n Verpachtingen DINSDAG 20 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 244 Een interessante kwestie. Buitenland. Binnenland Prinses Juliana op het paleis Soestdijk. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie d worden met 2 acht gewicht, ging is besloten, der baconvar- en bij de gewij- ïdingen. De prij- wederopzegging geslacht gewicht Van Van 54 58 tot tot 57 66 kg kg 70 73 68 70 66 68 64 66 62 64 60 62 Van Van 67 76 tot tot 75 85 kg kg 70 68 68 66 66 64 64 62 62 60 60 58 gewicht wordt ude gewicht na warme gewicht waaronder de moeten worden, itst zijn vermeld d.d. 24 April j.l. gebleven. derlandsche Vee voornemens uit roren varkens te eeschwarenbedrij- werden destijds, aan varkens be- Centrale uit de er ondersteuning 'ijzen. Nu echter baconvarkens is de levering aan {nemers van var- ingewicht zonder in. Juli 1937. goed prijis'hou- 'hts fractioneel tond er voor U. che kunstzijde- n 3 pet. Ne der- op 9711/ib pet. Indië bestond ui. 19 Juli, 2.30 u. Weil., Blaupot. óandsmanslust", "ijdersinspan, v. Klop. is, v. Dissel. iuw „Obadja", verp. 26 perc. dje en vruchten 1-veiling. Loeff. ld. Weiland en perc. bouw- en ian, v. Dissel, ssel. n, v. Werkum. RBERICHT. nd van 20 Juli: ke tot Oostelijke warm weer. dag 3 uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenttën SO cent per r6gel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto ,f 0.85. Bij contract belangrijke korting. ren 10 u.: 767. fietsen: In het Juli-nummer van „De Magistra tuur", Antirevolutionair maandschrift voor Gemeentepolitiek, wordt een interes* santé kwestie behandeld. Artikel 205ter der Lager Onderwijswet kent aan de besturen van de bijzondere scholen, bedoeld in artikel 205 dier wet het recht toe om voor 1 Augustus 1936 aan het bestuur der gemeente, waar de sobool gevestigd is, het verzoek te doen om ter vervanging van de jaarlijksehe vergoeding een uitkeering ineens te ont vangen. Het gemeentebestuur moest vóór 1 November 1936 op het verzoek hebben beschikt; van een afwijzende beschikking Stond beroep open bij Ged. Staten, terwijl ook bet beroepareoht op de Kroon hier van toepassing is. In vele gemeenten is op deze verzoeken beschikt door Burgemeester en Wethouders. En wel op grond van Art. 151 der Gemeentewet, waar gezegd wordt, dat, wanneer tot uitvoering van wetten, van algemeene maatregelen van bestuur en van provinciale reglementen en verordeningen door het gemeentebe stuur moet worden medegewerkt, dit ge schiedt door Burgemeester en Wethou ders, voor zoover niet de medewerking be paaldelijk van den Raad of van den Bur gemeester wordt gevorderd. Op grond van deze bepaling werd vrij algemeen aangenomen, dat B. en W. als het beslissende orgaan moesten worden aangemerkt. Toen d'an oo'k in een Ge meente de Raad zich dit beslissingsrecht had toegeëigend, werd dit door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland ongedaan gemaakt en nadrukkelijk de bevoegdheid van B. en W. bevestigd. Maar nu beeft zich bet merkwaardige feit voorgedaan, dat bij diverse Konink lijke besluiten een beslissing in tegenover- gestelden zin is genomen. Overwogen is onder meer, dat bier, in verband met artikel 151 der Gemeentewet onder gemeentebestuur moet worden ver staan de Gemeenteraad en niet het col lege van B. en W. en dat genoemd artikel in dezen zin behoort te worden uitgelegd, dat in de gevallen, waarin geen bepaald gemeente-orgaan is aangewezen, doch de medewerking zonder nadere definieering is opgedragen aan het gemeentebestuur, de aard van de te 'heffen voorziening, al naar gelang ziji in bet algemeen tot de taak van een be paald orgaan gerekend moet worden te behooren, voor de competentie beslissend is. Door deze uitspraak van de Kroon, zegt „De Magistratuur", is rumor in casa ver wekt. In vele gemeenten is door B. en W. op de ingekomen verzoeken om een uitkee ring ineens beslist. Voor zoover op de aanvragen gunstig is beschikt, is er geen beroep mogelijk en is men dus reeds tot uitkeering overgegaan. Hetzelfde geldt in de gevallen, waarin Ged. Staten in beroep een beslissing hebben genomen en belang hebbenden geen 'hooger beroep hebben in gesteld. „Er rijst hierbij de vraag of de krach tens deze 'beslissingen gedane uitkeerin- gen terecht hebben plaats gehad, welke viaag bij' aanvaarding van de juistheid van het th'ans door den Minister ingenomen standpunt inontkennenden zin zou moeten worden beantwoord. Van belang wordt dit punt in die ge vallen, waarin Ged. Staten in afwijking van de beslissing van B. en W. een aan vrage hebben toegewezen en de uitkeering diensvolgens 'heeft plaats geh'ad. Door de gemeente zou thans de exeptie kunnen worden opgeworpen, dat de uit keering is geschied zonder dat e r voor de belanghebbende schoolbesturen een uit- keeringsrecht en voor de gemeenten een uitkee- ringsplicht heeft bestaan. In de gemeenten waar B. en W. en in beroep Ged. Staten de aanvragen van de band hebben gewezen, zal het schoolbe stuur thans een beslissing van den Raad op zijn tijdig ingediend verzoek kunnen verlangen, al zal deze beslissing niet bin nen den wettelijken termijn kunnen wor den genomen". Het blad eindigt met er op te wijzen, dat de gevallen Koninklijke beslissingen een hoogst eigenaardige situatie in ver schillende gemeenten in het leven hebben geroepen. DE SITUATIE IN HET VERRE OOSTEN. Toestand nog steeds kritiek. Zoowel van Ja panache, als Ghineesche zijde wordt de situatie in Noord-C'hina als kritiek beschouwd. Het Japansche garnizoen verklaart, dat het misschien verplicht zal zijn 'hedenmiddag om 12 uur tot actie over te gaan, tenzij de Ghineesche troepen hun „onwettige actie" staken. Van officieele Ghineesche zijde te Nanking verneemt Havas, dat de Ghineesche troepen zich tegen eiken aan val zullen verzetten. Eentelegram uit Tient sin meldt, dat de toestand zeer ernstig is en dat een wonder slechts een hevig conflict kan vermijden. De Japansche militaire attaché heeft den 'Ghineesohen minister van oorlog een laatste waarschuwing overhandigd, met den eisch, dat de centrale regeering haar troepen zou terugtrekken naar hun eer ste stellingen en dat de naar Hopei ge zonden vliegtuigen worden teruggetrok ken Indien hieraan niet zou worden vol daan, zou het Chineesch-Japansohe con flict tot een crisis leiden, welke snel het eindstadium zou bereiken. Naar Havas hedennacht uit Tokio meld de, heeft de minister van buitenlandsche zaken besloten de antwoordnota van Nanking aan Hidaka, den Japanschen ambassadeur in Ghina, te verwerpen, daar zij geen antwoord bevat op de Ja pansche vertoogen van Zaterdag. 'De Japansche regeering werpt op de Ghineesche regeering alle verantwoorde lijkheid voor de verdere ontwikkeling van een situatie „die geëigend is om aan elke controle te ontsnappen, tenzij Ghina on middellijk zijn houding herziet". Volgens berichten uit Tientsin hebben Ghineesche troepen, die zich bij Loe- kautsjiau verschansten, om vijf uur des middags het vuur geopend1 op een Japan schen voorpost. De onderhandelingen over een acooord zijn daarom afgebroken. DE STRIJD IN SPANJE. Hevige gevechten bij Brunete. De troepen van Franco zijn gisteroch tend zes uur, na een korte hevige voor bereiding van de artillerie overgegaan tot den aanval in de omgeving van Madrid. De aanvallende infanterie Werd vooraf gegaan d'O'Or vechtwagenS; in het begin konden de troepen snel voorwaarts ruk ken, aangezien zij weinig weerstand on dervonden, doch later boden de regee- ringstroepen krachtiger tegenstand. Omstreeks elf uur in den ochtend ruk ten de opstandelingen l'angs Brunete in Noordelijke richting. Bruneta was groo- tendeels in vlammen opgegaan. Het was meer dan een geweldig offen sief, het was de schok, die botsing tegen elkaar van twee machtige legers; een schok van ongekend geweld, aldus seint een Hajvas-correspondent over die jongste operaties aan het Madrileens'che front. „D'rie nren achtereen hebben de beide legers onder een geweldig, ononderbro ken mitraiileursvuur, tegenover elkander In de eerste uren van den namiddag trachtten de regeeringstroepen hun oor spronkelijk aanvalsplan te hervatten. Er ontwikkelde zich een uitmate 'hevi ge strijd, ook een krachtig luchtgevecht. De verliezen beiderzijds zijn groot, zon der dat een der partijen tot dusver eenige terreinwinst van beteekenis heeft behaald. EDEN OPTIMISTISCH OVER DEN TOESTAND IN EUROPA. Tijdens het debat van gisteren in het Ehgelsche Lagerhuis heeft Minister Eden zich uitvoerig uitgelaten over den inter nationalen politiéken toestand. T'en opzichte van Spanje zeide Eden o.a.: „Geen enkel land wenscht, dat de oorlog in Spanje een Europeeschen oor log wordt, doch indien de volken thans niet oprecht samenwerken op een door allen aanvaarden gTondslag, zullen wij op gevaarlijke wijze daarheen drijven". Eden zeide verder, dat Engeland vo"ornemens is zijn natio nale belangen zoowel in de Middellandsche Zee als elders te verdedigen, maar daarbij wil het anderen niet uitdagen. „Wij blijven vast houden aan het Middellandsche Zee*ac* ooord met Italië, al is de Middellandsche Zee voor ons een hoofdverkeersweg. Er is genoeg plaats voor allen. Dit geldt ook voor de Roode Zee. Het is altijd een groot Britsch belang geweest en het is 'het ook thans, dat zich geen groote mogendheid vestigt aan de Oost kust Van de Roode Zee. Eden zeide voorts, dat de Volkenbond dood noch stervende is. De goede Britsch-Fran- sche betrekkingen zouden door niets verstoord1 kunnen worden. Gelukkig wordt deze vriendschap thans nergens verkeerd uitgelegd. „Wij zijn er van overtuigd, aldus Eden, dat de Fran- sohe regeering oprecht verlangt naar een werkelijke verbetering van haar betrek kingen met Duitsobland en naareen Westelijke overeenkomst als inleiding tot een overeenstemming op broederen grondslag. De atmosfeer is minder geladen dan een jaar geleden, hoewel de last der bezorgdheid zw'aar blijft drukken. Ik heb goede hoop, dat over een jaar de Europeesche volken hun twisten zullen hebben bijgelegd en dat de vrede gehandhaafd zal blijven". Sprekende over de crisis in de J a - p a n s o h - C"h i n e e s c h e betrek kingen zeide Eden: „Het is mogelijk, dat een vreedzame re geling tot st'and komt, wanneer derden geen pogingen tot interventie in het werk stellen. Niettemin hebben wij Tokio en Nanking duidelijk gemaakt, dat, indien een of andere regeering op een of andere wij* ze tot een oplossing kan bijdragen, wij gaarne alle mogelijke hulp zullen verlee- nen. Zoolang men de onzekerheid in Ghina laat voortduren en zoolang men gebruik maakt van plaatselijke regelingen van vrij twijfelachtige strekking en waarde, blijft de toestand in Ghina gevaarlijk. In antwoord op een vraag verklaarde Neville Chamberlain, dat hij het in ver band met de komende vacanties niet het juiste ooigenblik achtte om de uitnoodi- ging aan den minister van buitenlandsche zaken Von Neurath te hernieuwen. D'e buitenlandsche politiek van de re geering werd ten slotte goedgekeurd met 265 tegen 123 stemmen. Koning Leopold naar Engeland. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de koning der Belgen de uitnoodiging aangenomen, koning George VI en ko ningin Elisabeth in November a.s. een staatsbezoek te brengen. Koning Leopold zal den 16den Novem ber in Engeland aankomen en tot den 19den als gast van het Engelsche ko ningspaar in Engeland vertoeven. Korts Berichten. i D'e Bulgaaische communistische partij heeft eenigen tijd geleden een con gres gehouden in het gebergte nabij1 So fia. De politie heeft thans het centraal comité van de partij, bestaande uit tien personen, waarvan drie uit Sowj et-Rus land waren gekomen, gearresteerd. i In het Ehgelsche Lagerhuis ver klaarde de onderstaatssecretaris voor luchtvaart, kolonel Muirhead, dat op het oogenblik 43 militaire vliegvelden in Eh- geland geland in aanleg zijn. Hij voegde hieraan toe, dat men tevreden moet zijn met het bereikte resultaat. Een Belgisch zweefvliegtuig is in de nabijheid van Luik omlaag gestort. De bestuurder is om bet leven gekomen. NIEUWE RIJWIELPLAATJES. Acht dagen respijt. Met ingang van 22 Juli 1937 zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijiwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1937'1938 (1 Augustus 1937 tot en met 31 Juli 1938). Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 19371 zal geen boete zijn ver beurd wegens 'het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het vereisohte belastingmerk. MR STEENBERGHE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Bij K. B. is te rekenen van den datum van inwerkingtreding van het K. B. van 9 Juli 1937 af, Mr M. P. L. Steenberghe, eervol ontheffing verleend van het beheer ad interim van 't departement van Land bouw en Yissoherij met dankbetuiging voor de door hem in dezen den lande be wezen diensten en is Mr M. P. L. Steen berghe, voornoemd, benoemd tot Minister van Economische Zaken. GENERAAL SNIJDERS EN NATIONAAL HERSTEL. Teleurgesteld over den uitslag der verkiezingen? Bij het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel is een schrijven binnengekomen van den eere-voorzitter van het Verbond, gep. generaal G. J. Snij ders, waarin deze mededeelt te bedanken voor het lidmaatschap van het Verbond. Naar verluidt, is de oud-opperbevelhebber zeer teleurgesteld door den ongunstigen uitslag der verkiezingen voor het Ver bond. AFSCHAFFING VAN HEFFING OP HET RUNDVLEESCH GEVRAAGD. „Prijsknoeierijen gaan uit van een kleine groep." Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond heeft zich gewend tot den Minister van. Economische Zaken, daar, naar zijin oordeel de afschaffing van Prins Bernhard terug in ons land. Gisteravond om kwart over zes arri veerden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana ten paleize Soestdijk. Beide vorstinnen kwamen per auto van den Ruygenhoek en waren vergezeld van freule Schimmelpenninck v. d. Oye. Na een oponthoud ten paleize van on geveer een kwartier, vertrok H. M. ver gezeld van Haar hofdame, weer per auto naar Apeldoorn en kreeg de steeds aan groeiende menigte nogmaals de gelegen heid de Landsvrouwe toe te juichen, waar voor Zij, vriendelijk knikkend, dankte. Omstreeks halftien arriveerde Prins Bernhard van zijn verblijf in Recken- walde op Soestdijk. De reis heeft de Prins in zijn auto gemaakt. H. M. de Koningin arriveerde omstreeks kwart over zeven ten paleize Het Loo, ten einde daar voor eenige dagen Haar intrek te nemen. Naar ons ter oore kwam, zullen H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zich in den loop dezer week voor een bezoek aan H. M. eveneens naar Het Loo begeven. de 10 ct. crisisheffing op rundvleesch geen uitstel meer kan dulden. De nood in het slagersbedrijif is van dien aard dat da gelijks de slachtoffers vallen van de op eenstapeling van lasten welke dit bedrijf drukken. In het midden latend de noodzaak om tot inkomsten voor het landbouwcrisis- fonds te geraken, vraagt het bestuur zich ai, waarom juist een enlkele tak van be drijf het slachtoffer van deze noodzaak moet worden. Het hoofdbestuur van den N.R.K.M. kan daarin nog steeds niets anders zien dan onrecht, deze groep van middenstan ders aangedaan. Hlet kan niet inzien', waarom, terwijl de moeilijkheden van het slagersbedrijif alom worden erkend, deze heffing desondanks moet worden besten digd. Het huidige prijlsstelsel staat op ge spannen voet met het algemeen consu mentenbelang, hetgeen blijkt uit de cijh fers, die een zeer groote vermindering van het vleeschverbruik demonstreeren. Het hoofdbestuur vraagt den minister op allerkortsten termijn tot afschaffing van de 10 pet. crisisheffing op rundvleesch over te gaan. Ten onrechte, aldus het be stuur, beroept men zich hier op interne consurrentie-moeilijikheden, welke het ef fect van de afschaffing van crisisheffin gen zouden te niet doen. Inderdaad kan niet worden ontkend, dat de prijsknoeieriji, welke op dit oogenblik bestaat, ook na afschaffing van de crisisheffing zaf blijven voortbestaan, doch het hoofdbestuur wijlst er op, dat het een onjuiste voorstelling van zaken is, om aan te nemen, dat deze prijsknoeieriji zich uitstrekt tot alle hedrijfsgenooten. Integendeel betreft het hier slechts het optreden van een kleine groep slagers in enkele groote plaatsen des lands. De over- groote meerderheid van ondernemers in dit bedrijf doet aan deze prijteknoeierij niet mede. VERANDERINGEN BIJ DE CENTRALE VOOR EIEREN EN PLUIMVEE. Naar aanleiding van berichten in som mige Maden over de aanstelling van cri sis-ambtenaren in vasten dienst als con troleurs bij de Centrale voor eieren en pluimvee, waarbij deze menschen zouden komen te vallen onder het ambtenaren reglement, verneemt men van bevoegde zijde het volgende: Er heeft een verandering van systeem plaats. Tót dusverre had men een groot aantal tijdelijk aangestelde controleurs, die niet een volledige taak hadden, en van tijd tot tijd werden opgeroepen om controlediensten te verrichten. De ervaring heeft er toe geleid van dit systeem af te stappen en over te gaan tot de aanstelling van een klein aantal controleurs, die vast aangesteld worden, en die dan ook een volledige taak hebben. Zij worden echter aangesteld op grond van het crisis-arbeidsreglement, op de zelfde wijze als dat ook voor ander per soneel in crisisdiensten gebruikelijk is. PASSAGIERSVERVOER OVER DEN OCEAAN. Verblijdende cijfers voor de H. A. L. Het passagiersvervoer over den Oceaan is aanzienlijk toegenomen en het is eeu verblijdend teeken, dat de Nederlandsche reederij, die bij de transatlantische pas sagiersconferentie is aangesloten, name lijk de Holland-Amerikalijn, in zeer aan zienlijke mate van die stijging heeft mede geprofiteerd, en wel met 28 pet. Dó H.A.L. vervoerde namelijk in het eerste halfjaar van 1937 7.348 personen tegen over in 1936 5.748 personen, gedurende hetzelfde tijdvak. Binnenland. Prinses Juliana en Prins Bernhard weer op Paleis Soestdijk. Drama te Schalkwijk. Dó nieuwe rijwielplaatjes. Buitenland. Eden over den politieken toestand. Hevige gevechten om Madrid. Toestand in het Verre Oosten kritiek. Dó Volkenbond en het automobielverkeer. DE HOLLAND-INDIë-VLUCHTEN, Geen mecaniciens meer aan boord. De K.L.M. overweegt naar men weet, driemaal per week een dienst in te voe ren op de Indië-lijn. Indien dit uitvoer baar zal blijken wil men tevens een ein de maken aan de regeling dat in iedere machine een mecanicien medeviiegt. Dó bedoeling zou dan zijn, op de on derscheiden tusschenstations een meca nicien te detacheeren, terwijl tijdens do vlucht dan de tweede bestuurders tevens als boord-werktuigkundigen zouden fun- geeren. VERMINDERDE WERKLOOSHEID. Dalende steunuitkeeringen. E'r is te Rotterdam in het eerste halfjaar van 1937 rond f 680.000 minder aan steun uitgekeerd dan verleden jaar, namelijk f 11.295.000 tegen f 11.976.000. Er is daarnaast f 543.000 brandstoffen- bijslag verstrekt. In de periode 30 Mei26 Juni is f 1.743.000 uitgekeerd (v. j. f 1.870.000). DE BOEKENWEKEN MISLUKT? In de aan boord van het m.s. „Chris- tiaan Huygens" te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de Vereeni- ging tot bevordering van de belangen des Boekhandels, verklaarde een der le den uit Utrecht bij de bespreking over de collectieve reclame, dat de jaar lijksehe Boekenweek als mislukt moet worden beschouwd. Dóze reclame-actie kost 10 a 12 dui zend gulden en brengt geen enkel resul taat op. Is er geen andere vorm van col lectieve reclame te vinden? Zijn er geen afzonderlijke weken te organiseeren voor sportboeken, jeugdboeken en andere spe ciale vormen? Wij moeten andere wegen op, aldus deze spreker. Dó voorzitter zegde toe, deze aangele genheid met de desbetreffende commissie te zullen bespreken. POST EN TELEGRAFIE. Brieven naar landen binnen Europa. Worden als regel per vliegtuig verzonden. De persdienst der P.T.T. maakt er op opmerkzaam, dat brieven en briefkaarten met bestemming naar landen binnen Europa altijd per vliegtuig worden ver zonden, indien hierdoor bespoediging in de overkomst kan worden verkregen. Men behoeft er niets extra's voor te doen, dus geen extra luchtrecht en geen luchtpost etiket opplakken. Deze regeling is reeds eenigen tijd defi nitief, zoodat de luchtverzending van brieven en briefkaarten in het Euro- peesch verkeer thans tot de normale ser vice behoort, welke P.T.T. het publiek biedt. Slechts als geen tijdwinst te be halen valt, wordt nog per trein of boot verzonden, maar hoe ook, de frankeering is steeds dezelfde. Voor andere stukken dan brieven en briefkaarten is de toestand echter niet veranderd en moet luchtpostverzending worden aangeduid door het etiket „Per luchtpost Par avion" en blijft het daar voor staande luchtrecht verschuldigd. Oud-directeur van dein postchèque- en girodienst overleden. Te 's-Gravenhage is op 66-jarigen leef tijd overleden de 'heer J. Dazonder, oud- directeur van den postchèque- en giro dienst. De 'heer Lazonder, die op 25 October 1870 was geboren, 'trad op 16 Mei 1889 in dienst bij de posterijen. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Waddinxveen: D. B. van der Most, candidaat-notaris te Heemstede. Middelburg in het teeken van de Jamboree. Het was wel bijzonder mooi weer voor een demonstratie als Maandagavond ge geven is door een groot deel der Zeeuw- scbe padvinders, 'die aan de Wereldjam boree deelnemen en de welpen, die op den bijzonderen welpendag ook naar Vogelenzang zullen trekken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1