Positief Christelijke politiek. MAANDAG 12 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 237 Buitenland. Binnenland De nieuwe Radio Minister. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, C-oes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 90 cont per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent, per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De pogingen van D'r Colijn om ook het Liberale en Vrijz. Democratische element in het Kabinet te doen vertegenwoordigen zijn naar het schijnt mede afgestuit om dat de Kabinetsformateur de werkzaam heden van het te vormen ministerie in de eerste plaats gericht wilde zien op de be veiliging van de positief Christelijke grondslagen van ons volksleven. Door dat woordje positief is, naar van vrijzinnige zijde verklaard werd, sa menwerking op hreede basis onmogelijk gemaakt. In verband hiermede verdient de aan dacht wat dezer dagen de (liberale) „Avondpost" schreef: „Wie zich in onzen tijd verklaart voor een Christendom boven geloofsverdeeld heid en op dien grond samenwerking tus- schen orthodox- en vrijzinnig-godsdien- stigen bepleit, zal dienen te bedenken, dat het universeele Christendom, hetwelk hij voorstaat, niet identiek mag zijn aan een zekeren vorm van het vrijzinnige chris tendom. En toch is dit heel dikwijls bet geval geweest. Het christendom boven geloofs verdeeldheid kwam maar al te vaak neer nog niet eens op het „moderne" christen dom, op een vrijzinnig christendom, maar op een verslapping of een vervaging daarvan, op een algemeene ethiek, zon der bepaald geloof. Wat wij met christendom bedoelen zal altijd moeten zijn geloof, en mag niet ver vagen in humanisme of in ethiek. (De centrale figuur ervan zal altijd moe ten zijn: Jezus Christus, en wat Hij ons leerde, en door Hem het geloof in God. Wie van het christendom boven geloofs verdeeldheid niet anders maakt dan een zedeleer en haar toepassing, dan een sa menstel van ethisch-humane opvattingen, komt op verkeerd spoor. Voor de staatkunde en voor de taak der Overheid beeft dit standpunt zeer bepaal de gevolgen. Telkens en telkens hoort men in libera len kring nog de stelling, dat de gods dienst „buiten de politiek" moet blijven. Wat beteefcent echter een geloof, wat eer christendom, dat zijn eischen ook niet stelt aan de staatkunde? De Overheid is naar onze vaste overtuiging geroepen, de groote eischen en geboden van het chris tendom na te komen en te bevorderen, en een christendom boven geloofsverdeeld heid mag er nooit toe leiden, dat zij neu traal blijft staan tegenover allerlei exces sen en ontaardingen, die met de centrale waarbeden en geboden van het christen dom in strijd zijn.. Die eischen en geboden betreffen de samenleving, het gezin, het huwelijk, de publieke eerbaarheid, (ook de uitingen der kunst), de rechtsverhoudingen, In dit alles heeft de Overheid een actieve taak op grond van het christendom, wat aan de linkerzijde nog maar al te vaak niet wordt beseft. Die taak betreft, tot op ze kere hoogte, ook den christelijfcen rust dag, al zou hier het particuliere initia tief veel meer kunnen en moeten doen (b.v. door verplaatsing van allerlei din gen naar den Zaterdag) om dien dag te eerbiedigen. Het christendom boven geloofsverdeeld heid mag nooit leiden tot een doode neu traliteit der Overheid ten aanzien van de geestelijke en zedelijke waarden in het volksleven. Juist omdat dit christendom geloof moet blijven, en geen leer ter ontbonding daarvan en tot bevordering van een alge meene ethiek en van particulieren deugd zaamheid, moet het zijn actieve taak voor de Overheid meebrengen". En verder: „Maar dan zullen die vrijzinnigen dit beseffen wij zeer wel ook in een werkelijk christelijk geloof hun levens- en wereldbeschouwingen moeten vinden, en niet in een zekere algemeene ethiek, die men voor het gemak „christendom boven geloofsverdeeldheid" noemt. Medewer king van vrijzinnige groepen aan een be leid op Christelijken grondslag onderstelt een werkelijk geloof bij de vrijzinnigen persoonlijk. En hieraan mangelt het dik wijls. Geen christelijke wimpel boven een neu trale overheidsvlag. D'e vlag zélve vertoo- ne de emblemen van het christendom". Terecht heeft de „Nederlander" er op gewezen, dat deze beschouwingen, belang rijk zijn, omdat er uit blijkt, dat de po gingen door Minister Colijn ondernomen om een synthese van de partijen ter rech ter. en linkerzijde te bewerkstelligen door middel van zijn bekende nieuwe formule haast wel moesten mislukken, omdat vele vrijzinnigen niet uit konden komen boven het 'Christendom boven geloofsver deeldheid, dat hier zoo terecht wordt af gewezen, omdat het niet veel meer is dan een zaohtgekookte ethiek. HET JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT. De strijd weer opgelaaid. Dreigende situatie. Zaterdagmiddag zijn opnieuw vijande lijkheden uitgebroken tusschen Chinee- sche en Japansche troepen in de omge ving van Wang Ping. De gevechten zijn den geheelen nacht voorgezet. Zondag in den loop van den dag werd ook dichter in de omgeving van Peking gevochten. Beide partijen beschuldigen elkaar van schen ding der voorloopige overeenkomst. Het Japansche kabinet kwam Zondag ochtend in spoedzitting bijeen. Aangekon digd werd dat Japan troepen naar Noord- China zal zenden. Zondagavond laat werd een gerucht verspreid, dat te Peking een nieuwe over eenkomst tot stand was gekomen en dat de strijd voorloopig was gestaakt. Dit berichjt wordt evenwel van Ghineesohe zijde tegengesproken. De toestand is door deze nieuwe incidenten zeer verscherpt en het gevaar van oorlog is sterk ver groot. Te middernacht was de toestand als volgt: Alle onderhandelingen z ijl n afgebroken en de Ghineesche onderhandelaars hebben nadrukkelijk hun verklaring herroepen, dat zij met de Japanners een overeenstemming hadden bereikt. De bevolking van Peiping heeft tot nu toe haar kalmte bewaard. Het Japansche consulaat-generaal te Tientsin schijnt de Japansche burgerbe volking in China te hebben gelast zich naar de kust te begeven. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De internationale controle aan de Fransch-Spaansche grens zal Woensdag worden opgeschort. D'e Fransche regeering heeft de niet- inmengingscommissie ervan in kennis ge steld, dat de internationale controle aan de Fransch-Spaansche grens met ingang van 14 Juli zal worden opgeschort. De maatregel heeft ten doel, de Fran sche grens in eenzelfde positie te plaat sen als die, welke sinds eenige dagen heerscht aan de PoPugeesche grens, waar op initiatief van de regeering te Lissabon, de controle der Engelsche waar nemers niet meer wordt uitgeoefend. Het besluit der Fransche regeering beperkt zich tot de opschorting van de controle der neutrale waarnemers, De grens der Pyreneeën blijft ook nu gesloten voor goederen, welke voor ver voer naar Spanje door de Londensche commissie zijn verboden. D'e maatregel draagt overigen® een voorloopig karakter. TREINBOTSING IN FRANKRIJK. Negen dooden en dertig gewonden. Omstreeks zeven uur gisteravond is op een kilometer afstand van het station te Le Mans een trein, die het station ver laten had, achter op een anderen trein, die met verminderde snelheid reed, ge botst. Twee wagons werden vernield. Er zijn negen dooden en ongeveer dertig ge wonden. NIEUWE AMERIKAANSCHE KRUISERS MET 16 DUIMS KANONNEN. D'e Amerikaansche regeering heeft aan gekondigd, dat twee thans in aanbouw zijnde kruisers kanonnen zullen krijgen van 16 duim. De regeering betreurt het in hooge mate, dat zij dit besluit heeft moe ten nemen, doch aangezien er van de on derteekenaren van het verdrag van Was hington 'niet de verzekering was te ver krijgen, dat zij zich zouden houden aau de limiet van 14 duim, heeft zij dit be sluit moeten nemen. HONGERSNOOD IN CHINA. Ouders eten hun kinderen op. In de provincies Szetsjoean en Honan heerscht hongersnood. Er worden ver schillende gevallen gemeld van menschen, die in hun wanhopigen honger hun eigen kinderen opaten, van kleine kinderen, dio vermist worden en waarvan bleek, dat ze als voedsel verkocht waren. Verpulverde steen, modder, boomschors en boomwortels worden gegeten. Verschil lende menschen stierven aan de gevolgen van het eten van witte klei. Szetsjoean, China's rijkste en dichtst bevolkte piovincie, waar 52 millioen men schen wonen is zonder voedsel. HITTEGOLF IN AMERIKA. Vooral in de groote steden is de temperatuur ondraaglijk. De hittegolf in de Vereenigde Staten, die reeds vier dagen voortduurt, heeft nu al twee honderd zeventien slachtoffers geëischt. De meteorologische instituten kondi gen inmiddels aan, dat nog geen veran dering in de abnormaal hooge tempe ratuur te verwachten is. Vooral de inwoners van de groote ste den hebben van de ontzettende hitte te lijden. Velen hunner slapen op daken en balcons, wijl de hitte zelfs des nachts ondraaglijk is. Tijdens het weekeinde zdjn 93 personen verdronken. In de staten van het Midden-Westen doemt reeds het spook van een nieuwe mislukking van den graanoogst op. DE KONINGIN ZAL DE WERELD JAMBOREE OPENEN. Het staat thans vast, dat de opening van de wereldjamboree op Zaterdag 31 Juli d,s middags te 2 uur door de Koningin zal geschieden. D'e plechtigheid zal geschieden in de groote arena en onmiddellijk gevolgd wor den door een opmarsch van de meer dan 25.000 padvinders uit de geheele wereld. D'ezen zullen langs de koninklijke tribune trekken met hun nationale vlaggen en ba nieren, ieder land voorafgegaan door eenige verkenners met een schild waar op de naam van het land. D'eze opmarsch der naties geschiedt in alphabetische volgorde naar de Ehgelsche benaming, terwijl het groote Nederland- sche contingent het défilé zal sluiten. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG TERUGGEKEERD. D'e Koningin is Zaterdagmiddag om streeks half drie weder per auto van Soestdijk naar Den Haag vertrokken. PRINS BERNHARD OP DE MOK. Zaterdagmiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het vliegkamp de Mok. Op het vliegkamp aangekomen, bracht de gewapende eerewacht de eerbewijzen, waarna de Prins door den commandant van „De Mok" overste Pitlo werd ver welkomd. D'e Prins bracht een bezoek aan de hangars, waar enkele bommenwerpers stonden, waarvan er een naar buiten werd gereden teneinde het toestel betei te kunnen bezichtigen. Nadat in de hall van het dienstgebouw ververschingen waren aangeboden, wer den de officieren, die niet aan het club- diner hadden aangezeten, aan Z. K. H. voorgesteld. Bij terugkomst in D'en Helder gebruikte de Prins ten huize van den vice-admi- ïaal de lunch, waaraan verschillende ge- noodigden, o.a. burgemeester Ritmeester aanzaten. Na afloop verrichtte Prins Bernhard nog in het clubgebouw der marineofficie ren aan de Hoofdgracht de prijsuitreiking van de dezer dagen gehouden zeilwed strijden. PRINS BERNHARD NAAR OLDEBROEK. Z.K.H. Prins Bernhard heeft, zooals men weet, het voornemen te kennen gege ven bij verschillende korpsen van de Ko ninklijke Landmacht de opleiding en de oefeningen te volgen. Naar de „Tel." ver neemt zal de Prins tusschen 23 en 30 Juli schietoefeningen bijwonen van het korps Rijdende Artillerie in het artillerie schietkamp in Oldebroek. PREMIE ONGEVALLENWET-1921. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank deelt mede, dat bij beschikking van 8 Juli 1937, no. 1799 A. V., van den Mi nister van Sociale Zaken de bijdrage over het jaar 1936 is vastgesteld op 85 pCt. van de voorschotpremie betreffende de Ongevallenwet 1921. Er zal dus een ver rekening of restitutie van 15 pCt. plaats hebben van de over 1936 betaalde onge vallenpremie. NIEUWE GOLFLENGTE VOOR NEDERLAND. Voorloopig wordt van 8 uur 's avonds al ook op de 415 M.-golf gezonden. Nederland, gedwongen door de storing die het van Brasov ondervindt, heeft de 415 g. golf (722 KCS) in gebruik geno men. Déze golf is, althans voor het oogen blik, voor Nederland zeer gunstig, daar zij, overigens slechts op verren afstand, in. het Oosten van Europa (Kiev) in ge bruik, hier te lande door de geringe ener gie van dien zender niet kan worden ge hoord. Dit in gebruik nemen blijft gepaard gaan met het handhaven en het gebruik maken van de 1875 M. golf. D'e uitzendingen geschieden van 8 uur Over minister Van Boeyen, als voorzitter van den radio-raad schrijft Q. de W. in de „Katholieke Radiogids": Hij verwierf zich daardoor een staat van dienst, welke buiten radiokringeu noch bij den luisteraar, voldoende bekend is; des te beter echter -en dat bepaalt de waardeering - bij personen en orga nisaties, die met den Radio-Raad, zijn college of commissies te maken hadden. Altijd bleek de voorzitter op de hoogte te zijn van de talrijke en soms zeer uit- eenloopende problemen, waarvoor de Ra- dio-Raad zich zag gesteld, waarin deci sies moesten worden genomen en de Re geering van advies gediend. D'at vereischt een zich snel oriënteeren. een scherp doorzicht, maar vooral ook tact en stuur manskunst. Wie met den heer Van Boeyen te ma ken heeft gehad, weet dat hij de kunst verstaat hoor- en wederhoor toe te pas sen; uit discussies de kern te grijpen en de heslissing te geven met groote be zadigdheid en beslistheid. Zijn werk zaamheden in de Nozema hij was voorzitter van den Raad van Beheer boden hem een nieuwe gelegenheid van die kwaliteiten blijk te geven. 's avonds af te Kootwijk, en zijn, aange zien de zandige Veluwe voor middelbare golven als deze een niet geëigend terrein is, voor de luisteraars in Nederland nog niet van veel belang. ZOMERPOSTZEGELS NOG TOT 31 JULI VERKRIJGBAAR. Het tijdvak van verkrijgbaarstelling der Zvmerppstzegels, dat op 17 Juli zou ein digen, is verlengd tot 31 Juli a.s. Zooals men weet, is- de netto-opbrengst boven de frankeerwaarde dezer zegels be stemd voor sociale en cultureele doelein den. Heffing op boter. D'e heffing op boter is voor de week van 11 tot en met 17 Juli, behoudens tus- schentijdsche wijziging wederom vastge steld op f0.70 per kg. DE SCHELDEBEKER ZWEM WEDSTRIJD. Onverantwoordelijk doordrijven. Ieder, die onbevooroordeeld heeft toe gezien bijl den zesden Scheldebekerwed- strijd, die Zaterdagmiddag tusschen Breskens en Vlissingen plaats vond, zal z|pker met ons overtuigd zijn, dat de autoriteiten, die op dezen dag het door gaan van den wedstrijd durfden gelasten o'p zeer gevaarlijke wijze met mensohen- levens hebben gespeeld. De woelige zee leverde voor de zwemmers, maar ook voor de inzittenden van de begeleidende booten groote gevaren op. Wij' vragen ons af of deze wedstrijden moeten worden voortgezet tot er ongelukken gebeuren. Daarbij komt nog, dat men zich af vraagt of er nu zooveel mede gemoeid is, dat een groot aantal personen aan het werk moet worden gezet om 20 personen te laten zwemmen, op een plaats, waar aan men vroeger niet zou hebben gedacht, terwijl men vlak in de buurt, n.l. in het kanaal door Walcheren zonder groote ge varen wedstrijden kan organiseeren. Te 16.04 u. startten 20 zwemsters en zwemmers nabij' den lichttoren te Bres- kens met als doel het badstrand te Vlis singen. Reeds na een half uur had een viertal het opgegeven. Eerst-aankomende was de heer C. T. Deane uit Londen in 1 uur 11 m. 43 sec. Deze was ook verleden jaar nr 1, toen met bete* weer in 1 u. 1 m. 52,2 sec. Hij komt hierdoor blijvend in het bezit van den beker. Tweede was de heer J. Stender uit Hil versum in 1 uur 18 m. 42 sec.; 3. J. Guilini in 1 u. 23 m. 23 sec.; 5. M. Schoenmaker, Den Haag 1 u. 27 m. 36 sec.; 6. P. van Steveninck, Vlissingen 1 u. 34 m. 20 sec.; 7. de 17-jarige mej. N. Coenen, Bergen op Zoom 1 u. 35 min. 7 sec.; 8. mej. N. Roelans, Rotterdam 1 u. 1 m. 36 sec.; 9. A. Voorwinde, 'die zoo ver moeid was, dat hij' per brancard naar de Roode Kruistent moest worden overge bracht in 1 u. 38 m. 20 sec; en 10. mej. T. de Jong, Vlissingen 1 u. 40 min. Verder zijn geen tijden meer opgenomen. Des avonds had de prijsuitreiking plaats hij! monde van burgemeester van Woelderen. RAMMEKENS VOOR DEN PRINS. Fort Rammekens 'hij Ritthem wij hier zeggen: Rammetjes zal volgend jaar zomer, als alles goed gaat, enkele dagen uit den slaap der eeuwen herleven. Dan zullen de Spaansche krijgslieden er Binnenland. H. M. de Koningin zal de wereld-jam boree openen. De uitspraak inzake de Thorpehall. Buitenland, Het Japansoh-Ghineesch conflict ver scherpt. D'e controle aan de Fransch-Spaansche grens. Hongersnood in China. Hittegolf in Amerika. in hun kleurige (kleedij bezit van nemen, tot de Geuzen ze onder kanongebulder en in kruitdamp weer zullen verjagen, als eeuwen geleden. Want wanneer in Juli 1938, -het vierde eeuwfeest vau Philips van Marnix, heer van Sint Aldegonde, op Walcheren ge vierd zal worden er wordt in België ook reeds aan gewerkt en onze Zuiderbu ren komen op Marnix' gedenkteeken op Souburgs begraafplaats kransen leggen en toespraken houden - dan zijn de Sou burgers voornemens als onderdeel der feestelijkheden in het oude fort Ramme kens een groot openluchtspel op te voeren: Rammekens voor den Prins getiteld. Dit plan is op touw gezet door de Sou- burgsohe Oranjevereeniging, welke zich den individueelen steun verzekerde van een aantal bestuursleden der afdeeling Middelburg e. o. van het Alg. Ned. Ver bond, onder aanvoering van haar voor zitter, Jhr F. Beelaerts van Blokland. Het spel is ontworpen en geschreven door Piet Blaauw en Wim Abeleven. Het is ietwat vrij bewerkt naar gegevens uit Da Geschiedenis van Rammekens, een studie door den geschiedkundige B. J. de Meij van Ritthem. Het openluchtspel Rammekens voor den Prins bestaat uit twee gedeelten, spelende in de rumor van den Spaanschen tijd. Onderwerp der han deling van het eerste gedeelte is de on rust onder de Spaansche bezetting en de fcrijgslistige inneming van Rammekens door de Geuzen (4 Aug. 1573)het tweede, wat vrijer ten aanzien der historische feiten behandeld, speelt op 18 Februari 1574 en verbeeldt den overgang van Mid delburg naar den Prins van Oranje, waarvan ditmaal aangenomen-wordt, dat Prins Willem kennis krijgt ten tijde van een bezoek aan het veroverde fort. In dit tweede gedeelte komt Marnix van Sint Aldegonde ten tooneele en op den. voor grond. De Souburgers zullen onder Abelevens aanvurende leiding de honderden kleuri ge oostuums zelf maken en de spelers zul len hoofdzakelijk zelf Souburgers zijn. Op den Wlestelijken fortwal is een tribune ontworpen, die meer dan duizend toe schouwers kan dragen. JEUGDMEETING TE KAPELLE. In den mooien bongerd van den heer W. de Groene, hiervoor welwillend afge staan, werd Zaterdag de aangekondigde openlucht-samenkomst gehouden, georga niseerd door de Kringen en Ringen van Geref. Meisjes- en Jongelingsvereenigin- gen op Zuid-Beveland, Het weer liet zich aanvankelijk niet gunstig aanzien, maar het bleek toch mo gelijk, in den bongerd te vergaderen. De opkomst was goed te noemen. Eeni ge honderden jeugdigen waren gekomen om naar de sprekers te luisteren. Van den kant der ouderen had do belangstelling gxooter kunnen zijn. Dë samenkomst werd geleid door den heer W. van Wouwe te Goes; die een kort openingswoord sprak, waarin hij zijn blijdschap uitsprak over de goede op komst en speciaal de sprekers verwelkom de. Daarna werd het woord gegeven aan Ds P. N. Kruyswijk van Hilversum, die tot onderwerp had gekozen Kerk en Jeugd. In een pakkende toespraak tee- kende spreker de beteekenis van de jeugd voor de Kerk en van de Kerk voor het jeugdleven, waarbij aan 'het slot gewezen werd op de oneindige trouw Gods, Die Zijn Kerk in stand houdt. Ds J. Overduin sprak, nadat en kele ©ogenblikken was gepauzeerd over: „D'e bespottelijke wapenrusting". Spreker wees er op hoe God ons roept tot den strijd, waarbij Hij reeds van te voren de overwinning in uitzicht heeft gesteld, het „succes" verzékerd. In verband hiermede werd stil gestaan bij' den strijd van Gide on tegen de Midianieten, waarbij ondanks de schijnbaar bespottelijke wapenrusting van bazuinen en kruiken en fakkels toch door God de overwinning werd geschon ken. Spr. eindigde met een warme op wekking om te strijden in den Naam des Heeren; de overwinning is niet aan de wereld, maar aan God en Zijn Christus. Ds A. Soheele sprak een slotwoord, waarin hij opwekte in deze dagen van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1