CHEVRDIET 0NN00DIGE SPLITSING? De strijd in China. 1.168.570 P. LOUISSE De dreigende oorlog in het Oosten EERSTE BLAD De ontzettende treinramp bij Parijs. HEEFT AL HAAR RECORDS VERBETERD ZATERDAG 31 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 254 Buitenland. AUTOHANDEL EN GARAGE Westwal 44 GOES Tel. 287 Gortstr. MIDDELBURG. Tel. 569 Belangrijkste Nieuws Ivoren» m gaan ian ook spoedig terwijl ze dn- faoral vitaraine- enecht, over da leb ik juist ge- lf laat zich niet r de gele kleur- mgaat, de caro- n en vinden we oogen der jonge g niet altijd aan nnen bleek zijn, lorkomen dat er pp el rondloopen. ie een of andere het vermogen de (en de vitami- erwerken. Voor- door coccidiosia gauw deze bleeke s dieren moeten voor de fokkerij aden we ze aan se een roode rug le verleiding ko- op te nemen, te ruimen want van coccidiosia nst zeer gevaar - l oogaandoening met de beruchte nen verlamming 3g veel voorzich- genoeg' heerscht ccidioais dan in de verlamming .n in andere ja- l Juli nooit zoo- tige verlamming van allerlei ze- ir. Zorg dus dat (de we doorgaan toekomst, thans vijder alles wal irect ziek te zijn grijze oogen). ijn dus degenen snavels en bee- nige rassen) de lijn dat de slecht' hen geeft met de (en vitaminen) >er niet allemaal dat de voorraad pgespaard heefc, inde van den leg eek worden, ook ten, de staarten e herkennen, zoo kortom de beste ier of minder eeo mrjarige hen die t jonge hen met dde veeren deugt gelegd en moet porden. Ook do er het algemeen moeten verdwij- hans ons dieren- pecteeren en den goed uitgezochte rfj goed voer een eid kunnen ver seizoen wees ik kuikens uit Bel- mokkeld werden, behaald zijn niet was de kwaliteit doch ten tweede stal gesexte kui- had de henkui- haantjes werden dus voor de toe- s van onbekende den te oopen. TE HENNEPE. betreffende, kun- worden gezonden eemraadsingel 84 1 voor antwoord den. EERBERICHT. ond van 31 Juli: zwakke wind uit ewolkt of betrok- egen, weinig ver- r. In het Zuiden it O. richtingen, weinig of geen iekte. 's avonds 28 tot e Streek tusschen weersgesteldheid het optreden van iddag 3 uur: 1 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 0,20, Losse nummers 5 cent. Advoriontien 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Yrijd&gs 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. idag 3 u.: 763. fietsen: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dë „Nederlander" heeft zich, zooals uit ons artikeltje van j.l. Dinsdag bleek, in min of meer afkeurenden zin over Chr. Jeugdherbergen uitgelaten. Dat daarmee niet zonder meer het Chr.- Hist. gevoelen is vertolkt, blijkt uit ver schillende ingezonden stukken in dit or gaan. Zoo schrijft de heer E. van Waveren, hoofd eener Ghr. school, naar aanleiding van de „Nederlander": Ook dat nog o.m.: Ja, geachte Red., en m.i. al laat ge- noegl Met droefheid en groote verwonde ring lees ik uw vraag: „Was het nu wer kelij-k onvermijdelijk", enz.? „Het is on vermijdelijk" zoudt u met mij uitroepen, wanneer u, evenals ik, zich elk weekend ergerde aan de toestanden in en rond een jeugdherberg. Ik woon er n.l. vlak naast. Nooit zou ik mijn kinderen toestaan de jeugdherbergen af te reizen. Dë wal gelijkheid in kleeding, gebaren en lied, die u daar vindt, doen mij in 't openbaai er over zwijgen, omdat er geen parle mentaire woorden voor zijn. Er beerschl een sfeer van café-bar, dancing enz. Bij hooge uitzondering is er rustig en fat soenlijk publiek. D'aar de groepen „trek kers" zijn, moet ik veronderstellen, dat het in alle jeugdherbergen zoo is. Trou wens, werd er strenger opgetreden van da zijde van het bestuur der „Centrale", dan zou er zoo iets als een opstand losbarsten; de jeugd leeft bij-: „Is dat dan zoo erg?'' „Waarom mag dat niet?" Nu zult u zeggen: „In ons artikel hebben we ons niet verzet tegen het onvermijde lijke." Goed, geachte Red., maar ik vraag u: waarom moet eerst de nood zoo hoog stijgen, dat we ons moeten afscheiden van het neutrale? Waarom het kwaad niet eerder aan de kaak gesteld? Dë schreeuw, die tot u komt, in alle in gezonden stukken over de les der verkie zingen, is: leidt ons op den positie ven weg. Waarom stelt u dan uw vragen aan het eind van uw artikel. D'ie vragen van „als men dat wil?" Begeeft men zich dan bij voorkeur aan den rand van deo afgrond? Waarom zich plaatsen te mid den van zonde-uitbarsting en dan in hoogmoed zeggen: „Ik wil hier God die nen?" Dat is God verzoeken. We hebbeD die sfeer te zoeken, waar alles medewerkt en ingesteld is op het zoeken van God Ik vraag u, hoe men bidden kan of Gods woord lezen in een pauze van straatmu ziek en zang? Vindt u dansmuziek een waardige uitgeleide naar des Heeren Huis? Men zal kunnen bidden en zingen, als men de slaapzaal opzoekt. Is men dan te huis of niet? Het positieve, dat hebben we noodig en dat eischen we ook van onze voorman nen. Voor de jeugd in de jeugdherbergen beteekent het positieve dit: 's Avonds voor het ter ruste gaan,, ge meenschappelijk danken en Gods Woo-rd lezen. Zondags aansporingen om de plaatse lijke godsdienstoefening bij te wonen. Af- maning van het najagen van genot op den -dag des Heeren, zooals: fietsen, zwemmen, toeren, want daardoor wordt die dag niet geheiligd en het gaat meest al gepaard met arbeid voor anderen. Vermaning (te pas) om zich in de vrije natuur, als geen menscheno-og ons ziet, te weten onder het alziend oog Gods. En een andere inzender merkt o.m. op: „Het spijt mij, -dat ik ook nu weer moet constateeren, dat de Ghr. actie in het algemeen, juist uit het kamp der G. H., vaak bestreden wordt. Ondervindt dat niet vaak ook de Ned. Ghr. Radio Vereeni- ging? Waarom moeten wij toch als Chris tenen alle terreinen aan an-derdenkenden overlaten, waar wij desnoods ook nog wel geduld worden? Ik ben zeer blij, dat er bijv. een Ghr. Padvinders Vereeniging is, waar ik mijn kinderen heen kan zenden. Naar de neu trale organisatie had ik dat zeker niet gedaan. Uw min of meer laatdunkende aanha ling van 'Ghr. Geitenfo-kvereenigingen en Chr. café's doet m.i. niets ter zake!" Dë redactie van „De Nederlander" toont zio'h niet overtuigd. Als er plaatselijke misstanden zijn, dan moet worden inge grepen, maar overigens „willen wij dit zeggen, dat de ingezonden stukken ons niet hebben kunnen overtui gen van de onjuistheid van ons uitgangs punt, -dat een splitsing van ons, .volk in een christelijk en een niet-christelijk volksdeel op alle levensterreinen een ge vaar is èn voor -het christendom èn voor ons volksleven''. Het is weer de oude dwaling dat zij, die het pleit voeren voor positief Christelijke organisaties beschuldigd worden van splitsing van ons volk in een christelijk en een niet-christelijk deel. Vroeger moest dit argument dienst doen om het oprichten van Ghr. scholen tegen te gaan. Thans wordt het gebruikt en jam mer genoeg ook wel door leiding gevende mannen van Christelijken huize, tegen organisaties als den Bond van Chr. Boeren en Tuinders, de Vereeniging van Ghr. Mid den s t a n d e r s, tegen de stichting van -Christelijke Landbouw- en Vakscholen enz. Alsof het z.g. „neutrale" of „algemeene" standpunt -het normale en het positief Christelijke standpunt het abnormale zoa zijn. Intusschen mag deze tegenstand de be lijders van den Christus niet verhinderen om o-p elk terrein een eigen, positie! Christelijk geluid te laten hooren en zich op den grondslag van het Christelijk be ginsel te organiseeren. Ook hier zal blijken dat naar het woord van Groen, in ons isolement, in het vast houden aan eigen beginsel, kracht schuilt. En het verheugt ons, dat dit ook in Chr.-Historischen kring steeds meer wordt ingezien. Peiping omsingeld. Het tooneel -der vijandelijkheden heeft zich, volgens Reuter verplaatst van Tient sin naar -Peiping, dat geheel door Japan sche troepen is omsingeld. Door de poor ten in den Grooten Muur zijn gemotori seerde afdeelingen naar de streek ten N- westen van de stad gekomen. De Japansche luchtmacht heeft Pei- joean, vier kilometer ten noorden van Peiping, gebombardeerd. Deze plaats wordt nog bezet gehouden door onderdoo ien van de 37ste 'Ghineesche -divisie. Na de bezetting van Takoe be-heerschen de -Japanners alle strategische punten tusschen Peiping en de zee. De bond van Chineesche padvinders, waarvan -maarschalk Tsjiang Kai-sjetk president is, beeft bevel gegeven tot mo bilisatie van een half millioen padvin ders ouder dan 15 jaar. De padvinders, die in verschillende corpsen ingedeeld zuilen worden, zullen ter ondersteuning van de overheid werkzaam zijn bij de post-, telegraaf-, radio- en transport diensten, bij; de uitvoering 'van lucht- en gas-afweermaatregelen, bij1 de propaganda en hij -den medisohen hulpdienst, evenals bij het verleenen van steun aan de door den oorlog getroffen burgerbevolking. Naar -de Japansche Admiraliteit ver neemt uit Hankou, zijn tachtig Japansche vrouwen en kinderen vandaar naar Sjang hai vertrokken, terwijl ongeveer twee honderd 'Ghineesche 'bewoners uit de Ja pansche concessie naar de Ghineesche wijk zijn getrokken. Men acht -het niet waarschijnlijk, dat de toestand te Hankou ernstiger zal worden. Voorts wordt nog gemeld, dat 631 Ja panners uit S-j anghai naar Japan zijn ver trokken. Ook -de steden in het binnenland werden -door de Japansche bewoners ont ruimd. 'Het Japansche ministerie van buiten- lan-dsche zaken heeft uit Swatou verno men, dat de anti-Japansche actie daar is toegenomen, waardoor -het voor de Ja pansche bewoners moeilijk is geworden, hun drinkwater en andere dagelijksche levensbehoeften te krijgen. AMERIKA VERONTRUST OVER DEN TOESTAND IN CHINA. President Roosevelt wordt -door het staatsdepartement voortdurend op de hoogte gehouden van de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Verre Oosten, waaruit blijkt, hoe gro-ote beteekenis de regeering van de Vereenigde Staten aan de verwikkelingen in Noord-Cbina hecht. De jongste incidenten wiorden in A m e r i k a a n s c h e kringen, welk op de hoog te zijln van de problemen van bet Verre Oosten, als „zeer verontrustend" ge karakteriseerd. Deze opvatting heerscht ook in de re- geeringskringen, aangezien Roosevelt zijln voornemen om gedurende het weekend "Washington te verlaten, heeft laten va ren. De president zal thans het weekend in het Witte Huis dan wel in de onmid dellijke nabijheid daarvan doorbrengen, teneinde in verband met den toestand in Noord-China in het nauwste contant te kunnen blijven met het staatsdeparte ment. Zooals reeds gemeld, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad op een kruispunt van lijhen, dicht bij Villeneuve Saint Georges, twintig kilometer buiten bet P.L.M.-station van Parijs. De trein vervoerde een schare pelgrims en een kindervacantiekolonie. Van de 50 zwaar gewonden die uit de wrakstukken van den trein bevrijd wer den, verkeerde er een dertigtal in hoogst zorgwekkenden toestand, daar zij zich in een wagon hebben bevonden, die totaal verbrijzeld werd. De trein reed met een snelheid van circa zestig kilometer per uur toen het ongeluk plaats had. Men houdt het er voor, dat de ramp veroorzaakt is door een onzuiveren wisselstand. De kracht van den schok was zóó ge weldig, dat een houten wagon, die zich tusschen twee stalen rijtuigen in bevond, totaal werd vernield, zóó zelfs, dat de stalen rijtuigen, welke zich er voor en er achter bevonden, nog gedeeltelijk in elkaar schoven, terwijl het eerste stalen rijtuig halvemaanvormig omboog. Het ontzettend gekraak werd op het station van Villeneuve Saint George en door omwonenden gehoord, zoodat direct alarm werd geslagen en de noodklok ge luid. In het rijtuig, dat onmiddellijk cp den verbrijzelden wagon vo-lgde, bevond zich een aantal kinderen, die naar een vacan- tiekelonie waren vertrokken. Onder deze kinderen bevonden zich wel gewonden, maar geen dooden. De hoofdconducteur van den trein werd dood gevonden in den bagage-wagen. Sto ker en machinist werden zwaar gewond. Volgens de verklaring van een der ge redden was de trein met vertraging van de Gare de Lyon weggereden, en met een ongewoon groot aantal reizigers, zoodat ook de gangen -der wagons dicht bezet waren. De reizigers, die in het eerste stalen personenrijtuig hadden plaats genomen, verklaarden, plotseling een hevig gekraak te hebben gehoord, waarna de wagon onmiddellijk sterk was gaan overhellen, zoodat alle reizigers naar één kant vielen. Deze wagon viel op het poatrijtuig, dat dwars over -de baan gevallen was en waarin een beambte zat, die werd gedood. Een ooggetuige, die zich op den weg langs de spoorbaan -had bevonden, zag de verbrijzeling van het derde klasse-rijtuig en de ineenschuiving van de twee stalen wagons, waarvan er een doorboog, alsof het een rijtuig van karton was. Hij! snel de met nog iemand terstond naar de plaats des onheils, waar hij' nog juist den stoker, die half door kolen was bedekt, Jkoh wegtrekken, op- het oogenblik dat zij'n kleeren begonnen te branden. In den verbrijzelden wagon waren de reizigers tot een dichte kluwen saamge- dromgen, sommigen met totaal verbrijL- zelde ledematen. Het eerste wat men moest doen, was de wagon nog verder versplinteren, om de ongelukkigen, die zich er in bevonden, te bevrijden. Sommi gen leefden en hadden zware kwetsuren op-geloopen, slechts enkelen waren er met lichtere verwondingen afgekomen. Mr EDEN ANTWOORDT DE OPPOSITIE. Wai er gebeurt, als de non-interventie mislukt. In antwoord op verschillende vragen van den oppositieleider, Attlee omtrent het standpunt van de Engelsche regee ring ten aanzien van het Middellandsche zee-vraagstuk en de kwestie der niet-in- menging, heeft de minister van buiten- landsche zaken, Eden, in het Lagerhuis o.m. het volgende verklaard: „Het zou gevaarlijk zijn, den indruk in de wereld te wekken, dat, wat er ook moge gebeuren, de Britsche regeering tot geen enkele actie zou overgaan. De regee ring heeft nooit iets van dien aard ge zegd. Integendeel, wij hebben precies het tegenovergestelde gezegd". Ten aanzien van Spanje zeide de mi nister, dat Lloyd George veel gesproken heeft over de rechten van oorlogvoeren den en over het plan der regeering. „Zooals ik reeds gezegd heb, staat of valt het plan in zijn geheel. Wij kunnen geen groote wijzigingen, die het even wicht onderstboven zouden gooien, toe staan." De regeering wil de politiek van niet- inmenging blijven volgen, zoolang de Europeesche naties dat ook wenschen. De oppositie spreekt graag van de niet-in- mengingspolitiek, alsof dat een louter Britsche politiek is. Als de volkenbond zich met de aan gelegenheid wil bezighouden, is hij, wat de Britsche regeering betreft, welkom. Als Moskou, Berlijn of Rome zetel van de commissie willen zijn, kunnen zij dat doen. het succes der internationale automobielmarkt Waarom dan nog een ander merit beproeven als koopers in 1030 de voorkeur gaven aan Chevrolet De andere volken willen de politiek van niet-inmenging inderdaad hand haven. „Wij zouden een mislukking van de niet-inmenging betreuren. Een geheel nieuwe situatie zou dan geschapen zijn: alle grenzen zouden open staan en er zou een controle zijn op de levering van oor logstuig en menschenmateriaal. De vraag is, of een dergelijke toestand ernstig genoeg is, om een onmiddellijke bijeenroeping van het parlement te recht vaardigen. Ik kan daarop nu niet ant woorden en ook niet zeggen, wat onze politiek dan zou zijn. Die zou afhanke lijk zijn van de omstandigheden, waar onder de niet-inmenging verbroken zou worden. Als de toestand zóó ernstig is, dat het parlement moet bijeenkomen, zal de re geering den speaker verzoeken, dat te doen. Ten aanzien van het Verre Oosten, zeide Eden het met Attlee eens te zijn, dat de toe stand ernstig is. De Britsche re geering betreurt de gebeurtenissen diep. In het belang van de volken in het Verre Oosten blijven wij ervan overtuigd al dus de minister dat de vrede gehand haafd moet worden. De regeering zal in nauw contact met de regeeringen van de Vereen. Staten en Frankrijk blijven. RADIO IN DUITSCHLAND. Het hoogste getal luisteraars. Gisteren tis te Berlijn de veertien-de groote Duitsche radio-tentoonstelling ge opend. Minister Göbbels, -die de openings rede uitsprak, gaf daarin ook enkële be langwekkende cijfers omtrent de verbrei ding van de radio in het Duitsche rijk. Het aantal luisteraars is sedert het jaar 1933 van 4.307.700 gestegen tot 8.372.800 op 1 Juni 1937. Op 1 December van bet vorige jaar moest Engeland, -dat tot dusver 'het grootste aantal luisteraars telde van alle landen, in Europa, deze po sitie afstaan aan DuitscMand. Ook relatief, met een aantal van 12,4 luisteraars per honderd inwoners, nemen onize Oostelijke buren de eerste plaats in. Zooals vanzelf spreekt, is evenredig met dien geweldigen groei ook de verkoop van radiotoestellen zeer sterk vooruitgegaan. Werden in het jaar 1935—936 in totaal 638.000 mer'ktoestéllen en 405.000 'zooge naamde volksontvangers verkocht, tus schen 1 Augustus 1936 en 1 April 1937 waren -deze cijfers res-p. 822.000 en 332 duizend. Het erts uit de mijnen van Bilbao. De regeering van Franco heeft officieel bekend gemaakt, dat het ijzererts uit de mijnen van Bilbao naar de gewone mark ten in Engeland, Duitschland en Neder land zal worden gezonden, zoolang geen overwegende redenen van politieken of Binnenland. Dë padvinders-jamboree. Dë vierdaagsche te Nijmegen, Dë varkensprijzen. Buitenland. Peiping door de Japanners omsingeld. Amerika en het Japansch-Ghineesohe conflict. Engeland en de non-interventie. oeconomischen aard het noodig maken bijzondere maatregelen te nemen. Welke deze redenen zouden kunnen zijn, is niet bekend, doch de correspon dent van de „Times" te Salamanca is van oordeel, dat dit voorbehoud betrek king heeft op politieke kwesties tusschen Engeland en rechtsch Spanje, waaronder de erkenning als oorlogvoerende partij en het instellen van een consulairen ver tegenwoordiger op Britsch gebied een rol spelen. Te Salamanca hoopt men op een wijziging in de Britsche politiek ten aan zien van rechtsch Spanje, en men is van oordeel, dat de oeconomische factor hiertoe een stimulans zal zijn. De sterkte der partijen. Een Reuterbericht uit Londen wijst er op, dat, mocht het in China komen tot een oorlog, hierbij 500 millioen menschen direct of indirect betrokken zullen zijn. De bevolking van Gbina, Mantsjoerije nog niet eens meegerekend, wordt geschat op 370 millioen, de bevolking van Japan op 97 mjllioen. Het valt niet gemakkelijk te voorspellen, hoe groot de legers zullen zijn, die tegen elkaar in het krijt zouden worden gebracht. Het Japansche leger op vredessterkte bedraagt 19.400 officieren en 310.000 minderen. Echter kan Japan in geval van oorlog honderd duizenden reservisten oproepen. Volgens de Ghinee- zen heeft Japan sedert het uitbreken van de huidige crisis 100.000 man troepen naar Korea en Noord-Ghina gestuurd. Bekwame buitenlandsche beoordeelaars van den politieken toestand in Ghina zijn van meening, dat de troepen, waarover Japan thans in Noord-Ghina beschikt, voldoende zouden zijn om het 29ste leger aldaar weg te vagen. Het Japansche le ger zou echter niet sterk genoeg zijn mocht de regeering te Nanking haar troepen te hulp zenden. Dë zwakte van het 29ste Ghineesche leger is gelegen in het gebrek aan veld geschut. Wat betreft geweren en machine geweren is het echter voldoende uitge rust. Behalve dit Ghineesche 29ste leger, dat onder Nanking staat, zijn er nog 75 duizend man provinciale troepen aange worven en betaald door de provinciale re geering. Van deze 75.000 bevinden er zich 46.000, w.o. 11.000 man cavalerie, in de streek van Peiping en Tientsin. Ofschoon China waarschijnlijk over 10 millioen man onder de wapenen beschikt, zijn deze soldaten over het geheele land verstrooid, terwijl velen van 'hen slecht uitgerust zijn Sommige van China's beste regimenten, die door (Duitsche militairen zijn gedrild, moeten echter worden beschouwd als zeer deugdelijke en goed gedisciplineerde troe pen. Het zou voor Ghina de beste strategie zijn over te gaan tot een gueriEa, welke op den duur Japan tot uitputting zou brengen. Het valt echter te betwijfelen, of er onder 'de Ghineesche troepen een vol doend onderling verband bestaat om de uitvoering van zoo'n plan mogelijk te ma ken. Mocht China aanvallen, dan zou dit op een ramp uitloopen, want de Ghinee sche troepen zijn niet voldoende geschoold om in zoo'n geval kans op succes te heb ben. Er zonden, meenen -deZe buitenland sche beoordeelaars, drie Ghineesche divi sies noodig zijn om één Japansche divi sie te overwinnen, omdat de Japansche machinegeweren met veel meer uitwer king zouden worden bediend dan de Ghi neesche. Het Ghineesche leger is vrijwel niet ge mechaniseerd- en het ontbreken van goede wegen in Ghina is een ernstige belem mering. Ghineesche tanks zijn er maar weinig; en tengevolge van den zwakken staat van bruggen en van 'het ontbreken van geschoold bedieningspersoneel heeft men er maar weinig aan. Op zee is Japan overweldigend sterker. Het heet dat Japan beschikt over negen slagschepen, zeven pantserkruisers, 31 kruisers, vier vliegtuig moederschepen, 108 torpedo-jagers, 63 duikbooten en een actief dienend vlootpersoneel van over de 100.000 man. Ook in de lucht zijn de Ja-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1