m Wö tl I f 52 Van A tot Z, Binnenland a si Uit de Provincie De roofmoord te Vlissingen. WITKAM'S GESCHEHKENHU1S """SS Predikbeurten. Onderwijs Gemengd Nieuws O D'iteliufc nbt bij dese xaCd (die in be sloten kring werd gehouden) tegenwoor dig rap, beseerd? bij sijc b?iefr «vuig bij i&arii> ook aangeeft, op hetgeen men kern over minister Karri's uiteenzettin gen had medegedeeld. Opzettelijk had hij met de publicatie veertien dagen gewacht om minister Kerrl in de gelegenheid te stellen te ant woorden of eventueel maatregelen te ne men. Maar minister Kerrl deed geen van beide. Dr Dibelius vernam anderzijds echter van niemand, dat zijn citaten uit Kerrl's rede, die in den brief waren ver vat, onjuist zouden zijn geweest, ook niet na publicatie van den brief. Eerst toen de openbare aanklager hem eenige we ken geleden bij zich liet komen, werd hij daarop attent gemaakt. De openbare aanklager deelde hem mede, dat minister Kerrl niet precies datgene had gezegd wat dr Dibelius had geschreven. De gewraakte passage luidt als volgt, Kerrl zou gezegd hebben dat: „H e t i n het middelpunt stellen van het dogma, dat Christus Gods zoon is, is belachelijk en bo vendien bijzaa k." Dit werd echter door den minister ont kend. 'De vraag waarom het nu in hoofdzaak ging was, wat minister Kerll, die toegaf het woord „belachelijk" gebruikt te heb ben, daarmee bedoelde, in welk verband hij deze woorden gebruikte. Terwijl in de buitenlandse;^ 'brieven wordt aangenomen, dai. minister Kerrl het belachelijk noemde, dat Christus de Zoon van God zou zijn, heeft zoowel Ds Heilman, die van de rede van Kerrl aan- teakeningen maakte, als Dr Dibelius, die op grond van deze aantekeningen zijn open brief schreef, het zóó begrepen, als of minister Kerrl het belachelijk vond, het dogma, dat Christus de Zoon van God is, tot het fundament van de leer van de Christelijke kerk te maken. Terwijl ten slotte minister Kerrl zelf het zoo voor stelt, alsof hij bedoeld heeft, dat het be lachelijk zou zijn van hem te verlangen, dat 'hij ziob door geestelijken zou moe ten laten voorschrijven, door welk chris telijk dogma hij zich als staatsman en als minister voor Kerkelijke Aangelegenhe den zou moeten laten leiden. Nadat Dr Dibelius in een rede, die grooten indruk maakte, zijn houding had verdedigd, kwam de openbare aanklager aan het woord. Deze betoogde, dat een geestelijke, die zijn plicht, dankbaar te zijn jegens den Führer, verzaakt, hard moet worden aan gepakt. Hij beschouwde de opzettelijk en in het openbaar geuite beweringen van Dr Di belius als een poging om bet aanzien van de rijksregeering en meer in het bijzonder van minister Kerrl te schaden en eisehte een gevangenisstraf van zes maanden en Voortsver nietiging van de nog voor handen exemplaren van den „Open 'brie f". Hierna was het woord aan de verdedi gers, waarna eindelijk Dr Dibelius nog gelegenheid kreeg een laatste woord te spreken. „Op den achtergrond van al wat ons in dit proces heeft beziggehouden", zoo zeide hij o.a., „staat de groote geestelijke crisis, waarin ons volk zich bevindt. De kern van deze crisis ligt opgesloten in de vraag, hoe de verhouding zal zijn tus- schen de nationaal-socialistische wereld beschouwing en het Christendom. De in zulk een crisis bestaande tegenstellingen moeten uitgesproken kunnen worden. Het ware een groote schade voor ons volk, als hier het zwijgen werd opgelegd aan di :;;onen, wien de geesteli''.. - -g van ons volk is toevertrouwd. „Wij moeten de kracht hebben, in tegenstellingen te leven", heeft eens Möl- ler van den Bruck gezegd. Het zou be treurenswaardig zijn als een geestelijke door het ui* ,.:eken van zulk een tegen stelling, welke slechts betrekking heeft op een enkel woord, en na verloop van vele maanden, blijkbaar alleen maar om dat hij tegenover een rijksminister komt te staan, bedreigd zou worden met een gevangenisstraf van zes maanden". Dr Dibelius besloot met de verklaring, dat zijn eenige bedoeling is geweest een basis te vinden, waarop het mogelijk is, tege lijkertijd Duitscher te zijn en Christen. Na een beraadslaging van ongeveer een half uur heeft daarna de speciale recht bank den gewezen generaal-superinten- dent vrijgesproken en de staatskas in de kosten van het geding veroordeeld. In de kringen der Belijdende Kerk heerscht groote voldoening. Dr Dibelius, die zich reeds sedert eeni ge dagen op vrije voeten bevond, keerde, na de beëindiging van het proces, met zijn echtgenoote, die de zitting had bij gewoond, en vergezeld van talrijke vrien den, huiswaarts. PRINS BERNIK'ARD OP DE JAMBOREE. Bezoek aan het Indische contingent. Prins Bernhard heelt gist,ren bij zijn bezoek aan do Jamboree ook het Indi sche kampement bezichtigd. Z.K.H. werd hier aan de poort ontvangen door den hoofdcommissaris voor Indië, G. J. Ran- neft, die enkele begroetingswoorden sprak en daarbij de verontschuldiging aanjxègj fiat fe«t coaitagerat, .druk aan den arbeid wes, niet in teneu kon verschijnen, waarop de Prins antwoord de, dat het juist ds bedoeling was, de Jongens aan hst werk te zien. Met belangstelling hce't de Prins ver volgens het kamp bezichtigd, waarbij vooral de constructie van de pendoppo zijn bijzondere aandacht had. Ook de expositie in de pendoppo en de door de K.P.M. 'beschikbaar gestelde pa norama's werden bekeken en de Prins liet zich uitvoerig inlichten over de ten toongestelde gebruiksvoorwerpen. Toen de Prins vernam, dat zoo juist de kisten met Chineesch vuurwerk, dat het contingent dien avond bij zijn licht spel in de arena zou gebruiken, waren aangekomen, toonde hij zich hiernaar zeer nieuwsgierig, waarop de heer Ran- neft onmiddellijk een der kisten liet openbreken, teneinde het vuurwerk voor den Prins te demonstreeren. Tenslotte heeft de Prins zijn handteeke- ning gezet in het gastenboek, waarbij Z.K.H. door prins Gustaaf Adolf werd gefotografeerd. De Prins nam hiervoor echter revan che door een foto te nemen van den Zweedschen Prins, toen deze zijn hand- teekening schreef. Op zijn verderen rondgang bracht Prins Bernhard ook nog een bezoek aan het kamp van zijn begeleider, waar hij op een stuk leer zijn handteekening zette. Naar gemeld wordt, zal Prins Bern hard vanavond in de arena de demon straties bijwonen, die zijn ingelascht, ten einde het publiek iets extra's te bieden. Op speciaal verzoek van den Prins zul len de Polen weder demonstreeren met hun motor- en zweefvliegtuigen. Tevens staat een Indianenshow op het program ma, welke, zooals begrijpelijk door Ame- rikaansche scouts verzorgd zal worden. PRINSELIJK PAAR OP DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN. Prins Bernhard, zoo meldt de Telegr., heeft reeds vaker bewezen, dat hij nieuws gierige menschen goed weet te verschal ken, en zoo hebben dan gistermiddag Prinses en Prins een roeitocht gemaakt op de Loosdrechtsche plassen, zonder dat iemand het opgemerkt heeft. Het fraaie zomerweer had talrijke menschen naar Loosdrecht gelokt en vele waterliefhebbers hadden een bootje ge huurd om een eind de groote plassen op te roeien. De bootenverhuurster te Breu- kelerveen had 'het dan ook druk en toen er op een gegeven oogenblik een jonge vlugge meneer naar baar toekwam, die vroeg: „Kan ik een roeibootje van u krij^- gen?", kwam het niet in haar op, dat zij Prins Bernhard voor zich had. „Alle goeie booten zijn uit, meneer. Het is zoo'n prachtig weer, hè. Ik heb nog wel een bootje, maar dat ligt nogal rank. En dan heb ik ook nog een zware vis- schersboot, maar dat zal wei niets voor u zijn Prins Bernhard liet zich echter niet afschrikken. Hij ging met de bootenver huurster de zware grijsgroene roeiboot een echte „pieremachochel" in- specteeren. „Hij is wel goed," zei de Prins en daarop ging hij naar de auto terug, waarin Prinses Juliana was blijven zit ten, om Haar te 'halen. Eerst toen herkende de bootenverhuur ster het jonge echtpaar, dat door den zonnigen tuin naar de „Hans" toeliep. Prinses Juliana, die in een witte japon met bloemenmotieven gekleed was en een doekje van dezelfde stof over het hoofd had gebonden, uitte Haar bewondering voor de stille landelijke omgeving, en nadat Zij, evenals de Prins, een donke ren zonnebril had opgezet, ging Prins Bernhard aan de riemen zitten en roeide met zijn gemalin over de Löosdreohtsehe plassen weg. 'Het 'heerlijke koele water lokte den Prins en nadat hij zijn badcostuum had aangetrokken, dook hij uit de boot om in de omgeving van de „Hans" en er om heen wat rond te zwemmen, terwijl Prin ses Juliana op het achterbankje van de boot van de zon genoot. 'Om beurten roeiend en zwemmend bleef de Prins anderhalf uur op den Plas. Vrijwel nie mand wist dat de Vorstelijke bezoekers er waren en op dit gewoonlijk stille ge deelte van het meer, werden de Prinses en de Prins dan ook niet lastig gevallen door nieuwsgierigen. „Net gewone jonge menschen", ver telde de bootenverhuurster ons. „Toen zij weggingen, vroeg de Prins mij' hoeveel de boot'huur bedroeg! Ik zeg, anderhalf uur tegen dertig cent per uur, is vijf en veertig cent. En toen zei de Prins: „Ik zal twee uur betalen", maar dat wilde ik niet, dat zou niet juist zijn, het is anderhalf uur geweest, dus vijf en veer tig cent." Ze hebben mij beiden een hand ge geven en gezegd, dat zij nog eens terug- komenl DE SALARISSEN DER RIJKSAMBTENAREN. R. K. Centrale vraagt intrekking der vijf procents kortingi. De R. K. Centrale van burgerlijk over heidspersoneel deed naar den Raad. van Ministers een adres uitgaan, waarin zij er op wijst, dat een voortgaande verbete ring van den Ibudgetairen en van den al- gemeenen economiachen toestand valt waar te nemen, terwijl sedert 28 Septem ber j.l. een aanzienlijke prijsstijging moet worden vastgesteld. De Gentr. is, met het oog hierop van oordeel, dat er aanleiding aanwezig moet worden geacht, redres van de door de rijksambtenaren gebrachte of fers in overweging te nemen. Zij verzoekt de regeering daarom, eerbiedig doch dritigend, te wills® bevorderen: Adat het !Kon. besluit van 4 December 1635, Staatsblad 090, met ingang van 1 Januari 1938, worde ingetrokken; b. dat de Centrale Commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken in de gelegenheid worde gesteld, zoo spoe dig mogelijk haar oordeel ter zake aan de regeering voor te leggen. Een breedvoerige memorie van toelich ting is aan het adres toegevoegd. Het onder a bedoelde Kon. Besluit hield in een korting van 5 pet. op de salarissen der rijksambtenaren. De aangelegenheid is door de R. K. Centrale tevens aan de orde gesteld bij de centrale commissie voor G. O. in amb tenarenzaken door inzending van een daarop betrekking hebbend voorstel bij den voorzitter van genoemde commissie. DE LOONEN IN DE TILBURGSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Naar wij vernemen hebben de door de vertegenwoordigers der arbeidersorgani saties in de textielnijverheid met de Ver- eeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen gevoerde onderhandelingen tot resultaat gehad, dat het bestuur van genoemde vereeniging zich bereid heeft verklaard zijn leden voor te stellen de eindloonen met 5 pet. te verhoogen. 41 %sSP":3 ÉLLI Ij A i.' v - DE „MAASKERK" BIJ KAAP PALMAS VOOR ANKER. Bij de directie van de Ver. Ned. Scheep vaart Mij. te 's Gravenhage is bericht van den kapitein van de „Maas-kerk" ontvangen, gisterenavond afgezonden, dat het schip bij Kaap Palmas voor an ker is gegaan, dat het water in het schip niet meer steeg, en dat hij het daglicht zou afwachten om naar Freetown op te stoomen. Freetown ligt echter 450 mijl van de plaats, waar de „Maaskerk" voor anker is gegaan, en omdat het niet bekend is hoeveel snelheid het schip kan ontwikke len, kon ook niet gezegd worden hoe lang de „Maaskerk" over dezen afstand zal doen. GESCHIL DR DETERDING EN DE VEEHOUDERIJ-CENTRALE. Naar het „Hbh" verneemt is er eeni- gen tijd geleden een ernstig geschil ont staan tusschen dr Henry Deterding en de Veehouderijcentrale en wel over den parijs dien dit crisislichaam aan dr Deterding had gerekend voor de door hem van haar gekochte en naar Duitschland ge zonden varkens. Door vergelijking n.l. van dezen prijs met dien, welke naar naderhand bleek - aan een ander in rekening was ge bracht, kwam de heer Deterding tot de ontdekking, dat hij ruim een ton te veel had betaald, althans vergeleken bij den prijs, waarvoor aan bedoelde groote fir ma was geleverd. Na besprekingen, die een ernstig ka rakter hebben gedragen, is aan dr De terding geldelijke satisfactie verleend. Correspondentie tusschen Groen van Prinsterer en Kuyper. Binnen niet al te langen tijd zal de af zonderlijke uitgave van de corresponden tie tusschen mr G. Groen van Prinsterer en dr A. Kuyper het licht zien. De Groen-Kuypercorrespondentie wordt, evenals de rijkspublicatie van de Groen- correspondentie, uitgegeven onder toe zicht en verantwoordelijkheid van de hoogleeraren dr A. Goslinga en dr C. Gorretson. De uitgave z.al voorzien zijn van aanteekeningen, die de correspon dentie, voorzoover noodig, verduidelijken. Burgemeesters. Cisteren is na een langdurig lijden in den leeftijd van 32 jaar overleden de heer J. Tonckens, burgemeester der gemeente Norg' sedert 1935, voordien bur gemeester yyn Zweeloo. Twee zeelui te Maassluis gearresteerd. Beiden zijn naar Vlissingen overgebracht Naar wij vernemen heeft de politie te Maassluis een tweetal arrestaties ver richt in verband met den in den nacht van 3 op 4 Maart j.l. gepleegden roof moord op het bejaarde echtpaar Lauwe reins in het café „Keersluis" te Vlissin gen. De eerste arrestatie geschiedde, toen het Nederlandsöhe stoomschip „Stad Haarlem", 'komende uit Rio de Janeiro, den Nieuwen Waterweg binnenvoer en de politie van Hoek van Holland aan boord kwam. De aangehouden opvarende, woon achtig te Maassluis, moet zich aan boord tegenover zijn kameraden hebben uitgela ten, dat hij betrokken was hij den roof moord te Vlissingen. De man is op verzoek van den com missaris van politie te Vlissingen gear resteerd en naar Vlissingen overgebracht. De politie te Maassluis is later over gegaan tot arrestatie van een tweeden zeeman, ook te Maassluis woonachtig, eveneens in verband met de roofmoord- zaak. Ook deze zeeman is naar Vlissingen overgebracht en in het politie bureau op gesloten. De commissaris van politie te Vlissin gen zeide geen inlichtingen te kunnen verstrekken. i Met ingang van 16 Aug. 1937 is be last met de waarneming van de Inspec tie der Directe Belastingen te Goes J. H. van der Borght, ontvanger, toegevoegd aan de Inspectie Haarlem D.B. Goes. Een aanrijding. Gister middag had bier op de Wilhelminastraat bij bet Rimmelandplein een aanrijding plaats tusschen een Belgische auto met kampeerwagen en een vrachtauto van H. uit Bergen op Zoom; de Belgische wa gen 'heeft waarschijnlijk verkeerd inge haald en werd aan het linker voorspat bord beschadigd. De kampeer-aanhangwagen kreeg door do aanrijding zoo'n schok, dat de geheele inhoud als pannen dekens, pakjes soep, kleedingstukken, belegde boterhammen, enz. in wijden omtrek over de straat la gen verspreid. Ook een meegenomen fiets werd deerlijk beschadigd. De inzittenden van beide wagens ble ven ongedeerd. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek inge steld. elke voorletter van iederen naam, met goud ingelegd, op die practische cadeau tjes van echt schapenleer. Ook met Wapen van Zeeland of Goes. Goes. Orgelbespeling op Dinsdag 10 Augustus 1937, des namid dags van 23 uur in de Groote- of Maria Magdalenakerk alhier, door dhr Frans Hasselaar, organist der Wester- kerk te Amsterdam. Programma. I. Orgel-koraal: „Wachet auf, ruft uns die Stimme" J. S. Bach. 2. Toccata en Fuga, d kl. t. J. S. Bach. 3. Sonate I F. Mendelssohn. Allegro Moderato e serioso. Adagio. Andante Recitativo. Allegro assai Vivace. 4. „Pièce Heroique" César Franck. 5. Koraal-Improvisatie's F. Hasselaar. a. Ev. Gez. 17. b. Ev. Gez. 251. c. Ev. Gez. 264. 's-Gravenpolder. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad bijeen. Afwezig met kennisgeving de heeren Blok en De Klerk Op 29 Juni had opname van de kas van den gemeente-ontvanger plaats gehad; er was en er moest zijn f 5691.29. De gemeenterekening over 1936 werd aangeboden met in ontvangst f29292.34, uitgaaf f26848,64 en een batig slot van f2443.70. In de comm. tot nazien hier van werden benoemd dhrn Blok, Vermue en Riemens. Die van het B. A. werd aan geboden met in ontvangst f 8557.30 en uitgaven f 5404.64, batig saldo f 3152.75. In de commissie tot nazien hiervan wer den benoemd de heeren De Klerk en De Schipper. De kantooruren voor den Bur gerlijken Stand werden bepaald van half een tot half twee en 's avonds van 6 tot 7 uur. Daarna kwam aan de orde het voor stel van Weth. Hoogesteger om het voet ballen op Zondag te verbieden. Dhr Ver mue begon al spoedig heftig te worden en alles door elkander te halen, zoodat de voorzitter verschillende malen moest hameren. Weth. Hoogesteger merkte op, dat het gaat om de wet Gods; daar hebben wij allen voor te bukken. Het voorstel werd aangenomen met één stem tegen, die van den heer Vermue. Bijl de rondvraag zeide de heer De Schipper, dat hij gehoord heeft dat B. en W. geweigerd hebben op 31 Augustus gelegenheid te geven voor spelen. De voorzitter zegt; zij krijgen wel vergun ning voor een tent, maar er mogen geen meisjes op de tent komen om op een mondharmonica te blazen of om aan een rekstok te hangen. De heer de Schipper betreurde dit, hij ziet in dit ontreden iets dictatoriaals. Wethouder Verhuist merkte op, dat wij hier een roeping hébben en die is om leiding te geven. De meerderheid van B. en W. meent, dat het in strijd is met de zedelijkheid; meisjes hebben een an dere roeping. Weth. Hoogesteger spreekt zich in denzelfden geest uit. Het was misschien ook heter dat er al gezorgd werd tegen den winter. De heer Vermue zag gaarne dat voor alle huizen teer kwam op de wegen. De voorzitter zegt voor het volgend jaar een onderzoek toe. Daarna sluiting. Zondag 8 Aug. 1937. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, av. ds Steinz (Bed. H. Doop). In beide godsdienstoefenin gen collecte voor „Valkenheide". Baarland, av. 7 u. N.T. Cand. Dagevos, hulpprediker te Terneuzen. Geref. Kerk. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. O.T. ds Wes- sels te Harlingen. Examen hoofdakte. Geslaagd voor de hoofdacte de heeren H. P. Oggel J.Mzn, thans te Rotterdam, vroeger te Axel; W. J. van der Maden, 's-H. Hen drikskinderen en A. de Bruyn te O.- en W.-Souburg. Geslaagd voor Engelsch L.O. de da mes M. Minderhoud, Middelburg; N. M. Smit, Koudekerke en de 'heer A. G. Ver mast te Ierseke. SPANNENDE OOGENBLIKKEN OP SOESTERBERG. Vliegtuig met vernield landingsgestel in de lucht. Gistermiddag heeft zich boven 't vlieg terrein te Soesterberg een eigenaardig in cident voorgedaan, dat de geheele mili taire luchtvaart eenige spannende oogen- blikkgn beeft bezorgd. De adspirant-reserve officier-leerling vlieger Steen, die met het Fokker G 1- vliegtuig 521 eenige oefenvluchten boven de vlieghei had uitgevoerd, wilde na af loop van een gehouden vlucht het toestel weer aan den grond brengen. Zijn pogin gen om te landen geschiedden evenwel zoo onfortuinlijk, dat het landingsgesteld van het vliegtuig kraakte en vernield werd. De vlieger Steen verloor geen oogenblik zijin tegenwoordigheid van geest. Hij gaf meteen vol gas, trok het toestel op en wist zich aldus in de lucht te houden. Het hangarpersoneel, aan hetwelk de manoeuvre niet ontgaan was, begreep ter stond in welk groot gevaar de vlieger zich bevond en waarschuwde dadelijk de z.g. hulpdiensten. In minder dan geon tijd was de auto met de snelblusschers en de ziekenauto met den dokter van de lucht vaart op het terrein, klaar om onmiddel lijk hulp te verleenen. Met groote spanning volgde men de ver richtingen van vlieger Steen, die inmid dels met het toestel eenige rondjes boven de vlieghei maakte. Deze begreep, dat aan een landing met hot defecte landingsge stel niet te ontkomen was en maakte oen groote bocht om het toestel zoo gunstig mogelijk te kunnen neerzetten. Het kri tieke moment was aangebroken, de vlieger naderde den grond en allen waren in spanning. Op het moment, dat het vliegtuig nog slechts twee meter van den grond was verwijderd, trok vlieger Steen het toestel op, Zoodat de landingssnelheid hierdoor werd verminderd. Met een grooten smak kwam het toestel op den grond neer en werd ernstig beschadigd. Vlieger Steen bleef ongedeerd. Hij kon zichzelf uit de machine losmaken. 'Zijn koelbloedig en vastberaden optre den hadden aan dit avontuur een voor- spoedigen afloop gegeven. 'Versterkte grensbewa king in Duitschland.. In de Oost-Overijselsche gemeenten, die aan Duitschland grenzen, bespeurt men de laatste dagen een versterkte Duitsehe grensbewaking. De toch al niet geringe bewaking van de scheidingslijn is nog versterkt, daar de meeste grensposten met ongeveer vier man zijn uitgebreid. De meesten van hen zijn gewezen mili tairen met omstreeks 12 of meer dienst jaren, zoodat men geroutineerde krach ten neemt. Op trajecten die aan Nederlandsehe zijde door 4 of 5 commiezen worden be waakt, loopen aan de andere zijde meer malen 20 tot 30 of nog meer douanebe ambten. De Spaanscbe kunst schatten. In verband met de maat regelen, die genomen zijn om de kunst schatten van Spanje te redden, wordt officieel gemeld, dat te Madrid alleen al 70 bibliotheken, tezamen 400.000 boeken bevattende, in veiligheid zijn gebracht uit kerken en particuliere verzamelingen Volgens den corr. van de Times te Bar celona bevinden zich daaronder de ar chieven van de voornaamste kerken en kathedralen en die van de 'bekende oude Spaansche families. 11.500 schilderijen van oude meesters zijn gecatalogiseerd, en 10.000 kunstvoorwerpen als tapijten, etc. Volgende maand zal, zooals men weet, in het Louvre te Parijs een ten toonstelling van Spaansche schilderijen worden gehouden, waar men stukken uit het Prado zal kunnen zien, net zooals vroeger.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2