EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 22 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 24S 13, 16, 13, 12, 14, 17. Buitenland. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnummcr 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 coni. Advorlonilën 00 cent por regel. Ingozondcn mcdedeelingen 00 cent per regel, Kloine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Oit nummer bestaat uit 2, bladen. Van verschillende kanten en ook wel in Antirevolutionaire kringen, ,wordt steeds weer betoogd, dat de Antirevolutionaire partij met haar 17 Kamerzetels, ver boven haar kracht leeft, daar zij, wanneer ze op eigen kiezers was aangewezen, slechts recht zou hebben op 12 zetels. De rest zou dan slechts aanhangsel zijn, en bestaan uit menschen, die niet om prinoipiëele, maar om bijkomstige rede- nen, op> de candidaten van de A.-R.-partij hun stem uitbrachten. Nog dezer dagen schreef een der libe rale bladen, dat 200.000 kiezers eigenlijk niet op de Antirevolutionaire lijst, maar op den persoon van Dr. Golijn hadden gestemd. Is deze opvatting juist? Naar onze meening niet. Wij hebben hierboven geplaatst de cij fers, die aangeven het aantal zetels dat de Antirevolutionaire partij: in de Tweede Kamer heeft bezet sinds de invoering van de evenredige vertegenwoordiging. Het begon met 13 zetels in 1918, de eer ste verkiezingen onder het nieuwe kies stelsel. In 1922, toen de vrouwen voor de eer ste maal aan de stembus kwamen, klom dit getal tot 16, wat mede een gevolg was van de wijze, waarop toen gebruik werd 'gemaakt van de mogelijkheden, die de Kieswet bood. Drie jaar later, in 1925, moest onder zeer ongunstige omstandigheden de strijd worden aangebonden. Toen Dr. Golijn in 1923 minister werd, en zich genoodzaakt zag diep-ingrijpende bezuinigingsmaatre gelen te nemen, was het te voorzien, dat dit aan de A.-R partij', die ook toen haar leider trouw bleef, stemmen zou kosten, maar toch kwam het aantal Kamerzetels nog op 13. In 1929 was de uitslag minder gun stig, hoewel toen het stemmencijfer een flinke avans vertoonde, en moest met 12 zetels genoegen worden genomen. Maar in 1933 klom het aantal zetels tot 14 en in 1937 zelfs tot 17 zetels. Nu zit in deze laatste uitslag ongetwij feld een aantal stemmen van kiezers, die daardoor van hun vertrouwen in de lei ding van Minister Golijn wilden blijk ge ven. Maar er is aan den anderen kant geen enkele reden om aan te nemen, dat juist in 1929 de werkelijke sterkte van de A.-R. groep het best tot uitdrukking zou zijn gekomen. Wel het tegendeel. Er is bijl de linksche partijen de be volkingsstatistiek wijst het uit een re gelmatige en onafwendbare teruggang, waardoor de positie van een behoorlijk georganiseerde, -onder goede leiding staande, en beginselvaste groep als de A. R. partij wordt versterkt. As de A.-R. partij' trouw blijft aan haar beginsel, ais de jongeren blijven drukken de voetstappen der ouderen, dan is er geen enkele reden waarom wij 12 Kamerzetels als het normale getal voor deze partij zouden moeten beschouwen. Wij moeten ons wachten voor over schatting. Maar wij! mogen ook hier rekenen met de werkelijkheid en mee daaruit kracht putten en bezieling voor blijvende actie. WAT GEBEURT ER IN HET VERRE OOSTEN? Trekken de Chineezen terug, trekken zij niet terug? De berichten, welke uit Noord-Cbina binnenkomen, blijven een verwarden in druk maJken en zijtn herhaaldelijk lijh- recht met elkander in tegenspraak. Meldde aanvankelijk een Domei-tele gram uit Tokio vol optimisme, dat de troepen van bet Chineesche 29ste leger vrijwillig terugtrokken, even later bericht te hetzelfde pers-agentschap, dat zijn eer ste mededeeling voorbarig was geweest, en dat volgens de jongste berichten Pei- ping opnieuw door het 29ste leger was bezet. Ook de troepen van de 37 ste Chinee sche divisie die, hun stellingen bij Wang- ping reeds hadden ontruimd, zijn Woens dagmiddag plotseling teruggekeerd. Zij hebben nieuwe loopgraven aange legd, terwijl in den loop van den avond trofepenversterkingen gearriveerd zijh. De commandant heeft verklaard, dit gebied niet te willen ontruimen, omdat bet „heilige grond" is. Men schat het aantal Ghineesche troe pen, dat thans weer over een frontbreed te van plm. 15 K.M., met als centrum Pa- pausjan, gelegen is, op 5000 man. Men vreest, dat deze gebeurtenissen den toestand zullen verergeren. Dfe voortdurende Japanscbe troepen zendingen uit Mandsjoekwo en het op trekken der Chineesche troepen naar Ho- pei, toonen aan, dat het conflict nog lang niet is opgelost. De onrust en vrees in Sjanghai is nog toegenomen bij het vernemen van het be richt, dat te Peiping verscheidene per soonlijkheden vermoord zijn, die gunstig stonden ten aanzien van een „vrede tot iederen prijs". De Duitsche ambassadeur, heeft een bezoek gebracht aan de Amerikaansche ministers Huil en Welles ter bespreking van den toestand in Noord-China. Dieckboff weigerde een verklaring af te leggen, doch uit betrouwbare bron ver neemt men, dat bij1 den Amerikaanschen staatslieden heeft medegedeeld, dat de Duitsche regeering dezelfde neutrale hou ding als de Vereenigde Staten zal aan nemen. DE STRIJD IN SPANJE. De opstandelingen melden, dat hun grootsch opgezet offensief in den Bru- nete-sector ten Westen van Madrid, voortdurend voortgang maakt. Reeds vier dagen duurt nu onafgebro ken de geweldige veldslag Veertigdui zend man heeft de Valencia-regeering er in den strijd staan en bet gevaar is niet denkbeeldig, dat ze weldra door de gesta dig links en rechts opdringende troepen van Franco omsingeld, tot overgave of een overhaasten aftocht gedwongen zul len worden. Nog nimmer is in dezen burgeroorlog een veldslag geleverd met zooveel groot oorlogsmateriaa.l D'e vooruitgang der opstandefjngen op beide flanken van de Valencia-troepen wordt op 4 a 5 K.M. geschat. DE IMPASSE TE LONDEN. Grandi vraagt onderhoud met Eden. De Italiaansche ambassadeur, Grandi, beeft Eden een onderhoud verzocht, waarschijnlijk voor de bespreking van 't in de vergadering der ondercommissie ge rezen vraagstuk over de procedure. Ook de Fransche gezant heeft een be zoek gebracht aan het Foreign Office. In het Lagerhuis werd aan de regee ring gevraagd, of niet eenige limiet was gesteld voor de discussies van het Brit- sche ontwerp inzake de niet-inmenging. Eden antwoordde ontkennend. „Lord Plymouth heeft er alleen op gewezen", al dus Eden, „dat de Engelsche regeering geen ongemotiveerd uitstel meer kon dul den." Indien, hetgeen zeer goed mogelijk is, de Italiaansche bezwaren tegen de voor genomen procedure in de sub-commissie van het non-interventie-comité van fun- damenteelen aard zijn, aldus Reuter, dan zal het niet gemakkelijk zijn uit de im passe te geraken. Men herinnert er aan, dat het door Plymouth voorgestelde compromis van de hand gewezen werd en men wijst er nog maals op, dat het geduld dor Britse he regeering niet onuitputtelijk is. REUSACHTIGE GOUDSCHAT IN PANAMA. Volgens te Panama (Stad) ontvangen berichten hebben drie goudzoekers, een Duitscher, een Franscbman en een Ame rikaan, goud ter waarde van drie milli- oen dollars gevonden in de afgelegen pro vincie Chiriqui. Deze ongeloofelijfce hoeveelheid van 6000 pond zuiver goud in baren is ont dekt in een goudmijn, die honderden ja ren geleden door Spaansche Conquista dores is ontgonnen, doch later door hen is verlaten. Onder de bevolking der provincie gin gen tot op heden geruchten over deze goudmijn, welker juiste ligging echter niet meer bekend was. De drie schatzoekers begonnen gerei- men tijd geleden met bet toenmaals hope loos lijkende zoeken naar de mijn, waarin zij thans geslaagd zijn. GEHEIMZINNIGE DUITSCHE DUIK BOOT VOOR DE ENGELSCHE KUST. Er hebben te Londen gerechten de ronde gedaan over een geheimzinnige Duitsche duikboot, die zich tijdens ma rine-oefeningen 'bij Portland Bill in de nabijheid der Engelsche schepen had be vonden. Het oorlogsschip Wolfhound hield daar oefeningen, waaraan ook werd deelgenomen door mijnenvegers en een duikboot. Door middel van de instrumenten aldus 'luidde het verhaal had men de aanwezigheid van een, onder de zee oppervlakte varende duikboot ontdekt; door signalen beval men de boot boven te komen, doch de offficieren van de duik boot, die een Duitsche bleek te zijn, gaven aan het bevel eerst gevolg, toen losse patronen boven het vaartuig tot ontplof fing werden gebracht. Nadat de duikboot ondervraagd was, mocht zij de reis voort zetten. De minister van oorlog, Duff Cooper, beeft gistermiddag naar aanleiding van een vraag van Attlee een rechtzetting gegeven. Hij' verklaarde, dat Maandag een Duitsche 'duikboot buiten de terri toriale wateren ter hoogte van Portland Bill aan de oppervlakte voer, waartoe zij volkomen gerechtigd was. De Valera herkozen. De Dail heeft De, Valera herkozen als president van den Uitvoerenden Raad van den Ierschen Vrijstaat met 82 tegen 52 stemmen. De Valera is aldus voor de derde maal tot het bekleeden van het hoogste ambt in den Vrijstaat geroepen. Cosgrave had zich tegen de herkiezing van De Valera verzet, omdat naar zijn meening de president den Vrijstaat schade had toegebracht doordat het hem niet ge lukt was een overeenkomst met Engeland te sluiten. Korte Berichten. Volgens officieele berichten zal Italië dit jaar 20 nieuwe onderzeebooten op stapel zetten, waardoor het totaal der Italiaansche onderzeebooten tot 108 stijgt. Italië 'heeft dan de grootste onderzee- vloot ter wereld. Frankrijk heeft, de sche pen in aanbouw meegerekend, 92 duik- booten, Japan 67, Engeland 67 en Ame rika 104. In bevoegde Duitsche kringen wordt ernstig de ver'hooging van enkele belas tingen in overweging genomen. De gun stige jaarverslagen der Duitsche naam- loo'ze vennootschappen zou deze kringen hiertoe hebben bewogen. Er zou worden gedacht aan een verhooging van de reeds verleden 'jaar 'verhoogde vennootschaps belasting, alsmede aan een verhooging van de bedrijfsbelasting. PRINSELIJK PAAR OP HET LOO. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijh gisteravond omstreeks kwart voor 11 per auto van bet paleis -Soestdijk ten pa- leize Het Loo aangekomen, waar zij1 en kele dagen zullen verblijven. Te Apeldoorn zijn de vorstelijke perso nen over de Koningslaan door het Ko ninklijk park naar het Loo gereden. On danks het late uur van aankomst, viel 't Prinselijk Paar een hartelijke begroeting ten deel. Een meisjesvereeniging uit De- demsvaart had er enkele uren wachtens voor over gehad, om van de aankomst van het Prinselijk Paar getuige te zijn. UITBREIDINGSPLANNEN VAN GEMEENTEN. Mag een architect-inwoner ze niet samenstellen? Ged. Staten van Drenthe hebben aan het gemeentebestuur van Goevorden me degedeeld, dat zij het besluit van den Raad van 31 Mei, waarbij het maken van een uitbreidingsplan voor, die gemeente werd opgedragen aan een ter plaatse ge vestigd architect, ter vernietiging aan de Kroon hebben voorgedragen, omdat zij dat besluit strijdig achten met het alge meen belang. Hangende het onderzoek hebben zij schorsing van de uitvoering aan de Kroon voorgesteld. 'Ged. Staten stellen zich met B. en W. van Goevorden op het standpunt, dat een architect, die een uitbreidingsplan moet maken, een onpartijdig persoon moet zijn, vanwege de groote particuliere belangen, welke bij zoo'n plan betrokken zijn. Naar de meening van B. en W. en Gedeputeer den kan een ter plaatse gevestigd archi tect buitengewoon moeilijk zoo objectief zijn als noodig is, omdat bij van de par ticulieren ter plaatse opdrachten op bouw kundig gdbied ontvangt, althans er naar streeft, die te ontvangen. De Raad meent, dat Ged. Staten zich met deze aangelegen heid niet 'hebben in te laten en bovendien, dat hem argument niet steekhoudend is, wanneer de aangewezen architect overi gens voldoende bekwaam geacht mag worden, wat hier het geval is. Het is bekend, dat de Inspecteur voor de Volkshuisvesting te Leeuwarden zich op het standpunt stelt, dat B. en W. en Ged. Staten innemen en dat de architecten veel belangstelling hebben voor dit ge schil, dat thans aan de Kroon ter beslis sing is voorgelegd. SPOORWEGVERKEER BELGIë EN NEDERLAND. Meer en snellere verbindingen. Ten kantore der Nedèrlandsche Ka mer van Koophandel voor België en Luxemburg is een bijeenkomst gehouden van de afgevaardigden der Belgische en Nederlandsche spoorwegen teneinde de mogelijkheid te bespreken van betere verbindingen, wat betreft snelheid en frequentie, tusschen beide landen. Diverse verbeteringen werden over wogen, met name van den dienst tus schen Brussel en Rotterdam, D'en Haag, Amsterdam, tusschen Brussel en Utrecht, Twente en Groningen, tusschen Brussel en Eindhoven, Maastricht en vice versa. Eventueels wijzigingen zullen echter pas in werking treden met ingang van de dienstregeling, welke van Mei 1938 af zal gelden. WEER MINDER WERK IN TWENTE. Slapte op verscheidene textielfabrieken. Terwijl eenige maanden geleden een merkbare opleving in de Twentsche textiel-industrie te constateeren viel, is de laatste weken de productie van ver schillende fabrieken teruggeloopen, als gevolg van bet stroever worden van den binnenlandschen afzet. In enkele fabrieken, waar tot nu toe in drie ploegen werd gewerkt, is de nachtploeg afgeschaft, in andere, bijv. in Deventer, waar moderne drukmachi- nes waren ingevoerd, zijn die machines stopgezet. Er zijn fabrieken, waar groe pen arbeiders een of twee dagen per week naar huis worden gestuurd en bij de firma Blijdenstein Go. te Enschedé zijn er zelfs, die maar drie dagen per week werken. In andere fabrieken heeft men de productie-beperking verkregen door het ontslaan van arbeidskrachten en van een en ander is natuurlijk het gevolg geweest, dat de werkloosheid toenam, zoo zelfs, dat in de afgeloopen uitkeerings- week bij een der textielarbeidsorganisa- .ties meer dan tien keer zooveel aao werkloozensteun aan geheel- en gedeel telijk werklooze leden is uitbetaald, dau in de eerste Juni-week. D'e oorzaken? Het gat, dat door de devaluatie in de winkelvoorraden in het binnenland is ge slagen, blijkt gestopt te zijn, het werk, dat voor heel lage prijzen is aangenomen, kan afgeleverd heeten en nu de actie voor loonsverhooging vastere vormen begint aan te nemen dient men meer dan tot dusverre rekening te houden met den fac tor loonen. D'e tegenwoordige gang van zaken toont wel aan, dat de sinds verleden jaar ingetreden verbetering in de be drijven, geen hausse is tot eiken prijs en niet alleen ten aanzien van bet Europee- sche goed moet men voorzichtig zijn, maar ook op de exportmarkt is alles lang geen botertje tot den boom. VERMINDERDE JEUGDWERKLOOS HEID. In de hoofdstad met 43 pet. In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam heeft wethouder Van Meurs medegedeeld, dat het aantal jeug dige werkloozen tot 24 jaar te Amster dam van 11.500 in October 1936 is te ruggeloopen tot 6500 in Juli 1937, d.i. 43 pet. D'e werkloosheid der volwassenen loopt niet zoo sterk terug. Verblijdend is het, dat vele werkgevers jeugdige werkloozen te werk gesteld heb ben. Van de 7800 jongere werkloozen van het „Amst. Centraal Comité" heeft de helft een plaats gekregen in het bedrijf. BOND VAN SIGARENWINKELIERS. In de te Dordrecht voortgezette verga dering van den Nederlandschen Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen is het bondsbestuur herkozen. Het vooistel om den minister van Fi nanciën te verzoeken, de tabaksvergun ning, die thans f 5 bedraagt, aanmerke lijk te verheugen, werd niet aangenomen. Het bondsbestuur werd opgedragen bij de bevoegde autoriteiten er op aan te dringen, dat enkele punten der Tabaks wet zullen worden gewijzigd. GENERAAL SEYFFARDT EN DE N. S. B. Wij lezen in het Nationaal Dagblad, het orgaan van de N.S.B.: D'e propagandaleider der N.S.B., de heer G. van Geelkerken, verzocht opname van het volgende: „In den verkiezingstijd is van onze zijde een pamflet uitgegeven, gericht tot de militairen. Dit pamflet was voorzien van het portret van generaal Seyffardt en van een afbeelding van den heer Go lijn. Ik wil hierbij verklaren, dat dit pam flet is samengesteld zonder medeweten of voorkennis van generaal Seyffardt; even eens is zijn portret gebruikt zonder zijn goedkeuring. De inhoud zou met voorkennis evenmin de goedkeuring van generaal Seyffardt hebben verkregen. Het wordt mijnerzijds zeer betreurd, dat in den verkiezingstijd dit pamflet onzer zijds is uitgegeven," Binnenland. Minister Romme wil overleg met werk gevers- en werknemers-organisaties over werkloosheidsbestrijding. Weer minder werk in Twente. Buitenland. Tegenstrijdige berichten uit het verre Oosten. De impasse te Londen. DE NIEUWE BRUG BIJ HEDEL. Aanleg van de toegangswegen. De A. N. W. B. meldt, dat den 3den Augustus door den rijkswaterstaat te 's-Gravenhage volgens bestek no. 229 zal worden aanbesteed het. afwerken van de aardebaan en het maken van de verhar dingen op de toegangswegen naar de nieuwe brug over de Maas bij Hedel met bijkomende werken. De noordelijke toegangsweg krijgt aan sluiting aan den bestaanden rijksweg naar Zaltbommel ten noorden van den zijweg naar Kerkdriel en de zuidelijke toegangsweg zal aan den bestaanden weg naar 's-Hertogehboscb aansluiten ten zuiden van den zijweg naar Empel nabij Treurenburg. Behoudens over een 'klein gedeelte bij de zuidelijke aansluiting 'krijgen de toe gangswegen een dubbele rijbaan elk breed 7.25 m. met inbegripi van de slipstroo- ken; de rijbanen zijn gescheiden door een 2.5 'breeden middenberm. Aan beide bui tenzijden van de rijbanen wordt een 2 m. breed vrijliggend rijwielpad aangelegd. De rijbanen krijgen een verharding ge deeltelijk van beton, gedeeltelijk van Min- kerkeien, terwijl de rijwielpaden met be- tontegels worden bestraat. Het geheele werk, dat is geraamd op f280.000 zal negen maanden na den da tum van aanvang moeten zijn voltooid, zoodat mag worden verwacht, dat de nieuwe brug bij Hedel het volgend jaar opengesteld. DE KIKVORSCHENWET. Dertien in het netje. Men schrijft aan de „N. R. Crt." uit Alphen aan den Rijn: Slechts weinigen zal het hekend zijn, dat ons land een Kikvorsc'henwet rijk is en het dunkt ons daarom niet oninteressant, melding te maken van een zaak, welke in verband hiermede voor het kantongerecht te de zer plaatse diende. Naar de ambtenaar van het O. M. in zijn requsitoir meedeelde, zou deze wet in het leven zijn geroepen om den uitvoer van een niet nader te noemen lichaams deel des kikkers, dat sinds menschen- heugenis in het buitenland als een deli catesse geldt, te voorkomen. Een jongmensch uit Hazerswoude was door den rij'ksveldwacht betrapt, toen hij 13 kikkers in een netje vervoerde. Het was met deze kikkers als met hun soort- genooten in het bekende kikkerliedje: ze kwaakten niet en ze kwekten niet van honger en verdriet, want kikkers voelen zich nu eenmaal niet thuis in een netje en bovendien hadden ze misschien een vaag vermoeden van hetgeen hun boven het hoofd hing. Niet, dat ze voorbestemd waren den disch van een of anderen buitenland- sc'hen gastronoom den noodigen luister bij te zetten, geenszins, zei de jongeman, die zich wegens dit transport te verant woorden had.Een heer in Leiden, die tot zijn geregelde afnemers behoorde, 'had hem verzocht eenige kikvorschen voor zijn laboratorium te verzamelen en ten bewijze van deze bewering legde hij den kantonrechter een brief over, waarin de order aldus was toegelicht: „Niet zulke ■dikken, maar ook niet zulke dunnen, dus zoo'n beetje tusschen beiden." De ambtenaar informeerde belangstel lend naar de marktnoteering van aldus op bestelling geleverde kikkers en het jongmensch deelde daarop mede, dat deze 4Va a 5 cent per stuk 'bedroeg. De zaak scheen voor den jeugdigen verdachte dus nogal gunstig te staan, toen de majoor van de rijksveldwacht plotseling roet in het eten dreigde te gooien. Naar verluidde, zou de vader van den verdachte thuis wel eenige duizenden kikkers in voorraad hebben en derhalve lag de conclusie voor de hand, dat 'het tenslotte toch alleen om de posteriora van deze amphibieën te doen was, maar de jongeman daagde de geheele rijksveld wacht en 'het kantongerecht incluis uit bij hem thuis te komen zien, of daar één kikker gewelddadig van. zijn vrijheid werd beroofd, zoo dat deze veronder stelling, waarvan het wettig en overtui gend bewijs op dit oogenblik niet te leve ren. was, moest worden losgelaten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1