De achteruitgang der openbare school. Buitenland. Het offensief der Regeeringstroepen. Binnenland Bestrijding van den zwendel Prins Bernhard bij de Grenadiers en Jagers Beiangrijkste Nieuws DONDERDAG 8 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Sle iAARGANO Uq, >ÈM Vetwormpjes en huiduitslag? Bandjir teistert Zuid-Oost Borneo. N Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emorgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnummcr 11. t Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goss sn V'issingon i 0.20. Loss® nissnsnsrs -5 eest. Ad verton tlön SO cent per rsgsl. Ingesesdsa mededcsllngon 00 cent per rsgsï, Klein® Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter o! motto 10,85. Bij contract belangrijke kestisg, Evenals overal elders is ook te Amster dam het aantal leerlingen der openbare school sterk afgenomen, terwijl het aan tal leerlingen, dat de bijzondere scholen bezoekt, niet onbelangrijk is vooruit ge gaan. Het heeft echter de aandacht getrok ken, dat de daling bij het openbaar onder wijs veel sterker is geweest dan de toe name bij bet bijzonder onderwijs. Het bevolkingsverloop aan de Amster- damscbe scholen was de laatste jaren als volgt: Jaar Openbaar Bijzonder Totaal 1931 64133 40587 104720 1932 62501 40785 103286 1933 59969 40882 100851 1934 57600 41970 98570 1935 55148 42901 97050 In vijf jaar tijds is dus het totaal der schoolgaande kinderen met 7670 vermin derd. En dat, terwijl in het zelfde tijdsverloop de be volking met 25000 zielen is toegenomen. De vermindering bij het openbaar on derwijs bedroeg in dit tijdvak 8985; de toename bij het bijzonder onderwijs 2314. Nemen we een oogenblik aan, dat die 2314 leerlingen aan het openbaar onderwijs zijn ontvallen wegens overgang naar de bij zondere school, dan blijft er daarboven nog een aobteruitgang bij het openbaar onderwijs van 6671 kinderen. De beer Van Meegeren, voorzitter van den Ned. H. K. Bond voor Groote Gezin nen, merkt in verband hiermede op: „Deze vermindering laat zich voor een groot deel verklaren door bet feit, dat bet roode Amsterdam geen kinderen meer wensebt. Socialisme en Neo-Malthusianisme kun nen in één adem genoemd worden. Gemiddeld is bet openbaar onderwijs in de laatste vijf jaar met 1800 leerlingen per jaar achteruit geloopen; het bijzon der onderwijs met 470 toegenomen. Ieder jaar komen dus gemiddeld de totaal-be dragen van beider richting met 2223 honderd dichter bij elkaar. Het totaal verschil bedraagt nu nog 12246. Als bet Katholiek volksdeel en de Prot. Chr. ouders trouw blijven aan hun beginselen omtrent de huwelijksopvatting, dan zullen we binnen een 5-tal jaren bet feit beleven, dat ook in het roode Am sterdam de bijzondere school het wint in aantal leerlingen van de openbare. Deze getallen zijn zeer leerrijk. Ze laten duidelijk zien, dat de openbare school kapot gaat aan het Neo-Malthusi anisme". Inderdaad. Maar het openbaar onderwijs niet al leen. De aohteruitgang van bet liberalisme en de betrekkelijke stilstand van het soci alisme bij de verkiezingen, laten zich me de verklaren uit het gemis aan kinderen. Wat in Noord-Holland b.v. reeds jaren voorspeld werd, dat vrijzinnigen en soci alisten zichzelf verteerden, begint nu dui delijk aan bet licht te treden. En zij die zich, ook in Christelijke krin gen zoo druk maken over de toenemende invloed van Rome, zullen goed doen, ook aan dezen kant van de zaak aandacht te schenken. Er is bij Rome een natuurlijke groei en bij de andere groepen der bevol king, ook reeds eenigszins bij Prot. Christelijke groepen een onnatuur- 1 ij k e achteruitgang. Want het is helaas waar, dat de in vloed van het Neo-Malthusianisme niet beperkt blijft tot de kringen die aan de openbare school de voorkeur geven. Ook in Christelijke kringen wordt vaak uit het oog verloren, dat wij de kinderen hebben te zien als een erfdeel des Heeren. 4000 man bij Madrid afgesneden. Omtrent bet door de regeeringstroepen bij Madrid ontketende offensief kan nog gemeld warden, dat daaraan door naar schatting 25000 man is deelgenomen. De aanval werd ondernomen met steun van veel artillerie, tanks en vliegtuigen. Ondanks het spervuur van den vijand drongen de regeeringstroepen tot de vij andelijke linies door, waar zich een felle strijid ontspon. Bijna overal waren de troepen handgemeen. De opstandelingen wisten zich goed te handhaven. Na langen strijd moesten zij' echter naar rechts en links wijken, waar door een bres ontstond. De regeerings troepen drongen met eenige bataillans door deze bres heen, waarbijl zij, door eenige tanks werden vergezeld. De opstandelingen deden hierop tegen aanvallen op de bres en slaagden erin, hun linies te herstellen. Bijna 4000 man regeeringstroepen bevonden zich toen achter de witte linies. Versterkingen wer den herwaars gezonden, juist op tijd, want twintig minuten later gingen de re geeringstroepen weer tot den aanval over, omj de bres weer open te stooten. Tot drie uur gistermiddag deden zij vergeefs aanvallen. Het is nog niet bekend, boe de strijd is geëindigd, maar men acht het zeker, dat de 4000 militiemannen, afgesneden als ziji zijn, zich zullen moeten overgeven. Naar raming hebben de regeerings troepen bij dezen strijd verscheidene dui zenden dooden verloren. ENGELANDS PLANNEN MET PALESTINA. Een ingrijpende verandering. De koninklijke com missie van onder zoek in Palestina beveelt aan, een einde te maken aan het huidige mandaat en on derhandelingen te openen over verdragen met de Arabieren en de regeering van Transjordanië aan den eenen en de zio nistische organisatie aan den anderen kant, ten behoeve van een verdeeling van Palestina in drie stukken: 1. een met Transjordanië vereenigd Arabisch ge deelte; 2. een Joodsch gedeelte; 3. een enclave onder E n - gelsch mandaat, welke zich zal uitstrekken van een punt ten noorden van Je ruzalem tot een punt ten Zuiden van Bethlehem, met een corridor naar de zee, zich uitstrekkende van Jeruzalem) tot Jaffa, Ook zou een mandaat moeten worden verleend voor het bestuur van Nazareth, met de bevoegdheid de heiligheid der wa teren en de oevers van het meer van Ti berias te waarborgen, en de godsdienstige eigendommen etc. te beschermen, welke in de Arabische en Joodsche staten res pectievelijk voor de Joden en de Arabie ren heilig zijn. Voor de Joodsche en Arabische staten zijn de volgende grenzen getrokken: Van Rasannaguera volgt de grens de tegen woordige Noord-Oostelijke grenslijn van Palestina tot het meer van Tiberias, loopt door het meer tot den Jordaan, welke ge volgd wordt tot een punt ten Noorden van Beisan, vanwaar de grenslijn de vlakte van Beisan passeert, langs den Zuid rand van de vallei van Jezreel loopt tot biji Megiddo, om over den top van Carmel in Zuidelijke richting te gaan tot den Oostrand van de zeevlakte, waar zij Wes telijk afbuigt ter vermijding van Tulkarm en door gaat tot den corridor Jeruzalem Jaffa nabij1 Lydda. De Zuidelijke grens van den corridor gaat dan verder langs den rand van de vlakte tot een punt op 10 mijl ten Zuiden van Rehovot en slaat dan een Westelijke richting in .tot aan de zee. Haifa, Tiberias, Safad en Acre zouden voor een zekeren tijd onder mandatair bewind moeten worden gehouden, terwijl de Arabische staat een uitweg naar zee zou moeten vinden te Jaffa. Al wil de commissie niet beweren, met haar voorstellen den Arabieren en Joden alles te geven wat zij wenschen, zoo is zij er zich toch van bewust, dat de aanbeve lingen den Arabieren a. de zoo ge- wenschte nationale onafhankelijkheid geeft. De Joden krijgen een nationaal tehuis in den meest volledigen zin van het woord, waardoor zij het oorspronkelijke doel van het zionisme bereiken en einde lijk ophouden „het leven eener minder heid" te leiden. De Britsche regeering heeft ondanks de talrijke ontmoedigende proefnemingen al het mogelijke gedaan, om de samen werking tusschen Joden en Arabieren aan te moedigen, maar is tot de slot som moeten komen, dat er een onver zoenlijke tegenstelling bestaat tusschen beider streven. De corridor, die onder Britsch man daat zou blijven, zal een belangrijken spoorweg en de luchtbasis te Lydda om vatten. Havas seint uit Warschau, dat men in Poolsche regeeringskringen ten zeerste gekant schijnt tegen het Engelsche voor stel tot verdeeling van Palestina en van plan is, de Joden in hun eventueel verzet tegen dit Engelsche ontwerpt te steunen. In Jeruzalem en in alle Palest ij1 nschehavensheersc h- te in afwachting van de publicaties van het memo randum der Britsche ko ninklijke commissie, groo te spanning. De bevolking hamstert levensmiddelen, uit vrees voor onlusten. In Haifa zijn verscheiden oorlogssche pen aangekomen. Vliegtuigen cirkelen bo ven Jeruzalem. Overal worden troepen gereed gehouden, om, zoo noodig, ter handhaving van de orde in te grijpen. Korts Berichten. Het aantal geesteszieken in Japan is stijgende. Uit gepubliceerde statistieken blijkt, dat in 1936 86.278 personen krank zinnig werden, vergeleken met 76.039 in 1933; en 83.365 in 1935. President Roosevelt heeft in een persconferentie medegedeeld, dat hij al len leiders van departementen en onaf hankelijke regeeringshureaux heeft ver zocht te trachten tien procent op hun uit gaven te besparen. Hij hoopt hierdoor de begrooting met vierhonderd millioen dol lar te verlichten. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat op bet oogenblik 25.000 arbeiders aan de voltooiing van zestig vliegvelden in geheel Italië werken. DE VERGADERINGEN VAN DEN MINISTERRAAD. Binnenkort op Maandagmiddag Inplaats van op Dinsdagochtend. Tot dusver werden de gewone vergade ringen van den ministerraad in den re gel op Dinsdagochtend gehouden. Naar wordt gemeld ligt het in de be doeling, dat deze vergaderingen, waar schijnlijk te beginnen in September, voortaan op Maandagmiddag gehouden zullen worden. De aanleiding tot deze verandering is gelegen in de omstandigheid, dat het meermalen is voorgekomen, dat op Dins dagochtend in verband met de werkzaam heden van de Staten-Generaal, een of meer ministers niet in de gelegenheid waren de vergadering van den minister raad bij te wonen of deze moesten ver laten, voordat zij geëindigd was. PRINS BERNHARD VOOR VEILIG VERKEER. Z.K.H. onderwerpt zich aan een chauffeurskeuring. Het psychotechnische laboratorium van de P.T.T., dat, zooals bekend, beschikt over een inrichting voor keuring van chauffeurs, heeft onlangs zijn 500ste chauffeurskeuring verricht. Het beperkt zich niet tot de keuring van het chauf- feurspersoneel van de P.T.T., het staat eveneens open voor keuring van particu lieren of personeel van particuliere be drijven. Zoo zijn o.a. de chauffeurs van het Ko ninklijke staldepartement te Soestdijk psychotechnisch onderzocht en heeft ook jhr Röell, de adjudant van den Prins, zich dezer dagen aan een keuring onder worpen. Gisteren heeft ook de Prins zelf de psychotechnische keuring ondergaan. Z.K.H. stond er op, dat zij geheel zou geschieden als voor iederen anderen chauffeur, zoodat alleen zij, die de proef afnamen, aanwezig waren. LOONSVERHOOGING IN DE KLEED ING INDUSTRIE. D'e samenwerkende bonden in de kle dingindustrie deelen het volgende mede: In de collectieve arbeidsovereenkomst voor het heerenbedrijf 1937 is een bepa ling opgenomen betreffende een stijging van de kosten voor levensonderhoud. In deze bepaling is vastgesteld, dat twee maal gedurende de contractsperiode van 15 Februari 1937 tot 15 Februari 1938 overleg zal kunnen plaats vinden over de vraag of een verbooging der loonen rede lijk is. Het eerste overleg heeft dezer dagen plaats gevonden en heeft geleid tot een verhooging der loonen in de twee eerste gemeenteloonklassen met IV2 cent per uur en de overige drie gemeenteloonklas sen met 1 cent per uur. Vrijwel alle belangrijke gemeenten val len in de eerste en tweede gemeenteloon- D'e verhooging der loonen gaat in op 12 Juli a.s. Omstreeks 15 October 1937 zal opnieuw overleg kunnen plaats vinden. DE TOESTAND IN HET KRUIDENIERSBEDRIJF. Woensdag is te Apeldoorn de 24ste algemeene vergadering van den Neder- landschen Kruideniersbond, geopend met een rede van den bondsvoorzitter, den heer P. van de Linde. Deze stelde vast, dat de vooruitzichten voor het kruide- niersbedrijf niet meer zoo somber zijn als voorgaande jaren. D'e toestand van dit bedrijf is echter nog allerminst rooskleurig. Het laatst verschenen rapport van het economisch instituut voor den middenstand meldde, dat van de 97 onderzochte kruideniers- Minister vraagt medewerking van de burgemeesters. Het komt den minister van Binnenland- sche Zaken wenschelijk voor met nog meer kracht op te treden tegen allerlei zwendelprak tijken. Hij heeft thans aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waarin bij er op wijst, dat wel is waar de politieauto riteiten, met medewerking van de pers, eer bescherming van bet publiek, in de dagbladen plegen te waarschuwen. Naar het oordeel van den minister, dat gedeeld wordt door den minister van Justitie, zouden dergelijke waarschuwin gen nog doeltreffender zijn, indien ook de burgemeesters hieraan openbare bekend heid geven door aanplakking van derge lijke publicaties aan het Gemeentehuis en op andere daarvoor geëigende wijze. D'e minister geeft deze gedragslijn in overweging. zaken, 25 met verlies hadden gewerkt, 4 konden bet niet tot een brutowinst van 10 pet. brengen, 9 bleven beneden de 12 pet., terwijl totaal 47 beneden de 15 pet. bleven. De voorzitter wees op bet belang van samenwerking bij den strijd tegen de groote concurrentie, de uitbreiding der filiaalbedrijven, de ontwikkeling der coö peraties, de eenheidsprijzen-winkels, de venters, de landbouwcoöperaties en de toe nemende knoeierijen met merkartikelen. DE SALARISSEN DER ONDERWIJZERS. Een adres van de Onderwijscentrale. D'e Onderwijscentiale (Federatie van N eder landsch Onderwijzersgenootschap, Vereeniging van hoofden van scholen, Unie van christelijke onderwijzers en on- dtr wijzer essen, Vereeniging van Mulo, Vereeniging van leeraren en onderwijzers in lichamelijke opvoeding en de bond van onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs), beeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met een adres, waarin gezegd wordt, dat de salarissen der onderwijzers in den loop der laatste jaren door de achtereenvol gende verlagingen en kortingen op een dergelijk peil zijn gekomen, dat verschei dene onderwijzersgezinnen met ernstige financieele moeilijkbeden te kampen heb ben en dat tengevolge van de prijsstijging van verschillende artikelen het komendo winterhalfjaar door velen met groote zorg tegemoet gezien wordt. Den minister wordt verzocht, in afwachting van een algebeele verbetering der onderwijzerssa larissen, op korten termijn bij het geor ganiseerd overleg een voorstel aanhangig' te maken, waardoor de laatste toegepaste korting van 5 procent met ingang van 1 Juil 1937 zal komen te vervallen. Burgemeesters. Bij K. B. is met ingang van 1 Aug. be noemd tot burgemeester der gemeente Soest mr W. A. J. Visser, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Avereest. De nieuw benoemde burgemeester behoort tot de Chr.-Hist. Unie. Aan mr A. G. baron van der Feltz is op zijn verzoek met ingang van 15 Aug. a.s. eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Voorst. Z. K. H. ontvangt de sabel van Koning Willem III. Gisterochtend beeft Prins Bernhard ter gelegenheid van den 108sten verjaar dag van de Grenadiers en Jagers aan beide regimenten een bezoek gebracht. Precies half elf kwam de Prins te paard bij bet kamp Waalsdorp aan. Hij droeg de uniform van kapitein der gre nadiers en was vergezeld van majoor Phaff, adjudant van H. M. de Koningin, en van jhr Röell, adjudant van Zijn Ko ninklijke Hoogheid. T'oen de Prins met zijn gezelschap on der de poort doorreed zette de kapel bot Wilhelmus in en werd de standaard van den Prins geheschen. Na de inspectie van de eerewacht had op het plein de inspectie en het défilé van de troepen plaats. Na het défilé stelden de troepen zich rondom het monument van de beide re gimenten op, welk monument is opgericht voor de grenadieis en jagers, in den Tiendaagschen Veldtocht gesneuveld. Aan den voet van dit monument legde do Prins een palmtak met witte lelies neer, waaraan op een wit lint een gou den, gekroonde B prijkte. D'e Prins heeft hier enkele woorden ge sproken, met duidelijke stem zeide Z.K.H.: „Ik stel er prijs op de in 1830 geval len grenadiers en jagers mijn hulde te be- Binnenland. Prins Bernhard bij de grenadiers en ja gers. Het kort geding te Middelburg inzake de Thorpehall. Een bandjir teistert Z.O. Borneo. Bestrijding van den zwendel. De landdagen te Zierikzee. Buitenland. Het verdeelingsplan van Palestina. Het offensief der regeeringstroepen bij Madrid mislukt. Purol reinigt en zuivert de huid. (Adv.) tuigen door het neerleggen van een palm tak bij dit monument, dat te hunner eere is opgericht." De brigadecommandant, kolonel Van der Bent, betuigde den Prins biervoor zijn eerbiedigen dank en verzekerde hem, dat de grenadiers en jagers van 1937 even bezield zijn als die van 1830 waren. Dé commandant der grenadiers kreeg daarna gelegenheid den Prins de sabel aan te bieden, die Koning Willem III als kolonel der grenadiers beeft gedragen en die de Koningin-Moeder indertijd aan bet museum van de grenadiers en jagers heeft geschonken. Luitenant-kolonel J. van Voorthuysen, de regimentscommandant, bood de sabel aan en zeide tot den Prins, dat bet hem een eer was deze grenadierssabel, die Z. M. Koning Willem III, die bij bet re giment zoo geëerd en geliefd was, als ko lonel der grenadiers gedragen heeft, te mogen aanbieden. Nadat de Prins zijn sabel had afgelegd en de nieuwe sabel had omgegespt, sprak Z. K. H. als volgt: „Voor dit zeer bijzondere geschenk be tuig ik u mijn grooten dank en ik be schouw bet als een buitengewone eer de sabel van Z. M. Koning Willem III bij deze uniform te mogen dragen. Ik voel bet als een nieuwe versterking van de banden tusschen deze beide regimenten en het Huis van Oranje." De Prins heeft vervolgens het kamp bezichtigd. Hij bezocht het christelijk mi litair tehuis, waar hij werd ontvangen en rondgeleid door den veldprediker, da Westenburg. In de keukens proefde de Prins de soep, die hij zeer smakelijk vond. Dé sol daten- en onder-officieren-cantine werden niet overgeslagen. In de onder-officieren- cantine werden de oudste onder-officie ren van elke categorie aan den Prins voorgesteld. In het vereenigingslokaal der grena diers heeft Prins Bernhard, namens H. M. de Koningin, een schilderij' aangebo den, bestemd voor het museum van de grenadiers en jagers, voorstellende Ko ning Willem III, gezeten te paard in de uniform van kolonel der grenadiers. Voorts werden enkele barakken bezocht en de officierscantine. Om 10 minuten voor één verliet de Prins het kamp om nog eenbezoek te brengen aan het R.K. Militair Tehuis. Reeds 21 dooden geteld. Alle verbindingen verbroken. E'en bandjir, de zwaarste sinds men- schenheugenis, heeft Woensdagnacht om één uur, volkomen onverwacht, de omge ving van Martapoera geteisterd. In de kampong Sei Alang zijn één en twintig menschen gedood; het kamponghoofd en zijn gezin wonden vermist. Vooral de plaatsen Tambakanjar, Toedjoengmoe- rong en Bintjau hebben zwaar geleden van de geweldige watermassa. Hoe groot het aantal slachtoffers is, dat hier gevallen is, ikon nog niet vastge steld worden, daar men het geteisterde gebied nog nielt bereiken kan. Gemeld wordt echter dat tientallen woningen weggespoeld zijn, zoodat gevreesd moet worden, dat nog meer dooden te betreu ren zijn. Aneta seint dat alle verbindingen, ook de telegrafische en telefonische, met het binnenland verbroken zijn. De postweg is op tien plaatsen weggeslagen. In Mar tapoera, dat ongeveer 30 K.M. ten Oosten van Bandjermassin ligt, staat bet water ter hoogte van de huisdeuren. Een ijlze- ren brug, die door bet water scheefgesla- gen is, levert gevaar op. Ook het land- hoofd van de Stamboelbrug is wegge spoeld. Met man en macht heeft men hel reddingswerk ter hand genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1