De spanning in het verre Oosten. A eren! De Bpel op de Openbare School of: „De School met den Bijbel". ÏTOR rneming N. V. bestedingen s EERSTE BLAD 1 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 258 1 BRUIK?? U MAKEN? en Aanbod" mmerf 0.85 Buitengewoon Christelijk Onderwijs. Buitenland. De oorlog in Spanje. Belangrijkste Nieuws Het Nederlandsche schip „Maaskerk" op de rotsen geloopen, bij Kaap Palmas aan de kust van W.-Afrika. 4 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Yorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingen fö.20. Loaso nummers 5 cent. Advortontiön 30 cont per regel. Ingezonden mededeeiingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. s de goed- indbouw- en G, Tel. 546. ng van 4 Spercieboo- kg. Aanvoer ing „De Een- Suikerpeer 7—11, Zigeu- 1937. Aard- mers f 2,63 71; dito bon- e bonten en per 100 K.G. 1, gele eigen- 00 K.G. den archi- nbesteed het or den heer melandstraat G. Dronkers, STisse, f2539; F. Goede- Breas, Goes, f2696; Th. v. J. v. Koeve- s, Heinkens- lllewoutsdijk, 144. esteding van kerij voor de e Hansweert v.h. A. de (345; J. Ver- 3; J. Dek te Karelse te te Hansweert te Schore e Hansweert weert f 2959. nschrijver. BERICHT van 6 Aug.: iteenloopende volkt, droog in tempera- 3 uur: Hit nummer bestaat uit 2 bladen. In de deze week gehouden jaarverga dering van bet Nederl. Onderwijzers Ge nootschap, is in den breede gehandeld over de wensc'helijkheid van. onderwijs in Bijbelkennis aan de openbare school. Een voor dit doel aangestelde studie commissie kwam tot de conclusie, dat, mei erkenning van de waarde van Bijbelken nis voor bet persoonlijk- en het maat schappelijk leven, 'het onderwijs in Bijbel kennis als leervak op de openbare school niet kan worden gegeven. Het resultaat van de besprekingen was, zooals wij reeds hebben gemeld, dat be sloten werd in dezen geen 'besluit te ne men, maar het rapport als studie-objeci te beschouwen. Op dit moment wenscht het Genoot schap zich niet over het toelaten van hei Bijbelsch onderwijs als leervak uit te spreken. Verschillende motieven werden hier voor aangegeven. Ontkend werd, dat de openbare school schuldig zou zijn aan de ontkerstening van de natie. Gevreesd werd, dat, door den Bijbel toe te laten, de openbare school opnieuw in het brandpunt van de politieke belang stelling verzeild zou raken. Gevreesd werd voor conflicten met de ouders, waaronder er zouden zijn, die misschien de onderwijzers voor de wijze waaróp zij den Bijbel gebruikten, ter ver antwoording zouden roepen. Het werd onmogelijk geacht de Bijbel- sche stof in neutralen zin, met volmaakte eerbiediging van de godsdienstige opvat tingen van anderen te behandelen. Maar er waren ook voorstanders van onderwijs in Bijbelkennis, die er op wezen dat de religieuze stroomingen meer in vloed op ons volk beginnen te krijgen. Zeer werkwaardig was hierbij het ar gument door één der heeren aangevoerd, dat de thans bestaande gelegenheid voor godsdienstonderwijs niet zoo groot is als men denkt, omdat er zoo wei nig v r ijl zinnige predikan ten z ij n. Daaruit blijkt wel in welken geest want hier was één der voorstanders aan het woord men het Bijbel-onderricht gegeven wenscht te zien. In vrijzinnigen geest. OD. w. z. dat men wel den Bijbel wil, maar niet de Bijbel alsbet Woord van God. Dus een behandeling, die in de practijk beteekent m i s -handeling, verwerping van den Bijbel. Voor ons ligt hierin de leering, dat wij moeten ijveren, niet voor „de Bijbel op de Openbare school", maar voor: „'Dl e School met den B ij b e 1". In de artikelen die wij hebben gewijd aan het Buitengewoon Christelijk Onder wijs, moest geconstateerd worden, dat Zeeland, wat betreft de zorg voor het geestelijk misdeelde kind nog misdeeld is, aangezien onze provincie geen enkele Christelijke School voor Buitengewoon Ohderwijs rijk is. Er begint echter verandering te komen. Als we ons niet vergissen, dan zijn nu reeds twee comité's gevormd, die zich de stichting van een dergelijke school ten doel stellen. Van het goede te veel ineens? Wij gelooven het niet. Als men maar van meet af opaamen- werking gedacht is. Als maar alleen en uitsluitend de zorg voor en de verzorging van deze zorgen kinderen de bedoeling is. 3 u.: 776. sen: Japan ducht zending van Amerikaansche piloten naar China. Een Japanscb persbureau meldt, dat een raadsheer van de Japansche ambas sade een bezoek heeft gebracht aan den chef van de afdeeling Oostensche zaken van het departement van buitenlandsohe zaken te Washington, om diens aandacht Terwijl H. K. H. Prinses Juliana poseer de voor den hoffotograaf Ziegler, maakte Z. K. H. Prins Bernhard met de kleine Leica Camera de hierboven gereprodu ceerde foto. te vestigen op de uit Los Angeles ontvan gen berichten, dat Russell Hearn, de raadsman van den vroegeren opperbevel hebber van Mandsjoerije, Tsjang Tso Lin, voornemens is, een groep Amerikaansche piloten, ter sterkt© van 182 man, bijeen te brengen, om met een aantal vliegtuigen naar China te gaan, ten einde de Chinee- sche luchtmacht te versterken. In Tokio hebben deze berichten sterk de aandacht getrokken. Naar verluidt zal de regeering van Japan de regeering van de 'Vereenigde Staten er op wijzen, dat een dergelijk plan, wanneer het verwe zenlijkt wordt, de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten zou schaden en dat het in strijd zou zijn met den geest van de neutrali- teitswet. Verder wordt er op gewezen, dat gedu rende het Shanghai-incident zich eenige Amerikaansche piloten lieten inlijven in de Ghineesche luchtmacht en actief deel namen aan den strijd. Naar verder uit Shanghai wordt ver nomen, heeft een vertegenwoordiger van de North American Aviation Incorpora ted ten behoeve van de Ghineesche regee ring ter waarde van vijf millioen dollar bombardementsvliegtuigen besteld. NOG KANS DAT EEN OORLOG WORDT VOORKOMEN? Afhankelijk van het resultaat van Kawagoe's reis naar Shanghai. Met groote belangstelling wacht men te Nanking af het resultaat der aanstaande besprekingen tusschen de Ghineesche re geering en den Japanschen ambassadeur, Kawagoe, die in allerijl van Tientsin via Dairen naar Shanghai is vertrokken, ge volg gevend aan instructies uit Tokio. Sommigen zijn van meening, dat Ka wagoe eerst eenige dagen in Shanghai inleidende besprekingen zal voeren, alvo^ rens de onderhandelingen te Nanking te beginnen. Van veel belang wordt in dit verband geacht de gewijzigde toon van de Ghinee sche pers. Verklaarde de plaatselijke pers gisteren nog openlijk, dat Kawagoe's be zoek aan Nanking doelloos was, thans toont zb zich nog wat sceptisch ten aan zien van het eventueele resultaat, doch tegelijkertijd begint zij een houding aan te nemen van: we zullen eens zien, wat hij heeft aan te bieden. Ook in andere opzichten is er momen teel weer reden om aan te nemen, dat het tot onderhandelingen zal komen. Hoewel men te Nanking toegeeft, dat de militaire voorbereidingen op groote schaal voortgang vinden, wijst men er in officieele kringen op, dat dit nog niet noodzakelijk wijst op een besluit van Ghi neesche zijde, om naar de wapenen te grijpen. Deze voorbereidingen, aldus verklaart men, zijn voorzorgsmaatregelen, genomen uit zelfverdediging en zullen voortgang vinden gedurende de onderhandelingen met Kawagoe tot een regeling is tot stand gekomen en de bepalingen ervan worden nagekomen. De worsteling om Oviedo duurt voort. Uit Bilboa wordt gemeld: De Asturiërs geven hun pogingen om Oviedo te bezetten nog altijd niet op en hebben nieuwe aanvallen gedaan op de nationalistische stellingen bij Cuervo. Om een loopgraaf van honderd meter te ver overen, brachten zijl drieduizend man in het vuur. Naar Havas verneemt, zijn alle aanvallen glansrijk afgeslagen. In de omgeving van Teruel worden nog altijd gevechten van man tegen man ge leverd. Volgens den United Press-corres pondent te Madrid, 'zijn het vooral Moo- ren, die aan de zijde der nationalisten strijden. De linksohen houden verder vol, dat zijl in de omgeving van Albarracin het succes aan hun zijde hadden. De minister van Defensie Prieto beeft zelfs een ge- lukwensch-telegram aan de 24ste divisie van het 18de leger gezonden. In het re- geerings-cummuniqué wordt gezegd, dat de regeerings-positie tusschen Guerla en de heuvels van Punta Lazaro werd ver beterd en dat daar de vijand groote ver liezen heeft geleden. HET LEGER EN HET ATHEÏSME IN RUSLAND. De chef der godloozenbeweging in de Sovjet-Unie Jaroslawski vaardigde voor het leger de volgende legerorder uit: „Het leger moet drager van het atheïs me worden, niet alleen voor de Sovjet- Unie, maar ook in internationalen zin. Iedere officier van den rooden generaien staf moet communist en atheïst zijn en de atheïstische beginselen zonder meer en met alle kracht verbreiden. In iedere kazerne, in iedere militaire school, aan boord van elk oorlogsschip, onderzee- en kanonneerboot moeten antirelegieuse cel len worden opgericht, teneinde den strijd in de legerrangen te voltooien. Zoolang er nog aanhangers van eenigen eere- dienst te vinden zijn, mag er niet van ophouden van den strijd geweten wor den." Het hier genoemde legerbevel is het resultaat van de zuiveringsactie, die in het leger gevoerd werd en in het buiten land zooze'er de aandacht trok. Het punt waar het bij de bekende processen tegen de ter dood veroordeelde opperofficieren om ging, was, dat deze opperofficieren het leger vrij willen houden van de „po litiek" en zich verzetten tegen hen, die ook het leger instrument van de atheïs tische propaganda wilden maken. Stalin en de zijnen hebben hierin echter an ders beslist. EEN MEER VOL LIJKEN. Toebereidselen der Valencia-regeering om het droog te leggen. Uit Madrid wordt gemeld: Eén 2400 vierkante meter groot meer in Casa de Gampo, welke plaats onlangs het tooneel is geweest van zeer bloedige gevechten, dreigt een ernstig gevaar te worden voor de gezondheid der troepen, daar tijdens en na den strijd tal van lijken van ge sneuvelden daar in het water zijn gewor pen. Men is thans van plan, het water naar de daar stroomende rivier te leiden, ten einde aldus het meer droog te leggen; men zal daarna de lijken met chemica liën vernietigen. Het meer bevindt zich in handen der Valencia-troepen. Visschen is er streng verboden en wordt er ook, den laatsten tijd, niet meer gedaan, daar de visschen, die uit dat water werden opgehaald, „zeer eigenaardig" smaakten. De toebereidselen voor de drooglegging van het meer zijn bijna voltooid. TWEE GROOTE BRANDEN IN ITALIë. Motorrenbaan te Turijn in vlammen. In de motorrenbaan te Turijn is een hevige brand uitgebroken. Ongeveer 6000 vierkante meter van den aanleg waren spoedig een prooi der vlammen. Het grootste deel der tribunes is inge stort. De brand woedt van uur tot uur met onverminderde hevigheid voort. D'e brandweren zijn koortsachtig aan het werk, om althans een deel van de sport hal uit de vlammen te houden. Omtrent de oorzaken van den brand is nog niets bekend. Eén hevige brand is ook uitgebroken, naar HaVas seint, in het radio-zendsta tion van San Paolo, bij Rome. De schade bedraagt twee millioen lire. De brandweer slaagde er eerst na drie uur in het vuur meester te worden. De brand was te wijten aan oververhit ting der condensatoren en het vuur breidde zich zeer snel uit tot de ateliers. Het radiostation behoort aan de Ita liaansche militaire marine. In tegenstelling met het bovenstaande meldt Stefani, dat de brand in het zend station door het snel optreden van het militaire personeel en de brandweer on- midellijk kon worden gebluscht en dat de materieele schade slechts gering is; zóó gering, dat de gewone radiotelegrafische diensten zonder onderbreking voortgang konden vinden. CHINA LEENT TWINTIG MILLIOEN. Tijdens bet bezoek, dat Koeng, de Ghi neesche minister van Financiën, die thans weer op den terugweg naai zijn land is, aan Londen heeft gebracht, is, naar Reuter verneemt, in beginsel over eenstemming bereikt inzake de uitgifte van een leening voor China ten bedrage van twintig millioen pond sterling, welke gewaarborgd wordt door de opbrengst der douane. Men meent te weten,, dat de leening ter algemeene inschrijving zal openstaan en dat Amerika, Frankrijk en België reeds belangstelling voor dit plan aan den dag hebben gelegd. Voorts meent men, dat de gelden in Londen zullen blijven en dat de Ghinee sche regeering hierover naar behoefte kan beschikken. "Waarschijnlijk wordt de leening gebruikt tot conversie van de bin- nenlandsohe Ghineesche schulden. DERDE VLUCHT MOSCOU-AMERIKA? Het wachten is op gunstig weer. De Sovjet-Russische vliegers Gromow, Joematsjew en Danilin, die de tweede .tocht MoscouAmerika over de Noord pool hebben volbracht, zijn vanmiddag met de „Normandië" naar Europa ver trokken. Een groote menigte deed hen uitgeleide. Ziji zouden hebben verklaard dat een derde vlucht van Moscou naar Washing ton wordt voorbereid en misschien reeds binnen 48 uur zal worden begonnen. De machines zouden slechts wachten op gun stige berichten over het weer aan cl# Noordpool en het Canadeesche gebied. KOREA DOOR NOODWEER GETEISTERD. Meer dan 130 dooden en een 100-tal gewonden. In Noord-Korea zijn tengevolge van zwaar noodweer 130 menschen om het leven gekomen. D'e materieele schade is buitengewoon groot. Sedert een tweetal dagen wordt ook do omgeving van Nanking en Sjanghai door een hevige typhoon geteisterd. Een begin van brand, dat in den afgeloopen nacht uitbrak, werd daardoor zoodanig aange wakkerd, dat in korten tijd twee groote magazijnen in vlammen opgingen. Ook elders is door den typhoon aangerichte schade enorm. Tot dusver zijn twee doo den en een honderdtal gewonden te be treuren. OOK ENGELAND SCHAFT HET LUCHTPOSTRECHT AF. Voor brieven naar Oost-Europa. Het Britsehe ministerie van Posterijen deelt mede, dat van Maandag a.s. af ge woon gefrankeerde brieven en briefkaar ten voor Duitschland, OoiStenrijk, de Oost zeelanden, de Donaulanden en Zuid-Rus land, wanneer zij des middags op de post worden gedaan, des avonds per vliegtuig naar Berlijn zullen worden gezonden. Al leen des Zondags zal er geen vliegtuig van Croydon vertrekken. DREIGENDE STAKING VAN SPOOR WEGPERSONEEL. Er dreigt in Amerika een reusachtige loionstaking van spoorwegpersoneel uit te breken. Naar de leider van den bond van spoorwegmachinisten en stokers, David Robertson; mededeelde, hebben 350.000 leden van vijf vakvereeni'gingen van spoorwegarbeiders vrijwel eenstemmig voor de staking gestemd, indien hun eischen niet ingewilligd worden. Twee dagen geleden hebben reeds 800.000 le den van 14 andere vakvereenigingen van spoorwegarbeiders voor de staking ge stemd. De autoriteiten trachten nog door be middelend op te treden het uitbreken van de staking te verhinderen. Hei Amerikaansche vlaotprogrammaw Admiraal Leahy heeft gister het nieu we vlootprogram bekend gemaakt. Aan het congres zullen credieten worden ge vraagd voor den bouw van twee linie schepen, twee lichte kruisers van 7500 ton elk. Twee linieschepen van 35.000 ton, die in het najaar op stapel werden gezet, zijn reeds goedgekeurd, maar het vliegtuig- moederschip Yorkstöwn zal wegens eeni ge technische gebreken pas volgend jaar in dienst kunnen worden gesteld. PRINSES JULIANA OP DE KORTEN- HOEFSCHE PLASSEN. Döor niemand opgemerkt, heeft Prin ses Juliana "Woensdagmiddag met twee hofdames een roeitocht op de Kortenhoef- sche plassen gemaakt. Dit schijnt de Prinses bijzonder te zijn bevallen, ten minste gisteren opnieuw verscheen zij met het kleine gezelschap te Kortenhoef om per roeibootje het mooie plassenge- bied te doorkruisen. Thans echter merkte de bevolking haar op en bij haar terug reis is de Prinses overal langs den weg hartelijk toegejuicht. RICHTINGAANWIJZERS OP RIJWIELEN. De A.N.W.B. meldt: Vooral voor oude ren, die niet gaarne het stuur van de fiets loslaten en ook voor bezorgers e.d., die slechts één hand aan het stuur hou den en met de andere iets dragen, is het aangeven van richtingverandering een lastige kwestie. Binnenland. Nederlandsch schip op een rots geloopen. Afschaffing van de tarwe-steun? Verplichte keuring vee-auto's. Buiienland. De spanning in het Oosten. Groote brand te Antwerpen. Wat de laatste categorie betreft, wordt zelfs in sommige gevallen door de poli tie op grond van het feit, dat het den bestuurder van een fiets mogelijk moet zijn een richtverandering behoorlijk aan te duiden, waarschuwend of bekeurend opgetreden. Een verbetering zou hierin te verkrij gen zijn, wanneer de rijwielen voorzien werden van behoorlijke richtingaanwij zers. Op het oogenblik evenwel, laten de wettelijke bepalingen dit niet toe, wanneer men zich althans op het stand punt stelt, dat deze richtingaanwijzers bij donker verlicht moeten zijn, hetgeen ongetwijfeld gewenscht is. In verband met een en ander heeft het bestuur van den A.N.W.B. den mi nister van Waterstaat verzocht het be treffende artikel van de motor- en rij wielbeschikking zoodanig te wijzigen, dat het ook voor den wielrijder mogelijk wordt verlichte richtingaanwijzers te ge bruiken. Verwacht mag worden, dat de industrie in staat zal zijn een practische oplossing voor dit vraagstuk te leveren, LEGITIMATIE ALS NEDERLANDER IN BELGIE. Aangezien het herhaaldelijk voorkomt, dat in België reizende Nederlanders, slechts voorzien van een door een Bel gisch consulaat afgegeven identiteitskaart de hulp inroepen van Nederlandsche con sulaire ambtenaren, vestigt het ministerie van Buitenlandsche Zaken er de aan dacht op, dat zulk een stuk niet voldoende is om zich bij een Nederlandsch consulaat in België als Nederlander te legi timeeren. AARDSCHOKKEN GEVOELD TE KOETARADJA. Gisterochtend zijn te Koetaradja eenige hevige aardschokken gevoeld, waardoor o.a. de klokken bleven stilstaan. De mate rieele schade was over het algemeen ech ter gering. Het meteorologisch ..observatorium te Batavia registreerde 's ochtends te 7 u. 9 Java-tijd een beving. Richting en afstand van deze heving waren moeilijk vast te stellen. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan den heer D. L. de Koe op zijn verzoek met ingang van 1 December eervol ontslag verleend als notaris te Sappemeer. Waarschijnlijk geen persoonlijke ongelukken. Lloyds te Londen heeft via Lagos een draadloos telegram ontvangen, dat het Nederlandsche schip „Maaskerk", van de Holland-West-Afrika-Lijn, gistermiddag om drie uur had verzonden, en waarin wordt gezegd, dat de „Maaskerk" bij Kaap Palmas, de zuidelijkste punt van Liberia West-Afrika), op de Brenton- rots is geloopen, om 10 uur 24 minuten. De gezagvoèrder heeft de passagiers bevel gegeven zich in de booten te be geven, daar hij de positie van het schip hopeloos acht en geen andere keus had, dan het schip aan den grond te zetten. Een nader bericht meldt, dat de lui ken 1 en 4 lekken. Luik 5 is zwaar be schadigd en lekt eveneens. Alle pompon zijn aan het werk om te redden, wat te redden valt, doch het water stijgt in het schip, dat niet meer voor- of achter uit kan. Olietank 1 de „Maaskerk" kan met olie worden gestookt is beschadigd en staat onder water, de olietanks 2, 4 en 5, zoowel aan stuurboord als aan bak boord gelegen, zijn beschadigd en lekken. De positie, waar het schip gistermid dag om twee uur Greenwichtijd lag, is 4 graden, 22 minuten 20 seconden Noor derbreedte en 7 graden, 44 minuten 40 seconden Westerlengte.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1