Buitenland. De strijd tusschen Japan en China. De dalende werkloosheid. Binnenland Belangrijkste Nieuws DINDSAG 17 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 268 Doch de Fransche regeering verklaart verrast te zijn, dat over een dergelijke po litieke verandering een 'besluit kon wor den genomen zonder dat Londen en Parijs elkaar geraadpleegd hadden. Frankrijk voert een mandaat over Syrië en men kent de beteekenis van de banden, welke in het verleden en ook in het heden Syrië met Palestina verbinden. 5 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Hevige gevechten bij Sjanghai. Bombardementen uit de lucht. Zooals gisteren reeds gemeld, zijn de Japanners gistermorgen te Sjanghai (zonder officieele oorlogsverklaring) tot den aanval overgegaan. Een iets vroeger verzonden telegram uit Sjanghai meldde, dat het regenachtig weer was, zoodat de vliegtuigen het moei lijk zouden hebben. De strijd te land was Maandag de hevigste sedert het uitbreken der vijan delijkheden en vooral is hij verwoed langs den spoorweg van Sjanghai naar Woe soeng. De Japanners spannen al hun krachten in, om de wanhopige pogingen der Ghineezen, naar het Japansche hoofdkwartier op te rukken, te verijde len. In tusschen is de Japansche kruiser, die halverwege Sjanghai en Woesoeng ligt, begonnen met het bombardeeren van de Ghineesche batterijen te Poetoeng, teneinde dezen het zwijgen op te leggen, voordat zij het vlaggeschip „Izoemo" tot zinken kunnen brengen. In den loop van den avond heeft zich een geweldige ontploffing voorgedaan, die alle gebouwen in het zuidelijke deel van de stad op hun grondvesten deed trillen. Naar verluidt zou een met springstof fen geladen boot, die door de Ghineezen op het Japansche vlaggeschip was afge zonden om dit te rammen en te vernieti gen te vroeg in de lucht zijn gevlogen. Maandagavond omstreeks negen uur is de strijd opnieuw met groote hevigheid opgelaaid, thans in Poetoeng, op den rechteroever van de Wang Poe-rivier. Ook langs de spoorlijn van Sjanghai naar Woesoeng wordt verwoed gevoch ten. Terwijl de Ghineezen te Poetoeng tegen het artillerievuur nagenoeg niets konden uitrichten, schijnen zij meer succes te boeken langs 'den spoorweg naar Woe soeng, waar taf van Japansche gebou wen ook het hoofdkwartier zou daar toe behooren door hen zijn bezet of verwoest. 'De toestand te Sjanghai ernstig. Op last van de Japansche autoriteiten is het oostelijk deel van de uitbreiding der internationale concessie te Sjanghai ontruimd. Maandagmiddag hebben de Japansche troepen hier een blok van 600 huizen in brand gestoken. De burgemeester van Sjanghai heeft aan den correspondent van Reuter ver klaard, dat hij bereid is te garandeeren dat geen Ghineesche vliegtuigen meer boven de internationale concessie zullen vliegen, „mits het Japansche vlaggeschip „Izoemo" niet langer de internationale concessie als basis voor zijn operaties zou gebruiken en naar elders wordt ver legd." Maandag hebben ruim 3000 vrouwen en kinderen Sjanghai verlaten. In de eerstvolgende drie dagen vertrekken 700 Amerikaansche vrouwen en kinderen uit Sjanghai. 2000 Engelsche vrouwen ten kinderen zijn aangemeld om hedenmid dag om zes uur weggevoerd te worden. De schepen, welke belaJst zijn met deze evacuatie zullen worden geëscorteerd door Britsche en Amerikaansche oorlogs schepen. De Japansche regeering heeft op het verzoek van de mogendheden, Sjanghai niet tot het tooneel van den strijd te willen maken, geant woord, d a t z ij van plan is, de militaire operaties te Sjanghai en omgeving voort te zetten. Volgens een verklaring van het Ja pansche ministerie van Buitenlandsche Zaken zou het opgeven van de militaire operaties bij de internationale concessie aldaar op niets minder neerkomen dan op het vrijwillig loslaten van een ver dedigingsbasis, die Japan tot bescher ming van zijn 30.000 te Sjanghai wonen de onderdanen noodig heeft Stijgende voedselnood. De kosten van het levensonderhoud in Sjanghai zijn met vijftig procent geste gen door de moeilijkheid, levensmiddelen aan te voeren. Tengevolge van het ver bod, zich des nachts op straat te be vinden, konden de groentehandelaren gistermorgen vroeg de stad niet binnen komen, zoodat gister een groot gebrek aan levensmiddelen ontstond. 'Ook is er gebrek aan geld, aangezien de banken gesloten zijn. D'e kooplieden weigeren op crediet te verkoopen. In verband met de ontzettende over bevolking in de Fransche internationale nederzettingen vreest men voor het uit braken van epidemieën. Medegedeeld wordt dat het aantal Ghi neesche vluchtelingen in de beide ge noemde nederzettingen ongeveer e'en mil- lioen bedraagt. Deze vluchtelingen kam peeren gedeeltelijk op de stadspleinen, in poorten en de portieken der huizen. Alle afval wordt zonder meer op de straten geworpen waarop de gloeiende Augustus zon den geheelen 'dag te branden staat, zoodat de kans op bederf uitermate groot is. De stedelijke autoriteiten steilten voor namelijk alles in het werk om de kinde ren en vrouwen Sjanghai te doen ontrui men. Door de bomexplosies in Sjanghai is de gasvoorziening reeds gestoord, terwijl de voorziening van de stad met licht en water ieder o ogenblik gestaakt kan wor den. Hevige luchtgevechten. Maandagavond hebben zes Japansche vliegtuigen opnieuw, en wel voor den vijf den keer, getracht Nanking te bombar deeren. Evenals de vorige keeren, slaag den de Ghineesche luchtstrijdkrachten er ook nu weer in den vijand te verja gen, waarbij twee Japansche toestellen werden neergehaald, terwijl geen dei Ghineesche vliegtuigen noemenswaard beschadigd werd. Slechts twee Japansche vliegers wis ten boven Nanking te komen, doch hun toestellen vlogen op meer dan 3000 M. hoogte, terwijl zij maar twee bommen lieten vallen, die vrijwel geen sChade aanrichtten. In totaal zijn bij deze vijf mislukte raids op Nanking acht Japansche toestellen door Ghineesche jachtvliegtuigen omlaag geschoten. Uit Ghineesche bron verluidt, dat de Japanners bovendien nog negen toestel len verloren hebben bij luchtgevechten boven andere plaatsen. De Japansche admiraliteit erkent, dat bij het bombardement van de Ghineesche luchtbasis in Hangtsjau, Kwangtau en Hoenghau op 14 Augustus acht Japan sche vliegtuigen tengevolge van een hevig onweer of van het Ghineesche afweer- vuur verloren zijn gegaan. Daarentegen werden twee en vijftig Ghineesche vlieg tuigen door de Japansche luchtmacht neergehaald of gebombardeerd. In den vooravond hadden Japansche vliegers Poetoeng verkend, waarna vijf groote watervliegtuigen boven deze streek verschenen, die, na eerst een groot aan tal bommen te hebben geworpen, tot ge ringe hoogte daalden om de naar alle zij den dekking zoekende Ghineesche solda ten met hun mitrailleurs te bestoken. Van Ghineesche zijde wordt nog mede gedeeld, dat bij een luchtaanval op de Ja pansche oorlogsschepen in de Wang Poo een Japansche torpedojager tot zinken zou zijn gebracht. Chineesche regeering schrijft een leening uit. Het Ghineesche ministerie van Finan ciën heeft de uitgifte aangekondigd van een „leening voor het nationale welzijn", tot een bedrag van 500 millioen Ghinee sche dollars pari. Deze leening, die geen rente zal dragen zal aflosbaar zijn in twintig jaar, begin nend met het derde jaar na de staking der vijandelijkheden. Japansche prominenten bijeen geroepen. D'e Japansche regeering heeft tegen 22 en 23 Augustus een conferentie bijeen ge roepen van de voornaamste politieke en financieele persoonlijkheden uit andere kringen, teneinde uiteen te zetten, dat de oorlog noodzakelijk is en dat het land ziohopeen zware beproeving moet voorbereiden. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft bevestigd, dat de Japansche regeering den Japanschen ambassaderaad, Hidaku, en ■het personeel der ambassade te Nanking heeft terug geroepen. Het antwoord op de vraag, of de terug roeping van Hidaka de verbreking der diplomatieke betrekkingen met China be- teökende, was ontwijkend. In de meeste gevallen, aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken, be- teekent de terugroeping van diplomatieke vertegenwoordigers de verbreking der di plomatieke betrekkingen, doch in zekere gevallen is dat niet noodzakelijk. HET NED. S.S. „TASMAN" VERLAAT DE HAVEN VAN SHANGHAI. In de haven van Shanghai bevond zich slechts één Nederlandsch schip, n.l. de „Tasman" van de K. P. M., die daar 12 Augustus was gearriveerd voor een dok beurt, welke tot 4 September zou duren. In verband met de situatie, welke zich dezer dagen heeft ontwikkeld, is het waarschijnlijk, dat het schip thans naar Hongkong zal gaan voor de halfjaaxlijk- sche onderhoudsbeurt. Het stoomschip „Tjikembang" van de JavaChinaJapan Lijn, dat op 19 Augustus uit Dairen te Shanghai zou aankomen, zal het al dan niet binnenloo- pen van deze haven afhankelijk stellen van de ontwikkeling van den oorlogs toestand. Nader verneemt Aneta, dat de „Tas man" de haven van Snanghai moest ver laten in verband met de luchtbombarde menten. Het schip ligt thans voor het quarantaine-station Wosung en wacht instructies af, mede in verband met de evacuatie van Nederlandsohe vrouwenen kinderen uit Shanghai. D'e directie van de K. P. M. ontving Maandag het volgende telegram van den kapitein van de „Tasman": „Wij verstoomden om 17.00 uur naar Grasseiland in verband met het inslaan van granaten op 100 m afstand. Stoomen morgenochtend om 8.00 uur terug naar Woosung, waar Hollanders en Hongaren embarkeeren. Het bombardement begon om 17.00 uur van Ghineesche zijde, gericht op de vlak bij ten anker gegane Japansche vloot". Het telegram eindigt: „Alles wel". Aneta meldt uit Batavia dat in Indië de gebeurte nissen te Shanghai, mede door het vertrek van Hr. M s. „V a n G a 1 e n" m e t d e grootste belangstelling worden gevolgd, waarbij het echter opgevallen is, dat de kalmte allerwege wordt bewaard. Er worden geenerlei incidenten ge rapporteerd. DE STRIJD' IN SPANJE. Reinosa door Franco's troepen veroverd. Om zeven uur gisteravond hebben de zenders der opstandelingen bekend ge maakt, dat de troepen van generaal Franco welke uit het Zuiden naar San tander oprukken, om twee uur Reinosa hebben veroverd. Het luchtwapen en de artillerie speel den bij deze operaties een beslissende rol. Overal waar de regeeringsstrijdkrachten den opmarsch der opstandelingen poog den tegen te houden, nam de artillerje der opstandelingen de stellingen van den vijand onder vuur, terwijl talrijke bom bardementsvliegtuigen honderden bom men omlaag wierpen. EEN REVOLUTIE IN IRAK? Het kabinet afgetreden. Reuter meldt uit Kaïro: Het kabinet van Irak is afgetreden. Uit Jeruzalem wordt gemeld: Hard nekkige geruchten doen hier de ronde, dat ernstige troebelen in het leger van Irak zouden zijn uitgebroken. Deze ge ruchten zijn niet bevestigd. Naar het schijnt zijn echter de telefoonverbindin gen verbroken. DE BELGISCHE GARNALEN- VISSCHERS KLAGEN. D'e Belgische garnalenhandelaren en -visschers klagen over de crisis, welke in hun bedrijf heerscht, o.m. tengevolge van de buitenlandsche concurrentie. De ministerieele commissie voor de be scherming van de belangen der kleine kustvisscherij vergaderde te Ostende om zich met het probleem bezig te houden. D'e vertegenwoordigers van de visschers en handelaren merkten op, dat het bewa ren van garnalen met borax in België is verboden, maar in Nederland wordt toe gelaten en dat de in Nederland chemisch behandelde garnalen wel in België mo gen worden ingevoerd. De Belgische handelaars vragen nu om ook in België de chemische behandeling toe te laten; de visschers meenen daarentegen, dat de invoer van de met borax behandeldo garnalen moet worden verboden. Er werd een program uitgewerkt tot bevordering van het gebruik van garna len, o.m. in leger en staats-instellingen. DE KWESTIE-PALESTINA. De Fransche regeering ontstemd. De Fransche regeering heeft omtrent de Palestijnsche kwestie een lang memoi- randum aan Londen gezonden. Het document geeft toe, dat Groot-Brit- tannië het recht heeft te beslissen, welke politiek, zoowel in het belang van den vrede als in dat van het Britsche rijk ten aanzien van Palestina het best kan wor den gevolgd. Percentage In Juli opnieuw lager Be directeur van den rijksdienst dor werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat ip de week van 25 tot en met 81 Juli 1937 bij gesubsidi eerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 465.500 personen (de landarbeidersbonden met 74.700 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 465.500 verzekerden was in genoemde week de gebeele week werkloos 22.8 pet. (in de vorige verslagweek, 5 tot en met 10 Juli 1937, was dit percentage 23.3). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de gebeele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Juli in de laatste jaren als volgt: 1934 24.4; 1935 27.2; 1936 29.5; 1937 22.8 pet. Bij 1053 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 31 Juli 1937 in totaal 329.667 werkzoëkenden ingeschre ven, onder wie 311.166 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 312.220 werkloos, onder wie 298.997 man nen. De daling van de werkloosheid, welke uit bovenstaande cijfers blijkt, is ook te zien uit de aantallen ingeschrevenen bij de organen der arbeidsbemiddeling, wei- we over de tweede verslagweek van Juli als volgt waren (tusschen haakjes zijn vermeld de aantallen werkloozen onder de ingeschrevenen): 1934 318.084 (295.091); 1935 352.090 (333.932); 1936 393.175 (373.269); 1937 329.667 (312.220). DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Meer dan tachtig predikanten en leden van den kerkeraad der Evangelische Kerk bevinden zich thans in arrest, al dus meldt een Reuter-telegram uit Ber lijn; 29 anderen zijn uit hun parochies verbannen, terwijl aan 25 predikanten verboden is te preeken of in het open haar het woord te voeren. D'e namen de zer predikanten zijn Zondagmorgen door Ds Jacobi, die onlangs uit zijn gevangen schap werd ontslagen, in de kerk te D'ah- lem voorgelezen van den kansel, waar op Ds Niemöller altijd optrad. Duitsche ambtenaren moeten vroeg trouwen. De Dtuitsche regeering beeft een nieu we wet uitgevaardigd, welke tot doel heeft de Duitsche ambtenaren aan te sporen vroeger in het huwelijk te treden. De wet bepaalt o.a., dat de gehuwde ambtenaren van de verschillende catego rieën maandelijks 37, 54 of 85 mark meer zullen ontvangen dan bun ongehuwde collega's. Korts Berichten. i Bad Gastein is op het oogenblik het verzamelpunt van tal van bekende per soonlijkheden. Daar bevinden zich mo menteel o.a. ex-kroonprins Wilhelm van Duitschland, Litwinov, de moeder van president Roosevelt, de Hongaarsche pre mier Daranyi, terwijl de Duitsche minis ter van oorlog, generaal Von Blomberg, eerstdaags wordt verwacht. Naar uit Lucknow wordt gemeld, is een deel van Britsch-Indië door geweldi ge overstroomingen geteisterd. Velen zijn om het leven gekomen, ruim 2000 dorpen zijn door de golven vernield of geïsoleerd. H. M. de Koningin brengt bezoek aan Soestdijk. H. M. de Koningin heeft gisteren van Apeldoorn uit per auto een bezoek aan Soestdijk gebracht. Tegen half vier arri veerde H. M. weder ten paleize Het Loo. CONTROLE OP STEUNVERLEEN ING. Rijksbijdrage in de kosten. Van het departement van Sociale Za ken is een circulaire aan de gemeente besturen uitgegaan over de bijdrage van het rijk in de kosten van controle van hen, die onder de steunregeling vallen. Het Rijk zal volgens de nu vastgestel de regeling, wélke voortvloeit uit de des betreffende bepalingen van het Werk- loosheidssubsidiefonds, opnieuw vijftig procent van die kosten vergoeden, gelijk ook nu het geval is. Oüder controle wordt verstaan de straat- en huiscontrole, de zoogenaamde buitencontrole, maar niet het administra tieve deel ervan. De regeling zal voor 1937, 1988 en 1930 gelden. CONTINGENTEERING VAN STEENKOLEN. Ingediend is ©en wetsontwerp, waarbij wettelijke sanctie wordt gegeven aan het K. B. van 26 Juni, waarbij de beperking van den invoer van steenkolen met in- Binnenland. Driemaal per week per vliegtuig naar Indië. Gunstige opbrengst der rijksmiddelen in Juli. D'e dalende werkloosheid. Buitenland. Hevige gevechten tusschen Japanners en Chinezen. De kerkstrijd irt Duitschland. Successen der Spaansche opstandelingen. Revolutie in Irak? gang van 1 Juli voor het tijdvak van zes maanden is verlengd. De verbetering in den toestand van de Nederlandsohe mijnen hield sedert de vo rige verlenging der invoerbeperking aan. Niettemin leek het ook thans, mede om handelspolitieke redenen, gewenscht de contingenteering vooralsnog te handha ven. Het ligt in de bedoeling ook in de toe komst de ontwikkeling van het prijsniveau hier te lande nauwkeurig te volgen. HARING VOOR RUSLAND. D'e Reedersvereeniging voor de Neder landsohe Haringvisscherij heeft haar eer ste contract gesloten met Rusland voor de levering van 'haring vangst 1937. Het betreft hier een partij van 26.000 Schotsphe vaten. Hiervan moeten 13.000 vaten worden geleverd in de eerste helft van September, het restant in de tweede helft van die maand. LUITENANT DE BRUIN NAAR NEDERLAND TERUG. Aan boord van het gisteren te Marseille aangekomen s.s. „Ville d'Oran" bevond zich luitenant De Bruin, de waarnemer van de niet-inmengingscommissie aan boord van bet Italiaansche s.s. „Mon- gioia', dat onlangs ter hoogte van Algiers is gebombardeerd. Luitenant De Bruin zal per vliegtuig naar Amsterdam terug keeren. HET BEWIJS VAN NEDERLANDERSCHAP GELDIG VOOR ZWITSERLAND. De A. N. W. B. meldt: In aansluiting op een vorig bericht in zake de geldigheid van Bewijzen van Ne derlanderschap voor een reis naar Zwit serland, kunnen wij thans mededeelen, be richt te hebben ontvangen, dat ook die Bewijzen, welke de vermelding dragen, geldig te zijn voor België en Luxem burg en/of Frankrijk, door de Zwitser- sche autoriteiten zonder bezwaar erkend zullen worden als geldig identiteitsbewijs. Vacantiegangers, die zulk een Bewijs van Nederlanderschap bezitten of die er dezer dagen een aanvroegen en daarop de bovengenoemde 'vbrmelding aantreffen (omdat de gemeente-secretariën officieel nog niet op de hoogte zijn gesteld van de ze Zwitsersche faciliteit) kunnen zonder kans op moeilijkheden, via Frankrijk 'hun reis naar Zwitserland met dit document maken. LANGERE OVERGANGSTERMIJN VOOR AUTO-KOPLAMPEN. Ook latere datum voor het verplichte rijwielachterlicht? Naar men aan de „Telegr." van bevoeg de zijde mededeelt, wordt momenteel een wijziging van het motor- en rijwielregle ment voorbereid, aangezien 't in deprac- tijk niet mogelijk zal zijn alle auto-kop lampen voor 1 .Januari 1938 te keuren. De eergisteren in de Staatscourant ge publiceerde keuringseischen gelden name lijk alleen voor nieuwe koplampen. In be voegde kringen staat men uiterst scep tisch tegenover de vraag, wie de lantaarns zou moeten keuren van de bijna 200.000 auto's en motorrijwielen, die al in ge bruik zijn. O'ok zou het vaststellen van eisehen voor die keuring in de practijk op schier onoplosbare moeilijkheden stui ten. Daarom ligt het in de bedoeling om den overgangstermijn, welke thans nog slechts ruim 4 maanden bedraagt, voor- loopig tot medio 1938 te verlengen. Het is zeer waarschijn- lijk, dat men bij deze gele genheid tevens een late- ren datum zal vaststellen voor de invoering van het verplichte rijwielachter- li o li t, zoodat dit niet met ingang van 1 Januari 1938 op onze fietsen zou moe ten zijn aangebracht. MEER GELD VOOR DE WEGEN. D'e K.N.A.G. heeft in een adres aan den minister van Waterstaat aangedrongen op het beschikbaar stellen op de Rijks begrooting 1938 van een grooter bedrag dan het wettelijk minimum voor den aan leg en verbetering van Rijkswegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1