilde met kind, Tiernego met kin deren, Lonsain, Van Senden met kinde ren, Riem met kinderen, Van Gulik met kind, Van Houten, Carrière met kind, Mann, Aeyelts, Driessen, Semmelink, Kleyn, Zoek, Van Someren met kind, Lapaine, Buys, Van Woerkom, Faber, Hekking met kinderen, Andrienga en Van den Berg en de heeren Gastmaken, De Wilde, Tiernego, Lonsain, Van Sen den, Riem, Van Gulik, Van Houten, Car rière, Mann, Aeyelts, Driessen, Semme link, Kleyn, Zoek, Van Someren, Lapaine, Buys, Van Woerkom, Faber, Hekking, Andrienga en Van den Berg. Er valt rekening mee te houden, dat in het eergisteren vermelde totale aan tal der geëvacueerden op de „Tasman" ook begrepen zijn de leden der Hongaar- sche kolonie te Sjanghai, welke onder bescherming van het Nederlandsche con sulaat-generaal staan. van den treiler „Louisette", die zich, met de leden der Fransche en Belgische ko lonie aan boord, benevens lieden van het internationale roode kruis naar Bayonne begeeft. Offensief der regeeringstroepen bij Madrid verwacht. De correspondent van de United Press meldt, dat naar de meening van militaire waarnemers de terugkeer van Miaja naar Madrid waarschijnlijk een groot offensief der regeering aan 't Madrileensche front aankondigt, dat tevens moet dienen als tegenwicht tegen het offensief van Fran co's troepen voor Santander. Van de zijde der Valencia-regeering wordt beweerd, dat de organisatie van een zoogenaamd „volksleger" snellen voortgang maakt. Reeds zou dit leger 300 duizend man tellen, welk aantal spoedig tot een half millioen zal stijgen. Het gereorganiseerde „volksleger" zou uit 120 Spaansche brigades (ruim 300000 man), 12 internationale brigades (meer dan 30.000 man) en 100.000 jonge solda ten, die nog opgeleid worden, bestaan. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Rijksminister Kerrl, minister voor Ker kelijke Aangelegenheden, had deDuitsche Evangelische Kerk onlangs verboden een afvaardiging te zenden naar de Oecume nische Conferentie van Oxford. Nu heeft hij de in internationale kringen welbe kende dr Diestel, die lid is van de Belij- deniskerk, verzocht de Düitsch-EVangeli- sche Kerk te vertegenwoordigen op de wereldconferentie voor Geloof en Orde ning te Edinburgh. Tegelijkertijd gaan te Berlijn geruchten rond, dat de meeste in hechtenis genomen dominé's en leden van de Belijdeniskerk, zonder behande ling van hun zaak voor de rechtbank weer in vrijheid zullen worden gesteld. DE SOLDAAT MOET EEN DENKEND WEZEN ZIJN. „De soldaat moet gehoorzamen", heette het vroeger. Maar de moderne Britsche legerleiding is van oordeel, dat ook een soldaat een denkend wezen is en dat het van voordeel kan zijn, als met de intelli gentie van de Tommies rekening wordt gehouden. Bij de manoeuvres, die thans aan En- gelands Oostkust worden gehouden, is daarom voor het eerst een proef geno men met een methode, waarbij onderof ficieren en soldaten in bijzonderheden op de hoogte worden gehouden van het plan, de campagne en het doel, dat men zich daarbij stelde. Het resultaat was, dat bij de operaties een grootere mate van effi ciency werd bereikt, nu van de soldaten verlangd wordt, dat zij hun hei sens ge bruiken. (Telegr.) Fraude onder de Nazi's. Alexander Gondermann, de chef van den nat.-socialistischen propaganda- dienst in het district Mecklenburg-Lue- beck, is van zijn functie ontheven in ver band met onregelmatigheden in de boek houding van zijn dienst. De afzetting van dezen belangrijken nazi-functionaris heeft onder de bevol king van Mecklenburg levendige opwin ding veroorzaakt. Medegedeeld wordt, dat er 5000 a 8000 mark verduisterd zijn. De invoer van boter in België. Met het doel de toenemende stijging van de boterprijzen tegen te gaan, heeft de Belgische minister van landbouw beslo ten, den invoer van buitenlandsche boter Binnenland. Regeeringsmaatregelen voor het slagers- bedrijf. De crisisraad weer ingesteld. Recordproductie der mijnen. De doodslag te Groede. Evacuatie van Nederlanders uit Shanghai Buitenland. De Chineezen melden successen. Japan voert versterkingen aan. Een Engelsc'h ■voorstel. Successen der Spaansche opstandelingen. Offensief der regeeringstroepen aange kondigd. toe te laten. Deze invoer blijft gecontin- genteerd. Verder wordt de contingentee- ïing van de margarine-productie ver hoogd. De boerenstaking in Polen. De boerenstaking in Polen schijnt zich eenigszins uit te breiden, o.m. in de pro vincie Klein Polen, waar de Volkspartij, die de beweging aan het rollen heeft ge bracht, grooten invloed uitoefent in zeke re plaatsjes. In de omgeving van Krakau en Tarof zouden relletjes van weinig be lang zijn ontstaan tusschen groepen stak kers, die de wagens der boeren aanhiel den, welke naar de markt wilden gaan, en afdeelingen politie. Korte Berichten. Aan alle leden van de N.S.D.A.P. in het Saargebied en de Pfalz is door gouwleider Buerckel opdracht gegeven roomsc'h-katholieke priesters aan te bren gen, die van den kansel of bij andere ge legenheden openlijk of bedekt aanvallen richten op partij' of staat. HET PRINSELIJK PAAR. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag omstreeks kwart over één per auto van Soestdijk op het pa leis Het Loo aangekomen, waar zij en kele dagen zullen verblijven. De auto, die door den Prins bestuurd werd, reed door het Koninklijke park het Loo naar den achteringang van het paleis, zoodat de talrijke belangstellenden voor het paleis zoo goed als niets van het Prinselijk paar te zien kregen. Dadelijk daarop verscheen echter do Koningin die zich reeds geruimen tijd bij den hoofdingang van het paleis had opgehouden, met de Prinses en den Prins op het bordes aan den hoofdingang, ter begroeting, van het publiek. Luid jui chend betoonde dit zijn dank voor deze attentie. Prins Bernhard z-al op 2 September te Deventer een bezoek aan het garnizoen brengen en op 11 September a.s. te Arn- hem worden geïnstalleerd als kapitein van het corps rijdende artillerie. MINISTER WELTER STELT ZIJN VACANTIE UIT. Naar van zelf spreekt houdt onze Re geering zich op de hoogte van de ge beurtenissen in het Verre Oosten en van de ontwikkeling van den toestand aldaar, evenals trouwens de Ned.-Indische Re geering, hetgeen wel is gebleken uit het zenden van de Van Galen naar de Chi neesche wateren. Mede in verband met een en ander heeft de Minister van Koloniën, de heer Weiter, zijn vertrek met vacantie uit de Residentie, vooralsnog uitgesteld. DE AANVARING VAN HET S.S. WILLEMSPLEIN. Volgens een bericht uit Lissabon is het schip, dat gistermorgen met het Neder landsche s.s. „Willemsplein" in aanvat- ring is geweest, het Grieksehe stoom schip „Evdoxia". De „Evdoxia", die ern stige schade opliep, is thans op weg naar I eixoes, terwijl de eveneens beschadigde „Willemsplein" koers zet naar Lissabon. DE A.S. TARIEFSVERLAGINGEN VAN BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN. Inwisseling van zegels van 6 en 21 ct. enz. De directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie maakt in verband met de met ingang van 1 September a.s. ingaande tariefsverlagingen van brieven en briefkaarten het volgende bekend: De bij het publiek voorhanden postze gels van 6 cent en van 21 cent, briefom slagen en postbladen met een zegelafdruk van 6 cent, alsmede briefkaarten (enkele en dubbele) met een zegelafdruk van 5 ct., kunnen, mits gaaf en ongeschonden, tot en met 31 October a.s., rekening houden de met het prijsverschil, op de postinrich- tingen,- worden ingewisseld tegen respec tievelijk postzegels van 5 cent en 20 cent, briefomslagen en postbladen met een ze gelafdruk van 5 cent en briefkaarten van 4 cent, c. q. 8 cent, eventueel met verre kening van het overschietende bedrag in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1