Het eerste treffen. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 25B Buitenland. Het Japansch-Chineesche conflict. Hevige gevechten bij Oviedo De betrekkingen tusschen Engeland en Italië. De Kerkstrijd in Duitschland Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Ernergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissingen f 0,20, Losse nummers 5 cent, Aóvertentiön 80 cent per regel. Ingezonden mededeeïingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags iO.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De „Nederlander" bespreekt het eerste contact tusschen de regeering en de na- tionaal-socialistische afgevaardigden in de Tweede Kamer. Bij de schriftelijke behandeling van de voorstellen tot herziening van de Grond wet bestond daartoe de gelegenheid. De nat.-socialisten bepaalden zich er echter toe zonder nadere motiveering een aantal stellingen te poneeren. Het is alleszins begrijpelijk, aldus nu de Nederlander, dat de Regeering tegenover al deze door geen enkel argu ment gestaafde beweringen geen lange contra-hetoogen heeft gesteld. Zijl heeft integendeel de verschillende zonderlinge stellingen bejegend met een zachte ironie, die wij juist in de veelal wat droge parlementaire stukken zeer waardeeren. Op de eerste fantastische stelling, dat de grondwetsherziening de bedoeling zou hebben de dictatuur der regeerende par tijen, in de eerste plaats van de R.-K. Staatspartij te vestigen, antwoordt de re geering, dat dit een bewering is „zoo los daarheen geworpen, zoo zeer ontdaan van zelfs iedere schaduw van argumen tatie, dat ivan haar niet kan worden ge vraagd daarop nader in te gaan." Eh over den inbreuk die de aanhan gige grondwetsherziening zou maken op de historische volksvrijheden lezen wij „De regeering mag aan deze stelling de verdienste niet ontzeggen, dat zij. gloed nieuw is. Indien zij ontwikkeld ware, zou het betoog stellig interessant hebben kun nen zijn. Nu dit niet is geschied, moet de regeering zich bepalen tot de verkla ring, dat haars inziens de stelling onbe wijsbaar en derhalve onhoudbaar is." Even fijn wordt de bewering zonder meer, dat de Tweede Kamer overbodig zou zijn, onder handen genomen: „De leden, die zich op het boven weergegeven standpunt stelden, zullen niet de ver wachting hebben gekoesterd, dat de re geering zich zou gaan zetten aan een betoog, dat de Tweede Kamer geenszins overbodig is," terwijl de plompverloren eisch van kiesrechtuitbreiding „bij ge breke van een nadere niotiveering" ver der ook maar niet serieus wordt geno men. Op één stelling, n.l. deze, dat de be palingen inzake de revolutionaire volks vertegenwoordigers kennelijk tegen de N.S.B. zouden zijn gericht, gaat de regee- ring nader in omdat daar met de stuk ken kan worden bewezen, dat de stelling onhoudbaar is. De regeering wijst er n.l. op, dat reeds in 1930, dus voordat ooit iemand van de N.S.B. had gehoord niet alleen, doch voordat deze groep zelfs ge- horen was, het toenmalige Kamerlid, Dt 'Schokking, op maatregelen tegen de re volutionaire parlementsleden heeft aan gedrongen. Dit en nog anderer aandrin gen heeft enkele jaren later tot de in stelling van de oommissie-Kooien geleid en wie het rapport van deze commissie leest, weet, dat zij zeker nog niet aan de nat.-soc. revolutionairen, doch in het bij zonder aan de communisten heeft ge dacht. Zoo 'blijft van deze nat.-soc. be wering i de eenige, die controleerbaar is niets over. Het eerste contact tusschen regeering en het nationaal socialistische klaver blaadje van vier is niet ten gunste van laatstgenoemden afgeloopen. 'Het wachten is nu op de mondelinge beraadslagingen. Vermoedelijk zal het daarbij wel gaan als in de vergaderingen van de Staten van Zeeland, waar de afgevaardigden der N.S.B. door him negatief optreden reeds nu hun gemis aan opbouwende kracht en daarmee hun overbodigheid hebben gedemonstreerd. Japan wenscht een corridor in Noord-China. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de fac toren, die over oorlog of vrede tusschen Japan en China zullen beslissen, thans duidelijk zijn te onderscheiden. Voor zoover het Japan betreft, jkanmen zeggen, dat het militaire element de zaak volledig in handen heeft genomen en te genover China zijn eigen politiek volgt, zonder zidh te bekommeren om de paci fistische gevoelens van de Japansohe in- dustrieele en financieele 'belangen. De Jar pansohe politiek is in de laatste jaren duidelijk geworden, in het bijzonder door de instelling van een autonome regeering in Oost-Hop ei. Dé Japansohe politiek is in hoofdzaak gericht op het scheppen van een corridor in Noord-Ohina, welke onder Japanschen invloed moet staan. In dien corridor zal de productie op groote schaal ontwikkeld worden en het land moet de Japansche weermacht dan als basis dienen, in Noor delijke richting als defensieve stelling te gen Rusland, in Zuidelijke richting hls basis voor verdere penetratie in China. Het is echter de vraag, of China bereid zal zijn dit opdringen van Japan zonder meer toe te laten. China beseft maar al te goed, dat, in dien thans geen positieve tegenstand ge boden wordt, een nieuw groot deel van Noord-China verloren zal gaan. Er be staat weinig hoop, dat China ook nog maar iets zou kunnen heroveren, wan neer de Japanners eenmaal hun positie in Noord-China hebben geconsolideerd. D'e moeilijkheid voor China is, dat zijn militaire organisatie, ofschoon deze be langrijk verbeterd is, nog steeds niet te gen een modernen oorlog met Japan is opgewassen. Daarom wenschen sommige leiders in Nanking thans, ten koste van alles, tot een vrede te komen om den groe ten strijd uit te stellen, totdat de Chinee- sche legers het tegen de Japanners kun nen opnemen. D'e publieke opinie in China roept ech ter om oorlog en. zij zal niet toestaan, dat de regeering toegeeft. D'e mobilisatie in China gaat nog steeds voort en hoe langer hoe meer divisies ver trekken naar Hopei. De organisatie van het leger laat ech ter veel te wenschen over. Dat is op zeer pijnlijke wijze gebleken uit de ervaringen van het 29ste leger. Aan de dapperheid van den individu- eelen Chineescihen soldaat valt overigens niet te twijfelen. Dit is in Sajnghai in 1932 en thans bij den tegenstand tegen de overmachtige Japansche artillerie en de luchtmacht voldoende gebleken. Voorzien van behoorlijke wapens en on der goede leiders, behoeven de Chineezen niet in de positie van de Abessyniërs te komen, die onvoorbereid tegen een mo derne militaire machine moesten vechten. HET JAPANSCHE KABINET VERGADERT. Naar Havas uit Tokio verneemt, is gis termorgen aldaar een kabinetsraad ge houden. Na deze bijeenkomst deelde het departement van financien mede, dat de regeering i gezien de noodzaak' om, de uit gaven te dekken, die voortvloeien uit de campagne in Noord-China_—aan den Landdag 'n voorstel zal voorleggen, waar bij de belasting op de inkomsten tot 15 pet verhoogd wordt. Tevens werden luxe-arti kelen belast, zooals foto-toestellen, films, grammofoonplaten enz. TWEE CHINEESCHE AFDEELINGEN VERNIETIGD. Uit Peiping wordt gemeld, dat Japan sche troepen twee Chineesche afdeelingen, die bij Peiping geconcentreerd en resp. 150 en 100 man sterk waren, onder vuur genomen en vernietigd hebben. Een beslissende slag op handen? Na meer dan driehonderd dagen van voortdurend beleg is do hoofdstad van Asturië, Oviedo, zoo meldt United Press, opnieuw het middelpunt van hevige ge vechten geworden. Zondagochtend zetten de republikeinen met een wild bombar dement den strijd in, en sindsdien zijn de linksche troepen er voortdurend in den aanval. Ook de nacht bracht geen ge vechtspauze, en Maandag werd het of fensief van de dinamiteros zoo mogelijk nog intenser. D'e Asturische artillerie begon Zondag gesteund door 20 vliegtuigen, eenige na tionalistische stellingen, die slechts dooi betrekkelijk weinig' troepen verdedigd werden, te bombardeeren. Zes uren ach- teieen viel een regen van granaten op de loopgraven van den Escamperoheuvel, totdat de dinamiteros in grooten getale een stormloop ondernamen. Dé nationa listische verdedigers boden echter hard nekkig tegenstand en wisten het hevige offensief aanvankelijk af te slaan. Den geheelen dag werd de strijd mei onverminderde heftigheid voortgezet en eerst toen de republikeinen in den loop van den nacht nieuwe versterkingen uit Gijon in den strijd wierpen, was het pleit te hunnen gunste beslecht. Verscheiden nationoalistische stellingen moesten wor den prijsgegeven en de dinamiteros zijn volgens de jongste berichten zoover ge vorderd, dat zij thans naar Oviedo' zelf opdringen. Bij de beoordeeling van deze roode overwinningsberiohten zal men echter in het oog dienen te houden dat de helling van den E'seampero achter de tegen woordige nationalistische stellingen met forten en versterkingen letterlijk bezaaid is en dat de nationalistische bevelhebber Aranda nog 6000 man reserven ter be schikking heeft, welke hij tot dusver niet in den strijd wierp. Het hoofdkwartier der rooden in Gijon heeft medegedeeld, dat de strijd nog voortduurt en vermoedelijk een beslis send karakter zal hebben. Naar een nieuw Locarno-pact? De Abessynsche puzzle. Naar aanleiding van een persoonlijk schrijven van -den Britschen premier Chamberlain aan Mussolini, beeft giste ren de Italiaansche ambassadeur te Lon den aan den Britschen premier Neville Chamberlain een persoonlijk schrijven van den duce overhandigd. Over den inhoud van deze correspon dentie zijn nog geen officieele publicaties gedaan. Volgens de „Times" heeft Chamberlain opnieuw verzekerd, dat de Britsche re- tgeering geen agressieve voornemens je gens Italië heeft, maar bezield wordt door den wensch de betrekkingen hersteld te zien op den vriendschappelijken grond slag, welke bestond voor den oorlog in Abessinië. Alle hinderpalen, welke zulk een vriendschap belemmeren, wil Enge land gaarne trachten uit den weg te rui men. Volgens de „Daily Mail" is Chamber lain nog verder gegaan en heeft bijl Mus solini verzekerd, dat Engeland een gun stige houding zal aannemen, als op de Volkenbondsassemblee van September a.s. de kwestie van de erkenning der Italiaan sche souvereiniteit in Abessinië aan de orde mocht komen. Daartegenover zon Chamberlain ge vraagd hebben om afdoende garanties in zake Italië's politiek in de Middelland- sche Zee en een vastlegging van den sta tus quo! in dit gebied. Het doel, dat Neville Chamberlain die zich in bijzondere mate is gaan be zighouden met de Britsche buitenland- sche politiek nastreeft is, naar de di plomatieke correspondent van de „D'aily Telegraph" schrijft, aldus: De burger oorlog in Spanje mag niet uitgroeien tot een inter nationaal conflict; de nonin terventie heeft tot dusver niet het beoogde doel bereikt; de internationale problemen welke zich thans rondom het Spaansche conflict hebben verzameld, zullen echter meerendeels opgelost worden, indien er op breeder basis een toenadering komt tusschen de vier groote mogendheden, welke thans in twee kampen verdeeld lij ken te zijn. De moeilijkheden, waarmede Europa thans te kampen heeft, kunnen het best worden geregeld door het sluiten van een nieuwe overeenkomst tusschen Duitschland, Frankrijk, Italië en Groot- Brittannië op de basis der oude Locarno- accoorden. Het is Chamberlain's bedoe ling, dat de Buitsche en Italiaansche mi nisters van B'uitenlandsohe Zaken, baron von Neurath en graaf Ciano naar Londen zullen komen; van Frankrijks medewer king is men verzekerd. DUITSCHLAND VERHOOGT EIER- PRIJZEN MET ƒ1.40 PER 100. De invoering; van de winterprijzen gaat echter gepaard met een zelfde verhooging van onze exportheffing ten bate van Duitschland. Naar wij vernemen heeft de Duitschr regeering met ingang van heden do z.g winterprijzen voor het product eieren in gevoerd. (Vorig jaar geschiedde dit op 23 Juli en in 1935 reeds op 7 Juli.) Dé prijeverhooging is vrij aanzienlijk, n.l. omgerekend 1.40 per 100 eieren. Wij vestigen er echter de aandacht op, dat de Nederlandsche pluimveehouderij niets van deze Duitsche prijsverhooging zal bespeuren, aangezien tegelijkertijd ingevolge het D'uitseh-Nederlandsch handelsverdrag in onderling overleg de exportheffing op naar Duitschland uitge voerde eieren met een zelfde bedrag is verhoogd. Practisch komt de zaak dus hierop neer, dat er voor een zelfde betalingscon tingent thans minder eieren naar Duitschland kunnen worden uitgevoerd, terwijl het aan Duitschland ten goede komende heffingsfonds belangrijk wordt versterkt. NIEUWE ARRESTATIES IN SOVJET-RUSLAND. De correspondent ran de „Daily Tele graph" meldt uit Moskou aan zijn blad, dat de vroegere communistische dictator van Hongarije, Bela Kun, gearresteerd is. Voorts zouden de volgende personen in arrest zijn gesteld: Moskwin, prominent lid van de Komintern; Tsjernof, commis sar ia van landbouw; Nathalia Satz, leid ster van bet Moskousche Kindertheater; Arosief, chef van het genootschap van de afdeeling Polen, Baltische landen en van Scandinavië, in het commissariaat voor Reeds 60 predikanten In hechtenis. Orgaan der Geref. Kerken in de Graafschap verboden. Tijdens den dienst in de kerk te D'ah- lem hij Berlijn, heeft ds Röhricht Zondag verklaard, dat zich op het oogenblik zes tig predikanten of leden der Belijdenis- keik in hechtenis bevinden. Alleen in de parochie D'ahlem, zoo voegde hij hier aan toe, zijn drie van de vier predikan ten gearresteerd en wel ds Niemöller, ds Miiller en ds Hildehrandt. Men moet zich afvragen, aldus ds Röh richt, waarheen deze maatregelen zullen leiden. Dé Belijdeniskerk heeft slechts een wensch; Christus, Hoe kan men ver onderstellen, dat Christus een gevaar be- teekent voor staat of volk, zoo besloot hij. Naar gemeld wordt, is het officieel orgaan der Geref. Kerken in de Graaf schap Bentheim en Oost-Friesland voor den duur van drie maanden verboden. Dit verbod is opmerkelijk, omdat dit blad niet een orgaan van een der Duit sche Belijdeniskerken is, doch van een tot de Geref. Kerken in Nederland be- boorende kerkengroep. ■j—— buitenlhndsohe zaken; Pasjkewitsj, het vroegere hoofd van de afdeeling Volken bond in hetzelfde commissariaat. ERNSTIG VLIEGONGELUK IN SOEDAN. Nepen menschen omgekomen. Gistermorgen is, naar uit Cairo wordt gemeld, op het vliegveld Wadihalfa (Soe dan), een groot Italiaansc'h vliegtuig in brand gevlogen en volkomen vernield. Dé uit vijf man bestaande bemanning en vier passagiers kwamen om bet leven. PRAUW VERONGELUKT. Zestig opvarenden omgekomen? Of> het eiland Seboekoe Besar (Lam- pongsohe 'districten) is een vrachtprauw aangespoeld, welke ter hoogte van Tem- poeroeng (afdeeling Pontianak) was ver ongelukt. Van de 107 opvarenden zijn er 46 gered, 17 lijken zijn geborgen en 44 opvarenden worden nog vermist. Dé prauw was afkomstig van Poeloe Kali, nabij Tjilegon (afdeeling Bantam). VULKANISCHE UITBARSTING EISCHTE VIERHONDERD DOODEN. Naar eerst thans bekend wordt, be draagt het aantal personen, dat bij de vulkaanuitbarsting ten oosten van Nieuw- Guinea op Nieuw-Brittannië ongeveer een maand geleden is omgekomen, meer dan vierhonderd. Dé hoofdstad Rabaul, welke in de nabijheid van een vuurspu wende berg ligt, werd geheel door de lava bedolven en is op het oogenblik nog een puinhoop. Aardschokken in Noord-China. Tengevolge van aardschokken, die gis teren om kwart voor vijf en daarna weer om zes uur voorgekomen zijn dn Nan king, Kaifeng, Tientsin en elders, zijh in Soetsijau ruim vijftig oude huizen inge stort. Ruim twintig personen werden daarbij" gedood of gewond. Normandië verbetert snelheidsrecord. Het mailschip „Normandië", dat reeds eerder den Blauwen Wimpel veroverd had, heeft thans weder het snelheisrecord voor den overtocht over den Atlantischen Oceaan van 'Oost naar West, dat door ■de Queen Mary" verbeterd was, op zijn naam gebracht. De „Normandië" heeft den afstand van Bishops light naar Ambrose light afgelegd in 95 nur en. 2 minuten, d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 30.58 knoopen. Jute zakken moeten in Duitschland worden ingeleverd. Dé Berlijnsche correspondent, van de Liaily Telegraph meldt, dat een bepaling bekend is gemaakt betreffende inlevering van alle uit jute en soortgelijke vezels vervaardigde zakken in geheel DUitsch- land. Dé zakken, 'die zich in handen bevin den van kooplieden moeten binnen een maand ingeleverd worden bij de officieele inkoopcentra. Het is verboden dergelijke zakken te versnijden, te verscheuren of te herstellen, dan wel ze te gebruiken voor dat zij ingeleverd worden, voor het be waren van steenkool, brandhout of cokes. Treinongeluk te Bohemen. Gisteravond is nabij het station Ras- penau, in Bohemen, een goederentrein in volle vaart tegen een stilstaanden perso nentrein gereden. Hierdoor werden 22 personen gewond, waarvan twee ernstig. Binnenland, Doodelijk ongeluk bijl Veere. Prins Bomhard gaat zeilen. Japansche Prins en Prinses in ons land. De wijziging van de Tariefwet. Buitenland. Naar een nieuw Locarno-pact? De kerkstrijd in Duitschland. Toenemende spanning ChinaJapan. In Spanje wordt hevig gevochten. PRINS BERNHARD OP HET IJSELMEER. Onder de equipage van de Tromp II. Prins Bernhard heeft gisteren den ge heelen dag doorgebracht op het. IJsel- meer. Om kwart voor tien begaf Hiji zich te Muiden aan boord van de „Tromp II" om den derden dag van de 'Hollandsche zeilweek bij: te wonen en het was reeds over vijven toen de Prins, eveneens te Muiden, weer voet aan wal zette. AI kon Z.K.H. nog niet met het Prin selijk jacht „Piet Hein" aanwezig zijn bij de zoo bij: uitstek Hollandsche water sport, toch heeft Hij zich niet onbetuigd gelaten, maar actief deelgenomen aan den zeilwedstrijd. Dé Prins heeft zich aan boord van de „Tromp II" van den heer A. E. Dudok van Heel onder de equi page gemengd, zonder dat aan boord van de andere schepen ook maar iemand wist, welk een hooge gast de wedstrijden bij woonde. Hoe snel ook de „Tromp II" de golven doorkliefde, toch heeft zij' de meerder heid moeten erkennen van de „Noord ster" van G. Doeksen, die als eerste door de finish ging; de „Tromp II" was tweede. PRINS EN! PRINSES TSJITSJIBOE TE 's-GRAVENHAGE. Gistermiddag zijn de Japansche Prins en Prinses' Tsjitsjiboe kort na elkaar te 's-Gravenhage aangekomen, waar zij hun intrek hebben 'genomen in Hotel des In- des, dat voor deze gelegenheid de Japan sche vlag had uitgestoken. De Prinses arriveerde ruim half vijf met haar gezelschap in twee Nederland sche hofauto's. Zij: was vergezeld door den Japanschen gezant te 's-Gravenhage, Kazue Kuwajima, haar hofdame, mevr. Yamaza, en eenige heeren van het Prin selijke 'gevolg. De Prinses, die gekleed was in beige complet, liet de aanwezige dames en hee ren aan zich voorstellen en begaf zich vervolgens naar de voor haar gereser veerde vertrekken. Ruim zes uur arriveerde Prins Tsjit sjiboe, die niet zooals de Prinses recht streeks van Amsterdam naar Den 'Haag was gegaan, maar eerst een bezoek aan de jamboree-terreinen te Vogelenzang had gebracht, waar hij' in het bijzonder het kamp der Japansche jamboreedeel- nemers had bezichtigd. In het gebouw der Japansche legatie heeft de Japansche gezant gisteravond het Prinselijk paar een banket aangebo den, waarbij1 o.a. hebben aangezeten graaf Dumonceau, opper-ceremoniemees- ter en grootmeester van de Koningin, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-pre sident van den Raad van State, mevrouw Beelaerts van Blokland en verschillende andere hooggeplaatste personen. JODENHAAT BIJ DE N. S. B. In het kringhuis der N.S.B. aan de Oranje Nassaulaan te Amsterdam be vindt zich een bord, waarop mededeeïin gen geschreven worden. Toen de „Flamingo" omkwam, stond daarop volgens het „Volksblad" het vol gende te lezen: Vreeselijk ongeluk bij de K.L.M. Veer tien dooden en een Jood. DE WIJZIGING VAN DE TARIEFWET. De handel maakt bezwaar. Naar aanleiding van het ontwerp van wet d.d. 21 Juli j.l. tot wijziging van dé Tariefwet, welke wijziging reeds 1 Aug. 1937 is ingegaan, ingevolge de Machti gingswet 1936, 'heeft zich een coimité ge vormd, uit de verschillende groepen uit den handel, welke belang hebben bij den handel in aardewerk en porselein. Dit comité heeft zich gewend tot de ministers van financiën en van economi sche zaken, ten einde de ernstige bezwa ren, welke het tegen deze wijziging 'heeft, kenbaar te maken. De bezwaren, gelden vul.: het voorge stelde specifieke recht ad f27 minimum per 100 kg netto, hetgeen onder de defi nitie van „sier"-aardewerk of „sier"-por- selein verstaan wordt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1