KIM. vliegtuig de „Flamingo" verongelukt. De toestand in Noord-China. H. IUI.de Koningin te Hoofddorp. „Rambon" in Spaansche wateren aangehouden. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 28 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND SI 9 JAARGANG No. 251 Vijftien dooden, w.o. tien passagiers. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèqije en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20, Losse nummers 5 cent, Advortontlön 80 cent por regei, Ingezonden modedeelingon 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en 'Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Hedenochtend ls nabij Haile ten Zuiden van Brussel het KL.M.-toestel „Flamingo", een D.C. 2, met de herkennlngsteekens PH. A.L.F., verongelukt, Het toestel was vanochtend om 9.20 uur van Schiphol vertrokken. Na een tussohenlanding te Brussel, waar de meeste passagiers zijn ingestapt, is het toestel kort na het vertrek van Brussel nabij Halle neergestort. 5 leden van de bemanning en 10 passagiers moeten op slag zijn gedood. Volgens tot dusver binnengekomen berichten is de „Flamingo", tengevolge van een ontploffing aan boord, in brand gevlogen en neergestort nabij het station Bra ges. De bemanning bestond uit den bestuurder C. Steensma, den radio-telegrafist Ludekuize, den mecanicien Beerings, de stewardes Mej. van der Laan en een werktuigkundige van de K.L.M., den heer Wapperon, die voor werkzaamheden met het toestel op weg was naar Parijs. De passagiers waren de heeren Trillo, een Mexicaan, Nathans, vermoedelijk een Nederlander, beiden komende van Amsterdam, een Duitscher Wetzlar, die evenals de hier na te noemen passagiers uit Keulen was gekomen en te Brussel was ingestapt. De Duitscher Mun, het echtpaar Tondreau, de heer Bloem, de heer Wltehouse, de heer Kalton en de heer Goldbloem. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp heeft de Luchtvaartmaat schappij „Sabena" hulp naar de plaats van de ramp gezonden. De „Johan Maurlis" bevrijdt het schip. De vorige week is het Ned. stoomschip „Rambon" in de Spaansche wateren door een gewapenden treiler der rebellen aan gehouden. De treiler gaf de „Rambon" bevel op te stoomen naar Ceuta. Toen de „Rambon" dit bevel niet on middellijk opvolgde, loste de treiler vlak voor den boeg van het Nederlandsche schip een waarschuwingsschot, waarop de „Rambon" koers naar Ceuta zette. De „Johan Maurits", die intusschen radiografisch was gewaarschuwd, stoom de eveneens op volle kracht naar Ceuta op, en slaagde erin, een half uur buiten de Spaansche territoriale wateren de „Rambon" te bevrijden. De „Rambon" was eenigen tijd geleden van Rotterdam vertrokken met een la ding levensmiddelen aan boord. Van re- geeringszijde was convooi toegezegd. Toen de „Rambon" de Straat van Gi braltar naderde, vroeg de gezagvoerder dan ook convooi aan. De afspraak luidde, dat de „Rambon" des nachts om vijf uur door de Straat van Gibraltar kon worden geleid. De „Rambon" was echter twee uur te vroeg op de afgesproken plaats aanwezig. Terwijl het schip wachtte, vloog een watervliegtuig der opstandelingen over het schip, dat waarschijnlijk de autoritei ten op de hoogte beeft gebracht van de aanwezigheid van het Nederlandsche mo torschip. Korten tijd daarna verscheen een gewapende treiler. Deze treiler deelde mede, dat hij de „Rambon" naar Ceuta wilde opbrengen. Een 'dichte mist was echter oorzaak, dat de treiler de „Ranihon" uit het oog ver loor. De commandant van de „Rambon" had inmiddels de „Johan Maurits" laten waarschuwen, die onmiddellijk toesnelde. Intusschen verscheen een tweede gewa pende treiler, die de „Rambon" bevel gaf te volgen en een schot vlak voor den boeg loste. De „Johan Maurits", die per radio op de hoogte der positie van de „Ramhon" werd gehouden slaagde er echter in het Nederlandsche schip nog huiten de Spaansche territoriale wateren te berei ken. Zoodra de commandant van de „Jo han Maurits" de Spaansche treiler had medegedeeld, dat de „Rambon" onder be scherming van den Nederlandschen oor logsbodem stond, bracht het rebeïlenschip het militair saluut en verdween in de mist. De „Rambon" is onder geleide van de „Johan Maurits" veilig de Straat van Gi braltar gepasseerd. Maandag wordt het schip te Rotterdam verwacht. Offensief tegen Peiping geopend. De Japanse militaire autoriteiten hebben de Chineesche overheden er van in kennis gesteld dat zijl handelend gaan optre den, en nogmaals de terug trekking van alle Chinee sche troepen uit Peiping geëischt. De Chineesche autoritei ten hebben inmiddels of ficieel medegedeeld, dat z ij voornemens z ij n, h e t J a- panache ultimatum te trot se e r e n. Volgens officieele berichten, welke uit het Chineesche hoofdkwartier te Nanking zijn binnengekomen, hebben de Japan- sche strijdkrachten een offensief tegen Peiping ontketend. Er woedt op het oogenblik een hevige Strijd, waaraan ook de artillerie deel neemt. Er wordt een krachtig geschutvuur ge hoord, dat wellicht het begin van de Ja- pansche actie beteekent. Hpewel iedereen zich er rekenschap van geeft, dat China niet gereed is voor een strijd tegen Japan, is het Chineesche volk van oordeel, dat China geen kans mieer heeft. Indien China niet zou strij den, zoo zegt men, dan zal China het noordelijk deel van het land verliezen en zal er geen enkele garantie bestaan voor een grens van den Japanschen aanval. "Wanneer China wel strijdt, zal 't Noord- China eveneens verliezen, doch voor de eer van het Chineesche volk moet tegen stand worden geboden en tot bet uiterste vóór China opnieuw gebied pTijs geeft. Velen zdjin van oordeel, dat men op het oogenblik staat aan het begin van een oorlog, waarbij de Sovet-Unie vroeg of laat in zal grijpen. De militaire situatie zal wel zoo zijh, dat overal in de omstreken van Peking schermutselingen worden gevoerd, scher mutselingen die ondanks den ernst die de situatie door dit algemeene vechten heeft aangenomen, toch zeker nog plaatselijk geregeld zullen kunnen worden, zoolang niet groote hoeveelheden nieuwe Japan- sche en Chineesche troepen naar het ter rein van het gevecht gedirigeerd worden. Over dergelijke (troepenbewegingen ont breken alle berichten. DE OORLOG IN SPANJE. De geleden verliezen. Na de ontruiming van Brunete door de strijdkrachten van de regeering, concen- treeren de opstandelingen thans hun voornaamste aanvalskraohten op het on geveer zes kilometer ten noorden van Brunete gelegen plaatsje Villa Nueva de la Canada, dat zij: als uitgangsbasis wil len benutten voor de voortzetting van hun offensief. De legerleiders der regeering geven een verlies op van 15.000 manschappen, welk getal gedurende de afgeloopen 24 uur aanmerkelijk moet zijh verhoogd. Offici eele Madrilleensche instanties geven daarenboven toe, dat de regeeringstroe- pen sedert 7 Juli, toen de strijd om Bru nete ontbrandde, niet minder dan zestig vliegtuigen hebben verloren. Dó generale staf der regeeringstroepen raamt de verliezen der opstandelingen tijdens de gevechten ten westen van Ma drid op een totaal van 25000. De gen. staf van de opstandelingen daarentegen schat de verliezen der regeeringstroepen op ruim 30.000 en ontkent zelf ernstige verliezen geleden te hebben. NIEUWE DUITSCHE GRAANPOLITIEK Geen broodgraan meer voor veevoeder. De Duitsche minister van Landbouw en Voedselvoorziening heeft een verorde ning uitgevaardigd in het belang van de verzorging der bevolking met broodgraan. Door deze verordening wordt de gansche oogst aan rogge en tarwe bestemd voor de broodverzorging; elke producent van bdnnenlandsch broodgraan is verplicht al het door hem geoogste broodgraan af te leveren. Uitzonderingen worden alleen gemaakt voor de 'hoeveelheden, welke voor de eigen broodverzOTging en zaadgoed voor den producent zelf en de deputaten-ontvangst bestemd zijn. De verordening verbiedt het gebruik van broodgraan voor voederdoel einden door iedereen die niet zelf brood graan produceert. De rijksminister van Landbouw en voed selvoorziening zal gedurende het gansche bedrijfsjaar doorloopend het noodige vee voeder ter beschikking van den landbouw stellen. Deze belangrijke besluiten zullen zeker in de eerste plaats in kringen van den boerenstand heel wat opschudding veroor zaken. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" geeft toe, dat de nieuwe verordening een om wenteling voor 'het boerenbedrijf zal be- teekenen; jaren lang beeft men den boe ren den raad gegeven rogge aan het vee te verstrekken en men heeft de rogge, door haar te kleuren met eosin, onbruik baar voor bet hakken van brood gemaakt. Hiervan is men echter geleidelijk terug gekomen. Thans is de vraag, wat men in de toekomst inplaats van rogge aan het vee te eten zal moeten geven; voor dit doel zal nu, aldus de officieele publicatie, door de bevoegde instanties worden ge zorgd. In toenemende mate zullen de boe ren bieten en aardappelen aan het vee moeten voeren; voorts zal in de eerste plaats mais en gerst ter beschikking ge steld worden. De eerste distributies van deze producten zijn reeds begonnen. Het verbod tot het gebruik van graan voor 'het winnen van sterken drank wordt verscherpt. Elke overtreding van de ver ordening zal zwaar worden gestraft. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: „Daar onze voedselvoorzieningsbasis in Duitsühland smal is, kan. een geringe oogst gemakkelijk tot moeilijkheden voor de levensmiddelenvoorziening leiden. I n een dergelijken toestand bevinden wij ons op het oogenblik. De oogst zal dit jaar waarschijnlijk slechts middelmatig zijn. In het Westen en Zuiden van het rijk is ■hij wel goed, doch in het Oosten ligt hij op meerdere plaatsen onder het gemid delde. Daarbij komt nog, dat de opper vlakte van het bebouwde land kleiner is dan anders. De oogst van het vorige jaar kwam 'door het natte weer laat binnen en tengevolge van het gebrek aan landar beiders was het veelal niet mogelijk het wintergraan te zaaien. Daarbij kwam nog, vooral in Pommeren en in Oost-Pruisen, belangrijke vorstsohade en in het voor jaar een zeker tekort aan zaad". DE AARDBEVING IN MEXICO. Omtrent de aardbeving in Mexico wordt nog gemeld, dat ook andere plaatsen wer den geteisterd. Te Vera Cruz zijn vier personen om het leven gekomen en twintig gewond ten gevolge van het instorten van het plafond van de operatiezaal van het Madro-hos pitaal. Dó stad Maltrata in den staat Vera cruz is door de aardbeving zeer ernstig geteisterd. Heele rijen huizen zijn volkomen ver woest. Tot nog toe zijn twaalf dooden gebor gen. Meer dan zestig personen werden gewond. Koning Karei van Roemenië bezoekt Gent. Koning Karei van Roemenië, die de gast is van koning Leopold, bracht Dins dag een bezoek aan Gent. Toen de ko ninklijke auto op de Botermart vóór het raadhuis stopte, werd koning Karei har telijk door de zich aldaar bevindende me nigte toegejuicht. Hoewel de koning in cognito reist, werd hij toch plechtig in de raadzaal ontvangen. De hooge gast legde veel belangstelling aan den dag voor de geschiedenis van dit gebouw en vertoefde ook een wijle in de zaal, waar de „Paci ficatie van Gent" werd bezegeld. Verder bezichtigde hij' nog het oude Gravenstein, de Sint-Bavokerk met de „Aanbidding van het Lam", het Oudheidkundig Mu seum en het Begijnhof. Engelsche arbeiderspartij stemt niet tegen leger- en marinebegrooting. Gisteravond heeft -het Lagerhuis met 325 tegen 7 stemmen de legercredietea en met 325 tegen 8 stemmen de marine- credieten goedgekeurd. Bij beide stemmingen stemde de over- groote meerderheid der Labourleden blanco. Korta Berichten. Circa honderd scholen, in een om trek van 50 vierkante mijlen rond Mel bourne zijn gesloten met het oog op een Voor een bezoek aan het concours hlpplque. H. M. de Koningin heeft gistermiddag van Haar hooge belangstelling voor de landelijke ruitersport doen blijken door een bezoek te brengen aan het concours hippique, te Hoofddorp door de vereeni- ging „Vooruit" georganiseerd. Te half vier arriveerde de koninklijke auto op het feestelijk met nationale vlag gen versierde terrein, waar de duizenden bezoekers de Vorstin geestdriftig toe juichten. Hare Majesteit en Haar gevolg werden begroet door den burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer, mr A. Slob, die het bestuur van de organiseerende vereeniging aan H. M. voorstelde. Een dochter van den secretaris der vereeni ging, den heer Jac. Glay, bood de hooge bezoekster bloemen aan. H. M. had het tijdstip van Haar be zoek zoo gekozen, dat Zij getuige kon zijn van de nummers, waarin de landelijke ïijvereenigingen als zoodanig het meest tot haar recht komen n.l. de parade voor alle deelnemende landelijke ruiters, het nummer caroussel en klavertje drie. Bo vendien woonde H. M. een nummer tuig- paarden, een extra nummer van Friescho sjeezen en het zware springconcours ge deeltelijk bij. Van Haar plaats op de met bloemen versierde eeretribune volgde H. M. met aandacht de verrichtingen van ruiters en spannen, terwijl zij de winnaars met vriendelijk handgeklap beloonde. Te half zes verliet H, M. per auto het terrein. epidemie van kinderverlamming, welke zeer snel om zich heen grijpt. Tot nog toe hebhen van de tachtig gevallen er reeds vier een doodelijken afloop gehad. Gistermorgen is een stakingsbewe ging uitgebroken op de abattoirs van Pa rijs. Dó paardenslachters hebben het werk bijna geheel neergelegd. ONTHULLING MONUMENT CHRISTOFFEL PULLMANN. H.K.H. Prinses Juliana eert soldatentrouw. Gisteren was het anderhalve eeuw geleden, dat de grenadier Ghristoffel Pullmann, schildwacht voor het Paleis te Soestdijk, als „ehrlicher Kerl" den dood boven de ontrouw verkoos. Het een voudige houten gedenkteeken bij het Pa leis Soestdijk, dat de nagedachtenis aan deze heldendaad levendig heeft gehouden, is thans door een waardiger monument vervangen. Gisterochtend heeft H.K.H. Piinses Juliana het nieuwe bronzen standbeeld van den trouwen grenadier, dat door mej. I. A. van Beeck Calkoen in opdracht van 'de Koninklijke Vereeni ging „Ons Leger" is veivaardigd, in te genwoordigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard en vele autoriteiten onthuld. OVERDRACHT VAN DE „PIET HEIN" AAN HET PRINSELIJK PAAR. Zaterdag 28 Augustus a.s. zal het prin selijk jacht „Piet Hein" aan H.K.H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard overgedragen worden. Er zal een tocht gemaakt worden over zee van Muiden naar Amsterdam, met de Prinses en den Prins aan boord. Ter opluistering zal eeD groote revue van pleiziervaartuigen ge organiseerd worden. Minister Weiter naar Parijs. Dó Nederlandsche minister van kolo niën, de heer Gh. I. J. M. Weiter, heeft Maandag een bezoek aan de wereldten toonstelling te Parijs gebracht. Dó heer Weiter begaf zich vervolgens naar hel Fransche ministerie van koloniën, waar hij met den onderstaatssecretaris Mon- nerville een onderhoud had over de poli tieke en koloniale vraagstukken, waar voor beide landen belangstelling hebben Gisteren is de minister naar Karlsbad vertrokken. BESTRIJDING VAN HET SLIPGEVAAR OP DE MOERDIJKBRUG. In antwoord op een dringend verzoek van de K. N. A. G. deelde_de Minister van Waterstaat kort geleden mede, dat ten spoedigste maatregelen zouden wor den getroffen ter vermindering van het slipgevaar op de Moerdijkbrug en dat in afwachting hiervan waarschuwingsbor den zouden worden geplaatst. De waarschuwingsborden zijn thans aanwezig en worden des avonds door een lantaarn verlicht. Inmiddels is men ook met de definitieve verbeteringswerkzaam heden begonnen, die, indien zich geen bij zonderheden voordoen, omstreeks 10 Aug. kunnen zijn voltooid. Binnenland. K.L.M.-vliegtuig verongelukt. De stand der werkloosheid. De Rambon in de Spaansche wateren aangehouden. Geen inpoldering van de Wadden. H. M. de Koningin te Hoofddorp. Buitenland. Dó nieuwe D'uitsche graanpolitiek. De dreigende oorlog tusschen Japan en China. Groote verliezen bij de gevechten in Spanje. Zooals reeds eerder werd vermeld, wordt het bovenlaagje, bestaande uit cement en roestvrije staalkorrels met een oplossing van zoutzuur behandeld, waardoor het gladde cementlaagje, dat op den langen duur wellicht door het verkeer zou zijn afgesleten wordt weggenomen en de staal korrels meer aan de oppervlakte gebracht worden. Hiertoe wordt telkens een ge deelte van het brugdek ter lengte van plm 12.5 m en ter halve brugdekbreedte gedu rende 10 minuten met 30 1 van een zout- zuuroplossing behandeld, die met bezems over het dek wordt geveegd. Na verloop van die proces wordt met een overvloed van water de oplossing van cement en zoutzuur weggespoeld en de geheele behandeling nog eens herhaald. Medegedeeld kan worden, dat de wrij- vingscoëfficient, die oorspronkelijk maar 0.20 bedroeg, na de behandeling 't mooie cijfer van bijna 0.50 bereikte, welke cij fers met den specialen meetwagen van den Rijkswaterstaat werden geregistreerd De kosten van de behandeling bedragen 3 cent per m2, zoodat voor f 360 in totaal de Moerdijkbrug van het slipspook zal be vrijd worden. GEEN INPOLDERING VAN DE WADDEN. In de gisteren gehouden zitting der Staten van Friesland deelde het lid van Gedeputeerde Staten de heer De Jong mede, dat het college een schrijven heeft ontvangen van den minister van Water staat waarin Z.Exc. verklaart niet voor nemens te zijn een plan tot algeheele in poldering der Wadden ter hand te nemeu. Ook aan een gedeeltelijke inpoldering kon vooral met het oog op de landsverdedi ging niet worden gedacht. Door dit besluit van den minister zijn tevens ook de plannen om te komen tot een verbindingsdam tusschen Ameland en den vasten wal voor goed van de baan. DE GROOTE KERK TE ALKMAAR. Financiering der restauratie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Provin cie, het gemeentebestuur en de kerkelijke gemeente een voorstel gedaan omtrent de financiering der restauiatie van de Groote Kerk te Alkmaar. De minister deelt mede, dat de totale kosten kunnen worden geraamd op f 520.000, waarvan naar het oordeel van den minister het rijk 52 pet., de provincie en de burgerlijke gemeenten ieder 22 pet. en de kerk 4 pet. zal behooren bij te dragen, terwijl go- tracht zal worden, het werkfonds 1934 in te schakelen en de gelden bij wijze van voorschot te verschaffen. Dó minister wensoht hierover de zienswijze der be sturen te vernemen. In een begeleidenden brief zegt de mi nister o.a.: „Wanneer bet voortbestaan van een gebouw als de St. Laurenskerk te Alkmaar, een der kostbaarste monu menten van Nederland en als zoodanig een stedelijk en natoinaal bezit, op het spel staat, zal uw college met mij' van oor deel zijn, dat de redding plicht der over heid is," Men hoopt thans, dat spoedig overeen stemming zal worden bereikt. NED. HERV. RADIO OMROEP. Eózer dagen kwam het bestuur van de vereeniging tot oprichting van een Ned. Herv. radio-omroep in vergadering bijeen te Middelburg. Uit bet verslag van den secretaris bleek, dat reeds een honderdtal predi kanten van de Ned. Herv. Kerk deze beweging steunt. In verschillende plaat sen (o.a,. Leiden, Rotterdam, Dordrecht, Amsterdam) zullen propaganda-vergade- ringen worden gehouden in de eerstko mende maanden. Het plan is om in den loop van Octo ber een algemeene ledenvergadering in Utrecht te beleggen, teneinde definitief tot een landelijke organisatie te geraken. DE LANDBOUW EN DE NIEUWE V0GELWET. Men streeft naar invoering op 1 October. In de pers is gemeld, dat de centrale landbouworganisaties aan de regeering hebben verzocht, advies te mogen, uitbren-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1