louw. H Ml SC HE. trip j Buitenland. Binnenland Voorontwerp Landbouwordeningswet. j Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie DINSDAG 27 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 250 geschikt. rneming 5, Tel. 546. :n, Schijfegge, et luchtbanden. ing? Met een eeuw" bereikt in. Prijs 0.75 10.85. 2RKE. .bonnementen 1 door ANDEREN, 9« .deleinen 5-12 >ls 3-5, Dubb. 3 per kg. van 24 Juli. 2 per 100 kg. i. Aardappel- •s 2.97—3.12, Blauwe Drie- in 2.01—2.79, 00 kg. Totale kardappelvei- -3.10, Blauwe lingen 2.04 Ules per 100 |H 1 Juli. Aard- ners 33.07, re Drielingen ,222.40 per ).22 per kg.; ituks. Totale BERICHT. van 27 Juli; :e tot Noord- tot zwaar of ,ns op regen- in tempera- g 3 uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0,20, -= Losse nummers 5 cent, Advortontfön 30 cont po? regel Ingezonden mededceiingon 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. 10. Te Noordwijk is dezer dagen een Chris telijke Jeugdherberg geopend. Een opziohzelf eenvoudige zaak, die echter nogal wat rumoer heeft verwekt en zelfs heel onaangenaam rumoer. (De „Nederlander" stelde al dadelijk de vraag, of het nu bepaald noodig is, dat ook op dit gebied de belijders van den Christus een eigen richting kiezen. De liberale „Avondpost" spreekt van onnoodige splitsing o.a. omdat iemand die den Bijbel wil lezen, dat ook wel in een „neutrale" jeugdherberg kan doen. Waarbij, zooals de „Maasbode" terecht opmerkt, over het hoofd wordt gezien, dat bet gaat om de geheele sfeer, over de vraag, of men ook op vacantie-verblijven voor de Christelijke jeugd een Christelijk cachet wil leggen. Het geldt hier een vraag, waarover uit den aard der zaak verschil van meening kan beetaan. Des te meer trekt de aandacht, de laat dunkende en zelfs hatelijke wijze, waar op niemand minder dan de directeur-ge neraal van het departement van Onderwijs, prof. van Poelje, zich over deze kwestie heeft uitgelaten. Op den feestavond bij gelegenheid van het eerste lustrum van de Haagsche Jeugdherberg „De Zeemeeuw" vond deze 'hooge ambtenaar het gepast o.a. bet vol gende ten beste te geven: „Er is in Noordwijk dezer dagen een gebouw met eenige plechtigheid geopend dat in naam, in inrichting, in wijze van gebruik, in benaming van ben die leiding geven in 't buis gelijk is aan onze jeugd herbergen. Dit gebouw staat echter slechts open voor ben, die tot een bepaalde groep van ons volk behooren, en dit schijnt dus bet begin te zijn van een ontwikkeling, die een einde wil maken aan de jeugd herberg, welke open staat voor bet ge heele volk. Spreker ziet, indien op deze wij'ze wordt voortgegaan, den tijd komen, dat wij drie bruggen over den Moerdijk zullen moeten bouwen, opdat bet Nederiandsche volk ge scheiden naar richting en overtuiging, daarover kan trekken en zoodoende den vreemdeling kan toonen, hoe verdeeld ons volk is." De krenkende en hatelijke wijze waar op deze voorzitter van de Jeugdherberg- Centrale zich over de opvattingen van an dersdenkenden uitlaat, geeft geen hoogen dunk van „den voLstrekten eerbied tegen over elkaar en voor eikaars levensopvat ting", waarvan bij verder sprak en waar door zooals bij betoogde, het leven, in de jeugdherberg wordt gedragen. Om duidelijk te maken, welk een vol strekt neutrale sfeer er in de jeugdher bergen heerscht, wees prof. van Poelje er voorts op, dat zij die hun dag willen be ginnen of eindigen met het lezen van den Bijbel, alleen den simpelen moed moeten hebben, hierom te vragen. Waaruit blijkt, dat 'bet lezen en bidden toch wel als het niet-normale wordt aangemerkt. Hoe dit ziji, over de vraag, of er inder daad noodzaak is, dat er Christelijke jeugdherbergen worden opgericht, kan verschil van opvatting bestaan. Maar de wijze waarop Prof. van Poelje voorzitter van de Jeugdherberg-Centrale en directeur-generaal van bet departe ment van Onderwijs, zich 'hierover uit spreekt, kan niet door den beugel. En er blijkt weer opnieuw uit, boe noo dig het is, dat wij: met betrekking van de zaken van onderwijs en opvoeding volle waakzaamheid blijven betrach ten. i 10 u.: 757. tsen: DE STRIJD OM MADRID. De val van Brunete. Zooals reeds gemeld, is Brunete ten Westen van Madrid in handen van de opstandelingen. Aan Havas meldt de correspondent te Madrid, dat de verovering van Brunete door Franco binnenkort ernstige gevol gen kan hebben voor de stellingen, die de regeeringstroepen thans sedert drie weken bezetten. Brunete verschafte hun een steunpunt van zeer groote heteekenis. Bljjkbaar had generaal Franco alle manschappen, waarover 'hij de beschik king had, in den strijd geworpen. De regeeringstroepen verdedigden hun stellingen tot bet uiterste, doch compag nie na compagnie, bestaande uit Mooren, Italianen en Garlisten, werd door Franco in het veld gebracht. Een groote luchtmacht der opstande lingen ondersteunde de gevechten. Het waren de hevigste gevechten sedert het uitbreken van den burgeroorlog, waarbij een half millioen manschappen opereer den over een oppervlakte van niet minder dan 75 vierk. mijl. De regeeringstroepen hadden op drie fronten van de centrale Sierra in totaal 200.000 manschappen samengebracht. CHINA WIJST ULTIMATUM VAN DE DE HAND. Hevige strijd In het Zuid-Weeten van Pelping, De Ghineesohe oentrale regeering heeft besloten, het door den opperbevel hebber van de Kwantoeng armee, generaal Katzoeki, aan den commandant van het 29ste Ghineesohe leger Soen-Tsje-Yoean gerichte ultimatum van de hand te w ij z e n. Na dit besluit genomen te hebben, heeft de Nanking-regeering Soens telegrafisch verzocht, alle noodige maatregelen te tref fen, teneinde zich met kracht tegen den opmarsoh der Japanners te verzetten. Intuschen is het tot hevige gevechten gekomen tusschen Japansche en Chinee- sohe troepen in het Zuid-Westen van Pei- ping. De Chineezen op den stadsmuur en op het poortgebouw openden plotseling een geweer- en mitrailleurvuur op de Japan sche troepen, die daarop hun kanonnen op Peiping richtten. De strijd was gisteravond laat nog in vollen gang. De troepen van het 29ste Chineesche leger bieden verbitterden tegenstand, of schoon zij tengevolge van den 'hevigen aanval der Japanners bet poortgebouw en de aangrenzende muren hebben moe ten ontruimen. Do Japanners hebben tot dusver een gebied van 300 m binnen de stad bezet. In allerijl werden Chineesche verster kingen aangevoerd, met het doel de Ja panners in den rug aam te vallen. Men verwachtte, dat de gevechten den geheelen nacht zullen voortduren. De toestand is inmiddels nog verergerd. Uit Tientsin wordt vernomen, dat de staat van beleg daar werd afgekondigd, nadat in de Japansche concessie een bom ontploft was. Het geheele verkeer in de stad ligt stil. Op verschillende punten zijn barricades opgericht. Uit Tientsin wordt de aanvoer van nieuwe Japansche troepenversterkingen en de concentratie van Japansche troepen ten noorden van den Grooten Muur ge meld. Uit Nanking wordt gemeld, dat te mid dernacht de telefonische verbinding met Peiping plotseling verbroken werd, het geen doet vreezen, dat de strijd in Pei ping begonnen is. Volgens berichten, die juist voor middernacht ontvangen werden, eischten de Japanners, dat men hen door twee poorten zou binnen laten. Nadat een poging tot forceeren van de poorten afgeslagen was, stonden de Chi neesche autoriteiten een Japansche troe penmacht toe de stad binnen te gaan. De eerste afdeeling van 150 man was nau welijks door de poort gegaan, of zij open de onmiddellijk het vuur op de Chineezen. Dezen beantwoordden bet vuur en wier pen 'handgranaten; het Japansche contin gent werd ingesloten. De strijd duurt voort. Ook in de nabijheid van Wangping is bet tot nieuwe gevechten gekomen; men neemt het vuur van zware artillerie, ma chinegeweren en geweren waar. Niettegenstaande de groote hitte zijn de ambassadeurs van Duitschland, Enge land, Italië, Sovjet-Rusland, Frankrijk en Amerika uit bun zomerverblijven naar Nanking terug gekeerd, om de ontwikke ling van den toestand nauwkeurig te vol gen. DE BESPREKINGEN TE LONDEN. De Britsche vragenlijst van de baan. De ondercommissie voor niet-inmen- g'ing in den Spaanschen burgeroorlog is gistermiddag te Londen bijeengekomen, om officieel kennis te nemen van de door de Britsche regeering uitgewerkte vragen lijst, door middel waarvan men bet stand punt der regeeringen ten aanzien van de Britsche voorstellen van 14 Juli wil lee- ren kennen. De Italiaansche vertegenwoordiger, Grandi, diende in de bijeenkomst een eigen vragenlijst in. Naar vernomen wordt, heeft de subcom missie na langdurige discussies tenslotte besloten de Britsche vragenlijst maar te laten varen en aan alle .vertegenwoordi gende regeeringen een afschrift van het witboek van 14 Juli te zenden met een brief, waarin gevraagd wordt, dat iedere ïegeering zoo kort mogelijk haar mee ning over de negen Britsche punten uit eenzet. Verder wordt gevraagd, het ant woord zoo mogelijk voor Woensdagna middag 3 uur te zenden, zoodat de sub commissie Donderdag weer kan bijeenko men. NIEUWE KOMEET NADERT DE AARDE. Eén groote, pas ontdekte komeet na dert momenteel snel de aarde en zal te gen het einde van deze maand met het bloote oog zichtbaar zijn. Volgens de be rekeningen van de astronomen der Har- vard-universiteit zal de komeet op 10 Aug. a.s. de aarde het meest naderen. Op 4 Aug. zal zij zich ongeveer 15 graden be neden de Poolster bevinden en naar ver wacht wordt om 5 uur in den morgen (Britsche zomertijd) zichtbaar zijn. AARDBEVING IN MEXICO. Aantal slachtoffers nog niet bekend. Zaterdagavond is Mexico door een aard beving geteisterd, waarvan het epicen trum ongeveer 183 km naar het Zuid- Oosten lag. Ook andere plaatsen zijn door de aardbeving geteisterd. Te Vera Cruz zijn vier personen om het leven gekomen en twintig gewond. De telegraaf- en tele foonlijnen naar Vera Cruz zijn vernield. In Jalapa en Terra Blanca zijn even eens buizen ingestort. Het totaal aantal slachtoffers is nog niet bekend. Korta Berichten. Een auto, waarin de hertogin van Kent en haar twee kinderen zaten, is in Kent in botsing gekomen met een andere auto. Beide wagens werden beschadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd. i Ds Niemöller, de broer van den be kenden predikant Martin Niemöller, die Zondag na den ochtenddienst te Dahlem werd gearresteerd, schijnt, naar de Times meldt, later op den dag op vrije voeten te zijn gesteld. HET PRINSELIJK ECHTPAAR TE SOESTDIJK TERUG. Gisteravond om zes uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto van Het Loo ten paleize Soestdijk aangekomen HET PRINSELIJKE JACHT. Wordt 14 Augustus te water gelaten. Het motorjacht „Piet Hein", dat op de Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr voor het Prinselijk Paar in aanbouw is, zal Zaterdag 14 Augustus te water gelaten worden. Het ligt in bet voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard zoo mo gelijk i bij den stapelloop tegenwoordig te zijn. Met den bouw van het jacht is men thans zoover gevorderd, dat men tot de afwerking genaderd is. De machinekamer is nagenoeg gereed, slechts moeten wat de technische installatie betreft de noo dige pijpleidingen nog worden aange bracht. In bet inwendige van bet schip is de betimmering ook reeds voor het grootste gedeelte klaar. Daaraan wordt thans de laatste 'hand gelegd. D'e schilders zijn nu op het jacht aan bet werk en het laat zich aanzien, dat op den dag der tewater lating het jacht nagenoeg gereed zal zijn. DE PADVINDERS-JAMBOREE. Lord Baden Powell komt op 29 Juli in ons land. Lord Baden Powell, de chief-scout zal op 29 Juli omstreeks 7 uur 15 te Hoek van Holland aankomen. Naar alle waar schijnlijkheid zal bij zich per auto via D'en Haag naar Vogelenzang begeven. Op 30 Juli komen prins Gustaaf Adolf van Zweden, de hoofdverkenner van de Zweedsche padvinders en graaf Barna- dott, de leider van 'het Zweedsche contin gent, per vliegtuig op Schiphol aan. Het Zweedsche contingent, dat eerst een bezoek aan Parijs brengt, wordt a.s. Vrijdag te Vogelenzang verwacht. H. V. A. VERHOOGT HET PEIL DER SALARISSEN. Planters krijgen hooger maximum en vol salaris tijdens verlof. Uit Medan wordt gemeld; De H. V. A. brengt met ingang van 1 October a.s. bet maximum-salaris van haar assistenten van f 450 op f 500 per maand. Tevens zal een nieuwe regeling met betrekking tot bet verlofsalaris worden ingevoerd, waar bij de assistenten tijdens Europeusch ver lof vol salaris genieten. NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Schriftelijk beantwoorde vragen. Ten vervolge op de beantwoording vaD de vragen van den heer Boon betreffen de 'het doen van stappen bij de Duitscbe regeering tot onmiddellijke invrijheidstel ling van de door Duitsche beambten ge arresteerde gebroeders Holland, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken a.i., dr H. Golijn, medegedeeld, dat uit bet in gestelde onderzoek naar aanleiding van Het standpunt van den Minister. In verschillende bladen ls het bericht verschenen, dat het voorontwerp Land' bouwordeningswet door den minister van Economische Zaken zou zijn terug geno men. Van bevoegde zijde verneemt nu het A. N. P., dat het bericht in dezen vorm niet juist is. De minister heeft zijn standpunt ten aanzien van dit voorontwerp nog niet 'be paald, maar aan de adviseerende instan ties verzocht haar arbeid voorloopig op te schorten, ten einde te voorkomen, dat mo gelijk onnoodig werk zou worden verricht i de gevangenneming in Duitschland op 27 Maart 1937 van de Duitsche onderdanen A. Th. en J. H. Holland, eerstgenoemde wonende te Twistede in Duitschland en de andere wonende te Well, gemeente Ber gen, in Limburg, is gebleken, dat deze vreemdelingen vrijwillig naar Duitschland zijn gegaan naar aanleiding van een bun door een Duitschen douanebeambte mon deling overgebracht verzoek om met een anderen hun bekenden Duitschen douane beambte te komen spreken. Deze beide Dditechers, die zich uit hoof de van hun beroep herhaaldelijk in Duitschland bevonden, hebben niet ge vraagd, waarover de douane-beambte ben wensehte te spreken en zijn, na het ver trek van den eersten douanebeambte op eigen gelegenheid naar Duitschland ver trokken, alwaar zij vervolgens zijn aange houden. Na 4 weken is J. H. Holland in vrijheid gesteld, terwijl zijn broeder A. Tb. Holland, die in Duitschland nog een gevangenisstraf van 3 maanden te goed had, in verzekerde bewaring gehouden is. JAPANSCHE PRINS EN PRINSES NAAR ONS LAND. Prins Chichibu, de broeder van den Mikado van Japan, zal, vergezeld van zijn gemalin, Zondag 1 Augustus in ons land aankomen. Met den nachttrein uit Bazel zullen Prins en Prinses Chichibu Zondagochtend via den Haag naar Amsterdam reizen. In den Haag zal de Japansche gezant, de heer Kazue Kuwajima, in den trein stappen en met het Japansche Prinselijke paar naar Amsterdam gaan, waar in het Amstel-hotel appartementen voor den Prins en de Prinses en hun gevolg ge reserveerd zijn. In Amsterdam zal een bezoek worden gebracht aan het koloniaal instituut en aan het rijksmuseum en van de hoofd stad uit zal Maandagochtend een tocht worden ondernomen naar de Zuiderzee werken. Maandagmiddag zullen Prins en Prinses Chichibu per auto Amsterdam verlaten om een bezoek aan het terrein van de wereldjamboree te brengen en vervolgens naar den Haag te rijden. Des avonds geeft de Japansche gezant een diner ter eere van Prins en Prinses Chichibu. Dinsdag zal een bezoek wor den gebracht aan het vredespaleis en een autorit door Scheveningen worden ge maakt. Wanneer de tijd het toelaat, zal 's middags een bezoek aan Delft worden gebracht. Woensdagochtend wordt een bezoek aan de haven van Rotterdam gebracht, welk bezoek door een lunch op de Ja pansche legatie in Den Haag gevolgd wordt. Woensdagmiddag verlaten Prins en Prinses Chichibu ons land, om, na een oponthoud te Antwerpen voor een be zichtiging van de haven aldaar, naar Brussel te reizen. Burgemeesters. D'e heer J. H. A. Frieswijk ia voorne mens tegen 1 October a.s. ontslag te vra gen als burgemeester der gemeente Doorn spijk. Notariaat. In den ouderdom van 65 jaar is te Haarlem overleden, de heer D. W. van Niekerk, sinds 1904 notaris aldaar. DE VISSCHERIJ IN DE ZEEUWSCHE STROOMEN EN ZEEGATEN OVER 1936 Kreeften. Op' 1 Ajpril 1936 werden bij zeer gun stig weer en hooge temperatuur op alle bekende plaatsen en in alle districten de kreeftenkorven te water gelaten, waarna in de eerstvolgende dagen goede vangsten zijn gemaakt. Direct daarop liepen de vangsten sterk terug als gevolg van kou der geworden weer, waarbij de watertem peratuur van 85.5 gr. G. daalde. Ook Mei bleef guur en bet is voorgekomen, i dat met 200 korven slechts 5 kreeften ge- Blnnenland. Minister van Steenbergho en de ordening in den landbouw. Tewaterlating Prinselijk jacht. Buitenland. De oorlog in het verre Oosten schijnt nu onvermijdelijk. Aardbeving in Mexico. De gevechten in Spanje. vangen werden. Ook de verschaling had door de koude een ongunstig verloop en was op 15 Juli (sluitingsdatum) niet ge ëindigd. In totaal is met 5275 korven en 1200 m netten gevischt. Zaad en kleine kreeften werden in groote hoeveelheden gezien. In April en Mei waren de kreeften grooter, in Juli kleiner dan in 1935. Vergeleken met bet vorig jaar zijn in 1935 887 kreef ten minder gevangen en bedroeg de op brengst f 3085 minder. De prijzen, die nog slechter waren dan in 1935, werden zeer gedrukt door den buitengewoon grooten aanvoer van buitenlandsche kreeften, en voornamelijk uit Noorwegen. Garnalen. Wat de consumptiegarnalen betreft, was het voor alle visscbers een ongunstig jaar, niet zoozeer vanwege slechte vang sten als wel tengevolge van de vele moei lijkheden in den handel in verband met de contingenteeringsmaatregelen in België en Frankrijk. Vele groote garnalen kwa men daardoor in de puffabrieken tereobt van een prijs van 2 cent per kg. Ter vei ling te Breskens moest eens een hoeveel heid van 4200 kg onverkoopbaar blijven. Daar in den loop van het jaar groote hoe veelheden puf zijn gevangen, was 't eind resultaat minder slecht dan in 1935. Dö omvang van de vloot bleef ongewijd zigd, omdat geen uitbreiding ervan mocht plaats hebben. Ook enkele binnenvisschers ondervon den moeilijkheden bij den handel op Bel gië. Deze visscbers uit Graauw, Clinge en Hontenisse moesten zich daardoor gedu rende de zomermaanden uitsluitend op de pufvisscherij toeleggen. Dat er veel kleine garnalen zij'n gevan gen, moge blijken uit het feit, dat hiervan zijn gevangen in totaal 8.217.782 kg met een opbrengst van f 150.140. ZEEHONDEN EN WOLHANDKRABBEN IN DE ZEEUWSCHE WATEREN. De in de Zeeuwsche wateren voorko mende kudden zeebonden vermeerderen, zoowel wat het aantal als wat de groot heid der kudden betreft. Men schrijft dit toe aan bet vervallen der premie op de vangst der dieren. Behalve door enkele amateur-jagers worden zij thans overal met rust gelaten. Ook de bekende wolhandkrab neemt in getal sterk toe. In September 1934 is voor bet eerst een exemplaar in de Zeeuwsche stroomer# gezien, bet tweede exemplaar in Februari 1935. In laatst genoemd jaar trof men verder aan in Maart 4, in April 27, in Mei 34, in Juni 17 en in Juli vijf exemplaren, waaruit valt af te leiden, dat deze krabben in Juli meerendeels de Zeeuwsche stroomen verlaten. In Novem ber en December zijn door garnalenvis- schers nog enkele exemplaren gevangen in de zeegaten. In 1936 zijn eobter door garnalenvis- scbers van Ouddorp en Brouwershaven gedurende de maanden Maart en April geregeld wol'handkrabben gevangen. Ook in dit jaar is deze krab eind Juli niet meer gezien. In bet westelijk deel van de Ooster-Schelde kwam de krab weinig voor terwijl ook het aantal in de Wester-Schel- de verminderde. In het Oostelijk deel van de Ooster-Schelde waren er echter meer. De eerste is gevangen in Januari, de laat ste in Augustus. De meeste zijn gevangen achter de droogvallende botnetten onder Bergen op Zoom. Ter plaatse zijn in to taal niet minder dan 240 krabben gevan gen, de meeste met zaad bezet. MEER EN BETERE BESTAANS- EN VESTIGINGSMOGELIJKHEDEN TEN PLATTELANDE VAN ZEELAND. De Zeeuwsche Landbouwmaatechappij heeft het initiatief genomen tot het in het leven roepen van een stichting welke ten doel zal hebben het verkrijgen van meer en betere bestaans- en vestigingsmogelijk heden ten plattelande van Zeeland. Sa menwerking hiertoe is gezocht met het Provinciaal Bestuur van Zeeland, met de gemeentebesturen van Middelburg, Vlis singen, Goes, Terneuzen, Zierikzee en Tholen, met het Bestuur van den Zeeuw' schen Polder- en Waterschapsbond en met de besturen van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond, den Noord-B rabantschan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1