Het Amsterdamsche Stadhuis. De Gemeente-financiën. Buitenland. De strijd tusschen Japansche en Chineesche troepen ontbrand. De oorlog in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws Demonstratievliegtuig verongelukt. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 204 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL. J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.2Q. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cont per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Voorzichtigheid blijft geboden. In de jongste vergadering van A. R. leden van gemeentebesturen in Zuid-Hol land, beeft de heer Wagenaar, een van onze nieuwe Kamerleden, een deskundige op financieel gebied, gerefereerd over: „De opleving en de Gemeente-financiën". Bijna overal openbaart izioh de ople ving in meerdere of mindere mate, en het is zeer begrijpelijk, dat door personen, die niet zoozeer met de fijne puntjes van de gemeentefinanciën, en de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten op de hoogte zijn, de gedachte gevoed wordt, dat nu ook voor de gemeentefinanciën be tere dagen gaan aanbreken en dat men zich voor de Begrooting 1938 allicht wel het een en ander zal kunnen veroorloven, dat gedurende de laatste moeilijke jaren achterwege moest blijven. Het was goed dat tegen ongegrond op timisme werd gewaarschuwd. Wat toch is het geval? De verbetering openbaart zich in meer dere ontvangsten, door hoogere belasting opbrengsten, en in lagere uitgaven voor armen- en werkloozenzorg. De vraag is echter in hoever de ge meenten hiervan zullen profiteeren, en dit zal in alle geval voor 1938 nog niet mee vallen. Wel is waar vertoonen verschillende gemeentebedrijven, dank zij de vermeer derde koopkracht, hoogere opbrengsten. Maar hier staat tegenover dat vooral ook na de depreciatie van den gulden, tal van materialen als hout, metalen en steen kool zeer belangrijk in prijs zijn gestegen. Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat de netto winsten van verschil lende gemeentebedrijven, niettegenstaande de grootere afzetten, zul len dalen inplaats van stijgen. In alle ge val zijn hier voorshands geen belangrijke hoogere winsten te verwachten. De opbrengst van verschillende belas tingen als invoerrechten, accijnzen, zegel rechten en omzetbelasting zijn in den loop van dit jaar inderdaad zeer belangrijk gestegen. Maar de gemeenten hebben hierbij geen belang. De Grondbelasting, waarbij de gemeenten door de te heffen opcenten, wel zeer nauw betrokken zijn, is een zeer stabiele belasting. Een stijging van eenige beteekenis is hier niet te verwachten. DePersoneele Belasting, waarbij de gemeenten eveneens veel be lang hebben, geeft in het algemeen ook een vrij stabiele opbrengst. Gedurende de eerste jaren van de crisis hield deze be lasting zich prachtig, maar juist gedu rende de laatste jaren beginnen zich 'hier de gevolgen van de zich geleidelijk vol trekkende huurdaling te vertoonen, zoodat allicht voor 1938 eerder met een iets la gere, dan met een hoogere opbrengst ge rekend moet worden. Wat de Vermogensbelasting betreft, kan inderdaad een hoogere op brengst worden verwacht, waarin de ge meenten door de te heffen opcenten dee- len. De opbrengst van deze belasting speelt echter in de financiën van de mees te gemeenten geen groote rol. Hetzelfde kan gezegd worden van de Dividend- en Tantième belasting. Dan blijft ten slotte nog over de R ij k s- inkomsten- en Gemeente fondsbelasting. Hoewel de ver beterde toestand zich ten opzichte van deze belastingen niet zoo snel doet gevoe len als bij andere belastingen, omdat do aanslagen bijna steeds gebaseerd zijn op de inkomsten van een vorig jaar, mag toch ook hier een hoogere opbrengst ver wacht worden, waarvan ook de gemeenten profijt zullen trekken. En als gevolg van de hoogere inkomsten en grootere vermo gens zal waarschijnlijk ook de opbrengst van de schoolgelden eenige stij ging te zien geven. Ook de rentebesparing die door de talrijke conversies van de laatste jaren is verkregen, komt natuurlijk de ge meentefinanciën ten goede. Als men echter zoo de verschillende bronnen voor de gemeentelijke inkomsten eens wat nader bekijkt, moet men wel tot de conclusie komen, dat althans voor 1938 niet een zóó sterke vermeerdering van de inkomsten mag worden verwacht dat men zich nu wel weer kan veroorlooven wat royaler te zijn. Vooral niet als men er rekening mee houdt, dat tengevolge van de wetswijzi ging van 1935, voor tal van gemeenten de uitkeeringen van het Rijk gedurende de eerstvolgende jaren geleidelijk zullen da len, terwijl, althans voor vele gemeenten, niet te verwachten is, dat voorshands de uitgaven belangrijk zullen verminderen. Voor verreweg de meeste gemeenten blijft dus ook voor de Begrooting 1938 de grootste voorzichtigheid geboden. De raadsleden die dit inzien, zullen het wel eens minder gemakkelijk krijgen, maar zij mogen bedenken dat, naar het woord der vaderen, alleen hij die 'koers houdt, de reis wint''. Nankau door zware artillerie in brand geschoten. Naar het Japansche persagentschap „Domei" meldt, zijn gisteren de sinds lang verwachte gevechten tusschen de Japansche troepen en de strijdkrachten van het centrale 'Chineesche leger in het Zuiden van den Nankau-pas, op 50 kilo meter ten Noorden van Peiping aan de spoorlijn Peiping-Soei Joean, begonn'en. De Chineezen, idie daar in een hevi- gen strijd met de Japanners verwikkeld zijn, maken deel uit van de 89ste divisie van generaal Wang-Tsjoeng-Lien. De Japansche troepen gaan over tot een aanval op de stad Nankau, die ten gevolge van een hevig bombardement in vlammen staat. De Nankau-pas ligt in een zeer moei lijk begaanbaar bergterrein en vormt strategisch het belangrijkste punt voor de bescherming van Peiping en voor operaties tegen Kalgan. Uit Shanghai wordt nader gemeld: Het schijnt, dat de Japanners bij hun aan val op Nankau, terstond op krachtigen tegenstand gestooten zijn, die door hen beantwoord werd met een zwaar artille rie-bombardement, waarbij granaten ge bruikt werden met sterk explosieve kracht en brand veroorzakende werking. De Japanners verklaren, dat zij vorde ringen hebben gemaakt en reeds in de onmiddellijke nabijheid van de stad stel lingen hebben betrokken. Een Japansch verkenningsvliegtuig heeft .gemeld, dat .de Chineesche troepen de spoorlijn Peiping-Soei Joean op drie punten bij Nankau hebben opgeblazen. SHANGHAI DOOR CHINEESCHE TROEPEN OMSINGELD. Te Tokio werd uit Shanghai gemeld, dat deze stad thans omsingeld is door 100.000 Chineesche troepen, terwijl 10.000 Chineezen samengetrokken zijn binnen het gebied, waarvoor de wapen stilstandovereenkomst van 1932 geldt. Zij zijn uitgerust met machinegeweren, veld geschut en loopgraafmortieren, hetgeen in strijd is met deze overeenkomst. Het bericht maakt melding van de oorlogsvoorbereidingen en van de anti- Japansche stemming. Nader wordt nog gemeldHet gevaar voor militaire verwikkelingen in het ge bied van Shanghai, schijnt thans tenge volge van de onwrikbare houding der Chineesche regeering acuut geworden te zijn. Naar verluidt, heeft Nanking den Japanschen eisch, dat alle gewapende Chineesche afdeeljngen naar een twaalf mijlen van Shanghai verwijderde zóne zullen worden teruggetrokken, van de hand gewezen. De haven van Shanghai lijkt wel een Japansche vloot-basis. Vier 'kruisers en acht destroyers van de Japansche marine liggen er thans voor anker, terwijl twaalf andere Japansche oorlogsschepen buiten de haven liggen. De pas aangekomen schepen hebben enorme hoeveelheden munitie en pro viand ontscheept. De Japanners schijnen vastbesloten te zijn, geweld te gebruiken als de Chinee- Zen zich niet bereid verklaren, hun mili tietroepen uit Shanghai terug te trekken en de verdedigingswerken van de stad af te breken. Te Shanghai bevinden zich omstreeks vier duizend Japansche mariniers. Op dertig mijlen van Woesoeng zou een Japansch vliegtuigmoederschip voor anker liggen. Men verwacht, dat de Ja panners voornamelijk bun toevlucht zul len nemen tot luchtaanvallen, indien te Shanghai vijandelijkheden uitbreken. In de Chineesche wijk van Shanghai ide staat van be leg afgekondigd. PANIEKSTEMMING ONDER DE CHINEEZEN TE PEIPING. Zoodra bekend werd, dat het tusschen de Japansche troepen en afdeelingen van het centrale Chineesche leger bij Nankau tot gevechten was gekomen, begon een ware exodus van de Chineezen uit Pei ping. Een reusachtige menigte Chinee sche vluchtelingen belegert op bet oogen- bliik bet station van Peiping, vanwaar dagelijks slechts één personentrein naar Tientsin vertrekt. De trein, die gisteren vertrok, was met duizenden Chineezen letterlijk tot barstens toe gevuld, terwijl bonderden in wanhopigen toestand op bet station imoesten achterblijven. Zij kampeeren nu op bet stationsemplace ment, teneinde er zeker van te kunnen zijn, dat zij den trein van morgen halen. Peiping is vrijwel geheel van de bui tenwereld afgesloten. De eenige verbin ding daarmede wordt nog door bet radio station gehandhaafd. De telegraaf- en telefoondiensten zijn gestaakt, terwijl tengevolge van de desorganisatie van de posterijen, de bestellingen zeer onvolledig zijn. Een nieuw offensief van de Franco-troepen aanstaande? Uit Hendaye wordt gemeld, dat de herbaalde bombardementen van Santan der door nationalistische vliegtuigen, worden beschouwd als het voorspel tot een nieuw offensief van Franco's strijd krachten in dezen gevechtssector, waar tengevolge van de laatste gevechten bij Madrid, die de aanwezigheid van een omvangrijke troepenmacht vereischten, gedurende vijf weken een gevechtspauze heeft geheerscht. Generaal Franco heeft thans aan het Noord-Spaansche front weder een leger van tachtig duizend man onder comman do van Davilla en Aranda geconcen treerd, om daarmede een beslissenden slag tegen Santander te leveren. jTegenover deze strijdkrachten staan honderd twintig duizend man van den vijand, die echter slechts betrekkelijk wei nig tanks en vliegtuigen bezitten en die bovendien gebrek hebben aan munitie en aan brandstof voor het luchtwapen, en de gemotoriseerde eenheden. In afwachting van den aanval tier na tionalisten op Santander, heeft de Valen- cia-regeering een beroep gedaan op Frankrijk, zoo spoedig mogelijk schepen naar Santander te zenden voor vluchte- lingentransporten, aangezien de beschik bare booten niet voldoende zijln, om de burgers uit bet gebied van Asturië te eva- cueeren. De rest van bet Baskische leger, be staande uit 50.000 man, die ook verder aan de operaties in Noord-Spanje blijft deelnemen, vormt tezamen met 50.000 roode miliciens uit Santander en 20.000 Asturische mijnwerkers het verdedigings- leger, dat onder commando van generaal Gamiz Uribarri staat. De blokkade aan de Noordkust verbroken. Het Spaansche Ministerie van Lands verdediging deelt mee: „de z.g. blokkade die de opstandelingen aan de Noordkust tot stand wisten te brengen, is gisteren op afdoende wijze verbroken, daar ver scheidene koopvaardijschepen, die door onze torpedojagers werden begeleid, met ladingen levensmiddelen in onze havens zijn aangekomen." BOMAANVAL OP BRITSCHEN TORPEDOBQOTJAGER. Een vliegtuig der rechtschen heeft twee bommen laten vallen in de nabij heid van den Britschen torpedoboot jager „Foxhound". De „Foxhound" bevond zich in de buurt van de regeeringstorpe- doboot „Gisca", die in een hevig gevecht gewikkeld was met den mijnenlegger „Jupiter", die behoort tot de zeemacht van Franco. DE RUSSISCHE BESTELLING VAN OORLOGSSCHEPEN. Bezwaren van Amerikaansche zijde. De berichten dat de Russische regee ring drie linieschepen in de Vereen. Sta ten zou laten bouwen, hebben, naar de „Times" meldt, ook in de Ver. Staten opzien verwekt. De Russische regeering liet vragen of de uitvoer van een oorlogsschip toege staan Zou worden, waarop een ontken nend antwoord werd gegeven. Het schijnt dat de oorlogsschepen thans in stukken naar Rusland zullen worden gezonden, om daar in elkaar gezet te worden. Er zijn nog geen orders geplaatst, maar" in dien men aldus te werk zou gaan, kan daar niets tegen gedaan worden. Men hoort daarom stemmen opgaan, dat de Amerikaansche scheepswerven „gereserveerd" behooren te worden voor hert bouwen van de voorgestelde nieuwe Amerikaansche oorlogsschepen. NIEUWE DO CD V ON NI SS E N IN RUSLAND. Naar de Oost-Siberische Prawda uit Irkoetski meldt, heeft daar voor de mi litaire kamer van het Opperste gerechts hof een proces tegen 72 ambtenaren van Op de prijsvraag thans 197 ontwerpen ontvangen. Gemeld wordt, dat ten bureele van de Jury voor de prijsvraag inzake den bouw van het nieuwe raadhuis voor de stad Amsterdam 197 ontwerpen van architec ten ontvangen zijn. Buiten de stad vertoevende of verblij vende Nederlandsche architecten, die me dedingen, moesten hun ontwerpen op 10 Aug. j.l. voor des middags 12 uur, ver zonden 'hebben. Daar een termijn van 14 dagen voor de ontvangst dezer ontwerpen gesteld is, 'is het mogelijk, dat het aantal van 197 nog vermeerderd wordt en het dus over de 200 zal loopen. De Jury wacht dus wel een veel om vattende taak. de Oost-Siberische spoorwegen plaatsge had. Alle beklaagden, die beschuldigd wer den van Trotskisme, sabotage en spion- nage en van de opzettelijke organisatie van spoorwegongelukken, die talrijke slachtoffers hebben gemaakt, zijn ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrok ken. DE GRAANOOGST IN ITALIë. In het loopende seizoen sterk gestegen. Volgens 'het bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek is in het loo pende jaar de graanproductie gestegen tot 80 mill, quintalen, verkregen van een oppervlakte van 5.2 mill, ha, met een ge middelde van 15.4 quintalen per ha. Vergeleken met den oogst van het voor gaande jaar beteekent dit een toeneming van 38 pet.,bij slechts een stijging van 1 pet. van de bebouwde oppervlakte. De provincie Cremona verkreeg een zecord- oogst met een gemiddelde van 35 quin talen per ha. Familiedrama te Glasgow. In een vlaag van waanzin heeft een te Glasgow vertoevende Egyptische student vier personen doodgeschoten, een zwaar gewond en vervolgens de hand aan zich zelf geslagen. De zwaar gewonde bevindt zich in levensgevaar. De student was per taxi naar het huis van zijn zwager gekomen. Er ontstond een familietwist en de man, die plotseling zijn bezinning scheen verloren te hebben, schoot eerst zijn zwager neer, daarna diens 14-jarig dochtertje en vervolgens zijn eigen kind, dat nauwelijks 16 maan den oud was. De taxi-chauffeur, die op het geluid der schoten kwam toeloopen, werd het volgende slachtoffer. Daarna richtte de man zijn revolver op zijn echt- genoote, die 'hij zeer ernstige verwondin gen toebracht. Vervolgens doodde de Egyptenaar zichzelf met een goedgemikt schot. Alles speelde zich in een minimum van tijd af, voordat iemand gelegenheid had den in razernij verkeerenden man tegen te houden, was het drama reeds geschied en trof men in de kamer van de villa nog slechts dooden en een in levensgevaar verkeerende vrouw aan. EEN VLOEDGOLF IN ZWEDEN. Twintig huizen weggespoeld. Een klein diep dal aan de Hardanger Joekul in de nabijheid van de Eeidfjord is door een vloedgolf geteisterd. Van een groote gletscher is een ijs- en steenmassa van ongeveer een millioen ton in een smal bergmeer gestort, met het gevolg, dat de vloedgolf ontstond. Twintig huizen wer den weggespoeld en het welvarende dal werd in een woestenij herschapen. Menschenlevens zijn niet te betreuren, doch de ongeveer 130 bewoners van het dal zullen een andere woonplaats moeten zoeken. DE „MAASKERK" HEDEN IN HET DOK? Gisteren in de haven binnengeloopen. Naar gemeld wordt is het s.s. „Maas- kerk" eerst gisteren in de haven van Dakar binnengeloopen. Het schip arri veerde op de reede van Dakar, doch toe gang tot de haven werd geweigerd. Ver moedelijk wilde de havenmeester zich eerst overtuigen of het schip geen gevaar liep in de haven te zinken. Toen hij er zich van vergewist had, dat het schip drijvende zou blijven, kon het de haven binnen komen. Waarschijnlijk zal de „Maaskerk" van daag in het droogdok worden opgenomen. RIJKSSALARISSEN EN LOONEN. Wenschen ter kennis van de Regeering gebracht. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de heeren F. Perdok Hz n. Binnenland. Vliegtuigramp te Soesterberg. De vleeschvergiftiging te Harenkarspel. Controle verlichting rijwielen. Padvinders bij bet Prinselijk Paar. Buitenland. Nankau door de Japanners gebombar deerd. De Franco-troepen beschieten Santander. en H. S t e k e t e e, voorzitter en secre taris van de Centrale van Rijkspersoneel een audiëntie verleend, betreffende de noodzakelijk geachte verbetering in de sa larissen en Iconen voor bet rijkspersoneel Het herstel van het „Rijksbezoldigings- besluit 1934" werd bepleit. Dit herstel houdt in „intrekking van het 5 pet. kor- tingshesluit 1936" en van de 4e klasse standplaatsen voor ambtenaren op maand en weekloonen, welke op 1 Juli 1936 van kracht werd. Verder werd aangedrongen om in het aldus gewijzigde bezoldigingsbesluit een tijdelijke bepaling, een zoogenaamde de- valuatieclausule, op te nemen, waarbij bepaald wordt, dat de salarissen en loo- nen voor het geheele rijkspersoneel op ge zette tijden zullen worden aangepast bij het stijgende indexcijfer voor levenson derhoud. MINISTER WAUTERS TE EINDHOVEN. Bezoek aan de Philipsfabrieken. Gisterochtend is de Belgiscche minister van Openbare Volksgezondheid, minister A. Wauters te Eindhoven gearriveerd, teneinde een bezoek te brengen aan de Philips Fabrieken. Dit speciale bezoek gold vooral het bestudeeren van hetgeen Philips heeft tot stand gebracht op het gebied van sociale maatregelen en volks gezondheid. In den ochtend werden besprekingen gehouden, waarbij de heer Evelein en Dr van Weel de door Philips getroffen maat regelen resp. op sociaal en hygiënisch ge bied toelichtten. In den namiddag werd in het natuur kundig laboratorium een televisie-demon stratie gegeven, gevolgd door een bezich tiging der radio-apparatenfabriek en de bedrijfssohool. PAIDVINDERSDEFILE VOOR HET PRINSELIJK PAAR. Poolsche padvinders bieden de Prinses een boekwerk aan. Gisteren hebben een duizendtal buiten- landsche padvinders, w.o. Engelschen, Polen, Tsjechen, Joego-Slaven, Noren en Grieken, te Soestdijk gedéfileerd voor het Prinselijk Paar. De eerste groep, de Tsjechen, brachten bij het bordes, waarop het Prinselijk Paar met gevolg hadden plaats genomen, een zwijgenden groet, doch zoodra de Engel schen het bordes naderden, werd er luide geroepen en dit gejuich was niet eerder van de luoht dan toen de laatste Engel- sche padvinder uit den Paleistuin was verdwenen. Het contingent Polen heeft bij monde van zijn leider aan de Prinses een twee tal cadeaux overhandigd, bestaande uit een boekwerk in twee deelen, getiteld: „Die Handarbeit der Weiber von Schle- siën", in leer gebonden, 'bonevens twee tafellakens en twaalf servetten van kant. Deze Polen waren zeer getroffen, toen de Prinses de toespraak van den leider, die in het Duitsch werd gehouden, met eenige woorden in de Poolsehe taal beantwoord de. De beide inzittenden, de invlieger van de firma Koolhoven en een werk tuigkundige, gedood. Op het vliegveld van de luchtvaartaf- deeling Soesterberg heeft zich gistermid dag omstreeks half vijf een ernstig onge luk voorgedaan, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Een Koolhoven-vliegtuig F.K. 52, dat boven Soesterberg werd gedemonstreerd voor een aantal militaire autoriteiten, is door nog onbekende oorzaak in brand geraakt en gevallen. In het toestel bevonden zich de invlie ger en een werktuigkundige van de Kool- hovenfafarieken te Rotterdam, n.l. de Zwitser Baumann en de ongeveer 30- jarige Maan. Er waren juist veel belangstellenden op Soesterberg, toen het ongeluk gebeurde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1