Waarom naar Denemarken EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 16 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 510 JAARGANG No. 241 Breede en smalle basis. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Opheffing ministerie van Landbouw. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Yorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cont per regel. Ingebonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het heeft sterk de aandacht getrokken, dat de Holland-Amerika-Lijn twee van de drie nieuwe schepen in Denemarken be stelde. Voor onze scheepsbouw was dit een on aangename tijding. Aanvankelijk heette het, dat deze order aan de Nederlandsche werven ontgaan is, omdat deze te duur zijn. Maar daarna is gebleken, dat niet aan alle Nederlandsohe ondernemingen die daarvoor in aanmer king komen, prijsopgaaf is gevraagd, en zelfs weet het „Volksblad" te melden, dat de Nederl. Scheepsbouw Mijl. te Amster dam die aan de H.A.L. had doen weten dat zij: zich voor deze order interesseerde, niet in de gelegenheid is gesteld een in schrijving te doen. Een wonderlijke houding. Men kan zich op het standpunt plaat sen, dat de H. A. L. volkomen vrijl is haar schepen te laten bouwen, waar zijl dit wenscht, maar zooi s bet toch niet beele- imiaal. Toen deze Lijn evenals zoovele andere ondernemingen in moeilijkbeden verkeer de, beeft zijl van bet Rijk meer dan een millioen gulden steun gekregen. En toen de „Nieuw-Amsterdam" gebouwd werd, heeft de Regeering daarvoor een crediet van meerdere millioenen bschikbaar ge steld. Met niet onbelangrijke offers uit de pu blieke kas is deze dure onderneming op de been gehouden. Een vriendelijkheid, die beantwoord wordt, met bet gunnen van zeer belangrijke orders aan het bui tenland: Uit den aard der zaak kan niemand verlangen dat een bedrijf als de Holland- Amerikalijin de schepen die zijl noodig heeft, duurder zal betalen, dan strikt zakelijk is. Maar ten eerste is, zooals gezegd, niet eens aan alle daarvoor in aanmerking komende werven prijsopgaaf gevraagd. En bovendien had, wanneer gebleken was, dat een buitenlandsche werf mis schien daarin door de Deensche regeering gesteund een belangrijk lagere offerte kon doen, toch altijd contact met de Re geering gezocht kunnen worden, teneinde na te gaan, of het niet gewenscht kan zijn, een poging te doen, b.v. door het ver- leenen van een regeeringssubsidie, een zoo belangrijke order voor onzen scheeps bouw te behouden. Met belangstelling wachten wijl af, wat hieromtrent door de Regeering in ant woord op door den heer Van den Tempel gestelde vragen zal worden meegedeeld. Wij .denken hier niet aan een Kabinet op breede of smalle basis, waarvan den laatsten tijd in de politiek meermalen sprake is. Toch staat, wat wij op het oog heb ben, niet los van de politiek. In het boekje „Wel de kerk, maar..." wijst Dr Kruyt, een der socialistische jeugdleiders, er op, dat de statisticus twee soorten kerken kent, n.l. die, wier leden tal wat betreft den leeftijdsopbouw, een normale pyramide vertoont en die, wier ledental een pyramide met smalle basis aanwijst. De Roomsch-Katholieke kerk heeft als voorbeeld van de eerste soort, b.v. een groot aantal jonge leden. Door elkaar genomen is ruim 36 van het Neder landsche volk Roomsch-Katholiek, maar bijna 42 van de Nederlandsche kin deren onder de tien jaren staan als R.-K, te boek, terwijl het percentage van hen, die boven de 40 jaar gekomen zijn, lager is dan het gemiddelde. De Hervormde kerk vertoont een om gekeerd beeld; over de geheele bevolking genomen is ruim 34 Hervormd, maai geen 30 van de kinderen beneden de 10 jaar zijn Hervormd, terwijl niet min der dan 44 van de zeventig- tot tach tigjarigen Hervormd worden genoemd. Hieruit volgt, dat indien zich geen bij zondere overgangen van de eene naar de andere groep voordoen, de samenstelling van de bevolking van ons land over eenige tientallen jaren een geheel andere zal zijn dan thans. Aan den bovenkant is het verval door het sterven van de ouderen bij de R.-K. het geringst, terwijl aan den onderkant daar de aangroei het sterkst is. En dit proces gaat, als er geen ver andering komt, in de toekomst in ver sneld tempo verder, tenzij de Prot. Chris telijke groepen hunne roeping, hunne levens- roeping verstaan en zij zich in leer en leven richten naar het Woord Goda Goes M. Polderman Elecirotechnicus Sanitair en Centrale- Verwarming DE STRIJD IN SPANJE. Weer offensief der regeer ingstroepen. Weer wordt er aan het Westelijk front van Madrid en met name bij Villanueva del Pardillo hevig gevochten. United Press meldt uit Madrid, dat de opmarsch der regeeringstroepen aan dit front steeds verder gaat en dat de stellingen der op standelingen bij Majadahonda en Villa- franca del Castillo het zwaar te verant woorden hebben. D'e roode artillerie wordt in baar actie krachtig door de luchtmacht geholpen, DE JAPANNERS ZOUDEN TIJD WILLEN WINNEN. Hoewel de laatste uren geen ernstige gevechten in Noord-China gevoerd zijn, is men er in Chineesche kringen van overtuigd, dat het gevaar voor ernstige verwikkelingen geenszins geweken is. In politieke kringen is men van meening, dat de Japansche militairen tijd willen winnen tot de militaire versterkingen zijn aangekomen, terwijl zij tevens de resultaten der onderhandelingen, die te Tientsin tusschen generaal Soeng Tsje- joean en de Japansche militairen ge voerd worden, willen afwachten. In een communiqué van het Japansche ministerie van oorlog wordt volgens Ha- vas medegedeeld, dat in verband met den ernst van den toestand in Noord-China besloten is daarheen troepen uit Japan te zenden. Londen en Washington blijven paraat. President Roosevelt zal het week-end te Washington doorbrengen in plaats van een tocht met zijn jacht te maken. In officiëele kringen verklaart men, dat het ernstige karakter van den toestand in het Verre Oosten de voornaamste reden voor dit besluit is, terwijl ook het Engelsche non-interventie-voorstel zijn voortdurende aandacht heeft. Lord Cranborne heeft op een desbe treffende vraag schriftelijk geantwoord, dat de Britsche regeering duidelijk aan den Chineeschen gezant te kennen had gegeven, dat zij iedere gelegenheid zou aangrijpen om al het mogelijke te doen om bij te dragen tot een vreedzame rege ling der huidige incidenten. „Un. Press" meldt: De hoop op een vreedza me bijlegging van het con flict is Vandaag weer zoo goed als verdwenen. De reden hiervan is te zoeken in de aanzienlijk uitgebreide troepenconcentra ties aan 'beide zijden .alsmede in de giste ren door de Japansche regeering gelaste mobilisatie van drie millioen reservisten. Slechts in enkele buitenlandsche diplo matieke kringen acht men het nog moge lijk dat de dreigende uitbarsting door een interventie van buitenlandsche mogend heden zal worden voorkomen. Aan beide zijden worden de militaire voorbereidingen met den grootsten spoed voortgezet. HET BRITSCHE COMPROMIS-VOORSTEL. Uit diplomatieke kringen wordt verno men, dat Mussolini bereid is, bet Britsche compromisvoorstel van het toezicht op de niet-inmenging in den Spaansehen bur geroorlog als basis van besprekingen te aanvaarden. - D'e Duee is het weliswaar met verschil lende punten van het plan niet eens, doch hij is niettemin bereid om het voorstel punt voor punt te behandelen. Naar officieus wordt medegedeeld, zijn de nieuwe Britsche voorstellen in hun geheel voor de twee strijdende partijen in Spanje onaanvaardbaar. MIJNRAMP IN DE VEREEN. STATEN Twintig mijnwerkers omgekomen. Uit Sullivan (Indiana) wordt geseind: In de Bakermijn op 10 km ten Noord- Oosten van Sullivan gelegen, heeft zich een mijngasontploffing voorgedaan. Volgens de laatste berichten zijn bij de ontploffing twintig mijnwerkers om het leven gekomen. Drie lijken zijn reeds geborgen, terwijl de zeventien anderen onder in de mijnput liggen. Op het oogenblik dat Re ontploffing plaats bad, bevonden zich 203 arbeiders in de mijn. OCEAANVLUCHTEN. Uit Londen wordt geseind: De Ameri can Clipper is gisteravond om 7.25 uur van Foynes vertrokken naar Botwood (New Foundland). D'e Britsche vliegboot Caledonia is gis teravond 22.26 (Greenwichtijd) te Bot wood (New Foundland) opgestegen met bestemming naar Foynes (Ierland). De Clipper is om 11 u. 40 te Botwood geland na een vlucht, welke 16 u. 24 min. geduurd heeft. Korte Berichten. Bij Cieza, op 15 K.M. ten Noorden van Marcia (Spanje) is een trein op een spoorwegovergang in botsing gekomen met een vrachtauto, die munitie vervoer de. Bij de hevige explosie, die op deze botsing volgdo, zijn twintig personen ge dood en negentien gewond. BRITSCH INDISCH VORST IN ONS LAND. Bezoek aan de hofstede Oud-Bussum. Gistermiddag heeft de bekende model boerderij Hofstede Oud-Bussum bezoek van een Britseh-Indiseh vorst gehad. De vorst reisde streng incognito, doch staat in het hotel de l'Europe te Amster dam, waar hij verblijf houdt, ingeschre ven als Maharadja van Bombay. Hij was vergezeld van zijn vrouw en dochter en een secretaris en was in In disch costuum gekleed. De Maharadja die, naar hij opgaf, lid is van de vereeniging tot verbetering van den veestapel in Britsc'h-Indië, bleek goed op de hoogte te zijn van de moderne vee cultuur en ook zijn vrouw en dochter ble ken hierover de noodige kennis te heb ben vergaard. Heit bezoek, dat ongeveer twee en een half uur duurde, strekte zich uit tot het geheele bedrijf; zelfs werden alle weilan den bezocht en de vorstelijke bezoekers toonden) groote belangstelling voor het vee en alle onderdeelen van 'het bedrijf. Nadat de 'hooge 'bezoekers alle gewensch- te inlichtingen hadden verzameld, bleek dat de Maharadja veel interesse had voor rood fokvee en dit wel wenschte te impor teeren. Zoo werd naar de prijs van een roodbonte fokstier geïnformeerd. In den loop van het gesprek verzocht de Maharadja of het mogelijk was jonge lui uit Britsoh-Indië als volontair op de boerderij te plaatsen om op de hoogte te komen met de fokmethoden en de 'hygi ënische melkverzorging. Voorheen werden deze jongelieden naar Engeland gezon den. D'aar de 'hofstede „Oud-Bussum" dik wijls volontairs uit 't buitenland heeft momenteel is er een derde Palestijnsche volontair kon het verzoek worden in gewilligd. Invoer Deensch vleesch. Volgens een mededeeling van het statis tisch departement te Kopenhagen zijn in de week van 5 tot 11 Juli uit Denemar ken naar Nederland uitgevoerd 497.100 kg. rundvleesch en 73 paarden. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 14 Juli is met in gang van 1 Augustus benoemd tot burge meester der gemeente Boxmeer mr A. J. J. M. van Hëllenberg Hubar, thans vo lontair te Rijswijk. Wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering. Naar „Het Volksblad" vernam, heeft de regeering een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering op haar pro- gam geplaatst. Echter staat omtrent de uitwerking van het beginsel en de practijk van 'de regeling nog niets vast. Ged. Staten naar de Wieringiermeer. Het college van Ged. Staten heeft een uitnoodiging ontvangen van de directie der Wieringermeer, om dezen polder te komen bezichtigen. Het college heeft deze invitatie aanvaard en zal begin volgende week per club coach de reis ondernemen. Veertigjarig schooljubileum. In den loop der volgende maand zal het veertig jaar geleden zijn, dat de Chr. school te Driewegen, gemeente Terneuzen, werd gesticht. Uit de oud-leerlingen zal een comité worden gevormd, dat voor de organisatie en leiding bij de herdenking zal zorgen. Goes. Gisteravond sprak in de zoo goed als geheel bezette zaal van de Prins van Oranje Prof. G. Wisse te Drie- Het nieuwe Departement van Economische Zaken. Aan het thans verschenen staatsblad tot instelling van een departement van economische zaken wordt het volgende ontleend. Met ingang van 15 Juli 1987 wordt op geheven het ministerie van landbouw en viss'cherij. Met dien datum wordt de zorg voor de zaken, waarmede dit departement was belast, met uitzondering van die betref fende de rentambten, opgedragen aan het departement van handel, nijver heid en scheepvaart. De zorg voor de zaken betreffende de rentambten wordt opgedragen aan 'het departement van financiën. Voorts wordt de volkshuisves ting overgebracht van het departement van sociale zaken naar het departement van binnenlandsche zaken, terwijl van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart de zaken betreffende de b i n- nensoheepvaart, overgaan, naar het departement van waterstaat. Ten slotte wordt de naam van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart gewijzigd in dien van M i - nisterie van Economische Zaken. bergen een tijdxede uit over: „De boodschap van Horeb". Spr. 'bepaalde zijn gehoor hij' 1 Kon. 199 v.v. en ver klaarde de teekenen van storm, aard beving en vuur, waarmede de Heere Elia antwoordde op diens mistroostigheid, in hun beteekenis ook voor onzen tijd. De vraag rijst nu als toen of Gods werk niet het onderspit staat te delven. Even als Elia kon zeggen geldt oo'k nu: het verbond verlaten; sedert de helft van de 18e eeuw vinden wij de officieele breuk met het christendom, tengevolge waar van de altaren zijn omvergeworpen c.a., d.i. de verwerping van de geopenbaarde religie, om plaats te maken voor atheïs tisch communisme, en pantheïstisch fas cisme. God antwoordde door storm, dat zag op Hazaël, door aardbeving (Jehu), door vuur (Elisa). Dan zou uitkomen, dat God een woord mee sprak, en dan zou in het gericht uitkomen, dat in Baal geen kracht schuilt; dan zou omgekeerd duidelijk worden dat niet de zaak Gods maar die der wereld er slecht voor staat. Deze gangen Go'ds zijn ook thans waar te nemen, wat spr. in den breede illus treerde in de hedendaagsche internatio nale volkenworsteling en botsingen; vol kenhond en alle humanisme ten spijt; het komt ook uit in de worsteling der maat schappijl en in het faillissement van bet materialisme, wat spr. aan de hand van de verschillende verschijnselen en resultaten der ongeloofsstelsels teekent. De Baaldienst blijkt krachteloos te zijn en tot verwanhoping te voeren. Daartegen over zien we telkens alle bestrijding der religie ten spijlt de opwaking on het ge bied van de geestelijke en religieuse ele menten in de menschheid. Religie blijkt te behooren tot de fundamenten der men- sehélijke natuur. In het tweede gedeelte zijner rede stond spr. nog in 't hijzonder stil bij de 'boodschap Gods aangaande de zeven duizend die de knieën niet voor Baal gebogen hadden. De handhaving der religie c.a. rust in het woordIk heb miji overgehouden etc. Religie en gods vrucht is uit Gods welbehagen, daardoor is het nu Gods zaa'k en God wordt door God gewaarborgd; wat nader door spr. werd uitgewerkt. Ten slotte waarschuwde spr. zeer ernstig tegen valsche fusies, die ten slotte ons op schade komen te staan; en tegen het humanistisch chris tendom, hetwelk als caricatuur minstens zulk een gevaarlijke vijand is als de openlijke tegenstander. Met groote aandacht werd door de aanwezigen naar deze boeiende en ern stige rede geluisterd. ii D'e collecte voor de commissie van samenwerking bracht deze week f38.05 op. Wolfaarlsdijk. Burgemeesterin stallatie. Omtrent de installatie van den nieuw benoemden burgemeester zij nog gemeld, 'dat behalve de reeds ge noemde sprekers ook nog het woord héb ben gevoerd het raadslid de beer Boot; de gemeente-secretaris de heer J. Goet- 'heer, Ds van Dijk. de burgemeester van Goes (die wegens ongesteldheid van Mr Mes, burgemeester van Beinkenszand, sprak namen® de collega's) en Ds P. van Oeveren uit Axel. Zichtbaar aangedaan dankte de bur gemeester al de sprékers voor de goede en hartelijke woorden tot hem en zijn gezin gericht. Van verschillende zijden werden bloemen aangeboden. Des mid dags heeft de burgemeester het zieken- Binnenland. Ophefing Ministerie van Landbouw. Het noodweer van gisteren. Moeilijkheden met de officieren van de Thorpehall te Vlissingen. Buitenland. Het Engelsche compromis-voorstel. Welke plannen heeft Japan? Engeland en Amerika paraat. Mijnramp in Amerika. huis te Goes bezocht en daar aan de pa tiënten uit Wolfaartsdijk als attentie 'bloemen overhandigd. Ook werden de verschillende bedeelden door den burge meester bedacht met krentenbrood en boter enz. Lateer zullen de schoolkinderen in over leg met het onderwijzend personeel door den burgemeester worden getracteerd. Om 5 uur werd stoeltje gereden te paard. Daarna gaf de burgemeester re ceptie te Oostlkerke in de kleuterschool en te 'Oudsabbinge in een der lokalen van de openbare school, beide malen opge luisterd door het strijkje O.K.G. Van 711 was er concert door de mu- ziekvereeniging Advendo met medewer king van de gymnastiekvereeniging Udi, de beide zangvereenigingen, het kinder koor de Zangvogeltjes en de mondhar monicaclub Kunstvrienden uit Goes. Zoo wel op Oostkerke als Oudsabbinge werd geconcerteerd. Ook zij' gemeld, dat de geheele ge meente was versierd. Het feest werd tot in de kleine uurtjes voortgezet. Geen wanklank is gehoord. lerseke. Het onweer. Tijdens het korte maar hevige onweer van Donder dagmiddag weigerde het electrisoh licht gedurende ongeveer een half uur. De bliksem sloeg in een boom nabij! de hof stede van den landbouwer Jan Boone aan den Kapelleweg. De boom werd geheel versplinterd. i Aangereden. Donderdagmiddag fietste de 16-jarige G. Polderman langs de Oude To'renstraat, juist op de gevaar lijke kruising hoek PaardenmarktAch terweg, toen een motorrijder uit Rotter dam zonder richting aan te geven den rijweg overstak. Rijwiel en berijder wer den gegrepen. De fiets werd totaal ver nietigd. Polderman zelf kwam er met eenige ontvellingen af. De motorrijder er kende zdjh schuld en vergoedde de sohade. Met ingang van 19 Juli a.s. is be noemd tot kommies biji de invoerrechten en accijnzen te Achtmaal (N.B.), de heer N. van de Vrede, employé aan de gas fabriek alhier. Kruiningen. Het onweer. Donder dagmiddag ontlastte zich hoven deze ge- meedtte een kort doch hevig onweder, gepaard met hevigen wind en regen. Bijl den landbouwer J. R. sloeg de bliksem in een boom, welke in tweeën gespleten werd. De kerkvoogdij! der Ned. Herv. Ge meente alhier doet de laatste jaren al het mogelijke om het in- en uitwendige der monumentale kerk te verzorgen en te ver fraaien. Zoo is vorig jaar de cementen laag welke de mooie zandsteeen der in gangen en steunberen ontsierde verwijl- derd, en is alles in zijn oorspronkelijken fraaien staat teruggebracht. Dit is door vrijwillige bijdragen bekostigd. Thans is men bezig de eindgevel, waaraan vroeger het koor stond (dat in 1806 is afgebrand) bloot te leggen. De vrees, dat veel onder de cementlaag zou ontbreken, werd be schaamd. De eindgevel blijkt echter in zoodanigen staat te verkeeren, dat de één Meter dikke miuren van binnen reus achtige scheuren en ruimten vertoonen, waardoor de raming wel zal worden over schreden. Een klein gedeelte is reeds klaar en toont welk mooi geheel straks zal worden verkregen. Dank zij het uit breidingsplan der gemeente en de groote verbindingsweg zal juist deze gevel des te meer in het zicht komen. Met den mooien toren en den keurig onderhouden tuin (vroeger kerkhof),, omgeven door een ijze ren hekwerk op steenen muur, vormt het geheel een sieraad voor de gemeente. Vrouwepolder. Donderdagavond (hield de ring Walcheren van het Ned. Jong. Verbond een ringvergadering alhier in de Ned. Herv. kerk. Dhr Sturm van Vrouwepolder hield een bijbelbespreking over Marcus 1 1620. Ds Simoons van Sint-Laurens sprak over „De strijd om de Jeugd". In deze vergadering nam ds Korevaar van Biggekerke afscheid als ringvoorzitter. De ringsecretaris K. Me lis te 'Oostkapelle bracht ds Korevaar dank voor het vele werk door hem ver richt en bood namens het ringbestuur een boekwerk aan. Als nieuwe voorzitter is gékozen dhr Schipper, hoofd der Herv.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1