De opbrengst der Rijksmiddelen EERSTE BLAD Samenwerking op breede basis. Proefvluchten van de „Caledonia" en de „Glipper". Belangrijkste Nieuws Binnenland ZATERDAG 17 JULI 1?37 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 242 Buitenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolefoonnuinmer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingen 10,20. Losse nummers 5 cent, Advertcntlön 30 cent. per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 0.85. Bij contract belangrijke korting. Hit nummer bestaat uit 2 bladen. Het behoeft niet al te zeer te verwon deren, dat het oorspronkelijke plan van Dr Galijn om een Kabinet op breedere ba sis te vormen, op den onwil van de vrij zinnigen ia afgestuit. Blijkbaar beeft de heer Colijn gehoopt, dat de vrijzinnigen, er toe zouden ko men een positief Christelijke basis voor bet regeeringsbe-leid te aanvaarden. Maar deze hoop is niet verwezenlijkt. D'e vrijzinnigen bleken nog op precies betzelfde standpunt te staan als in 1928, toen de samenwerking van de Christelijke partijen met de liberalen ter sprake kwam. Door D'r de Visser, die toen bet initia tief nam, was als algemeene voorwaarde van aamenwerking gesteld, dat de libera len de objectieve normen van het Chris tendom die historisch zijn vastgegroeid in de zeden en de rechtsbeginselen van ons volk en in de opvatting van bet gezag zouden aanvaarden. Deze voorwaarde, boe ruim ook gesteld, weid echter door de vrijzinnigen in be leefde maar besliste termen afgewezen. Mr S. van Houten verklaarde dat men wel zou willen samenwerken, mits onder liberale vlag. Eb. het H d b 1. stelde zich op hetzelfde standpunt. D'oor de voorwaarde van D'r de Visser te accepteeren, aldus dit orgaan, zouden wij niet 's menschen wil, maar Gods wil eikennen ook in het Staatkundig leven. Maar dat willen en kunnen de libera len niet. „Aanvaarding van de objectieve nor men van het Christendom, als historische pioducten. Dat kunnen en dat moeten wij. Onvoorwaardelijk. Maar hij (D'r de Vis ser) wil dat we die normen ook zullen handhaven en verdedigen. E-n dat kunnen we slechts onder voorbehoud. Onder dit voorbehoud namelijk, dat niet de natuur lijke evolutie vein ons volk zich van de normen af beweegt. Want gebeurt dat, dan is dat óók historie en als zoodanig als het wordende precies even eer biedwaardig als het gewordene.... dat immers ook eenmaal het wordende is geweest. Wij moeten, wanneer we iets zien op komen, dat we verkeerd achten-, zeker trachten het te 'keeren, maar blijft het des ondanks groeien en wordt het einde lijk tot een nieuwe norm, dan moeten we het opvangen en zien te leiden, maar het als nieuw stuk historie aanvaarden. Want het wezen van het Libe ralisme lilg't fin ide 'erkenning van de gestadige evolutie." Geen 'vaste normen dus. Niet wat Gods Woord eischt is be slissend, maar de gestadige evolutie. De bestaan-die normen kunnen goed zijn, maar ze zijn het alleen zoo-lang de natuurlijke evolutie van ons- volk zich niet in een andere richting gaat bewe gen. Het spreekt vanzelf, dat we op die ma nier op een glijbaan terecht komen en dat alle vastigheid ontbreekt. Dat er geen kracht is om de verderfe lijke stroomingen van dezen tijd tegen te gaan. Als daar allerlei verkeerde denkbeelden opkomen omtrent gezin en gezag, die ons volksleven in -den grond dreigen te ver woesten, en het blijkt dat -zulke denk beelden bij ons volk ingang vin-den, dan kan men -dat betreuren, maar dan heb ben we dat -t-och als 'historisch feit te erkennen en te aanvaarden. Ter nadere toelichting van het liberale standpunt merkte toen het Hdbl. onder meer op „Laat ons dit eene voorbeeld noemen. Wij erkennen den Zondag niet slechts als socialen rustdag, doch ook als een Chris telijke dag van wijding. Maar het is -on miskenbaar, -dat tien, ja honderdduizen den in ons land er anders over gaan denken. En daarmee moeten wij' rekening houden en niet doen alsof de Zon-dags- opvatting in ons volk nog die was van anderhalve eeuw geleden. Hier is een stuk evolutie, dat wij persoonlijk zeer be treuren, maar -dat we als een historisch feit 'hebben te aanvaarden." Het is duidelijk wat 'hier bedoeld wordt. 'Gods Woord leert ons den Zondag te heiligen en dezen -dag als een rustdag in eere te houden, maar -als de meerder heid van ons volk het anders wensc'ht en dezen dag steeds meer gaat zien als een dag van vermaak, waarop allerlei wed strijden worden gehouden en extra-trei nen moeten rijden, -dan hebben we dat te aanvaarden. 'Gods Woord vraagt van ons ontzag voor -het Gezag. Maar als straks dat gezag -terzijde wordt gesteld en de eer bied voor het gezag wordt ondermijnd en als dergelijke opvattingen in steeds breeder 'kring ingang vin-den, dan heb ben we die nieuwe orde te aanvaarden en 'dan wordt ook dat wordende eer biedwaardig. Het huwelijk is een Goddelijke instel ling, maar als de heiligheid van het hu welijk wordt miskend en velen blijk geven aan wat men dan de vrije liefde gelieft te noemen de voorkeur te geven, nu ja, -dan moet die Goddelijke instelling worden losgelaten. Wij zouden zoo door kunnen gaan. Maar wij zouden dus doende, niet an ders doen -dan illustreeren wat nu een maal algemeene bekendheid heeft. Duurzame samenwerking met vrijzin nigen op de basis als -door Dr Go-lijn aan gegeven is niet mogelijk gebleken en zal steeds onmogelijk blijken, omdat -daar nu eenmaal is de grOote tegenstelling, de anti-these, die ook het staatkundige leven beheeracht. Soms schijnt er onder den druk der om standigheden eenige toenadering te zijn. Maar het is helaas, niet meer dan schijn. Wij moeten dit betreuren. Maar tegelijkertijd moet het ons prik kelen tot verhoogde activiteit, tot een vol hardende actie voor de verbreiding en de toepassing van de op -Go-ds Woord ge gronde beginselen. Juni een goede maand voor de schatkist.' In het eerste halfjaar f33 millioen hooger. De maand Juni is, blijkens den stand van de Rijksmiddelen, een goede maand •geweest vo-o-r de Ned-erl. schatkist. De „overige middelen" brachten f40.410.768 op, 'hetgeen ruim 10 millioen meer is dan de opbrengst in Juni 1936 en bijna 5V2 millioen meer dan die van Mei van dit jaar. In totaal is in -dit eerste halfjaar f33.134.893 meer opgebracht tot nu toe dan in dezelfde periode van 1936. De omzetbelasting was iets minder dan de vorige maand, maar het opgebrachte 'bedrag (f 6.488.167) stemt toch tot tevredenheid. Deze belasting -gaat de totaal-raming '(f 62.500.000) verre overschrijden. Zij heeft in -de eerste zes maanden van dit 'jaar reeds f35.938.998 opgebracht. De rechten op -den invoer kwamen thans rui-m 1 millioen boven de raming met een opbrengst van f 8.617.077. 'Ook de dividend- en tantièm-ebelasting neemt een belangrijke plaats in onder de overige middelen. Juni bracht f 3.930.874 op, hetgeen ruim 3 millioen meer is dan de opbrengst in Mei. Met de accijnzen vlot 'het nog niet al te best. De accijns op bier kwam onge veer 2% ton hoven de raming en bracht ook meer op -dan in Juni 1936, maar de accijns op het gedistilleerd kwam niet aan -de raming toe. Hoewel de activiteit ter beurze over he-t algemeen niet bijzonder groot was, heeft de groote activiteit op -de emissie- markt een gunstigen -invloed gehad, zoo wel op de opbrengst van 'het effecten- no-ta-zegel als op -de opbrengst van de zegelrechten op de binnenlandse!) e ef fecten. De opbrengst der loodsgelden bedroeg in -dit halfjaar f405.860, tegen f250.000 in 'hetzelfde tijdvak van 1936. Bij -de directe' belastingen steeg het netto-kohierbedrag 'voor -den dienst 1937 van f 44.191.681 tot f57.775.374 (vorig jaar f52.021.379). DE UITBARSTING IN CHINA NU AANSTAANDE? Onderhandelen.... doch tijdens de onderhandelingen doorvechten Gro-o-te onrust 'heeft te Nanking een bericht teweeggebracht, volgens hetwelk de Japanners eenden-dertig handels schepen hebben gecharterd, waarmede zij honderdduizend man Japansche troepen uit het moederland naar Noord-Ohina willen transporteeren. Men ducht daarenboven nieuwe ern stige verwikkelingen op grond van 'be richten uit Tsing Tau. -dat Japansche oorlogsschepen hebben getracht, 'in de haven aldaar troepen te ontschepen. De burgemeester van Tsing Tau heeft ech ter geweigerd, -zijn toestemming voor de ontscheping te verl-eenen, waarop de commandanten der Japansche oorlogs schepen althans voorlooplg van hun voornemen hebben afgezien. Uit Tientsin wordt gemeld, dat drie vol geladen goederen-treinen met Japan sche troepen in volle oorlogsuitrusting de stad gepasseerd zijn op weg naar Fengtai. Voorname C'hineesche instanties te Peiping hebben aan een Unipress-corres pondent medegedeeld, dat „binnen de eerste 24 uur ernstige verwikkelingen te wao'hten zijn." De Chineesch-Japansche onderhande lingen in Tientsin vinden voortgang in een gespannen atmosfeer. Het gerucht is in omloop, dat de Ja panners 'het voornemen zouden koeste ren, een aanval te doen op Peiping. Een woordvoerder van 't Japansche leger heeft tegenover een vertegenwoor diger van Havaa verklaard, er van over tuigd te zijn dat het Japansche leger een uitbreiding van het conflict tot geheel China -zal kunnen verhinderen. „Wij zijn vastbesloten aldus zeide hij1 een zekere grens niet te oversohrij1- den, wanneer wij' Noord-China gezuiverd hebben. Wij' zullen niet vallen in den strik van Nanking, dat zal trachten ons in conflict met Moskou te brengen." De veldtocht zal een maand duren, als de omstandigheden gunstig zijn, en twee maanden, indien de Ghineezen weer stand bieden. Japan wil geen werkelijken oorlog voe ren, doch een „feodalen oorlog" van zeer bij-zonder karakter. In een dergelijken oorlog streven de tegenstanders er naar, zoo weinig mogelijk te vechten en hun doel te bereiken -door mddde-l van onder handelingen, die zelfs gedurende de ge vechten voortduren. In Duitsche diplomatieke kringen ver wacht men, dat het Japansche leger er in zal slagen, he-t conflict te localiseeren ien verklaart men, dat de oorlog met China in strijd zo-u zijn met den geest van het Japansch-Duitsche accoord. DREIGT GASOORLOG IN SPANJE? Reuter's speciale correspondent bij de tioepen van generaal Franco meldt, dat het hoofdkwartier voor -de eerste maal in den burgerkrijg tot in bijzonderheden de lichtlijnen beeft vastgesteld, welke de burgerbevolking moet volgen in geval vau een aanval met gas. „Ofschoon het op het oogenblik onwaar schijnlijk is", aldus desbëtreffende mede- deeling, „dat gasaanvallen op de burger bevolking zullen worden gericht, is het van essentieel belang, -dat alle burgers volledig -op de hoogte zijn, hoe zij aan -de gevaren van zulk een eventueelen aanval kunnen ontkomen." Er wordt dan op gewezen, dat dergelijke aanvallen weinig schade doen, indien de burgerbevolking weet, boe hiertegen op te treden, waaraan wordt toegevoegd, -dat gifgassen een geringere beteekenis in den aanval hebben dan de gewone projectie len. De paniek, welke dergelijke gasaanval len kunnen teweeg brengen onder de bur gerbevolking, indien -deze niet op de hoog te is van de middelen tot zelfverdediging, b-eteekent een veel grooter gevaar dan de werkelijke schade, welke zij veroorzaken. Een der grootste kamers in ieder huis, zoo mogelijk met slechts een raam en deur, moet als „gezinsschuilplaats" wor den ingericht, en bij bet eerste alarm moeten alle bewoners zich derwaarts be geven, en kalm blijven, zoo- weinig moge lijk spreken, niet rooken en geen vuur maken. De mededeeling bevat verder nauwkeu rige aanwijzingen, hoe deze schuilplaats moet worden ingericht en afgesloten. DE RAMP VAN DE HINDENBURG. Na een arbeid van twee maanden heeft de commissie van onderzoek, welke doo-r het Dhitsche ministerie van oeconomische zaken belast is met het b&studeeren van de oorzaken van de ramp van het lucht schip Hindenburg, haar rapport vrijwel gereed. Het omvangrijke rapport zal -de volgen de week aan den minister van oeconomi sche zaken, Roper, worden voorgelegd. Naar verluidt wordt geen uitspraak ge daan inzake de oorzaak van de ramp en worden alleen -de verschillende theorieën vermeld. TS J EC H O-SLOVA A KSCHE REGEERING AFGETREDEN. Meeningsverschillen over de vaststelling der graanprijzen de oorzaak- Uit Praag wordt gemeld: De regeering Ho-dza heeft besloten, bet collectief ont slag van het Kabinet aan president Be- nes, die momenteel met vaoantie vertoeft, aan te bieden. De president heeft ihet ontslag van het Kabinet aanvaard. Dit onverwachte aftreden vindt zijn oorzaak in de meeningsverschillen in den In twaalf uur en zeven minuten over den Oceaan. De Britscbe vliegboot „Caledonia" en de Amerikaansohe vliegboot „Pan Ame rican Glipper" hebben haar retourvlucht over den Atlantisohen Oceaan op even schitterende wijze als de beenvlucht vol bracht. Om 10.32 uur is gisteren de „Caledo nia" van Botwood op New Foundland ko mende, op de Shannon bij Foynes in den Ierscben Vrijstaat neergestreken. Om 11.49 uur daalde op New Found land, van Europa komend, -de „Pan Ame rican Clipper" in de baai van Botwood. Dientengevolge heeft de „Caledonia" de reis van New Foundland naar Europa in 12 uur en 17 min. volbracht, hetgeen nog een kwaitier korter is dan de tijd dien de „American Clipper" op 6 Juli voor deze vlucht noo-dig had, te weten 12 uur en 20 miniuten. D'aarentegen is de „Pan American Clip per" bijna een uur langer onderweg ge weest -dan begin dezer maand de „Gole- donia", toen -deze naar New Foundland vloog. D'e Amerikaansohe vliegboo-t heeft 16 uur en 24 min. gevlogen; de „Caledo nia" had destijds vo-o-r -deze zelfde reis maar 15 uur en 28 min. noodig. De „Pan American Clipper" legde op 6 Juli het traject Botwood-Foynes langs de 3200 km bedragende Noordelijke route af met een gemiddelde snelheid van 259 km per uur. De „Caledonia" heeft kans gezien, op de 3250 km lange Zuidelijke route een gemiddelde snelheid van 268 km te ontwikkelen. Op de heenreis naar New Foundland 'haalde de „Caledonia" een gemiddelde snelheid van 210 km per uur. De „Ame rican Clipper" heeft den tocht naar New Foundland met een gemiddelde snelheid van 195 km per uur afgelegd. boezem -der regeeringspartijën ten aan zien van de vaststelling van de graan prijzen. ARABIEREN BETOOGEN TEGEN DE VERDEELING VAN PALESTINA. Meer dan 50.000 Arabieren hebben te Bagdad gedemonstreerd tegen de voor gestelde verdeeling van Palestina. In den optocht werden doeken meegedragen met anti-Joods-ohe opschriften en teksten, waarin de Engelsche politiek wordt ver oordeeld. De te Bagdad wonende Joden 'hebben hun zaken den geheelen dag gesloten ge houden. Noodweer in Engeland. Donderdag werd Engeland door een he vig noodweer geteisterd. Weymouth werd bezocht -door een wolk breuk, welke in weinige minuten ver scheidene huizen en winkels onder water zette, terwijl ook Bristol, Dorchester en Darmouth van aanzienlijken regenval te lijden hadden. Op het cricketveld te Leicester werden stoelen en tafels weggespoeld, terwijl in Londen enkele huizen door den bliksem werden getroffen. Hevig noodweer in Oost-Japan. Een hevig noodweer heeft boven het Oostelijk deel van Japan en Hokkaido ge woed. De aangerichte schade is zeer groot. Twintig personen werden in het dis trict Hakone bedolven, terwijl veertien personen vermist worden. Het spoorweg, verkeer moest worden onderbroken. Levensduurte in Frankrijk. De kosten van het levensonderhoud in Frankrijk zijn thans bijna zesmaal zoo hoog als vóór den oorlog. Indien men 100 aanneemt als de basis in 1914, dienen de kosten van het levens onderhoud te Parijs voor de eerste drie maanden van 1937 op 58l te worden ge raamd tegen 540 gedurende het laatste kwartaal van 1936 en 504 gedurende het derde kwartaal. Het brood kost 11 procent meer dan in 1930, welk jaar tot nog toe beschouwd wordt als een record-jaar voor de prijzen. De dranken kosten zeven procent en fruit en groenten tien procent meer dan in 1930. Korta Berichten. Alle zes en twintig leden van de non-interventiecommissie hebben het Britsche compromis-plan als basis van bespreking aanvaard. Vermoedelijk zal ds Niemoeller te Berlijn in de week van 26 tot 31 Juli voor den rechter moeten verschijnen. Naar aanleiding hiervan zullen bid stonden worden gehouden, waarvoor, naar het plan is, de klokken van de evange lische kerken geluid zullen worden. Als het maar mag! Binnenland. De opbrengst der rijksmiddelen over Juni is weer gunstig. Die invoer van Deensch vleesch. Buitenland. Conflict tusschen Japan en China wordt steeds dreigender. De duurte in Frankrijk. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. OPLEVING IN DE HOOFDSTAD. Sterke daling van de werkloosheid. Het gemeentebestuur van Amsterdam verstrekte eenige cijfers, waaruit de ople ving in den economiscben toestand vau de gemeente blijkt. Bij vergelijking met einde April 1937, loen bet aantal werkloozen 49.211 be droeg, blijkt, dat dit aantal aan het einde van Mei 1937 1274 lager is, n.l. 47.937, en einde Juni weder 84 lager, n.l. 47.853, Vergeleken met de cijfers aan bet einde van Juni 1936, toen 56.950 werkloozen werden genoteerd, vertoont Juni 1937 een daling van 9097 werkloozen. TWEE MAANDEN SNELVERKEER. Ruim 100 dooden, bijna 900 gewonden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert tegenwoordig op korten ter mijn cijfers betreffende de ernstige ver keersongevallen in de afgeloopen maand. Uiteraard zijn deze cijfers niet zoo nauwkeurig als die van bet jaaroverzicht, waarin b.v. ook worden opgenomen de aantallen slachtoffers, die geruimen tijd na het verkeersongeval aan -de gevolgen daarvan zijn overleden. Onderling verge leken geven de maandcijfers echter een indruk van de ongevallen-frequentie op den weg. 1937 Mei Juni gedood 61 41 ernstig gewond 446 453 In twee maanden tijds düs 100 dooden en 900 ernstig gewondenl WAAROM VLEESCH UIT DENEMARKEN? De heer Weitkamp stelt vragen aan de regeering. De heer Weitkamp, lid der Twee de Kamer, heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd Is het den Minister bekend, dat het in landbo-uwfcringen groote bevreemding heeft gewekt, dat na-dat eerst een -dras tische teeltbeperking en een kostbare af slachting van vee zijn toegepast, -de Re geering voor 1937 een invoer van 3.600.000 kg. rundvleesch uit Denemar ken heeft toegestaan? Ia de Minister bereid mede te deelen wat de oorzaak is, dat de Regeering -den invoer van een -zoo groot kwantum vleesch noodzakelijk acht Heeft de Minister kennis genomen van de jongste gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, be treffende den inhou-d der collectieve ar beidscontracten, alsook van -de gegevens der boeihoudbureaux van de verschil lende landbouwmaatschappijen, waaruit blijkt, dat -de landbouwarbeid tot den laagst bezoldigden behoort Zoo ja, is -de Minister dan niet tot d-e conclusie gekomen, dat maatregelen, wel ke de verdiensten in het landbouwbedrijf in o-ngunstigen zin kunnen beïnvloeden, niet -gerechtvaardigd -zijn Indien de vorige vraag bevestigend mocht worden beantwoord, is de Minis ter, in aanmerking nemende, -dat de koeien voor het eerst sinds 'lange jaren den boeren een behoorlijken prijs op brengen welk gunstig resultaat door -die in -de eerste vraag bedoelde regee- rrngsmaatregelen is verkregen dan niet van oordeel, dat niet getracht moet worden de bedrijfsresultaten van de sla gers te verbeteren door maatregelen, welke -de prijzen der ko-oien omlaag kun nen drukken, te meer niet wijl de rand- veeprijzen het niveau van vóór den oor log nog niet bereikt hebben? VERVOER VAN LANDVERHUIZERS. Opheffing commissies van toezicht. Bij Kon. besluit van 14 Juli zijn met ingang van 1 September ingetrokken -de Kon. besluiten van 2 November 1861 no 63, 26 November 1869 no. 14 en 7 Decem ber 1874 no. 29, houdende instelling van de commissies van toezicht over het ver voer van landverhuizers, onderscheiden lijk te Dordrecht, Vlissingen en Har- lingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1