VERUGIHG BIHNENLANDSCUE NSTTIIIEVEI. De opening van de Jamboree. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 255 Het stuiversport hersteld. Brieven binnenland 5 cent, briefkaarten 4 cent. Buitenland. Het Japansch-Chineesche conflict. De oorlog in Spanje. Binnenland De nieuwe legerorganisatie Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingea f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenties SO cent per regel. Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regsi. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fü.85. Bij contract belangrijke korting. Bij de aankondiging der tariefsverla- lingen in Februari van dit jaar voor bin nenlandsche telegrammen en interlocale gesprekken over korte afstanden is er al reeds op gewezen, dat de bedrijfsleiding van P. T. T. er naar streefde om, zoodra de omstandigheden daarvoor gunstig zou den zijn, ook het binnenlandsche brief port te verlagen. Met ingang van 1 September a.s. zal een en ander thans zijn beslag krijgen: bet interlocaal tarief voor brieven en briefkaarten zal dan tot resp. 5 cent (voor een brief van 20 gram) en 4 cent (voor een briefkaart) worden verlaagd. Als gevolg daarvan zullen nogeenige andere daarmee verband 'houdende tarie ven worden verlaagd. Allereerst als lo gisch gevolg, dat bet brieftarief in de tweede trap van 12 op 10 cent wordt ge bracht. Ten einde een eenvoudige tarief- schaal te verkrijgen en tegelijk ook voor de zwaardere brieven tot een belangrijke portverlaging te komen, is de tweede ge- wichtstrap doorgevoerd tot 200 gram, ter wijl de daarop voldende gewichtsgrenzen op 5000, 1000 en 1500 gram komen te lig gen. Deze wijziging der gewichtsklassen in het interlocaal verkeer bracht eveneens een herziening dezer klassen in het lo caal verkeer met zich. De tweede grens voor dit verkeer is van 40 op 100 gram gebracht. In de hoogere gewichts klassen wordt het interlocaal tarief ge volgd. Mede uit geldelijke overwegingen kon voor de briefkaarten niet verder wor den gegaan dan een verlaging tot 4 cent. Door de briefportverlaging zou in de hoogere gewiohtsklassen het tarief voor brieven en spoedeischende drukwerken gelijk zijn, zoodat deze laatste, boven een gewicht van 50 gram, vervallen. Eveneens was herziening van het tarief der monsters noodzakelijk, daar dit in de hoogere gewichtsklassen het nieuwe brieftarief te boven gaat. Het tarief der monsters is daarom op 3 cent per 100 gr. of gedeelten daarvan vastgesteld. 'Genoemde tariefswijzigingen brengen tevens mede, dat bet porto van brieven en briefkaarten, geldende in het grens verkeer met België en mei D u i t s c b 1 a n d, alsmede in het ver keer met 'Curagao en Suriname bij ver zending per luchtmail, c.q. zeepost, en tevens bet tarief der monsters in het ver keer met Suriname, Curacao en Ned. - Indië per zeepost, dien overeenkomstig wordt verlaagd. De frankeering der postbladen wordt, overeeneenkomstig het nieuwe hrieftarief, 5 cent. Dit geldt eveneens voor de uitslui tend per landmail naar Indië te verzen den postbladen. Overzicht der nieuwe tarieven. Hieronder volgt een overzicht van de nieuwe tarieven:' a. Binenland: Brieven tot en met 20 gram 5 cent, bo ven 20 t/m. 200 gram 10 cent, boven 200 t/m. 500 gram 15 cent, boven 500 t/m 1000 gram 20 cent, boven 1000 t/m. 1500 gram 25 cent, boven 1500 t/m. 2000 gram 30 cent. Briefkaarten: 4 cent. Gedrukte stukken: tot en imet 500 gram lVa cent voor elke 50 gram of gedeelte daarvan, boven 500 t/m. 750 gram 17 cent, boven 750 t/m. 1000 gram 20 cent, en voorts voor elk© 500 gram of gedeelte daarvan 5 cent meer. Voor spoedbehandeling t/m. 50 gram 2 cent, voor drukwerken boven 50 gram vervalt de mogelijkheid tot spoedbehan deling. Monsters: 3' cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan.. !b. Locaal verkeer. Brieven boven 20 t/m. 100 gram 6 cent boven 100 gram interlocaal tarief. c. Nederlandsch-Indië (alleen land mail en zeepost). Postbladen 5 cent, briefkaarten 4 cent, monsters 3 ct voor elke 100 gram of ge deelte daavan. d. Suriname en Curacao. Brieven 5 cent voor elke 20 gram of ge deelte daarvan, postbladen 5 cent, brief kaarten 4 cent, monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. e. België en Duitscliland (grensverkeer) Brieven 5 cent voor elke 20 gram of gedeelte daarvan, briefkaarten 4 cent. De P. T. T.-dienst 'zal hiermede de bin nenlandsche tarieven voor post, telegraaf en telefoon weer op den vooroorlogscben grondslag hebben gesteld, t.w.: Een binnenlandsch telegram (10 .woor den): een kwartje. Een telefoongesprek (tot 15 km): een dubbeltje. Een brief (tot en met 20 gram): een stuiver. teen vooruitzicht op minnelijke schikking De militaire gebeurtenissen in Noord- Ghina hebben, naar uit Shanghai wordt gemeld, de regeeringskringen te Nanking in de tot nog toe door ben aangenomen houding gestijfd. Men is daar ervan overtuigd, dat er momenteel geen vooruitzicht bestaat op een regeling van bet Noord-Ghina-con- flict en dat derhalve iedere poging tot het openen van onderhandelingen van 'Chi- neesohe zijde volkomen doelloos is. De „North-Ghina Daily News" maakt melding van groote militaire voorberei dingen van China en spreekt als zijn meening uit, dat bet niet bij voorposten gevechten blijven zal. In wel ingelichte Japansobe kringen heeft men Havas medegedeeld, dat de Ohineesohe aanval op Tientsin den Japan schen generalen staf beeft verrast. De Chineezen wilden de poorten der Japan sobe concessie forceeren en de bureaux van den staf, het consulaat en de telefoon- en telegraafdiensten vernielen om het Ja- pansche organisme zoo in bet hart te treffen. D'e menigte Chineezen, die zich verzamelde was zeer groot en bet Japan sche garnizoen verkeerde gedurende ze keren tijd in ernstige moeilijkbeden. Men is van meening, dat de aarzeling der aanvallers den toestand voor de Ja- paneezen gered beeft. H e t antwoord was versehrikkelijk. Dat het bombardement zoo hevig was, wordt ver klaard door den wensch der Japaneezen de bevolking schrik aan te jagen en ver der door bet feit, dat de Japansche auto riteiten een oogerfblik in paniekstemming verkeerden. Volgens 'G'hineeso'be schat tingen zijn in de Chinee- sohe stad van Tientsin 700 burgers g e d o o d, in hoofdzaak! door de Japansche vliegtuigen, terwijl een duizendtal openbare gebouwen en buizen door de jongste Japansobe bombardemen ten vernield zijn. Opmarsch der opstandelingen op het Teruelfront. Aan bet front van Bruneta zijn de krijgsverrichtingen gestaakt. Men ver zekert intusschen, volgens een telegram van Havas, dat de regeeringstroepen de laatste dagen den vijand op verschei dene punten heeft kunnen verdrijven, zoadat de streek van Bruneta „nie mandsland" is geworden. Ten oosten van Bruneta, bij Castillo de Villafranca en aan den linkeroever van de Guadar- rama, hebben de regeeringstroepen bun stellingen gehandhaafd. Zaterdag hebben de troepen van Fran co veel succes gehad bij T'eruel. Op som mige plaatsen rukten zij op dezen dag 40 kilometer op, terwijl bet geheele ver overde terrein een oppervlakte van meer dan 1000 M2. beslaat. Zes dorpen en zeer belangrijke stellingen zijn veroverd. De vijand, die in volledigen terugtocht schijnt te zijn, bood slechts weinig te genstand en beeft 1000 man aan gevan genen verloren. Uit Albarracin wordt gemeld, dat do troepen van Franco op verscheidene plaStsen de grens tusschen Teruel en Guenca zijn overgetrokken. Het dorp Val de Cuenca is bezet, nadat de link- sche roepen bet ontruimd hadden. In dit dorp is het hoofdkwartier der verdedi gers in dezen sector gevestigd geweest. Be reohtsche troepen blijven naar bet Zuiden oprukken. Een van Terriente op rukkende afdeeling beeft bet dorp Toril bezet zonder een spoor van den vijand te ontdekken. Dit dorp is een knooppunt van de wegen tusschen Guenca, Val de Cillo en Bezas. Twee politieke commissarissen der re geering zijn aan bet front bij Bruneta naar de troepen van Franco overgeloo- pen, n.l. Carlos Ayuso en Auguso Perez Garpio. Volgens hen hebben de regee ringstroepen bij de aanvallen bij Usera en Madrid 10.000 man aan dooden en ge wonden verloren. EEN VLIEGRAMP TE OSLO. Alle inzittenden gedood. Een vliegtuig, dat te Oslo was opge stegen om een vlucht boven de stad te maken, is tengevolge van een ontplof fing in de haven gevallen. Vijf inzit tenden, van wie vier passagiers waren, zijn om het leven gekomen. D'e passagiers waren allen Noren. Onder ben bevond zich Christ. Braatben die heeft deelgenomen aan een Pooltocht van Byrd. STAKENDE DOKTERS IN FRANKRIJK. Uit protest tegen de „administratieve paperassen". Vijf-honderd-zeventig geneesheeren zijn in staking gegaan uit protest tegen de nieuwe regeling van de prefectuur tot coördinatie van den kosteloozen medi- scben bijstand en de sociale verzekerin gen. De doktoren protesteeren tegen de „ad ministratieve paperassen", welke de nieuwe regeling bun voorschrijft. Zij moeten lange vragenlijsten invullen, wel ke volgens ben niets te maken hebben met de behandeling. De geneesheeren van bet departement Seine en Oise blijven wel de zieken be handelen, doch weigeren de voorgeschre ven formulieren te gebruiken. Het gevolg biervan is, dat de apothekers weigeren medicijnen te leveren, wanneer de re cepten niet zijn geparafeerd door den burgemeester van de plaats, waar de zieke woont. Door de staking van de geneesheeren is men verplicht, de zieken in de zieken huizen op te nemen. ONGEVRAAGD BEZOEK AAN EEN NOORSCHE OORLOGSHAVEN. De Duitsche regeering biedt verontschuldigingen aan. Het Noorsohe telegraafagentschap ver meldt, dat Donderdagavond vier Duitsche mijnenzoekers de oorlogs'baven van Ber gen zijn gepasseerd, zonder de daartoe vereisehte vergunning te hebben ontvan gen. De commandant van de vlootbasis in Bergen beval daarop onmiddellijk een vliegtuig, bet Duitsche flottilje te achter volgen, teneinde 'dit aan te houden. Het vliegtuig wisselde seinen met de Duitsche booten, constateerde de nationaliteit en identiteit van de schepen en keerde daar op naar Bergen terug. De Duitsohers voet- ren ondertusschen voort. Nader wordt uit Oslo gemeld, dat de Duitsche regeering de Noorsohe regeering haar leedwezen heeft betuigd over het feit, dat de mijnenvegers de oorlogsbaven van Bergen zijn gepasseerd, zonder daar toe van te voren bij de marineautoriteiten toestemming te hebben gevraagd. Engelsch schip gestrand. Van Hakodaten (Japan) wordt gemeld, aldus een telegram uit Tokio, dat bet Britsche stoomschip Essex Manor, dat 5000 ton meet en van Canada kwam, bij Kaap Hokkaido gestrand is. In de romp van het schip is een scheur ontstaan. De bemanning is in veiligheid. PRINS TSJITSJIBOE TE AMSTERDAM. De broeder van den Keizer van Japan bezoekt ons land. Bezienswaardigheden in de hoofdstad bekeken. Met een extra trein uit Den Haag, waar 'hij met den D1-trein uit Zwitserland was aangekomen, arriveerde gistermid dag te half twee aan bet Centraal Station te Amsterdam Z. K. H. Jasoéhito, Prins Tsjitsjitooe-No-Miga, broeder van den Ja- pans'chen keizer, vergezeld van zijn echt- genoote, van den Japanschen gezant en andere autoriteiten. Ter verwelkoming waren o>.a. aanwezig kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman als vertegenwoordiger van H. M. de Konin gin en de burgemeester, D'r W. de Vlugt. Op bet perron stond een escorte opgesteld van bet Japansche contigent van de Jam boree. Per auto vertrok het gezelschap naar 'het Amstelhotel, waar de lunch werd ge bruikt en waar de burgemeester en eenige leden der Japansche kolonie in audiëntie werden ontvangen. Na de lunch in het Amstelhotel reed de Prins met zijn echtgenoote en gevolg nit voor een rit door de stad, waarbij een be zoek werd gebracht aan de nieuwe woon wijken in Zuid. Op den terugweg werd 't Rijksmuseum bezichtigd. Vervolgens ging 't gezelschap naar bet Koloniaal instituut. Jaarlijksch contingent 32.000 man; duur eerste oefening onberedenen tt maanden. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zon het legerbestuur het voornemen koesteren het jaarlijksch contingent vast te stellen op 32.000 man en den duur der eerste oefening voor onberedenen op 11 maan den. De verhooging van het contingent tot 32.000 man is noodzakelijk om den be- staanden achterstand aan personeel in een snel tempo te kunnen inhalen, waar door bet mogelijk wordt, wanneer binnen betrekkelijk korten tijd zou moeten worden gemobiliseerd, ook de nieuw op te richten en uit te breiden wapens op oor logssterkte te brengen. De verlenging van den duur der eerste oefening van de onberedenen houdt niet slechts verband met bet feit dat bet noo- dig is het peil der geoefendheid, vooral dat van de infanterie te verhoogen, maar ook met de omstandigheid, dat het ontoe laatbaar is, dat het grootste gedeelte van bet jaar niet over geoefende troepen wordt beschikt. Dat een eerste oefenings- tijd van 11 en niet van 12 maanden zal worden voorgesteld zou als reden hebben, dat ons legerbestuur van meening is met dezen oefeningstijd genoegen te kunnen nemen, terwijl in bet gebrek aan voldoend geoefende troepen gedurende een zeer korten tijd van bet jaar kan worden voor zien door bet gedurende dien tijd onder de wapenen roepen van herhalingslich tingen. Aangezien te zijner tijd over voldoiende legeringsruimte voor bet uit te breiden contingent moet kunnen worden beschikt, zijn te Arnhem en Breda legeringsbu- reaux 'Opgericht om de toekomstige lege ring voor te bereiden. Ook schenkt ons legerbestuur bereids aandacht aan bet vraagstuk, boe onze toekomstige vredesorganisatie van het hoofdwapen tijdig van het noodige jonge onderofficierskader te kunnen voorzien. Zooals men weet, heeft het gros van de onderofficieren der infanterie reeds den middelbaren leeftijd bereikt, zoodat aan vulling dringend gewenscht is. DUITSCHLAND KOOPT PAARDEN IN ONS LAND. De Duitsche Rijkscommissie, die in ons land de vorige week paarden kwam aan- koopen voor den Duitschen landbouw, beeft Vrijdag, nadat zij eerst te Valken burg 38 stuks, te Roermond 20 stuks en te 's Hertogenbosoh 23 stuks kocht, te Roosendaal nog 82 paaiden van het type Belgisch trekpaard aangekocht, welke door verschillende paardenbandelaren in den lande op deze centrale verkoopplaat sen waren te zamen gebracht. Als be middelaar bij deze aankoopen was daar bij tegenwoordig de regeeringsgedelegeer- de, de heer Bom, secretaris van bet Ned. itambo ek-tr ekp aard. SCHAPENSCHURFT GECON STATEERD. Op de Scheldeschorren nabij de Noord onder de gemeente Clinge is, volgens bet „Dlagbl. v. Zeel." schurft geconstateerd in een kudde schapen van een Belgischen eigenaar ter grootte van 300 stuks. De dieren staan thans onder toezicht en worden om den anderen dag gewasschen met ontsmettingswater. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN IN OVERIJSSEL. Gtd. Staten van Overijssel hebben aan de gemeenten Blankenham, Kuinre en Oldemarkt een voorstel tot samenvoeging voorgelegd. Het is niet de eerste maal dat een der gelijk initiatief wordt genomen, want reeds eenige jaren geleden heeft het pro vinciale bestuur ook ernstige pogingen gedaan om van de vele miniatuurgemeen ten in den kop van Overijssel een paar krachtige, groote gemeenten te maken. SUIKER MONOPOLIEPRODUCT. Met ingang van 1 Augustus is suiker aangewezen als monopolieproduct en is dus de invoer in Nederland zoowel als de uitvoer uit Nederland gemonopoli seerd. Dit in- en uitvoermonopolie is opge dragen aan de stichting Nederlandsche Akkerbouwcentrale, Bezuidenhout 15 te Vi Gravenhage. Belanghebbenden, die van 1 Augustus af suiker in Nederland wenschen in- of uit Nederland wenschen uit te voeren, kunnen zich om nadere inlichtingen wen den tot genoemde centrale (afdeeling buitenland). NEDERL. JONGELINGSVERBOND. Het bondstoestuur van het Ned. Jonge lingsverbond 'heeft tot vice-voorzitter van bet Verbond benoemd in de plaats van Ir. F. Sprey, Dr G. P. v. Itterzon, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage. Ir F. Sprey is benoemd tot penningmeester. Binnenland. Dë opening der Wereld-Jamboree. De nieuwe legerorganisatie. Verlaging Binnenlandsche pesttarieven. Buitenland. Het conflict tusschen Japan en China. D'e burgerkrijg in Spanje. Do treinramp in Frankrijk. HJUZ* Invaliditeitswet en Ouderdomswet, Op 1 Juli werden 36.726 weduwen-ren ten en 14.048 weezen-renten krachtens de invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet, 119.107 personen in bet genot waren van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 53.477 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op voornoemden datum 117.772 personen in bet genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van f 3 per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens art. 10 van genoemde wet ge sloten verzekeringen (self-supporting verzekeringen) met rentebedragen van f 3 tot f 20 per week, bedroeg 4452. Stations tevens postkantoren. De Posterijen werken een plan uit, waardoor alle post direct in de spoorweg stations behandeld zal worden. „Stations tevens postkantoren", is thans de leuze van P. T. T. Utrecht zal de primeur heb ben. Duizenden padvinders defileeren voor H. M. de Koningin. Zaterdagmiddag is de Jamboree door H. M. de Koningin geopend. Kort voor het officieele tijdstip arri veerden de chief scout lord Baden Powell en lady Baden Powell op de e eretribune, luide door de aanwezigen toegejuicht. Ook waren hier inmiddels aangekomen de leden van het Internationaal bureau der padvindersbeweging, de hoofdver kenner voor Nederland, Staatsraad Ram- bonnet en de overige Nederlandsche pad vindersautoriteiten. Klokslag twee uur werd de komst van Hare Majesteit de Koningin aangekon digd. Onmiddellijk bij de aankomst van Hare Majesteit zette de muziek het Wil helmus in en werd de Koninklijke Stan daard op de eeretribune gehesehen. Het was een indrukwekkend io ogen blik toen alle aanwezigen zich eerbiedig van hun zetels verhieven en de Konink lijke auto langzaam voor de eeretribune reed. Toen de laatste tonen van 't Wilhel mus waren verblonken besteeg 'H. M. onder een geweldig gejuich de eere-tri- bune. Onmiddellijk nadat de Koningin den voor haar bestemden zetel 'had ingeko men, hieven de drieduizend op het mid denterrein opgestelde jongens het Neder landsche Padvinderslied „Hoort, zegt het voort" aan. Daarna werd een aanvang gemaakt met het défilé, dat geopend werd door een groep vertegenwoordigsters van het Nederlandsche Padvindstersgilde. Dan volgden in alp'hahetische volgorde de 'buiterdandsche contingenten met een tusschenruimte van telkens ongeveer 100 meter. Ieder contingent werd voorafgegaan door de nationale vlag van het land, gevolgd door de stafleiders van het con tingent, terwijl voorbij; gemarcheerd werd in rijen van twaalf. (Bij! de eere-tribune werd met de vlag de groet gebracht, terwijl ieder contin gent op eigen wijze buide bracht aan de Koningin, in welke hulde tevens de Chief Scout en de hoofdverkenner waren begrepen. Het was een imposant schouwspel, dit eendrachtig optrekken van de internatio nale jeugd, en het waren aandoenlijke oogenblikken, telkens wanneer de buiten landers uiting konden geven aan 'hun dankbaarheid jegens de Koningin, dat zij 'hun de eer heelt willen aandoen dit kamp te willen openen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1