Spoorwegramp bij Parijs. EERSTE BLAD De „Flafflin80"-ramp. Belangrijkste Nieuws ngen. POSITIEF CHRISTELIJK, HET STRUIKELBLOK. Buitenland. Het Japansch-Chineesche conflict. Binnenland SS.-SB» VRIJDAG 30 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 61e JAARGANG No, 2Ü3 de wlTTE3rACHETS POEDERS OF gewicht Van Van 67 76 tot tot 75 85 kg kg 75 73 73 71 71 69 69 67 67 65 65 63 ideeld in Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Toleioonnummor 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J, FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylisslngen fö,2ö, *-= Losse nummers 5 cent, Advertoniiön SO cent per regel Jngesondon mededeeiingon 60 cent per regel. Kleine Advertontiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onder het kopje: „Verdeeldheid in vol len omvang" schrijft een medewerker van het liberale „Hbld" o.m.: „Toen in den ergsten crisisnood het eerste ministerie Galijn ontstond uit het besef der nationale noodzakelijkheid bij twee partijen van rechts en twee van links kon men hopen, dat nu meteen de ban van de tooh al afgeleefde „antithese" zou zijn gebroken en dat men ook in het vervolg kabinetsformaties op meer reëeler en meer nationale basis zou beleven'1. „Het beeft niet zoo mogen zijn. Na een nationaal bewind, dat, met de tusschen- poos van de Kabinetscrisis in 1935, volle vier jaar heeft geduurd en waarvan men zeker niet kan zeggen, dat het minder be vredigend was dan dat van zijn naaste voorgangers, heeft een soort van „Comedy of Errors" (gespeeld door eenige fracties, maar óók door een zeker deel der liberale kiezers als beteuterde figuranten) weer een eind gemaakt aan het nationale régime; en we dreigen weer te worden overgeleverd tenzij straks 'blijkt dat het kabinet breeder ziet dan sommige partijen aan de heerschappij dier oude wrange dame: de Antithese. En wie nu mocht hebben verwacht, dat dit oudje althans zou beseffen, dat ze niet te veel meer van baar krachten mag ver gen, die schijnt zich te hehben vergist. In de Pers van rechts kan men althans bier en daar uitingen lezen die ons wel haast moeten voorbereiden op een ouderwetsch militant Antithese-bewind. „Positief -christelijk", was de eisc'h van den heer Golijn. Voor een Kabinet op algemeen nationalen grondslag een min gelukkig gekozen term, waarop dan ook de nationale samenwerking is gestrand. Het had, voor de partijen ter linkerzijde, erg veel van een Caudijnsch juk dat ze moesten aanvaardenal was het mis schien niet zoo bedoeld". De schrijver gaat dan verder om. te wij zen op de verschillen tussohen de recht- sche partijen, waardoor het voeren van een positief Christelijke politiek onmoge lijk wordt. Wij laten dit echter rusten. Van meer belang is voor ons, wat hier gezegd wordt van „de afgeleefde en oude en wrange dame, de Antithese". 'Het schijnt voor vrijzinnigen wel bui tengewoon moeilijk te zijn de zaken in het juiste licht te zien. Immers het waren juist de vrijzinnige partijen en de vrijzinnige bladen, die bij de pas gehouden verkiezingen met kracht de anti-these op den voorgrond stelden. En wat is het afwijzen van den door Dr Galijn gestelden eiscb inzake het voe ren van een positief-Ghristelijke politiek, nu anders dan het opnieuw proolameeren van de antithese, de groots principieele tegenstelling die heel 't leven beheerscht? Het positief-Ghristelijke in het program van Dr Golijn i het wordt hier opnieuw erkend was het struikelblok voor een samenwerking op breedere basis. En terwijl met eenige spot wordt ge waagd van de oude wrange dame: de anti-these, zijn het juist de vrijzinnigen, die, door hun optreden de droeve werke lijkheid van het bestaan der anti-these bevestigen. En inplaats van oud en afgeleefd, be staat ze nog in volle kraoht en vormt ze nog altijd het vereenigingspunt van al wat vrijzinnig is. HEVIGE GEVECHTEN TE TIENTSIN. EEN VERWARDE SITUATIE. Ongeveer twintig Japansche vliegtui gen hebben den geheelen dag alle op stra tegische punten gelegen gebouwen te Tientsin gebombardeerd, 't Aantal bran den nam steeds toe. Men gelooft, dat er vele slachtoffers onder de Chineesche burgerij' gevallen zijn. De internationale brug is door Fran- sche troepen door middel van zandzak ken-barricades in staat van verdediging gebracht. De Fransche soldaten hebben daar ook de beschikking over een tank voor het afweren van eventueele aanval len op de brug. Het buitenlandsche consulaire corps heeft nog pogingen in het werk gesteld, om een wapenstilstand tusschen beide Waarschijnlijk 27 dooden. Te Villeneuve Saint Georges, een plaatsje ten Zuidoosten van Parijs, in het Departement Seine et Oise, heeft van nacht een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij een groot aantal slacht offers is te betreuren. Volgens de eerste berichten zou de snel- tiein St. EtienneParijs met kracht te gen een anderen trein zijn gebotst. Het aantal dop,den bedraagt 27. De slachtoffers waren voornamelijk pelgrims uit Lisieux en kinderen van va- c antiekolonies. partijen tot stand te brengen, doch tever geefs. De buitenlandsche consuls te Tientsin hebben 's middags een gemeenschappelijk protest ingediend bij! de Japansche autori teiten tegen het bombardement der stad. Het luchtbombardement eindigde om 17 uur. Toen het bombardement was afge- loopen, viel over de stad een doodelijke stilte, welke alleen werd verstoord door het geknetter van het vuur in tal van ge troffen huizen. De stad ligt gedeeltelijk in puin. Dit is zeker in overeenstemming met den Japanschen premier, prins Konoje, die in het Japansche lagerhuis verklaar de, niets anders te wenschen dan met de Cthineezen samen te bouwen aan de Oos- tersobe cultuur In Peking schijnt de situatie wel zeer eigenaardig te zijn. De Ghineesohe troe pen, die weigerden gemeens zaak met de Japanners te maken, hebben de stad al verlaten. Peking bevindt zich nu prac- tisoh geheel en al in handen van de Ja panners zonder dat er noemenswaard om gevochten is. Het is intusschen niet in te denken dat China zal berusten in het verlies van de oude hoofdstad, het groote eeuwenoude centrum van het Chineesche rijk. Tsjang Kai Sjek heeft tegenover de pers een verklaring afgelegd t.a.v. den toestand in Noord-China en daarin o.a. gezegd: De c e n t r a 1 e r e g e e r i n g z al niet buigen voor den Ja- pansoben druk. De grens van het dragelijke is nu bereikt. China is vast besloten nooit toe te stemmen in .een compromis; grondge bied noch souvereine rech ten mogen verloren gaan. De natie moot zioh vereenigen voor den strijld tot het bittere einde de centrale regeering heeft alle maatregelen genomen om de overwinning te verzekeren. China kan z ijl n rechten alleen doen respecteeren door Japan, en alleen op een rechtvaardigen eer volle vrede hopen, na een overwinning op het slag veld. Het Chineesche volk zal tot den laat- sten man zijn vrijheid verdedigen. De maarschalk richt een oproep tot de Chineesche natie, om alle reservisten en hulp-strijdkrachten te mobiliseeren, ten einde band in hand met de regeering het land tegen den vijiand te beschermen. Ten aanzien van de nederlagen der Chineezen in Noord-China verklaarde de generalissimus, dat de Chineesche natie zich hierdoor niet zal laten ontmoedigen, aangezien „kleine nederlagen geenszins een definitieve nederlaag beteekenen". Te Peiping zijn de Chineesche autori teiten miet een hunner generaals bedrogen uitgekomen. Men is te Nanking sterk on der den indruk van den volslagen omme keer in den toestand te Peiping. Volgens de Chineesche lezing is deze ommekeer ontstaan door het verraad van generaal Sji Joe-san en van zijn gendarmerie, die gemeene zaak is gaan maken met de Ja panners en die het spoorwegstation bezet hebben, met het gevolg, dat de loyale troe pen Peiping moesten verlaten. Betrekkingen tusschen Londen en Tokio scherper? Naar Havas meldt, heeft Eden in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland niet zou toestaan, dat opnieuw provincies aan de souvereiniteit van Nanking zouden worden onttrokken. Deze verklaring legde Eden af naar aanleiding van een kruisvuur van vragen die werden gesteld betreffende den toe stand in China. Eden verklaarde verder dat het niet de bedoeling was het conflict aan den Volkenbond voor te leggen, maar dat wel contact werd onderhouden met de regeering der Vereenigde Staten en van andere belanghebbende landen. Hoewel Engeland niet bereid is op het oogenblik eeni'g initiatief in deze aangelegenheid te nemen, wordt wel overwogen overleg te plegen met de onderteekenaars van het verdiag van Parijs en van het negen-mo- gendheden-verdrag. DE STRIJD IN SPANJE. Actie der opstandelingen. Nu de gevechtsactie op het Madrileen- sche front een weinig ia geluwd, wordt de algemeene aandacht gevestigd op do krijgsverrichtingen in den sector van Te- ruel, waar de opstandelingen een sterken druk uitoefenen, klaarblijkelijk met hel doel Valencia van Madrid af te snijden. Ook ditmaal hebben zij hun actie voor bereid met een hevig bombardement van bet vijandelijk front. Franco's strijdkrachten, aldus „Un. Press" rukken op het oogenblik gestadig voort in de richting1 van Cuenca. Cuenca, dat op een heuvel ligt, is een stad van 34.000 inwoners en bevindt zich in een uit strategisch oogpunt uiterst gunstige positie. Rond de stad liggen zeven diepe ravij nen, waar doorheen de rivieren Gucar en Huecar loopen. Alle wegen voeren naar boven, terwijl de stad daarenboven door middeleeuwsche, doch door de regeerings- troepen gemoderniseerde versterkingen wordt beschermd. De taak der opstandelingen wordt nog bemoeilijkt door een perfect systeem van sluizen en dijken, dat het den verdedigers mogelijk maakt, de voorsteden en de om geving van Cuenca onder water te zetten. De troepen van generaal Franco heb ben gisteren verscheidene aanvallen op de stellingen der regeeringsstrijdkrachten ten Zuiden van Villa Nueva de la Canada gedaan. De luchtmacht der opstandelin gen heeft de posities der regeeringstroo- pen langdurig gebombardeerd, doch geen aanzienlijke schade veroorzaakt. DE NIET-INMENGING IN SPANJE. Het Russische antwoord aan Londen. Reuter verneemt, dat thans de voor naamste mogendheden haar antwoord op de Britsche voorstellen betreffende de niet-inmenging in Spanje hebben over handigd. Het Russische antwoord hoewel het den inhoud der Britsche voorstellen aan vaardt bevat twee belangrijke reserves. Ten aanzien van het terugtrekken der vrijwilligers dringt de Russische regee ring er op aan, dat de Marokkaans che troepen, die Franco helpen, óók in de klasse der vrijwilligers gerangschikt worden. In de tweede plaats weigert de Rus sische regeering op dit oogenblik de rech ten van oorlogvoerenden toe te kennen omdat daardoor de grondgedachte der niet-inmengingspolitiek omvergeworpen zou worden. Wanneer alle vrijwilligers zullen zijn teruggetrokken, zal een nieu we toestand ontstaan zijn en dan is de Russische regeering bereid haar houding opnieuw te bepalen. De Sowjet-regeering drukt ook haar twijfel er over uit of Franco wel ooit in de terugtrekking der vrijwilligers zal toestemmen en of de Britsche voorwaar den voor de erkenning als oorlogvoeren den wel ooit vervuld zullen worden. Dientengevolge kan de Sowjet-regee ring ook niet instemmen met het Brit sche voorstel om Lord Plymouth te mach tigen besprekingen met beide partijen in Spanje te openen. Diplomatieke kringen te Londen be twijfelen of het, na het Russische ant woord nog wel mogelijk zal zijn de nood zakelijke algemeenheid van stemmen te verkrijgen in de niet-inmengingscommis- sie voor het Engelsche plan van 14 Juli. EXPLOSIE TE BELFAST WAS EEN AANSLAG. De politie van Belfast heeft het volgen de communiqué uitgegeven: Het lijdt geen twijfel, of de explosie, die zioh heeft voorgedaan, niet ver van den weg, dien de koninklijke stoet volgde, is veroorzaakt door ontplofbare stoffen. In het door de ontploffing ontstane gat heeft men een zak lompen gevonden, waarin zich ontplofbare stoffen bevon den, die nabij het gebouw waar het inci dent zich voordeed, was neergelegd. Een lange lont was aan de ontplofbare stoffen bevestigd. Verder heeft de politie nog een com plot ontdekt. De samenzweerders hadden reeds maatregelen getroffen, of bereidden dien voor, om de treinen, welke de bezoe kers, die aan de feesten ter gelegenheid van het koninklijk bezoek hadden deelge nomen, naar huis terug brachten, te doen ontsporen. Nabij Patrik, een plaats op 20 km afstand van de hoofdstad van N.- Ierland, was een spoorlijn ondermijnd. De geheele Londensche pers protesteert met groote felheid tegen de terroristische aanslagen bij gelegenheid van het bezoek der Britsche souvereinen aan Belfast. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Ds Müller opnieuw gearresteerd. Reuter seint uit Berlijn, dat ds Müller van Dahlem, het hoofd van den broeder- raad der oppositie-kerk, opnieuw gearres teerd is. De aanklacht tegen hem zou HET ECHTPAAR TONDREAU WAS OP DE HUWELIJKSREIS. Op wel bijzonder tragische wijze is het Belgische echtpaar Tóndreau bij het ver gaan van de „Flamingo" aan zijn eind gekomen. De man en de vrouw, die beiden 30 jaar oud waren, bovonden zich op de huwe lijksreis. Ze hadden de Rijnstreek bezocht en wa^ ren einde vorige week uit Keulen via Am sterdam naar Brussel komen vliegen. Tij dens deze luchtreis hadden zij aan boord kennis gemaakt met een passagier, die naar de Parijsche wereldtentoonstelling vloog. Zij spraken af, dat zij elkaar daar zouden weervinden. Na een paar dagen in België te zijn gebleven is het echtpaar Tondieau met de „Flamingo" naar Parijs vertrokken. Een tiental minuten later la gen zij verminkt en verkoold tusschen het wrak van de „Flamingo". Nadat het parket de noodige constata- ties had gedaan, werd toestemming ge geven tot bet bergen der lijken. Dit ge schiedde door de zorgen, van het Roode Kruis van Halle. De stoffelijke overschot ten werden in uit de hoofdstad gekomen kisten gelegd, die werden overgebracht naar het schoolgebouw van Lembeek, waar zij in een rouwkapel werden opge baard. Door veldwachters en burgers werd hierbij de doodenwacht gehouden. Het lijk van den heer Nathans, die als eenige Nederlander onder de passagiers bij de ramp van de „Flamingo" om het leven is gekomen, is gisteren geïdentifi ceerd. Het stoffelijk overschot zal waar schijnlijk vandaag naar Amsterdam wor den vervoerd. Thans zijn alle 15 slachtoffers geïden tificeerd. De begrafenje der slachtoffers zal ver moedelijk Maandag a.s. geschieden. De eerste bestuurder Steensma zal te Wage- ningen, de tweede bestuurder Geering te Roterdam ter aarde worden besteld. denzelfden inhoud hebben als die tegen Niemöller. Ds Wilhelm Niemöller, die Zondag j.l., nadat hij in de kerk te Dahlem (Berlijn) in plaats van zijn gevangen broeder den dienst had geleid, gearresteerd werd en den dag daarop weer werd vrijgelaten, is door de Gestapo opnieuw gearresteerd. Korta Berichten. Gedurende het laatste kwartaal is het aantal werkloozen in Zwitserland met 37.800 verminderd, terwijl voorts nog 10.200 gedeeltelijk werkloozen weer arbeid gekregen hebben. Het stoffelijk overschot van den pa triarch der Servisch-orthodoxe kerk, Varnava, is gisteren met groote plechtig heid ter aarde besteld. Te Belgrado en Serajewo hadden ernstige incidenten plaats. DE KONINGIN ONTVANGT PRINS CHICHIBU. Ook een bezoek aan Soestdijk. Naar wij vernemen, zullen de Japan sche Prins en Prinses Chichibu, die Zondagochtend voor een bezoek van en kele dagen in ons land aankomen, zich Dinsdagnamiddag naar het Huis ten Bosch begöven, waar H. M. de Koningin den broeder van den Mikado en zijn ge malin in audiëntie zal ontvangen. Voorts ligt het in het voornemen van de hooge gasten, dienzelfden dag nog een bezoek af te leggen ten Paleize Soestdijk. Het Japansche Prinselijk Paar heeft met Prinses Juliana en Prins Bernhard ken nis gemaakt tijdens de kroningsfeesten te Londen. HET PRINSELIJK JACHT. Overdracht aan Prinses Juliana en Prins Bernhard op 28 Augustus. Omtrent het gereedkomen van het voor Prinses Juliana en Prins Bernhard als onderdeel van het nationale huwelijks geschenk gebouwde jacht „Piet Hein", vernemen wij thans, dat de overdracht van het schip aan het prinselijk paar zal geschieden op Zaterdag 28 Aug. a.s. Zoodra het jacht op 14 Augustus a.s. zal zijn te water gelaten, zal het voor den te houden technischen proeftocht in gereedheid worden gebracht. Wanneer deze proeftocht slaagt zal de „Piet Hein" gedurende de vaart door het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk van den bouwer worden overgenomen. i Vervolgens zal op Zaterdag den 28sten Binnenland. Memorie van Antwoord inzake de Grond wetsherziening. Ltgeroefeningen in September. Buitenland, Gevechten tusschen Japanners en Ghi neezen. Spoorwegramp bij Parijs. Rusland en de niet-inmenging in Spanje. Scheepsramp bij Baltimore. een WELGEMEENDE raad VOOR /Mi IEDEREEN ONBEHAGEI-BKHEDEN O hebt dan goeds tegen grief», JS&M tandpijn, ÉL# rWeumatiek, ktoipj» \WJjbkS/ en menstruatiepij». fi0 apotheken EN oaOGISTEtt OOK lABLETWOW* Hoofdagentschap voor Zeeland: Firma GEBRS MULDER, TeL 415, Goes. Augustus de aanbieding aan het prinse lijk paar geschieden. Het programma in voorloopigen vorm luidt als volgt: Prinses Juliana en Prins Bernhard zul len zich met gevolg te vier uur des mid dags te Muiden aan boord van de „Piet Hein" begeven. Het dagelij ksch bestuur van het al gemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk zal de Prin ses en den Prins aan boord ontvangen. Onmiddellijk daarna zal het jacht uit de haven van Muiden vertrekken. Bui tengaats zullen de Prinses en de Prins het geheele schip bezichtigen. Hierop zal de officiëele aanbieding van het huwe lijksgeschenk plaats vinden. Onmiddellijk na de overdracht zal het jacht bij den vuurtoren van het Buiten IJ aankomen, alwaar aan de Prinses en den Prins door de Nederlandsche water sportwereld een grootsche hulde zal wor den gebracht. Honderden zeil- en motor jachten zullen gepavoiseerd ten anker liggen op het Buiten IJ tusschen den vuurtoren en de Oranjesluizen, om daar het prinselijk paar te begroeten. De „Piet Hein" zal eenige malen langs de revue der jachten varen en vervolgens schutten in de Oranjesluizen. De overdrachtsplechtigheid van het nationaal geschenk zal per radio worden uitgezonden, terwijl ook van de reis, te beginnen te Muiden, en van de vloot revue een radioreportage zal worden ge geven. TOCH EEN SPOORWEGTUNNEL TE VELSEN? Ofschoon de Ned. Spoorwegen te ken nen hebben gegeven, geen financiëele medewerking te willen verleenen aan de plannen tot vervanging van de Velser spoorbrug door een tunnel 1 die tege lijk met den tunnel voor bet autoverkeer onder het Noordzeekanaal door gebouwd zou kunnen worden wordt er thans nog naar gestreefd, deze voor de scheep vaart naar en van Amsterdam zoo be langrijke verbetering, toch tot stand te brengen. Zoowel van de zijde der Amsterdam- sche Kamer van Koophandel als van het gemeentebestuur is de regeering verzocht de tunnelplannen niet los te laten. Reeds heeft wethouder mr. Kropman een be spreking gehad over deze aangelegenheid met den minister van Waterstaat, mr dr ir. J. A. M. van Buuren, teneinde bij de regeering de aandacht te vestigen op het groote belang, dat de haven van Amster dam hierbij heeft. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCH. Vandaag is bet de laatste dag van de Vierdaagsche. Gisteren hebben de wandelaars zich goed gehouden. De stemming was bij ve len niet meer zoo opgewekt als bij het begin. Wat begrijpelijk is. Er waren ver schillende deelnemers'(sters), die moeite hadden de eindstreep te halen. Toch was het aantal uitvallers niet groot; in totaal 13. Verwacht wordt, dat het getal van hen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1