Versterking ven de Weermacht. Verhooging en verlaging van Invoerrechten. BEiTiLS EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws i bleef vrijwel een ZATERDAG 24 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 24S i ïg 3 u.: 759. Fietsen: Nog geen 3 Cent per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Sloten, zeemleder, gedecoreerd blik, en eet-, drink- en tafelgerei, Benzolwaterstoffen. Buitenland. Doet Uw jonge hennen uitgroeien tot krachtige en goede legsters door Bertels' Kunstkorrei Volledig dagrantsoen. Binnenland :root gezin na, luid, o geraakt, n ernstig ver let leven heeft in fruit te amende uit de koopman, die jin fiets, waar had, kruiste, man met zulk nd geslingerd k de dood in- IVERTALERS. LR. I, 8 Juni achte, zegt de daoht verdient it het nieuwe zijn voltooiing plaats zou we- 3 k e n voor e r s op te 3 niet precies, een monument goed gelukken die te Genève 'ormatoren ge- ükken zou men astalten en de e groote man- ienken. at oude aspect straat hersteld iden vreemde- gehleken, zou 5rijke herinne- lit onzen groo- at n i e u w e waar ruimte een accent et den 'histori- r de Statenver- irden, en waar tot nazien der s plechtig ont- ite bij een zaak eteekenis. ji welke partij a, is wat zij is c gouden eeuw. rats, waar heel ler men hierop Thorpehall. gsche gerechts- □ger beroep de Iritscbe stoom- aals men weet, uit Spanje de innen geloopen, ten en particu- anca, beslag is r lading, a, aangezien de ia de inbeslag- ren niet in be- wen, door de a de goederen eleman zich als nens de Spaan- ngen, welke be- r in beslag ge ren de gevraag- werd de inge- asident van de toegewezen, praak van den j genomen goe- 'ing gegeven bi» -Mij. in hooger be1 'rechtshof. Als ie partijen con- i van Meeteren stelden zich Mr en kapitein van elders. tof een peremp- r a.s. ERBER1CHT. id van 24 Juli: cht toenemende vind, zwaar he ms op regen, la- verandering in dag 3 uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, G-oes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent, Advortontiün 30 cont per regel. Ingezonden mededoeiingon 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.76, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Tot de taak van den nieuwen minister van Defensie behoort ook de zorg voor de versterking van onze weermacht. Dit houdt in, dat in de toekomst de uit gaven voor de Defensie niet onbelangrijk zullen stijgen. Geen verblijdend vooruitzicht. Maar er is geen keus. Eïn verwacht miag dan ook worden, dat de Regeering hierbij den steun zal hebben van alle na- tionaal-voelende partijen. Wiji kregen dezer dagen in handen een „iS tandaar d" van 23 December 1889, waarin een artikel van dr Kuyper over de weermacht, dat ook nu nog, wat de hoofd zaak betreft, geheel van toepassing is en dat we hier gedeeltelijk laten volgen. „Bedenke men toch wel, het geldt hier geen partijfoeginsel, maar de defen sie van het vaderland. Als morgen den dag de oorlog uitbrak, zou ons Nederlandsch parlement geen lp a r t iji e n meer kennen, maar iedere partijl er haar eere in stellen, om den vij and afbreuk te helpen doen. En nu is het, God zijl lof, nog zóóver niet. Maar een legerwet is toch alleen op dit geval berekend, en mioet dus niet an ders dan onder den indruk van deze mo gelijkheid bestreden of verdedigd worden. Partiji zijn we ten deze uitsluitend te genover onze binnenlandsche kosmo polieten, die het kinderlijke naieve- teit vinden, om nog met een vaderland te dwepen, en daarom, als de vijland aan de grenzen komt, hem liefst met een extra- trein tegemoet zouden rijden, om de vreemde bezoekers naar Amsterdam te lokken, en een goeden indruk te geven van onze gastvrijheid. Partijl tegen de Utopisten, die, om dat elks hart naar vrede dorst, van het nemen van eiken militairen maatregel af- keerig zijln. Partij eindelijk tegen hen, die in de soldaterij een soort militaire „sport" begroeten, 'die, ook al bestond er bijna geen gevaar, en al dwong ons geen ijzeren noodzakelijkheid toch fluks eiken opgeschoten knaap' in het soldatenpak zouden steken, omdat de dienst zoo uit nemend voor flinke, manlijke ontwikke ling is. Vooral in ons Nederlandsche volk zit geen militaire geest als zoodanig. Moet het, dan vechten we, en eens aan het vech ten, houden we ons taai. Laf is de Neder landsche soldaat nooit geweest. Maar als Pruisen morgen afdankte en de manie om heel het volk te wapenen er bij al onze naburen uitging, dan zou een miniatuur-legertje ook ons het liefst zijn. Een politieleger meer dan een leger om naar het slagveld te trekken. Die trek is aan alle partijen gemeen. Liberaal of Radicaal, Conservatief of So cialist, Roomsch of Antirevolutionair, we houden niet van soldaatjesspelen, en vin den het zonde van het lieve geld. Uit liefhebberij wapent zich onder ons niemand. Zelfs de sluiting onzer huis deur komt eerst als er druk gestolen wordt. Het eenig argument waarvan we op het stuk van defensie zwichten, is harde noodzakelijkheid en dwang.. Het geschil dat rijzen kan, is dus niet of we soldaatje zullen spelen, noch ook of we onze grenzen open zullen laten, maar uitsluitend, op wat wijs de poorte van ons land op slot is te houden. Zijn we hierbij nu in de keuze van ons verweermiddel vrij? Natuurlijk niet. Als iemand mij met een stok aan valt heb ik een ander verweermiddel noo- dig dan zoo hij den haan tegen mij over haalt. Als een vijand met twintigje- gimenten op komst zetten heb ik heel wat meer verweer noodig, dan als hij mij aanvalt met een enkel bataillon. Wij zijn dus niet v r ij, maar zeer o n - v r ij, en moeten onze gedragslijn laten bepalen door de gedragslijn van den vijand Defensie strekt om een mogelijken aan val af te weren, en moet dus op de sterkte, °P de snelheid en op de felheid van den aanvaller berekend zijn. Een defensie die hierin tekort schiet, i s geen defensie." Wat D'r Kuyper bijna een halve eeuw geleden schreef is ook nu nog van betee- kenis. Als we het beginsel der landsverdedi ging aanvaarden, zooals we dat moeten doen, dan zijn we niet vrij in de keuze der middelen. Zal de weermacht waarlijk weer macht zijn, dan moet met den huidi gen stand der bewapening in andere lan den rekening worden gehouden. En dan is hieromtrent kan geen verschil van meening bestaan belang rijke versterking van onze defensie-mid delen noodzakelijk. Gelukkig dat we in den heer van D'ijk een minister hebben die dezen eisch ver staat en die niets onbeproefd zal laten om onze weermacht zooveel mogelijk aan haar druk te doen beantwoorden. Verschenen is een wetsontwerp tot wet op het statistiekrecht en de alge- meene wet van 26 Augustus 1822. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend Bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het ontwerp der thans geldende tariefwet 1934 heeft de toenmalige minister van Financiën zich 'berefd verklaard er toe mede te werken, dat noodig gebleken wijzigingen en aanvullingen in de tarief- wet zouden worden aangebracht. Het 'hierbij aangeboden wetsontwerp, waar over de Economische Raad is gehoord, houdt verband met de bedoelde toezeg ging. De overwegingen, welke tot de ver schillende wijzigingen en aanvullingen hebben geleid zijn hierna nader uiteen gezet. Het voorstel tot verhooging van het invoerrecht van 6 op 10 pet. van de waarde voor sloten, behalve hang- en rijwielsloten, vloeit allereerst voort uit de overweging, dat het hier gaat over goederen welke zonder verdere bewerking voor plaatsing ge schikt zijn en ook, voor zoover betreft bun aard, in belangrijke mate boven de qualificatie halffabrikaat of grondstof uitstelken, eerder zelfs als eindproduct kunnen worden aangemerkt. De ministers zijn daarbij van oordeel, dat de voorge stelde verhooging de 'kosten voor de be drijven waarin de onderwerpelijke goe deren worden aangewend slechts in uiterst geringe mate zal beïnvloeden. Bij een verhooging tot 10 pet. van de waarde van deze artikelen komt een verhooging tot 12 pet. van de waarde voor hang en rijwielsloten gemotiveerd voor. De 'voorgestelde wijziging zal ten goede kunnen komen aan de Nederlandsche sloten-industrie. Ten gevolge van de voorgestelde wijzi ging zal in de toekomst ruw zeem leder (oil-crust-zeemleder) bestemd om in hier te lande gevestigde fabrieken verder te worden afgewerkt, zijn onder worpen aan een invoerrecht van 6 pot. van de waarde, terwijl daarvan thans is verschuldigd een invoerrecht van 3 pet. van de waarde. Op koord stof om te dienen als grondstof voor het vervaardigen van automobiel- en rijwielbanden zal het in voerrecht van 10 pet. op 6 pet. ver laagd worden. Gedecoreer d blik is thans belast met 'n invoerrecht van 3°/o van de waar de evenals 't blanke blik. Het gedecoreer de Mi'k dat volgens het voorstel met 6 pet. van de waarde zal worden belast, is bet blik dat zoodanig bedrukt wordt in gevoerd, dat uit de wijze van bedrukken is te zien, dat daarvan o.a. blikemballage zal worden vervaardigd. In de overwe ging dat dit gedecoreerd blik door de reeks bewerkingen, die het heeft onder gaan een verder afgewerkt halffabrikaat is dan het blanke 'blik, hebben de minis ters aanleiding gevonden het voorstel tot verhooging van het invoerrecht te doen. Dat de Nederlandsche 'blikemballagefa- brieken, welke het door hen in te voeren blik zelf bedrukken door de voorgestelde verhooging eenigen steun zullen genie ten, acht de ondergeteekenden een bij komstig voordeel. De voorgestelde verhooging van 'het in voerrecht voor benzol en de ove rige benzolkoolwaterstoffen, zooals toluol, xylol en solvent-naphta, van f 1.25 tot f 3 heeft ten doel de daling te ondervangen van den prijs van benzol, waardoor deze ten nadeele van 's rijks schatkist, tot aan de instelling van de contingenteering, in toenemende mate het gebruik van benzine als motorbrand stof is gaan verdringen. Het gebruik van binnenlandsche ben zol voor tractiedoeleinden is voldoende binnen de 'perken te houden door het met ingang van 1 Februari 1937 ingestelde mengverbod en menggebod en de aan dispensatie daarvan verbonden voor waarden. Een en ander verdient de voorkeur boven volledige gelijkstelling, wat de hef fing van bet bijzonder invoerrecht (ben- ziperecht) betreft van benzol met ben zine, omdat die gelijkstelling het aan de Nederlandsche benzolprodueenten onmo gelijk zou maken de benzol, die zij thans niet meer als voorheen tegen goeden prijs kunnen exporteeren, zonder te groot verlies hier te lande te slijten. Verder wordt voor sieraardewerk en sierporcelein een minimum-invoerrecht vastgesteld. Tevens is bij koninklijk besluit be paald, dat deze wijzigingen, behoudens eenige uitzonderingen, met ingang van 1 Augustus a.s. reeds voorloopig zullen worden toegepast als ware het ontwerp reeds tot wet verheven. SPANNING IN NOORD-CHINA VERMINDERD? Volgens berichten uit Pei- ping is het in geheel Noord- China thans rustig. Er valt een zekere ontspanning waar te nemen. De Japanners zijn tevreden over de houding van de plaatselijke Ghineesche autoriteiten. Zij hebben besloten niets te doen wat den toestand zou kunnen ver ergeren, doch zij blijven waakzaam. Volgens een D.N.B.-bericht uit Peiping is men in Ghineesche kringen teleurge steld, dat de Japansche autoriteiten, on danks alle beloften, hun troepen nog niet merkbaar hebben teruggetrokken. Tegenover berichten, welke een verbe tering van den toestand doen verwach ten, staat evenwel een Reuter-bericht uit Peiping, waarin wordt gemeld, dat de Japansche troepen gistermiddag bezig waren met het versterken van hun eerste linies. Men vreest nieuwe botsingen. Een speciale correspondent van de „United Press" meldt, dat Japan voor bereidingen treft voor een oorlog, hoewel de legerleiders bestrijden, dat zij oorlogs zuchtige bedoelingen hebben. Op zijn reis van To'kio naar Tientsin kon de correspondent groote troepen concentraties te Moji en Sjimonoseki waarnemen benevens omvangrijke trans porten vrachtauto's, en tanks, welke in Westelijke richting reden. DE STRIJD IN SPANJE. Madrid opnieuw beschoten. Gistermorgen tegen 7 uur heeft de ar tillerie der opstandelingen Madrid opnieuw gebombardeerd. Meer dan een uur lang zijn de granaten met zeer korte tusschenpoozen in de binnenstad terecht gekomen. Een twaalftal menschen is aan dit bom bardement ten offer gevallen. Bij bet bombardement van Barce lona zijn vijf menschen om het leven gekomen, terwijl 15 personen meest ern stige verwondingen opliepen. Aan het front van Teruel hebben, vol gens 'het D. N. B., de opstandelingen een aanzienlijke overwinning behaald. Volgens de „Un. Press'' is vooral het centrum van Madrid hevig gebombar deerd. Het aantal dooden en gewonden be draagt meer dan 150. Generaal Franco 'heeft gisteren een be zoek aan het front bij Madrid gebracht. FRANKRIJK PROTESTEERT TE BERLIJN TEGEN PERSCAMPAGNE. De Franscbe ambassadeur heeft zich gistermiddag naar het ministerie van buitenlandsehe zaken te Berlijn begeven, waar 'hij -uit naam van zijn regeering krachtig protesteerde tegen de door de nationaal socialistische pers gepubliceer de onjuiste beweringen over het zenden van een afdeeling van 't Fransche vreem delingenlegioen naar Spanje. De ambas sadeur zeide verder, zich er over te ver wonderen, dat men met de publicatie van dergelijke leugens kon blijven voortgaan, nadat de Fransche regeering een offici eel© en stellige tegenspraak had doen hooren. Wij willen wel aannemen, aldus de „Temps", dat dit het werk is van elemen ten, die geen officieele verantwoordelijk heid dragen, maar het is ongetwijfeld noodzakelijk de aandacht van Duitsc'hland te vestigen op dergelijke methoden, die de betrekkingen tusschen beide landen zouden kunnen benadeelen. DE NI ET-IN MENGINGS BESPREKINGEN. Nog steeds geen uitzicht op een accoord. Na drie dagen particuliere discussies naar aanleiding van bet conflict over de procedure in de sub-commissie voor non interventie in Spanje, is er nog geen en kel teeken van ontspanning in de ernstige situatie. D'e nieuwe voorstellen, welke de Britscbe regeering gisteren nog voornemens was te doen, schijnen geen kans te hebben, een oplossing naderbij te brengen, zoodat men nog volkomen vastzit in de impasëe, waarin de conferentie eenige dagen gele den is geraakt. Het is mogelijk, dat de Britscbe regee ring zich genoodzaakt zal achten, haar voorstellen in te trekken, en een andere houding in de niet-inmenging aan te ne men. INITIATIEF VAN KONING LEOPOLD. In een brief aan minister-president Van Zeeland, gedateerd van 21 Juli, stelt koning Leopold van België voor een eco nomisch studielichaam in bet leven te roepen, teneinde de elementen te verza melen, noodig voor een organisatie van de wereldeconomie, en vervolgens deze or ganisatie voortdurend aan te passen aan de eeuwig wisselende economische facto ren. Dit studielichaam, dat zich de me dewerking zou moeten verzekeren van alle economische specialisten van inter- naionalen faam zou op universeele leest geschoeid moeten zijn, een permanent ka rakter moeten dragen en volledig onaf hankelijk moeten zijn van alle nationale invloeden. WEERMACHTBELASTING IN DUITSCHLAND. Van 1 September a.s. af zullen alle Duitschers, die niet voor de vervulling van den actieven dienstplicht van twee jaar worden opgeroepen, een bijzondere belasting, weermachtbelasting geheeten, moeten betalen. Deze belasting bedraagt gedurende de eerste twee jaar, nadat iemand tot beta ling van weermachtbelasting verplicht wordt, 50 pet. van de inkomstenbelas ting en in de daaropvolgende jaren, tot dat de verplichting tot betaling der weer machtbelasting eindigt, per jaar 6 pet. van de inkomstenbelasting. Mannen, die voor 1 Januari 1914 ge boren zijn, vallen niet onder de nieuwe wet. Vrijgesteld van de belasting zijn slechts zij, die bij de vervulling van hun arbeids dienstplicht of van den tweejarigen actie ven dienstplicht ongeschikt voor den dienst geworden zijn. Voorts zij, wier in komen minder bedraagt dan 224 mark per jaar, of die een loon trekken, dat la ger is dan 52 mark per maand. Voor degenen, die geen of slechts zeer weinig inkomstenbelasting betalen, is een miimum-bijdrage vastgesteld. BELIJDENDE DUITSCHE PREDIKANTEN HOUDEN VOET BIJ STUK. Het „Hbld" meldt uit Berlijn: De predikanen van det belijdenisbewe- ging, die nog op vrije voeten zijn, hebben een opmerkelijk openlijke demonstratie gegeven van solidariteit met bun collega's en de leekebroeders, die gevangen zitten, waarbij zij tevens uiting hebben gegeven aan hun vastbeslotenheid om voort te gaan op den weg, welken zij tegenwoordig volgen. Gisteren hebben al deze predikan ten persoonlijke brieven gericht aan de plaatselijke politie-autoriteiten, waarin zij verklaren, dat zij, ofschoon zij daar voor nog niet ter verantwoording waren geroepen, zich niet in staat voelden de regeeringsdeoreten op te volgen en zich gedrongen voelden voort te gaan op den thans gevolgden weg. Men moet afwachten of 'het gevolg bier van een serie nieuwe arrestaties zal zijn na de diensten van a.s. Zondag. Intus- schen is bet voortdurende proces van ar restaties, invrijheidstellingen en nieuwe arrestaties voortgegaan. Sinds de 15 ar restaties van verleden week zijn weer een aantal nieuwe arrestaties verricht: D'r Bartel van Dortmund, Paelmer van Betsohke, Graebe en Gollwitzer van Ber lijn, Hofmann van Kolber, Ko'hlman van Dortmund en Althoff van Dortmund.. Volgens de laatste berichten zijn negen predikanten, die vroeger gevangen waren genomen, in vrijheid gesteld. Sinds 15 Fe bruari, den dag dat Hitier vrije kerkelijke verkiezingen beloofde, hebben in Pruisen 149 arrestaties bij de belijdenisbeweging Binnenland. Wijziging en aanvulling van de tariefwet. De stand der gewassen. Buitenland. Frankrijk protesteert tegen Duitsche pers campagne. De vastgeloopen besprekingen te Londen. Koning Leopold wil een internationaal orgaan voor economische studiën. Nog steeds tegenstrijdige berichten uit het verre Oosten. De arrestatie van predikanten in Duitsch- land. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar geschiedt levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 XG 50 KG Bertels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f. 0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrei (losloopende kippen) f. 5.20 Oliefabrieken Afd. Kunstkorrei, Amsterdam plaats gehad, zijn 39 predikanten uit hun gemeente verbannen en is aan 27 hunner verboden in het openbaar te spreken. Op 'het oogenblik zitten 44 personen van de belij'denisbeweging gevanken, zijn 27 predikanten uit hun gemeente verbannen en is aan 22 verboden in het openbaar te spreken. Krachtige aardbeving in Alaska. Het meteorologisch instituut van Neau in Alaska, deelt mede, dat in Alaska een krachtige aardbeving heeft plaats gehad. De aangerichte schade is aanzienlijk. Den geheelen dag zijn schokken van geringeren omvang waargenomen. De ge bouwen schudden. Alle telegraaf- en telefoonverbindingen zijn verbroken. De groei der Russische steden. In de 'jaren van het tweede vijfjaren plan is het aantal inwoners van de ste den in de Sow jet-Unie van 26 millioen tot 40 millioen gestegen. Bij het begin van het tweede vijfjaren plan telde men in de Sowjet-Unie 1926 steden en arbeidersglomeraties, thans ruim 3000, Tien jaar geleden waren er dertig ste den met meer dan 100.000 inwoners, thans meer dan zeventig. JUNI EEN GOEDE MAAND VOOR DE MIJNEN. Netto-productie weer gestegen. De maand Juni 1937 is voor de Lim- burgsche steenkolenmijnen wederom gun stig geweest. In vergelijking met de over eenkomstige maand van het vorige jaar steeg de netto-productie met ruim 222.000 ton en bedroeg in totaal 1.207.365 ton steenkolen. De productie over het eerste halfjaar heeft dan ook een record bereikt, name lijk 6.919.576 ton tegenover 6.017.133 ton in 1936. Hierbij mioet in aanmerking worden ge nomen, dat het aantal arbeiders nog steeds stijgende is en er dit jaar geen z.g. „Fëierschichten" behoefden te worden ingelegd. D'oor de sterk doorgevoerde rationali satie en mechanisatie was op 1 Juli van verleden jaar het aantal arbeiders terug- geloopen tot 'het minimum 28604. Sedert dien begon de opleving en is het aantal viij' geregeld gestegen, zoodat op 1 Juli j.l. in totaal 31043 mijnwerkers in dienst waren. Indien de tegenwoordige mmstige con junctuur voor het steenkolenbedrijf bet geheele jaar 1937 blijft voortduren, dan zal 1937 een recordjaar worden met een productie van ruim 14 millioen ton steen kolen en de booge productie van hef; thans nog geldende recordjaar 1931, toen 12.9 millioen ton werd geproduceerd, met ruim 1 millioen ton overschreden worden. ZAANDAMSCHE SCHOOLJEUGD VRIJ OP KONINGINNEDAG. Overeenkomstig het verzoek van de Al- gemeene Oranjevereeniging hebben B. en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1