Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws Laatste Berichten Herziening landbouwcrisiswet 1933. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. met het gemeentebestuur in onderbande- t ling trad omtrent eventueelen aankoop van een geschikt gemeente-terrein, ten einde daarop een eigen, nieuw kantoor gebouw te stichten. In het besef, dat een welslagen van deze aangelegenheid voor de gemeente van zeer groot belang was te achten, hebben B. en W. daarna met de Vennootschap verschillende malen, zoo wel mondeling als schriftelijk, omtrent dien aankoop van gedachten gewisseld. Ten slotte zijn zij er in mogen slagen tot overeenstemming te geraken en is de keu ze gevallen op een terrein aan den Vlis- singschen Singel, 'hetwelk aan de gemeen te Middelburg toebehoort en waarvan 695 m2 in Middelburg en 10.590 m2 in Kou- dekerke gelegen is. B. en W. schrijven, dat de verkoopprijs van f 1.50 per m2 voor het terrein zeker niet te hoog is te noemen. Zij hebben in- tus'sChen overwogen, dat de gemeente zich, ter wille van de stichting van het nieuwe kantoorgebouw, ook een financieele opof fering mag getroosten. Als levertijd is aangenomen 1 October a.s. Geen bezwaar achten B. en W. gelegen in de voorgestelde bepaling, dat op 't aan de gemeente Middelburg in eigendom overblijvende gedeelte van den grond, do eeuwigdurende erfdienstbaarheid wordt gevestigd, dat daarop geen gebouwen of getimmerten zullen worden opgericht. B. en "W. zullen trachten te bereiken, dat door de P. Z. E. M. in de bestekken wordt bepaald, dat de arbeidskrachten worden aangenomen via de Districts-ar- beidsbeurs. Hier zal een kantoorgebouw van groo- ten omvang verrijzen. Rekening Burgerlijk Armbestuur. B. en W. leggen ter goedkeuring aan den Raad voor de reke ning van het Burg. Armbestuur over 1936 met een nadeelig saldo van f 3668,58. i Dó Gemeenteraad zal Woensdag avond half acht vergaderen- i B. en W. stellen voor aan den heer J. W. Stassen, hoofd der Openbare U. L. O.-achool wegens benoeming te Zeist, eervol ontslag te verleenen tegen 1 Sep tember a.s. Door den Minister van Waterstaat is de Rijksweg van Kruiningen tot Goes en van Goes tot Sloedam als voorrangs- weg aangewezen. B. en W. stellen voor in aansluiting hieraan het tusschenliggen- deel deel van den grooten verkeersweg (Wilhelm'inastraat, v. d. Spiegelstraat, West wal, Westsingel, Middelburgsche straat) eveneens als voorrangsweg aan te wijzen. B. en W. stellen voor te besluiten tot deelname in de stichting, ten doel heb bende het verkrijgen van meer en betere bestaans- en vestrgingsmogelijk'hedon ten plattelande en hiervoor f iOO beschik baar te stellen. De wijze waarop men wil trachten bet bovengemelde doel te bereiken, is speciaal de productiviteit van weilanden op te voeren door deze door werkloozen te doen egaliseeren. De stichting, genaamd „Zeeuwsohe Grondverbeterings-Maatschappij", wordt opgericht met een grondkapitaal van 2000 gld, waarin de Zeeuwsohe Landbouw-Mij. deelneemt voor een bedrag van f 800, ter wijl het de bedoeling is, dat de grootere gemeenten van Zeeland, zoomede de ove rige land- en tuinbouworganisaties elk zullen deelnemen voor f 100. De exploitatiekosten voor gew. lager lager onderwijs over 1934 bedroegen per leerling f 10,64 (administratiekosten in begrepen) en voor U. L. O. f 15,70. De staat der 'berekening voor de diver se scholen is als volgt: öhr. school voor U. L. O.: aantal leer lingen 14872, vergoeding f 2331,45 f 440 voor vakonderwijs. Ghr. school voor G. L. O.: resp. 268%, f 2854,18, f 443,15. Herv. school a. d. Nieuwstraat: 342, f3638,88, f443,15. R- K. Meisjesschool voor G.L.O.: 17372, f 1846,04, f443,15. R. K. Meisjesschool voor U. L. O.: 6772, f 1059,75, f 440. R. K. Jongensschool: 8472, f 899,08. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Halfweg, H. O. Mo lenaar te St Pancras. Bedankt voor Hellendoorn, J. van Kui ken te Uithuizermeeden. Geref. Kerken. Bedankt voor Groningen (vac. L. Oran je Ga), H. W. H. van Andel te Rotter dam (Z.). Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Barendrecht, E. du Marchie van Voorthuyzen, cand. te Apel doorn. Aangenomen naar Huizen, J. G. van Minnen, cand. te Apeldoorn. Geref. Gemeenten.. Tweetal te Ierseke, M. Heikoop te Utrecht en R. Kok te Veenendaal. Beroepen te Rilland-Bath, B. tan Neer bos te Vlaardingen. Beroepbaar. Door de classis Schiedam der Geref. Kerken is beroep baar verklaard de heer A. Verschoor, theol. cand. te Vlaardingen, Binnensin gel 66. Afscheid Ds G. W. Kore- vaar. Onder groote belangstelling heeft gisteren D's G. W. Korevaar, die bet be roep naar Zaamslag aannam, afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te Biggekerke, Z.Eerw. had tot tekst geko zen 2 Thess. 3:18: De genade van onzen Heere Jezus Christus zij met u allen". Na de prediking werden toespraken go- houden tot verschillende personen en col leges. Ouderling Moens sprak woorden van dank voor de wijze waarop Ds K samen met zijn vrouw heeft gearbeid. Ds van Kooten sprak namens den Ring en als consulent. Toegezongen werd Gez. 224:1 en 5. Vacaturen in de Ned. Herv. Kerk. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk bedroeg 1 Juli in Gelderland 41, Z.-Holland 32, N.-Holland 52, Zeeland 15, Utrecht 13, Friesland 50, Overijssel 5, Groningen 31, N.-Brabant 12, Limburg 2, Drenthe 4, in totaal 257 (1 Jan. j.l. 262 en 1 Juli 1936 292) vacaturen. De laatste zeven jaren loopt het aantal vacaturen geleidelijk terug. Mulo-examens te Goes. Zaterdag zijn geslaagd voor diploma A: A. G. Tonsbeek te Kamperland; A. M. v. Boven en J. v. Eenennaam te Middel burg; G. Sanderse te Koudekerke; M. J. Davidse te Oost-Souburg; J. S. Bongers en H, J. Antonisse te Vlissingen; A. P. Struijck te Zierikzee; G. J. v. d. Berge le Ouwerkerk; I. de Jonge te Goes; A. M. Dominicus te Wemeldinge; H. G. Deurloo te 's Heer Arendskerke; K. D'ellebeke te Heinkenszand; M, Allewijn te Hoedekens- kerke; J. M. Houtekamer te Krabben- dijke; A. F. Wattez te Goes; J. de Kam te Grijpskerke; H. G. v. d. Vreugde te Kruiningen; E. P. Tilroe en M. J. Neder- hand te Goes; D'. de Putter te Zaamslag; M. Louweise te Hoek; W. J. v. Doorn te Tbrneuzen; J. G. de Jongh te Goes; W. G. Weijermans en J. A. v. Zwienen te Vlis singen. Voor diploma B: F. de Wolf te Zouta- lande; I. de Nood te Middelburg; J. G. de Vos te Serooskerke (W.); E. M. Ver linde te Zaamslag. E! i n d e x a m e n s M. T. S. te Dordrecht. Het diploma als werk tuigbouwkundige werd o.a. behaald door J. M. Bolier te Dordrecht; N. Stofkoper te Vlissingen; S. J. bij de Vaate té Zierik zee. Het diploma als weg- en waterbouw kundige werd behaald door: G. A. Nolet te Zierikzee; P. S. Stoutjesdijk te Dor drecht. Geslaagd te 's~Hertogenboisoh voor coupeuse de dames N. Baurdaux te Mid delburg, J. v. d. Linde te Kortgene en T. Baas te N.- en St Jooeland. Stenografie en machi ne schrijven. Voor het examen, af genomen vanwege de Nationale vereeni- ging van Leeraren in Stenografie en Ma- chinesobrijven te Amsterdam zijn ge slaagd; Voor kantoor-stenograaf: Duitsche taal Mej. S. Leijnjse te Vlissingen, met lof; Engelsche taal, de dames L. Lagaay, met lof, en A. de Neef, beide te Vlissingen. Voor kantoor-stenograaf Ned. taal, 165 lett.: Mej. J. van Wolferen te Vlissingen; 130 lett. de dames M. M. Step en C. J. Geers, beide te Middelburg, en dhr Van Poelje te Vlissingen met lof. Voor steno-typist (e): de dames S< Leijn- se en E. M. v. d. Graft, beide te Vlissingen en beide met lof en G. P. Thomassen en J. Pluijmers, beide te Middelburg, en de heeren A. J. Broekert, P. M. Jansen en H. J. Flierman, allen te Middelburg en C. W. Bouwsma te Vlissingen. Voor typist(e): de dames A. L. Ale wijn- se en J. de Visser, beide te Middelburg en J. M. v. d. Made en T. Andriessen, beide te Vlissingen en de heeren J. Minderhout (75 lett.) te Souburg, G. A. van Maldegem (met lof) J. B. A. Biondina, J. Geers, D. den Hollander, J. W. den Hollander, al len te Middelburg, J. Andriessen en W. van der Hoek, beiden te Vlissingen. i Tot hoofd der Rijksleerschool, ver bonden aan de Rijkskweekschool te Mid delburg is benoemd dhr J. W. Almekin- deris te Rotterdam en tot onderwijzeres aan diezelfde school Mej. E, H. van der Lijn te Den Haag. Beide benoemingen zijn een gevolg van vacatures, ontstaan door pensionneering, resp. van idhr P. Luteijn als 'hoofd en Mej. G. M. de Liefde als on derwijzeres. De voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school te Oostburg, luidt als volgt: 1. J. de Voogd, onderwij zer te Borssele; 2. C. P. Phernambucq te Wolphaartsdijk; 3. P. J. Leenhouts te Zuidzande. Middelburg. De afdeeling „Walcheren" van de Unie van Ohrist. Onderwijzers- (essen) hield Zaterdag een vergadering te Middelburg. De heer A. P. Jungcurt uit Den Haag sprak over: „De weg der Unie." Spreker begon met er aan te herinne ren, 'dat de Unie, in 1896 opgericht, steeds heeft gestreden voor een behoor lijke rechtspositie van de onderwijzers. In 'dit verband noemde hij de namen van Dr Kuyper en Dr de Visser, wien de onderwijzers veel te danken hebben. Verder noemde 'hij verschillende vraag stukken als daar zijn: de materieele posi tie van den onderwijzer, zijn zelfstandig heid, de volgorde bij noodzakelijke af vloeiing, en liet duidelijk zien, hoe de Unie bij al deze belangrijke zaken steeds baar 'eigen weg heeft gevolgd, met na tuurlijk zooveel mogelijk samenwerking met andere organisaties. Het mpwt belangrijke vraagstuk is wel op 't «ogenblik de positie der jongeren. De reguleering der opleiding is nagela ten. 12000 jongeren hebben geen betrek king. Het meerendeel'van hen is echter werkzaam als kweekeling met acte. Zij. hebben veelal dezelfde verantwoordelijk heid als de onderwijzers en genieten hoegenaamd geen salaris. Spreker noem de dit een misbruik maken van de kwee- kelingen, want zonder hen zou het onder wijs in zeer groote moeilijkheden verkee- ren. De maatregelen, die genomen zijn om in dien toestand verbetering te brengen, zooals: overheveling naar het ambte naarskorps en de zoogenaamde beroeps omvorming, zijn onvoldoende. De kwee- telingen 'behooren in de school en zijn daar broodnoodig. Het eenige middel is: verlaging der leerlingenschaai als in 1920. Deze maatregel geeft aan ruim 7000 'jongens een positie en kost het rijk nog geen 7 millioen gulden. Spreker besloot zijn betoog met den raad zich aan te sluiten bij de Unie. HET DURE PAPIER. Kranten in Duitschland en Italië moeten uiterste zuinigheid betrachten. Dé Duitsche rijksperskamer heeft ge last, dat de uiterste zuinigheid moet worden betracht bij' het gebruik van pa pier voor 'kranten en tijdschriften. „Van Juli 1937 a'f", aldus de verorde ning, „zal tot 'de grens van het mogelijke moeten bezuinigd worden." De bestellingen, reeds vóór Juli ge daan, moeten worden beperkt, of over verscheiden maanden verdeeld. De kranten zullen voortaan, voor den tienden van iedere maand, hun maande- lijksohe papierbehoefte moeten opgeven. Voor 'het gebruik van geglansd papier of luxe-papier is toestemming noodig van de rijksperskamer. Elke uitgever moet bijl zijn papierbe- stefllingen een schriftelijke verklaring overleggen, waarin hiji zich verplicht, den gevraagden papiervoorraad uitslui tend voor bepaalde kranten of tijdschrif ten te 'zullen gebruiken. Volgens bericht uit Rome is, in ver band met de verhoogde prijzen voor cel lulose, aan de dagbladen met ingang van 15 Juli verboden, om met meer dan 6 pagina's te verschijnen. Ook tijdens de periode der sancties was de omvang der dagbladen beperkt; 'later werd weer toestemming gegeven, om tweemaal per week met acht pagi na's te verschijnen. Ronselarij. Onlangs is gemeld, dat te Rotterdam zekere van R. uit Am sterdam is aangehouden onder verden king van het aanwerven van personen voor de strijdkrachten in Spanje. Deze van R. is te Zaandam herkend door twee jongelieden als degene die hen ruim 2 weken geleden heeft geronseld voor Span je. Volgens hen zou van R. hen van geld en papieren hebben voorzien. Te Parijs echter zouden zij tot de ontdekking geko men zijn, dat zij bestemd waren voor bet front in Spanje terwijl hun beloofd was dat zij in fabrieken werk zouden krijgen. Van R. heeft echter ontkend hen van geld en papieren te hebben voorzien. Nadat tegen hem proces-verbaal is opgemaakt is bij op vrije voeten geoteld. Geheimzinnig ongeval. Vrijdagmiddag is op het rijwielpad, gele gen langs den in aanleg zijnden rijksweg, achter het dorp De Bilt een 12-jarig meisje aangetroffen, dat met haar rijwiel naast zich op den grond lag. Bedoeld meisje is naar een ziekenhuis in Utrecht vervoerd, alwaar zij kort daarna is over leden. Fabriek uitgebrand. Zater dagnacht is brand uitgebroken in de vleeschconservenfabriek van de firma Saarloos te D'inteloord. Spoedig stond bet gebouw in lichte laaie. Alle machines van de worstmakerij' en de koelmachine verbrandden. Ook de uitsnijderij en het kantoorgebouw brandden geheel uit. Het lesteerende deel van de fabriek leed groote waterschade. Het bedrijf kan voorloopig niet worden voortgezet. Bij' het zwemmen verdron ken. Zondagavond is de 17-jarige elec- tricien J. de Bruin uit Dordrecht, die hoewel hij de zwemkunst niet voldoende meester was in de Merwede onder Pa- pendrecht ging zwemmen, verdronken. ii Jongen op slag gedood. Za terdagavond is te Bodegraven het 9-jarig zoontje van den arbeider V. tegen een vrachtauto uit IJmuiden geloopen, toen bij bij bet spelen den weg overstak. De knaap was op slag dood. D'en autobe stuurder treft geen schuld. Op een trein geschoten. Inzittenden ongedeerd geble ven. Gisteravond zijn de reiziger® van den trein, die om 11.40 uur aan 'het Sta tion Maas te Rotterdam arriveert, plot seling opgeschrikt door een revolver schot, dat door een onbekende van bui ten af op den trein is gelost. De ruit van een compartiment is vernield, maar nie mand is getroffen. Het schot, dat tusschen Gouda en het Station Maas gelost moet zijn, kwam te recht in een compartiment, waarin drie dames en een beer hadden plaat® geno men. De verslering van Am sterdam. Het orgaan „De 8 en Op bouw" houdt zich bezig met de versierin gen tijden» de feesten te Amsterdam. Koen Limperg komt tot de volgende over wegingen Wat hebben de Amsterdamsche versie ringen geleerd Aan de toeschouwers waarschijnlijk minder dan aan de ontwerpers zelve. Wij zien hier een heel merkwaardig verschijnsel, n.l. dat de versierende ar chitecten zich als één der grondgedach ten hebben gesteld om zoo „luchtig" mo gelijk te versieren, dat is: zoo doorzichtig mogelijik, overeenkomstig bet streven in de moderne architectuur, om ijl en dun. en vóóral om doelmatig constructief te bouwen. Dit nu is bij de versieringen een on juist uitgangspunt gebleken. Versieringen hebben niets met constructievisme of doelmatigheid te maken, in den zin zoo als wij dit in de architectuur van bouw werken verlangen. Men mag hier gerust met groote en desnoods met massale vlakken werken, zonder dat men ziet hoe de zaak in elkaar is gezet. Versieringen mogen de toeschouwers voor den gek houden. Het is toch de 'bedoeling om de gevels van de huizen weg te werken, om een ander beeld van de straat of het plein te verkrijgen? Wij bedoelen natuur lijk niet de wanstaltige wijze als b.v. met bet gebouw van Vroom en Dreesmann in de Kalverstraat is geschied. Slechts bij een bijzonder stadsbeeld, zooals de Dam, kunnen andere uitgangspunten gelden. D'e modern gerichte architecten zijn in Amsterdam te dogmatisch aan het werk getogen, hetgeen ongetwijfeld zijn oorzaak vindt in een gebrek aan ervaring op dit gebied, reden waarom wij zeiden dat de ontwerpers van de feestversieringen ■waarschijnlijk zelf het meeste geleerd zul len hebben. Gij zoudt eens zien boe geheel anders deze mensohen te werk zullen gaan, in dien zij (dezelfde mensohen) een volgend keer wederom stada-versieringen zouden moeten maken. Motorrijder gedood. Een 55-jarige motorrijder i» gister te Am sterdam door de tram gegrepen. Teneinde hem te kunnen bevrijden, moest de wagen worden opgevijzeld. Bij aankomst in het Ziekenhuis bleek hij reeds te zijn overleden. Geheimzinnige ziekte te M e c h e 1 e n. Het Belgische blad Soir 'bericht, dat dertien kinderen van twee en drie jaar, die eenigen tijd hebben doorgebracht in 'n sanatorium te Meche- 'len ziek zijn geworden. De aard van de ziekte heeft men nog niet vast kunnen stellen. Vijf kinderen zijn reeds over leden. De geneeskundige autoriteiten stellen een onderzoek in. De bevolking is zeer verontrust. Varkenspest. Eenigen tijd geleden werd te Bakel door een veearte geconstateerd', dat zich bij het vee van een aantal landbouwers varkenspest voordeed. Nadat verscheiden varkens aan dezu ziek te waren gestorven, dacht men, dat zij ge weken was1, doch nu hebben zich onder de dieren van den landbouwer K. weer ver schijnselen van deze gevreesde ziekte voorgedaan. Ook hier zijn wederom en kele varkens gestorven. Van gemeentewe ge worden thans maatregelen getroffen om uitbreiding van deze besmettelijke ziekte tegen te gaan. 1 Motorrijder te Enschedé gedood, duo-rijder zwaar ge wond, Te Enschedé is Zondagmiddag een ernstige botsing geschied tusschen een personenauto bestuurd door den heer W. en een motorrijwiel bestuurd door den 26-jarigen R. uit Enschede met zijn jon gere broer F. R. als duopassagier, Op een kruispunt reed de motorrijder met groote snelheid pardoes op de auto in die maar een matige snelheid had met het gevolg, dat de bestuurder van het motorrijwiel ernstig aan het hoofd werd verwond en eenigen tijd later in het zie kenhuis overleed. Zijn broer F. R. bekwam eveneens ern stige wonden aan bet hoofd en werd in bewusteloozen toestand met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis ver voerd. iZeilkano omgeslagen. E'en inzittende verdronk. Gistermid dag is op het IJsselmeer een zeilkano, waarin twee jongemannen uit Amster dam waren gezeten, omgeslagen. Een van beiden is verdronken. D'e ander wist zich zwemmende te redden. Kind verdronken. Zater dagmiddag geraakte in een onbewaakt oogenblik een 172-jarig meisje van de familie K. te Heerhugowaard spelender wijs te water. Het verdronk. Bij het baden verdron ken. Gistermiddag is de 18-jarige V. uit Gemert (N.-Br.), die te Kornwerder- zand (Friesland)) bij do genietroepen ge detacheerd was, bij het baden verdronken. TEKORT AAN ZAND VOOR DEN NIEUWEN SPOORDIJK BIJ VLAKE. Voor de opbooging van den spoordijk bij Vlaike, welke wordt uitgevoerd door de firma L. Boekee is 750.000 m3 zand noo dig, welke wordt aangevoerd van de groo te zandgraverij even ten Noord-Oosten van Bergen op Zoom. Reed® ia 370.000 Bezwaren van de K. v. K. voor Rijnland tegen de methode. D'e Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden heeft een adres inzake het voorontwerp Landbouw- ordeningswet 1937 gezonden aan den mi nister van economische zaken. Aandacht wordt gevraagd voor de te genstrijdigheid, dat bij het parlementaire stelsel zooveel mogelijk gewaakt wordt te gen het euvel dat degenen, die zelf bepaal de financieele belangen bij een onderwerp hebben, daaromtrent voorstellen zouden kunnen indienen of over deze voorstellen zouden kunnen beslissen. D'atgene, wat in •het parlementaire stelsel als euvel wordt aangemerkt, wordt echter hij de Land bouwcrisiswetgeving tot begeerenswaar- dig stelsel verheven. De thans gevolgde methode van wetge ving, waarbij o.a. handel en nijverheid steeds in de minderheid zijn en de meer derheid grooten invloed heeft op de wet geving van den „staat in den staat", zoo als de landbouwcrisisdienst genoemd wordt, heeft tot gevolg, dat degenen, die de minderheid vormen, óf in het geheel niet vertegenwoordigd zijn, deze wetgeving als grof onrecht aanvoelen. De kamer heeft daarom naar mogelijk heden gezocht om, met behoud van de centrale plaats, die de overheid bij de re geling van de zeer talrijke en vaak zeer tegenstrijdige belangen immer zal moeten innemen, de rechtspositie van de onder danen van deze „staat in den staat' beter te waarborgen. D'e kamer meent deze mogelijkheden ge vonden te hebben door een gewijzigden opzet van de Landbouwcrisiswet 1933, welke wet zij den naam zou willen geven van: Wet regelende de productie, de ver werking en den afzet van Grisisproducten Voornamelijk acht de kamer de rechts positie van den producent en den hande laar beter gewaarborgd, indien elke groep belanghebbenden, na geslaagd overleg met den minister, in staat gesteld wordt om een erkend bureau te stichten met groote wettelijke bevoegdheden ten aanzien van controle en toezicht op de crisisinstanties met wettelijke verplichting dier instanties om deze bureaux zoo snel en zoo veel mogelijk te raadplegen en in te lichten. Dóze erkende bureaux zouden zich dan ook met de Staten-Generaal en de Alge meens Rekenkamer enz. in verbinding moeten kunnen stellen. Klachten, welke door de bureaux als gefundeerd kunnen worden beschouwd, zouden bij de crisisinstanties aanhangig gemaakt kunnen worden. D'eze zouden wettelijk verplicht moeten worden de 'aan gelegenheid zoo spoedig mogelijk af te doen. Bij verschil van opvatting zou eeü beroepsinstantie, eventueel gevormd door den minister-president en den minister van economische zaken, uitspraak moe ten doen. Door de instelling van de bovenbedoelde erkende bureaux zal er, naar de meening der kamer, tevens een goede gelegenheid ontstaan om aan de crisisdiensten die nog zullen blijven bestaan een zoodanig be stuur te geven, dat alle diverse belangen zoo zuiver mogelijk tot hun recht komen. De kamer stelt zich bij dit alles n.l. op het standpunt, dat een deel der crisismaat regelen thans nog niet kan worden ge mist, zonder in den betrokken bedrijfstak een catastrofe te veroorzaken en dat dien tengevolge het scheppen van een betere rechtspositie voor de georganiseerden dringend noodzakelijk is. Voorts acht de kamer de door haar voorgestelde oplossing zeer dienstig om die onderdeden van den crisisdienst, die voor opheffing in aanmerking kunnen komen, inderdaad te doen verdwijnen. Het adres der kamer is vergezeld van een uitvoerige nota, waarin een en ander nader is uitgeweerkt. m3 zand gestort op het gedeelte van het station Kruiningen-Ierseke tot de nieuwe brug bij Vlake. Dezer dagen heeft men een aanvang gemaakt met het storten van zand aan de andere zijde van de brug, waarbij men van Rapelle-Biezeinge in de richting van de brug werkt. Men is echter bij deze nieuwe zand transporten te Bergen op Zoom_tot een zeer onaangename ontdek king gekomen. Hoewel boringen hadden aangetoond, dat het zand nog wel op 13'14 m diep lag, trof men op de diepte van 4.80 m reeds kleideelen in het zand aan. Een onderzoek werd. inge steld, waarbij men tot de ontstellende ont dekking kwam, dat zich op deze geringe diepte reeds een veenlaag bevindt. Nu is het de vraag of deze veenlaag dik is en of er zich wellicht onder de klei nog zand bevindt. Zooals te begrijpen is beteekent een en ander een groote strop voor den aanne mer, vooral wanneer zou blijken dat de veenlaag zuo dik is dat het niet de moeite en de kosten loont om nog tot de er onder eventueel gelegen zandlaag door te dringen In dat geval zal de bestaande zandvoor- raad te Bergen op Zoom bij lange na niet voldoende zijn om te voorzien in de be hoeften van den nieuwen spoordijk. D'e kans op stagnatie in het werk is dan lang niet denkbeeldig. D'agelijks gaan er vijf treinen met de met zand beladen wagons naar het werk in Zeeland. Op deze wijze wordt er circa 15000 kubieke meter zand per week aangevoerd en wan neer de kansen niet spoedig ten goedo zullen keeren, zal de voorraad te Bergen op Zoom spoedig uitgeput zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3