LUCHTVERBIHDING IKDlE-AUSTRUlE 7 Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten DINSDAG 6 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Verblijdende ordening. Buitenland. Een slechte gelaatskleur Binnenland Contlngenteerings- overeenkomst. Vergadering van de Afd. Zeeland. Belangrijkste Nieuws 51e JAARGANG No, 112 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Yüssingon f0.20, Losse nummers 5 cent, Advertontiën SO cent per regel. Ingc-scndes mededeelingon 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fö.85. Bij contract belangrijke korting. Eenigen tijd geleden is er een nauwer contact gelegd tussohen de drie Christe lijke Patroonoentrale, n.l. die der boe ren, middenstanders en werkgevers. Uit deze eentrales is een Comité van isameawerkingf gevormd ter bespreking van de gemeenschappelijke belangen. Zoo kon b.v. op een onlangs gehouden verga dering breedvoerig van gedachten worden gewisseld over de verhouding tusschen Landbouw, Handel en Industrie, waarbij o.a. ook het voorontwerp-Landbouw-Or- deningswet 1937 aan de orde kwam. Hierbij1 is bet echter niet gebleven. De Christelijke Patroonscentrales heb ben niet alleen getracht tot onder linge samenwerking te komen, maar er is ook contact gezocht met het Christelijk Nationaal Vakverbond, met het gevolg, dat besloten werd tot de oprichting van een Convent der Christelijk Sociale Bon den. Een verblijdende ordeningt „De Werkgever", het orgaan van het Verband van Prot. Gbr. Werkgevers, merkt in verband biermede op: „Ofschoon de resultaten van een orga- nisatorischen maatregel eerst door de er varing komen vast te staan, kan toch worden gezegd, dat de tot stand koming van het Convent der Prot. Chr. Patroons en Arbeiderscentralen in Nederland een belangrijk evenement is in de geschiede nis der Chr. Sociale actie. Primers, de groote doelstelling daarvan, dat n.l. werk gevers en werknemer® elkander vinden op de basis eener gemeenschappelijke be lijdenis vindt in dit Convent zijn feitelij ken neerslag.Wij vertrouwen dat dit Convent in de toekomst goede vruchten zal afwerpen. Wij zullen 't. heusch niet al tijd met elkaar eens zijn, maar 'n belang rijke vooruitgang is reeds geboekt, indien aan beide zijden een sfeer van wederzijds waardeeren en begrijpen geschapen wordt En daarvoor zijn thans alle voorwaarden aanwezig!" Nogeens: een verblijdende, wijl Chris telijke ordening. Inplaats van klassenstrijd, een pogen om te komen tot o n t m o e t i n g, tot samenwerking. Toenadering eischt der tijden nood! Ja, dat ook. Maar toenadering eischt in de eerste plaats Gods Woord. En wij mogen dankbaar zijn, dat deze eisch over en weer verstaan wordt. LUCHTAANVAL OP VALENCIA AFGESLAGEN. Van drie zijden tegelijk hebben gister morgen vliegers der opstandelingen ge tracht een aanval op Valencia te onder nemen. Hun opzet is echter niet ge slaagd, ten gevolge van het hevige vuur van het afweergeschut. De dag begon juist aan te breken, toen de bevolking door sirenengeloei werd op geschrikt. Enkele oogenblikken later weerklonk aan alle zijden het gedreun van het luchtafweergeschut. Uit het Noorden, Westen en Zuiden naderden de vijandelijke bommenwerpers de stad. Zij1 hadden voor hun aanval een gunstig uur gekozen. De schemering maakte het voor de artilleristen uiterst moeilijk, de toestellen onder vuur te krij gen en ook de zoeklichten konden niet veel baten, daar hun stralenbundels nog slechts een flauw schijnsel in het lucht ruim verspreidden. Zoodoende moest de artillerie zich er toe bepalen, een sper- vuurgordel omhoog te slingeren. Blijkbaar afgeschrikt door dezen ha gel van projectielen, wierpen de vijande lijke vliegers hun bommen in de omge ving der stad neer waar zij grootendeels op de akkers terecht kwamen, zoodat maar weinig materieele schade is aange richt. Slechts twee personen werden ge dood; ook zijn eenige gewonden te be treuren. Twee machines slaagden er nog in door het spervuur heen te breken, doch zij lieten geen bommen meer vallen. AMELIA EARHART'S LAATSTE SEIN. De machine in zinkenden toestand? Een marine-station heeft een radio- telegram ontvangen van de „Itasca", meldend, dat Amelia Earhart zich op een afstand van 281 mijlen Noordelijk van het eiland Howland bevindt. De „Itasca" z.et in volle vaart thans koers naar de aangegeven positie. Er schijnt gegronde hoop te bestaan, dat men de vermiste aviatrice nog zal kunnen redden. Aan het Britsche vrachtschip „Moor- by", dat zich op negentig mijlen afstand bevindt van de plaats, waar men ver moedt, dat Amelia Earhart met haar machine is gedaald, is opdracht gegeven, in allerijl derwaarts te stoomen. Intusschen seint Reuter uit Honoloeloe, dat het toestel van Amelia Earhart zin kende zou zijn. Officials van de Amerikaansche marine te Honoloeloe hebben n.l. brokstukken opgevangen van een radiogram, dat naar zij meenen afkomstig is van Amelia Ear hart. Zij lezen er uit, dat het toestel zich bevindt op '281 mijl ten Noorden van Howland en dat het vliegtuig langzaam zinkt, hetgeen Amelia Earhart dwingt op te houden met het zenden van radio grammen. HET KERKCONFLICT IN DUITSCHLAND. In Oost-Pruissen zijn weer elf evange lische predikanten van de Belijdenisbe weging in arrest genomen. Zij waren, naar het Hbld. meldt, in overeenstem ming met het besluit van den Pruisischen Broederraad, voortgegaan met het vaa den kansel bekend maken der namen van hen die hun lidmaatschap van de kerk hebben opgezegd, ondanks een desbetref fend regeeringsverbod. Men kan wel aan nemen, dat ook elders in de provincie soortgelijke demonstraties in de kerken zijn geschied. Deze week worden eiken avond speciale diensten in de kerken van D'ahlem ge houden. Het is bekend geworden, dat de politie zich niet heeft beperkt tot het in beslag nemen van documenten bij de huiszoeking bij ds Niemöller, maar dat ook een som van 30.000 mark, afkomstig uit een confessioneel fonds, in zijn wo ning in beslag genomen is. DE SPRONG OVER DEN OCEAAN. Dé vliegboot „Caledonia" van de Impe ria Airways is gisteravond om 19 uur 55 gestart voor de Atlantische proefvlucht Foynes (Ierland)Botwood (New Found- land), ter voorbereiding van den geregel- den transatlantischen vliegdienst. Tegelijkertijd zou, zooals men weet, te Botwood een Amerikaansche vliegboot de reis in tegenovergestelde richting, dus naar Foynes, aanvaarden. D'e Amerikaansche vliegboot is „Clip per 111" van de Pan-American Airways. Zooals gezegd, dienen deze vluchten ter voorbereiding van den geregelden luchtpost- en passagiersdienst tusschen Londen en New-York. Voordat echter passagiers vervoerd kunnen worden, moe ten nog de noodige toebereidselen worden getroffen. D'aarom zullen dezen zomer de te maken vluchten het karakter van proefnemingen dragen. D'e Clipper is vanmorgen te Foynes ge daald. NIEUWE ONLUSTEN IN PALESTINA? Britsch slagschip derwaarts gezonden. Het Ehgelsche slagschip „Repulse" heeft order gekregen Malta te verlaten en naar Haifa te stoomen. Volgens niet-bevestigde berichten zou hierin een voorzorgsmaatregel moeten worden gezien, naar aanleiding van ge ruchten, welke deden vreezen, dat bij de publicatie van het rapport der koninklijke commissie nieuwe onlusten in Palestina zouden uitbreken. Dit rapport moet deze week worden gepubliceerd. Palestina zou worden verdeeld in drie zones: de eerste zone zou den Joodschen staat vormen en bestaan uit het geheele dal bij Galilea, de kustvlakte van E's- draelon, een deel van het Zuiderdistrict en de steden Haifa, Safad, Acre en Tibe rias. D'e tweede zone zou een gebied onder Britsch mandaat vormen en Jeruzalem, Bethlehem en Nazareth omvatten, bene den een corridor langs den weg Jaffa Jeruzalem, zoodat de Arabieren toegang konden hebben tot de haven van Jaffa. D'e derde zone, het Arabisch gebied, zuu de rest van het land omvatten en met Transjordanië vereenigd worden. Met het oog op de aanstaande publi catie van bedoeld rapport wovden zeer omvangrijke strijdkrachten in Palestina samengetrokken. Reeds zijn de noodige proclamaties in het E'ngelsch, Hebreenwsch en Arabisch gedrukt, voor het geval onlusten de af kondiging van den staat van beleg nood zakelijk zouden maken. GEEN VERSCH BROOD EN UITVER- KOO'PEN MEER IN DUITSCHLAND. Et zijn thans maatregelen gepubliceerd ten behoeve van de waarborging van de broodlevering aan het D'uitsche volk ia het nieuwe oogstjaar. Het wordt verboden zuiver tarwe- of roggemeel te gebruiken voor het bakken van koek of biood. Tevens is bet verbo den tarwe, rogge, gerst, haver, boekweit, mais of gerst te gebruiken voor bet dis- tilleeren van geestrijk vocht. Ten verkoop aangeboden brood moet 24 uur oud zijn. In de maatregelen is nog geen wijziging gebracht. Tarwe moet voor 80 pet. ver malen worden. Het meel zal, evenals ver leden jaar, tot een percentage van 7 pet. vermengd worden met maismeel, Teneinde een tekort aan roggemeel te voorkomen zal dit eveneens gemengd worden met maismeel, tot na den aard appeloogst. Daarna zal aardappelmeel voor dit doel worden gebruikt. D'e Duitsohe huismoeders zullen dit jaar geen koopjes kunnen halen bij de groote zomer-uitverkoopen in de waren huizen. Krachtens een decreet van het depar tement van economische zaken is het winkeliers verboden, verschillende textiel- goederen tegen gereduceerde prijzen aan te bieden of den verkoop dezer goederen op eenigerlei wijze gedurende de zomer- uitverkoopen te stimuleeren. D'e bedoelde goederen zijn de volgende: banddoeken, servetten en ander tafellin nen, lakens en sloopen, bontwerk, karpet ten, vlaggedoek, parapluies en parasols. Dit decreet is een gevolg van bet feit, dat bet, gezien bet tekort in Duitschland aan grondstoffen niet wenschelijk is, dat de verkoop van textielgoedéren op kunst matige wijze zou worden bevorderd. Korta Berichten. ii Te Recklinghausen zijn twee mijn werkers in het ziekenhuis aan de beko men verwondingen overleden, waardoor het aantal slachtoffers van de ramp in de mijn „Generaal Blumentbal" gestegen is tot elf. Purol geeft een gezonde huid. (Adv.) PRINS BERNHARD NAAR HOOFDDORP? Naar uit de kringen van Prins Bern- hard vernomen wordt, is het niet onwaar schijnlijk, dat Z.K.H., die steeds zoo'n groote belangstelling voor de paarden sport aan den dag legt, het Concours Hippique te Hoofddorp, op Dinsdag 27 Juli a.s. zal bijwonen. CARILLON LEIDSCHE STADHUIS. H. K. H. Prinses Juliana heeft aan den penningmeester van het comité voor het carillon van het Leidsche Stadhuis een belangrijke gift doen toekomen als bij drage in de kosten van het geschenk der Lfoidsche burgerij. EIGENAARDIGE BURGEMEESTERS BENOEMING. In de R.K. pers wordt niet ten on rechte verwondering uitgesproken over de benoeming van den nieuwen burgemees ter te Hengelo. Er is daar een liberale burgemeester benoemd, terwijl de liberalen nog slechts één lid in den raad hebben. Eén lid op de 23. Men is bier, schrijft „Ons Noorden", blijkbaar van hetzelfde standpunt uitge gaan als in D'ordrecht! Met de 7 sociaal democraten, 2 vrijz.-democraten, 1 com munist, 2' neutralen en 1 liberaal heeft men in Hengelo een z.g. linksche meer derheid. Eien sociaal-democraat wil men niet, dus moet het een liberaal worden, al beeft deze groep in de gemeente ook nagenoeg geen aanhang meer." GOEDE MAAND VOOR DE POSTERIJEN. Mei is voor de Nederlandsche Poste rijen een goede maand geweest: de op brengsten waren in totaal f 73.147 hooger dan in Mei 1936 en f461.511 boven de raming. Van Januari tot 31 Mei overtroffen de opbrengsten die over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar met f 1.667.977 en de raming met f2.722.576. De opbreng sten in Mei luiden gedetailleerd Omschrijving werkelijke Meer of minder dan opbrengst 1936 begrooting Posterijen 2.819.246 75.501 +207.546 Telegrafie 294.536 13.611 9.536 Telefonie 2.141.463 +141.456 +195.063 Postchèque- en girodienst 654.066 20.803 49.366 HET INTERNEERINGSKAMP IN BOVEN-DIGOEL. De tijd tot opheffing nog. niet gekomen. In de memorie van antwoord op de alge- meene beschouwingen zegt de Indische regeering o.m., dat zij den tijd nog niet gekomen acht om het interneeringskamp, in Boven-D'igoel op te heffen en om alle, daar en elders, geïnterneerden terug te zenden. EVenmin acht de regeering den tijd gekomen tot opheffig van de internee- rig van T'jipto, Koesoema Soemantri, Soekarno, Mohammed Hatta, en Soetan Sjahir. Tegengaan van prijistorlngen voor den tuinbeuw op de Belgische markt, De regeeringsdienst deelt mede: Dezer dagen is te Brussel een nieuwe oontin- genteeringso vei eenkomst tussohen Neder land en de Belgisch-Luxemburgsoh eco nomische Unie onderteekend. Deze over eenkomst komt in de plaats van de op 30 April j.l. afgeloopen overeenkomst van 6 Mei 1936. Dé nieuwe overkomst komt in groote trekken met de oude overeen. Wij zigingen van ingrijpende beteekenia zijn er niet in aangebiacht. In overeenstemming mej den huidigen gang van zaken is, daar waar zulks ver antwoord was, over en weer een aantal contingenten verhoogd. D'e bestaande be palingen over de wederzijdsche steenko- leninvoeren werden aan de sindsdien ge wijzigde marktsituatie aangepast. Ten einde mogelijke te plotselinge prijs- storingen voor enkele tuinbouwartikelen op de Belgische markt te voorkomen, is men overeengekomen, een gemengde com missie in te stellen, die tot taak zal heb ben, de belangen van de beide landen op dit speciale gebied tegen elkander af te wegen en met elkander in overeenstem ming te brengen. De nieuwe overeenkomst geldt tot 1 Mei 1938. Onderhandelingen verloopen vlot. Dé heer H. Nieuwenbuis, vertegenwoor diger van de K.N.I.L.M. in Nederlandsch- Indië, die in April van dit jaar zijn bier te lande doorgebracht verlof moest onder breken om tegenwoordig te zijn bij de besprekingen over de luebtverbinding Indië'Australië, is met de „Nandoe" van de K. L. M. bier te lande terugge keerd, vol optimisme over bet welslagen der nog in gang zijnde onderhandelin gen. Nadat hij door de heeren A. Plesman, P. Guilonard, jhr B. Rendorp, J. F. van Tyen en vele anderen hartelijk was ver welkomd, heeft hu verteld van zijn in drukken opgedaan op een inspectiereis in Australië en de vei wachtingen, die hij meende te mogen koesteren. „Ik zie niet, zoo verklaarde hij aan een verslaggever van de T e 1 e g r., dat zich moeilijkheden zullen voordoen bij de on derhandelingen, die thans nog in vollen gang zijn. Nu de tegenwoordige regeering zich in principe bereid heeft verklaard vergun ning te geven voor een luchtverhinding IndiëAustralië, worden de verdere on derhandelingen tusschen de beide regee ringen direct gevoerd. Of de besprekin gen tusschen de officieele instanties ge voerd, spoedig resultaat zullen hebben, is niet te voorspellen. Maar er zijn ver schillende gunstige voorteekenen, die -de verwachtingen op een voor Nederland gunstig gevolg alleszins wettigen. D'e stemming is goed en ik heb niet den in druk, dat men de zaak op de lange baan wil schuiven. D'aarbij is men in Australië ons Hol landers zeer goed gezind. D'at is mij' op de reis, die ik langs de verschillende luchtroutes maakte, wel duidelijk geble ken. D'e exti a-vluchten naar Australië door de K.N.I.L.M. ondernomen, hebben voorts een uitstekenden indruk gemaakt. Eén gunstige factor is verder bet feit, dat men thanfc in Australië het belang van een goede luebtverbinding begint in te zien. Jarenlang heeft men in dit land eigen lijk op zichzelf geleefd. Maar nu de lucht vaart in het spel komt, is bet uit mat. de isolatie en kan men niet meer zoo afge sloten leven. En men beeft zich terdege gerealiseerd, dat wanneer een buurland verlof krijgt op Australië te vliegen, zulks aan Holland niet geweigerd kan warden. In bet badhotel te Domburg vergaderde Maandag de afd. Zeeland van de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten onder voorzitterschap van den heer M. Fern- hout, burgemeester van Middelburg, die de vertegenwoordigers van 49 gemeenten kon verwelkomen, toen hij! na een half uur wachten op' een bus uit Vlissingen, de vergadering opende. Spr. herinnerde aan het jubileum der vereeniging en deelde mede dat sedert dien weer 5 Zeeuwsche gemeenten als lid toetraden. In totaal zijn nu 78 gemeenten aangesloten. Men is dus op den goeden weg, maar bet moet zoo ver komjen, dat 100 pet. der gemeenten lid zijn. De heer F. Bisschop uit Vlissingen bracht als secretaris het jaarverslag uit. Naar aanleiding van de moeilijkheden, MAAK ZELF JAM MET NAfUUR-9»IMrm' IN 10 MINUTEN fM, Optfcl» MQ llnml 400. r5708» *w.i.nHm-C Binnenland. Luchtverhinding IndiëAustralië. De 300.000ste rekeninghouder bij den postcheque- en girodienst. De Thorpehall te Vlissingen. Buitenland. Luchtaanvallen op Valencia afgeslagen. Nieuwe onlusten in Palestina? Het lot van Amelia Earhart. De Oceaan-vluchten. welke worden ondervonden bijt de uitvoe ring van de Landarbeiderswet, werd een enquete ingesteld. De directie dor vereen, drong er bij' den Minister van Financiën op aan medewerking te verleenen voor herschatting der plaatsjes en opschorting van den aflossingsplicht zoowel van de voorschotverleeningen van de plaatsjes als van los land. In verband met a.rt. 12 van bet Gapitulantenreglement werden besprekingen gevoerd door een commissie waarin ook de secretaris der afdeeling zitting bad. Een circulaire met modellen werd aan de gemeentebesturen toegezon den. Medegewerkt werd aan de inlichtingen aan de directie over wenscben inzake ver eenvoudiging der gemeenteadministra tie. Ten aanzien van het destructievraag- stuk heeft het bestuur zich op het stand punt geplaatst dat de gemeenten, indien eenigszins mogelijk niet meer zouden moeten bijdragen dan 2 cent per inwoner en 2 cent per h.a., berekend naar de grootte van elke gemeente. Het bestuur beeft zich tot den Minister van Water staat gewend met het verzoek om vrij stelling van veerreebten te verleenen aan degenen, die de destructie voor de ge meenten ingevolge de wet zullen uitoefe nen. i Adhaesie is verleend aan bet verzoek van bet Comité van actie tot bet behoud van de Rijkskweekschool te Oostburg, om de school niet op te heffen. Het jaarverslag werd z.b.st. goedge keurd. Dit geschiedde ook met de rekening van den penningmeester mr A. J. J. Mes, die door ziekte afwezig was. De rekening geeft aan inkomsten f 377,98, aan uit gaven f 132,81, alzoo een goed slot van f245,17, terwijl er nog een goed saldo is van 1935 ad f 108,56. Biji ontstentenis van Dr Mes deed de voorzitter enkele mededeelingen inzake den stand der destructie van vee. Spr. zeide, dat vrijstelling van de vervoerkos ten wel zal worden verkregen. E'r is een aanbod aan de gemeenten Vlissingen, Goes en Middelburg, die dan ook het Werk' voor kleinere gemeenten kunnen overnemen. Nadere mededeelingen en een model-overeenkomst zullen ter zijner tijd zeker verkrijgbaar worden gesteld. Bij de rondvraag voerde bet woord mr van der Veur, gemeentesecretaris van Middelburg. Deze wees op de groote moei lijkheden op financieel gebied voor vele gemeenten, van welke vele hun zelfstan digheid reeds kwijt zijn. •S'pr. begrijpt het groote belang van een goed beheer der gemeentefinanciën; maar zooals het nu gaat ten opzichte van het toezicht van Ged. 'Staten, en van een commissie uit hun midden die alles be1- haspelt, is er nog wel iets niet goed, om het op zijn zachtst te zeggen. Spr. be treurt het dat men niet meer met het geheele college onderhandelt, en de com missie veelal als intermedair van de Cen trale regeering wordt gebruikt. Spr. is het niet eens met Minister de Wilde, dat dit de juiste weg is om de zelfstandigheid der gemeenten te handhaven. Spr. zou gaarne over dit onderwerp in een vol gende vergadering een inleiding hebben, teinieer, nu er eenige verbetering wordt gevoeld. De heer mr R. M. van Dusseldorp, bur gemeester van Goes, zeide, dat biji nu 2V2 jaar een andere plaats innemende, meende de beide zijden van bet vraagstuk te kunnen beoordeelen. De commissie uit Ged. Staten heeft ten doel de stem der gemeenten te beluisteren en hen te hel pen. Goes werd toch wel degelijk door den Minister gehoord. Spr. meende, dat men verschoond zal blijven van bet verschijnen voor het vol ledig college van Gedep. Staten. Men kan beter onderhandelen met een kleine com-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1