THEE JAVA heelfjjn KARAVANEN LAAT U NIET VERLEIDEN Prins Berniiaril het zeegat uit per duikboot. De Vestigingswet voor het Kleinbedrijf. Uit de Provincie Witkam's Geschenkenhuis qoed en toch, J goedkoop Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs Gemengd Nieuws Kleine Geschenken onderhouden de Vriendschap. Van Nieuwediep uit stoomde de O 16 naar diep water, waar het snel-duiksignaal werd gegeven en de boot onder water ging. waardoor het prachtige orgel cal vernield worden. Een feit is, dat geheel de Zuide lijke muur wenkt en dat kans op instor ting van dezen muur naar binnen niet uitgesloten mag geacht worden, Daar hiermede juist dat gedeelte van de kerk wordt bedreigd, waarin de dien sten worden gehouden is de kerk direct voor 'diensten zoowel als bezoek gesloten. WERKLOOSHEID IN VERBAND MET MILITAIREN DIENST. Hoe kan dit worden voorkomen? De minister van Defensie heeft in April, zooals destijds is gemeld, een com missie ingesteld, die tot taak heeft te on derzoeken, welke maatregelen genomen kunnen worden om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienst- en reserveplich- tigen door hun militaire verplichtingen hun burgerbetrekking verliezen of in an der opzicht blijvend nadeel ondervinden. Deze commissie heeft thans van het resultaat harer voorloopige besprekingen verslag aan den minister uitgebracht. Reeds is het der commissie gebleken, dat het zeer lastig is voor alle gevallen een oplossing te vinden. Zij zet haar arbeid voort en zal waarschijnlijk in het najaar een definitief rapport aan den minister kunnen uitbrengen. FLESSCHENFABRIEK TE LEERDAM WEER IN WERKING. Uit zeer goede bron wordt gemeld, dat de glasfabriek (flesschenfabriek) te Leer dam, toebehoorende aan de N.V. Ver- eenigde Glasfabrieken te Schiedam, wel ke fabriek bijna zes jaar heeft stilgelegen nog in den loop van dit jaar weder in bedrijf zal worden gesteld. Het ligt in de bedoeling om twee ovens in werking te stellen, hetgeen zal betee- kenen, dat hier 150 arbeiders werk zullen vinden. Diner Minister-President. De Minister-President, Dr H. Colijn, bood gisteravond aan zijn ambtgenooten een diner aan in hotel „Kasteel Oud- Wassenaar". Een resolutie van de Kon. Neder!. Middenstandsbond. In de dezer dagen gehouden buitenge wone vergadering van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond heeft de heer F. L. van der Leeuw, directeur van 't hondsbureau, de toepassing van de vestigingswet voor het kleinbedrijf be sproken, waarbij hij er op wees, dat hier een belangrijke taak voor de vakorganisa ties is weggelegd. Ha een langdurige gedaohtenwisseling is een resolutie van ongeveer den volgen den inhoud aangenomen: De buitengewone algomeene bondsver gadering van den K. ,N. M. B., overwe gende, dat een goede praotisohe uitwer king van de Vestigingswet-kleinbedrijf slechts verzekerd is, wanneer zooals ook de oorspronkelijke bedoeling van de regeering was bij de toepassing wordt gesteund op hetgeen uit het bedrijfsleven zelf is voortgekomen; overwegende, dat zulks medebrengt dat het initiatief ter zake wordt gelaten aan de toonaangeven de vakorganisaties en voor zoover deze werkzaam zijn op het terrein van het middenstandsbedrijlf, aangesloten zdjin bij' een der drie Nedeilandsche middenstands bonden als algemeen erkende centrale organisaties van ondernemers op dit ge bied; overwegende, dat het ter hand ne men van de opleiding tot algemeene han delskennis in de eerste plaats tot de taak van de standsorganisaties behoort, doch dat deze daarbij krachtig door alle be langhebbende vakorganisaties dienen te worden gesteund; overwegende verder dat het Organiseeren van een ruim opgezette aan de eischen der praktijk beantwoor dende vakopleiding voor alle 'bedrijfstak ken, waarin men vestigingseischen tot stand wenseht zien te komen, noodzake lijk is, doch dat daarbij rekening moet worden gehouden met zekere algemeene richtlijnen, welke in overleg met de be trokken instanties tijdig vastgesteld die nen te worden; spreekt het vertrouwen uit, dat de re geering 'bij de uitvoering der wet met deze wenschen ten volle rekening zal wil len houden, roept alle stands- en vakorganisaties van den middenstand op te streven naar spoedige verwezenlijking van de doelein den, welke hij de tot standkoming van de Vestigingswet Kleinbedrijf ter verbetering vaji de nyddenstandspositie werden voor op gesteld. Spar-Centrale „Zeeland" te Krulnlngen. Donderdag j.l. werd door 80 Spar-win- Ikeliers uit deze afdeeling een reis met 3 autobussen gemaakt naar Dordrecht en Rotterdam. Het doel van de reis was een bezoek te brengen aan de Biscuits- en Chocoladefa briek „Victoria" te Dordrecht. Ruim twee uur nam de bezichtiging van deze zeer modern ingerichte fabriek in beslag. Vol bewondering waren allen over de ingenieuse machines enz. De 85 M. lange oven trok aller aandacht. Deze kolossale oven wordt met gas verwarmd; aan het begin wordt het deeg op een draaienden hand gelegd en aan het eind staan een vijftiental meisjes de koekjes in de blikken te verpakken. Ook de chocoiade-afdeeling, waar dit rauwe caoaoboonen na tal van bewerkin gen de fijnste bonbons ontstaan, trok veel belangstelling. Deze fabriek verschaft aan ruim 700 menschen werk. Na bezichtiging werd in hotel „Ter Merwe" de door „Victoria" aangeboden lunch gebruikt. Op zeer gulle wijze wer den de gasten-Sparleden daar onthaald. In een rede wees de Directeur dhr Re- delé op den zegen van den arbeid. De di rectie van Victoria zorgt zooveel mogelijk voor afwisseling. Men heeft daarom een eigen Muziekvereen., een turnvereen. enz. opgericht. Aan de 600 meisjes, die op de fabriek werken wordt iederen winter groepsgewijze een cursus gegeven in Buitengewoon aardige kleine cadeautjes, voor „Haar" of voor „Hem'', vindt U in naaien, wasschen, enz., om zoodoende te trachten goede huisvrouwen van hen te maken. Wanneer de meisjes dezen cur sus drie winters goed hebben gevolgd wordt hen een diploma uitgereikt. Als tweede spreker nam nu dhr Baa- rens, directeur van de Spar-centrale „Zeeland" het woord. Hiji bracht de di rectie hartelijk dank voor hun groote gastvrijheid en memoreerde dat de „Vic toria" een van de eerste fabrieken in ons land is geweest die het doel van „De Spar" begreep en toejuichte. Voorts wees Spreker er in zijn rede speciaal op, dat het de bedoeling van de Spar is, een ster ke band te vormen en daardoor de Mid denstanders in staat te stellen zich tegen het grootbedrijf te weren. Na de lunch vertrok het gezelschap naar Rotterdam, waar een rondvaart door de havens gemaakt werd. Na een wandeling door de stad ge maakt te hebben werd de terugtocht aan vaard. Hoofden van Gemeentebedrijven. Te Middelburg werd gehouden de jaar- lijksche vergadering van den Bond van Hoofden van Gemeentebedrijven in de provincie Zeeland. Voorzitter was de heer Rothuizen te Goes. In de middagvergadering werd een in leiding gehouden door den heer Van der Griendt, gemeentebouwmeester te Ter Neuzen, over het onderwerp „De werk wijze der provinciale Zeeuwsche Schoon heidscommissie." In zijn inleiding betoogde spreker, dat zich sinds jaren de behoefte deed gevoe len aan een instantie, die zich de be scherming van het stedelijk en land- schapschoon zou kunnen aantrekken en de ontsiering daarvan zou kunnen tegen gaan. Nb, veel voorbereidend werk werd bij Kon. besluit van 20 December 1935 goedgekeurd de verordening tot instelling eener Provinciale Zeeuwsche 'Schoon heidscommissie. Spreker bepaalde zich in hoofdzaak tot Zeeuwsc'h-Vlaanderen. Overal zien we nog voorbeelden van wei nig gelukkige architectuur, die veelal de naam van architectuur niet vermogen te dragen en bouwsels oplevert, die het ka rakter van de omgeving grondig 'beder ven. Dit kwaad vindt zijn oorsprong daarin, dat vrijwel de aestheticus geheel is uitgeschakeld. Exploitatie van terrei nen beteekent daardoor veelal depreciatie der omgeving. Voorlichting van ter zake niet-deskundigen kan ook heel veel af breuk doen. Zoo ziet men dat pas afge studeerden van de ambachtsschool zich durven uitgeven voor bouwkundige. On derling bestaat de grootst mogelijke con currentie met al de gevolgen van dien. Spreker behandelt verder nog in den 'breede het doel en het nut van de Pro vinciale Schoonheidscommissie en hij wekt de gemeenten voor zoover zijl nog niet zijn aangesloten, op hare medewer king te verleenen, dat het bestuur alsnog overtuigd wordt van het groote nut der aansluiting. Middelburg. Heropening zaak. Hedenmiddag wordt de Meubelzaak van den heer E. J. Bos in de Lange Delft 74, heropend. Door het plaatsen van een nieuwe pui, heeft de gevel, welke nog herinnerde aan de vroegere particuliere woning, een groote verandering onder gaan. Ook van 'binnen is een en ander gemoderniseerd, waardoor ruime toon zalen verkregen zijn, waarin een groote keuze meubelen is geëtaleerd. De Lange Delft is weer een mooie zaai rijker ge- warden. Jubileum. Heden herdenkt de heer G. P. F. van Oost den dag, waarop hij voor 25 jaar bijl de gemeente in dienst trad. Thans is hij voorman bdji den reini- gings- en ontsmettingsdienst. Hedenmor gen bood de directeur hem een aJktetasch, het personeel een rook- en leestafel en het kantoorpersoneel een bloemstuk aan. La ter kwam weth. Onderdijk hem compli menteeren onder aanbieding van de ge bruikelijke enveloppe. St. Laurens. De vlaggetjes verkoop voor den Chr. arbeid in de Weermacht bracht f 10.60 op. (Belangeloos bericht.) Domburg. Goed voorbeeld. Ook dit voorjaar hebben de bewoners van de Ooststraat gezamenlijk gezorgd dat hun straat stofvrij werd. In den loop van Donderdag werd de straat van gemeente wege schoongeveegd en Donderdagavond is deze door enkele bewoners der straat bestrooid met gegoten chloorcalcium. Is dit gebeurd dan lijkt het of het gesneeuwd heeft, maar 's morgens is de calcium verdwenen en heeft de straat een voch tig aanzien. Het resultaat is, dat de straat gedurende een tweetal maanden geheel stofvrij is, De kósten worden door de bewoners gezamenlijk gedragen. Tholen. De heer D, v. Leusden werk zaam op het kantoor bij den rijksontvan ger alhier is benoemd tot rijksklerk, standplaats Tholen. m Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Vianen, E. du Marchie van Voorthuijsen, cand. te Apeldoorn. Jubileum. Ds G. W. Bastiaanse, Ned. Herv. pred. te 't Wondt (bij Delft) 'van 5 Mei 1918 tot 5 Nov. 1922 te Vrouvepoljjer 'hoopt op 4 Aug. a.s. zijn 25-jarige ambtsbediening te her denken. Zondag 11 Juli 1937. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg (H.Av.), nm. ds Steinz (H.A.), av. ds v. d. Most v. Spijk (Dankz.) Lokaal Ghr. Bewaarschool, vm. leesdienst. Wilhelminadorp, 10 u. ds Steinz (H.A.), 2.30 u. ds Homburg (Dankz.) 'sHeer Hendrikskinderen, vm. ds Bons (H.Av.) (gewijzigde opgaaf). Wolfaartsdijk, vm. en nm. hulppred. v. d. Graaf (gewijzigde opgaaf). Ned. Geref. Gemeente, 's Gravenpolder, Dinsdagavond 7 uur (O.T.), Ds Baay te Tholen. Geslaagde te Breda voor M.U.L.O.- diploma A: C. Rijk te Rilland-Bath. i Geslaagd te Leiden voor artsexa men eerste gedeelte de heer A. Naerebout te Vlissingen. Geslaagd te Utrecht voor cand. ex. geneeskunde P. J. H. van Voorst Vader. 'Eindexamen H. B. S. te Oost burg. Geëxamineerd 14, geslaagd de dames J. v. d. Broecke en J. Gatsman beide te Aardenburg en de heeren H. de Bruijne te Aardenburg; A. Cornells te Nieuwvliet; F. Dhomt te IJaendijke; S. Lemaire te Soboondijke; E. de Poorter te Waterlandkerkje; G. Salomé te Breskens, J. Serlé te Waterlandkerkje en J. H. M. van de Sande te Breskens. Auto in Winscboter- d i e p. Zes inzittenden in levensgevaar. Allen gered, een g e w o n d e. In den laten middag is gisteren een personen-auto van dhr Vos uit Groningen, welke onderweg was van Winschoten naar Groningen, te Zuidbroek honderd meter voorbij het ge meentehuis bijl hat passeeren van een grooten petroleumwagen door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een meerpaal gebotst en vervolgens in bet Winschoter- diep terecht gekomen. In den wagen bevonden zich, behalve de beer en mjevr. Vos, hun 76-jarige moe der en drie dochters; een van de meisjes mej. J. Vos, zat aan bet stuur toen het ongeluk gebeurde. Haar vader zat naast haar. Direot kwam van alle kanten op dit drukke punt in Zuidbroek hulp opdagen, terwijl ook een schipper met een bootje toesnelde. De auto lag geheel onder wa ter. Het mocht echter gelukken alle in zittenden behouden op het droge te bren gen. Slechts een van de meisjes had lichte verwondingen gekregen. De oveiigen kwamen met den schrik vrij. Nadat allen van droge fcleeren waren voorzien, hebben zij! met een auto uit Zuidbroek de terugreis naar Groningen voortgezet. De verongelukte wagen zou later worden opgehaald. Brutale inbraak. Bijl den landbouwer de B. te Ulvenhout, wiens woning met de voorzijde is gelegen aan de drukke straatzijde van het dorp beeft een tot nog toe onbekende dader op klaarlichten dag zdjua slag geslagen en door verbreking van een kast ruim f 200 meegenomen. In den morgen kwam een bedelaar om wat eten vragen. De vrouw, die alleen thuis was, gaf den man een boterham, waarna hij zich verwijderde. D'e vrouw hervatte haar werkzaamheden en "toen zij later in haar woning kwam, bleek een onbekende door openschuiving van een raam te zijn binnengedrongen. Hij had daarna eenige kamers doorloo- om allerlei hoogdravende middelen voor de ontlasting te gebruiken. Een pil voor den stoelgang, maar dan 'n pil, die met vertrouwen ingenomen kan worden, dus Dr J. B. MEENK's Bloedzuiverende pillen. Ook tegen puistjes. 40 ct. per ds. van 40 p. N.V. Pkarmac.-Ghem. fabriek E. M. BRASKAMP, Apoth., fabrikant van de alom bekende Dr MEENK's Hoofdpijn- en Koorts- en Kiespijnpoeders. (Ingez. Med.) Bij zijn bezoek aan de Marine te Den Helder beeft Prins Bernhard gisteren ook een tocht gemaakt met de onderzeeboot O 16. Toen de duikboot op de reede aange komen was, werd bet sein „klaar maken voor onder water" gegeven en werd aan dek alles opgeborgen en vastgesjord.. De Prins liet hier den chef d'équipage, den schipper E. Plug, komen en dezen aan zich voorstellen. Onderwijl stoomde de O 16 door het Molengat naar het diepe water even bui ten de licht-brulboei van de Noorder- haakt om te duiken. Maar te voren maak te Z. K. H. met den commandant, luite nant ter 'zee Van Waning, nog een rond gang door bet schip, om de machinerie enz. te bezichtigen en zich zooveel moge lijk te laten verklaren. Toen Z. K. H. aldus een indruk had gekregen van het mechanisme van de O 16, weerklonk het duiksignaal en binnen korten tijd was de O 16 onder de opper vlakte van het water verdwenen. In het centraalstation sloeg Z. K. H. de manoeu vres, 'die daarbij te pas komen, het z.g. aftrimmen van de boot onder water gade, daarop begaf hij zich naar den comman dotoren om door de periscoop te kijken en het afvuursysteem te zien, dat de com mandant hem demonstreerde. Terwijl de boot baar reis onder zee voortzette, ging bij nu in de kajuit van den commandant de marine-koffie proeven en bet gastenboek van de O 16, dat hom blijkbaar zeer interesseerde, inzien. Tot zijn inwijding in den onderzee dienst behoorde verder ook een lunch in het officiersverblijf, waarbij de bekende raasdonders (erwten met spek) op tafel versohenen. De Prins liet zich dit zee mansgerecht goed smaken. Onder tafel werd nog even een pauze gemaakt, omdat er juist een bezienswaardigheid was: een voorbijvarend koopvaardijschip, dat door de periscoop goed opgenomen kon wor den. In de radiohut beluisterde Z. K. H. ook het gedruisch van de schroeven van den koopvaarder. Het was onder deze bedrijven half twee geworden en volgens 't programma werd bet tijd naar binnen terug te keeren. Dus werd er weer „leeg gemaakt", een ma noeuvre die Z. K. H. eveneens in het cen traal station gadesloeg. Toen de O 16 weer boven water was, begaf de Prins zich aanstonds opnieuw aan het dek. Het was een fraaie dag met zon en wisselen de bewolking en er was dan ook rondom wel wat te zien. Z. K. H. nam het met groote belangstelling op en liet duidelijk blijken, dat het tochtje hem evenzeer ge ïnteresseerd als geamuseerd had. Vlot liep de O 16 de buitenhaven bin nen en op haar gewone ligplaats aan Bij haar nadering kwam weer veel publiek aan den kant en rondom de plaats, waar zij zou meren, hadden zich in het bij zonder veel mensohen verzameld. Met hetzelfde ceremonieel als waarmee hij aan boord was ontvangen, verliet de Prins, toen vastgemaakt was, de O 16, niet echter dan na hartelijk afscheid ge nomen te hebben van den commandant, wien hij zijn dank betuigde voor de nieu we ervaring. De Prins bracht vervolgens een bezoek aan het Koninklijk Instituut voor de Marine. De eerste dag werd besloten met een corpsdiner van marine-officieren in de Marineolub op de Hoofdgracht, waarbij vice-admiraal Kruys presideerde en Prins Bernhard, die ook jjier van zijn adjudanten vergezeld was, als eeregast aanzat. DE RIJKSWEG BERGEN OP ZOOM— VLISSINGEN. De A. N. W. B. meldt, dat den 28sten Juli a.s. door den Rijkswaterstaat te Middelburg volgens bestek no. 217 zal worden aanbesteed het maken van de aardebaan met 'bijkomende werken van een nieuw gedeelte van den Rijksweg Bergen op ZoomVlissingen (wegvak KruiningenGoes) in de gemeenten Ka- pelle en Kloetinge ter 'lengte van 3.5 km. De gemiddelde kruisbreedte 'van de aardebaan bedraagt 17 m., waarvan 6.4 m. is bestemd voor de rijbaan. Aan bei de 'zijden van de rijbaan zal een vrijlig- gend 1.75 m. breed rijwielpad worden aangelegd. Nabij Kloetinge zal de weg de spoor baan 'kruisen door middel van een via duct en ter plaatse aansluiten aan het reeds in aanleg zijnde weggedeelte naar Goes, terwijl ten zuiden van Biezelinge aansluiting wordt verkregen aan het wegvak naar de nieuwe brug over het Zuid-Bevelandsche kanaal hij Vlake, dat eveneens in uitvoering is. Het geheele werk zal uiterlijk 200 da gen na den datum van aanvang moeten zijn voltooid, waarmede, behoudens het aanbrengen van de verhardingen en bij komende werkzaamheden, de geheele nieuwe verbinding tusschen Kruiningen en Goes zal zijn tot stand gekomen. pen tot hijl gekomen was bij de genoemde kast, welke hij open brak en het geld meenam). Langs dezelfde weg is de inbre ker weer verdwenen. De politie werd ge waarschuwd en een uitgebreid onderzoek ingesteld, echter tot heden nog zonder re sultaat. Zweefvliegtuig veron gelukt. De bestuurder vol komen ongedeerd. Gistermiddag is onder de gemeente Alphen aan den Rijin het zweefvliegtuig „De blauwe vo gel", gemerkt P.H. 61 van de Haagsche 'zweefvliegdub, bestuurd door den 21- jarigen student in de rechten J. van der Meer, wonende te Leiden, van een hoogte van 1200 meter recht naar omlaag ge stort en te pletter geslagen op den rand van een sloot en een weiland. De bestuurder bleef wonderlijk genoeg volkomen ongedeerd. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat het ranke vlieg tuig in een vrille rankte. Bij een poging om het weer recht te krijgen brak de lin kervleugel af, waardoor het toestel als een pijl naar beneden schoot. De afgebro ken vleugel is later onder de gemeente Woubrugge terug gevonden op een af stand van vier kilometer van de plek, waar bet vliegtuig neergekomen is. De overblijfselen van het toestel zijn gede- monteei d. Het vliegtuig was op Ypenburg ge start. De bestuurder vatte het geval nogal kalm op, want toen een verschrikte land bouwer op hem toesnelde, vroeg hij, ter wijl hij zich nog midden tusschen de ra vage bevond, laooniek: „Heb je misschien een sigaret voor me?" Een stuk vuurwerk in het oog gekregen. De 29-jarige E. v. V., die Donderdagavond te Soheve- ningen naar het vuurwerk stond te kij ken, werd tijdens het afsteken van vuur pijlen plotseling door een brandend stuk pijl getroffen. Het projectiel, dat een stuk koolstaaf bleek te zijn, <|rong in het lin keroog. De gemeentelijke geneeskundige dienst bracht den man naar de ooglijders- inrichting. Vermoedelijk zal het slachtof fer het oog moeten missen. NEDERLANDSCHE EMIGRANTEN VOOR ZUID-AFRIKA. Nog altijd welkom volgens dr Van Broekhuizen. De gezant van de Unie van Zuiid-Afrika, Dr H. D. v. Broekhuizen, bezocht in de afgeloopen maand Londen, waar hij een belangrijke conferentie heeft ge had met den minister-president van Z. Afrika, generaal Hertzog, die als minis ter van Buitenlandsche Zaken de gezan ten van Zuid-Afrika naar de Engelsche hoofdstad had uitgenoodigd. „Verschillende belangrijke vraagstukken zijn op deze conferentie behandeld", heeft Dr van Broekhuizen aan „De Telegraaf" medegedeeld. O.m. een onderwerp, dat ook voor Nederland van groot belang is, de emigratie naar Zuid-Afrika. Ik kan u verklaren, zei dr van Broek huizen nadrukkelijk, dat goede Neder- landsche immigranten zeer welkom zjjn bjj ons. Naast goede vakmenschen ook Ned er- Land sche boeren. De landbouw is dit jaar zeer goed geweest. Men heeft in Zuid- Afrika veel regen gehad, en dit is het land bijzonder ten goede gekomen. Zuid-Afrika biedt voor bekwame Neder- Landsche vaklieden nog plaats te over. Het gaat met Zuid-Afrika nog steeds zeer voorspoedig en ook de Zuid-Afrikaansche minister-president was over de heerscheiv

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2