Isolement oi zelfwegcijlering. Uitverkoopen en opruimen in bet winkelbedrijf. WOENSDAG 14 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND §1e JAARGANG No, m Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder Jetter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Wij hebben er reeds eerder de aandacht op gevestigd, dat het na de verkiezingen ietwat rumoerig is bij de liberalen. Men is daar plotseling tot de ontdek king gek omen, dat de partij, die men zéér wèl-varend achtte, beter met een wég-zinkend schip kan worden vergele ken. En nu vallen er zooals dat gaat bij tegenslag en achteruitgang over en weer harde woorden. Nu wordt de partijleiding in gebreke gesteld, terwijl ook op nieuwe oriënteering wordt aangedrongen. Er wordt openlijk gesproken over toe nadering tot de Vrijiz. Democraten en zelfs tot deSoc. Democraten. Zoo schreef „een buiten Zeeland woon achtig persoon, die een hooge positie in den lande bekleedt, tot de vooraanstaande liberalen behoort en reeds bijna tien ja ren geleden met nadruk gewezen heeft op de noodzakelijkheid van liberale toenade ring tot de v. d. en s. d.1' in de „Middelb. Grt": „De eenheid van liberalen en vrijzin nig democraten moet geforceerd worden door een groep liberalen. De bezwaren van vrijzinnig democratiscben kant tegen bereeniging met de liberalen gelden te gen het liberaal-type-van Dorp, niet te gen het liberaal-type-Hans. Van samen werking met rechts heeft de liberale par tij niets te 'hopen. Deze kabinetsformatie bewijst het nog eens. Wat ons land noo- dig heeft is de formatie van een sterke, links-georiën teerde democratische par tij, die ter gelegener tijd een brug kan vormen naa'r d e S. DL A. P. Niet de hetze tegen alles wat socialistisch is kan de liberale idee redden, maar het leiding geven aan wat er leeft aan nieuwe en gezonde denkbeel den in sociaal en economisch opzicht in de wereld van vandaag". Toen de Antirevolutionaire groep op een keerpunt stond, toen het er voor deze richting er op of er onder ging, waar schuwde Groen van Prinsterer 'hoe d'waas dit velen ook scheen om in iso lement, in het onwrikbaar vast houden aan de eigen beginselen, kracht te zoe ken. De liberale adviseurs beginnen met kracht te zoeken in het loslaten van de eigen beginselen en het zoeken naar een brug van en naar de S. D. A. P. Niet isolement verlangen zij, maar zelf-wegeij- fering. Met belangstelling wachten wij af wat van 'dit alles het resultaat zal zijn. HET JAPANSCH-CHINEESCHE CONFLICT. Japan waarschuwt Nanking. De Japansche Minister van Oorlog, Soegij'ama, heeft in den kabinetsraad den toestand in No'ord-China uiteengezet en verklaard, dat het twijfelachtig is, of de voorloopige overeenkomst door de ver tegenwoordigers van het 29ste Chinee sche leger voorgesteld, inderdaad door de Chineesche troepen zal worden nage leefd. De Japansche regeering besloot voor- loopig een afwachtende houding aan te nemen. De Japansche zaakgelastigde te Nan king heeft er de Chineesche regeering op gewezen, dat de toestand zou vererge ren, indien de Chineesche regeering troepen enlucht- strijdkraohten uit Zuid- naar Noor d-G hina zou di rigeer e n. De toestand in Noord-Ghina blij'ft ge spannen, hoewel de onderhandelingen tussohen de Chineesche en Japansche mi litaire vertegenwoordigers tot bijlegging en localiseering van het incident nog steeds worden voortgezet. Uit Peiping zijin berichten ontvangen, volgens welke een detachement Japan sche troepen sl'aags is geraakt met troe pen van de 37e Chineesche divisie. Dit treffen vond plaats bij Tahoeng. Uit Nanking wordt gemeld, dat de be richten over een algemeene mobilisatie niet juist zijh. Wel heeft de centrale re geering maatregelen getroffen om de naar het Noorden loopende spoorlijnen te beschermen, doch deze hebben niets met een algemeene mobilisatie te maken. De regeering te Nanking hoopt n.l. nog steeds op een spoedige vriendschap pelijke regeling van het conflict. Het Japansche garnizoen te Shanghai heeft, versterkt met landingstroepen van in de haven liggende oorlogsschepen, in een der wijken groote „oefeningen" met tanks en pantserauto's gehouden. Twee Japansche torpedojagers zajin te Sjanghai aangekomen. In de haven lig gen voorts nog een Japansche kruiser, twee torpedojagers en een kanonneerboot. Hevig gevecht bij groote muur. Omtrent middernacht is de strijd opnieuw opge laaid. In debuurt van den Groote Muur is een hevig gesohut- en mitrailleur- vuur hoorbaar. Chineesche ministers naar Nan king geroepen. In verband met de verergering van den toestand in Noord-Ghina heeft de cen trale Chineesche regeering alle ministers en onderministers naar Nanking terugge roepen. Als reden voor dezen maatregel geeft men een gebrék aan oprechtheid van de zijde der Japanners op. De Chineesche bladen schatten de sterkte der Japansche troepen, welke zich op het oogehblik in Noord-China bevin den, ojpl ten minste 10.000 man. Dit aantal zou door de aankomst van versterkingen uit Mandsjoerije, Korea en Japan spoe dig worden verdubbeld. Steeds meer teekenen wijzen erop, dat 'Japan zich op een oorlog in Noord-China voorbereidt. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben vijf Japansche vliegtuigen op de Chineesche strijdkrachten te Nanjoean hommen laten vallen. Dit is de eerste maal dat Japansche vliegtuigen bij de huidige moeilijkheden in actie zijh geko men. DE STRIJD IN SPANJE. Franco herneemt het initiatief bU Madrid. Zooals verondersteld werd, hebben de troepen van Franco gisteren het initiatief over het geheele front voor Madrid geno men. De aangevallenen werden weer aan vallers. De bewegingen der opstandelin gen leidden tot de bezetting van belang rijke strategische punten. Alles doet voor zien, dat het tegenoffensief nabij is en dat de opstandelingen weldra in actie zul len treden om te trachten het verloren terrein te heroveren. De luchtmacht van Franco heeft gisteren tonnen bommen doen neerkomen op de vijandelijke stel lingen. HET BRITSCHE CONTROLE- ONTWERP. Inhoud nog geheim. Hoewel het Britsche ontwerp betreffen de hervatting van het controle-systeem in Spanje reeds in een vèrgevorderd stadium van voorbereiding verkeert, zal het nie mand worden bekend gemaakt, voor het vandaag ter kennis van de zes-en-twintig andere leden der Londensche commissie zal zijn gebracht. D'eze leden kunnen het plan dan be- studeeren alvorens de commissie bijeen komt. DISTRIBUTIE VAN IJZER EN STAAL IN DUITSCHLAND. De leider van het vierjarenplan, gene raal Göring, heeft een decreet uitgevaar digd, waarbij de verdeeling der grond stoffen drastisch wordt gereorganiseerd. Daarin wordt er speciaal op gewezen, dat de levering van ijzer en staal aan de be wapeningsindustrie van het allergrootste belang is, aangezien, deze industrie veel ■te lijden heeft van het tekort aan ijzer in de geheele wereld. Göring heeft daarom een nieuw bureau voor de verdeeling van ijzer en staal in gesteld. Het doel van de reorganisatie is, dat elke soort grondstof behandeld wordt door de meest bevoegde deskundigen, terwijl ijzer en staal onder toezicht van den ge- neralen staf komen. Verder zijn afdeelingen opgericht, die er voor moeten zorgen, dat hout niet als brandstof wordt gebruikt en dat voor varkensvoer geschikt afval wordt opge haald. (United Press). Ernstig spoorwegongeluk nabij Boedapest In de nabijheid van Boedapest, bij het station Vees es, is gisteren een personen trein met volle vaart op een goederen trein ingereden. Dé goederentrein werd in twee stukken geslagen. Twee personen werden hierbij gedood; acht andere zwadr gewond. E'en hulptrein, die voor het bieden vau assistentie uit Boedapest naar de plaats van het ongeluk was gezonden, overreed een boerenwagen, welks twee inzittenden op slag werden gedood. DE OPDRACHT VAN DE H. A. L. VOOR DENEMARKEN. Vragen van het Tweede-Kamerlid van den Tempel aan de regeering. 'Het Tweede-Kamerlid V a n d e n Tempel heeft aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart de vol gende vragen gesteld: 1. Is den Minister bekend, dat de di rectie van de Holland-Amerikalijn te Rot terdam aan een scheepsbouwmaatschappij in Denemarken den bouw heeft opgedra gen van twee motorvrachtschepen van ca. 10.000 ton draagvermogen, terwijl zelfs niet aan alle voor den bouw van zooda nige schepen in aanmerking komende Ne_ derlandsohe scheepswerven de gelegen heid schijnt te zijn geboden tot een of ferte? 2. Heeft vorengenoemde directie, voor aleer deze belangrijke order in het bui tenland te plaatsen, overleg gepleegd met de regeering of met de rijkscommissie voor de werkverruiming? Zoo ja, is de minister dan bereid, dien aangaande nadere inlichtingen té ver strekken? 3. Is de minister, indien zulk overleg achterwege is gebleven, niet van oordeel, dat het, gelet mede op den belangrijken steun, welke in den jongsten tijd van Staatswege aan de H. A. L. is verleend, de moreele plicht der directie ware ge wéést, zich ter zake tot de regeering te wenden, opdat overwogen had kunnen worden, met het oog op de heersohende omvangrijke werkloosheid, de order in Nederland te plaatsen? 4. Is de Minister bereid te doen onder zoeken, of voor den bouw van deze mo- torvrachtschepen subsidie door de Dteen- sche regeering aan de Deensohe werf ver leend wordt en van de uitkomst van dit onderzoek mededeéling te doen aan de Tweede Kamer? 5. Is de minister bereid, te bevorderen, dat maatregelen worden getroffen, om te voorkomen, dat belangrijke bouworders voor schepen zonder voorkennis der re geering in het buitenland kunnen worden geplaatst? TWEEDE ESKADRON PANTSER WAGENS. Komt na oprichting te Amersfoort. Naar gemeld wordt, zal het tweede es kadron pantserwagens, waarvan de op richting over eenigen tijd wordt overwo gen, Amersfoort als standplaats krijgen. Reeds is de genie bezig hiervoor de noodige maatregelen te nemen. DE LEGERORGANISATIE, Voorbarige berichten. Naar aanleiding van de persberichten omtrent in het voornemen liggende wijzi gingen van de legerorganisatie en van de garnizoensindeeling wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze berichten voorbarig zijn. Door het departement van Defensie zijn verschillende plannen uitge werkt, doch een definitieve beslissing is in dezen nog niet genomen. DE TOESTAND VAN DE GROOTE KERK TE ALKMAAR. Nog geen beslissing over de ontruiming van het postkantoor. Zooals wij hebben gemeld, is gisteren een conferentie gehouden over de even- tueele ontruiming van het postkantoor te Alkmaar in verband met den bouwvalli- g'en toestand van de Groote Kerk. Een beslissing is nog niet gevallen; zij mag echter binnenkort worden tegemoet ge zien. 4400 DEELNEMERS AAN DE VIERDAAGSCHE. Inschrijvingen uit zes landen. Voor de internationale vierdaagsche afstandsmarschen, welke van 27 tot en met 30 Juli a.s. te Nijmegen zullen wor den gehouden, zijn ruim 4400 personen ingeschreven, waaronder 600 dames. Aan het dagelijksch parcours van 30, 40, 55 en 55 K.M. zullen resp. deelnemen ongeveer 50, 2600, 500 en 1250 personen. Zeventig verschillende burger-vereenigin- gen zullen met een groep ter sterkte van minstens 11 hoofden aan de marschen deelnemen. D'e Kon. land- en zeemacht, zoowel als het Nederlandsch-Indische le ger nemen met talrijke detachementen deel. Uit de volgende landen zijn inschrijvin gen 'ontvangen: Engeland (Road Walking Association); Frankrijk (La Ligue Pari- sienne d'Athletisme); Duitschland, Zwit serland, Oostenrijk en Denemarken. DE DUUR VAN EERSTE OEFENING BIJ DE ZEEMACHT. Bij de jongste wijziging van de dienst plichtwet is o.m. een hooger maximum vastgesteld voor den duur van de eerste oefening der dienstplichtigen van de zee macht. Dé wijzigingswet is inmiddels op 1 Juni in werking getreden, doch de mi nister van defensie heeft thans aan de burgemeesters medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, dezen langeren oefenings- duur nog niet te doen gelden voor hen, die behooren tot de lichting 1937 of een vroegere lichting en de eerste oefening reeds hebben aangevangen of in het loo pende jaar nog zullen aanvangen. Voor Bezwaren Amsterdamsche Kamer van Koophandel. Nu de wet op het uitverkoopen en op ruimen in het winkelbedrijf ruim ander half jaar van kracht ia, heeft de K. van K. te Amsterdam een uitvoerigen brief gezonden aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarin de kamer zegt, dat zaj; de vraag of het doel dat bij de wet heeft voorgezeten, op be vredigende wijlze tot zijn recht is geko men, niet in allen deele bevestigend kan beantwoorden. H)et wil de K. v. K. voorkomen, dat nu de wet primair het aankondigen van een „uitverkoop" of „opruiming" afhankelijk stelt van een vergunning, het in dit sy steem van wet logisch ware te verbieden: het zonder vergunning aankondigen van een verkoop onder de benaming „uitver koop" öf „opruiming"; het zonder ver gunning aankondigen van een verkoop op zoodanige wijze, dat redelijkerwijze de indruk wordt gewekt, als ware de aan kondiging geschied met gebruik van den term „uitverkoop" of „opruiming". Dé K. v. K. geeft den minister in over weging te willen nagaap, in hoeverre de wet in dezen zin zou kunnen worden ge wijzigd. Voor het geval de minister tot voorbe reiding van een wetswijziging zou mogen besluiten, brengt de K. v. K. nog enkele piunten naar voren, welke naar haar meening blijkens de opgedane ervaringen eveneens voor verandering in aanmer king komen. In de eerste plaats betreft dit het Ont breken van eenigerled bepaling waardoor de K. v. K., die de vergunning verleent, deze kan intrekken. Zooals de toe stand nu is» mdst de kamer deze moge lijkheid, ook in gevallen, waarin het evi dent is, dat voor een verder gebruik van de vergunning geen enkele reden bestaat, b.v. wanneer tijdens den duur van een vergunning komt vast te staan, dat feiten, op grond en in het vooruitzicht waarvan een vergunning is gegeven, niet zijh ver wezenlijkt noch verwezenlijkt zullen wor den. Naar de opvatting, die ook volgens het departement aan artikel 8, lid 1, dient te worden gegeven» is de termijn, voor wel ken een vergunning tot uitverkoop kan worden verleend, drie maanden, welke termijn alleen kleiner kan zijh, indien de belanghebbende zelf den termijn uitdruk kelijk of implicite beperkt. Bijj herhaling kwam de Kamer te staan voor gevallen, waarin door een vaststaande opheffing van een zaak een uitverkoopi op zichzelf gewettigd zou' zijh, maar bij' welke b.v. door een zeer geringen voorraad bij het verleenen van een vergunning voor den tijld van drie maanden het gevaar van overtreding van artikel 13 geenszins denkbeeldig zou zijh. Indien niettemin de belanghebbende een vergunning voor drie maanden verlangt, dient deze thans in een zoodanig geval een vergunning voor dien tijld te verkrijgen. Het wil adr. voorkomen, dat aan de Kamers van Koophandel de bevoegdheid zou moeten worden verleend om, in bijl- zondere gevallen te harer beoordeeling, een vergunning voor uitverkoop voor kor toren termijn dan drie maanden te ver strekken. deze dienstplichtigen blijft de eerste oefe ning bepaald op den te hunnen opzichte vóór de inwerkingtreding der wijzigings wet vastgestelden duur. OPHEFFING MINISTERIE VAN LANDBOUW. Met ingang van 15 Juli. Blijkens de Staatscourant van gisteren is uitgegeven Staatsblad no. 141, houden de het K. B. van 9 Juli, tot opheffing van het ministerie van Landbouw en Vissc'ne- rij en tot wijziging van den naam van het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. (Dég van inwerkingtreding 15 Juli 1937.) PRINS BERNHARD NAAR RECKENWALOE. Prins Bernhard is gistermorgen per auto ten paleize Het Loo aangekomen. Hier werden eenige geweren opgehaald, die hij bij zijn laatste jachtpartij op de Veluwe had gebruikt. Nadat deze in den auto waren gebracht, zette de Prins de reis naar Reckenwalde voort. Het op onthoud duurde slechts een kwartier. Actie in de metaal-industrie. Dé samenwerkende organisaties van metaalbewerkers, die onlangs loo-neischen hebben gesteld bij Allan en Go.'s Fabrie ken van Spoorwegmateriaal te Hillegers- berg, overwegen thans het stellen van een ultimatum, tenzij de directie alsnog voor stellen doet, die een basis voor bespre kingen kunnen vormen. Binnenland. Internationaal congres van landbouw industrieën. De Spaansche schatten ta Vlissingen. Buitenland. Nog steeds groote spanning tusschen Japan en China. Franco weer in den aanval. MAAK ZELF JAM MET NATUUR-a"'^'ddel IN 10 MINUTEN N»d Op»U» MD 5ln»«( 400. r.t»t 5703» Amtl«rt.m-C Nederlandscha Bond van Veehandelaren. De Nederlandsche Bond van Veehan delaren hield gisteren en vandaag zijn 21ste jaarvergadering te Middelburg. De voorzitter van de afdeeling Zeeland, de heer P. de Pagter, sprak er zijh vreug de over uit, dat men ditmaal de verre reis naar Zeeland heeft willen maken oim te vergaderen. Spr. hoopt dat men genoe- gelijike dagen te Middelburg zal door maken. De algemeene voorzitter, de heer J. P. van der Stoel uit Leiden, bracht den heer de Pagter dank voor de welkomstwoorden en sptrak zijh vreugde er over uit, dat de afdeeling Zeeland, die zich destijds af scheidde, drie jaar geleden weer toetrad. Spr. wil niet verder ingaan op de vraag of de veeprijlzen momenteel te hoog zijn voor den consument, doch hij meent dat men als handelsvereeniging tegen la gere prijken, welke geen bestaan voor den veehouder verschaffen, sterk stelling be hoort te nemen. De moeilijkheden in het slagersbedrijf moeten z.i. op andere wijze worden opgelost dan door lagere veeprijl zen. Spr. kolmt dan tot den export en zegt, dat al wordt naar de ontwikkeling van het vrijé ruilverkeer door de kleine sta ten gestreefd zie de Oslo-conferentie dit idee bij de grootere landen nog weinig instemming beeft, laat staan in toepassing wordt gebracht. Opleving van den veehandel van blijvenden aard is toch alleen te verwachten van een veeëxport, dat gebaseerd is op het vrijé ruilverkeer zonder de tegenwoordig bestaande han delsbelemmeringen. Nu ziet men echter als gevolg der OslO- oonferentie een vergrooten invoer hier te lande van Deensch vleesch. Spr. sprak de hoop uit, dat het zoo vurig begeerde vrijé handelsverkeer in de naaste toekomst moge terugkeeren. De secretaris, de heer Lappain, bracht het jaarverslag uit. Ook spr. wijst op den droéven toestand van den veeëxport en op den schrik, die het voorontwerp Land- bouwordeningswet ten gevolge had. Nog antieenen wijl aan het verslag, dat in 1936 geëxporteerd werden 627 kalf- koeien tegen 631 in het tijdvak van Jan. tot en met Mei 1937, jong vee resp. 2143 en 764; schapen 2726 en 853; varkens 2360 en 37130; paarden 1650 en 13-27. Het ledental van den bond is terugge kropen tot 1174, alzoo vergeléken bijl ver leden jaar een teruggang van 76 leden. Het mond- en klauwzeer heeft geluk kig dit jaar geen invloed gehad. De ge vallen waren weinig in getal. Alsnu was het woord aan den penning meester, den heer Alkemade, voor toelich ting van rekening en begrooting. Daarbij wees spr. er op, dat het jaar loopende van 1 Juni 1936 tot 31 Mei 1937 een winst opleverde van f 738,43. Tot voorzitter werd bij candidaatstel- lfng herkoizen de heer J. P. van der Stoel, wien hulde werd gebracht voor zijin arbeid. De voorzitter sprak woorden van groo te waardeering aan het adres van het afgetreden hoofdbestuurslid, den heer S. Wiidervank te Zwolle, die tot eerelid werd benoemd. Toewijzing van kalver- schetsen. De afd. Groningen had voorgesteld bet hoofdbestuur te verzoe ken aan te dringen bijl de desbetreffende autoriteiten op een ruimere toewijzing van kalverschetsen. De afdeelingen Gelderland, Noord-Hol land, Noord-Brabant, Limburg en Fries land hadden voorstellen in gelijken geest ingezonden. Het hoofdbestuur was in zijin praeadvies van meening, dat deze aange legenheid in de allereerste plaats tot de competentie behoort van den landbouw;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1