Het conflict in het verre Oosten. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 257 Dreigende gevaren voor onze Christelijke scholen. Buitenland. Coördinatie van verkeer. Binnenland Belangrijkste Nieuws Het Prinselijk jacht te water gelaten. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11^ Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Inderdaad, die zijn er. Gevaren, die van buiten onze Christelijke scholen be dreigen, waartegen we voortdurend op onze hoede dienen te zijn, maai' ook ge varen in eigen kring. De laatste zijn wel zoo ernstig als de eerste. „De Rotterdammer" deed daarom goed, op enkele daarvan eens met nadruk te wijzen. Wij ontleenen aan haar artikel het volgende: „In één van onze bladen werd onlangs bij wijze van uitzondering de aandacht gevestigd op een circulaire, welke uit ging van een Christelijk Schoolbestuur en waarin met zooveel woorden werd te kennen gegeven, dat vrijzinnige ouders zonder bezwaar hun kinderen naar bedoelde school konden zenden. Dat is in orde, zal men misschien zeggen. Het kan geen kwaad voor de vrijzinnige jeugd als ze de Christelijke school bezoekt. Volkomen terecht gaf het hoofd van een Christelijke school in een badplaats dat antwoord ook aan een be kend tooneelspeelster, die voor haar kind eenige maanden plaatsing verzocht op die school en ook eenigszins ongerust was over den invloed van het Bijbelsch onderricht op 't jeugdige gemoed. Wij betwijfelen echter of er een gun stige invloed van den nieuwen leerling die privaat-onderwijs genoten had uitging. Het minste was al, dat hij onder algemeene hilariteit den meester vroeg of men indertijd ook een hekje om de zoutpilaar van de vrouw van Lot gezet had; het werd erger als hij niet ge wend aan klasse-discipline ongevraagd verhalen deed over de wijze waarop zijn familie den Zondag had doorgebracht. Nu gold het hier slechts een kortston dig bezoek, maar wij verstaan het, dat een lezer uit het Westland ons onlangs op het gevaar wees, wanneer de toevloed van leerlingen uit ongodsdienstige gezin nen zoo groot is, dat er voor het minste op de speelplaats een godsdienst-vijandig milieu ontstaat. Komt dit werkelijk in beduidende mate voor? Ons ontbreken de gegevens om deze vraag te beantwoorden. Bedoelde lezer zegt, dat het nog erger is en schreef ons: „Niet alleen, dat vele kinderen uit gezinnen waar Bijbel noch godsdienst in eere is een plaats vinden op de Christe lijke School, ook de ouders worden lid van de Schoolvereeniging en oefenen daar soms een zeer merkwaardigen in vloed uit. Nogmaals, wij weten wel, dat er ouders zijn, die niet uit overtuiging, doch om allerlei bijkomstige redenen hun kinde ren naar de Christelijke school zenden, doch van leden der schoolvereeniging, die den grondslag van het Christelijk onder wijs niet aanvaarden, hebben wij nog niet gehoord. Intusschen, niet alleen, dat uit onzen lezerskring zulke mededeelingen gedaan worden, ze komen ook van an dere zijde. In het tijdschrift „Volksontwikkeling" schreef onlangs een overtuigd voorstan der van de openbare school: „Men moet bet (zelfs) betreuren, dat ook de pro- testantscbe-co-nfessioneele scholen lang zamerhand bevolkt zijn geraakt met een gemêleerd publiek, waarin geen geeste lijke binding meer aanwezig is". In hoeverre in een en ander groota reden tot ongerustheid ligt, mogen de schoolbesturen, ieder voor zich zelf eens overwegen. We komen nog even terug op -het ge val, waarop „Friesch Dagblad" doelde: de bedenkelijke circulaire om leerlingen uit ongeloovige kringen naar de Christelijke school te lokken met „gedienstigheden der praktijk", doch dan in omgekeerden zin als hiervan vroeger gesproken werd. Iets dergelijks kwam eenige jaren ge leden ook, laat ons hopen voor toen en nu, sporadisch voor. Het hoofd van een Christelijke M. U. L. O.-school, welke als onderwijis-inrichting een zeer goeden naam had en daardoor ook kinderen van andersdenkende ouders trok, vergunde deze leerlingen namelijk om gedurende de Bijbelles afwezig te zijn. Of deze maatregel de instemming van het bestuur had en of ze lang toepassing vond, wij weten het niet en doet verder ook niets ter zake. Maar wij aar zelen niet te zeggen, dat men op deze wijze ongetwij- feld met de allerbeste bedoelingen 1 het beginsel van de Christel ij- ke school beschadigt en haar toekomst en die van de Christelijke schooljeugd in gevaar brengt. DE JAPANNERS VALLEN AAN. VANDAAG DE OFFICIEELE OORLOGSVERKLARING? EEN ONTZETTEND BLOEDBAD TE SJANGHAI. Vanmorgen hebben de Ja panners het offensief te land, te water en in de lucht tegen de Chineescbe stellingen geopend, nadat zij deze tevoren vanuit de lucht hadden gebombar deerd. Acht Japanstihe vliegtuigen hebben gis teren Nanking gebombardeerd. Te Nanking is de staat van beleg afge kondigd. Er zou aanzienlijke schade zijn aangericht door het bombardement der Japansohe toestellen aan bet vliegveld te Harburg. Te Sjanghai loopt het gerucht, dat de Chineezen gisteravond een algemeen of fensief zouden beginnen, teneinde te pro fiteer en van de vermoeidheid van het Ja- pansche landingscorps, voor de aankomst van de Japansohe versterkingen. Gistermiddag zijn verscheidene hon derden Japansche matrozen ontscheept, die zich naar het front begaven. De Japannee'zen bespoedigen bet zen den van versterkingen uit Korea naar Noord-China. 60 treinen Japansche troe pen zijn te Tientsin sinds Zaterdagmor gen aangekomen, met in het geheel 30.000 manschappen en een belangrijke boeveel heid oorlogsmateriaal. Japansohe vliegtuigen blijven te Tient sin en Peiping landen. Honderden dooden en gewonden. Een Ghineesch vliegtuig liet bij vergis sing twee bommen vallen in de Fransche concessie te Sjanghai, waardoor een waar bloedbad werd aangericht. Dé verkeers weg, genaamd „Grand Monde", bood een ontzettend schouwspel. D'e grond was be dekt met verscheurde lijken. De politie der Fransche concessie deelt mede, dat niet minder dan 456 personen werden gedood, terwijl 828 andere ver wondingen opliepen. Later wordt gemeld, dat het totaal aan tal dooden als gevolg van bet bombarde ment op Sjanghai op Zaterdag 1047 is. In bet geheel vielen 20 bommen. Een an der bericht maakt weer melding van 687 dooden. Alle ruiten van hotels en van een aan tal prachtige winkels werden verbrijzeld De bovenbouw van het Palace-hotel stort te in en in bet Cathay-hotel ontstond een brand, die evenwel spoedig kon worden gebluscht. De straat lag vol lijken en luid gillen de gewonden. Glassplinters, vernielde auto's, omgevallen rickshaws en fietsen, en afgerukte stroomdraden van de elec- trische tram boden een beeld van de gruwzaamste verwoesting. Het aantal gewonden, waarmee de twee Fransche ziekenhuizen geheel gevuld zijn, wordt door den sanitairen dienst op ruim 1000 geschat. In tal van auto's, die door bomscherven waren getroffen, zag men nog de onherkenbaar misvormde lijken. Drie uren opruimingswerk waren niet voldoende om een plein, dat letterlijk was overstroomd door bloed, weer begaanbaar te maken. D'e Gbineesobe autoriteiten stellen op het oogenblik een onderzoek in naar de omstandigheden waaronder de internatio nale concessie te Sjanghai door Gbinee- sche vliegtuigen gebombardeerd werd. In een rapport heeft de esoadrilleleider medegedeeld, dat de bommen per ongeluk zijn gevallen, als gevolg van beschadiging der bommenrekken door het Japansche luchtafweergeschut. De regeeringen van Frankrijk, Enge land en de Vereenigde Staten hebben bij het Ghineesche ministerie van huitenland- sche zaken geprotesteerd tegen het bom bardement van de internationale conces sie te Sjanghai. Volgens de laatste Japansche berichten uit Shanghai zijn door de Ghineesche bommen, welke in de Fransche concessie terecht kwamen, 445 personen gedood en 8211 gewond, terwijl in de internationale nederzetting 495 personen werden ge dood en 600 gewond. Represailles. Als represaille voor 'de Ghineesdhe aanvallen hebben Japansche luchtstrijd krachten raids ten uitvoer gelegd op de Ghineesche luchtvaartbases in de provin cies Kiangsi en Tsjekiang. De Japanners beweren ruim veertig Ghineesche toestel len te hebben vernield. Nadere berichten imelden nog, dat tij dens de represailletochten der Japansche luchtstrijdkrachten vooral aandacht is gewijd aan Hangtsjau, dat een der be langrijkste Ghineesche luchtbases Is. Twee aanvallen zijn op de vliegvelden hier uitgevoerd. De Japanneezen beweren dat zij daarbij! drie hangars hebben ver nietigd en zestien toestellen hebben ver nield, terwijl bovendien vier Ghineesche vechtmachines neergeschoten werden. D'e Japanneezen beweren thans mees ter te zijn in de lucht. Zij' verklaren, 'dat zij al zeer verwonderd zouden zijn, wan neer te Shanghai nog meer Ghineesche vliegtuigen verschijnen. D'e Japansche marine luchtvloot is op het oogenblik meester in de lucht boven Shanghai. Nadat de Ghineesche vliegvel den gebombardeerd zijn, zijn geen Ghi neesche machines meer opgestegen. De Japansche pers deelt mede, dat de Ja pansche strijdkrachten 70 Ghineesche vliegtuigen hebben vernield. Yan Ghineesche zijde wordt evenwel verklaard, dat de aanval van de Japan sche luchtmacht op' de Ghineesche vlieg velden geen succes is geweest. Zoo zou op het vliegveld Nangtsjau een Ghinee sche machine zijn vernield, doch hier tegenover werden vier Japansche vlieg tuigen omlaag geschoten. De officieele oorlogsverklaring;. Op het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio geloofde men, dat giste ren naar aanleiding van het bombarde ment van Shanghai door de Chineezen een hoogst belangrijke beslissing zou worden genomen. In sommige welinge lichte kringen verwachtte men een officieele oorlogs verklaring met terugroe ping der ambassadeurs. Na de spoedzitting van het Japansche kabinet, welke Zaterdagavond 10 uur bij eenkwam, is Zondagochtend te half twee een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de regeering ten aan zien van den dreigenden toestand te Shanghai 'drastische strafmaatregelen wil nemen tegen de bandelooze Ghinee sche troepen en dat zij bij: de regeering van Nanking er op wil aandringen haar anti-Japansche politiek te herzien, aan gezien deze verantwoordelijk is voor den betreurenswaardigen toestand tusschen China en Japan. DE STRIJD IN SPANJE. Het offensief tegen Santander hervat. Een Panameesch tankschip in brand geschoten. Zaterdag hebben de regeeringstroe- pen het kerkhof van Brunete, dat ten noorden van deze plaats is gelegen, be zet. Van het kerkhof af, dat op een klei nen heuvel gelegen is, beheersohen zij thans Brunete. De plaats zelf, die niet meer dan een puinhoop is, zou door de troepen van Franco ontruimd zijn. Fen speciale Havascorrespondent meldt, dat het sinds verscheidene dagen ver wachte offensief der opstandelingen Za terdagmorgen op twee plaatsen is ontke tend: in het Zuiden voor Aguilar de Campo en Reinosa, in het Zuid-Oosten voor Sonailla en San Pedro de Romeral. Tegen twaalf uur hadden de opstande lingen het vijandelijke front op twee plaatsen doorbroken en drongen zij van twee kanten de provincie Santandar bin nen, waarbij zij de bron van de Ebro be reikten. Bij het vallen van den nacht wa ren de aanvallers ruim 11 kilometer op gerukt, terwijl op den linkervleugel 15 kilometer gewonnen waren. Vier en der tig dorpen zijn bezet. D'e regeeringstroe- pen boden over het algemeen slechts zwakken tegenstand. Het offensief is Zondagmorgen hervat. Ofschoon de weerstand, die den aanval lers werd geboden grooter was dan den vorigen dag, rukten de aanvallers gesta dig op. Uit Santander wordt gemeld, dat de aanval van de troepen van Franco overal werd afgeslagen en de aanvallers met groote verliezen moesten terugtrekken. Het Panameesche schip „Geo W. Macknight" is Zaterdagavond in de Mid- dellandsche zee onder vuur genomen door een oorlogsschip van onbekende na tionaliteit. De bemanning van het Pana meesche schip, dat naar verluidt in brand is gevlogen, is door het Britsche schip „British Commodore" aan boord genomen en te Tunis aan land gezet. De bemanning heeft bij de ontscheping te Tunis verklaard, dat het schip Zater dag door drie Italiaansche torpedojagers begeleid was. Om kwart over negen des avonds bemerkte de bemanning, dat een donkere massa, die zij voor een duikboot hield, op vierhonderd meter afstand aan de oppervlakte kwam. Twintig kanon schoten werden gelost en vijf man wer den gewond, echter niet ernstig. ZAL EDEN HEENGAAN? De diplomatieke redacteur van de „People" verklaart te kunnen mededee- len, dat Neville Chamberlain in zdjn va- MINISTER VAN BUUREN BETREKT DAARBIJ 00K DE BINNEN SCHEEPVAART. Wij lezen in „De Standaard": De vorige minister van Waterstaat, jhr van Lidth de Jeude heeft in een ver gadering van zijn partij vóór de verkie zingen medegedeeld, dat een vrijwillige coördinatie van het verkeer, waarbij de groote lichamen op vervoersgebied toe nadering hadden gezocht en tot overeen stemming waren gekomen, spoedig mocht worden verwacht. De indruk werd gewekt alsof daardoor een coördinatie van bovenaf achterwege zou kunnen blijven. Intusschen wordt in bevoegde kringen getwijfeld aan een der gelijk gunstig vooruitzicht. D'e meening, dat door een vrijwillige overeenkomst op dit terrein, vol klippen en kloven, een op lossing verkregen kan worden, die meer dan een zeer tijdelijk karakter draagt en die waarborgen voor een eenigszins rede lijke toepassing biedt, vindt lang geen al gemeenen aanhang. Blijkbaar ook niet in departementalen kring. De overbrenging van „Binnen scheepvaart" naar bet ministerie van Waterstaat, wijst er wel op, dat de op volger van jhr Van Lidth de Jeude hei vraagstuk van de coördinatie van hei verkeer als één geheel ziet. Voor Neder land is men er niet met een regeling voor het rail- en wegverkeer. D'e binnen scheepvaart neemt in het vervoerswezen zulk een belangrijke plaats in, dat een regeling, waarbij deze niet betrokken is, tenslotte geen uitkomst biedt. Wij hebben dan ook reden om aan te nemen, dat Minister Van Buuren dit be langrijke vraagstuk in zijn geheel op nieuw in overweging heeft en daarbij streeft naar een oplossing die niet en- kel zich richt op een afbakening van rechten en plichten tusschen spoorwegen en motorverkeer, doch ook een regeling van het vervoervraagstuk, de binnen scheepvaart inbegrepen, beoogt. cantie een algemeene herziening van het Britsche kabinet voorbereidt. Het doel hiervan zou zijn de regeering een meer nationaal karakter te geven en den mi nister-president zelf de controle van de buitenlandsche politiek in handen te ge ven. Hiertoe zou dan Eden het foreign office verlaten en vervangen wordendoor Lord Halifax. Bosch- en heidebranden in België. Warm weer en onvoorzichtigheid van de bezoekers' zijn waarschijnlijk de oor zaken van een aantal bosch- en heide branden, die deze week in België zijn uitgebroken. Een groot gedeelte van het bosch bij O'lne, tusschen Verviers en Luik, brandde in 24 uur af, ondanks alle blusschingspogingen. Een onvoorzichtige rooter veroorzaakte bij Ti'hauge aan den Maasoever brand, terwijl bij Amps in een vonk van een locomotief een bosch nabij de spoorlijn in 'vuur zette. Bij Seilles werd een jonge aanplanting pijnboomen door de vlammen vernield. Korts Berichten. De Egyptische regeering roept ge gadigden op voor den bouw van een sta len brug over den Niji 'bij' Kafi-el-Azayat. De geraamde kosten bedragen 275.000 pond sterling. De brug wordt gebouwd in verband met den aanleg van den nieuwen mili tairen weg tusschen Gaïro en Alexandria, waarbij is voorzien in het verdrag met Engeland. Een telegram uit Boekarest meldt: Het ministerie van binnenlandsohe zaken heeft 'het zingen van de „Internationale" verboden, aangezien het strijdlied gezags ondermijnend geacht moet worden. i Na lange wetenschappelijke proef nemingen is de Italiaansche geleerde Giordani er in geslaagd, cellulose te win nen uit gewoon riet. D'it resultaat kan van 'groote beteeke- nis zijn voor het Italiaansche economi sche leven. Zondagochtend is op het station Grenoble, tengevolge van een verkeerden wisselstand een trein uit Ghambery op een goederentrein geloopen. Een twintig tal reizigers werd licht gewond en kon na verbonden te zijn, de reis vervolgen. DE VARKENSUITVOER NAAR ZWITSERLAND. Een steeds grooter raadsel. Inzake de goedkoope levering van var kens door de Veehouderijcentrale aan een firma hier te lande voor uitvoer naar Zwitserland, welke levering in op- i spraak is gekomen wegens het groote Binnenland. De „Piet Hein" te water gelaten. De co-ordinatie van het verkeer. Wéér 'Coloradokevers in ons, land gevon den. D'e Nederlanders te Shanghai. Buitenland. De Japanners openden het offensief. Bloedbad te Shanghai. Offensief tegen Santander hervat. prijsverschil met de leveranties aan dr Deterding, verneemt het „Handelsblad" nog, dat deze „Zwitserscke varkens" 1 cent per kilo duurder dan de officieele prijsnoteering bij de boeren zijn opge kocht, n.l. a 46 cents per kilo. Boven dien zijn deze varkens extra uitgezocht. Vervolgens zijn ze dan verkocht voor 32 a 34 cents per kilo, terwijl de varkens- prijzen te Rotteidam al 40 a 44 cents bedroegen en bovendien opliepen. Het geval wordt daarmee nog een grooter raadsel. Een nadere verklaring is drin gend noodig. NEDERLANDERS TE SHANGHAI. Bij de directie van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam is de volgende telegrafische mededeeling ingekomen: Het stoomschip „Tasman" van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij, dat gisteren of heden van Sjanghai zal vertrekken, zal, zoo noodig, de vrouwen en kinderen van de Neder- landsche kolonie te Sjanghai evacueeren. De heffing op vleesch en vet. Dó Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor bet gebied Utrecht heeft met betrekking tot den toestand in het sla- gersbedrijf een adres aan den minister van Economische Zaken gericht waarin er op wordt gewezen, dat voor een op leving in het bedrijf slechts heil wordt verwadht van de afschaffing der crisis- heffing op rund- en kalfsvleesch en van afschaffing, resp. vermindering van de heffing op gesmolten vet. Aan den minister van Sociale Zaken heeft de Kamer verzocht zijn aandacht opnieuw te wijden aan het nog steeds bestaande onjuiste verband, gelegd tus schen de rangschikking van een zaak naar een bepaalde klasse ingevolge ar. 19 der handelsregisterwet en de inge volge de Warenwet te betalen heffing ter bestrijding van een gedeelte der kosten aan de uitvoering der Warenwet verbon den. Gedenkpenning Dr A. Kuyper. Naar wordt gemeld, zal ter gelegenheid van de herdenking van den honderdsten geboortedag van Dr A. Kuyper op 29 Oc tober a.s., in overleg met het Comité voor de Kuyper-herdenking, door de Kon. Be geer te Voorschoten een 'bronzen gedenk penning in den handel worden gebracht. De opbrengst van dezen gedenkpenning, welke vervaardigd zal worden naar een ontwerp, dat door genoemd comité goed gekeurd is, zal o.m. dienen tot dekking van de kosten, verhonden aan de Kuyper- tentoonstellingen en verdere uitgaven, verband houdende met deze herdenking. Generaal Snijders uit Nationaal Herstel. Generaal C. J. Snijders' heeft bedankt voor het lidmaatschap van Nationaal Herstel. Veertien dagen geleden legde hij het eerevo'Orzitterschap van 'het verbond neer en verklaarde hij, dat hij zich niet verder met de politiek wenschte te be moeien. De te water lating van het Prinselijk jacht „Piet Hein" Zaterdagmiddag op de werf van De Vries Lentsch aan het Y te Amsterdam heeft een vlot en geanimeerd verloop gehad. 'Het traditioneele 'Oranjezonnetje ont brak echter. Er hing een loodgrijze lucht, waaruit een enkele maal de regen neerviel In een loods, die over de helling, waar op het jacht lag, gebouwd was, had de plechtigheid plaats. Daar vereenigden zich om twee uur de autoriteiten rondom een 'kleine tribune, die voor de vorstelijke bezoekers voor den boeg van het schip op gericht was. Het statige en ranke jacht rees, glimmend van de nieuwe, beige verf, ver omhoog en op het dak van de loods stonden mannen gereed om zoodra de Prinses en de Prins de werf betraden de prinselijke standaards te hijschen. 'Het werd drie uur voor de koninklijke auto's aan de werf arriveerden. De Prin ses droeg een rood zijden toilet, de Prins was in jaquet met boogen hoed. Nadat het Wilhelmus gespeeld was en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1