Het conflict in het verre Oosten. KWALITEIT! igd. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND §1 e JAARGANG No. 2®1 Buitenland. De oorlog in Spanje. Aanvaring in het Kanaal. Spaansche bommen op buitenlandsohs schepen. Belangrijkste Nieuws Binnenland TEIN. i toen hij met de, maar toch voor zich, die en. yoik niet bij die en trouwens, je, dus konden zelf dat hij ast denken, hij die jongen te 'iet thuis. Nog mterde hij de ,ijn moeder be te maken; op do zusjes drie, ijn eigen bord- n. Hè, Piet had boterhammen ren uitgestald, .llen happen, i tooh ook nog /en met hroer- idaag. Piet. Maar we gevoetbald en ,ls 'hij aan de lorgdheid naar lijden hadden .ie de jóngens het deze keer ►enen zagen er i het stof. een beetje op, jn en haalde zoo, die zagen lonnetje al zoo ;elf gemaakten drentelde ach- en voeten en ogingen kwam n rug van het •tje later thuis aan de trap jongste zoon. rtje hoog op. ir hij ging toch lekker kopje et paard, daar het paard, in de keuken t kwam, werd zeepgezicht en stond, dreigde: er komt; maar iet hoekje van jetje bang een n neus te krijt- •ikken en was e beloofd bad te maken, wild spelletje, och niet al te ïaag rammelde irnen er in: en ►veel te vertel den elkaar het ogen op school, iwtje had Mien 3 afsnoept. Zit i wel eens eer- t wist je van- el. r toen had hij nu had hij er om over Wout hij Wout weer crukken, klonk mond. jt één kruk. zeker hetzelfde. e zusjes niets elangrijks niet dien? Mien zoo iets Piet. He wat sjes waren ook naar toen ver- Lt Wout met de jongen, praatte uurlijk nergens widers over. zulke jongens snoeg, maar de eens rekening ►el gedacht da.t raten, maar hij jongens vragen ander spelletje it ook wat aan Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolcfoonnummor 11. Postchöque en Girorekening 41455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0,20. Losse nummers 5 cent. Advortontlün 30 cent por regel. ïngezondon mododcelingon 00 cent por regel. Kloine Adveitentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE TOESTAND ZEER ERNSTIG. Welnlo hoop op gunstigen afloop der onderhandelingen. De Japansche ambassade in China, Kawagoe, die Zaterdag uit Dairen in Shanghai is gearriveerd, heeft na zijh aankomst een verklaring afgelegd, welke geen twijfel overlaat, dat hij1 de vooruit zichten op een bijlegging van het Ghi- neeschJapansche conflict als zeer ge ring beschouwt. „De toestand," aldus Kawagoe, „is zeer ernstig en hachelijk en is vol gevaarlijke moeilijkheden en leidt snel naar de cata strofe." Kawagoe voegde hier echter aan toe, dat hij juist, met het oog op deze onheil spellende vooruitzichten alles zou doen, om langs diplomatieke wegen met Nan king tot overeenstemming te komen. Dat de toestand door de Japansche autoriteiten met groote bezorgdheid wordt gadegeslagen blijkt voorts uit een bericht uit Tokio, hetwelk meldt, dat mi nister-president Konoye tegenover de pers heeft verklaard, dat de toestand uiterst ernstig is. ,JDe regeering," aldus Konoye, „is vast besloten, in volledige samenwerking met het geheele volk, alle vereischte maatre gelen te nemen en 'krachtig ten uitvoer te leggen." In Shanghai is men van meening, dat Nanking waarschijnlijk zijn oorspronke lijk standpunt zal handhaven, zich zal verzetten tegen iedere inbreuk op de Ghi- neesche souvereiniteit en eischen, dat voor Noord-Ghina de toestand van vóór 7 Juli terugkeert. De Ghineesche en Japansche bladen te Shanghai blijven pessimistisch gestemd. Het Ghineesche ministerie van buiten- landsohe zaken te Nanking heeft intus- sohen een verklaring gepubliceerd, waar in met nadruk wordt gezegd, dat het Chineesch-Japansch conflict in dien Japan werkelijk wil nog steeds door middel van onderhandelingen kan worden bijgelegd. „Onderhandelingen, aldus luidt het in de verklaring verder, kunnen ieder oogenblik begonnen worden, zoo lang tus- schen China en Japan nog diplomatieke betrekkingen bestaan. Echter zij'n de Ghi- neesch-Japansche betrekkingen in een dergelijk 'kritiek stadium getreden, dat een beslissing over oorlog of vrede on middellijk te wachten is. Nog is het voor Japan niet te laat, door vastberaden, in gespannen pogingen een verschrikkelijk conflict af te wenden. Worden deze pogingen echter niet on dernomen, dan zal het moeilijk vallen, er gens nog een straal van hoop voor de handhaving van den vrede te ontdekken." Welingelichte kringen te Takoengpau en te Nanking meenen te weten, dat twee Japansche divisies te Tientsin en een te Tsingtau ontscheept zullen worden vóór 15 Augustus. Na dien datum zou een Ja- pansch offensief langs de spoorlijnen KiautsjauTien an en TientsinPoekau beginnen. Volgens de persberichten uit Sjanhi en uit Sjanghai en Hankon verzamelen zich Ghineesche troepen met het doel Sjahar enTsjangpei aan te vallen. Uit Nanking wordt gemeld, dat gene raal Jeng sji Tsjan per vliegtuig naar Tai Joean Toe is teruggekeerd. Men maakt hieruit op, dat de militaire opera- ties der Chineezen in de provincies Tsja- har, Soeijoean en Sjensi zich verder zul len ontwikkelen. _Uit Nanking wordt aan het blad Nitsji- Nitsji gemeld, dat de leden der Japan sche ambassade en de militaire en ma rine attaché's Kawagoe, den Japanschen ambassadeur, die op het oogenblik te Sjanghai vertoeft, hebben doen weten, dat zij zijn komst naar Nanking nutteloos achten, daar de tegenwoordige toestand elke mogelijkheid tot vreedzame regeling door diplomatieke onderhandelingen uit- sluit.. De correspondent van de Nitsji- Nitsji voegt er nog aan toe, dat Kawa- gooe zijh vertrek naar Nanking zou, heb ben uitgesteld. Alle Chineescbe militaire leiders héb ben, los van elkaar, doen weten dat zij het volkomen met Tsjang-Sjek eens zijn ten aanzien van de noodzakelijkheid van ge wapend verzet tegen Japan, indien, zoo als men voorziet, de laatste onderhande lingen zullen mislukken. AANKOOP VAN OORLOGSMATERIAAL China de grootste afnemer In Amerika. Volgens een statistiek van het staats- departement was China de vorige maand de grootste afnemer van oorlogs materiaal in de Vereen. Staten. Het kocht daar voor 293.000 dollar aan vliegtuigen, en voor 17000 dollar aan geweren, revol vers en ander materiaal. Japan kocht in Amerika oorlogs materiaal tot een totaal bedrag van 203.000 dollar. Daarvan werden 92.000 dollar be steed voor den aankoop van militaire vliegtuigen en 97.000 voor den aankoop van motoren voor civiele vliegtuigen. MOSKOU ACHTER DE SCHERMEN? Volgens het Japansche blad „Nitsji Nisji Sjimboen" wordt het steeds duide lijker, dat maarschalk Tsjang Kai-sjek door de Sovjets wordt beïnvloed. Het blad weet te melden, dat Wang Min-joean, vertegenwoordiger te Moskou van de Chineesche communisten, op 15 Juli te Koeling is aangekomen, waar hij door middel van den communistischen leider Tsjuen Lai maarschalk Tsjang Kai-sjek op de hoogte heeft gesteld van de houding der Sovjet-Unie tegenover het incident in Noord-China. De Sovjet-Unie, aldus werd verklaard, zal China positief steunen door middel van de Chineesche communisten. Het blad wijst er in dit verband op, dat de communisten zich onlangs hebben ge organiseerd in een „vereeniging van ontwikkelde menschen", welke de op 15 Juli gestichte anti-Japansche vereeniging steunt. Laatstgenoemde heeft door Sov jet-onderdanen te Peiping anti-Japansche pamfletten laten opstellen. De Sovjet activiteit, aldus besluit het blad, is den laatsten tijd nog toegenomen, ten einde de inmenging van Engeland en Amerika te verkrijgen in den Chineesch-Japan- schen chaos. Van de fronten weinig nieuws. Het nieuws uit Spanje is buitengewoon onbelangrijk. Zaterdagmiddag stieten afdeelingen van de voorhoede van het vijfde legercorps van Franco aan 'het front van Aragon, ten zuiden van Rubioles, op posten van de regeeringstroepen, die den aftocht dekten van een sterke legerafdeeling, die in het terrein zonder wegen trachtte te ontkomen aan een omsingeling en het dal van de Quadalaviar trachtte te bereiken. Thans is de vraag wie van beide het e^rst dit dal zal bereiken. Komen de re geeringstroepen het eerst, dan kunnen zij ontkomen, komen de troepen van Franco het eerst, dan moeten de regee ringstroepen ofwel zich overgeven, ofwel slag leveren onder ongunstige omstan digheden om zich een doortocht te ba nen. Men schat de afdeeling regeerings troepen op 3 tot 4000 man. Belgische Kanaalboot van Dover op weg naar Ostende verkeerde in gevaar. Omstreeks 12 uur in den nacht van Za terdag op Zondag is het Britsche stoom schip Glan Mac Neil ter hoogte van Duin kerken, in aanvaring gekomen met de Belgische kanaalboot Prinoesse Marie Jose, die op weg was van Dover naar Ostende met 600 passagiers, onder wie 350 jonge meisjes, aan boord. Aan den voorsteven geraakt, dreigde de Belgische boot te zinken, doch de ka pitein kon het schip in de nieuwe buiten haven van Duinkerken brengen. Hier be gon men met het aan land 'brengen der passagiers. Vier gewonden zijn naar bet ziekenhuis gébracht. Omtrent deze aanvaring wordt nader gemeld, dat de aanvaring geschiedde ter wijl alle passagiers sliepen. De Glan Mac Neil wilde de haven van Duinkerken bin nen varen en aangezien het zicht uitste kend was, begrijpt men niet boe de aan varing is geschied. Uit voorzorg liet de kapitein van het Belgische sChip S. O. S.- signalen uitzenden, waarin hij zeide, het schip westelijk van de haven aan den grond te willen zetten. Onmiddellijk vertrokken sleepbooten uit Duinkerken en zonder de minste paniek werden de passagiers aan boord van de sleepbooten gebracht, waarmede zij naar land werden vervoerd. Nader wordt uit Brussel nog gemeld: Bij de aanvaring zijn vier passagiers zwaar gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Duinkerken opgenomen. Van twee werd een been afgezet. Hetzelfde zal vermoede lijk met een derde slachtoffer moeten ge beuren. Alle andere passagiers werden behouden naar het station gebracht, waar treinen voor Ostende werden gevormd. De aanvaring wordt aan de zware nacht- mist toegeschreven. BELGISCHE KONINGSKINDEREN NAAR ZWEDEN. Be kinderen van koning Leopold zijn per schip naar Zweden vertrokken, waar zij enkele weken met vaoantie bij hun grootouders, de ouders van wijlen konin- I gin Astrid, zullen doorbrengen. LAGER TELEFOONTARIEF IN BELGIS. Gelijk abonnementsgeld voor alle netten. De Belgische minister van P.T.T. heeft medegedeeld, dat de ministerraad be langrijke vereenvoudigingen en verlagin gen der telefoontarieven heeft goedge keurd, welke 1 November a.s. zullen in gaan. E'r is thans een tarief van kracht, dat evenals in Nederland, varieert naar ge lang van de grootte der netten en wel van fr. 415 tot fr. 600 per jaar. In de toe komst zal voor het geheele land een vaste abonnementsprijs gelden, nl. van 320 fr. per jaar plus fr. 0,40 per plaatse lijke verbinding. De bedoeling van het nieuwe tarief stelsel is de telefoon meer tot een alge meen toegankelijk gebruiksartikel te ma ken. De minister is er van overtuigd, dat de tariefsverlaging tot een belangrijke toeneming van het telefoonverkeer zal leiden. DUITSCHE MEISJES MOGEN NIET MEER IN TENTEN KAMPEEREN. De Rijksjeugdleiding heeft ten aanzien van het kampeeren voor de Duitscho jeugd voorgeschreven, dat alleen de man nelijke jeugd in tenten zal mogen bi- vakkeeren. De vrouwelijke jeugd zal in het dichte net van duizenden jeugdher bergen, dat Duitschland bezit, haar kamponderricht kunnen krijgen. ZES MENSCHEN VERDRONKEN. Aan het strand van Dennevilla (Fr.) nabij Garteret is een bootje met acht per sonen, waarin vijf kinderen, door den stroom meegevoerd en omgeslagen. Zes inzittenden zijn om het leven gekomen, twee anderen, een meisje van acht jaar en een jongetje, konden gered worden. VLIEGTUIGONGELUKKEN PORTUGAL IN Acht personen gedood. Uit Lissabon wordt gemeld: Vijf directeuren van een particuliere vliegtuigenfahriek, die Zondag een pro- pagandatocht maakten, zijn voor 't strand van Santa Cruz nabij Torres Vedras in zee gestort. Allen kwamen om. Een ander vliegtuig, de „Witte Ade laar", dat met persfoto's van de burger oorlog uit Spanje kwam, ia op Portu- geesch gebied verongelukt. De piloot en beide passagiers kwamen eveneens om bet leven. FRANKRIJKS LANGSTE TUNNEL GEOPEND. Reis die anders uren duurde thans In een kwartier afgelegd. President Lebrun heeft Frankrijks langsten spoorwegtunnel geopend, waar door een reis, die anders verscheidene uren in beslag nam, in 15 minuten kan gemaakt worden. Dé tunnel is meer dan 7 km lang en 1500 werklieden hebben er meer dan vier jaar dag en nacht aan gewerkt. Op het oogenblik moet de reis van Sainte Marie aux Mines naar St Die langs een grooten omweg met drie keer overstappen worden gemaakt, over een totale afstand vau 112 kilometer. TREINONTSPORING BIJ BRUGGE. De trein Brussel-Oostende is Zaterdag middag om kwart over drie op een af stand van 8 km voor het station Brugge, vermoedelijk door verkeerden wisselstand uit de rails geloop en. Alleen de locomotief en de tender kantelden. De stoker geraakte tusschen de locomo tief en den tender bekneld en liep ernsti ge wonden op, maar zijn leven is niet in gevaar. Vijftien Belgische reizigers wer den zeer licht gewond en konden na ver honden te zijn, de reis voortzetten. Het verkeer tusschen Brussel en de kust is niet gestremd. DE „ZUIVERING" DER SOVJET-UNIE. Uit Moskou wordt gemeld: Wederom zijn verschillende personen aangeklaagd als volksvijanden en Trotz- kisten en in verband hiermede zijn o.a. gearresteerd de president der republiek Abkhazian, in den Kaukasus. RUSLAND WIL SLAGSCHEPEN BESTELLEN IN DE VEREEN. STATEN Naar te New-York vernomen wordt heeft de Sowjet-Russische regeering de onderhandelingen voor den aankoop vaa drie slagschepen, die in de Vereenigde Staten moeten worden gebouwd, her opend. Op het oogenblik wordt onder handeld over een slagschip van 35.000 ton bewapend met kannonnen van 16 duim. Naar gemeld wordt zou de Sowjet Russi sche regeering eventueel drie schepen wenschen te koopen. Verleden jaar Maart werd deze kwes-- tie reeds besproken, doch de Amerikaan- sche regeering maakte bezwaren op grond van het feit, dat de schepen en ka- Een Nederiandsche waarnemer breekt zijn arnt. Fransch gezag voerder doodelijk gewond. Het Italiaansche stoomschip Mongioia, het Engelsche tankschip British Corporal en het Fransche schip Djebel Amour, zijn de vorige week door drie vliegtuigen, be- hoorende tot de luchtmacht van Franco, gebombardeerd. De bommen waren, naar uit Algiers ge meld wordt, van Duitsch fabrikaat. De waarnemende non-interventie-con troleur, aan boord van de Mongioia, een N ederlander, de beer De Bruin werd aan den arm gewond. Hij wilde zich tijdens een luchtaanval met een zijner ar men beschermen, doch deze werd getrof fen en brak. Ook het schip werd beschadigd door scherven van een bom, die op 10 m af stand van het schip in het water ontplof te. Naar schatting was het vliegtuig 25 mi nuten boven het schip gebleven. De heer De Bruin heeft de herkenningsteekens in de Italiaansche kleuren gezien, voor en achter aan het vliegtuig en op de zijde. Nader wordt nog gemeld, dat Franco Solari, de gezagvoerder van het Italiaan sche stoomschip Mongioia, die tijdens het luchtbombardement aan de long werd ge wond, overleden is.. Hij was naar een zie kenhuis gebracht, doch bezweek tijdens het chirurgisch ingrijpen. De toestand van den Nederland se h e n waarnemer, den heer De Bruin, is bevredigend. De Berlijnsche correspondent van „De Times'1 bericht, dat de Duitsc'he kranten Zaterdag met groote koppen aankondig den, dat het bombardement op de Britsche Fransche en Italiaansche schepen in de buurt van Algiers was geschied door de „bolsjewisten", „rooden" en „vermomde Russische vliegtuigen". Gisteren vertoonden de Duitsche kran ten echter 'heel wat meer reserve. In de „Völkische Beobaohter" kon men zelfs tusschen de regels doorlezen, dat het mo gelijk zou zijn, dat het Britsche protest gericht zal worden aan het adres van de msurgenten, al werd daarnaast grooten nadruk gelegd op „het werk van Moskou's agenten te Londen", in verband met be weringen, dat splinters, gevonden aan boord van het Britsche schip, afkomstig zouden zijn van bommen van Duitsch fabrikaat. Wie Iets wil verkoopen adverteert Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig nonnen na de voltooiing geïnspecteerd en officieel goedgekeurd zouden moetea worden door de marine der Vereenigde Staten, terwijl ook kanonnen van 16 duim een struikelblok vormden. De Sow jet-Russische regeering zag echter af van het verzoek tot inspectie, terwijl de jong ste beslissing der Amerikaansohe regee ring kanonnen van 16 duim te gaan ge bruiken, den weg heeft geopend voor het toestaan van een dergelijk fabrikaat. Trein ontspoord. Gistermiddag ia op de lijn Brno- Deutschbrod (Tsjechoslowakije) een per sonentrein ontspoord. D'e machinist en stoker werden zwaar gewond en overle den spoedig aan hun vèrwondingen. Vijf passagiers liepen lichte verwondin gen op. Vier dooden bij een auto-ongeluk. Gisteren is bij Praag een militaire vrachtauto met zestien inzittenden bij het inhalen van een ander voertuig in een bocht omgeslagen. Acht personen werden zwaar en vier licht gewond. Van de zwaargewonden zijn er vier in het zie kenhuis overleden. De toestand van twee der zwaargewonden is ernstig. Gevolgen van een taifoen. De verbindingen tusschen Moekden en Antoeng zijn verbroken tengevolge vau de hevige regens en een taifoen, welke het gebied hebben geteisterd. Tien trei nen met ongeveer 400 passagiers kunnen niet verder. Men verwacht, dat het twe9 dagen zal duren eer de verbindingen 'her steld zullen zijn. Van zeerooversnest tot luchthaven. De Biasbaai, het beruchte zeeroovers nest ten Oosten van Hongkong, zal, naar gemeld wordt, worden gemaakt tot een moderne versterking en luchthaven door de regeering der provincie Kwantoeng. De luchthaven zou een tweeledig doel hebben, n.l. bescherming van Kanton te gen invallen uit zee en uit de lucht, en verdrijving van de zeeroovers. Buitenland. De roofmoord te Vlissingen. Vestiging nieuwe garnizoenen. Binnenland, Aanvaring in het Kanaal. De kerkstrijd in Duitschland. Spanning tusschen Ghina en Japan. Spaansche bommen op buitenlandsche schepen. BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT VRIJSTELLING VAN DEN DIENSTPLICHT WEGENS GEWETENSBEZWAREN Tewerkstelling van deze dienstweigeraars in de duinen bij Hoek van Holland. De dienstweigeraars, die op grond van gewetensbezwaren vrijstelling van prac- tischen dienstplicht kregen en die in ver schillende staatsdiensten te werk werden gesteld, zullen ten deele in de duinen van 's-Gravenzande tot Wassenaar aan den arbeid worden gesteld, met medewerking van het staatsboschbeheer bij de duinbe planting. De betrokkenen zullen verblijven in een verplaatsbaar tentenkamp. EEN VAARGEUL NAAR AMELAND? In de jongste zomerzitting van Prov. Staten van Friesland is medegedeeld, dat de minister van waterstaat afwijzend staat tegen het droogleggen van de Wad den en het aanleggen van een verbiu- dingssdam naar Ameland. Naar wordt gemeld zal in de komende winterzitting van de Staten een voorstel worden ingediend, om door het uitbagge ren van een vaargeul de mogelijkheid te scheppen, dat de veerboot tusschen Ameland en den vasten wal, onafhan kelijk van het getij de verbinding kan on derhouden, zulks o.m. in verband mei het toenemende vreemdelingenbezoek. DE „MAASKERK" NAAR FREETOWN. Een gedeelte van de passagiers van de „Maastkerk", dat te Las Palmaa aan land is gegaan, zal met de Reggestroom de reis voortzetten. In Freetown zal de „Maaskerk" trach ten olie van de „Reggestroom" over te ne men om vervolgens naar Dakar op te stoomen. De .Reggestroom" zal eveneens naar Dakar gaan en in de nabijheid van de „Maaskerk" blijven. Naar ons wordt medegedeeld bevinden zich op de „Maaskerk" o.a. de assistent machinisten B. P. de Munck A. Pz. uit G o e s en A. Jacobs uit K1 o e t i n g e. HEFFING OP BOTER. Dé beffing op boter is voor de week van 8 tot en met 14 Augustus, behou dens tusschentijdsche wijziging, weder vastgesteld op f0.65 per kilogram. DE „PIET HEIN" BIJNA VOLTOOID. Overdracht op 28 Augustus. De „Piet Hein", het jacht dat als na tionaal huwelijksgeschenk aan het Prin selijk: Paar wordt aangeboden, nadert zijn voltooiing. Twee fraaie eenpersoonshutten en een groote tweepersoons hut bieden ruimte en comfort aan vier logé's. Meer naar voren, vlak onder de salon is het slaap vertrek van het Prinselijk Paar gelegen, een vertrek, dat zeer fraai wordt inge- riéht en dat van de rest van 'het schip is afgesloten door waterdichte schotten. De te water lating heeft plaats op 14 Augustus a.s., de plechtige overdracht op 28 Augustus.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1