Belangen van het platteland. de 1'Union, Vlissingen RG 2-persoons KANO jen en Verpachtingen en Aanbestedingen EERSTE BLAD De overdracht van de „Piet Hein". ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 286 IJSSE, Oostweg, luishoudster Buitenland. Het conflict tusschen China en Japan. De burgeroorlog in Spanje. Belangrijkste Nieuws kinderfeesten, es enz., de beste tegenheid. Aanbevelend. LRTE PIANO te koop prijs 150, met vak antie. Firma GEBRS E, Paul Krugerstr., 16, Stemmen, repareeren, ruilen. wagens op luchtb. 3 nieuwe banden, lage enheffer, 1 D.K.W. '30 nieuwe banden, loopt ruilen 50. Smederij A 31, Ovezand. In goeden staat, ibbendijke. er. Juffrouw, 35 J., larne geplaatst als ter of Meid-Huis- Irieven onder letter ,De Zeeuw", Goes. ISJE, 21 jaar, b.z.a. als 1 gezin, geen hoog loon, pang. Brieven Na 41, Zeeuw", Lange Burg rg. (gevraagd: EEN NET |fst. kunn. werken en jede getuigen voorzien, /r. ROODHART, Job. 123, Bloemendaal. ai besch. Meisje, P.G., |h., voor huish. werkz. verk), eenigszins bek. hulp bij rheumatiek- ^de get. vereischt. Br. „Corona", Ginneken aber beven Na U 7, Bureau |te Goes. 1MEISJE, N.H., zag geplaatst als hulp in ig, liefst Goes of om- Jen onder na 138, Bu- euw" te Goes. i, alles per 100 stuks. |stuk. Bloemen: Ster gulden per 100 pot. luis, schuur, tuin, Jinspan, v. "Werkum. en inboedel, Kram. [jslagterrein, kantoor- isen, Blaupot ten „Landmanslust" met Eilanden, Jonkers en huis en inboedel, |ouwland Grijpskerke, addag vond op het aanbesteding plaats tl arbeiderswoningen Jenwoningen) op het ïedijkestraat en Rid- Jekening van de Ar- eniging „Goed Wo rden 46 biljetten. D'e bas F. Hartog te Die- de laagste H. J- |richt voor f 116.400. WEERBERICHT avond van 14 Aug.: Z.O. tot Z.W. wind, letrokken, aanvanke- Ikans op onweer, la- Tsoeler. Inmidaag 3 uur: Jo> Is Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg; Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. liddag 3 u.: 762. oor fietsen: Er is de laatste jaren in het leven van de plattelandsbevolking een groote veran dering gekomen. De snelle ontwikkeling van het verkeer en de steeds toenemende mechanisatie hebben in het volksleven op het platte land een ware revolutie teweeg gebracht. Een boerenhoeve is niet meer een afge legen en afgesloten bedrijf, maar het is een productie-centrum geworden waar men zich er op toelegt om zooveel moge lijk te produceeren en te verkoopen. Van daar dat er niet alleen een streven is om de productie-methoden op peil te hou den of te brengen, maar tevens om het ge produceerde zoo voordeelig mogelijk op de markt of de veiling te verkoopen. Biet is nu, dank zij mede de weten schappelijke voorlichting ook op het plat teland, alles mechanisatie en rationali satie wat de klok slaat. De zeis en de sikkel gaan verdwijnen, evenals de vlegel en het blok. De opbrengst per hectare van de voor naamste landbouw-producten is de laat ste halve eeuw verdubbeld, het beteelde oppervlak nam toe en toch is het aantal personen in land- en tuinbouw betrek kelijk weinig toegenomen, terwijl de sei zoenswerkloosheid grooter is dan ooit. Deze feiten, gevoegd bij- de naar verhou ding sterke bevolkingsaanwas op het platteland, heeft er toe geleid dat een groot deel van deze bevolking naar de steden trekt, waar ziji door handel en industrie worden opgenomen, of ook wel 'het leger der werkloozen versterken. Deze zelfde verschijnselen hebben zich ook, maar dan in versterkte mate, in Amerika voorgedaan, wat tot breedvoe rige studies aanleiding heeft gegeven. Daarbij is, naar onlangs in „Op den Uitkijk" werd medegedeeld, gebleken, dat in de Vereenigde Staten in de jaren 1920 1930 van het platteland naar de steden was getrokken de helft van de jonge men- schen, boerenzoons zoowel als -dochters; in totaal ongeveer 6.300.000 personen. Stelt men de kosten van voeding, klee ding en schoolopvoeding op 150 per jaar per kind, dan beteekent dit in tien jaar een som van 14.000 milllioen, in dien gerekend wordt dat het kind met zijn vijftiende jaar in zijn eigen onder houd kan voorzien. Dit enorme bedrag heeft het platteland opgebracht om de steden van nieuwe arbeidskrachten te voorzien. Doch dit is niet alles. Ongeveer een zesde van de boeren overleed in die tien jaren; een'bedrag van 4 a 5.000 millioen dollar is naar de steden overgemaakt als aandeel in de erfenis van de kinderen die daarheen waren getrokken. Voorts is in die tien jaren aan rente voor hypotheken, ongeveer 6000 mil lioen en aan huur 10.000 millioen naar de steden gezonden, beide in hoofdzaak als gevolg van vroegere erfenissen aan boerenzoons en boei endochters ten deel gevallen, die in handel en industrie werk vonden. In totaal vormt dit een bedrag van 35.000 millioen, ongeveer een derde van de waarde van alle landbouwproducten, gedurende de besproken tien jaren voort gebracht. Het bevolkingsoverschot beteekent dus voor het platteland een enorme finan- cieele last. Dit zijp Amerikaansche cijfers. Maar de feiten waarvan ze spreken, de problemen die er mee samenhangen vindt men ook in andere landen, ook in ons land. Er zijn wijzen geweest, en hun woord is niet zonder invloed gebleven, die ge leerd hebben, dat geboortebeperking hier uitkomst kan brengen. Een wijsheid, waarvan de dwaasheid in de practijk reeds afdoende bewezen is. Anderen meenen, dat het aanbeveling zou verdienen de mechanisatie te rem men en zoo te komen tot werkverrui ming en tot belemmering van den trek naar de steden. De boer, zoo zegt men, moet geen fabrikant worden, maar hij moet blijven de bewaarder en de verzorger van den bodem. Maar de andere kant van de zaak is, dat de boer wil hij zijp bedrijf in stand 'houden, moet produceeren, veel en goed en.goed koop. Want hij1 is afhankelijk van de markt, en als de marktprijzen stijgen, dan zoeken de stadsbewoners, hoewel de ste den een zeer groot belang hebben bij een welvarende en ook geestelijk en moreel gezonde plattelandsbevolking, op een an dere wijze in hun behoeften, te voorzien. Het betreft hier een moeilijk vraagstuk, waarvoor niet gemakkelijk een oplossing zal worden gevonden. Maar in elk geval ligt hier voor de Overheid een aanwijzing om meer dan tot nu toe, zich te interesseeren voor de be langen van de plattelandsbevolking. Het is nu eenmaal als vanzelfsprekend aanvaard, dat de stedelijke bevolking al lerlei voordeelen geniet. De prijzen van water,, gas, electriciteit en wat niet al zijn daar veel lager dan op het platteland. Het verkeer is er gemakkelijker en goedkoo- per. Eb. bij maatregelen van algemeenen aard, worden in vele gevallen zonder meer de belangen van de stedelijke be volking als maatgevend aanvaard. Er is, wat dit betreft, eenige kentering gekomen. Maar er is plaats voor de vraag of er niet meer gedaan kan en móet wor den, om de plattelandsbevolking te bin den aan den bodem. Het geldt hier niet alleen een b o e - renbelang, maar een algemeen belang. Tereoht schreef Mr. v. Haastert in „De H.K. Boeren- en Tu.ndersstand": Óns boerenvolk mag niet verdwijnen. Zooals het boeren b e d r ijl f noodzakelijk is voor de materieele voeding van een volk, zoo is de boeren stand, de boeren ziel noodig, voor de gezonde structuur van een volkskarakter." Te Shanghai tal van huizen in brand geschoten. Uit Shanghai werd gisteravond gemeld: De toestand is Vrijdagmiddag nog ver ergerd. Van vier uur tot half zes en van zes uur tot zeven uur dreunde de stad bij regelmatige tusschenpoozen tengevolge van de donderende geschutssalvo's. De Chineezen zouden, in een school aan den Setsjoean-straatweg, die met Japansche troepen was bezet, een voltreffer ge plaatst 'hebben. Granaat-explosies hebben ten Noord- Oosten van het Noorderstation, dat tus schen de Japansche concessie in het Hongkioe-district en de Chineezenwijk Tsjapei is gelegen, een grooten brand veroorzaakt. De Japansche stellingen langs de Hongkioe-rivier liggen onder vuur. De Chineezen 'hebben drie bruggen in. de lucht doen springen. Reeds komen de eerste gewonden van de gevechtsterreinen binnen. In de Chineezenwijk Tsjapei zijn de gevechten ernstiger geworden. In de con cessies is het kanongebulder duidelijk te hooren. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Japansche oorlogsschepen de wijk Pauzoeau, drie klometer ten noorden van het Noordersta/tion, bombardeeren. De Japansche mariniers 'hebben een groote spinnerij in het Westen van Shanghai ontruimd, nadat drie bruggen op den weg, die naar de spinnerij leidt, door de 'Ghineezen vernield waren. In het begin van den avond breidden de gevechten zich uit tot de havenwijk Jang-Tse-Poe, waar de Chineezen vol gens Japansche berichten verscheidene Japansche fabrieken zouden hebben aangevallen. De Ghineesche troepen worden door oorlogsschepen beschoten. Een Japansoh oorlogsschip heeft met zijn geschut de Joekong-kade geleidelijk verwoest. D'eze 'kade, die nog niet lang geleden was aan gelegd en vijf millioen Ghineesche dol lars heeft gekost, is halverwege Shang hai en Woesoeng gelegen. Zij bood plaats voor de grootste mailbooten, die op hei Verre 'Oosten varen. Het Japansche hoofdkwartier te Shanghai deelde te 19.45 Vrijdagavond mede, dat de Japansche troepen de over hand hadden en het geschutvuur der Chineezen energiek beantwoordden. Men gelooft, dat de Chineezen zware verlie zen hebben, geleden. Het draad'looze verkeer tusschen Tokio en Shanghai is volgens persberichten uit Shanghai verbroken. Het telegraaf- en telefoonverkeer tusschen Shanghai en Nanking is eveneens gestaakt. Vluchtelingen van het platte land en uit de noordelijke buitenwijken stroomen in drommen de internationale concessie binnen. De industrie ligt geheel stil, terwijl de handel gedeeltelijk gestaakt is, doordat de spoorwegverbindingen zijn verbroken. De ellende in Shanghai is groot. De prijzen zijn aanzienlijk gestegen. Volgens de laatste berichten is de ar- Grootsche hulde der watersport- vereenigingen aan het Prinselijk Paar. Op Zaterdag 28 Augustus a.s. zal het nationale huwelijksgeschenk, t.w. het motorjacht „Piet Hein", aan het prinse lijk paar worden aangeboden. De Koninklijke verbonden Nederland- sche watersportvereenigingen vonden hierin aanleiding het initiatief te nemen tot het organiseeren van een revue van zeil- en motorjachten. De groote kring van beoefenaren der watersport wenscht de eerste te zijn, die het Prinselijk paar op het water welkom heet en het een grootsche hulde bereidt. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zullen honderden jachten op het Buiten IJ bijeenliggen en zal deze vloot met zijn enthousiaste opvarenden en versierd met duizenden vlaggen en wimpels een aan blik opleveren, die zijn weerga nog niet had. Bij jachten evenwel zal het niet blijven, want reeds nu worden in Am sterdam en elders booten besproken, welke gevuld zullen worden met toe schouwers, die de ontvangst en de revue wenschen mede te maken. Het spreekt vanzelf, dat strenge maat regelen van orde zijn genomen. Het ge heel zal staan onder toezicht van de rijkspolitie, wier aanwijzingen door alle deelnemers zullen moeten worden op gevolgd. Op het Buiten IJ is de geheele kom van Durgerdam en de zijde van het vaar water langs den steenen strekdam daar tegenover gereserveerd voor de zeil- en motorjachten. Op 300 meter afstand ten Noorden van den strekdam zal een rij van piketten worden geplaatst. Langs deze lijn zullen linies van jachten wor den gelegd. Hier tegenover, langs den strekdam, zal 'n enkele rij worden ge legd. Alle schepen zullen voor één anker komen te liggen, zoodat zij alle met den kop op den wind liggen. Het is de be doeling de jachten zooveel mogelijk ver- eenigingsgewijze bijeen te leggen. Een vaargeul blijft dus over, waardoor het Prinselijk jacht zijn zegetocht zal volbrengen en waardoor tevens de bin nenvaart kan worden onderhouden. Het jacht zal driemaal langs de vloot varen, zoodat ieder gelegenheid zal hebben het te bewonderen en het Prinselijk paar te begroeten. Reeds werd bekend gemaakt, dat de „Piet Hein" om 4 uur n.m. van Muiden zal vertrekken, dat de overdracht op zee zal plaats vinden en dat het te 4.45 ver wacht kan worden aan den vuurtoren. Te ongeveer 6.15 zal het aankomen aan de Oranjesluizen, daar schutten, waarop op het Binnen IJ de begroeting zal vol gen van de roeiers en kanovaarders, die met hun booten het water aldaar zullen bevolken. Alle aanwezige jachten moeten worden gepavoiseerd, uitgezonderd de vaartui gen waarvoor dit onmogelijk is. Dit pa- voiseeren behoort te geschieden met de vlaggen en wimpels van het internatio naal vastgestelde vlaggenstelsel. Andere vlaggen behooren tot het pavoiseeren niet te worden gebruikt. Bovendien behoort ieder jacht op den achtersteven een nationale vlag te voe ren, waarmede wordt gesalueerd wan neer het Prinselijk paar aan boord dér „Piet Hein" zal voorbijvaren. tillerie-beschieting hervat. De Ghineezen zouden thans een bombardement begon nen zijn in de nabijheid van de „Brug der acht letters", waarmede zij hun op- marsch in de richting van Tien Toeng Nan, een spoorwegstation nabij de Ja pansche barakken, trachten te dekken. De Japansche artillerie heeft den Paosman-weg onder vuur genomen en verscheidene Chineesche huizen in brand geschoten. Van de internationale con cessie uit kon men duidelijk rookwolken zien opstijgen. DE WANGPOE DOOR DE CHINEEZEN VERSPERD. Naar 'het DL N. B. uit Shanghai meldt, hebben de Ghineesche troepen drie brug gen opgeblazen. Bericht wordt voorts, dat de Ghineezen in den afgeloopen nacht twee schepen van 3000 ton dwars in de Wangpoe tot zinken hebben gebracht, ongeveer 500 meter voor het Japansche entrepot. Vervolgens lieten zij nog twin tig jonken zinken, zoodat de rivier ge heel versperd is. De schepen zijn tot zinken gebracht door de Chineesche rivierpolitie, die 'han delde op last van het opperbevel van de Ghineesche garnizoenen te Shanghai en Woesoeng. Havas meldt nog, dat de scheepvaart op de Jang-tse Kiang verboden is. Als gevolg van dezen maatregel wordt aan genomen, dat de 'Chineesche autoriteiten mijnen in de rivier gelegd hebben. DE STRIJD BIJ NANKAU. Van Ghineesche zijde wordt aangaande den strijd om den Nankau-pas gemeld, dat de Chineezen bij de hardnekkige ge vechten partij trekken van het bergach tige terrein. Aan de spoorlijn van Pei- ping naar Nankau, ten Zuiden van eerst genoemde stad, worden ook weer gevech ten gemeld. Volgens Chineesche berich ten vertoeven op het oogenblik te Peiping 60.000 vluchtelingen. EEN JAPANSCHE POGING TOT ONDERHANDELINGEN. Een in de Japansche blad'en gepubli ceerd telegram uit Shanghai meldt, dat de vlootattaché bij de Japansche ambas sade in Ohina, schout bij nacht Honda, gistermiddag verklaarde dat hij: den Ja- panschen ambassadeur Kawagoe ver zocht beeft, pogingen te doen, om te komen tot een vreedzame regeling van den toestand. In dezelfde verklaring wordt medege deeld, dat Honda later een bezoek heeft gebracht aan een niet nader genoemden Ghineeschen leider, wien hiji verzocht heeft, de Ghineesche regeering in kennis te stellen van Japans wensch, om te 'ko men tot een vreedzame regeling. Uit dit alles blijkt, zoo gaat de verklaring ver der hoezeer Japan voortdurend wenscht tot een vreedzame regeling te geraken, hetgeen echter van Chineesche kant vol komen genegeerd wordt. NANKING IN STAAT VAN VERDEDIGING. Te Nanking is op het oogenblik de leu ze, dat de burgerbevolking de stad in een staat van verdediging moet brengen, wel ke die van Madrid evenaart, uiterst popu lair. De autoriteiten zijn druk doende om de verdediging van de stad te organisee ren en er zijn reeds uitgebreide verdedi- ginswerken aangelegd. Ook is er 'n lucht afweer georganiseerd. Het permanente uitvoerende comité van de Kwomintang heeft een aantal bepalin gen opgesteld, welke de leden van deze organisatie moeten nakomen. De belang rijkste van deze bepalingen is, dat de leden van de Kwomintang alle verschillen met die van andere groepeeringen moe ten vergeten, wat er op schijnt te wijzen, dat de Kwomintang in de huidige moei lijkheden wil samenwerken met de andere partijen. Het Franco-offensief op het Teruel-front. Van de Fransch-Spaansche grens werd gisteren gemeld: Het eerste deel van het nationalistisch offensief op het Teruel-front welks doel het is, Teruel voor het gevaar van een verrassenden aanval van den vijand te beschermen, kan thans als beëindigd beschouwd worden. De troepen van generaal Franco zijn erin geslaagd, hun stellingen aanmerke lijk te versterken. Volgens berichten van het nationalisti sche hoofdkwartier betreft het hier uit nemende stellingen, die met de grootste zorg zijn uitgekozen, om als uitgangs- Lasis te dienen voor de tweede phase van het offensief op het Teruel-front, welke den aanval op Cuenca ten doel heeft. Tijdens 'het eerste deel van het natio nalistisch offensief 'hebben de Valencia- troepen, volgens berichten van de zijde van generaal Franco, niet minder dan drieduizend manschappen verloren. Deensch schip tof zinken gebracht. Ongeveer 30 mijl ten zuiden van Bar celona is de D'eensc'he vrachtboot „Edith" een schip van 1566 bruto-ton, door vlieg machines van generaal Franco's strijd krachten tot zinken gebracht. De „Edith" was met een lading vleesch en proviand van Marseille op weg naar Barcelona om daar zuidvruchten te laden. Het schip, dat de non-interventievlag voerde en een waarnemer aan boord had, bevond zich reeds ter hoogte van Bar celona, toen het plotseling uit de lucht met bommen werd bestookt. Circa 25 pro jectielen vielen neer en beschadigden het schip zoo zwaar, dat het snel zonk. D'e bemanning van twintig koppen en de Fransche waarnemer redden zicb in de booten, die door visschers uit Villa Nue- va del Tra werden opgebracht. Veilig en wel zijn de mannen daarop te Barcelona aangekomen. 20 PERSONEN BIJ INSTORTING GEDOOD. In New Brighton in den staat New Vork zijn twee woonhuizen ingestort. In totaal zijn 20 lijken uit de puinen geborgen. Binnenland. De overdraoht van de „Piet Hein". Stijging kosten levensonderhoud. Trekpaarden naar Duitschland. De varkens van Dr Deterding. De vleeschvergiftiging te Harenkarspel. Buitenland. Hevige gevechten te Shanghai. De 'burgeroorlog in Spanje. Storm en wolkbreuken in Engeland. Men neemt aan, dat de sterke regenval en het binnendringende water de funda menten hebben ondermijnd. SPIONNAGE IN EEN TELEGRAAF KANTOOR TE MARSEILLE. Twee ambtenaren en twee Spanjaarden gearresteerd. Twee ambtenaren van het telegraaf kantoor te Marseille hebben een maand lang telegrammen, bestemd voor het repu- blikeinsohe Spanje, doorgegeven aan een agent der opstandelingen. Zij hebben bei den bekend en zijn gearresteerd, evenals een Spanjaard, die als bemiddelaar op trad. Het onderzoek naar den telegrammen- diefstal heeft bovendien geleid tot de ar restatie van een advocaat uit Barcelona, Lasaolona genaamd. Een huiszoeking bij hem bracht belangrijke documenten aan bet licht, o.a. brieven in de Spaansche taal, betrekking hebbende op een gene raal van de legermacht der opstandelin gen in Spanje. STORM EN WOLKBREUKEN IN ENGELAND. Een ondergrondsch station te Londen ondergeloopen. Het mooie weer der laatste dagen heeft gisteren plotseling plaats gemaakt voor zware stormen, die in veie deelen van het land met geweldige slagregens gepaard gingen. Te Londen liep te 5 uur het sta tion Aston van den ondergrondschen spoorweg naar Hendon onder en de trei nen konden niet verder dan Hammer smith of Earls Court waar de passagiers in bussen moesten overstappen. Te negen uur was het verkeer nog niet hervat. In Yorkshire en Lancashire traden en kele rivieren huiten him oevers en langs de Tyne liepen 100 huizen onder. De acht arrestanten in een ondergeloopen politie bureau moesten naar 'n ander toevluchts oord overgebracht worden. Te Richmond heeft een hagelstorm een groote schade aangericht. Te Chichester in Sussex geraakte de electrische centrale onklaar en het vlieg veld te Groydon stond te drie uur blank maar alle diensten konden doorgaan, al leen moesten de passagiers per auto tot vlak bij de vertrekkende vliegtuigen ge bracht worden. GROOTE VLIEGRAMP BIJ HANNOVER. Acht inzittenden om het leven gekomen. Gistermiddag is boven het vliegveld van Hannover een vliegtuig omlaag ge stort. Zoodra het toestel op den grond te recht kwam, vloog het in brand. Alle acht inzittenden kwamen om het leven. Nader wordt gemeld, dat bet Mini®- terie van luchtvaart beeft meegedeeld, dat het verongelukte vliegtuig werd ge bruikt voor proefnemingen. De 8 slacht offers zijn alle Duitsche burgers. GARNALEN-INVOER IN BELGIë. Nadere regeling van den invoer uit Nederland. Den laatsten tijd zijn er onder de Bel gische visschers, speciaal onder de gar- nalenvisschers, klachten opgegaan, die door den Hoogen Raad voor de Visscherij werden onderzocht. Deze vergaderde de •vorige week te Ostende. Drie subcommis sies kregen toen de opdracht elk een spe ciaal punt te onderzoeken en zoo kwam er een commissie voor de contingentee- ringen, een commissie voor credietaange- legenheden en één voor uitbreiding van den handel tot. stand. Thans heeft de commissie voor de contingenteeringen te Ostende een vergadering gehouden. Een groot deel van de besprekingen werd ge wijd aan den invoer van garnalen uit Ne derland. Deze werd op 50 pet. van de Belgische productie bepaald De Belgische productie werd de laatste jaren opgevoerd tot 450.000 kg. Maatregelen werden overwo gen om deze productie nog te doen stijL gen. Inmiddels werd geconstateerd, dat de helft van deze 450.000 kg die door Ne derland mogen worden ingevoerd, over de twee maanden van het badseizoen worden geleverd. Derhalve wordt gecon-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1