1 Melkverstrekking op school. iumr-kwautbt! Buitenland. Binnenland Het luchtverkeer met Indië. Uit de Provincie MAANDAG 26 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Ste JAARGANG No, 248 Nog steeds dalende werkloosheid. 10 CT Belangrijkste Nieuws lerken, en, vroo hij zei; „Eens geld genoeg bij tuurlijk meteen ingen, gluurde ïuis van de bu- ïool zijn? Maar er moeten zijn, de halte, daar om zoo 's mor- ukke straten te een geloop van lange file van iel wat schooi- zou dat er een of die? hij verwachtte, ppen. stille zijstraat, van de kindé- Wout tusschen aal door elkaar, ij' met een stok bet duidelijk op gejoel en ge- die druk met hielden in eens aal tegelijk naar a of ze wilden nderen kant op. at al, en meteen jk es, die loopt en had een ge- het plein naar vader de bree- e hij1 zich weer vader was ver- r z'n klas stap- leer aan wat er een plaatsje ge- innenkwam. ic'hten allemaal, een van kende. niet op school ste één bekende Wout het meest hem een akelige, zitten? gere jongen, met mouwen veel te bleek gezicht, sei tegen Wout, ling! oh; met een ruk er, waar hij een a, wat Wout ook Ishorloge en z'n made, lag in een voorhoofd. Ie geleegd, boer tig, vond Wout. deed het niet t 'bezig van alles toen ze moesten e, de eerste mor- rkte wel, dat zo aren als bij hun ken werden had k waren ze niet een in 'tklad uit it hem, hem aan- 1 zeg, laat eens I het potlood naar n'n grootmoeder jn vorm van een It stond, dat was 1 in zat. edje, dan kwam lit en haalde je am er een stukje bchter nog reser- nden worden, en hij 'het heele- ogen halen. Hij potlood, nou dat ebben. an een dubbeltje d, maar dat was por in zijn rug. in, klonk fluiste- rke, zooals Wout r nog voor Wout ven, had de Dik- gebogen en het ,ar? Doorwerken! enge stem. durfde niet meer tke het nu maar omp van achter; tan; vond die het ïgen zoo praatte, jnbaar niets van. door en onder- hten ver weg. Dikke eens hoo- en! durven in de boot ins nu doen, het yuiten, ze hadden e, ze varen vast Wout zette nog ras weer even de Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent. Advertenttën §0 cent per regel Ingebonden mededeeiingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het optreden van het Zuivelbureau te 's Gravenhage dat, door de regeering daartoe gemachtigd, propaganda maakt voor de bijvoeding met melk op de scho len, heeft in verschillende kringen be vreemding gewekt. Ook de Commissie van Advies voor Sociale Aangelegenheden, ingesteld door de Vereen, van Antirevolutionaire Ge meentebestuurders, heeft aan deze zaak aandacht 'geschonken. Deze Commissie ontwikkelt in een door haar uitgebracht advies de volgende be zwaren: le. Het lijkt ons niet juist, dat men op allerlei manieren de school wil gebruiken voor acties en propaganda, die met de school als zoodanig en met het onderwijs, niets te maken hebben. Er ia volstrekt geen reden aan te nemen, dat men de school ook niet gebruiken wil voor de pro paganda van allerlei andere voedingsmid delen, of producten, waarvoor in verband met de crisis, nieuwe afzetgebieden moe ten worden gezooht. Men late de school en de onderwijzers buiten deze, uitslui tend op economisch gewin gerichte, actie. 2e. Dé aangeprezen methode, om aan elk kind zonder onderscheid melk te ver schaffen, heeft uiteraard een aterk pro pagandistische waarde. Men brenge ech ter niet de kwestie der mogelijke onder voeding hierbij in het geding. Wanneer tegen dreigende ondervoeding maatregelen moeten worden genomen, dient dat te geschieden op geheel andere gronden en uit ganaoh andere overwegin gen. Men zal dan ook moeten steunen op gegevens, verzameld door medici en zal zich moeten 'beperken tot die kringen, die gevaar opleveren. Maar men zal moeilijk verdedigen kun nen, dat de Overheid allerlei maatregelen doet ten goede komen aan kringen, die deze hulp allerminst noodig hebben. Er is nu, naar de laatste onderzoekin gen hebben getoond, geenerlei indicatie tot het algemeen verstrekken van melk. Voor bepaalde kinderen kan het ge- wensoht zijn, maar het is niet doenlijk, zeker niet in een gemeente van eenigen omvang, oan dit door een onderzoek vast te stellen. Voor gezonde kinderen is het in het algemeen niet noodig. Voor kinderen uit beter gesitueerde gezinnen, behoeft, ook al zou melkverstrekking noodig zijn, de ge meente deze zorg niet op zich te nemen. De commissie laat geheel buiten bespre king het uiteenloopend oordeel der medici over de waarde van het melkgebruik in het algemeen. Zelfs aannemende, dat er volkomen eenstemmigheid bestond, meent zij, dat het nimmer op den weg van de overheid kan liggen, alle in zichzelf nut tige maatregelen, op de scholen toe te pas sen. 3e, De wijze, waarop deze zaak wordt aanbevolen, is inderdaad niet zonder ge vaar. Men kan er zoo licht toe komen, meenende propaganda voor den zuivel te voeren, den weg te bereiden voor een per manente schoolvoeding. De bezwaren 'hiertegen zijn in onzen kring te dikwijls geformuleerd, dan dat het noodig is, deze hier nog in den breede uiteen te zetten. Indien steun moet wor den geboden, indien er gevaar voor onder voeding bestaat, en dus hulp en eventu- eele bijvoeding noodig is, dient dit te ge schieden via het gezin en niet via de school. Voor zoover de actie van het Zuivel bureau bedoelt op de beteekenis van het echt Nederlandsch product, de melk, de aandacht te vestigen, kan daartegen geen bezwaar worden gemaakt. Maar het gaat zeer zeker buiten zdjn boekje, als het dit doet, door actie te voe ren voor permanente schoolvoeding. En terecht heeft dan ook de genoem de Vereeniging besloten zich in verband met, deze propaganda in verbinding te stellen met den betrokken minister. De zuivelpropaganda mag niet worden misbruikt om verkeerde beginselen bij ons volk ingang te doen vinden. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN NOG GESPANNEN. De toestand in Peking is nog gespan nen. Hoewel in overeenstemming met het accoord, de 37ste divisie Peking verlaat, zijn Zaterdag en Zondag hiervoor twee divisies van het 132ste leger in de plaats gekomen. De Japanneezen zien hierin een inbreuk op het accoord, en hebben geprotesteerd. Ook zouden gedeelten van de 37ste divisie zich nog in de buurt van Wang Ping ophouden. De Ghineezen wijzen weer op de Ja pansche versterkingen, die nog steeds aankomen. Van een terugtrekken der Ja pans che troepen is evenmin sprake. De toestand blijft vrij verward, ook al door dat zich te Sjanghai een incident beeft voorgedaan, waarbij een Japansche ma rinier spoorloos is verdwenen. Er is van Japansche zijde dus nog alles te ver wachten. DE STRIJD BIJ MADRID. Barcelona gebombardeerd. Bruneta door Franco bezet. Aan het front nabij Madrid is opnieuw hevig gevochten om het bezit van het dorp Bruneta welke gevechten geëindigd zijn met de verovering van het dorp door tioepen van Franco. D'e opstandelingen maakten meer dan tweeduizend tegenstanders krijgsgevan gen en een groote hoeveelheid materiaal viel in hun handen. Zondagochtend zijn bij een bombarde ment van Barcelona door vliegtuigen der opstandelingen 65 personen gedood en 150 personen gewond. Uit Gijon wordt gemeld, dat verschei den regeeringsvliegtuigen aanvallen heb ben ondernomen op de motorbooten der opstandelingen, de Gludad de Valencia en de Gluda de Palma, welke zich op 5 mijl van de haven van Gijon ophielden. Beide schepen zijn naar zee gevlucht. WEER EEN DOMINEE TE BERLIJN GEARRESTEERD. Dte Niemöller van Bielefeld, die in de plaats van zijn broeder, dr Martin Nie möller, die zich in de gevangenis bevindt, te Dahlem preekte, is gistermorgen, naar het Maandagochtendblad meldt, na den dienst in hechtenis genomen. D'r Hilde- brand, die vorige week in de plaats van Martin Niemöller preekte, is verleden Zondag na den dienst ook in hechtenis genomen. D'e sohare, die de preek wilde hooren, was gistermorgen zoo groot (tussohen de 4000 en 5000 personen), dat de St. Anna Kerk te klein was en een andere zaal bijgetrokken moest worden. Ook die bood niet voldoende ruimte en daarom moest het overschot zich naar de andere kerk in D'ahlem begeven, waar ds Müller preekte. Dé Niemöller, die tijdens alle drie de ochtenddiensten predikte, viel de nazi pers aan, omdat men zijn broeder, die, zooals men weet in den oorlog comman dant van een onderzeeboot is geweest, een landverrader had genoemd. Hij ver klaarde voorts, dat het aantal gearrres- teerde confessioneele predikanten in de af geloop en week was toegenomen tot 57. Dé Niemöller werd in het voorportaal van de kerk gearresteerd en door vier leden van de Gesapo naar een auto ge bracht, tusschen de menigte van de ver ontwaardigde kerkgangers in, die „schan de" en „laat den dominee vrij" riepen en nog andere opmerkingen maakten, die weinig complimenteus waren voor de autoriteiten. NATIONALISATIE VAN DE DU1TSCHE IJZER INDUSTRIE. Een verordening van Göring. Minister-president Göring heeft als ge volmachtigde voor het vierjarenplan den vertegenwoordigers van ijzerproduceeren- de en -verbruikende takken van nijver heid, van den ijzerhandel en het bouw bedrijf medegedeeld, dat hij een maat schappij heeft opgericht, die onder rijks leiding tot taak heeft, de ijzerertsvoorra- den van den Duitschen bodem op te spo ren en te ontginnen in den voor het na tionale oeconomische leven noodzakelij ken omvang. D'e maatschappij draagt den naam „Reichswerke A.G. für Erzebergbau und Eisenhütten Hermann Göring". Zij heefi haar zetel te Berlijn. Zij zal in de eerste plaats installaties inrichten in de erts- houdende streken van het Salzgittergebied in Baden en Frankenland. Verder heeft Göring een verordening i.itgevaardigd, volgens welke de tot de exploitatie toegelaten mijnbouwonderne- mingen vereenigd kunnen worden ter be vordering van de ontginning. D'e juridi sche vorm dezer vereeniging en de richt snoeren voor de rechtspositie der leden worden vastgesteld door den gevolmach tigde voor het vierjarenplan. HET VOORSTEL VAN KONING LEOPOLD. Gunstige ontvangst in Berlijn en Washington. Het voorstel van koning Leopold in zijn open brief aan minister-president Van Zeeland, om een internationaal organis me voor economische studiën in het le ven te roepen, ten einde de elementen tot organisatie der wereldeconomie op te sporen, is door de Berlijnsche pers met voldoening ontvangen. De „Dteutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Men kan slechts wenschen, dat de uitnoodiging van koning Leopold in overweging zal worden genomen door de mogendheden op wie de plicht rust, dit probleem op te lossen. Het gaat hier om een rechtstreeksoh beroep op Londen, Pa rijs en Washington, dat zij de fundamen- teele vraagstukken voor een nieuwe re geling der wereldeconomie onderzoeken. Duitschland kan slechts wenschen, dat dit beroep gehoord wordt. Zooals de „Fueh rer" en zijn medewerkers reeds vaak hebben verklaard, zijn wij bereid aan deze nieuwe regriing op de basis van gelijke rechten mede te werken." Het voorstel van koning Leopold komt te rechter tijd, verklaarde de Amerikaan- uche staatssecretaris Huil tijdens een in terview, dat hij aan eenige journalisten verleende. Chineesche zeeroovers aan het werk. Een opwindende reis heeft het Biitsche s.s. „Tingsang" achter den rug. Op weg van Woetsjau naar Hongkong werd het door Ghineesche zeeroovers ge- enterd. Op het dek van het Britsche schip ontstond een hevig handgemeen, waarhij de bemanning er in slaagde de piraten onder de knie te krijgen. Intus- sohen had de marconist s.o.s.-seinen uit gezonden, met het gevolg, dat de Engel- sche torpedojager „Gicala" te hulp kwam. Een detachement werd aan boord van de „Tingsang" geplaatst, waarop het schip koers naar fejioehang zette. Elven voordat het schip de haven be reikte, slaagden vier der piraten er, on danks de scherpe bewaking in, de ver schansing te bereiken en overboord te springen. Eten motorsloep werd uitgezet en alras had men twee der zeeroovers weer te pakken. Eten der piraten werd doodgeschoten, de vierde is verdronken (United Press Korts Berichten. Gisterochtend zijn bij Hautvillers (Frankrijk) twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. In de eene bus zat een gezelschap Engelschen, in de andere kinderen van een patronaat met hun ouders. Zes personen werden gedood en dertig gewond. TARWESTEUN EN MEELHANDEL. Heffing gevraagd op tarwebloem. Dte Ned. Ver. van mcelimporteurs, te Amsterdam, de bond van Ned. meelim- porteurs, te Rotterdam, en de Ned. bond van graan- en meelhandelaren, gevestigd te Dordrecht, hebben een adres gezonden aan minister Steenberghe, waarin zij er op wijzen, dat de wettelijke maatregelen tot steun aan de inheemsche tarweteelt (maalgebod) sinds 1930 hebben geleid tot een radicale wijziging in de verhouding tusschen de Nederlandsche maalindustrie en den Nederlandsoben bloemimport. Sinds 1930 werden hierdoor, aldus adr., de Nederlandsche meelfabrikanten sterk bevoordeeld en tegelijkertijd de betrokke nen bij den bloemimport in hevige mate benadeeld, terwijl door dezen steunvorm ook zeer zeker het landsbelang niet werd gediend. Reeds af en toe werd door de sterk opgeloopen tarweprijzen op de wereld markt voor onze inheemsche tarwe een prijsniveau veroorzaakt, hetwelk ligt bo ven den vastgestedlen richtprijs, welke omstandigheid waarschijnlijk aanleiding zal zijn den steun aan de inheemsche tar weteelt te herzien. Naar de meening van adr. kan voor bestendiging van den steun aan den akkerbouw, de veehouderij, etc zoolang deze in 's lands belang noodza kelijk mocht zijn, bij de inheemsche tarwe een systeem worden toegepast, waarbij de meelimporteur en de meelhandelaar hue nuttige functies kunnen blijven vervullen en algeheele vernietiging van hun bedrij ven wordt voorkomen. Indien geldelijke baten geleverd moeten worden aan hei landbouwcrisisfonds, kunnen deze wor den verkregen door een heffing op tarwe bloem, zonder dat zulks een verhooging van den broodprijs tot gevolg zou moeten hebben. Door toepassing van een systeem in dezen geest kan niet alleen worden voorkomen de vernietiging van de be drijven van adr., doch kan eveneens een zeer belangrijke besparing van totale las ten worden verkregen. Zij verzoeken derhalve den minister dringend op korten termijn den steun aan de inheemsche tarweteelt in den tegen- woordigen vorm af te schaffen en voor zoo ver noodig te vervangen door de door aanbevolen heffing op tarwebloem. In ieder geval verzoeken zij Z.Exc. ten spoe digste te willen overgaan tot een verrui ming van hunne werkgelegenheid door een beduidende verhooging van de 5 pet. ongemengde tarwebloem, die de Neder landsche bakkers thans nog als maxi mum mogen gebruiken, of anders de tege moetkomingsregeling in hunne schade, die destijds is tot stand gekomen in ver band met bepaalde toezeggingen van de toenmalige regeering, niet verder te be knotten en met terugwerkende kracht op Eind Juni 68.G00 minder dan eind Juni 1936. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle or ganen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven. Aantal geheel werkloozen op het einde van: Gemeenten met Juni '37 Juni '36 100.000 en meer inw. 137.616 158.385 50.000U-100.000 inw. 41.349 49.367 20.000— 50.000 inw. 40.440 47.748 minder dan 20.000 inw. 91.211 123.296 Totaal 310.616 378.796 Ondanks de toeneming der bevolking en het daarmede gepaard gaande nieuwe aanbod van arbeidskrachten bedroeg het totaal aantal ingeschreven geheel werk loozen in Nederland einde Juni 1937 ruim 68.000 minder dan een jaar geleden. D'e regelmatige sterke daling van het aantal werkloozen sedert einde Januari 1937 zette zich ook in Juni 1937 voort, n.l. van Mei op Juni met bijna 18.000 (van Ajpril op Mei 1937 met 31.200). In het vorige jaar was de vermindering van Mei op Juni 14.000 en van April op Mei 22.800. de oorspronkelijke basis te herstellen. Het adres is vergezeld van een uitvoe rige memorie van toelichting. Uitkeering ineens voor de mijnwerkers. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond heeft bij de Contact-commissie een voorstel in gediend om aan de mijnwerkers een uit keering ineens te verstrekken. Burgemeesters. Bij K. B. is met ingang van 15 Augus tus 1937, benoemd tot burgemeester der gemeenten Noordeloos, Hoogblokland en Hoornaar D. G. de Leeuw, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Schoonre- woerd en Hei- en Boeicop. Luchtpost verdubbeld. Passagiersvervoer met 57 pet. gestegen. Naar de K. L. M. meedeelt, heeft het eerste halfjaar alleszins gunstige bedrijfs resultaten opgeleverd. Niet alleen voor de Almsterdam-Batavia-route en het Euro- peesche 'bedrijf, maar ook voor het bin- nenlandsche luchtnet en de kleine, doch gezonde, nederzetting in West-Indië. Vergeleken met de overeenkomstige vluchten met de DC2-toestellen in 1936 is het Indische postvervoer met 100 pot. ge stegen, het passagiersvervoer met 57 pet. en het goederenvervoer met 52 pot. Uit deze resultaten is slechts één con clusie te trekken: dat de 'komst van de Douglas D'G3 op de luohtverbinding met Indië gebleken is in dit verkeer in een behoefte te voorzien. 'Het binnen- en buitenlandsöhe vervoer van de K. L. M. beleeft een voortdurende stijging. Sedert den ingang van den zo merdienst in de laatste week van Mei i werden rond honderd passagiers per dag meer vervoerd dan in de overeenkom stige periode van verleden jaar. In de eerste zes weken van het zomer- vervcer werden meer dan 16.000 passa giers] op de K. L. M.-verbindingen met het buitenland geboekt, terwijl de binnen- landsohe luchtlijnen een contingent van 3000 reizigers brachten, een totaal dus van bijna 20.000. Het vervoer op het binnenlandsc'he luchtnet heeft hiertoe in belangrijke mate bijgedragen. In de tweede week van Juli werden alleen op de 'binnenlancls'che lijnen een kleine 900 reizigers geboekt, tegen slechts 450 in de overeenkomstige week van 1936. Reden tot optimisme geeft voor al de luchtverbinding met Texel. Het vervoer op de groote Europeesche lijnen der K. L. M. is dezen zomer steeds hooger geweest dan het vorige jaar. D'ruk bevolkt zijn vooral de lijnen naar Berlijn en naar Italië, terwijl 'het verkeer met Lenden intensiever is dan ooit. In de laat ste week vlogen bijna driemaal zooveel passagiers naar Parijs dan in de overeen komstige week van 1936, hetgeen vooral aan de wereldtentoonstelling moet worden toegeschreven. Ook het vervoer naar en van Scandinavië is veel beter dan het vorige jaar. Van veel belang zijn ook de vervoer- resultaten van de Amsterdam-Batavia- route, juist nu deze dienst eerst geduren de anderhalve maand met de nieuwe Dou- glasvliegtuigen van 'het type DC3 wordt uitgevoerd. Hierdoor is het aanbod op de luchtverbinding met Ned.-Indië aanzien- lijk toegenomen. BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Binnenland. Toegenomen luchtverkeer met Indië. Nog steeds' dalende werkloosheid. Buitenland. Toestand in het verre Oosten nog ge spannen. De broer van dr Niemöller gearresteerd. De strijd bij Madrid. Bunette doo de op standelingen genomen? Nationalisatie der Duitsche ijzerindustrie DE STEUNREGELING VOOR DE GAR N ALEN V l SSC H ER IJ VERBETERD Op 15 Juli is, naar de „Midd. Crt" meldt, de steunregeling voor de garnalen- visseberij gewijzigd en wel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats is tegemoet gekomen aan de vrij algemeen geuite klacht, dat de regeling voor de kleine vaartuigen on billijk zou zijn, omdat deze naar ver houding tot de groote te weinig zouden mogen aanvoeren. D'e onderlinge verschil len zijn nu terug gebracht van een derde tot een vierde, zoodat de tax niet meer b.v. 24, 32, 40, 48 enz., maar 24, 30, 36,42 enz. bedragen zal. En in de tweede plaats is de steun ver hoogd. Het beginsel, dat een bijslag per kg wordt gegeven, en dat deze bijslag gTooter wordt, naarmate de aanvoer in een week geringer is, wordt gehandhaafd. Maar de bijslag varieert nu van 28 ct inplaats van tot 7 cent, en bovendien wat veel belangrijker is heeft men het aantal kg, waarboven geen steun wordt verleend, aanmerkelijk hooger gesteld. Dit cijfer was voor vaartuigen met moto ren tot en met 19, van 20 tot en met 29, van 30 tot en met 39 en van 40 tot en met 54 pk onderscheidenlijk: 280, 350, 420 en 490 kg. Dit is nu geworden: 400, 480, 560 en 640. Men zal dus nu steun ontvangen in tal van gevallen, dat men er vroeger buiten viel en daarnevens zal de steun meer dan voorheen bedragen. Dte schaal is voor de vaartuiggroepen, die in Zeeland 'het meest voorkomen, als volgt vastgesteld: Motor Bijslag tlm 19 20/29 30/39 40/54 pk p.kg. 400 480 560 640 kg geen 350/399 420/479 490/559 560/639 2 cent 300/349 360/419 420/489 480/559' 3 cent 250/299 300/359 350/419 400/479 4 cent 200/249 240/209 2^0/349 320/399 5 cent 150/199 180/239 210/279 240/319 6 cent 100/149 120/179 140/209 160/239 7 cent 1/99 1/119 1/139 1/159 8 cent Bij Kon. Besluit is aan Jhr H. A. van Doorn, op zijn verzoek, met ingang van 30 September 1937, eervol ontslag verleend ais burgemeester der gemeente Oost- en West Souburg, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester be wezen. Atletiekwedstrijden van het K. N. G. V. Zaterdagmiddag hadden op het ge meentelijk sportterrein te Middelburg de athletiekwedstrijden van den Zeeuwsoh- Brabantsohen Turnkring van het K. N. G. V. plaats, die een vlot verloop had den. De uitslagen waren: 100 m. jongens, eerste serie J. Mer- cie (Wilheïmina) 14.2 sec., 2. M. Sonke, (Sparta) 14.6 sec.; tweede serie 1. v. d. Sande '(Volharding) 13.2 sec.; 2. J. Gu- ran (Sparta) 14.2 sec.; Finale: 1. v. d. Sande 14 sec., 2. M. Son'ke, 3. J. Guran. Kogelstooten heeren: 1. G. de Pagter

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1