WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 263 Steun aan de Mij „Zeeland" Buitenland. Oorlog tusschen China en Japan? De oorlog in Spanje. De grondwetsherziening. Belangrijkste Nieuws Is U verbrand in de zon? Binnenland Uitg.: N.Y. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en YJlssingen f0,20, - Losse nummers 5 cent, Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeeiingen 60 cent por regel Kleine Advertentiëa Dinsdags sn Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard Foto Ziegler. EEN LANDSBELANG, TEVENS EEN VOORNAAM ZEEUWSCH BELANG. Veorloopig Verslag der Tweede Kamer. Aan bet voorloopig verslag over de wetsontwerpen tot wijziging en verhoo ging van de begrooting van uitgaven van het verkeersfonds voor het dienstjaar 1937 (deelneming in preferent kapitaal van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Zeeland) (bevordering van vernieuwing van de vloot) wordt het volgende ont leend: Algemeen juichte men het streven van de regeering toe om de N.V. Stoomvaart maatschappij Zeeland door middel van g'eldelijken steun in staat te stellen haar vloot te moderniseeren. Men erkende, dat hierdoor een landsbelang tevens een voornaam Zeeuwsch be lang wordt gediend. Inderdaad heeft deze maatschappij wel eenige aanspraak op steun van het rijk, gezien de omstan digheid, dat zij gedurende den wereld oorlog op uitdrukkelijk verlangen van de regeering zoolang mogelijk haar dienst op Engeland is blijven volhouden, wat haar op belangrijke verliezen aan sche pen en geld te staan kwam. Van verschillende zijden sprak men de stellige hoop uit, dat de nieuwe schepen in Nederland zullen worden gebouwd, in dien althans de kosten daardoor niet be langrijk hooger zullen worden dan bij bestelling in het buitenland. Vond het bieden van steun aan de „Zeeland" dus algemeene waardeering, bijna even algemeen achtte men het on juist, dien steun ten laste van het ver keersfonds te brengen. De thans voorgestelde maatregel zou het inslaan van een nieuwe richting be- teekenen, waarin zeer vele leden niet zouden willen meegaan. Vele leden gaven in overweging het ontwerp in te trekken en het ten spoedig ste te vervangen door een voorstel tot fi nanciering op andere wijze, zonder dat dit aanleiding zou geven tot vertraging. Eenige andere leden, evenzeer tegen standers van het denkbeeld om voor dit doel uit het verkeersfonds te putten, vreesden, dat het indienen van een nieuw ontwerp van wet ter vervanging van het eerste, tot aanzienlijke vertraging zou leiden. Daarom wilden zij zich ditmaal neerleggen bij een wijze van financiering, die zij in beginsel verkeerd achtten. Eenige leden vestigden er de aandacht op, dat de „Zeeland" deel uitmaakt van een grooter concern. Zij wenschten te vernemen welke waarborgen zijn verkre gen, dat de hulp aan de „Zeeland" niet ten goede zal komen aan andere belan gen van dat concern en in hoeverre de regeering op de exploitatie invloed heeft. Naar enkele leden meenden te weten, zullen de nieuwe dagbooten een maxi mum snelheid van 22 knoopen kunnen ontwikkelen, terwijl de in de vaart zijn de oude nachtbooten maximaal 21 knoo pen loopen. Gevraagd werd, of dit juist is en, zoo ja, of de snelheid van de nieu we booten dan wel voldoende groot is, mede met het oog op de concurrentie met het luchtverkeer en met de gemo derniseerde vloten van de Oostende- en Hoek van Holland-lijnen. Weinig hoop op vredesonderhandelingen. China koopt vliegtuigbenzine. Terwijl Japan zij'n houding handhaaft dat niet aan onderhandelingen valt te denken voordat China zijn houding wij zigt, vervolgt, naar uit Nanking wordt ge meld, de Chineesche regeering haar voor bereidingen voor een strijd op groote schaal. In Chineesche kringen geeft men te verstaan, dat China reeds duidelijk ge noeg zijn voorwaarden bekend heeft ge maakt evenals zijn eerlijk verlangen om nog tot een vreedzame oplossing te ko men. Zoolang Kawagoe, de Japansche ambassadeur in China, die momenteel te Sjanghai vertoeft, dus niet naar Nan king komt, kan China zijn voorbereidin gen niet staken. Alle Chineesche leiders zijh het eens over de vier voorwaarden, welke maar schalk Tsjang Kai-sjek gesteld heeft voor een vreedzame oplossing. Indien Japan deze voorwaarden accepteert, zal er vre de zijn. De Chineesche militaire leiders hebben de bijzonderheden besproken van de ver dediging van het land en de afzonderlijke provincies, voor het geval Japan mocht blijven weigeren in de voorwaarden van Tsjang Kai-sjek toe te stemmen. De Chineesche regeering is van mee ning, dat een verder verblijf van groote Japansche troepen in het gebied van Peking en Tientsin en binnen de muren van deze beide steden niet langer kan worden toegestaan. De Chineesche autoriteiten zullen het Chineesche volk bij moeten brengen, dat de oorlog, indien hij uitbreekt, vermoede lijk van langen duur zal zijn en dat in het begin vermoedelijk vrij zware verliezen geleden zullen worden. China zal echter een overwinning kunnen behalen indien de regeering slechts den doeltreffenden steun van de geheele natie verkrijgt. IN AMERIKA WERDEN CONTRACTEN VOOR 76 MILLIOEN LITER BENZINE AFGESLOTEN. Dat de Chineesche centrale regeering in het kader van haar oorlogstoebereid selen ook maatregelen treft voor een ge bruik op groote schaal van bet luchtwa- pen, blijkt wel uit de omvangrijke ben- zine-aankoopen, die in opdracht van Nanking in de Vereenigde Staten worden gedaan. Naar uit Los Angeles gemeld wordt, beeft de Chineesche regeering contracten afgesloten voor de levering van 20 mil- lioen gallons (ongeveer 76 millioen liter) vliegtuigbenzine ten bedrage van 2.077.000 dpllar. Twaalf groote tankbooten zijn noodig, om deze ontzaglijke hoeveelheden benzine over den Stillen Oceaan naar China te vervoeren. DE CHINEESCHE TROEPEN CONCENTRATIES. Militaire kringen te Tokio schenken ernstige aandacht aan de samentrekking der troepen van de Chineesche centrale regeering bij Peiping en Tientsin. Men schat de troepenmacht der cen trale regeering, die is samengetrokken lapgs den spoorweg van Soeijoean naar Peiping met het doel een inval te doen in de provincie Djehol op 70.000 man. DE JAPANSCHE TROEPEN IN HET NOORDEN. Volgens te Nanking ontvangen inlich tingen is generaal-majoor S'agaki, de chef van den staf van het Kwantoengleger, reeds te Tientsin aangekomen. Volgens de Chineesche meening zal de vijfde Japan sche divisie binnen korten tijd volgen. De komst van deze divisie wijst op het begin van vijandelijkheden op groote schaal. Te Nanking gelooft men dat Japan 14 divisies in het veld zal brengen in Noord- China, waarvan er reeds acht op bet vasteland zijn aangekomen. ACTIEVE INMENGING VAN SOVJET-RUSLAND? Van officieele Japansche zijde, aldus United Press, wordt thans openlijk tegen Sovjet-Rusland de beschuldiging geuit van inmenging in bet conflict in Noord- Cihina. De spreker van de Japansche autori teiten te Tientsin heeft verklaard, dat in de provincie Tsjahar 200 Sovjet-officie ren zijn aangekomen om het Chineesche communistenleger aan te voeren in een eventueelen oorlog tegen Japan. Tevens is in deze provincie, zoo ging de zegsman voort, een groot aantal communistische agenten gearriveerd. De Catalanen gedwongen Boadilla te ontruimen. Het zwaartepunt van d'en strijd op het Teruelfront ligt sedert Maandag op de Sierra Tucalon, waar de laatste dagen aanzienlijke versterkingen nit Madrid zijn aangekomen. Onophoudelijk richtten de roode troepen aanvallen op bet Tucalon- dal, doch steeds weer moesten zij onver richter zake terugkeeren. Gisteren slaagden opstandelingen er in, door zwaar artillerie-vuur 'de aan- valskracbt van de folksfronters geheel te breken en ze tot den terugtocht te dwin gen met zware verliezen en met achter lating van omvangrijk krijgsmateriaal. Een afdeeling der Franco-troepen zette terstond de achtervolging in en rukte ver scheidene kilometers op. D'aarna legde zij goed versterkte bergstellingen aan, waar door bet gevaar, dat de spoorlijn Teruel- Saragossa zou worden afgesneden, uit den weg is geruimd. In den Albarracin-sector is bet betrek kelijk rustig, doch Valencia trekt hier thans een aanzienlijke troepenmacht sa men, om een verderen opmarsch van de opstandelingen naar 'Gu'enca te verhinde ren. Tegelijkertijd ondernemen de Catalanen in het noorden verscheidene aanvallen, om de verbinding tusschen Huesca en Jaca af te snijden. Op het zuidelijk deel van het Arragon- front biji Hijar hebben de nationalisten de Catalaansche troepen door een hevig artillerievuur gedwongen, Boadilla te ontruimen. De terugtocht van de Catalanen ging wegens een zwaar luchtbombardement met buitengewoon groote verliezen ge paard. De openbare beraadslaging in de Tweede Kamer genoegzaam voorbereid. D'e commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de wetsontwerpen tot verandering in de Grondwet is, na kennis genomen te hebben van de me morie van antwoord op het voorloopige verslag over deze wetsontwerpen, van oordeel, dat door deze gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over de voorstellen genoegzaam is voor bereid. INCIDENT IN DE HAVEN VAN LAS PALMAS. Soldaten van Franco halen met geweld drie Spanjaarden van boord van een Franschen mailstoomer. Aan boord van den Franschen mail stoomer „Marechal Lyautey" heeft zich een incident voorgedaan, toen het schip aanlegde in de haven van Las Palmas. Het schip, dat van Dakar kwam, had drie Spaansche passagiers aan boord, die volgens de Spaansche nationalistische autoriteiten overeenkomstig de huidige wetten militairen dienst moesten doen. De bemanning van bet Franscbe schip weigerde echter de Spanjaarden aan land te doen gaan niettegenstaande de gezag voerder van het schip en de Fransche consul den raad gaven, hen te laten gaan. 'Hierop werd het schip omsingeld door een aantal kanonneerbooten, die bun mitrailleurs op het Franscbe schip rich ten, terwijl zich eenige honderden sol daten met de wapens in de vuist aan boord begaven. Met kolfstooten en vuist slagen werd de bemanning op< het ach terschip bijeengedreven, waarna de sol daten het schip doorzochten naar de drie passagiers. Vervolgens kreeg de kapitein van de „Marechal Lyautey" opdracht het anker te lichten en hij werd gewaarschuwd, dat bij de minste demonstratie van de be manning de kustbatterijen het vaartuig tot zinken zouden doen brengen. In verband met dit incident zullen de Franscbe schepen Las Palmas niet meer aandoen. BEPERKING BIERVERBRUIK IN DUITSCHLAND. De dorstige Bambergenaren. Ais een onderdeel van de Duitsche campagne om de import van graan tot een minimum te reduceeren, zijn de auto riteiten van plan ook de consumptie van bier drastisch te beperken. Officieele statistieken laten zien, dat bijna 538.000 ba. land gebruikt worden voor de productie van graan voor alco holische 'dranken. Tweederde hiervan is bestemd voor bier en de rest voor „schnapps". Dit wordt een schandaal ge noemd. De gemiddelde bierconsumptie per jaar in Duitschland bedraagt 60 liter per hoofd. De dorstigste stad is Bamberg, in Bavaria, waar de inwoners, vrouwen, kinderen en gebrektigen meegeteld, per jaar een gemiddelde van 185 liter per hoofd gebruiken. München, de „bierstad", is derde met 164 liter. Berlijn is vier-en-twintigste met 66 liter. Er is op aangedrongen, dat de con sumptie van bier tot op een kwart ver minderd zal worden, en die van schnapps op een tiende. Dit zal 405.000 ha. vrij voor „nuttiger gebruik" maken. DUITSCHE ACTIVITEIT IN ENGELAND? Britsche regeering zou nader onderzoek instellen. Het Britsche ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft besloten, in zake de uitwijzing van de drie Duitsche jour nalisten uit Engeland geen nadere ver klaringen af te leggen. Naar een hij'zoiidere correspondent van de „Evening Standaard" mededeelt, kan evenwel een verder optreden tegemoet worden gezien in verband met de activi teit van bepaalde in Engeland woonach tige Duitschers. Sedert bet parlement op reces ging, zijn biji het ministerie van Binnenlandsche Zaken belangrijke inlichtingen hierom trent binnengekomen. Deze informaties behelpen mededeeiingen omtrent Duit schers die, in Engeland arbeid verrichten voor de Duitsche geheime politie. Op de zen rust de plicht, de werkzaamheden van hun landgenooten in Engeland te ob- serveeren, en gedetailleerde rapporten in te dienen omtrent den politie'ken en an deren arbeid van bedoelde Duitschers. Het aantal der agenten van de Duitsche geheime politie in Engeland bedraagt naar men schat 400. In totaal bevinden zich 20.000 Duitschers in Engeland. Binnenland. De Rjjksbegrooting voor 1938. Steun aan de Mij. „Zeeland". De Grondwetsherziening. Buitenland. Dreigende oorlog tusschen China en Japan. D'e oorlog in Spanje. Duitsche activiteit in Engeland. Als de huid van Uw gelaat., hals en ar men door de zon pijnlijk verbrand is, of als gij U bij bet fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellijk Purol op. Dit verzacht en geneest spoedig. Purol (wit en geel) beide in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct. Bij Apoth. en Dirogisten. (Adv.) Voordat het parlement uiteenging, stel de Churchill de vraag, of het de regee ring bekend was, dat te Berlijn dit jaar een speciaal departement is ingesteld om de activiteit van in het buitenland wonen de Duitschers te controleeren. Churchill schatte toenmaals het aantal in Engeland wonende Duitschers en Italianen op 30 a 40.000., en eischte, dat de regeering maat regelen zou treffen om naar eea en ander een onderzoek te doen instellen. TEGEN HET GHRISTENDOM. Bij de Ludendoif Uitgevers-Maatschap pij in München is thans naar K.W.P. meldt, een boek verschenen van den af valligen griffier van de rechtbank Prothmann „Glaubensrecht oder Seelen- schutz", een laag bij den grondsche pole miek tegen het Christendom. Dit boek verkreeg een waardeerend ge schreven aanbeveling van Hit- Ier, waarmee thans bij de verspreiding van het boek propaganda wordt ge maakt. Engelsch militair vliegtuig verongelukt Bij de luchtmanoeuvres boven Londen is in den nacht van Maandag op Dins dag een vliegtuig gevallen. De beide in zittenden kwamen om het leven. Verkeersvliegtuig in Amerika neergestort. Een groot verkeersvliegtuig van de Eastern Airlines is kort na zijn vertrek van het vliegveld te Daytona (Florida) in een moeras gestort. D'e beide bestuur ders en een reiziger zijn om bet leven gekomen. Een tweede passagier werd ernstig gewond. De vier andere reizigers kwamen met lichte wonden vrij. ARBEIDSCONTRACTANTEN BIJ DE P. T. T. Mevr O'uw Bakkie rN o r t heeft aan den minister van Binnenlandscbe Zaken gevraagd: Is bet juist, dat bij bet hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie het voornemen bestaat binnenkort voor de arbeidscontractanten den vrijen Zater dagmiddag, die onlangs ook voor dit deel van bet personeel is ingevoerd, weer in te trekken? Indien dit zoo is, zou de minister dan dq reden daarvoor willen meedeelen? DE IN DENEMARKEN GEPLAATSTE ORDER VAN DE H. A. L. Nadere mededeeling van de zijde van de Holland-Amerikalijn. Aan een communique Van 'de 'Holland- Amerikalijn is het volgende ontleend Hangende de beantwoording door de regeering van de vragen, die het Twee de Kamerlid van den Tempel tot de re geering had gericht aangaande onze be stelling van twee motorvrachtschepen bij een Deensche werf, hebben wij ons van elk commentaar op de uitingen, die over deze aangelegenheid in de pers zijn ver schenen, onthouden. Nu de regeering heeft geantwoord, zij het ons vergund ter aanvulling en ver duidelijking het volgende te Vermelden. Het departement van handel, nijver heid en scheepvaart is van meet af aan op de hoogte geweest van onze onder handelingen om gezien de bouwprijzen en voorwaarden hier te lande, gezamenlijk met een andere Nederlandsche Teederij vier gelijksoortige vrachtschepen in Duitschland te doen bouwen. Het aantal moest door gebrek aan passende hellin gen worden teruggebracht tot twee, resp. één, terwijl de onderhandelingen tenslot te zijn mislukt doordien het z.g. political

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1