De positie van den Minister president i Verpachtingen EERSTE BLAD VRIJDAG 23 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 247 ïbouw Hl] Is geen dictator, maar wel kan er van hem groote Invloed uitgaan. Buitenland. i\ant en iKLuat loet naar LONDEN i-en yeeteióje naar ENGELAND Binnenland Belangrijkste Nieuws mat van eenige n de Grisiszui- nbtshalve gea«- ten van de Til- bij de "Melkin- s" binnengin- ,g namen en al- gereedstaande de stad in te m den man te ,t in deze melk- rerden gebruikt, leswege gelden- ïaar de beer v. ïken geleden in l, doch daar dit ;af de Centrale ht op te treden L. Ikventers dezer bezit van het vijs. 3 zijn per auto- okken om daar o 1 d a t e n ge- Volgens te irichten is gis- en vliegtuig op m. Een soldaat tien werden er ond. Een echt- it Kopenhagen, an het ongeluk ndende benzine de man als de ndingen beawe- verp. 26 perc. Ije en vruchten -veiling^ Loeff. id, Weiland en pero. bouw- en an, v. Dissel, ssel. v. Werkum. Christelijke dersorganisatie. leiding van dhi de bond te Vlis- 3r riep een har- wezigen. Inzon- s der afd. Zee- oorzitter der ge- teren C. B. T. B. tter over: „Ons deden begonnen, e middelen. Ge- >eid, ai moet er rden. .aronder wij vijf in zijn nog wei- aoodig zijn nog :en, dat de eere worde verhoogd den secretaris, ik, dat de orga- afdeelingen met er heel wat ge it denken te zet- jaren beginnen D. Dees, bracht Het voordeelig J. K o 1 ij n, di- Het Platteland'', geren de plaats ÏVij beleven een happij. Welke innemen? Wij i jaren een mo er om gaan of risch willen op- nen wij niet op- ïh daarbij voor voor noo'dig. Wij stelijk, d.w.z. dat en -organisatie- moet zijn aan >ren moeten ge- ogelijkheden moe agtekerke sprak e Gew. afdeeling dat deze organi- izonden toestand gaan naar een wij onns niet la- eite en moeilijk secretaris van u het slotwoord. 3 spr., is noodig gij volhoudt en xschen is al heel edenis1. Gij kunt an ook de jonge mze organisatie. >U8. vereenigde men appelijke koffie- 'deelnemers een rassen en enkele ïeren. O.a. werd stal paarden te Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VJissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. AdvortontUin 30 cont. per regel, Ingezonden mededeolingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De Maasbode oordeelt, dat wij thans, na de instelling van een Ministerie van Algemeens Zaken en de benoeming tot Hoofd daarvan van den Kabinetsfor mateur, tevens voorz. van den Minister raad, kunnen zeggen, dat wijl hebben een M i n i s t e r-P resident. Dit geeft het blad aanleiding tot ö.m. de volgende beschouwingen: „Wie zich herinnert, hoe fel er in vroe gere jaren tegen werd geprotesteerd, wan neer de „tijdelijke voorzitter van den Mi nister-raad" verdacht werd, de allures van een minister-president te willen aan nemen, zoo bijv. in de dagen van Schimmelpenninck (1848), van Van Hall (1850), van dr Kuyper (1901), zal et- verbaasd over staan, dat thans deze prin- cipiëele wijziging in ons staatsrecht werd aangebracht, zonder dat er een kik ovei werd gegeven. Eh toch is de wijziging van nu van heel wat verdere strekking, dan de wijzi gingen, in de zoo juist genoemde jaren in het Reglement van Orde voor den Minis terraad aangebracht. Hoe werd er in 1848 getoornd omdat de voorzitter van den Ministerraad niet meer uit en door zijin ambtgenooten ge kozen, maar door de Kroon benoemd werd. Thans heeft de instelling van een Mi nisterie van Algemeens Zaken dat den ken doet aan een A-Z-polis, die alles om- vatl teneinde den voorzitter van den ministerraad feitelijk van departementa len arbeid vrij1 te stellen, en hem meer tijd en gelegenheid te geven, zich met alles te bemoeien, precies dezelfde beteekenis; als hoofd van dat quasi-ministerie wordt hij niet door zijn ambtgenooten gekozen, maar door de Kroon benoemd. In theo rie kan de Ministerraad een ander tot zijn Voorzitter benoemen, maar wat heeft de man aan het A-Z-departement dan nog te doen? Hoe valt het te verklaren, dat thans deze feitelijke instelling van een Minister- President, waartegen men voorheen zoo fel gekant was, nog van geen enkele zijde tegenkanting heeft ondervonden, en blijk baar ook bij de formatie van het nieuwe Kabinet geen moeilijkheid heeft veroor zaakt? Wij meenen, dat het antwoord op deze vraag aldus kan luiden: de feitelijke ont wikkeling is geweest, da,t uit het kabi- nets-formateurschap zich reeds lang, ge leidelijk, de minister-president heeft ont wikkeld. Er is de noodige tact geweest, om niet door al te ostentatief optreden, gevoeligheden te prikkelen. Zoo werd men ongemerkt gewoon aan het bestaan van een Kabinetsleider, waartegen men voorheen zich met zoo fel verzet placht te keeren. Daarbij komen twee andere omstandig heden. Vooreerst de tijdgeest. Men moge daar over denken, gelijk men wil, maar het lei derschap wekt minder weerzin dan voor heen. Men wil een krachtige regeering, en men begrijpt, dat die kracht alleen kan schuilen in haar homogeniteit, welke men niet ongaarne gepersonifieerd ziet in het -hoofd van het Kabinet. Vervolgens is er in de laatste jaren een overvloed van uitstekende literatuur uit gekomen, over het Engelsche staatsrecht, In verband daarmee wordt dan ge wezen op wat de Engelsche schrijver Basset betoogt, dat de voorstelling als zou de eerste Minister als een dictator zoowel de Kroon als het Parlement over- heerschen, een theoretische fantasie is, die in werkelijkheid niet bestaat. De Prime Minister, aldus Basset, is niet de dictator van het Parlement: als de meerderheid hem in den steek laat, verdwijnt hij. Hij moet er dus steeds op uit zijn, om die meerderheid bijeen te houden. En juist daarom zal hij vaak zijn eigen wil niet kunnen doorzetten, maar rekening moeten houden met een min of meer belangrijk deel van die meerderheid, als dat in een bepaald ge val met hem van meening verschilt. Hoe vaak wordt hem niet openlijk door de oppositie verweten, dat hij aan een deel zijner meerderheid te veel concessies doet, dat hij geenszins een krachtige figuur is, en een minderheid in zijn meerder heid te veel naar de oogen ziet? En zoo ook staat het in den Minister raad. De eerste taak van een Prime Mi nister is niet zijn eigen wil in alles door te zetten, maar zijn Kabinet bijeen te houden. Die andere Ministers zijn nu eenmaal ook geen volgzame zoete kin deren; ze hebben ook hun eigen meenin gen en opvattingen. Het spreekt dus van zelf, dat zelfs in het meest homogene Ministerie zich herhaaldelijk meenings- verschil voordoet, ook al blijkt dit ge woonlijk niet naar buiten. Gewoonlijk, niet steeds echter. Denk bijv. aan het aftreden in 1935 van Minister Steen- berghe. Het is dus duidelijk, dat beslui ten, in den Ministerraad genomen, vaak compromissen zijn. Ook de Prime Minis ter zal zoo nu en dan water in zijn wijn hebben te doen. Een zeer krachtig Prime Minister, Sir Robert Peel, heeft dit open lijk erkend. Zoo werd in Engeland meer malen iemand tot kabinetsformateur en dus tot Prime Minister aangewezen, juist omdat hij beter dan anderen de moeilijke kunst verstond, om lastige menschen in vrede met elkaar te doen samenwerken. De conclusie, waartoe Bassett komt, lijkt ons ook voor ons land juist: de Prime Minister is noch de dienaar noch de meester van het Parlement. Wel gaat er althans: kan er gaan van hem een grooten invloed uit, maar dit hangt af van zijn bekwaamheid, van zijn handigheid en ook van de omstan digheden. Waar nu vaststaat, dat in elk geval een Minister-President in ons land een minder sterke en omvattende positie heeft dan een Engelsche Prime Minister die immers niet alleen de leider van het Kabinet, maar ook van het Lager huis is kan ons het feit, dat wij er ons nu van bewust beginnen te worden, dat ook wij een Minister-President heb ben, nu juist niet den valen schrik op het lijf werpen. DE STRIJD IN SPANJE. Krachtig bombardement. Weer perscampagne tegen Frankrijk. Het offensief der opstandelingen, dat thans vijf dagen duurt, wordt nog steeds voortgezet. Hoewel de aanvallen ook gis teren hevig waren, schenen zij- toch iets aan kracht te hebben ingeboet. In enkele sectoren gingen de troepen van Franco tot een krachtig bombardement over. Op sommige plaatsen daalde een regen van projectielen op de stellingen der link- sche troepen neer. Puinhoopen geven de plaats aan, waar sommige dorpjes gele gen hobben. Het schijnt echter, dat de stellingen der regeeringstroepen, die goed versterkt waren, geen ernstige schade hebben geleden. D'e krijgsverrichtingen, aldus Un. Press, hebben plaats in een ondragelijke hitte van niet minder dan veertig graden Gel- cius in de schaduw. Duizenden liters ijs- gekoeld bier en limonade werden, met le vensgevaar voor de chauffeurs, per vrachtauto's naar het front gebracht. De dorst der soldaten was zóó hevig, dat zij zich den tijd niet gunden de fles- schen te openen, doch eenvoudig den hals er af sloegen. Tanks waren tengevolge van de hitte vrijwel niet te gebruiken. De soldaten hadden hun kepi's verwisseld voor breede linnen sombrero's De gevechten in den Brunete-sector zijn wel de hevigste van den geheelen burger krijg. D'e Duitsche pers, en in navolging van de Düitsche ook de Italiaansche is weer een campagne begonnen tegen Frankrijk, welk land er thans van beschuldigd wordt, Russische vliegerofficieren, oor logsmateriaal en 800 man benevens 30 of ficieren van het Fransche vreemdelin gen-legioen via zijn ongecontroleerde grens naar Spanje te hebben gedirigeerd. In Fransche regeeringskringen staat men versteld. Reeds heeft, zooals gemeld, de Fransche regeering, ten stelligste de DUitsche beschuldiging van de hand ge wezen. Gisteren verklaarde de kabinets chef van het Fransche departement van buitenlandsche zaken, Charles Rochat: „D'eze nieuwe beschuldiging, waartoe Berlijn het signaal gaf, is onduldbaar. Ze is onvriendschappelijk en zeker niet ge schikt, om het totstandkomen van een compromis te Londen te vergemakkelij ken." HET JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT. Japan blijft wantrouwig. In tegenstelling tot de tot nu toe ont vangen berichten, hadden de troepen der 37ste Ghineesche divisie Donderdagavond laat "Wangping, Loekautsjau en Papaus- jan nog steeds niet ontruimd, terwijl de Japansche troepen waarvan gemeld was, dat ziji zich naar hun stellingen bij- Feng- tai hadden teruggetrokken slechts een zeer geringe achterwaartsche beweging hebben uitgevoerd. Zij liggen op korten afstand van de Chi- neescbe linies. Goes J. M. Polderman Electrotechnicus Zeelands prima reparatie-inrichting Het Ghineesche garnizoen van Peiping, dat bestond uit soldaten van de 37ste di visie is echter gisteravond inderdaad be gonnen deze stad te ontruimen. Het straatbeeld in Peiping herkrijgt in middels reeds weder zijn normalen aan blik. D!e barricades van zandzakken en de andere versteikingen tot het voeren van straatgevechten worden overal wegge ruimd. D'e Japansche militaie autoiiteiten in Noord-China blijven, een waakzaam oog houden op het uitvoeren van de bepalin gen van de overeenkomst door de Ghinee- zen. Uit Peiping wordt vernomen, dat de Japansche autoriteiten ernstig bezorgd zijn over de bewegingen van de Ghinee sche troepen in Hopei. D'e troepen van de Nanking-regeering rukken nog steeds Noordwaarts. DE NIET-INMENGING. Een nieuw Engelsch voorstel. De Britsehe regeering heeft een geheel nieuwe procedure voor de bespreking der Britsehe voorstellen ten aanzien van de non-interventie uitgewerkt. Het plan zal worden ingediend op de eerstvolgende bijeenkomst der subcommissie, waarvoor nog geen datum is vastgesteld. Het zal niet ter kennis van de andere regeeringen worden gebracht vóór deze bijeenkomst. DE VOORGESTELDE VERDEELING VAN PALESTINA ONTMOET VERZET. De Syrische regeering heeft, na ver schillende partijen geraadpleegd te heb ben, haar standpunt ten aanzien van het verslag der koninklijke commissie voor Palestina bepaald. Zij heeft den hoogen commissaris een nota doen toekomen, waarin zij uiting geeft aan haar solida riteit met de Palestijnsohe Arabieren. De nota protesteert tegen de vestiging van een nationale haardstede, uitsluitend ten gunste der Joodsche bevolking op een gebied, dat sedert verscheidene eeuwen door Arabieren bewoond wordt. Alle partijen hebben de regeering haar steun toegezegd bij de actie tegen bet plan tot verdeeling van Palestina. Intusschen maakt een Reuter-telegram uit Jeruzalem gewag van zekere opluch ting in Joodsche en Arabische kringen naar aanleiding van het besluit der Brit sehe regeering, 't Palestijnsche probleem opnieuw te zullen bezien, na het rapport over de deeling van het land bij den vol kenbond te hebben doen behandelen. Men gelooft, dat dit tijd zal geven tot onderhandelingen en mogelijk ook gele genheid tot het vinden van een nieuwe oplossing, die voor beide partijen aan vaardbaar zou zijn. DUITSCHE MILITAIRE BASES IN NOORD-AFRIKA? In de Fransche bladen wordt melding gemaakt van het feit, dat Duitsche inge nieurs onder goedkeuring van Franco in Noord-Afrika met alle macht aan 'iet werk zijn aan de installatie van zes z.g. „modelstations", die zoowel een basis voor onderzeeërs als benzine-depots, electrici- teits-installaties, radio-stations en vlieg velden bevatten, terwijl op sommige sta tions luchtafweergeschut is aangebrach. Deze berichten zouden te Londen en Pa rijs officieel worden onderzocht. Zij1 zou den met fotografisch materiaal kunnen worden gestaafd. De „model-stations" zijn gelegen te Geuta, Melilla en Larache in Spaan sch Marokko, op de Kanarische eilanden, in Rio de O'ro aan de Afrikaansche kust te genover de Kanarische eilanden, en te Ifni, de Spaansche enclave in Fransch Marokko», even ten noorden van Rio de Oro. SUCCES VAN DE NEDERLANDSCHE BACON OP LONDENSCHE MARKT. Zelfde noteering als het Deensche product Gisteren werd voor het eerst op de Lon- densche markt de Hollandsche bacon tot een gelijken prijs genoteerd als de D'een- sche. Dit is de eerste keer sedert Neder land zijn bacon naar Engeland afzet, dat de prijs voor het Nederlandsche product gelijkstaat -met de topnoteering. Reeds den laatsten tijd was het prijsverschil tusschen Deensche en Nederlandsche ba con tot geringe proporties teruggebracht Lit succes voor de Nederlandsche bacon moet in de eerste plaats worden toeg°- schreven aan de gedurende de laatste ja- peil St.Mij. ZEELAND Van Donderdagavond tot Zondagmorgen. In Juli en Augustus eiken -Donderdag, uitgezonderd Donderdag ia Augustus. REISKOSTEN VLISS1NGEN LÖN-DEN v.v.. GOED HOTEL, ALLE MAALTIJDEN, SIGHTSEEING met TOURING-^^^ CAR; ALLES INBEGREPEN H slechts ijKf® VLI SS 1 NGEN-HARW1 C H v.v. s OVERTOCHT 1ste KLASSE. INCLUSIEF LOGIES EN ONTBIJT s]echts m|E ren door Nederland gevolgde politiek van kwaliteitsverbetering en reorganisatie vau den afzet. D'eze politiek beeft thans haar vruchten afgeworpen. Korte Berichten. De te Blackpool bijeengekomen fe deratie van Engelsche mijnwerkers heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, welke het voeren van een algemeene actie bepleit ten gunste van een vermindering der werktijden in de mijnen. Op een afstand Van 500 mijl van kaap Race op Newfoundland zou een vliegtuig waargenomen zijn. Het onder zoek op de Amerikaansohe vliegvelden 'heeft uitgewezen, dat gisteren niemand is vertrokken voor een trans-Atlantischen vlucht, zoodat men hier voor een raadsel staat. DE OPENING VAN DE JAMBOREE DOOR H. M. DE KONINGIN. Uitzending naar Ned. Oost-lndië via Phohi-zender P.H.I. D'e officieele opening van de Jamboree door H. M. de Koningin, welke in deD middag van Zaterdag' 31 Juli zal plaats vinden, zal naar Nederlandsch Oost-ln dië worden uitgezonden via den Phohi- zmder P.H.I. op een golflengte van 16.88 M. De uitzending zal aanvangen te 16.00 Amsterdamsche zomertijd. Z. K. H. PRINS BERNHARD TE OLBEBROEK. Défilé van de gele rijders. Gisteren wapperde van het artillerie- schietkamp te O'ldebroek de prinselijke standaard ten teeken, dat Z.K.H, Prins Bernhard in het kamp aanwezig was. Het bezoek was een onderdeel van de plannen van den Prins om kennis te ne men van alle onderdeelen van de Neder- ladsche weermacht. D'e komende weken oefent te Oldebroek het korps rijdende ar tillerie (gele rijders) uit Arnhem en de oefeningen van dit korps heeft Z.K.H. gisteren bijgewoond. Het bezoek droeg een zeer eenvoudig karakter. Bijzondere eerbewijzen werden niet gebracht en alleen de vlaggen, die de bewoners van het schietkamp hadden uitgestoken vertelden, dat er iets bijzon ders aan de hand was. In den loop van den morgen is de Prins per auto in het schietkamp gearriveerd. Z.K.H, werd daar ontvangen door den commandant van het korps gele rijders en den commandant van het schietkamp Oldebroek. Na een kort bezoek aan de officiers- cantine. waar verschillende officieren aan den Prins werden voorgesteld, ging men naar de schietheide, waar de Prins met groote belangstelling verschillende schietoefeningen volgde, zoo o.a. de oefe ningen met bewegende schijven. Na afloop van deze oefenningen hebben de gele rijders in galop voor den hoogen gast gedefileerd. Aan dit défilé nam ook de motorbrigade van het korps rijdende artillerie deel. Vervolgens beeft de Prins h6t materieel der gele rijders bezichtigd. Tegen vijf uur is Z.K.H. weer uit het schietkamp, dat hij ook de volgende dagen i weer zal bezoeken, vertrokken. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland, Ontploffing in een fabriek te Utrecht. D'e opening van de Jamboree door H. M. de Koningin. Een nieuw schip voor de Koninklijke Shell. Buitenland. Hevige strijd in Spanje. Een nieuwe poging van Engeland inzake de non-interventie. Japan wantrouwt China nog. DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK TE ALKMAAR. Uit naam van de kerkvoogden van de Hervormde Gemeente te Alkmaar heeft gisteravond de heer H. v. d. Kloot Mey- burg uit Soheveningen aanbesteed het uit voeren van schoorwerken in de Groote Kerk aldaar, ten einde verder instortings gevaar te voorkomen, in afwachting van de definitieve restauratie van de kerk. Deze voorloopige werkzaamheden zul len bestaan in het beveiligen van bet schip van de kerk door bet maken van kratten aan muren en pilaren en -het door trekstangen onderling verbinden daarvan, zoodat verder overhellen niet mogelijk zal zijn. De omgang om het koor zal beveiligd worden door verschillende ijzeren ban den. Er waren voor deze aanbesteding zestig belangstellenden aan aannemers uit ver schillende provincies aanwezig. Ln totaal werden 38 biljetten ingeleverd met be dragen, varieerend van f 8.77019.030. Laagste inschrijver was J. Apeldoorn te Egmond-Binnen, hoogste H. Koorn te Alkmaar. D'e begroeting was f 13.000. Onder 'het aanbesteede werk is nog niet begrepen, hetgeen zal moeten worden ge daan om den westelijken gevel aan den kant van het postkantoor te versterken en voor welk werk door het rijk deze week nog f 5000 werd toegezegd boven de 15000 gld. welke aanvankelijk beschikbaar ge steld werden ter voorkoming van verder onheil. EEN NIEUW SCHIP VOOR DE KONINKLIJKE SHELL. Proeftocht van het s.s. Rosaura. In Juni en Juli van het vorig jaar plaatste de Koninklijke Shell een op dracht voor twee tankschepen met een draagvermogen van ongeveer 4000 tons elk, bij de Nederlandsche Scheepsbouw- Mij te Amsterdam. Beide schepen werden op één helling gebouwd en op Zaterdag 12 Juni j.l. bin nen den tijd van een uur na elkaar te water gelaten. Gisteren, nog geen zes weken na den stapelloop, heeft het eerst gereed geko men schip, het s.s. Rosaura, met goed gevolg op de Noordzee proef gevaren. Met een klein gezelschap genoodigden vertrok de Rosaura des morgens van IJmuiden. Voor de vele technische proe ven tijdens de vaart was het weer uiter- mat gunstig; er woei een stevige bries uit het Zuidwesten, waarbij een groot gedeelte van den dag de zon er voor zorgde, dat het aan boord van het nieuwe tankschip voor de gasten niet te frisch werd. De op zee genomen proeven slaagden alle volkomen en toen de Rosaura in den namiddag den Nieuwen Waterweg op voer, kon de directeur van de Nederl. Scheepsbouw-Mij, de heer D. Goedkoop Dzn, het nieuwste in Nederland gebouw de stoomschip aan de opdrachtgeefster overdragen. Vandaag zal de Rosaura onder comman do van zijn gezagvoerder kapitein A. H. van Zijl naar Curagao vertrekken. Het tegelijkertijd van stapel geloopen stoomschip, de Rufina, zal in den loop van de volgende week proefvaren. ZAANDAM HEEFT EEN OVERSCHOT. De gemeente-rekening van Zaandam over 1936 sluit voor het eerst na een aan tal jaren met een overschot. Terwijl de jaren 1933, 19'34 en 1935 een nadeelig saldo opleverden van resp. f 165.000, f 124.000 en f 47.000, wijst de rekening over 1936 een voordeelig saldo aan van f5000. TEGEN DE CRISISHEFFING OP RÜNDVLE^SCH. D'e Kamer van Koophandel voor Fries land heeft aan den minister van Ec. Za ken verzocht de verlichting van crisislas- ten voor het slagersbedrijf aan een ern stige beschouwing te onderwerpen en adressante twijfelt niet of de conclusie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1