BERTELS Steeds minder kinderen Steeds meer echtscheidingen. EERSTE BLAD ZATEBDAG 10 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 230 Buitenland. De non-interventis-commissie te Londen in een impasse. Binnenland Het gras wordt minder! Houdt de melkgift op peil met suiker, Bertels' Ratiokoekjes A of Bertels' Zuivel koek jes. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emorgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Buroaux Lange Vorststraat 70, Goos, Tololoonnummor 11. Postchècjuo on Glrorokonlng 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummors 5 cont. AdvortontKin 30 eont por rogo!, Ingozontlon mcdcdeollngon 00 eont por rogo!, Kloino Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is het aantal leer lingen büj het gewoon lager onderwijs van 1932 tot 1935 gedaald van 1.202.758 tot 1.141.976. Een daling alzoo van ruim 60.000 leer lingen of met 5 pot. Als oorzaken worden genoemd: a. de achteruitgang van de geboortecijfers en b. de opschuiving van dien leeftijd waarop de leerlingen tot de school mogen worden toegelaten van 544 tot 6 jaar. (De „School met den Bijbel" wijst er op, dat die opschuiving in twee etappes is ingevoerd, n.l. 16 Juli 1932 en een jaar later. Deze oor'zaak is dus niet verder van invloed. De openbare scholen hebben onder de daling van het aantal leerlingen 't sterkst geleden. Z.ij liepen in het genoemde tijd perk terug met 50.000 leerlingen. De Prot. Christelijke scholen liepen terug met 12 duizend leerlingen. Alleen de B. K. scho len gingen met een kleine duizend vooruit. Dit zijn geen gunstige verschijnselen. D'e kunstmatige geboortebeperking neemt in alle kringen der bevolking steeds meer toe. De gevolgen biervan worden in de eer ste plaats gevoeld door de onderwijzers wereld. De „School met den Bijbel" wijst er terecht op, dat deze daling ruim bere kend, ongeveer 1750 onder wijizers uit schakelt. Het u.l.o. staat er gunstiger voor. Hier is een stijging van 75.290 tot 90.333 leerlingen, of met 15.000. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te geven. De geboortecijfers waren een 12 a 15 jaar geleden hooger dan in latere jaren. D'an is er de toenemende vraag naar voortgezet onderwijs, misschien mede tengevolge van de crisisomstandigheden. Voorts is er in tal van plaatsen ook een streven om de kinderen van het ze vende leerjaar der lagere school over te hevelen naar de eerste klasse van de u.l.o.- school, tot schade van de lagere school en nog meer van de betrokken kinderen. De cijfers voor de leerlingen bij het l.o. zijn dus niet zóó ongunstig als ze schij nen. Maar bedenkelijk zijn ze toch wel. Het aantal kinderen gaat langzaam maar zeker minderen.. Met de echtscheidingen bewegen we ons ook in ons1 land in de „opgaande" lijn, dank zij mede de wijze, waarop bier met de bepalingen van de wet de hand wordt gelicht. Opmerkelijk is, dat in de groote steden het aantal 'echtscheidingen naar verhou ding veel grooter is dan op het platte land. In 1936 was het percentage in de ste den met meer dan 100.000 inwoners 0.83. En dan gaat het, naarmate het aantal inwoners kleiner wordt in dalende lijn. Voor gemeenten met 5000 en minder in woners was dit percentage 0.11. Vanwaar dit belangrijke verschil? Mr G. T. J. de Jongh, die hierover een beschouwing gaf in de „Telegr.", schrijft het toe aan het feit, dat de echtgenooten op het platteland meer eensgezind 'zijn en dat ze, als het mis loopt, niet zoo snel tot een echtscheidingsprocedure overgaan „Neem een boerengezin vergeleken met een stadsggzin. In de stad hangt de wel stand van de menschen af van omstan digheden, welke volgens hun inzicht van een medeburger afhankelijk zijn. De werk man weet, dat zijn loon en zijn lot in han den is van den werkgever, de winkelier wijt den achteruitgang aan den cocur- rent of het grootwinkelbedrijf. Dat alles moet hem prikkelbaar en gevoelig voor kleine invloeden maken. D'e landman daarentegen erkent, dat de natuur zijn welvaart beheerscht. Regen en zon doen het koren en het gras groei en, hagel en vorst doen den oogst misluk ken. Ziekte van het vee berokkent hem schade. Hij staat er machteloos bij en on derwerpt zich kalm en gelaten aan de geweldige natuurkrachten, waartegen elk verzet noodeloos is. De kleine schokken in het huiselijk leven beroeren hem dan ook niet in die mate als den stedeling. Daarbij komt nóg een element. In de boerderij, maar ook in den kleinen win kelstand zien wij, dat man en vrouw naast elkaar arbeiden om hetzefde doel te be reiken. Zij hebben dezelfde belangen. Zij behalen te zamen dezelfde overwinning of zij lijden met elkaar dezelfde neder laag of tegenslag. Zij leven gelijk op, hun geest ondervindt dezelfde invloeden. Zij wisselen gestadig van gedachten, die op hetzelfde doel gericht zijn. Zoo moet er in hun levensbeschouwing éénzelfde lijn en richting komen en het zou vreemd zijn, indien hun opvattingen en hun gemoeds toestand ver uiteen liepen. Vergelijk dit eens met het leven van den stedeling, die in den vroegen ochtend van huis gaat om elders onder geheel an dere omstandigheden, dan waarin de vrouw leeft on werkt, den kost te ver dienen. Andere omgeving, andere men schen, andere belangen, andere toestan den. Is het vreemd, dat hun levensvisie zich van elkaar verwijdert, dat het gesprek hokt, dat hun smaken gaan verschillen, dat hun liefhebberijen uit elkaar loopen en dat zij hoe langer hoe meer twee men schen worden die naast elkaar leven. Wat weten vele vaders, die een foren senleven leiden, van hun kinderen en hoe zullen zij deze te zamen opvoeden?" Mr de Jongh wijst er dan verder op, dat de stadsbewoner zich minder inspant zich een eigen moraal te scheppen. Hij ondergaat den invloed van krantenlectuur, radio, bioscoop en van het verkeerde voor beeld. Hierin ligt zeker een element van waar heid. Maar één ding wordt over het hoofd gezien, n.l. de invloed van den godsdienst die op het platteland veel grooter is dan in de groote steden. Wij behoeven het platteland niet te ide- aliseeren. Het moge te sterk zijn uitgedrukt, dat men om de geest van het volk te leeren kennen in de groote steden moet zijn, om dat men zich daar vrijer en meer open uit leeft dan op het platteland, waar het le ven veel meer beheerscht wordt door de traditie, een kern van waarheid zit hier in toch wel. Aan den anderen kant is het echter ook een feit, dat de godsdienst op het platteland als regel meer beslag beeft op de bevolking dan in de groote steden, en dat de Christelijke moraal daar meer in eere is. Niet ten onrechte is dan ook ge zegd, dat de kracht van een volk schuilt in het platteland. De Regeering zal verstandig doen hier mee te rekenen, door aan de plattelands'- belangen volle aandacht te schenken en alles te doen wat mogelijk is om de ont volking van het platteland tegen te gaan. Voorts moge door een ieder, die het aangaat aandacht worden geschonken aan de door Mr de Jongh genoemde ge varen: de b i o s c o o p en de p e r s, die door hun voorstellingen, advertenties en artikelen vaak een funesten invloed op ons volksleven uitoefenen. NEDERLAND VRAAGT ENGELAND EEN OPLOSSING TE ZOEKEN. De verschillende delegaties 'hebben in de vergadering van de non-interventie- commissie gistermorgen de standpunten van haar regeeringen uiteengezet. Men kwam evenwel geen stap verder. Later kwam de N e d e r 1 a n d s c h e vertegenwoordiger, Jhr de Marees van S w i n d e r e n, met het voorstel, dat de commissie de Engelsche regeering 'zou uitnoodigen om te beproeven een op lossing te vinden en de beide partijen tot elkaar te brengen. De Engelsche woord voerder, Plymouth, antwoordde hierop, dat, indien niet een meer verzoenende geest zich zou openbaren, er geen oplos sing 'kon worden gevonden. Wanneer de Engelsche regeering bereid zou zijn een zoodanige taak te aanvaarden, dan is snelheid een eerste eisch. Het Nederlandsche voorstel werd ge steund door verschillende vertegenwoor digers. Het werd eenstemmig aan genomen. Plymouth verklaarde, dat de Engelsche regeering zich rekenschap geeft van den ernst der situatie; aangezien de geheele commissie haar de taak heeft toever trouwd om een oplossing in deze impasse te vinden, is zij. bereid die taak op zich te nemen. De Engelsche regeering zal zoo snel mogelijk handelen en wil een nieuwe vergadering van de commissie in het be gin van de volgende week bijeen roepen. Men moet van deze „oplossing" echter niet te optimistische gedachten hebben. De kans op een compromis, waarbij Lon den en Parijs belangrijke concessies zou den doen, is zeer gering. Eveneens is er goede reden te gelooven, dat Londen ook voor het idee van de toekenning van oor logvoerende rechten geen ooren zal heb ben, zoolang de Duitsche en Italiaansche „vrijwilligers" in Spanje blijven. Men veronderstelt, dat Engeland de opdracht tot het zoeken van een compromis heeft aanvaard niet alleen of zelfs niet zoo zeer omdat het de kans ziet een voor allen bevredigende oplossing te vinden, maar omdat het daardoor in een betere diplomatieke positie komt, omdat het nu de oorspronkelijke Engelsch-Fransche voorstellen in lichtelijk veranderden vorm nogmaals aan de commissie kan voorleg gen en zoodoende Rome en Berlijn kan forceeren ze te aanvaarden of de verant woordelijkheid voor het uiteenvallen van de niet-inmenging op zich te nemen. HOTELSTAKING TE PARIJS. Hedennacht seinde Havas uit Parijs, dat aldaar om 11 uur 's avonds een alge meens staking van het hotel- en café restaurant-personeel voor de stad Parijis is afgekondigd. De oproep tot staking luidt aldus: Daar de werkgevers in het hotelbedrijf weige ren de 40-urige werkweek van vij'f dagen van acht uur toe te passen, is tot a 1- gemeene staking besloten. De bedrijven, die de wet wel hebben toegepast, zullen geopend blijven en door de zorg van het centrale stakingscomité zal een affiche op hun voorpui worden aangebracht. Na negenen gisteravond heeft het per soneel van een aantal etablissementen het werk neergelegd. Intusschen blijven een aantal bedrijn- ven, ook nu ze van hun personeel beroofd zijn, geopend; zijl bedienen bun klanten door middel van eigen menschen. Ander zijds zitten die etablissementen, die een accoord met bun personeel sloten, thans stampvol. HEVIGE ONTPLOFFING. Op het tot de Finfache vesting Sveaborg bthoorende eiland Vallisaari heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan. Eén militair-technisch laboratorium is door onbekende oorzaak in de lucht gevlogen. D;e opgaven omtrent het aantal slacht offers loopen nogal uiteen. Een der opgaven spreekt van minstens 8 dooden. Volgens een mededeeling van het Fin- sche ministerie van landsverdediging echter werd er slechts één persoon ge dood; drie werden levensgevaarlijk, tien ernstig en nog tien licht gewond. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. Ten vervolge op het bericht in ons vo rig nummer over een hittegolf in ver schillende deelen van Amerika, wordt thans nog gemeld, dat in het Oosten der Ver. Staten weer tal van menschen aan zonnesteek zijn overleden. Het aantal sterfgevallen in de Vereen- Staten is tot 100 gestegen. In de binnenstad van New-York heerscht de zeei hoog'e temperatuur van 104 gr. Fahrenheit in de schaduw. Voor al voor de in nauwe straten opgepropte arbeidersbevolking is het leven alleron aangenaamst. Duizenden vluchten uit den oven der stad en brengen de nach ten door in de parken. FRANKRIJKS FINANCIEEL HERSTEL. Wat er gaat gebeuren. Gisteravond is de Fransche minister raad bijeengekomen. Na de vergadering van den minister raad heeft de minister van financiën, Bonnet, de pers ontvangen. Hij' zeide o.a.: „De regeering heeft een geheel van maatregelen aangenomen tot herstel van den financieelen toestand. Acht milliard inkomsten komen op de gewone begroo ting en twee en een half milliard voor de spoorwegen. Op de eerste plaats zullen wij strijden tegen de speculatie. Alle Overtredingen zullen overeenkomstig de wet worden ge straft, terwijl de staat het rechtvaardig oordeelt, dat de voordeelen van hen, 'die tegen den staat hebben gespeculeerd, door den staat in beslag worden genomen. Op de tweede plaats zullen wij', alvo rens het land nieuwe offers te vragen, de belasting-ontduiking tegengaan. Het sy steem, dat wij' hiertoe zullen volgen is vol ledig doeltreffend. Ook zullen de belastin gen op het inkomen, op tantièmes, op verhandeling van fondsen en overdracht van onroerende goederen worden ver hoogd. Verder zal de regeering een verhooging van de productie-belasting vragen, als mede een regeling van de douane-rech ten, teneinde de bescherming te geven, welke noo'dig is geworden door de ver hooging van de prijzen in Frankrijk. De staat zal verder het tekort van de spoorwegen moeten verminderen. Geen belasting zal worden geheven op de eer ste behoeften en ook de rechten op ben zine zullen niet worden verhoogd, in ver band met het toerisme. De minister verklaarde verder nog, dat de sociale maatregelen, waaraan het volk zooveel waarde hecht, behouden zullen blijven, doch ieder moet hegrijpen, dat we samen moeten werken en dat men al zijn krachten moet inspannen. Het in evenwicht brengen van de be grooting en het gezondmaken van de schatkist zijn het tegengif tegen inflatie, verklaarde de minister tenslotte. De omvang der verhoogingen van de reizigers- en vrachtgoederentarieven op de Fransche spoorwegen is thans vast gesteld. Voor de reizigers der derde klas be draagt de verhooging centimes per kilo meter, voor de tweede klas 6 en voor de eerste klas 7 centimes. Deze verhoogingen treden op 29 Juli in werking. Voor de vrachtgoederen bedragen de verhoogingen omstreeks 18 pet. DE VERMINDERING DER WERK LOOSHEID IN DE WERELDl D'e begin Juli verschenen driemaande- lijksche statistiek van het internationale arbeidsbureau te Genève over den stand der werkloosheid in de wereld doet na tuurlijk zien, dat de vermindering der werkloosheid in het afgeloopen kwartaal in verblijdend sterke mate heeft voortge duurd. Intusschen verdient het de aan dacht, dat in twee staten, Denemar ken en Zuid-Slavië, waar een paar jaar geleden reeds een langzame verbetering was te bespeuren geweest, juist thans sinds een half jaar de werk loosheid weder aan het stijgen is. Ook in drie andere Noordelijke staten. Est land, Finland en Letland, waren de werkloosheidscijfers over het afgeloo pen kwartaal iets hooger dan in hetzelfde kwartaal van 1936. doch hier is de stij ging wellicht slechts tijdelijk en aan voorbijgaande omstandigheden te wijten. Volgens de statistieken is bet aantal personen, die arbeid verrichten, in de meeste landen tijdens het tweede kwar taal van 1937 reeds beter geweest dan in het jaar 1929. Het cijfer van 1929' is ech ter nog niet bereikt in België thans 88 in vergelijking tot 100 in 1929), Canada (89), Frankrijk (76), Italië (95), Lu xemburg (75), Nederland (74), Po len (85), Tsjechoslowakije (87). de Ver- eenigde Staten van Amerika (97) en Zwitserland (75). DE KONINGIN TE SOESTDIJK. Gisteravond te kwart over negen is de Koningin, vergezeld van een hofdame, per auto ten paieize Soestdijk aangeko men. FLOTTIELJES DUITSCHE MIJNENVEGERS. Van Hoek van Holland Rijnopwaarts. D'e regeeringspersdienst meldt: Heden Zaterdagochtend zal aan den Hoek van Holland een Duitsche mijnenvegerflot- tielje, bestaande uit zeven mijnvegers, be geleid door het mijnenvegergeleideschip „Zieten", aankomen, welke de toestem ming der Nederlandsche regeering heeft verkregen om zich van den Hoek van Holland over den Rijn naar het Duitsche gebied te begeven, ten einde een bezoek aan eenige Duitsche Rijnhavens te bren gen, die voor deze flottielje langs de Duitsche binnenwateren niet te bereiken zijn. Tot de Duitsche grens zal de flot tielje als eeregeleide geëscorteerd wor den door Hr. Ms. torpedoboot G. 16, on der commando van luit. ter zee le klasse J. J. Hoogendoorn, teneinde haar alle hulp en voorlichting te verleenen, welke mocht noodig zijn. Over eenige dagen zal zich op dezelfde wijze een tweede flottielje, bestaande uit 8 torpedobooten, naar de Duitsche Rijn havens begeven. Dé beide flottiejes zullen zich na hun bezoek langs dezelfde wijze terugbege- ven. DE LEIDING VAN „DE VRIJHEIDSBOND". Geen collectief aftreden van het hoofd bestuur. „D'e Avondpost" van Vrijdagochtend bevat een bericht, volgens hetwelk het hoofdbestuur van „de Vrijheidsbond" hoogstwaarschijnlijk binnenkort collectief zijn zetels ter beschikking van de alge- meene vergadering zou stellen. Na informatie ter bevoegder plaatse kan het „Hdbl." echter mededeelen, dat van een dergelijk collectief aftreden geen sprake is. "Wat verder de eveneens in de „Avond post" vermelde nota van een bestuurslid van „de Vrijheidsbond" betreft, waarin op verandering in leiding, program en propaganda wordt aangedrongen, deelde men het volgende mede: Direct na de verkiezingen heeft de voorzitter zich tot alle leden van het hoofdbestuur gewend met het verzoek, hem schriftelijk kenbaar te maken, welke actie volgens hunne meening in het be lang der partij in de komende maanden noodzakelijk zou zijn. door bijvoedering met Bertels' Lijnzaadkoekjes Bestelt bij Uw leverancier of direct aan de Fabriek. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Binnenland. Prins Bernhard met een onderzeeër het zeegat uit. Dreigende instorting van de Groote Kerk te Alkmaar. Buitenland. Fhgeland zal in de Spaansche controle- moeilijkheden bemiddelen. Hotelstaking te Parijs. De hitte in Amerika. Ingrijpende maatregelen in Frankrijk. KANONNEN VAN DE RUYTER. Hoffelijk geschenk van de Italiaansche regeering, D'e regeeringspersdienst meldt: Eenigen tijd geleden zijn nabij Stromboli vier ka nonnen, een anker en enkele andere over blijfselen van schepen gevonden welke voorwerpen toegeschreven worden afkom stig te zijn van schepen van de vloot van Admiraal D'e Ruyter bij diens laatsten zeeslag op 22 April 1675 tusschen Strom boli en Salino. De Italiaansche regeering, uitgaande van de gedachte dat in Nederland op het bezit van deze herinneringen aan Neder- land's meest vermaarden zeeheld prijs zou worden gesteld, heeft deze voorwer pen door haren gezant aan de Neder landsche regeering ten geschenke aange boden. D'e minister van Staat, minister van Buitenlandsche Zaken a.i., dr H. Coliju, beeft den gezant, den heer Taliani, mede gedeeld, dat deze schenking alsmede de hoffelijke gedachte, welke daaraan ten grondslag ligt, op hoogen prijs worden gesteld en dat de schenking gaarna zal worden aanvaard ten behoeve van het Nederlandsche Legermuseum, dat, zoo als bekend is, gehuisvest is in bet kasteel D'oorwerth bij Arnhem. DE GROOTE KERK TE ALKMAAR. Instortingsramp niet denkbeeldig. Gebouw voor diensten en bezoek gesloten. In de groote St. Laurenskerk te Alk maar is een ernstig begin van instorting waargenomen in den Zuidelijken muur van het schip. Aan den buitenkant van 'dit gebouw is n.l. een steunbeer van een manshoogte losgelaten, terwijl daaronder een plat steunstuk door een groote scheur in twee- en is gesneden. Het gevolg van het loslaten van dezen steunbeer, die momenteel zoo goed als geen verband meer heeft, is, dat de daar boven aangebrachte beer, ter lengte van ongeveer zes mieter van onder tot boven eveneens, door een diepe scheur uit zijn verband getrokken wordt. Laat het on derstuk los, betgeen niet denkbeeldig is, ■dan zakt onvoorwaardelijk ook het bo^ vengedeelte weg, dat dan zal neerkomen op het leien dalk van een der zijkapellen van de kerk. Hierdoor worden dan de gewelven boven den preekstoel getroffen, die momenteel reeds in drie bogen diepe scheuren vertoonen. Ingevolge telegrammen aan helt Mi nisterie van O., K. en W. en Monumen tenzorg is gistermiddag de heer v. d. Kloot Meyburg naar Alkmaar gekomen, die in gezelschap van den president-kerk voogd Saai en den architect Ringers den toestand heeft opgenomen. Naar wijj vernemen zag de vertegen woordiger van Monumentenzorg den toe stand zeer ernstig in, zoodat hij! heden nog rapport zal uitbrengen aan dr Kalf, in de stellige verwachting, dat ten spoe digste maatregelen zullen getroffen wor den. De te treffen maatregelen zullen echter van zeer ingrijpenden aard zijin. Als niet afdoende wordt ingegrepen acht architect Ringers een ramp niet denkbeeldig. Wan neer de Zuidgevel inderdaad loslaat zal ook de Westelijke gevel neerstorten;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1